Scheepsbouwkundige proeyen ie Eerste nieuwe overspanning voor de Moerdijkbrug gereed UIT DE PROVINCIE Candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wager iningen Werk van Nederlandsche experts wordt in het buitenland hoogelijk gewaardeerd. Wezetlliike bijdrage tot 2X111611 boeken, die een groote- j j o re nauwkeurigheid garandee de overwinning. In 1928 werd op initiatief van het Kon. Inst, van Inge. nieurs het Scheepbouwkundig Proefstation in Wageningen gebouwd met als participanten «enerzijds de Ned. regeering en anderzijds een groep schëeps- vaartmaatschapprjen, elk «voor een gelijk bedrag. PROEVEN MET MODELLEN. Het werk van het proefsta tion bestaat in hoofdzaak uit het uitvoeren van proeven op verkleinde schaal met. model len vam schepen teneinde den gunstigsten vorm te vinden en ae beste wijze van voortstu wing vast te stellen. Dit ge schiedt in den ..sleeptank", aen groot bassin van gewapend be ton. Over de wanden van dit bassin loopt de wagen, welke de proefschepen voortstuwt met een eenparige beweging. Natuurlijk regelbaar In het bassin van het proef station worden de golfstroom en de golfbeweging niet nage bootst. Het ontbreken van den golf stroom heeft geen invloed op de proeven, omdat bij het te onderzoeken model het gedrag eender is wanneer het water er langs stroomt of dat het model zichzelf door het water beweegt. Voor den invloed van den golfslag wordt bij de be cijfering nog rekening gehou den met een zekeren restweer- stand, waardoor men toch nog de vereischte nauwkeurigheid kan bereiken- In Amerika heeft men wel groote. zeer dure sleeptanks geconstrueerd, die ook den golfstroom kunnen imi- teeren, maar het spreekt van zelf aldus prof. Troost dat een dergelijke installatie veel en veel te duur is voor een instituut als het scheepbouw kundig proefstation, dat met zeer bescheiden middelen moet werken Het is bovendien een groote vraag of de Amerika nen met deze dure installatie inderdaad positieve resultaten Fraude op de Oranje-Nassau mijn. Contróle van het C.D-K bij den distributiedienst der O.N. mijnen te Heerlen heeft aan het licht gebracht, dat er ge durende zes perioden, vanaf 16 Dec. 1945 tot 8 Juni jl. op groote schaal geknoeid is met voedselkaarten voor mijn werkers. Een groot deel van het te. kort aan „toeslagkaarten A' voor zeer zwaren arbeid werd ril. verantwoord op een lijst waarop ook de namen van ar beiders waren geplaatst, die reeds lang waren ontslagen of in militairen dienst zijn. De kaarten die op deze wijze in den zwarten handel verdwenen zijn, hadden een rantsoenwaar- de van 4500 5000 kg. vleesch. Uitsluitend levensmiddelenbon nen zijn op deze wijze in om loop gebracht. De politie van Heerlen, die door het C.D.K- van deze zaak op de hoogte werd gebracht, heeft den betrekkelijk jon gen B., die met de distributie was belast, en zijn onmiddel- lijken chef, W., gearresteerd, die beiden een volledige be kentenis hebben afgelegd. Ondernemingsbelasting ook voor landbouwers. De ministers van binnen- landsche zaken, van financiën en van landbouw, visscherij en voedselvoorziening hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, inhoudende „wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942". Uit de toelichting blijkt, dat het ontwerp fiscale gelijkstel ling van landbouw- en niet- landbouwbedryven beoogt. De ministers zijn van mee ning, dat voor de uitzonderlijke positie van het landbouwbe drijf met betrekking tot de ondernemingsbelasting, die is ontstaan uit de overeenkom stige Duitsche regeling, geen deugdelijke redenen zijn aan te voeren. In menig geval mo ge een eerbiedwaardig plichts besef zoo niet een roeping tegenover de bronnen van nut, welke de levende natuur voor den mensch bevat mede een stempel drukken op het doen en laten van den land bouwenden stand, zulks neemt niet weg. dat streven naar winst en deelneming aan het economisch verkeer ook de werkzaamheid van den land. bouwer kenmerken, aldus de toelichting. De door de uitbreiding van de ondernemingsbelasting tot landbouwbedrijven te verkrij- ?en nieuwe bate (te ramen op 35.000.000) zal, evenals de opbrengst van de onderne mingsbelasting in het alge meen, volgens de geldende be palingen worden uitgekeerd aan de gemeenten, zij het voor een deel via het gemeente fonds- W.-INDISCHE COMMISSIE NAAK NEDERLAND VERTROKKEN. Gisteren zyn de commissies der Staten van Suriname en Curagao naar Nederland ver trokken. De secretaris der Staten, de heer A. H. M. van Weel, heeft zich bij le Cura- gaosche commissie gevoegd. ren dan de hier gevolgde me thode. WAARDEERING IN HET BUITENLAND. Hef proefstation houdt zich intens bezig met de bestudee ring van het schaaleffect, d. w.z. alles, wat betrekking heeft op .de veranderingen in de stroomingsverschijnselen, als gevolg van reproductie op kleine schaal. Hierover heeft dr. W. P. A, van Lammeren een publicatie doen verschij nen, die zeer de aandacht heeft getrokken. De studie van dit schaal effect is door den staf van het proefstation met kracht ter hand genomen en het resultaat is dat Nederland in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de kennis op dit gebied. Ook in het buitenland, met name in Amerika, aarzelt de wetenschappelijke wereld niet haar waardeering voor het Ne derlandsche werk te uiten. Naar aanleiding van hetgeen het scheepsbouwkundig proef station voor den oorlog heeft gepresteerd, schreef de ..North East Coast Institution of Ev glneers and Shipbuilders" aan de directie van het proefsta tion: -,Er kan geen twijfel be staan, dat uw vooroorlogsch werk indirect een wezenlijke bijdrage is geweest tot de ge allieerde overwinning ter zee". MEER STEUN NOODIG. Prof. Troost wees erop hoe thans in Amerika allerwegen de belangstelling voor het re- searchwerk toeneemt. Wij mo gen zoo zeide hij ons verheugen op het aanzien, dat wij in het buitenland genieten en moeten trachten de midde len te vinden om op peil te blijven, opdat de Nederland- sche wetenschap gelijken ".red kan houden met de buitenland- sche. Wij van dit proefstation worden door de regeering wel wat stiefmoederlijk behandeld. Onze kosten worden op ge lijke basis door de regeering en de betrokken scheepvaart ondernemingen bestreden. Hoe gek het moge klinken, de scheepvaartondernemingen zijn niet in voldoende mate „re- search-minde". Behalve de bij dragen voor de stichting heeft de regeering van haar zijde sedert 1932 jaarlijks slechts 10.000 aan de kosten bijge dragen. Inderdaad een baga tel zoo vervolgde prof. Troost als bijdrage voor een proefstation dat een nationaal belang vertegenwoordigt dat, terwijl er voor het lucht vaartlaboratorium bijv. jaar lijks tonnen beschikbaar zijn. Rusland werkt ook hard op het gebied van scheepsbouw- onderzoekingen- Minstens drie groote Russische scheepsbouw^ proefstations hebben zich van de medewerking van Duitsche experts verzekerd om met hun proeven op groote schaal voort te gaan EEN 5-JAREN PLAN! Over de toekomstplannen van het proefstation vertelde prof. Troost tenslotte, dat het laboratorium een „5-jaren plan" heeft met een uitgebreid research-program. In hoofd zaak omvat dit het cavitatie- onderzoek van schroeven. Voor dit onderzoek beschikt het scheepsbouwkundig proef station over het grootste labo ratorium ter wereld een tunnel waardoorheen een wa terstroom gejaagd kan worden met een snelheid van 8 m. per seconde. In dezen stroom wor den de te onderzoeken schroef, modellen geplaatst en hun ge dragingen onderzocht. 40 jaar verloofd. Na een veertigjarige verloving zullen Jacob Bange uit Grand Rapids (Ver. Staten) en Willy Wybenga uit Hilversum in Nederland eindelijk in een huwelijk vereenigd worden. Jacob is thans 68 jaar en heeft ten langen leste zijn zwerf zucht overwon nen. noodgedwongen weliswaar, want hij ligt ernstig ziek in het St- Mary's hospitaal van Grand Rapids. Die zwerf tocht vormde steeds een beletsel voor het huwe lijk, waartoe Jacob Bange (van oorsprong Neder lander, doch genaturali seerd Amerikaan) en de toen knappe en jeugdige blauwoogige Willy Wy benga reeds veertig jaar geleden besloten. Zij leerden elkaar op reis in Rusland kennen .en zet ten de kennismaking per brief voort. Bange ves tigde zich in 1907 in de Ver. Staten op een boe renbedrijf in Minesota. In 1930 kwam mej. Wy benga over naar Grand Rapids, waarheen haar verloofde was verhuisd, maar zij moest naar Ne derland terugkeeren om een Joodsche vriendin te helpen, die bevreesd was voor een komenden ha- zi-aanval. Bange ging mee. maar keerde onder dendruk van de oor logsdreiging naar zijn nieuwe vaderland terug. Nu zal dan het paar eindelijk in den echt worden vereenigd. Nederland en Australië. AUSTRALISCHE VOLK SYMPATHISEERT NIET MET DE HAVENSTAKINGEN „De Nederlanders hebben de sympathie van het geheele Australische volk", verklaar de Keith Officer, de pas aan gekomen Australische gezant voor Nederland, in een inter view met een correspondent van het A.N.P. „Een zeer kleine minderheid heeft de Ned. scheepvaart „besmet" verklaard. Hieraan kan de Australische regeering weinig doen. uit vrees, dat de geheele scheepvaart door de staking- zal worden getroffen, in welk geval de voedseltransporten naar Europa gevaar zouden loopen". De gezant weea er op, dat practisch de geheele Australi sche pers tegen de staking ge kant is. Hy vertrouwde echter, dat de besprekingen tusschen de beide regeeringen spoedig tot een oplossing zouden lei den. Wat betreft den handel tus- schen Nederland en Australië zeide Officer, dat Nederland voldoende wol zou kunnen krij gen als de Nederlandsche re geering in ruil goederen zou kunnen leveren, die voor Australië van belang zijn. Haringmatroos verdiende 2000.— per reis. In de dagen van de eerste haringvangst, toen we 1.50 voor een Hollandsche Nieuwe betaalden, een reeder tot 800 gulden per kantje ontving (94 kg.) en de loggers per vaart ongeveer voor 100.000 aan den wal brachten, verdiende de matroos per reisje van een week een slordige 2000, al dus bericht „Het Binnenhof". Hij krijgt nl. 2 De angst, dat door grooten aanvoer deze ongehoorde prijzen zouden da len, had de maatregel tenge volge, dat de reeders besloten de vangst te beperken en het aantal netten van ongeveer 133 op 60 per logger te bren gen. Thans heeft de minister hier een stokje voor gestoken bepaald, dat de haringvangst onbeperkt uitgeoefend moet worden. POSTVERKEER MBT DUITSCHLAND. Verzending van post naar Duitschland is thans weer mogelijk- De poststukken zyn echter aan verschillende be palingen onderworpen. Zooals reeds gemeld is, zijn alleen toegelaten brieven t.i 20 gr. en niet-geïllustreerde briefkaarten met uitsluitend mededeelingen van persoonlij ken aard. bij voorkeur, ter voorkoming van vertraging, in het Nederlandsch Fransch, Duitsch (Latijnscli schrift). Engelsch en Rüssisch Het ge bruik van gevoerde enveloppen is verboden. NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE KUNSTWERKEN. Evenals in 1939 het geval was, zal er dit jaar een Ne derlandsche kunstweek worden gehouden, georganiseerd door het Ministerie van C/iderwgs. Kunsten en Wetenschappen. Aan deze Nederlandsche kunstweek, die plaats vindt van 13 tot 21 Augustus, zal de vijfde Belgische kunstweek. welke gehouden wordt te Brus- sel van 2 tot 10 Augustus vooraf gaan. In het kader van de En- gelsche jeugduitzendingen zul len in Augustus en September twee groepen van honderd meisjes een bezoek aan Ne derland brengen. Nieuws in een notedop Ten einde het economisch herstel van het land te bevor deren en omdat de bevoorra ding van binnen- en buiten- landsche brandstoffen thans verzekerd is, zal het autover keer in België op 1 Juli a.s. vrijgegeven worden. In Den Haag zullen bin nen het raam. van het Bouw plan 1946 duizend woningen worden gebouwd. De totale kosten worden geraamd op 11.000.000.— De Nederlandsche schrijf ster Willy Corsari. wier boe ken in Noorsche vertaling veel gelezen worden, vertoeft mo menteel in Noorwegen. Zij zal voor radio-Oslo spreken. Op een vraag van de pers, of de Amerikaansche autoritei ten den Moefti van Jeruzalem als oorlogsmisdadiger beschou wen, heeft Byrnes geantwoord, dat er geen andere lijsten met oorlogsmisdadigers z'ijn dan die te Neurenberg en Tokio en dat hij niet weet of de naam van den Moefti daarop voor komt. ONZE VERNIELDE BRUGGEN MOETEN ZOO SNEL MOGELIJK HERSTELD WORDEN. NIEUW UIT OUD. >p een terrein van de fa- 2K van Penn en Bauduin te Dordrecht ligt thans de eerste nieuwe overspanning van de verkeersbrug bij Moerdijk klaar, om binnenkort haar reis te maken naar de plaats waar zij een schakel zal vormen in de zoo belangrijke verbinding tusschen Noord- en Zuid-Ne derland. Deze nieuwe overspanning, die een lengte van 100 meter en een gewicht van 930 ton heeft, is vervaardigd uit on derdeden van de vier verniel de overspanningen van de ver keersbrug- Slechts enkele nieu we onderdeden werden hieraan toegevoegd. In het najaar werden de ver bogen en vernielde balken, platen en spanten van de plaats waar de eens zoo machtige brug toen als een hoop verwrongen staal in het water lag, naar de fabriek vervoerd, waar men direct aan den arbeid toog. Alles werd uitgezocht en gesorteerd ter wijl de verbogen en vernielde onderdeelen hersteld werden. Twee maanden geleden kon worden begonnen met de mon tage en thans is men zoover, dat het gevaarte naar den waterkant geschoven kan wor- den. De reis naar Moerdijk zal naar alle waarschijnlijkheid in Juli aanvangen, waar de nieu we overspanning in de plaats zal komen van een der over spanningen van de spoorbrug, die tijdelijk dienst doet in de verkeersbrug. Het uitwisselen van de overspanning van de spoorbrug tegen die van de verkeersbrug zal met hetzelfde t(j gebeuren. DE TWEEDE BOOG. Inmiddels blijft men op de fabriek niet stilzitten. Doordat de nieuwe overspanning boven het water haar verdere trans, port afwacht, is ruimte vrijge komen en in den loop van deze week zal daar de tweede over spanning op stapel worden ge zet. Ook deze wordt vervaar- digd uiit het materiaal van de vier vernielde overspanningen. 1 De twee nog resteerende Ringrijderij le Vlissingen. „Derden Pinksterdag" werd voor de tweede maal na de bevrijding weer de traditionee- le ringrijderij gehouden. Het weer was best en de belang stelling groot. Een echt ouder- wetsch gezicht was de ruiters op hun versierde paarden te zien kampen om de prijzen en hoewel er 22 rijders en 22 prij. zen waren en er dus niemand teleurgesteld naar huis be hoefde te gaan werd er fel om de prijzen gestreden. De r|j. ders wisten in de volgende volgorde beslag op de prijzen te leggen. 1 J. Reynierse. 2. J. Koole, 3. K. de Witte, 4 C. Koole; 5. W. Koole, 6. D.'v. d. Voor de 7. Jac. Wisse, 8. L. d. Loof. P Bosschaart, 10. M. Jozi- asse, 11. L. d. Loof, 12. P- Weeland, 13. C. Kodde, 14. J. Vermeulen, 15. C. Schout 16. A- Wielemaker, 17. L. Kluyf- hout, 18. C. Vermeulen, 19. J. v Ham, 20. P. Verhage, 21. J. Baart, 22. L. v. Ham. Hierna werd" gereden om den traditioneelen pollepel welke gewonnen werd door J. Wisse. De hoofdprijs was echter de, door het gemeentebestuur van Vlissingen beschikbaar gestel de wisselbeke-r, die door den burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, persoonlijk aan den wininaar. J. Reynierse, werd uitgereikt. De beste rijders van Walche ren zullen eind volgende week elkaar in het stadion te Am sterdam ontmoeten, ten bate van Zeeland. ZEEUWSCHE GYMNASTIEKVER- EENIGINGEN TE ARNHEM. Op het Vredesfeest van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, dat Maandag 2e Pinksterdag in Arnhem gehouden werd, waren de volgende vereenigingen ver tegenwoordigd; L.O. uit Vlis singen; Achilles en Wilhelmina uit Middelburg; Gymnastiek, ver. Oostkapelle; V.Z.O.S uit Ierseke; Jong Dreischor uit Dreischor en Olympia uit Zie- rikzee. Door al deze vereenigingen werd aan den optocht en het gemeenschappelijk optreden op de Sonsbeekweide deelgeno men, maar lechts Achilles en Wilhelmina namen deel aan de wedstrgden- Eerstgenoemde vereeniging behaalde met de meisjesafd, een eersten prijs en met de damesafd. een twee den prijs, terwijl Wilhelmina met de damesafd. een eersten }rijs verkreeg. HET MUZIEKCONCOURS TE KAPELLE. Het Tweeden Pinksterdag te Kapelle gehouden muziekcon cours van den Bond van Har monie- en Fanfarevereenigin- gen, is ondanks de vele regen buien een groot succes gewor den. Het trok niet minder dan 5000 bezoekers naar Kapelle! Om 11 uur vond de ont vangst van het bondsbestuur, juryleden, voorzitters en direc teuren der deelnemende ver een. ten gemeentehuize plaats. Burgem, Balkenende heette al len hartelijk welkom, inzonder heid heeren leden van het Bondsbestuur, die geen moeite noch inspanning hebben ont zien om dit concours te orga- niseeren. Ook Richtte hij een welkomstwoord tot de heeren leden der jury. Deze dag vervult ons hart met dankbaarheid na zoovele jaren van gedwongen rust. al dus de burgemeester. In het bijzonder een woord van dank aan mevr. de wed. D. WisseNyssen die voor deze gelegenheid haar prachtigen kersenboomgaard ter beschik king heeft gegeven. De voorzitter van den Bond, de heer A- A. Mol, bracht dank voor de gesproken woor den, hij bracht verder een woord van dank aan de Ver een. „Ons Genoegen" -te Ka pelle, die vöor het eerst na 5 jaar. zich b|j den Bond had aangemeld om dit concours te organiseeren. Aan burgemeester Balkenen de werd het eerelidmaatschap aangeboden. Aan het einde gekomen bracht de voorz. dank aan al len die hadden meegewerkt om dit concours te helpen slagen en hoopte dat de volgende keer in plaats van 26 vereeni gingen 44 zouden deelnemen. De uitslagen vermeldden wij Dinsdag reeds. Axel Cadzand Voor de a.s. verkiezing van de leden van den gemeente raad zijn te Cadzand de navol gende candidatenlgsten inge diend: Part|j van den Arbeid: H. de Neef, P. Vasseur, J. J, Buize. A. A. la Gasse. P. de Die. C. H. en A.-R- gecomb.: I M. de Bruijne. A. J. van Cruij- ningen, A. Cappon, J. Kraaij- mes. Jac. de Bruijne, Joh. de Fe|jter, W. J. de Smidt, W. Bujjze. Partij van de Vrijheid twee lijsten n.l. J. KoolsLuteijn. J. Rietema, I. P. Porreij, A. G. de Smidt, D. P. van Male en I2e lijst)P. M. van Iwaarden, Jozias Becu, D. v. d. Ameele. Biervliet De candidaten voor den ge meenteraad zijn: P. v. d A.: J. J. de Voogelaar, aftr., J. Klae|jsen, aftr.. A. Dijk, I. G. de L|jser, K. T. de Oude, A. J. Naeije, J. J. de Me|jer. R.K.: G. v. Pamelen, Th. de Boever, (aftr.), E. C. Goossens. A. Hamers, R. E. J. Kouijzer. C. H.: W. J. Naeije, (aftr.). J. F. Dekker, P. Scheele, F. P. Keukelaar. Vrije lijst: (Gemeente Be lang): I. M de Bleaij, (aftr.), J. W. Verplanke (aftr.), A. J. Moggré, J. C. Boeije, J. J. Dhondt- Schoöndijke Voor de op 26 Juli a.s. ti houden verkiezing van den ge- meenteraad zijn in Schoondij- ke de volgende lijsten van can didaten ingelevei-d: Partij van den Arbeid: 1- P. Huigh, 2. P. W. Neele, 3. G- de Kraker. 4. P. W Toes- seint, 5. Anth. v. d. Vélde, 6. H. J. van de Walle. Partij van de Vrijheid: 1- I. A. D'Hont, 2. A. P. Haartsen. 3 J. RisseeuwRisseeuw. 4 J, I. van Male. 5. J. de Groote Jansen. 6. H. Brakman. 7. J. I. RisseeuwProvoost, 8. P- A. de Ligng. Anti-Rev. en Chr. Hist.: 1. Joh. de Feijter, 2. J. D. Dekken 3. I. J. van Bortel. 4. P. J. M. Marsille. 5- K. Buijze. 6. M J. Heinsdijk, 7. J. J. Moggré- Risseeuw, 8. M. I. Buijze, 9. C N. Quist, 10. M. L. de Regt. R.K Volkspartij: 1. R. E A. de Badts, 2. E. van Opdurp. 3. H. Rodts, 4. J. de Jonge. 5.' A. Koens, 6. L. C. C. Cammaert. overspanningen moeten echter geheel van nieuw materiaal worden vervaardigd en het is uiteraard nog niet nauwkeurig te zeggen, wanneer dit uit Amerika zal zijn aangekomen. Om het verkeer zoo min mogelijk wrtraging te doen ondervinden bij het plaatsen van de overspanningen is hier op thans reeds een voorloopig houten wegdek aangebracht. Dit wegdek is echter slechts aan één z|jde gelegd, zoodat men voorloopig nog op één- richtingverkeer moe-t rekenen. Dit biedt evenwel de gelegen heid om, als de brug op haar plaats ligt. met den aanleg van het definitieve betondek. te beginnen. Te z|jner tijd zal het verkeer dan hierover ge leid worden waarna het hou ten wegdek wordt opgebroken, om ook hier plaats te maken voor het definitieve- Het zal nog wel even duren, voordat de brug weer met haar tien overspanningen in volle glorie pr|jkt en de naam Moerdijk niet meer analoog is met „oponthoud", maar het begin is er. Ook op het gebied van den bruggenbouw pakken de Ne derlanders energiek aan, be zield door den vasten wil elke herinnering aan de vernielin gen, welke de Duitschers aan onze fiere bruggen toebrach ten, zoo spoedig mogelijk uit te wisschen. Axel De Anti-Rev. kiesvereeniging te Axel heeft voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing de vol gende candidaten gesteld: 1. C. de Putter, 2. J. Pijpelink, 3. A. P. de Ruijter 4. M- van Doe selaar, 5. M. Brandes. 6. J. Koster. 7. J. Fanoy," 8. L. Scheele, 9. H. van Luijk Jz., 10. A. de Pooter. Door de Martij van de Vrij heid te Axel z|jn de volgende candidaten gesteld: 1- L. de Regt. 2. A. Th. 't Gilde 3. J. D Freekenhorst, 4. P. H. Es- selbrugge, 5. C. H. Jansen. O.- en W -Souburg Voor de Partij van den Ar beid zijn voor den gemeente raad van Souburg de volgende candidaten gesteld: 1. J. de Priester. 2. J. Goedbloed. 3. P. den Boer, 4. A. W. Bouff, 5. F. Leenhouts. 6. L. C. H. Jans sen, 7. C.'S. M. den Outer. 8, N. Pierens. 9. M. Hoogesteger, 10- W. Klumper. 11 J. A. W. Biese, '12 Corveleijn. WATERSCHAPS BENOEMINGEN. TO Benoemd tot: dijkgraaf aan het waterschap Willem Hen driks en Klein Kieldrecht. A. P. E. Staal en tot gezworene J. F. P. Mangnus, beiden te Graa'uw en J-angendam; dijkgraaf van den calamiteu- zen Borsselepolder. J. van Overbeeke te Borssele; leden van den Dijkraad voor de waterkeering van den ca- lamiteuzen Borsselepolder. als vertegenwoordigers van dien polder J. de Winter. J. Nieu- wenhuijse, A. van Overbeeke en J. van Liere, allen wonende te Borssele; afgevaardigde van den Schengepolder naar de alge- meene vergadering yan het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis in de Piet, J. Q. C. Lenshoek te Kloetin- ge; afgevaardigde van den Oost Nieuwlandpolder naar de alge- meene vergadering van het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis aan den Oosterlandpolder. J. M. Klom- pe te Wolphaartsdijk; afgevaardigde van het waw terschap Oud Wolphaartsdyk naar de algemeene vergade ring van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan den Oosterlandpolder, J- J. van de Voorde te Wolphaarts dyk; ontvanger-griffier van den Maagspolder, J. Vader te Krabbendijke. EXAMENS. Te Rotterdam slaagden voor het examen „Hulp der Moe der" afgenomen door de Alg Ned. Vrouwenver. „Tes- selschade", M. C. Boskeljon te Goes en W. J. Daniëlse te Mid delburg, béiden leerlingen van de Industrie- en Huishoud school te Middelburg. I OPGEPAST! Toen eenige arbeiders van de Z.V.T.M. aan den Kinderdijk nabij Axel bezig waren met herstelwerkzaamheden aan de lijn, stieten zij op een hard voorwerp. Het bleek by nader onderzoek een niet-ontplofte granaat te zijn! Het gevaar lijke projectiel is onschadelijk gemaakt. POLDER CAPELLE. In de te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder Ca- pelle werd de rekening over 19451946 goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van 1528.19 en aan uitgaven van 1170.13. De begrooting voor 19461947 werd vastge steld op een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f 1674.37 met een bedrag van f 139.20 voor onvoorziene uit gaven. De heer W. G- van Fraaijen- hove werd herbenoemd als dijk graaf en de heer P. de Kraker als gezworene. Zaamslag GESLAAGD. De heer J- Verlinde te Zaam slag is geslaagd voor het rijks- diploma hoefsmid. Biervliet RAADSVERGADERING. In den raad der gemeente Biervliet werd mededeeling ge. daan van den stand der werk. zaamheden aan de drinkwater leiding. Voor rekening van de gemeente zullen 17 brandkra- nen komen 6.25 per kraan en per jaar. Voorts werd medegedeeld, dat de gronden aan den Singel, waar de huizen zijn verbrand, z|jn onteigend. Daar zullen 6 nieuwe woningen komen en 2 middentandswoningen in de Kerkstraat. Bovendien hoopt men nog 6 woningen te bouwen in de Gentsche straat op het z.g. Klein Marktje, waar nog een drietal onbewoonbaar ver klaarde woninge.- staan. Alles Versprille van 3 woningwet woningen. De uitslag wasN.V„ Bouw- en Adm. Mij Else- neur", Oostburg 65.000; Geb. de Maaier. Vogelwaarde 54.589. P. Morel, Oostburg 54.529, W. A. de Vlieger. Breskens 39-165. L. de Bruij ne. Hulst 36.570. W.-Z. Vlaamsche Transportbond v. h. de Wilde, Zuidzande 35,000, Kerknieuws Geref. Kerken naar art. 81 K.O. Aangenomen naar Lopper- sum-Westeremden K. Drost, cand te Enschedé, die bedank te voor Koog-Zaandijk Wor- merveer, Middelburg en Nie- zijl-Kommerzrjl. Dr. J. Brandenburg, Ned. Herv. pred. te Biggekerke, heeft het voornemen op Zon dag 7 Juli, om 2 uur, van deze gemeente afscheid te nemen en 24 Juli, om 7 uur, intrede te doen te Velp. Geref kerk (Art. 31 K. O.) Beroepen te Middelburg Ds. L. J. Goris te Emmer-Erf - scheidenveen. hopelijk dit jaar. Het vermenigvuldigingscyfer schoolgeldheffing werd vast gesteld op 2, ingaande 1 April 1945. In bespreking kwam een ont- werp-aanvulling van de politie verordening om de honden plaag te beteugelen, zoo, dat buiten de bebouwde kom geen honden logen losloopen buiten de openbare wegen en voetpa den. De moeilijkheid om te on dervangen, dat honden op eigen akker mogen meeloopen, za' alsnog bekeken worden. Ter- wille van een ïedactiewijziging in dezen ;in, werd het voorstel aangehouden. Besloten werd het gemeente lijk slachthuis te verkoopen aan den heer Terwout, die bij zijn graanpakhuis een tramlijn wil doen aanleggen. Alleen de heer Naeije was tegen. Met algemeene stemmen werd mej. J. E. C. van de Vel de te Heinkenszand, benoemd als onderwijzeres aan de o.l. school A. De he.ren Naeije en Ver planke spraken bij de rond vraag over ongewenschte vuil nisbelten. terwijl de laatste ook vroeg naar de drinkwatervoor ziening -'oor de noodwoningen te Driewegen. Waterlandkerkje AANBESTEDING. Op 7 Juni jl. werd door het gemeentebestuur door den heer C. Zuijdweg, directeur van SUIKER VOOR DE JONGSTE KINDEREN. En een ei voor volwassenen. Op 18 Juni zal de in het vooruitzicht gestelde bon voor 400 gram suiker voor de jong ste kinderen (0 t.m. 4 jaar) worden bekend gemaakt. Het aardappelrantsoeni voor personen boven 4 jaar is voor de week van 16 t.m. 23 Juni met 1 kg. verlaagd. Daarte genover zal op een aardappel bon voor deze leeftijdsgroepen 200 gram brood per persoon verkrijgbaar zijn. Een. verras sing vormt de bon voor een ei voor volwassenen, die a,s. Don derdag bekend zal worden ge maakt. Door moeilijkheden bjj den aanvoer is. zooals reeds eerder gemeld, het rantsoen cacao verminderd van 100 gram tot 50 gram per persoon. BON 09 VOOR SCHOEN REPARATIES. Bon 09 der lederkaart is aan gewezen voor het doen repa- reeren van schoenen met leder zolenmateriaal. Bon 09 blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen, worden gebruikt. DE HARINGPRIJZEN. De nieuwe vastgestelde prij zen voor haring zullen Zater dag 15 Juni a.s. ingaan, zoo dat met ingang van Maandag 17 Juni a.s. de nieuwe pry's van 8 cent aan den consument be rekend zal worden. Dr. Goedewagen gearresteerd. Naar het dagblad „Trouw" meldt is dezer dagen dr. Goe dewagen, in de Britsche be zettingszone i in Duitschland gearresteerd. Hg was in Han nover ondergedoken, doch zal nu binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Am. kabinetscommissie voor Palestijnsche kwestie. President Truman heeft een kabinetscommissie benoemd, welke zich zal bezig houden met het Palestijnsche probleem en deze gemachtigd met de Britsche en andere regeerin gen te onderhandelen. In de commissie hebben de ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Financiën zitting. Veto op de „wet op arbeidsgeschillen". President Truman heeft zijn veto uitgesproken over de „wet op de arbeidsgeschillen". De president zeide dat de wet ver der ging dan zyn eigen voor stellen die slechts golden voor stakingen die een algemeenen noodtoestand veroorzaken. Het huis van afgevaardigden heeft Trumans veto goedgekeurd. GERHARDT HAUPTMAN OVERLEDEN. De hardt Duitsche schrijver Ger- Hauptmann, is op 84- Bouw- en Woningtoezicht, aan-1jarigen leeftijd te Agnetendorf besteding gehouden in het ca- in Zuidoost-Duitschland over- fé ,.In den Koning" van L.lieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2