PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Parijs De laaisie kans op vrede AUSTRALISCH EMBARGO OP NED. OORLOGSSCHIP. Bormann wilde Nederland vernietigen UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WALCHEREN Zeeuwsch Vlaamsche boeren klagen hun nood. Hoofdredacteur O. Ballintijn Kmet redactloncele medewerking van dr. W. H- Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen, Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Woensdag 12 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 134 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Londensche Ka.l 29. lel 207; fn 2924. Oom T.rlkad, 15. LI. 2475 Oostburg Or.Lmaslra.l 3. T„n,u«n: Brouwer!)»»..! ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.f minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Duitschland zgn, dat hoe langer hoe meer in een Sowjet-helft en een Wester- sche helft dreigt te worden ge splitst. Byrnes en Bevin heb ben nu gezamenlijk een plan voor Duitschland kant en klaar, dat aan Molotov zal worden voorgelegd. Tot nu toe heeft deze elk plan als een soort BritschAmerikaansch complot aan de kaak gesteld om de overeenkomst van Pots dam te verbreken. Zal Mos kou de eigen plannen op wil len geven en het eens met vriendschap in plaats van met wantrouwen willen probeeren? De komende conferentie zal 't antwoord geven. De staatslieden krijgen nu de laatste kans om althans nog iets van de samenwerking gedurende den oorlog te red den. Mislukt de conferentie ten tweeden male, dan zal de wereld definitief in twee te genover elkaar staande kana pen worden verdeeld. En dan ziet de toekomst er donker uit. gegeven. Het Wereldgebeuren ZATERDAG NIEUWE BIG FOUR-CONFERENTIE. Toekomst van Europa afhankelijk van het resultaat. Bijna vier weken zijn verloo- pen sinds de conferentie te Pa rijs in arren moede uiteenging, omdat de besprekingen in een slop waren geraakt. Als een fijne zeef had deze conferentie gewerkt; de minder belangrij ke punten werden uit do agen da gezift en daarover kon men het na eenig geharrewar wel eens worden. Zoodra echter de groote vraagstukken aan de orde kwamen, botsten de mee ningen fel op elkaar en bleek geen der partijen bereid tot concessies. Het eenige licht punt was, dat men besloot de bruggen niet achter zich te verbranden en openlijk ver klaarde, dat overeenstemming onmogelijk was, maar integen deel overeenkwam om op 15 Juni nog eens bijeen te komen in de hoop, dat het dan boter zou vlotten. Sindsdien hebben zoowel Byrnes en Bevin als Molotov in redevoeringen voor volk en Sarlement uitleg gegeven van un houding in Parijs en wan neer men de voor het grootste deel beschuldigende en agres sieve bewoordingen, die zij ge bruikten, met elkaar vergelijkt, dan moet men wel tot de slot som komen dat elk der minis ters onwrikbaar op zijn stand punt blijft staan en overeen stemming verder in het ver schiet ligt dan ooit. We dienen echter wel te bedenken, dat de oude voorzichtige diploma tie vol beleefdheden na den oorlog plaats heeft moeten ma ken voor een diplomatie „zon der blad voor den mond", waarbij ruige methoden sche ring en inslag zijn en dwars drijverij soms tot in het kwajongensachtige doorgezet wordt. Al zal het in Parijs weer warm toegaan, dat beteekent nog niet dat de zaak heele- maal hopeloos staat. Ten aan zien van de herstelbetalingen zal men wel een uitweg kun nen vinden; op een slordige paar honderd millioen dollar laat men zoo'n belangrijke conferentie niet stranden. De groote geschillen zijn Duitsch land, de.Donau, Triest en de Italiaansche koloniën. Willen de besprekingen sla gen dan zal Molotov bereid moeten zijn ten aanzien van elk dezer punten ballast over boord te werpen, d.w.z. ver langens op te geven of te ver zachten, waaraan de andere twee ministers nooit toe zullen kunnen geven. Dat zal Molo tov moeilijk vallen. Hij heeft Triëst nu eenmaal met huid en haar voor Joego slavië opgeëischt en een toe geven op dit punt zou een slag zijn voor het regiem-Tito en voor het Sowjet-prestige in dit land. Nu Rusland den eisch om zelf het mandaatbeheer over de Italiaansche kolonian te ver krijgen heeft opgegeven het was duidelijk dat Bevin dat onder geen omstandigheden zou toestaan zijn de kan sen, dat hiervoor een oplos sing gevonden wordt gunstiger. Wellicht ook, dat men tot een compromis kan komen over het vraagstuk van de vrije vaart op den Donau. Het groote probleem echter zal De E.V.C. conlra den Staat en Minister Drees. De E.V.C. heeft, gelijk ge meld, in kort geding den Staat der Nederlanden en den mi nister van Sociale Zaken we- tens onrechtmatige overheids* aad in kort geding gedag vaard. Voor den president der arrondissements-rechtbank, mr. S. H. Rueb, zijn hedenmor- gen de pleidooien in deze zaak gehouden. Voor de E.V.C. trad op mr. D. Barmes te Amsterdam, voor den Staat der Neder landen en den minister van sociale zaken mr. Q. J. Schol ten te 's-Gravenhage. Mr. Barmes wees er op, dat de minister van sociale zaken ertoe is overgegaan door rijks controleurs te Amsterdam en Rotterdam de namen en adres sen te doen opzoeken van ge steunde werkloozen, die vroe ger als havenarbeider of als zeeman gewerkt hebben. Deze werkloozen zijn door de sa menwerkende havenbedrijven opgeroepen om werk in de havens aan te nemen. Als zij dit werk weigeren wordt de ondersteuning ingehouden. Dit achtte spr. in strijd met de Ar- beidsbemiddelingswet. PI. vorderde bij voorbaat verbod aan den minister van sociale zaken en andere orga nen van de gewraakte hande lingen: daarnaast vorderde hij, dat de gevolgen van de on rechtmatige handeling onge daan gemaakt zullen worden en de arbeiders alsnog steun zullen ontvangen. Mr. Scholten we?)3 erop, dat bemiddeling tot tüeil,s verplicht. AH, 6 geeft «IRm» flea Bvrni TEXTIEL, TABAK EN BANDEN. Toestand nog niet rooskleurig. Op een persconferentie van het departement van handel en nijverheid is medegedeeld, dat de tabaksdistributie door de staking voorloopig niet in gevaar wordt gebracht. De productie van costumes is stijgende, maar de situatie zal moeilijk blijven en de tex- tielvoorziening kan voor de eerste drie jaar dan ook zor gelijk worden genoemd. Stoffen zijn er voldoende voorradig, doch er zijn te weinig kolen voor de cos- tuum-makerijen. Gedurende de maanden Juli 1945 April 1946 werden 1.094000 buitenbanden, 753.000 binnenbanden uitgereikt zoo werd voorts medegedeeld. WAPENSTILSTAND VAN KORTEN DUUR. Generaal Toe Yoe Ming, be velhebber van de troepen der Centrale Chineesche regeering in Mandsjoerije, heeft beslo ten den wapenstilstand te ver breken en heeft zijn troepen bevel gegeven den opmarsch te hervatten. Van deze beslis sing is aan de communistische vertegenwoordigers kennis Geheime boodschap van Sjahrir aan Truman. Protest van Ned. gezant ii Australië. De Australische vakvereeni- gingen hebben het thans be staan om te beletten, dat aan 't Nederlandsche oorlogsschip „Piet Hein", een torpedojager, de noodzakelijke herstellingen worden verricht. Gisteren heeft de Nederland sche gezant in Australië, ba ron Van Aerssen, tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd: „De Nederlanders over de geheele wereld zullen verbijsterd en zeer verontrust zijn, wanneer zij vernemen, dat het embargo op Nederlandsche koopvaardijschepen met relief- goederen, waartoe de Australi sche vakvereenigingen negen maanden geleden zijn overge gaan en dat onlangs tot ge volg heeft gehad, dat men wei- garde de Nederlandsche stoom boot „Tasman", die met eva- cué's aan boord een Australi sche haven verliet, te sleepen, thans zijn toppunt bereikt heeft in een embargo op een Nederlandsch oorlogsschip. De „Piet Hein" heeft in haven na haven tevergeefs getracht om essentieele reparaties te laten verrichten, daar de vakvereeni gingen niet toestaan, dat er gewerkt wordt aan Nederland sche schepen. Een bestuurslid van een der vakvereenigingen heeft uitdrukkelijk bevestigd, dat dit inderdaad, de stand van zaken is. De torpeobootjager „Piet Hein" is een oorlogsbo dem, die zg aan zijmet de Au stralische marine gestreden heeft voor vrijheid en recht. De Nederlanders zullen niets begrijpen van deze behandeling en zij zullen geneigd zrjn deze te beschouwen als een beleedi- ging voor de wapenbroeder schap en schadelijk voor de toekomstige betrekkingen tus- schen het koninkrijk der Ne derlanden en 't gemeenebest van Australië. Boodschap van Sjahrir. In de Amerikaansche pers wordt melding gemaakt van een boodschap, die president Truman van Sjahrir heeft ontvangen en die langs aller lei omwegen naar Amerika voor de overheid; het bevat een publiekrechtelijke bepaling. Een tweede juridisch punt is, dat geëischt wordt uit naam van een aantal personen. De E.V.C. 'is echter geen rechts persoon. De bedoeling van art. 6 van de arbeidsbemiddelingswet is, dat het rijksarbeidsbureau zich bij stakingen niet mag mengen in het conflict. Incidenteele bemoeiing valt volgens pl. niet onder de wet, waarin sprake is van voort durende bemoeiing. Een bureau in Rotterdam heeft uitgemaakt, dat als er werk voor de betrokkenen was, de gemeente geen over- bruggingsuitkeering zou geven, omdat zij niet onvrijwillig werkloos zijn. Het groote alge- meene .belang moet reden zijn voor een strikte interpretatie van de wet. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Maandag 17 Juni, v.m. half elf. BURGEMEESTER VAN DEVENTER. Met ingang van 20 Juni is benoemd tot burgemeester van Deventer mr. H. W. Bloe- mers, thans burgemeester van Rhoden (Drente). De heer werd gesmokkeld. In deze boodschap wordt door de In donesiërs hulp van Amerika gevraagd en wordt scherp ge protesteerd tegen het toelaten van Nederlandsche soldaten op Java en de bewapening van Nederlandsche soldaten, bur gers en Indo-Europeanen. Gevraagd wordt, dat Tru man. stappen zal doen om het bloedvergieten te doen ophou den. 2500 Chineezen gered. Ned. troepen hebben giste ren 2500 Chineezen, die ten westen van Tangerang woon achtig zijn, gered. Mijnwerkersstaking in de V. S. geëindigl. De 75.000 stakende arbeiders in de anthracietmijnen in Pennsylvanië in de Ver. St. zullen het werk hervatten. Het overleg tusschen de vakbonds vertegenwoordigers en de werkgevers heeft tot overeen stemming geleid. De zeeliedenstaking blijft echter dreigen. Nog 2000 Chineezen in gevaar. Bij Tanggerang zijn nog 2000 Chineezen ingesloten. Men vreest ,dat als er geen hulp verleend wordt, hun leven in gevaar zal komen. PUIN RUIMEN. 70,000 nazi's zullen in Oos tenrijk gaan puin ruimen, al dus den Oostenrijkschen mi nister Helmer. De bezettings autoriteiten hebben de regee ring de vrije hand gegeven om de noodige maatregelen te nemen. .Te Belgrado is het pro ces tegen Michailowitsj be gonnen. Hij was aanvankelijk de verzetsleider in Joego slavië, doch keerde zich later tegen Tito. Het proces wordt in het openbaar gevoerd en is toegankelijk voor buitenland- sche journalisten. Seyss Inquarts pleidooi te Neurenberg. Herinneringen aan trieste dagen. Roerloos in de getuigenbank zittend en met onbewogen stem heeft Seyss Inquart Dins_ dag zgn verdere verklaringen in Neurenberg afgelegd. Hij verklaarde, drie a vier maanden de anti-Joodsche maatregelen te hebben tegen gehouden, doch ten slotte voor de S.D.-pressie te zijn bezwe ken. In 1943 had Hitier hem medegedeeld, dat de deporta tie van de Joden blijvend was, maar dat zij in de Oostgebie- den zouden mogen wonen. Be gin 1944 had Himmler hem nog verzekerd, dat de Joden zgn beste arbeiders waren. Daar om had Seyss Inquart niet in hun vernietiging geloofd. Hg verklaarde voorts, de wegvoe ring der Joden uit Wester- bork na de invasie te hebben verhinderd. Na Arnhem waren ze evenwel toch weggevoerd, vermoedelijk naar Theresiën- stadt. Vooral de secretarissen Van Dam en Frederiks hadden voor vele Joden vrijstelling weten te verkrijgen. Seyss be ëindigde zgn verklaringen oVer de Joden met de meaedeeling dat hg hen nooit als minder waardig had bestempeld. De plundering. Seyss Inquart gaf toe, dat de plundering van Nederland op zijn orders was uitgevoerd. De overbrenging van vele instal laties van fabrieken naar Duitschland had hg voorko men. Onherstelbaar verlies voor Nederland had hij ^verhin derd, door te beletten, dat het wereldberoemde Kamerlingh Onnes-instituut te Leiden naar Duitschland werd gebracht, zooals het rijk wenschte. Over de vordering der trans- pox*tmiddelen had hij niets te zeggen gehad, behalve de rij wielenvordering. De vordering en de liquidatie van de ko ninklijke bezittingen had hg bevolen, omdat de Koningin tot actieven weerstand had op geroepen. Hg had deze order van Hitier echter zoo doorge voerd, dat slechts 3 5 geliquideerd werd. Toen Goeb- bels alle in kelders opgebor gen kunstschatten opeischte had hij dit geweigerd. Arnhem was leeggehaald, omdat de stad verlaten was en het Ruhrgebied meubels noo- dig had. Seyss betreurde het, dat er geen schadevergoeding was gegeven. De vernieling van havens en sluizen was een eisch van de weermacht, doch Seyss' interventie zou hebben voorkomen, dat in Rotterdam alles vernield werd. Seyss deelde mede in 1945 van Bor mann order te hebben gehad in Nederland de tactiek der ver schroeide aarde toe te passen en alle technische installaties te vernielen. Hij was zich er van bewust, dat dit den onder gang van Nederland zou heb ben beteekend en kwam met Speer overeen de order niet uit te voeren. Ook het in 1944 gegeven bevel om de mijnen op te blazen bij den Ameri- kaanschen opmarsch in Lim burg liet hij na afspraak met Speer niet uitvoeren. DE HONGERPERIODE. Uitvoerig stond Seyss Inquart stil bij de hongerperiode. Hij zeide het vervoer niet meer op gang te hebben kuxmen brengen. Over de laatste maanden van de bezetting zei Seyss In quart, dat hij contact met de geallieerden kreeg toen hij in zag, dat de oorlog verloren was. Op 30 April ontmoette hij Bedel Smith, waarbij overeengek^nen werd het verzet te staken.' Bij een onderhoud met Doexxitz keurde deze in Flensburg de regeling goed. Op den terug weg naar Nederland werd Seyss Inquart toen door de ge allieerden gearresteerd. Hij keerde terug, zoo zeide hij, om voor zgn medewerkers te zor. gen en rekenschap af te leg gen van zijn daden. Tijdens het kruisverhoor van den Franschen aanklager was een van de eerste punten, die daarbij ter sprake kwamen de benoeming van N.S.B.-bur- gemeesters. Volgens Seyss werden eerst niet alleeen N.S.B.-ers doch ook niet politici en zelfs anti nazi's benoemd. Het werd met tertijd echter onmogelijk ande ren dan N.S.B.-ers te vinden, omdat de verzetsbeweging sa menwerking had verbaden. „Ik moet zeggen, dat de Nederlan ders ons absoluten politieken tegenstand hebben geboden. Dit acht ik van beteekenis bij hetgeen Nederland in dezen oorlog gepresteerd heeft" zoo zeide Seyss. Volkshoogeschool in Zeeland. WEEK-END TE AARDENBURG. Ter nadere uitwerking van de plannen om ook in Zeeland een Volkshoogeschool te stich ten wordt van 14: tot 17 Juni in Aardenburg op het buiten „De Elderschans" een uitge breid week-end gehouden voor leden en belangstellenden. Zoowel Vrijdag, als Zater dag en Zondag zullen verschil lende inleidingen worden ge houden. Zaterdag spreekt dr. H. G. W. van der Wielen, lan_ delijk leider van het Volks hoogeschool werk, over ,,Het heden als keerpunt", Zaterdag worden de plannen voor Zee land besproken, terwijl middags ir. J P. Kloos uit Haarlem spreekt over „Mo dern wonen in Zeeland" en mevrouw E. v. d. Broecki de Man een litteraire inleiding houdt. Des Zondags wordt na den kerkgang een wandeling gemaakt naar het Leopold- kanaal in België, terwijl tot slot inleidingen worden gehou den over de geschiedenis van Aardenburg en burgemeester J. van Dongen spreekt over zgn Noordpoolreisherinnerin- gen. KANAAL DOOR WALCHEREN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt bekend, dat op den 13en en indien het noodig blg'kt, ook op den 14en Oostburg SAMENW ERKING IN WIJKVERPLEGING. Zaterdag vergaderde te Oost burg de Commissie uit de Groene Kruisvereenigingen w. Z.-Vlaanderen tot bestudeermg der reorganisatie en centrali satie van de wijkverpleging, onder voorzitterschap van den heer Joh. Ie Clercq te Sluis. Deze verdedigde één vereeni ging voor wijkverpleging voor W.' Z.-Vlaanderen ter berei king van een uniforme salari- eering der wijkzusters en een gelijke werkverdeeling. Dat zal z.L kunnen worden bereikt door financieele samenwerking tusschen de vereenigingen, ge meenten en rijk. De fungeerende secretaris, de heer M. Maas, te Bier-vliet, voorzitter van de Gr. Kruis- vereeniging IJzendijke en om- str., zal zich nader tot de af- deelingen wenden met deze zaak. IJzendijke VERGADERING. De afdeeling IJzendijke van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, koos Vrijdagavond in een vergade ring het volgende bestuur: R. Bun, voorzitter; P. de Smidt, secretaris; A. A. de Rijcke, penningmeester; dr. A. C. Rozemeg'er en L. Suurmond, leden. Breskens HET ZWEMBAD GEOPEND. Zaterdagmiddag 8 Juni werd het Wilhelmina-zwembad Breskens, dat gedurende de oorlogsdagen van Sept.Oct. 1944 zoo deerlijk gehavend werd, heropend. De voorzitter der zwemver. eeniging, de heer K. Maas, sprak een kort welkomstwoord tot de leden van het gemeente, bestuur en verdere aanwezi gen, waarna hü het woord gaf aan den burgemeester van Breskens, J. A. Eekhout. Deze opende het zwembad, dat sedert zrjn geboorte in '39 nu niet bepaald een bestaan gekend heeft met enkel licht zijden. Middelburg Ver. voor Handelsonderwijs. JAARVERGADERING DIPLOMA'S HANDELS AVONDSCHOOL UITGEREIKT. Vrijdagavond vond in de Handelsschool te Middelburg in tegenwoordigheid van den Burgemeester en de Wethou ders de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaag den van de Handelsavond school. In zijn openingswoord noem de heer J. W. Kögeler de aan wezigheid van het voltallige gemeentebestuur bij deze uit reiking een unicum in de ge schiedenis der school. De bur gemeester, mr. A. J. v. d. Ernstige grieven inzake den wederopbouw, De C.B.T-B. vergaderde. De afdeeling W. Zw. Vlaan deren van dgn C.B.T.B. kwam Zaterdagmiddag in café de Vuijst te Oostburg in alge- meene vergadering bijeen. Nadat de heer M. J. Quaak vergadering op de gebrui kelijke wijze had geopend, werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, dat een felle aanklacht bevatte tegen de verdoorgevoerde bureaucratie en de geleide economie van de P. v. d. A. Hoewel de boeren in dit ge west zwaar zijn getroffen, zijn zij volledig bereid te werken, rekening houdend met Gods geboden. Samenwerking met andere organisaties wordt van harte toegejuicht, doch nooit met verloochening van de Christelijke overtuiging. Uit het verslag van den penningmeester bleek de fi nancieele toestand van de af deeling gezond te zijn. De aftredende bestuursleden de heeren C. de Hamer en E. Dekker werden herkozen. De geen publiekrechtelijk lichaam xs, zoekt deze toch recht streeks contact met de regee- ringsinstanties. Zoo verdedigd deze prov. stichting een ver goeding van 80 85% van de vervangingswaarde. WAAR BLIJVEN DE BOERDERIJEN? Volgens het urgentieplan zouden in 1946 in W. Zw. Vlaanderen 25 nieuwe boer derijen worden gebouwd. Tot op heden is daarvan nog niets te zien en 't ziet er ook niet naar uit dat daarvan ook maar iets terecht komt. Met het defini tief herstel gaat het wel zeer langzaam. Toen voor drie weken minister Ringers te Oostburg eén bespreking hield met de besturen der samen werkende landbouworganisa ties werd spoed toegezegd voor definitief herstel. Ir. van Amerora beweerde toen, dat er zoo weinig aanvragen daar- voor binnenkwamen. Bij nader onderzoek bleek deze bewering absoluut onjuist te zijn, daar er integendeel zeer vele aan vragen voor definitief herstel zrjn. Er is toen een commissie benoemd om deze kwestie te voorzitter gaf diverse inlich tingen over het werk van de Bloemers is een zoon van den'samenwerkende organisaties, bevorderen, oflfl-hurgemeeater .y«i Aiafiem, Hoewel deza stichting nog Over de fceiaadeliag door het streekbureau en de sub. streekbureaux bleek veel ver ontwaardiging te zijn. Bestek ken worden door willekeurige ambtenaren afgekeurd, terwijl wanneer men het bestek heeft laten veranderen, een andere ambtenaar weer iets anders afkeurd. DE OOGSTTIJD NADERT. De oogsttijd nadert en nog staan vele boerderijen blootge steld aan weer en wind, met het gevolg dat deze oogst weer in de open lucht zal moeten worden opgestapeld. De scha de, daardoor ontstaan, komt natuurlijk voor rekening van den boer. De geheele wereld staat in het teeken van een voedseltekort en hier dreigt, louter door de verdoorge voerde ambtenarij, voedsel ver loren te gaan. Kapschuren (hangars) mo gen xüet gebouwd worden, hoe wel deze veel goedkooper zijn en de boeren daarmede gered zouden zgn, maar wel worden er in de gemeente Water landkerkje drie arbeiders huisjes gebouwd voor 35.000. Voor den opbouw van het stadhuis te Sluis wordt 1 mil lioen uitgetrokken. Daarvan zouden toch 10 boerderijen ge bouwd kunnen worden, wat voor de voedselvoorziening heel wat belangrijker zou zijn. Ook werd nog gewezen op het gebrek aan dorschmachi- nes, wat voor deze streek fu nest kan worden, omdat men den oogst niet droog zal kun- aen houden, Weel, hield een korte toe spraak en overhandigde per soonlijk het diploma der eer ste afdeeling (driejarige cur sus) aan: J. Boon, J. Gabriël- se, H. J. v. d. Woestgne, Annie IJssel en C. Joosse, allen te Middelburg, en het diploma vervolgcursus boekhouden aan B. Antonissen, A. B. M. Kuijs en L. M. J. C. Mes, eveneens Ie Middelburg. De directeur mr. P. C. de Jonge, wenschte de jongelui geluk en wees erop, dat hoe wel kennis macht is, alleen met kennis geen goede sa menleving valt op te bouwen. Na afloop van de uitreiking .hield de Vereeniging voor Handelsonderwijs haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek, dat als gevolg van de naoor- logsche stemmingen en toe standen de ijver en studielust van de leerlingen nogal te wenschen overliet. Het aantal leerlingen is minder dan voor heen en bedroeg eind 1945 op de dagschool 58 en de avond school 51. De heer L. A. Stofkoper, wiens beurt het was om als bestuurslid af te treden, werd bij acclamatie hei-kozen. De voorzitter deelde tijdens de vergadering mede, dat de heer Sakko wegens het aanvaarden van een benoeming tot leeraar in Amsterdam, de school zal gaan verlaten. Vlissingen. OPENING BADSEIZOEN Aan de vlaggen, die vroolijk in den feilen wind klapperden, was te zien dat Zaterdag het badseizoen geopend was. Het gure weer was echter oorzaak dat de badgasten verstek lieten gaan. Strandstoelen en gemakke lijke ligstoelen noodden uit tot een oogenblik verpoozing «an het strand en zee, maar moe der natuur zorgde er voor dat men eerder dacht aan winter- of regenjas, dan met zwempak aan verkwikking te zoeken in het zilte nat. Eenige jaren hebben we het strandgenoegen moeten missen, maar thans is het strand weer, zij het dan ook op bescheiden schaal en zonder veel comfort, :ereed om badgasten te ont vangen. O, zonne kom, laat ons met volle teugen genieten aan het zonnig Zuiderstrand, en den 15en Juni 1946, de wa terstand op het kanaal dopr Walcheren zal worden verlaagd tot 1.00 m. beneden N.A-P. WEER DOOP- EN TROUWKITTEN. De rijksinspecteur v. h. ver keer, mr J. Nieuwenhuis te Middelburg, heeft den huur auto-ondernemers medegedeeld dat in beperkte mate in het vervolg trouwritten en doop- ritten weer toelaatbaar zijn. GESLAAGD. Voor het examen algemeene handelskennis. (Middenstands diploma), afgenomen op 6 Juni te Middelburg. Hiervoor slaag den: de dames: a, Huibregtse, Domburg, S. Janse, Seroosker ke, E. A. Harthoom Vlissin gen, J. Huibregtsen, Vlissin gen, De heeren: A. Janse, 's- Heer Arendskerke, A. A. Kloet,. Burgh, K. Karman, Co- lijnsplaat, A. F. L Harmsen, J- C. Hollestelle. F. P. M. Hop mans. allen te Goes, J. C. Jon ker, Haamstede, G. Hem el aar, Hansweert P. J. Hqandert, Heinkenszand, G. v. d Knaap, 's-Heer Hendrikskinderen; C. v. Iwaarden, Yerseke; G. Heij- boer, Kapelle-Biezelinge, A. E. Karelse, Krabbendijke, H. J« Ikkink. C. Jacobse, P. C. Joos se, allen te Middelburg, J. Jan se, Nieuw- en St. Joosland. A, A. Kievit, Oud Vossemeer," B, Koens, Ovezande, J. S. Huigh, Schoondijke, K. de Kam Wol- faartsdijk, J. W. A- Gudde. A. Hage, beiden te Zierikzee. Afgewezen werden 13 candi dates Het examen duurt voort. Voor het examen Algemeen® Handelskennis (Middenstands diploma), afgenomen op Vrij dag 7 Juni 1946 te Middelburg, slaagden de dames: J, M. de Kramer, Goes; A. v. d. Kuijl, Goes; A. S. Luitwieler. Goes; J. Koets, Grrjpskerke; J. Mar- kusse, Kats; D. A Kole, Wol- faartsdijk; de heeren: M. P. v., Meenen, Breskens; J. C de Krijger, Colrjnsplaat; J.' J, Lamse, Colgnsplaat; A. Krij ger, Driewegen; J. Koopman, Goes; F. v. d. Linde, Goes; G, P. v. d. Loo, Goes; J. v. Lare, Groede; J. v. d. Linedn, 's-Gra- venpolder; H. J. Limonard, 's- Heerenhoek; G. Korteknie, Kats; J. L. Kruijsse, Krabben dijke; M. Komejan, Kruimn- g?en; A. Louws, Kruiningen; B< Leijnse, Middelburg; J Looise, Middelburg; A. Maljaa'rs, Mid delburg; P. J, de Kok, Nisse; J. C. Lindhout, Oud-Vosemeer; J. v. d. Mark Scheveningén; O. M. Lindhout, St. Maartens dijk; C. Loobezoo, Waarde; F. M. H. Louwiesse, Waarde; A, v. d. Kreeke, Wolfaartsdijk. Afgewezen 10 candidaten. Het examen duurt voort. In het Gasthuis te Middel burg slaagden voor diploma A de zusters M. N. J. Dinge- manse, A. L. van Driel, L. M. Hendrikse, N. M. Kaai, M. Mantz en H. C. Somer. Voor de aanbeekening k raam verpleging slaagden de zusters E. Harinck, L. de Pas ter en E. A. Rotte. Voor het einddiploma A aan het Gymnasium te Middelburg zyn geslaagd: G. Cazemier, Marie L. Everaars, Maria Hondius, A. A. de Jonge,, Jo hanna P. van der Minne, Mar- tine Reijnders Schilt, A. A. Spgkerboer, „L. C. Vogelaar, W. L. van Voorst Vader. BENOEMINGEN. Tot ontvanger-griffier van het waterschap Krabbendijke is benoemd de heer J. Vader te Krabbendijke; tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den St. Anthoniepolder de heer A. E. Hamerlinck te Sas- van-Gent; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Poelpolder de heer A. E. S. Hamerlinck te Sas Van Gent en tot dijkgraaf van den De Perponcherpolder is benoemd de heer J. M. Kakebeeke te Goes. Gedeputeerde Staten hebben benoemd tot adjunct-commies ter Provinciale Griffie den heer I. A. van der Jagt, thans le ambtenaar ter secretarie te Kortgene. COÖP. „DE BROEDERBAND" In het Concertgebouw te Vlissingen werd Woensdag avond de jaarvergadering van bovengenoemde Verbruiksver- eeniging gehouden onder voor zitterschap van den heer A. de Bart. die in zijn openings woord kon mededeeien. dat de resultaten over de afgeloc- pen jaren reden tot tevreden heid geven en binnen niet al te langen t\jd getracht zal worden een filiaal te Breskens te openen. De jaarverslagen over 1943'44 en 1944'45 werden behandeld en goedgekeurd. Het geheele bestuur werd herko zen, terwgl in een vacature de heer L. J. Florusse werd ge kozen; tot nieuwen commissa ris werd gekozen de heer L. Tollenaar. Kerknieuws Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Lopper- sum-Westereraden K. Drost, cand. te Enschedé, die bedank te voor K«»-Zaandgk-Wor- merveer, liMfilbur* «n Nie- zijl-KommiraW,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1