PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT NOG ALTIJD K0NINGSRUM0ER IN ITALIË „Dinteloord" kan geheel Nederland van suiker voorzien! ARNOLD MEYER TRACHT ZIJN HOUDING TE VERDEDIGEN Lord Inverchapel over de Indonesische kwestie Seyss tracht zijn houding te rechtvaardigen Ellewouisdijk een zwaar getroffen gemeente Hoofdredacteur Q, BalHntijn '(met redactioncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van I-eeuwen, Ds. M. L. W. Sclioch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en leestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 13 Juni 1946 180e Jaargang Nummer 135 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pefi week, 3.20 per kwartaal, franc® per post. 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie t 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr^SggOO^^Z^^Middelbu^. KABINETSFORMATIE Het Wereldgebeuren Als de voortee-kenen niet be_ driegen, dan zal aan het einde van deze week het nieuwe ka binet bekend zijn. Dr. Beel heeft zooals gemeld aan H.M. de Koningin verslag uitge bracht over zijn besprekingen met de fractieleiders. In vele bladen worden uit dit feit reeds de noodig© con clusies getrokken en de meest belangwekkende zijn wel af komstig uit de R.K. pers. De Maasbode meent bijv. te Jcunnen aannemen, dat dr. Beel reeds een programma heeft samengesteld en op grond daarvan een samenwer king van partijen, die 'n meer derheid vormen, 'tot stand zou hebben gebracht- Deze week zou het dan over de personen gaan. die van het kabinet deel zullen uitmaken. Of 'dat zoo is, weet niemand behalve de fractieleiders met zekerheid, maar wel staat vast, dat alle bespiegelingen nog vrij voorbarig zjjn. Het alge meenevermoeden is, dat er in derdaad een kabinet tot stand zal komen, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de R.K. en de Partij van den Ar beid. Daarbij zouden dan door de Partij van den Arbeid wor den opgeëischt de zetel van den premier, de portefeuilles van handel en nijverheid en de overzeesche gebiedsdeelen Het bekleeden van. het premier schap door de Partij van den Arbeid zou dan natuurlijk be- teekenen, dat prof. Schermer- horn min.-pres. blijft. Of de R.K. Volkspartij daar zonder meer mee accoord zal gaan. is evenwel onzeker en ook gaan er uit het R-K. kamp stemmen op. die verlangen, dat de porte. feüille voor overzeesche ge. foiedsdeelen aan een Katholiek zal worden toegewezen. Daaruit blijkt wel dat nog aardig wat moeilijkheden te overwinnen blijven. Ook over het programma doen reeds ge-ruchten de ron de maar ze lijken ons prema tuur. Het is beter af te wach ten, tot er nieer feiten met ze kerheid bekend zijn. WIE WIL DE VERANTWOORDELIJKHEID IN FRANKRIJK DRAGEN? De Gaulle blijft mokken De geboorte van de Italiaan- sche republiek gaat met hevi ge barensweeën gepaard. Reeds eenige keeren is de officieele uitroeping van de nieuwe re publiek uitgesteld, nu weer tot 18 Juni, en nog steeds wap pert de koninklijke standaard op het Quirinaal. Niettemin heeft het kabinet besloten, dat Alcide de Gasperi de functies van het hoofd van den staat zal overnemen. Gasperi heeft dit besluit persoonlijk aan Um- berto overgebracht, maar de koning blijft weigeren het land te verlaten, voor het Hoog gerechtshof officieel uitspraak heeft gedaan. Ondertusschen weigeren de monarchisten zich bij de feiten neer te leggen en roeren zij zich op luidruchtige wijze. Voor het koninklijk pa leis worden voortdurend de monstraties gehouden en in Na pels kwam het zoover, dat een razende menigte met zelf ver vaardigde brandbommen twee uur lang op groote schaal slag leverde met de politie. De republikeinsche partijen van diverse schakeering bleven het antwoord niet schuldig en hiel den een massa demonstratie op het Piazza del Popoio, waar minister Romita ter kalmee ring van de gemoederen de me nigte verzekerde, dat de re geering erop zou toezien, dat de wil van het volk wordt ver werkelijkt In Rome hadden n.l. geruchten gecirculeerd, dat de geallieerden tusschenbéide wa ren gekomen, om uitstel van het vertrek van den koning te bewerkstelligen. Bevin heeft echter het afgeloopen week eind zijn fiat gegeven op het referendum, door de verkla- BRABANTSCHE ARBEIDERS LOSTEN SCHEPEN IN DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN AMSTERDAM. Staklngspropaganda mislukte. Dat Nederland slechts kor ten tijd van suiker verstoken behoeft te zijn, dankt het aan het Zuiden, aldus vernemen wij uit Zuidelijke industriekringen. Men beschikt in West-Brabant over de uitstekend geoutilleer de raffinaderij de „Dintel oord". Bovendien is de sfeer in deze onderneming rustig, aangezien aldaar geen arbeids conflicten aanwezig zijn. Er bestaan hier te lande slechts twee raffinaderg'en voor de verwerking van ruwe suiker, de Westerraffinaderij te Amsterdam en de „Dintel- oord". Belde hebben een capa citeit van 500 ton ruwe suiker per dag (d.i. 450 ton suiker). Dat in het Noorden van Ne derland moeilijkheden ontston den, was te wijten aan het plotseling uitvallen van de Westerraffinaderij De „Dinteloord" was niet onmiddellijk in staat deze leemte aan te vullen. Voor de suikervoorziening is op ba sis van het tegenwoordige rantsoen van 800 gram per 4 weken ongeveer 7500 ton suiker per maand noodig. Voor de verwerkende industrieën is een hoeveelheid van ongeveer 4000 ton noodig. IJit deze getallen blijkt, dat de „Dinteloord" alleen reeds op basis van de huidige rantsoe. neering geheel Nederland van het normale suikerrantsoen kan voorzien, terwijl dan nog een belangrijk kwantum over blijft voor de suikerverwerken de industrie. Ten aanzien van de natio nale suikervoorziening behoeft dus de staking aan de Wester- raffinaderij te Amsterdam geen enkelen nadeeligen in vloed te hebben. De grootste moeilijkheid op het oogenblik is alleen de voorziening van suiker van den detaihandel in het Noorden van Nederland. Aangezien er in Noord-Neder land bq de detaillisten geen suiker aanwezig is, is een va cuum ontstaan, dat niet zoo gemakkelijk is aan te vullen. Een enorme hoeveelheid is met deze aanvulling gemoeid. Industriekringen in het Zui den zijn van meening, dat de huidige moeilijkheden met de suikervoorziening aan verschil lende omstandigheden te wij ten zijn. Onze suikerpositie was critiek; dat was bekend. Om de ranstoenen te handhaven heeft men onlangs suiker van Engeland moeten leenen, het geen alleen al aan meerdere raffinagekosten flinke bedra gen heeft gekost. De regeering is daarop zoo gelukkig geweest 80 100.000 ton ruwe suiker uit Cuba te kunnen betrekken. In verband met verschillende moeilijkhe den is het niet mogelijk ge. weest dit kwantum spoediger te ontvangen. Toen nu <le kost bare lading aankwam, brak de staking uit en de schepen werden niet gelost. Bovendien ging de „Wester" in staking. Er zijn toen 75 arbeiders van de „Dinteloord" naar Amster dam gegaan om te helpen de suikerschepen te lossen. Later werden zij vervangen door al lerlei vrijwilligers, die nu bezig zijn 3 schepen te Rotterdam en Amsterdam te ledigen. En passant voerden de Brabaht- sche arbeiders ook de 3000 ton ruwe suiker die voor de „Wes ter" aan den wal lag, mee naar Stampersgat om ze bij de .Dinteloord" te doen raffinee- ren. Een poging van een groep E.V.C.-propagandisten, die naar de „Dinteloord" kwam om te trachten het personeel van de ze fabriek mede tot staking over te halen, mislukte. Er liggen thans dertig schepen voor den Dinteloord- schen wal, zoodat het anders op dezen tijd van het jaar leege haventje een bedrjjvigen aanblik biedt. ring, dat de verkiezingen naar zijn meening op behoorlijke wijze zijn gehouden. Volgens sommige berichten zijn er toch onregelmatigheden gebeurd, maar deze zijn waar schijnlijk niet van dien aard, dat zij den uitslag zullen ver anderen. Ook in het Latijnsche zuster land van Italië, Frankrijk, is de politieke hemel nog lang niet opgeklaard, al behoort daar de koningskwestie al weer vele jaren tot het verleden. Het af treden van de huidige regee ring was niet verrassend, doch het formeele gevolg van den verkiezingsuitslag. De samen stelling van een nieuwe regee- ringsploeg zal echter nog wel wat voeten in de aarde hebben. De socialisten weigeren op nieuw een bemiddelende rol te gaan spelen en hebben er vol gens een verklaring genoeg van om ook ditmaal sleutelpo sities in het ministerie te gaan bezetten. Om de dreigende in flatie te bezweren moeten im mers door die departementen, die het economische leven be- heerschen tal van onpopulaire maatregelen genomen worden, o.a. stabiliseering van het loon peil. Tot nu toe werden deze belangrijke posten door soci alisten bezet met het gevolg, dat het leeuwendeel van de on tevredenheid over sommige chaotische toestanden in het economisch leven op hun hoof den neerkwam. Het is te be grijpen, dat ook bp de beide andere groote partijen weinig animo bestaat deze moeilijke posten van de socialisten over te nemen. Dinsdagmiddag had, terwijl een dichte menigte zich op de Quai d'Orsay verdrong, de openingszitting plaats van de nieuwe constitueerende verga dering. De oudste afgevaardig de, de 77-jarige communist Cachin verklaarde, dat zijn partij bereid is om concessies te doen. teneinde de nieuwe grondwet snel te doen aanne men. Dat kan een aanwijzing zijn. dat de samenwerking van de drie groote partijen wordt voortgezet. Als nieuwe premie: wordt gedoodverfd Frank- rijks bekwame minister van buitenlandsche zaken Bidault. Over de Gaulle wordt weinig meer gerept al kwam zijn naam weer in de Fransche kranten voor. Op een uitnoo- diging om een nationale her denkingsplechtigheid bij te wo nen heeft de Gaulle n.l, droog jes geantwoord, dat het hem minder juist leek op dit oogen bliek de plechtigheid bij te wo nenDe Gaulle blijft mok ken- In Amerika heeft de scherp zinnige en bekwame rechter Jackson, de openbare aankla ger in Neurenberg, voor sen sationeel voorpaginanieuws ge zorgd. Het Amerikaansche Hooge Gerechtshof is een zeer eerbiedwaardig college. En wat nog nooit gebeurd is, dat een lid van dit gerechtshof een medelid aanklaagt, daar heeft nu Jackson voor gezorgd. Hp heeft rechter Black in het openbaar beschuldigd van on geoorloofde practijken. Twee bewakers van het recht, die el kaar in de haren vliegen, het Amerikaansche publiek zal smullen van deze zaak. NIEUWE BONNEN 14 Juni t.m. 27 Juni. BONKAARTEN KA, KB, KC. 606: 331 Alg. 250 gr. jam, stroop, enz. 333 Alg. 100 gr. Koffie. 333 Alg. 50 gr. Cacao 335 Alg. 250 gr. waschpoeder» 61 Res. 1 ei. BONKAARTEN KF 606: 379 Res. 125 gr. boter. bonkaarten la, lb, LC 606: A 50 Melk 2 1 melk. B 50, C 50 Melk 8% 1. melk. 244 Aardap. 1 kg. aardappelen. 245 Aardap. 200 gr. brood. BONKAARTEN KD, KE 606: 831 Alg. 250 gr. jam, stroop, enz, 832 Alg. 50 gr. cacao. 833 Alg. 250 gr. waschpoeder. BONKAARTEN KC 606: 877 BNV 125 gr. boter. 878 Suiker 400 gr. suiker. BONKAARTEN LD, LE 606: B 50, E 50 Melk 6 1. melk 744 Aardap. 1 kg. aardappelen. TABAK, ENZ. T 32 2 rantsoenen tabaksarti kelen. V 32 100 gr. chocolade, suiker werken enz X 32 100 gr. chocolade, suiker werken enz Onze deviezen-positie. HET PUBLIEK BESEFT DEN ERNST VAN DEN TOESTAND NIET. Tjjdens een persconferentie heeft de president van de Ned. Bank. Dr. M. W. Holtrop, gis teren verklaard, dat aangeno men mag worden, dat over 1946 de invoer ca. 2000 2300 railioen zal bedragen tegen over een uitvoer van slechts 600 a 700 millioen gulden. De export zal den export slechts voor 30 dekken. In 1938 was dat nog 74 Het tekort op deze beta lingsbalans zal ditmaal dat op de handelsbalans nog over treffen. Prof. Schermerhorn gaal heen als hoogleeraar. Op zijn verzoek is aan ir. W Schermerhorn eervol ontslag verleend als gewoon hoog leeraar aan de technische hoo- geschool te Delft, met dank betuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. 6 DOODEN BI J VERKEERSONGEVAL. Pinkstermaandag is te Drachtsterscompagnie een auto met korfballers in botsing gekomen met de stoomtram. 6 van de 20 inzittenden werden op slag gedood en 5 anderen zwaar gewond. De behandeling van zijn zaak voor het Bossche Bijz. Gerechtshof aangevangen. Zal hel Australische parlement de Regeeringspolitiek I.o.y. Nederland afkeuren? Na de moordpartij van ^Upt? Wer Tangerang. Lord Inverchapel heeft een persconferentie gehouden in het gebouw van de Britsche ambassade te Washington. Bij die gelegenheid heeft hij ge zegd dat, toen hij uit Ned.- Indië vertrok, er een goede kans op overeenstemming be stond. „Mijn functie daar was tweeëerlei: in de eerste plaats aan mijn regeering rapport uit brengen over den algemeenen toestand, ten tweede een over eenstemming mogelijk te ma ken, waarbij de Nederlanders en de Indonesiërs zouden kunnen samenwerken". Ik heb dr Van Mook als een uiterst verstandig en oprecht man leeren kennen. Nooit heb ik met een redelijker iemand te doen gehad. De Merdeka wijdt een uitge_ breid hoofdartikel aan 't ver zoek om de Chineesche be woners van de stad Batavia van wapens te voorzien, op dat zij zich in geval van nood zouden kunnen verdedigen en wijst er op dat dit verzoek vérstrekkende en ernstige ge volgen met zich zou kunnen brengen, indien het door de geallieerden zou worden inge willigd. Ofschoon het verzoek door redelijke overwegingen wordt ondersteund, vooral in dien het in verband wordt ge bracht met Tangerang zouden de Chineezen er goed aan doen om de zaak van alle kanten te bekijken. MOTIE TEGEN AUSTRA LISCHE REGEERING. De Melbourne-Herald schrijft, 'dat de Australische regeering, val een motie van afkeuring voor haar beleid in zake de Piet Hein-kwestie tegemoet kan zien. De leden van de op positie zijn verontrust over het steeds slechter worden van de betrekkingen tusschen Ne derland en de Australische re geering en de motie van af keuring zal waarschijnlijk één van de scherpste zijn, die te gen de regeering Chifley tot- dusver is ingediend. De regee- ring zal er van worden beschul digd de communisten haar bui tenlandsche politiek te hebben laten voorschrijven.- De geheele buitenlandsche politiek van de regeering zal onder vuur ge nomen worden. Tegen de N.S.B. en Mussert Onder groote belangstelling is gistermorgen voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch de behandeling begonnen van de zaak tegen Arnold Meyer, den voormaligen. leider van Nationaal Front, wien ten laste is gelegd dat hjj in de ja ren 1940 en 1941 door zjjn pu blicaties in het weekblad „De Weg" en het dagblad „Netler- landsch Dagblad" opzettelijk ten voordeele van den vijand propaganda heeft gevoerd, ge richt op het breken van het geestelijk verzet van het Ne- derlandsche volk tegen den vij andelijken bezetter en het on trouw worden van dat volk aan zijn regeering en de ge meenschappelijke zaak der te gen Duitschland strijdende mo. gendheden. Arnold Meyer wordt verde digd door mr. J. J. A. van der Putt uit Eindhoven. SPANNING Het is precies tien uur als Arnold Meyer wordt binnen geleid. De zaal is tot in de uiterste hoeken gevuld met be langstellenden en er heerscht een sfeer van spanning. Men verwacht onthullingen, die verder reiken dan de zaak zelf. Meyer is weinig veran derd. Hij ziet wat bleek, maar een enkel onbewust gebaar zou kunnen beteekenen, dat dit veroorzaakt wordt door een geladen spanning, die hem ver vult. nu de dag van zijn be rechting is aangebroken. Op de formeele vragen van den president, mr. Th. R. J. Wijers- antwoordt Meyer, dat hij in 1905 te Haarlemmermeer is geboren en dat hij -te Oister- wrjk woonachtig is. Als zijn beroep geeft hij op landbou wer. Dan neemt de procureur-fis- caal. mr. F. A. J. Deelen, het woord voor het voorlezen van zijn zeer lange tenlastelegging. Gedurende zijn ondervraging betoogde Arnold Meyer, dat het schrijven van zijn artikelen niet alleen diende om zijn vol gelingen voor te lichten, maar ook om de bezettingsautoritei ten te bewegen een voor Ne derland gunstige politiek te voeren. Sommige van zijn uitlatingen De studenten, de plundering en de gijzelaars kwamen ter sprake. Eeresaluut aan de verzetsbeweging. In Neurenberg is het verhoor van Seyss Inquart voortgezet. Over het algemeen stelde de aanklager den beschuldigde voor weinig moeilijkheden en wel zeer duidelijk bleek het bezwaar, dat het verhoor niet door een Nederlander, die met Nederlandsche zaken volkomen op de hoogte is. werd afgeno men. Ofschoon het verhoor nog niet geëindigd is, heerscht KALE VLAKTE, WAAR EENS HET CENTRUM VAN EEN VRIENDELIJK DORP LAG. N.S.B.-ers werken jjjj I toren met de kerk de omge- J ving domineerde. Op den ach- ÜC Doeren. tergrond lag de villa van de familie Van Hattum met het mooie park. De oorlog kwam, maar leek Ellewoutsdijk met zijn 530 in woners met rust te willen la ten. Totdat in September 1944 de zwarte schaduw van Mars ook over Ellewoutsdijk kwam te hangen. Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd bevrijd, En- gelschen en Polen kwamen in Terneuzen. De Duitscheirs gebruikten nu den toren van Ellewoutsdijk als observatiepost, de bevolking werd het angstig te moede Het duurde dan ook niet lang of de eersti projectielen vlogen fluitend naar den over kant, het werd een duel over en weer. Weldra kwamen de door de Duitschers zoo gevreesde ty. Khoons aangieren, de toren was et mikpunt, bommen van 500 kg. werden o.a. uitgeworpen, maar kwamen helaas ook \vel eens naast het doel terecht. Het aantal slachtoffers bleef evenwel tot een minimum be perkt. daar de bevolking op 7 October naar de omliggende dorpen evacueerde. De verwoesting was evenwel Kruisend door den „zak" van Zuid-Beveland komt men via 's-Gravenpolder, Baarland en Oudelande, met zijn typische klapbank, over belommerde dij ken en niet altijd even fraaie wegen in het door den oorlog zwaar getroffen Ellewoutsdijk. Het ligt op de uiterste Zuid punt van Beveland en wordt daardoor wel eens vergeten... Wie het over Ellewoutsdijk heeft, wg'dt in den regel zijn aandacht aan het fort met de geïnterneerden, het dorp en zijn bewoners komen vaak niet over de lippen. Wij willen daarentegen nu eens iets over het dorp zelf vertellen, zonder de geïnter_ neerden evenwel geheel te ver- waarloozen Ellewoutsdijk was voor den oorlog 'n schilderachtig plaats je, dat zijn eigen leven leidde zonder zich veel van het schok kende wereldgebeuren aan te trekken. Als men op den zee dijk stond, leek het dorp een blokkendoos, terwijl de zware aanzienlijk, 20 der huizen werd totaal vernield, 20 zwaar beschadigd en 45 licht beschadigd. Waar vroeger de kerk en omliggende huizen stonden is nu een kale vlakte, alleen de toren, die een troos- telooze ruïne is geworden, staat nog, als een stomme ge tuige van alle oorlogsmisère, overeind. Buiten de eigenlijke kern van het dorp is nog veel ge spaard gebleven, maar overal zijn de gevolgen van den oor log nog zichtbaar in den vorm van dichtgetimmerde ramen. Ook de villa van de familie Van Hattum, de school, het postkantoor en vier winkels werden weggevaagd. Zeker twee honderd schilde rijen van de familie Van Hat tum, ter waarde van duizen den guldens, gingen verloren. Maar ook Ellewoutsdijk richtte zich weer op, langza merhand kwamen de bewoners terug en hoofdzakelijk met ei gen krachten ging men her stellen. Er is een kerkje herrezen, d.w.z. een noodwoning naar Engelsch model, waar men een sierlijk geveltje voor gebouwd heeft, zoodat het geheel inder- daad iets op een kerk lijkt. Ook het interieur is smaakvol ingericht. De openbare school is nog eenigszins primitief behuisd. Eén zaal, waar het school bord de scheiding tusschen de klassen aan geeft, er is één leerkracht en één noodhulp. Naar de gemeente-secretaris, de heer N. A. van Overbeeke, ons meedeelde, zouden nog dit jaar acht nieuwe woningen worden gebouwd. Landbouwherstel heeft tot nu toe drie boerderijen en twee landbouwschuren laten bou wen. De gemeeente Rijnsburg, on der Leiden gelegen, heeft El lewoutsdijk gesteund met 4000, terwijl de Hark de noodlijdende bevolking hielp aan meubilair e.d. HET GRIMMIGE FORT Het fort Ellewoutsdijk laat op het oogenblik niet veel vreemden toe binnen zijn poor ten, of het moesfcen N.S.B.-ers zijn. De nieuwsgierige verslagge ver, die den commandant wil de spreken, werd wel even bin. nengelaten, maar werd er met een vriendelijk praatje zonder veel wijzer te zijn geworden, weer uitgezet. Dat het goed bewaakt werd, heeft bij echter wel gezien! De geïnterneerden werken den geheelen dag bij de boeren op het land van 's ochtends zes tot 's avonds acht uur. Naar wat wij gezien hebben, hebben de „heeren" het heel wat beter dan onze landgenoo- ten het hadden in concentra tiekampen e.d. en hebben zij dus nog niet te klagen. De boeren moeten voor het werk van deze kostbare werk krachten 0.50 per uur beta len en om twaalf uur hen te eten geven. Tenslotte mogen wij wel de hoop uitspreken, dat Elle woutsdijk in nog ruimere mate dan tot nu toe materiëelen steun zal ontvangen als zijnde een van de zwaarst gedupeer de gemeenten van Zuid-Beve land. de indruk, dat het weinig aan bewijsmateriaal tegen Seyss heeft toegevoegd. „Met Christiansen heb ik al tijd goed samengewerkt. Het gerecht zal moeten beslis of ik lieg dan wel of hij zich vergist", zeide de beschuldigde, toen Dubenest hem een ver klaring voorlegde door Christi ansen bij het vooronderzoek in Nederland afgelegd, inzake de executie van vijf gijzelaars na den mislukten spoorwegaan slag te Rotterdam. Christian sen heeft in zijn verhoor ge zegd zich te herinneren, dat Seyss zeide, dat de vijf gijze laar moesten worden gedood Christiansen zelf beweert hier mede niets te doen te heben gehad, daar het een politieke aangelegenheid was. Seyss zei de, dat zijn getuigen zullen komen bevestigen, dat deze zaak van Rauter en Christian sen uitging en dat hg geïnter venieerd heeft om niet 25, doch slechts 5 menschen neer te schieten. Voorts werd den beschuldigde eon verhoor van Rauters plaatsvervanger dr. Schoenhardt voorgelegd, waar in wordt gezegd, dat Seyss, na den aanslag op Rauter, het bevel gegeven had tweehon derd gevangenen neer te schie ten. Ook hiertegen kwam Seyss krachtig op. Wel had hij gezegd, dat in dit geval maat regelen moesten worden geno men. die uitwerking op de be volking zouden hebben, doch hg zou geenerlei bevoegdheid hebben gehad om Schoenhardt dergelijke bevelen te geven. Overigens bevestigde dit stuk volgens Seyss Inquart, dat hier geen sprake was van gij zelaars, doch van menschen, die op Hitiers bevel als leiders van het verzet toch moesten worden gedood. Dubenest stel de den geheelen middag een lange reeks van vragen over vele detailpunten, zooals over het ingrijpen in het bestuur, het opdringen der nationaal- socialisten, het ontslag der rechters van Leeuwarden, de organisatiedwang, de vervol ging der kerken, de gelijkscha keling der pers, de standge rechten en de economische plundering. Tijdens het verhoor heeft Seyss herhaalde malen een eeresaluut gebracht aan de verzetsbeweging. Wel had hij waren zeer duidelijk gericht tegen de N.S B. President: Maar ondertus schen ijverde u toch voor duur zame vriendschap en samen werking met Duitschland. Meyer: Politiek is bereiken van het mogelijke. Ik moest door sommige vriendelijk ge schreven uitlatingen het den Duitschers mogelijk maken op mijn voorstellen in te gaan. U BENT ONZE MAN! Wat ik als mijn voornaamste taak zag, aldus Meyer, was het verhinderen, dat Mussert aan de macht kwam. Want dat teekende annexatie. Hij vertelde in dit verband- dat de Duitschers kort na de capitulatie bij hem kwamen én hem zeiden: Wij moeten van Mussert niets hebben. U bent onze man. en dat hij toen di rect gezegd heeft: „Eerst moet de oorlog gewonnen zijn en blijken, dat de rechten van ons ook worden geëerbiedigd". Ik had voor mijzelf kunnen be reiken, wat ik wilde in deze dagen, maar heb altijd het Ne derlandsche belang voorop ge steld, aldus de beklaagde, Geruimen tijd gaat de on dervraging van den president voort. Het is geen levendig steekspel van vraag en ant woord. maar eerder een stug debat over de bedoelingen van verdachte en over het gevaar, dat zijn uitlatingen voor de goede zaak konden medebren gen. Meyer houdt in alle op zichten vol als goed Neder lander te hebben gehandeld. Hij erkende de Ned. regeering te Londen en heeft nooit de be doeling gehad, de bondgenoo- ten van Nederland tegen te werken. Dat hij fel anti- Duitsch was. wist niemand be ter dan de Duitschers zelf. Pres.Uw bedoeling was misschien goed, maar objec tief bezien hebt gjj toch ernsti ge fouten gemaakt. Meyer: Als ik nu lees, wat ik in 1941 schreef, denk ik ook wel eens. dat het fout was, maar dat kon ik toen niet weten. Ik was er veel liever mee opgehouden, maar dan was Mussert aan het bewind gekomen. Pres.: U streed bijv. voor een groot-Nederland en tegen over België neemt u de hou ding aan dat deze vazalstaat van Frankrijk maar moest worden verdeeld. Meyer: Iedereen mag toch zgn meening hebben- Pres.; Niet in oorlogstijd als die politiek in de kaart speelt van den vijand. Dan komt Meyers oproep voor het anti-bolsjewistische legioen ter sprake. Meyer ont kent, dat Rusland ook bond genoot was. De rede van de Koningin van 24 Juni. waarin zij zeide. dat wij samen met Rusland vochten tegen den vijand, kende hg op dat mo ment niet. Bovendien was de bedoeling van den oproep juist de vor ming van een legioen te voor- comen, althans op te houden, sulks door voorwaarden te stellen, die de Duitschers ze- ter niet zouden inwilligen Ais gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's. het zich tot een plicht gere kend de politie te verwittigen, wanneer het verzet zich ergens openbaarde, maar hij zeide zich daarbij steeds bewust te zijn geweest, dat hij deze ver volging slechts juridisch kon rechtvaardigen en niet moreel, daar hij als Nederlander waar schijnlijk evenzoo gehandeld zou hebben, als Nederland heeft gedaan. Voorts zeide Seyss, dat hij genoodzaakt was geweest den voedselcommissa- ris Louwes te handhaven, on danks zijn anti-Duitsche en anti-nazi-gezindheid, omdat hg bij het allermoeilijkste voed selprobleem de onmisbare man was. Het kruisverhoor over de rol van Seyss-Inquart in Ne derland werd gistermorgen be ëindigd. Seyss zeide. dat van het in beslag genomen Jood- sche vermogen veertien mil lioen zijn gebruikt om het kamp in Vucht in te richten- De Duitsche soldaten in Ne derland mochten Nederland sche boter, kaas en andere din gen naar huis zenden, bijna zonder aan eenige beperkingen gebonden te zijn Als zij met verlof gittfiWLJnochten zij zoo veel meenemaa, als zij dragen konden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1