PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Londen aanschouwde de overwinningsparade. Pmkstersensatiesde Groot Moefti verdwenen, Zoning van Siam gedood. dej^o Chineesch protest tegen moord te Tangerang. Seyss Inquart aan het woord. Hij deed zijn best enwist van niets. N.A.C. kampioen van afd. IV. UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur O. Ballliitljn Kmet redactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P Z.C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Sehoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 11 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 133 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.4— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Ooes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzcn: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Het Wereldgebeuren Vandaag geboorte van de republiek Italië? Labourcongres in Bornemouth. Londen heeft gedurende bei de Pinksterdagen in luidruch tige feeststemming verkeerd. Zaterdag sloegen millioenen menschen de groote overwin- nigsparade gade, waarin vrij wel alle vereenigde volken met contingenten waren vertegen woordigd. De parade, waarbij tal van militaire kopstukken o.w. Montgomery, Alexander, Mountbatten, Cunningham, Todder, Atllee en Churchill, aanwezig waren, gaf een ge weldige indruk van de mecha nisatie van de troepen. Hon- derden R.A.F.-toestellen van allerlei typen kruisten 's mid dags door de lucht, 's Nachts sliepen duizenden menschen in parken en portieken om den volgenden dag een goede plaats te hebben bij de ver dere feestelijkheden, o.a. do huldiging van de luchtlandings troepen, die bij Arnhem voch ten. Zondagavond waren hon derdduizenden verzameld onder de machtige schijnwerpers, die de groote gebouwen van Lon den verlichtten. Een schaduw op de feestelijkheden vormde de afwezigheid van Rusland. Juist Zaterdagavond reageerde Moskou voor het eerst op de recle van Bevin. Zij werd een poging genoemd om de geal lieerde eenheid teniet te doen en pressie uit te oefenen opi Rusland. LABOUR EN ITALIË. Terwijl do feesten voortduur den is gisteren in Bornemouth het grootste en belangrijkste congres tot nu toe van de La- foourpartij begonnen, waaraan een duizendtal afgevaardigden en tal van ministers deelne men. In zijn openingsrede sprak prof. Laski over den Britschen wensch om tot een betere samenwerking met Rus land te komen. Tot nu toe heeft Rusland alleen met wan trouwen geëxperimenteerd, zoo zei hij, laat ze het nu ook eens met vriendschap probeeren. De afwyzing van bet communisti sche verzoek tot opname in de partij zal wel niet veel tijd in beslag nemen, maar belangwek kender belooft het debat te worden over de buitenlandsche politiek. Indien Bevin's politiek wordt goedgekeurd, kan Bevin zich bij de komende besprekin gen in Parijs niet alleen ze ker voelen van de instemming van het parlement, maar ook van de arbeidersbeweging. Het congres besloot stemmig een boodschap van vriendschap en goodwill te zenden aan de nieuwe ïtaliaan- sche republiek. De officieele uitroeping daarvan is voor de tweede maal uitgesteld, omdat de Hooge Raad nog steeds niet in staat is geweest om den einduitslag van het referen dum mede te deelen. Onder wijl gaat de monarchistische agitatie voort. In het Zuiden is een nieuwe monarchistische partij opgericht, die afschei ding van het Noorden beoogt. Umberto heeft Zaterdag den geheelen dag afscheidsaudiën- ties gehouden. Duitschland, Daar gedroeg hij zich als een Nazi-handlanger en hield voor de radio felle an- ti-Joodsche en anti-Britsche redevoeringen. Na de ineen storting van Duitschland vluchtte hij eerst naar Zwit-1 seriand en vandaar naar Frankrijk. Daar werd hij niet geïnterneerd maar integendeel als een vooraanstaand Ara bisch leider behandeld. Er ii nu eenmaal een Britsch-Fran- sche tegenstelling in, het Na bije Oosten De Moefti schijnt in Damas cus weer opgedoken en gesig naleerd te zijn, van waaruit hij zich naar Syrië wil begeven om deel te nemen aan de be sprekingen van 30 afgevaardig. den van 7 Arabische landen over Palestina. Zijn verdwij nen kan wel eens groote en onaangename gevolgen voor Engeland hebben. Het is dan ook begrijpelijk, dat de En- gelsche regeering een nadere verklaring aan de Fransche re geering heeft gevraagd. Deze heeft toegezegd een nader on derzoek in te zullen stellen, maar intusschen zyn de Fran- schen niet zuinig met hun cri- tiek op de nalatigheid van hun regeering om de Moefti te be waken. KONINGSDRAMA SIAM. IN Het is tegenwoordig trouwens geen onverdeeld genoegen meer koning te zijn. Uit Bangkok kwam het sensationeele be richt, dat de 21-jarige koning van Siam onder geheimzinnige omstandigheden dood en met een geweerkogel in zijn hoofd in zijn paleis werd gevonden. Officieel werd van een onge val gesproken. Deze koning is na beëindiging van zijn studie in Zwitserland in Dec. vorig jaar naar Siam teruggekeerd om daar de regeering op zich te nemen. Hy werd juist 19 Juni in Washington verwacht voor een bezoek aan de V. S. Zyn 18-jarige broer is tot zijn opvolger gekozen. DE GROOT-MOEFTI VERDWENEN. Eveneens op geheimzinnige wijze is plotseling do Groot Moefti van Jeruzalem uit Pa rijs verdwenen. In Frankrijk heeft dit onder het publiek nogal opzien en in de pers dei ning verwekt. In Syrië wordt het een groote politieke sensa tie genoemd. De Moefti, die het religieuze hoofd van alle Mo hammedanen is, verliet in 1937 Jeruzalem en begaf zich naar DE AUTONOMIE VAN CURASAO. De Staten van Curasao heb ben thans de leden benoemd voor de statencommissie, die naar Nederland za] gaan om daar besprekingen te voeren in verband met hefc toekennen vap autonomie aa* Curasao. De kabinetsformatie. Minister Beel heeft Zater dag H. M. de Koningin ver slag uitgebracht omtrent zjjn bemoeiingen inzake de kabi netsformatie. Splitsing van Duitsch land in kleine staten Een Britsch-Amerikaansch plan. Engeland en Amerika zyn het eens geworden over een plan voor Duitschland, dat aan de ministerconferentie te Parijs, die Zaterdag weer her vat wordt> zal worden voorge legd. Het plan zou een ver deeling voorstaan van het oude Pruisen in een aantal fede ratieve staten, die later elk afzonderlijk zonden kunnen deelnemen aan de organisatie der V. V. Het Buhrgebied zal onder in ternationale controle komen en van Westfalen worden af gescheiden. Ook de bewa pening zou streng gecontro- Ieerd worden. Afgezant van Truman naar Stalin. De Evening Standard meldt, dat mr. Edwyn Pauley in Juli als afgezant van Truman een bezoek zal brengen aan Sta lin. Welke taak hij zal heb ben te vervullen, hangt af van het verloop van de conferen tie der 4 groote mogendheden, die Zaterdag a.s. in Parijs be gint. PRINSELIJK PAAR WEER THUIS. Prins Bernhard en Prinses Juliana zijn Maandagmiddag per vliegtuig op Soesterberj teruggekeerd na hun bezoel aan Londen in verband met de Victoryparade. Arbeidsloon voor gedetineerden. Door den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Justitie is vastgesteld, dat geïnterneer den verplicht zyn arbeid te verrichten ten behoeve van de gemeenschap Voor dezen ar beid wordt door degenen, aan wien hij ten goede komt, loon betaald. Dit loon is ten bate van 's Rijkskas. Tien procent van dit loon is volgens de thans geldende regeling, voor den gedetineerde zelf. Een ge deelte daarvan kan gebruikt worden om can tinegoederen te koopen, een ander gedeelte wordt gereserveerd als uit- gaanskas, die den gedetineerde by ontslag wordt uitgekeerd. Thans ligt het in de bedoe ling een tweede bedrag van tien procent van het verdiende loon, eveneens ter beschikking te stellen. Gehuwden met min derjarige kinderen, kunnen dit aan hun echtgenoóte overma ken en bij de overigen wordt dit aan de uitgaanskas ge voegd. POSITIE VAN SJAHRIR STEEDS MOEILIJKER .Nog geen tegen voorstellen. iDe voorlichtingsdienst van de Ned. Indische regeering heeft 'n rapport gepubliceerd over den Chineezenmoord te Tangerang. Daaruit blnkt, dat deze moord gepleegd werd door het zgn. Volksleger en dat behalve officieren van het T.R.I. er ook Japanners aan hebben deelgenomen. De op winding onder de Chineesche bevolking is groot, daar men vreest, dat het ook elders tot moordpartijen zal komen. In middels zijn uit Batavia groe pen Chmeezen vertrokken, die Heden kruisverhoor. Maandagochtend begon in Neurenberg de verdediging van Seyss Inquart. Nadat in de morgenuren de rol bespro ken werd, die hy in Oosten rijk heeft gespeeld, waarby Seyss Inquart mededeelde, dat hij in den vorigen oorlog drie maal gedecoreerd werd wegens zijn moedig optreden, kwamen in de middaguren de Neder- lansche aangelegenheden aan de orde. Hij verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was geweest, het nationaal socialisme aan de Nederlanders op te dringen, ook al maakte het, omdat tenslotte alleen de N.S.B. overbleef, wel een anderen indruk op de Ne derlanders. Hitiers instructie» luidde trouwens te zorgen voor het behoud van een zelfstandig Nederland door te trachten de Nederlanders te maken tot vrienden van Duitschland, ge negen tot het onderhouden van enge economische banden met dit land. In de practyk bleek dit niet uitvoerbaar. „In Nederland zijn zelfs de schaakverenigingen politiek georiënteerd" beweerde Seyss Inquart en toen hij in 1941 de politieke partijen ophief, om dat zij actief vijandelijk ston den tegen de bezettende macht, verdwenen daardoor ook tal van andere organisaties. Hij noemde het een fout, toen ge tracht te hebben daar Duitsche organisaties voor in de plaats te stellen. Hy beroemde zich erop, geen Quisling-regeering te hebben ingesteld, doch zeide wel van de N.S.B. gebruik te hebben moeten maken, omdat er ver trouwde medewerkers moesten zijn. Aan de Nederlandsche justi tie had hij niet getornd. Hij had er alleen economische rechters aan toegevoegd. Over de beruchte vrederechters sprak hy niet. Dat er Duitsche rechtbanken werden ingesteld, was volgens hem niet meer dan natuurlijk. DE EXECUTIES. Tegen de beschuldiging, dat er meer dan 4000 executies zijn uitgevoerd, betoogde Seyss, dat de Duitsche gerechten tot midden 1944 minder dan 800 doodvonnissen uitspraken, of minder dan er slachtoffers vie len bij den luchtaanval op Nij megen. Echte gijzelaarsexecuties wa ren volgens hem slechts die van Augustus 1942 en het was aan hem te danken, dat er toen niet 50, doch slechts 5 werden neergeschoten. Van de executies in het kamp te Vught had hy eerst in Neu renberg gehoord. Aan den moord in Putten en de repre sailles voor den aanslag op Rauter had hij niets kunnen doen. Voor Rauter wilde Himmler 500 man laten dood schieten. Uiteindelijk waren er volgens Seyss 230 personen ge fusilleerd. Dit gebeurde om de verzetsbeweging te onderdruk ken. Seyss verklaarde nog, de terugkeer van de mannen van Putten te hebben gevraagd en toestemming daartoe te heb ben gekregen. Hij wist niet, of de mannen inderdaad waren teruggekeerd, De massa-executies kwamen in 1944 en nadien op grond van Hitiers bevel van 30 Juli 1944, Rautar en 1$ hadden de ze alfiruitgevoerd en bezwaar gemaakt. Later moesten de executies tegen leden van de verzetsbeweging wel worden uitgevoerd. Hij meen de evenwel, dat het aantal de 700 niet zou overschrijden. Op het gebied der financiën beriep Seyss zich op mr. Trip. Dat de opheffing van de devie- zengrens zoo catastrofaal zou worden, was destijds niet te voorzien, daar Duitschland toen op het hoogtepunt van zijn macht stond en by een an deren afloop van den oorlog gemakkelk zijn deviezensch'ul- den af had kunnen lossen. DE KAMPEN. Seyss zeide, dat in St. Mi- chielgestel uitstekende toestan den heerschten. Voor de toe standen in de Nederlandsche concentratiekampen achtte hij zich niet verantwoordelijk. Zij stonden onder de politie. In Vught en Amersfoort kwamen excessen voor. Hij had hierte gen geprotesteerd onder meer na het verstikken van vrouwen in Vught. Hij kon niet ver hinderen, dat Nederlanders naar concentratiekampen moesten en er daarom de voorkeur aan gegeven, dat er in Nederland zelf kampen wer den ingericht. Het Roode Kruis had nooit bezwaren geuit tegen de kam pen en dat had hem gerust ge steld. DE ARBEIDSINZET. Seyss verklaarde verder toe te geven, dat de helft van het half millioen Nederlanders, dat Duitschland werkte, ge dwongen was gegaan. De sa botage van Nederlandsche ambtenaren had hij niet tegen gegaan. Daardoor werden een millioen vrijstellingen gegeven. In 1944 had hij de nieuwe eischen van Sauckel afgewe zen, toen weer 250.000 man gevraagd werd. De door de militairen uitgevoerde razzia's waren bedoeld als maatregel tegen de verzetsbeweging, en vielen niet onder zijn verant woording. Wel nam hij de la tere deportaties voor zyn re kening. Weinig wist Seyss Inquart aan te voeren ter verdediging van zijn anti-Joodsche maatre gelen, die genomen werden volgens hem op bevel van Hey- drich. Hij had waarnemers ge zonden naar Mauthausen er Auschwitz en die brachten be richt mee, dat die kampen en de behandeling goed waren. „Het is moeihjk thans over deze dingen te spreken, omdat alles klinkt als een hoon" zoo getuigde Seyss Inquart aan het einde der zitting. Vandaag zal het kruisver hoor aanvangen. bewapend zyn en hun in vaar verkeerende broeders willen bevrijden. Sjahrir heeft nog steeds geen tegenvoorstellen aan dr. van Mook overhandigd. De po sitie van het „kabinet" Sjahrir op Java wordt steeds moei lijker en meer en meer blijkt, dat hij noch Soekarno con- tróle hebben over het T.R.I., het Indonesische volksleger. Sjahrir heeft zich genoodzaakt gezien om aan de geallieerden mede te deelen, dat de beloof de rijstleveranties beneden de beloften bleven, omdat de we gen niet veilig genoeg meer zyn. Ook schijnt de oproep van Sjahrir om de moorden op de Chmeezen in Tangerang te staken, weinig of geen resul taat te hebben gehad. Nog al tijd verkeeren eenige duizen den Chineezen in levensgevaar. Zooals bekend heeft Soe karno den noodtoestand voor geheel Java afgekondigd. In de Vorstenlanden werd de staat van beleg afgekondigd, omdat het volk de sultans wilde vermoorden. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft of ficieele stappen gedaan in verband met den Chineezen moord te Tangerang. Hy eischte verontschuldiging, be straffing der schuldigen en bescherming der Chineezen door de Nederlandsche* en Britsche troepen. Nederlandsche troepen heb ben inmiddels 600 Chineezen fered. Nog steeds zijn er ech- er 1200 ingesloten door de Indonesiërs. Beschamend- De leider van het Amerikaansche Leger des Heils is in Amerika teruggekeerd van een bezoek aan Europa. Hy verklaarde, dat van alle voormalige bezette lan den Nederland er het slechtste voorstond. Bij na alle inwoners, zoo verklaarde hij, missen behoorlijk ondergoed... Een dergelijk gebrek had hij nergens geconsta teerd. Overigens klaag den de Nederlanders niet. Zy werken aller eerst aan den wederop bouw. Amerikaansch vlootbezoek. Officieel is thans medege deeld, dat aan het officieele Amerikaansche vlootbezoek, dat binnenkort aan een aantal Europeesche landen, w.o. Ne derland, zal worden gebracht, zullen deelnemen het vlagge- schip Houston, een lichte kruiser en vier torpedojagers. Ruwe suiker en meer vleesch. Minister Mansholt heeft gisteravond medegedeeld, dat er spoedig meer vleesch komt en dat er ruwe suiker in dis tributie zal worden gebracht, die niet bruikbaar is voor thee, maar wel voor koffie. Bovendien zal de prijs van de haring worden teruggebracht op 8 cent per stuk. Dit zal echter niet eerder dan over 10 dagen geschieden, daar men de visschers, die op zee zijn, niet voor voldongen lage pry- zen wil stellen. Verrader gegrepen. In Cannes is een Nazi-agent gearresteerd, die zich voordeed als lid van de Nederlandsche ondergrondsche. Hy stak in '43 over naar Engeland, keerde in 1944 naar het vasteland terug en gaf via 22 radiozen ders valsche code-boodschap pen door. Tal van Ned. en Fransche agenten werden mis leid en onmiddellijk na daling per parachute gearresteerd. Hy is ook verantwoordelijk voor den moord op 33 krijgsgevan genen. Vlissingen klopt R.K.T.V.V. - R.B.C. degradeert Ook Ajax en N.E.C. kampioen. De Pinksterdagen hebben drie nieuwe afdeelingskam- pioenen opgeleverd en in het Zuiden is begrijpelijkerwijs het leeuwendeel van de belang stelling uitgegaan naar den in Tilburg gespeelden beslissings wedstrijd tusschcn N.A.C. en B.V.V. Niet minder dan 20.000 man hadden een plaatsje gevonden op het Longaterrein en waren getuige van een goed ge speelden, snellen en opwin denden wedstrijd. Vcor de rust had B.V.V. het beste van het spel en de Bossche aan vallen waren toen veel ge vaarlijker, dan die van de Bre- danaars. De B.V.V.-voorhoede slaagde er evenwel niet in om doelpunten te fabriceeren, eensdeels omdat zij zelf te primitief speelde, anderdeels omdat de N.A.C.-achterhoede in goeden vorm was. De rust kwam dan ook met blanken stand. Na de rust had N.A.C. den sterken wind in den rug en nu speelden de Bredanaars veel beter dan de Bosschenaren-. Aanval op aanval golfde naar het doel van Saris en dit door leefde hachelijke oogenblikken. Toch bleef ook nu langen tijd een doelpunt uit. Eerst 10 mi nuten voor het einde, toen iedereen zich reeds voorbe reidde op een gelijk spel en een verlenging, kreeg plotse ling op vry greoten afstand van het doel Engelschman den bal vrij en met een hard, onhoudbaar schot scoorde hy. Wel viel B.V.V. daarna nog hardnekkig aan, maar zonder resultaat. Het bleef bij dit eene doelpunt en daarmede had N.A.C. voor de 12e maal het afdeelingskampioenschap behaald. In het Westen zegevierde Ajax met niet minder dan 82 in den uitwedstrijd tegen A.D.O. in Den Haag en ver overde daarmede eveneens het afdeelingskampioenschap. In het Oosten werd N.E.C., dat zelf niet speelde, kampioen. Go Ahead speelde tegen He racles in Almelo een slechten wedstrijd en werd met 3—1 geklopte Daardoor hebben de Deventenaren nu het toekij ken.' NJE.C. zal wel dankbaar zijn voor dit cadeautje! De beslissing voor de laatste plaats is in afd. IV eveneens gevallen. Vlissingen demon streerde in Tilburg nl. een royale meerderheid ever R.K. T.V.V. en zegevierde met 6—2. R.B.C. heeft de laatste kans evenwel niet gegrepen en ver loor van Eindhoven met 40 waardoor de Roosendalers ge doemd zyn om degradatie wedstrijden te spelen. R.K.T. V.V. is dus den dans ontspron gen. De andere wedstrijden, die tijdens de Pinksterdagen wer den gespeeld, waren van geen beteekenis meer voor de eer ste of de laatste plaats. Eerste klasse. Distr. I. EDO —DOS 2—4, RFC—VSV 3—3, ADOAjax 38 (Ajax kam pioen). Distr. IT. NeptunusDWS 22, StormvogelsHaarlem 31, NeptunusD.H.C. 20. Distr. HI. PECEnschede- sche Boys 35, HeraclesGo Ahead 31, (N.E.C. kam pioen). Distr. IV. NAC—BW 1—0, Eindhoven—RBC 4—0, R.K. T.V.V.Vlissingen 26, Hel mond—NOAD 1—2. (NAC kampioen). Distr. V, VelocitasSneek 0—2, Be Quick—L.S.C. 3—0, AchillesFrisia 21, HSC— Heerenveen 01. W.Z.-Vlaanderen- 1—1. -Walcheren PKOV, STATEN BIJEEN. Daartoe gemachtigd bij Kon. besluit van 28 Mei 1946, no. 75, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland de nieuw benoemde leden der Provinciale Staten in buitengewone zitting bijeengeroepen op Woensdag 19 Juni 1946. des namiddags te twee uur in het Schuttershof, teneinde over de toelating der nieuw inkomende leden der Staten te Deslissen en de door de wet vereischte eeden (ver klaringen en beloften) te doen afleggen. Kommiezen door smokkelaars overvallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Eede een vijftal smokkelaars door twee kommiezen aangehouden. Daar de smokkelaars echter een dreigende houding aannamen, trok één der ambtenaren zyn revolver, doch werd dadelijk door enkele smokkelaars over vallen. Tijdens deze worsteling ging de revolver af en de ko gel trof den kommies in zijn hand. Hierop sloegen de smok kelaars op de vlucht met me deneming van de revolver. MUZIEKCONCOURS KAPELLE. De uitslagen van het Maan dag te Kapelle gehouden mu ziekconcours luiden als volgt: 3e afd. Fanfare: Echo, Wil- helminadorp, 172 p., Ie pr., Oefening en Uitspanning, Kat- tendijke, 168 p., Ie pr.; Con cordia, Krabbendyke, 151 p., 2e pr. 3e afd. Harmonie: Hosanna, Axel, 168 p., Ie pr. Tweede afd. Fanfare: EU. M., Kruiningen, 159 p., 2e pr.; Ons Genoegen, Kapelle, 189 p., Ie pr. met lof; Harmonie: Crescendo, Middelburg, 148 p., 2e pr. Eerste af deeling Fanfare: Oefening na den Arbeid, Mid delburg, 159 p., 2e pr.; Ril- landia. Rilland, 141 p., 3e pr.; Prinses Juliana, Baarland, 149 p., 2e pr.; Oefening kweekt Kunst, Wemeldinge, 179 p., Ie ir.; Apollo, Domburg, 156 p., :e pr.; Vlijt en Volharding, Souburg, 158 p., 2e pr. Har monie: Ons Genoegen, Vlissin gen, 179 p., Ie pr. Afd. Uitmuntendheid. Fan. fare: Euterpe, Heinkenszand, 160 p., 2e pr.; Excelsior, Kloe- tinge, 155 p., 2e pr.; Ons Ge noegen, Kamperland, 160 p., 2e pr. Harmonie: Wilhelmina, Colijnsplaat, 159 p., 2e pr.; E. M.M., Kortgene, 157 p., 2e pr.; Euphonia, Goes, 154 p., 2e pr. Apollo, Wissekerke, 174 p., Ie pr. Eere-af deeling. Fanfare: Excelsior, Middelburg, 170 p., Ie pr. Harmonie; Scheldegalm, Hansweert, 178 p., Ie pr. BURGEMEESTER BROUWERSHAVEN. s By besluit van 1 Juni j.l. heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland het besluit van 4 Juni 1945, waarbij den heer C. Gast gelast werd de uitoefening van zijn functie als burgemeester der gemeente Brouwershaven te staken, in getrokken. Aan den heer J. D. Kater werd eervol ontslag verleend als wnd. burgemeester dier ge meente. onder dankbetuiging voor de door hem bewezen goede diensten- Pinksteren met regen en wind. De stralende warme Zater- dagmorgen gaf zulke goede verwachtingen voor de Pink steren. De zware onweersbui van Zaterdagmiddag heeft echter tot gevolg gehad dat het weer omsloeg en dit voor de Pinksterdagen geheel in de war stuurde. Pinksteren begon met re gen en eindigde met een vlie genden storm en felle strie mende regenvlagen. Tal van uitgaan splahnetjes zijn dan ook in het water gevallen. De geweldige drukte, die er vroe ger was tusschen Vlissingen en Middelburg, zoodat de tram het vervoer haast niet aankon, kwam dit jaar niet .voor. Af en toe moest een „bellewagen" invallen, maar het vervoer stokte geen oogenblik. Toch hebben velen het traditioneele tochtje naar Domburg nog ge maakt op Tweeden Pinkster dag. Een enkel groepje op de fiets, een ander met de Jan Plezier of in 'n rijtuig, de mees ten echter met de hobbelen de en schokkende tot autobus omgetooverde vrachtwagens. De bussen naar Domburg wa ren tjokvol en na de laatste officieele bus vanuit Domburg zijn nog eenige extra-ritten uit gevoerd om de „dagjesmen- schen" huiswaarts te krijgen. Oostburg LEZING MET LICHT. BEELDEN. Vrijdagavond hield dr. A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have van Artis, te Oostburg voor de Z.V.U. een lezing met lichtbeelden over de instincten en intelligentie der dieren. De heer A. Hoolhorst leidde den spr. in en memoreerde, dat de heer Portielje kort ge leden is benoemd tot dr. H.C. van de Amsterdamsche Uni versiteit, als waardeering voor ~:iin werk. In een vlotte causerie, waar bij de spr. het gesprokene ver duidelijkte met lichtbeelden, schetste hij ons het gedrag der dieren en maakte, aan de hand daarvan een vergelijking met het gedrag en de intelligentie der menschen, waarby de mensch er vaak minder voor- deelig afkwam. Hieruit bleek maar al te vaak, dat er nog veel wanbegrip heerscht over het gedrag der dieren. Spr. hoopte dan ook, dat door deze lezing de lust zal zijn opge wekt om de dieren volgens betere maatstaven te becor- deelen. De heer Hoolhorst sprak dank voor het gebodene. De belangstelling was helaas maar matig. GROEP GEMEENTEBELANG Op initiatief van een aantal Ingezetenen werd Vrijdag avond te Oostburg een verga dering gehouden om te komen tot een lijst van candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing, welke candidaten tot geen enkele politieke par tij behcoren en vonnen de groep Gemeentebelang. De candidatenlijst werd als volgt samengesteld: 1. J. H. van Kampen. 2. P. Daansen Czn., 3. W. J. Kesteloo, 4. P. J. van Gorsel, 5. L. Wage, 6. J. A. Risseeuw, 7. Ph. J. Wa ge, 8. R. F. H. L. Sondag, 9. P. A. v. d: Plas Jr. De beide eei'ste candidaten hebben thans zitting in den noodgemeenteraad. Xardenburg Tarzan weer boven water. J. Cauwels bijgenaamd Tar zan, die onlangs uit zijn cel van het Rykspolitiebureau te Aardenburg ontsnapte, heeft zich één dezer dagen vrijwillig aangemeld bij den officier van justitie te Middelburg, alwaar hij echter zijn invrijheidstelling wist te verkrijgen. Schoondijke EINDLES LAGERE LANDBOU WSCHOOL. Vrijdagmiddag werd te Schoondijke de eindles gehou den van den 4-j. cursus van de lagere landbouwschool aldaar. Zooals gebruikelijk, geschied de dit in tegenwoordigheid van het bestuur der school en vele ouders van leerlingen, terwijl mede aanwezig was de rijks ambtenaar belast met het toe dicht op het lager landbouw onderwijs, ir. Droogendijk. De voorzitter, burgemeester F. A. v. Rosevelt, herinnerde er aan dat dit weer de eerste eindles was na 1944 en wel in een noodgebouw. Gelukkig zal binnen korten tijd het oude gebouw, zij het nog niet geheel hersteld, in gebruik kunnen worden genomen. Spr. her dacht het verscheiden van den vorigen voorzitter, den heel de Milliano, en bracht dank aan den heer L. van Dijk? die van af 1924, toen deze school te Schoondijke werd gesticht, directeur der school is geweest en het vorige jaar, door zijn benoeming tot rijkslandbouw- consulent en directeur van de rijkslandbouwwinterschool, zyn taak heeft moeten overdragen aan den 'heer P. J. L. de Rijk. De openbare eindles, afge nomen door den heer de Rijk, had een zeer vlot verloop. Door ir. Droogendijk werden daarna, met een toepasselijk woord, de diploma's uitgereikt, waarbij deze de geslaagden aanspoorde, de opgedane ken nis te vermeerderen door het bezoeken van de rijksland bouwwinterschool, of door zelfstudie. Nog enkele sprekers voer den het woord, terwijl de leer ling L. Buijck, dankte namens de leerlingen. Het einddiploma verwierven: L. Buyck, Eede; A. Dellaert, ÏJzendyke; C. du Fossé, Sluis; M. Risseeuw, ÏJzendyke; J. Dekker, Schoondijke; A. Calon, Biervliet; J. Beun, Aarden- burg; W. de Blaey, Biervliet; J. Verkruijsche, Schoondijke; J. Dierikx, Schoondijke; A. Bon te, St. Kruis; P. v. Cruijnin- gen, Cadzand; Iz. de Hullu, Nieuwvliet; A. Hoste, Groede; A. v. Deursen, Sluis; J. de Vlieger, Groede en E. Quataart, Aaraenburg. Eén leerling werd afgewe zen. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Friezenveen (vac. J. J. Pol dervaart) (toez.) P. Six Dijk stra te Kamperland. Ds. A. C. HEIJ. De classis Middelburg der Gereformeerde kerken heeft ds. A. C. Heij te Koudekerke eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Juli a.s. Wij ver nemen dat ds. Heij 30 Juni a.s. afscheid preekt van zyn ge meente. Met hem gaat de nestor der classis heen, die vele jaren een vooraanstaande plaats in Zeeland innam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1