PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Parijs De laaisie kans op vrede AUSTRALISCH EMBARGO OP NED. OORLOGSSCHIP. Bormann wilde Nederland vernietigen. UIT DE PROVINCIE. ZUID-BEVELAND. Zeeuwsch Vlaamsche boeren klagen hun nood. Walcheren Hoofdredacteur G. Balliptijn "(met redactioneele rnedewcilü:iK van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 12 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 134 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mra.# minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensctie Kaal 29, tal 2077 cn 2924, Got. Turlk.d, 15. tel. 2475 Oostb»,, I Otat.maalta.t 3. T.nieeeea- Brouwerllatra.l 2. Poilr.Hnlm nr 559300 P.Z.C-. Mldjelttur;. Duitschland zgn, dat hoe langer hoe meer in een Sowjet-helft en een Wester- sche helft dreigt te worden ge splitst. Byrnes en Bevin heb ben nu gezamenlijk een plan voor Duitschland kant klaar, dat aan Molotov zal worden voorgelegd. Tot nu toe heeft deze elk plan als een soort BritschAmerikaansch complot aan de kaak gesteld om de overeenkomst van Pots dam te verbreken. Zal Mos kou de eigen plannen op wil len geven en het eens met vriendschap in plaats van met wantrouwen willen probeeren? De komende conferentie zal 't antwoord geven. De staatslieden krijgen nu de laatste kans om althans j iets van de samenwerking gedurende den oorlog te red den. Mislukt de conferentie ten tweeden male, dan zal de wereld definitief in twee te genover elkaar staande kam pen i worden verdeeld. En dan. ziet de toekomst er donker uit. Het Wereldgebeuren ZATERDAG NIEUWE BIG FOUR-CONFERENTIE. Toekomst van Europa afhankelijk van het resultaat. Bijna vier Weken zijn verloo- pen sinds de conferentie te Pa l-ijs in arren moede uiteenging, omdat de besprekingen in een slop waren geraakt. Als een fijne zeef had deze conferentie gewerkt; de minder belangrij ke punten werden uit de agen da gezift en daarover kon men het na eenig geharrewar wel eens worden. Zoodra echter de groote vraagstukken aan de orde kwamen, botsten de mee ningen fel op elkaar en bleek geen der partijen bereid tot concessies. Het eenige licht punt was, dat men besloot de bruggen niet achter zich te verbranden en openlijk ver klaarde, dat overeenstemming onmogelijk was, maar integen deel overeenkwam om op 15 Juni nog eens bijeen te komen in de hoop, dat het dan b&ter zou vlotten. Sindsdien hebben zoowel Byrnes en Bevin als Molotov in redevoeringen voor volk en Karlement uitleg gegeven van un houding in Parijs en wan neer men de voor het grootste deel beschuldigende en agres sieve bewoordingen, die zij ge bruikten, met elkaar vergelijkt, dan moet men wel tot de slot som komen dat elk der minis ters onwrikbaar op zijn stand punt blijft staan en overeen stemming verder in het ver schiet ligt dan ooit. We dienen echter wel te bedenken, dat de oude voorzichtige diploma tie vol beleefdheden na den oorlog plants heeft moeten ma- keu voor een diplomatie „zon der blad voor den mond", waarbij ruige methoden sche ring en inslag zijn en dwars drijverij soms tot in het kwajongensachtige doorgezet wordt. Al zal het in Parijs weer warm toegaan, dat beteekent nog niet dat de zaak heele- maal hopeloos staat. Ten aan zien van de herstelbetalingen zal men wel een uitweg kun nen vinden; op een slordige paar honderd millioen dollar laat men zoo'n belangrijke conferentie niet stranden. De groote geschillen zijn Duitsch land, de Donau, Triëst en de Italiaansche koloniën. Willen de besprekingen sla gen dan zal Molotov bereid moeten zijn ten aanzien van elk dezer punten ballast over hoord te werpen, d.w.z. ver langens op te geven of te ver zachten, waaraan de andere twee ministers nooit toe zullen kunnen geven. Dat zal Molo tov moeilijk vallen. Hij heeft Triëst nu eenmaal met huid en haar voor Joego slavië opgeeischt en een toe geven op dit punt zou een slag zijn voor het regiem-Tito en voor het Sowjet-prestige in dit land. Nu Rusland den eisch om zelf het mandaatbeheer over de Italiaansche koloniën te ver krijgen heeft opgegeven het was duidelijk dat Bevin dat onder geen omstandigheden zou toestaan zijn de kan sen, dat hiervoor een oplos sing gevonden wordt gunstiger, Wellicht ook, dat men tot een compromis kan komen over het vraagstuk van de vrije vaart op den Donau. Het groote probleem echter zal TEXTIEL, TABAK EN BANDEN. Toestand nog niet rooskleurig. Op een persconferentie van het departement van handel en nijverheid is medegedeeld, dat de tabaksdistributie door de staking voorloopig niet in gevaar wordt gebracht. De productie van costumes is stijgende, maar de situatie zal moeilijk blijven en de tex- tielvoorziening kan voor de eerste drie jaar dan ook zor gelijk worden genoemd. Stoffen zy'n er voldoende voorradig, doch er zijn te weinig kolen voor de cos- tuum-makerijen. Gedurende de maanden Juli 1945 April 1946 werden 1.094000 buitenbanden, 753.000 binnenbanden uitgereikt zoo werd voorts medegedeeld. Dr. Goedewagen gearresteerd. Naar het dagblad „Trouw" meldt is dezer dagen dr. Goe dewagen, in de Britsche be zettingszone in Duitschland gearresteerd. Hij was in Han nover ondergedoken, doch zal nu binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Geheime boodschap van Sjahrir aan Truman. Protest van Ned. gezant in De E.V.C. contra den Staat en Minister Drees. De E.V.C. heeft, gelijk ge meld, in kort geding den Staat der Nederlanden en den mi nister van Sociale Zaken we gens onrechtmatige overheids- daad in kort geding gedag vaard. Voor den president der arrondis semen ts-rechtbank, mr. S. H. Rueb, zijn hedenmor gen de pleidooien in deze zaak gehouden. Voor de E.V.C. trad op mr. D. Barmes te Amsterdam, voor den Staat der Neder landen en den minister van sociale zaken mr. G. J. Schol ten t© 's-Gravenhage. Mr. Barmes wees er op, dat de minister van sociale zaken ertoe is overgegaan door rgks. controleurs te Amsterdam en Rotterdam de namen en adres sen te doen opzoeken van ge steunde werkloozen, die vroe ger als havenarbeider of als zeeman gewerkt hebben. Deze werkloozen zijn door de sa menwerkende havenbedrijven opgeroepen om v/erk in de havens aan te nemen. Als zij dit werk weigeren wordt de ondersteuning ingehouden. Dit achtte spr. in strrjd met de Ar- heidsbemiddelingswet. PI. vorderde bg voorbaat verbod aan den minister van sociale zaken en andere orga nen van de gewraakte hande lingen: daarnaast vorderde hg, dat de gevolgen van de on rechtmatige handeling onge daan gemaakt zullen worden en de arbeiders alsnog steun zullen ontvangen. Mr. Scholten wees erop, dat bemiddeling tot niets verplicht. Art. fi geeft alleen den norm Australië. De Australische vakvereenl- gingen hebben het thans be staan om te beletten, dat aan 't Nederlandsche oorlogsschip ,Piet Hein", een torpedojager, de noodzakelijke herstellingen worden verricht. Gisteren heeft de Nederland sche gezant in Australië, ba ron Van Aerssen, tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd: „De Nederlanders over de geheele wereld zullen verbijsterd en zeer verontrust zijn, wanneer zij vernemen, dat het embargo op Nederlandsche koopvaardijschepen met relief, goederen, waartoe de Australi sche vakvereenigingen negen maanden geledèn zijn overge gaan en dat onlangs tot ge volg heeft gehad, dut men wei- Êerde de Nederlandsche stoom- oot „Tasman", die met eva- cué's aan boord een Australi sche haven verliet, te sleepen, thans zijn toppunt bereikt heeft in een embargo op een Nederlandsch oorlogsschip. De „Piet Hein" heeft in haven na haven tevergeefs getracht om essentieele reparaties te laten verrichten, daar de vakvereeni gingen niet toestaan, dat er gewerkt wordt aan Nederland sche schepen. Een bestuurslid van een der vakvereenigingen heeft uitdrukkelijk bevestigd, dat dit inderdaad de stand van zaken is. De torpeobootjager „Piet Hein" is een oorlogsbo dem, die zij aan zij met de Au stralische marine gestreden heeft voor vrijheid en recht. De Nederlanders zullen niets begrijpen van deze behandeling en zij zullen geneigd zijn deze te beschouwen als een beleedi- ging voor de wapenbroeder schap en schadelijk voor de toekomstige betrekkingen tus- schen het koninkrijk der Ne derlanden en t gemeenebest van Australië. Boodschap van Sjahrir. In de Amerikaansche pers wordt melding gemaakt van een boodschap, die president Truman van Sjahrir heeft ontvangen en die langs aller- lei omwegen naar Amerika werd gesmokkeld. In deze boodschap wordt door de In donesiërs hulp van Amerika gevraagd en wordt scherp ge protesteerd tegen het toelaten van Nederlandsche soldaten op Java en de bewapening van Nederlandsche soldaten, bur gers en Indo-Europeanen. Gevraagd wordt, dat Tru man stappen zal doen om het bloedvergieten te doen ophou den. 2500 Chineezen gered. Ned. troepen hebben giste ren 2500 Chineezen, die ten westen van Tangerang woon achtig zijn, gered. voor de overheid; het bevat een publiekrechtelijke bepaling. Een tweede juridisch punt is, dat geëischt wordt uit naam van een aantal personen. De E.V.C. is echter geen rechts persoon. De bedoeling van art. van de arbeidsbemiddelingswet is, dat het rijksarbeidsbureau zich bij stakingen niet mag mengen in het conflict. Incidenteele bemoeiing valt volgens pl. niet onder de wet-, waarin sprake is van voort durende bemoeiing. Een bureau in Rotterdam heeft uitgemaakt, dat als er werk voor de betrokkenen was, de gemeente geen over- bruggingsuitkeerlng zou geven, omdat zij niet onvrijwillig werkloos zgn. Het groote alge- meene belang moet reden zijn voor een strikte interpretatie van de wet. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Maandag 17 Juni, v.m. half elf. Laatste nieuws Fransche regeering afgetreden. In een brief aan de coristi- tueerqnde vergadering heeft de premier Felex Gouin het aftreden van zjjn regeering meegedeeld. Bidault zal echter Frankrijk op de a.s. conferen tie te Parijs blijven vertegen- woordigeni- Am. kabinetscommissie voor Palestijnsche kwestie. President Truman heeft een kabinetscommissie benoemd, welke zich zal bezig houden met het Palestijnsche probleem en deze gemachtigd met de Britsche en andere regeerin gen te onderhandelen. In de commissie hebben de ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Financiën zitting. Veto op de „wet op arbeidsgeschillen". President Truman heeft zijin veto uitgesproken over de „wet op de arbeidsgeschillen". De president zeide dat de wet ver. der ging dan zgn eigen voor stellen die slechts golden voor stakingen die een algemeenen noodtoestand veroorzaken. Het huis van afgevaardigden heeft Trumans veto goedgekeurd. GERHARDT HAUPTMAN OVERLEDEN. De Duitsche schrijver Ger- hardt Hauptmann, is op 84- jarigen leeftijd te Agnetendorf in Zuidoost-Duitschland over leden. Seyss Inquarts pleidooi te Neurenberg. Herinneringen aan trieste dagen. Roerloos in de getuigenbank zittend en met onbewogen stem heeft Seyss Inquart Dins_ dag zgn verdere verklaringen in Neurenberg afgelegd. Hij verklaarde, drie vier maanden de anti-Joodsche maatregelen te hebben tegen gehouden, doch ten slotte voor de S.D.-pressie te zijn bezwe ken. In 1943 had Hitier hem medegedeeld, dat de deporta tie van de Joden blgvena was, maar dat zij in de Oostgebie- den zouden mogen wonen. Be gin 1944 had Himmler hem nog verzekerd, dat de Joden zijn beste arbeiders waren. Daar om had Seyss Inquart niet m hun vernietiging geloofd. Hg verklaarde voorts, de wegvoe ring der Joden uit Wester- bork na de invasie te hebben verhinderd. Na Arnhem waren ze evenwel toch weggevoerd, vermoedelijk naar Theresiën- stadt. Vooral de secretarissen Van Dam en Frederiks hadden voor vele Joden vrijstelling weten te verkrijgen. Seyss be ëindigde zïjn verklaringen over de Joden met de mededeeling dat hü hen nooit als minder waardig had bestempeld. De plundering. Seyss Inquart gaf toe, dat de plundering van Nederland op zijn orders was uitgevoerd. De overbrenging van vele instal laties van fabrieken naar Duitschland had hij voorko men. Onherstelbaar verlies voor Nederland had hg verhin derd, door te beletten, dat het wereldberoemde Kamerlingh Onnes-instituut te Leiden naar Duitschland werd gebracht, zooals het rijk wenschte. Over de vordering der trans portmiddelen had hij niets te zeggen gehad, behalve de rrj- wielenvordering. De vordering en de liquidatie van de ko ninklijke bezittingen had hij bevolen, omdat de Koningin tot actieven weerstand had op geroepen. Hij had deze order van Hitier echter zoo doorge voerd, dat slechts 3 5 geliquideerd werd. Toen Goeb- bels alle in kelders opgebor gen kunstschatten opeischte had hg dit geweigerd. Arnhem was leeggehaald, omdat de stad verlaten was en het Ruhrgehied meubels noo- dig had. Seyss betreurde het, dat er geen schadevergoeding was gegeven. De vernieling van havens en sluizen was een eisch van de weermacht, doch Seyss' interventie zou hebben voorkomen, dat in Rotterdam alles vernield werd. Seyss deelde mede in 1945 van Bor mann order te hebben gehad in Nederland de tactiek der ver schroeide aarde toe te passen en alle technische installaties te vernielen. Hg was zich er van bewust, dat dit den onder gang van Nederland zou heb ben beteekend en kwam met Speer overeen de order niet uit te voeren. Ook het in 1944 gegeven bevel om de mgnen op te blazen bij den Ameri- kaanschen opmarsch in Lim burg liet hij na afspraak met Speer niet uitvoeren. DE HONGERPERIODE. Uitvoerig stond Seyss Inquart stil bij de hongerperiode. Hij zeide het vervoer niet meer op gang te hebben kunnen brengen. Over de laatste maanden van de bezetting zei Seyss In quart, dat hg contact met de geallieerden kreeg toen hij in zag, dat de oorlog verloren was. Op 30 April ontmoette hij Bedel Smith, waarbg overeengekomen werd het verzet te staken. Bij een onderhoud met Doenitz keurde deze in Flensburg de regeling goed. Op den terug weg naar Nederland werd Seyss Inquart toen door de allxeerden gearresteerd, keerde terug, zoo zeide hij, om voor zijn medewerkers te zor gen en rekenschap af te leg gen van zijn daden. Tijdens het kruisverhoor van den Franschen aanklager was een van de eerste punten, die daarbij ter sprake kwamen de benoeming van N.S.B.-bur- gemeesters. Volgens Seyss werden eerst niet alleeen N.S.B.-ers doch ook niet politici en zelfs anti nazi's benoemd. Het werd met tertijd echter onmogelijk ande ren dan N.S.B.-ers te vinden, omdat de verzetsbeweging sa menwerking had verboden. „Ik moet zeggen, dat de Nederlan ders ons absoluten politieken tegenstand hebben geboden. Dit acht ik van beteekenis bij hetgeen Nederland in dezen oorlog gepresteerd heeft" zoo zeide Seyss. Volkshoogeschool in Zeeland. WEEK-END TE AAKDENBURG. Ter nadere uitwerking van de plannen om ook in Zeeland een Volkshoogeschool te stich ten wordt van 14 tot 17 Juni in Aardenburg op het buiten „De Elderschans" een uitge breid week-end gehouden voor leden en belangstellenden. Zoowel Vrijdag, als Zater dag en Zondag zullen verschil lende inleidingen worden ge houden. Zaterdag spreekt dr. H. G. W. van der Wielen, lan. delijk leider van het Volks- hoogeschoolwerk, over „Het heden als keerpunt1', Zaterdag worden de plannen voor Zee land besproken, terwijl des middags ir. J P. Kloos uit Haarlem spreekt over „Mo dern wonen in Zeeland" mevrouw E. v. d. Broecki de Man een litteraire inleiding houdt. Des Zondags wordt na den kerkgang een wandeling gemaakt naar het Leopold- kanaal in België, terwijl tot slot inleidingen worden gehou den over de. geschiedenis van Aardenburg en burgemeester J. van Dongen spreekt over zijn Noordpoolreisherinnerin- g"en. KANAAL DOOR WALCHEREN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt bekend, dat op den 13en en indien het noodig blijkt, ook op den 14en Goes DE JEUGD VAN DE STRAAT. De afd. Goes van Volksher stel maakt plannen om de La gere schooljeugd te helpen, de vacantie op gezonde wijze door te brengen. Daarbij wordt vooral gedacht aan uitstapjes naar buiten, waar met sport, zang en spel de dag genoeglijk kan worden doorgebracht. Morgen zal op een bijeen- SUIKER VOOR DE JONGSTE KINDEREN En een ei voor volwassenen. Op 13 Juni zal de In het vooruitzicht gestelde bon voor 400 gram suiker voor de jong ste kinderen (0 t.m. 4 jaar) worden bekend gemaakt. Het aardappelrantsoen, voor perBonen boven 4 jaar is voor de week van 16 t.m. 22 Juni met 1 kg. verlaagd. Daar te- gen over zal op een aardappel bon voor deze leeftijdsgroepen 200 gram brood per persoon verkrijgbaar zgn. Een. verras sing vormt de bon voor een ei voor volwassenen, die a.s. Don derdag bekend zal worden ge maakt. Door moeilijkheden den aanvoer is. zooals reeds eerder gemeld, het rantsoen cacao verminderd van 100 gram tot 50 gram per persoon BON 09 VOOR SCHOEN REPARATIES. Bon 09 der lederkaart is aan gewezen voor het doen repa- reeren van schoenen met leder zolenmateriaal. Bon 09 blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen worden gebruikt. DE HARINGPRIJZEN. De nieuwe vastgestelde prrj. zen voor haring zullen Zater dag 15 Juni a.s. ingaan, zoo dat met ingang van Maandag 17 Juni a.s. de nieuwe prijs van 8 cent aan den consument be rekend zal worden. komst van schoolbesturen en vertegenwoordigers van tal van sport- en andere vereeni- gingen een en ander worden besproken. Een lystcollecte voor een nieuwe klok. Vanaf heden zal gedurende een week te Goes een lijstcol- lecte gehouden worden. De op brengst is bestemd voor het aanbrengen van een klok in den kleinen stadhuistoren op den hoek van de Kerkstraat. Deze klok zal als randschrift dragen: Vivos voco mortuos plango de levenden roep ik, de dooden beween ik. Deze klok zal op gezette tijden worden geluid ter nai dachtenis van de offers, door stadgenooten voor de vrij heid van ons land zijn ge bracht. Gaarne wekken wg op deze sympathieke collecte te steunen. Ernstige grieven inzake den wederopbouw. De C.B.T.B. vergaderde. geen publiekrechtelijk lichaam is, zoekt deze toch recht streeks contact met de regee- ringsinstanties. Zoo verdedigt deze prov. stichting een ver goeding van 80 85% van de vervangingswaarde. WAAR BLIJVEN DE BOERDERIJEN? Volgens het urgentieplan zouden in 1946 in W. Zw. Vlaanderen 25 nieuwe boer derijen worden gebouwd Tot op heden is daarvan nog niets te zien en 't ziet er ook niet naar uit dat daarvan ook maar iets terecht komt. Met het defini tief herstel gaat het wel zeer langzaam. Toen voor drie weken minister Ringers te Oostburg een bespreking hield met de besturen der samen werkende landbouworganisa ties werd spoed toegezegd voor definitief herstel. Ir. van Amerom beweerde toen, dat er zoo weinig aanvragen daar voor binnenkwamen. By nader onderzoek bleek deze bewering absoluut onjuist te zijn, daar er integendeel zeer vele aan vragen voor definitief herstel zijn. Er is toen een commissie benoemd om deze kwestie te samenwerkende organisaties, bevorderen. Hoewel deze stichting »og Over de behandeling door De afdeeling W. Zw. Vlaan deren van den C.B.T.B. ktoam Zaterdagmiddag in café de Vug'st te Oostburg in alge- meene vergadering bijeen. Nadat de heer M. J. Quaak de vergadering op de gebrui kelijke wgze had geopend, werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, dat een felle aanklacht bevatte tegen de verdoorgevoerde bureaucratie en de geleide economie van de P. v. d. A. Hoewel de boeren in dit ge_ west zwaar zijn getroffen, zijn zij volledig bereid te werken, rekening houdend met Gods geboden. Samenwerking met andere organisaties wordt van harte toegejuicht, doch nooit met verloochening van de Christelijke overtuiging. Uit het verslag van den penningmeester bleek de fi- nancieele toestand van de af deeling gezond te zijn. De aftredende bestuursleden de heeren C. de Hamer en E. Dekker werden herkozen. De voorzitter gaf diverse inlich tingen over het werk van de het streekbureau en de sub. streekbureaux bleek veel ver_ ontwaardiging te zijn. Bestek ken worden door willekeurige ambtenaren afgekeurd, terwijl wanneer men het bestek heeft laten veranderen, een andere ambtenaar weer iets anders afkeurt. DE OOGSTTIJD NADERT. De oogsttijd nadert en nog staan vele boerderijen blootge steld aan weer en wind, met het gevolg dat deze oogst weer in de open lucht zal moeten worden opgestapeld. De scha de, daardoor ontstaan, komt natuurlijk voor rekening van den boer. De geheele wereld staat in het teeken van een voedseltekort en hier dreigt, louter door de verdoorge voerde ambtenarij, voedsel ver loren te gaan. Kapschuren (hangars) mo gen niet gebouwd worden, hoe wel deze veel goedkooper zijn en de boeren daarmede gered zouden zijn, maar wel worden er in de gemeente Water landkerkje drie arbeiders huisjes gebouwd voor 35.000. Voor den opbouw van het stadhuis te Sluis wordt 1 mil lioen uitgetrokken. Daarvan zouden toch 10 boerderijen ge bouwd kunnen worden, wat voor de voedselvoorziening heel wat belangrijker zou zijn. Ook werd nog gewezen op het gebrek aan dorschmachi- nes, wat voor deze streek fu nest kan worden, omdat men den oogst niet droog zal kun nen houden. Kattend ij ke GESLAAGD. Voor het candidaats-exa. men sociale geographie slaagde te Utrecht de heer C, Lou- werse, uit Kattendgke. Wilhelminadorp GEMEENTERAAD S- CANDIDATEN. Te Wilhelminadorp zgn voor den gemeenteraad de volgende candidaten gesteld voor de Partij van de Arbeid: Smits, B. H.; Burgers, C. Janse, D.; Molhoek, C.; Bu. tijn, Joh.; Brandt, J. C. en Van Sabben, J. Te Kattenndijke zijn voor den gemeenteraad candidaat ge steld voor de Partij v. d. A.: Van Waarde, P.; Van de Velde, J.; Heyboer, M. P.; Van de Velde, M.; Van Leeu wen, J. en Hundersmarck, J. F. Baarland AUTO IN DE SLOOT. Onder Baarland is Dinsdag, avond de auto van den heel de V. uit Grgpskerke, toen deze wilde uitwijken om een botsing met een autobus van de firma de M. te voorkomen- in een sloot terecht gekomen. Door toegeschoten voorbygan- gers werd met moeite een der portieren geopend, waardoor de vier inzittenden op het dro ge konden worden gebracht. Een der beide dames was ge wond en voor haar moest me dische hulp worden ingeroepen. In den loop van den avond kon den allen naar Grijpskerke te- rugkeeren. en den 15en Juni 1946, de wa terstand op het kanaal dópr Walcheren zal worden verlaagd tot 1.00 m. beneden N.A-P. WEER DOOP- EN TROUWRITTEN. De rijksinspecteur v. h. ver keer, mr J. Nieuwenhuis te Middelburg, heeft den huur auto-ondernemers medegedeeld dat in beperkte mate in het vervolg trouwritten en doop- ritten weer toelaatbaar zgn. GESLAAGD. Voor het examen algemeen e handelskennis. (Middenstands diploma). afgenomen op 6 Juni te Middelburg. Hiervoor slaag den: de dames: a. Huibregtse, Domburg, S. Janse, Seroosker- ke, E. A. Harthoorn. Vlissin gen, J. Huibregtsen, Vlissin gen. De heeren: A. Janse, 's- Hee'r Arendskerke,* A. A. Kloet. Burgh. K. Karman, Co lgnsplaat. A. F. L Harmsen, J. C. Hollestelle. F. P. M. Hop mans. allen te Goes, J. C. Jon ker, Haamstede. G. Hemelaar, Hansweert. P. J. Hgsndert, Heinkenszand, G. v. d. Knaap, 's-Heer Hendrikskinderen; C. v. Iwaarden. Yerseke; G. Heij- boer, KapClle-Biezelinge, A, E. Karelse, Krabbendijke, H. J- Ikkink. C. Jacobse, P. C. Joos- se, allen te Middelburg, J. Jan se, Nieuw- en St. Joosland. A< A. Kievit. Oud Vossemeer, B. Koens. Ovezande, J. S. Huigh, Schoondijke, K. de Kam, Wol- faartsdijk, J. W. A- Gudde. A. Hage, beiden te Zierikzee. Afgewezen werden 13 candi dates Het examen duurt voort. Voor het examen Algemeens Handelskennis (Middenstands diploma), afgenomen op Vrij dag 7 Juni 1946 te Middelburg, slaagden de dames: J. M. de Kramer, Goes; A. v. d. Kuijl, Goes; J S. Luitwieler, Goes; J. Koets, Grijpskerke; J. Mar- kusse, Kats; D. A Kole, Wol- faartsdgk; de heeren: M. P. Vj Meenen, Breskens; J. C. de Krgger, Colgnsplaat; J. J. Lamse, Colgnsplaat; A. Krij ger, Driewegen; J. Koopman, Goes; F. v. d. Linde, Goes; G. P. v. d. Loo, Goes; J. v. Lare, Groede; J. v. d. Linedn, 's-Gra- venpolder; H. J. Limonard, 's- Heerenhoek; G. Kortekniey Kats; J. L. Kruijsse, Krabben dijke; M. Komejan, Kruinin- gen; A. Louws. Kruiningen; B. Leijnse, Middelburg; J, Looise, Middelburg; A. Maliaars, Mid delburg; P. J. de Kok, Nisse; J. C. Lindhout, Oud-Vosemeer; J. v. d. Mark, Scheveningen; C. M. Lindhout, St. Maartens dijk; C. Lobbezoo, Waarde; F, M. H. Louwiesse Waarde; A< v. d. Kreeke, Wolfaartsdijk. Afgewezen 10 candidaten. Het examen duurt voort. In het .Gasthuis te Middel burg slaagden voor diploma A de zusters M. N. J. Dinge- manse, A. L. van Driel, L. M. Hendrikse, N. M. Kaai, M. Mantz en H. C. Somer. Voor de aanteekening kraamverpleging slaagden de zusters E. Harinck, L. de Pag- ter en E. A. Rotte. Voor het einddiploma A aan het Gymnasium te Middelburg "In geslaagd: G. Cazemier, arie L. Everaars, Maria Hondius, A. A. de Jonge,, Jo hanna P. van der Minne, Mar- tine Reynders Schilt, A. A. Spijkerboer, „L. C. Vogelaar, W. JL. van Voorst Vader. BENOEMINGEN. Tot ontvanger-griffier van het waterschap Krabbendijke is benoemd de heer J. Vader te Krabbendijke; tot plaats vervanger van den dgkgraaf van den St. Anthoniepolder de heer A. E. Hamerlinck te Sas- van-Gent; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Poelpolder de heer A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent en tot dgkgraaf van den De Perponcherpolder is benoemd de neer J. M. Kakebeeke te Goes. Gedeputeerde Staten hebben benoemd tot adjunct-commies ter Provinciale Griffie den heer I. A. van der Jagt, thans le ambtenaar ter secretarie te Kortgene. Vlissingen. OPENING BADSEIZOEN. Aan de vlaggen, die vrooiyk in den feilen wind klapperden, was te zien dat Zaterdag het badseizoen geopend was. Het gure weer was echter oorzaak dat de badgasten verstek lieten gaan. Strandstoelen en gemakke lijke ligstoelen noodden uit tot een oogenblik verpoozing aan het strand en zee, maar moe der natuur zorgde er voor dat men eerder dacht aan winter- of regenjas, dan met zwempak aan verkwikking te zoeken in het zilte nat. Eenige jaren hebben we het strandgenoegen moeten missen, maar thans is het strand wee- zg het dan ook op bescheiden schaal en zonder veel comfort, gereed om badgasten te ont vangen. O, zonne kom, laat ons met volle teugen genieten aan het zonnig Zuiderstrand. COöP. „DE BROEDERBAND" In het Concertgebouw te Vlissingen werd Woensdag avond de jaarvergadering van bovengenoemde Verbruiksver- eeniging gehouden onder voor zitterschap van den heer A. de Bart, die in zgn openings woord kon mededeelen, dat de resultaten over de afgeloo- pen jaren reden tot tevreden heid geven en binnen niet al te langen tijd getracht zal worden een filiaal te Breskens te openen. De jaarverslagen over 1943'44 en 1944'45 werden behandeld en goedgekeurd. Het geheele bestuur werd herko zen, terwgl in een vacature de heer L. J. Florusse werd ge kozen; tot nieuwen commissa ris werd gekozen de heer L. Tollenaar- Domburg CHR. SCHOOL GEADOPTEERD. De Chr. School van Dom burg is geadopteerd door de Sleepy Eye Public School te Syracuse N. Y., U. S. A. OPENBARE SCHOOL. Voor de betrekking van Hoofd der o. L school te Dom. burg zijn 16 sollicitanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3