PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Na een jaar bezetting van Duitschland. Geen gebedel in het buitenland Dertigduizend Chineezen in levensgevaar Het medisch centrum te Goes. Hoofdredacteur O. Balllntijn "(met redactloneelc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.," Vlïsslngcn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. Vlifl- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 8 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 132 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pee week, 3.20 per kwartaal, irar.co Eer post. 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzcn: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. DE SUIKER De jongste publicatie van den regeeringsvoorlichtings- dienst over het suikerprcbleem doet in het licht van de vo rige officieele mededeelingen merkwaardig aan. Toen werd ajle schuld geschoven op de E'V.C. en de stakende arbei-: dèrs, nu wordt verklaard, dat ook als die staking er niet was geweest, we in het zelfde schuitje zouden hebben geva. ren. En nu is het wel waar, dat er voor de allerkleinsten, de kinderen tot vier jaar, suiker komt, maar het zou de regee_ ring dan cok tot eeuwige schande gestrekt hebben, als zij, ruim een jaar na de be vrijding, er nog niet in ge slaagd was, de suikervoorzie ning zoo te regelen, dat ook in de moeilijkste omstandig heden de onmisbare voedings middelen voer pasgeborenen en kinderen, die niet buiten suiker kunnen, gewaarborgd waren. Dat de volwassenen het maar eventjes tot Augustus zonder suiker moeten stellen, is goed beschouwd een beetje bar. Daaruit blijkt zonne klaar, dat er 'bij de organisatie van onze levensmiddelenvoor.. Ziening een en ander niet geklept heeft. Regeeren is vooruitzien. En daaraan heeft het in dit geval ontbroken. Het Nederlandsche volk moet al veel ontberen. Het is onvoldoende voorzien van zelfs de eenvoudigste genot middelen. Het heeft gebrek aan d'e noodzakelijke kleeding en niemand zal willen bewe ren, dat de oplossing, die de regeering voor den schoenen- nood gekozen heeft, elegant óf zelfs maar billijk is. Wie pech heeft en zonder schoenen zit heefb kans, dat hij een jaar moet wachten! Nu komt daar het ontbre ken van een belangrijk vce- dingsartikel bij, liefst voor een periode van ruim twee maan_ den. Een woord van scherpe cri- tiek mag hier niet achterwege blijven. Want het is weer als steeds: in het zwart is de sui ker wel te krijgen. Er worden prijzen voor betaald' van niet minder dan 80 per kilogram. Men behoeft niet te vragen, wie dat betalen kunnen. Al leen degenen, die of wel een zeer royaal inkomen hebben, of wel ondanks alle blckltee- ringsmaatregelen nog over het noodige zwarte geld be schikken. Juist degenen, die de suiker het meest noodig hebben, de menschen. die hard moeten werken voor hun dagelijksch brood, grgpen er naast. Wal er van de heropvoeding terecht gekomen is. Dultsche propaganda in Amerika. Is er eenige hoop, dat de Duitschers na het wreed ont waken uit hun Nazi-roes uit de gebeurtenissen een les hebben getrokken voor de toekomst? Bestaat er kans, dat de bezettende mogendhe den dit volk eenig begrip kunnen bijbrengen voor de waarden van de democratie? Het antwoord dat na een jaar bezetting op deze vragen gegeven moet wordem luidt helaas ontkennend. En dit vervult de wereld met onein dig 'fneer zorg dan de strub- belingen in den Veiligheids raad en de mislukte confe renties van de Groote Vier. In de ..Readers Digest" doet Frederic Sondern Jr. een boek je open over de gebeurtenis sen in het door de Amerikanen bezette deel van Duitschland. Bijna alle categorieën Duit schers, zoo schrijft hij, haten de Amerikanen hoe langer hoe meer. Zij droomen van revan che tegen het volk, dat hun steden verwoestte en hun plannen inzake Europa in de war stuurde. Op de straten is het opschrift „Amerikani- sches Schwein" hoe langer hoe meer te zien. Honderd duizenden jonge Duitschers uit de krijgsgevangenkampen teruggekeerd, spuwen op den grond, als een Amerikaan pas seert. Zg hokken samen rond een vurig aanhanger van het nationaal socialisme, brengen den Nazi-groet en hun slagzin luidt: „Vandaag offer en lij den; morgen revanche!" „Weerstandscellen" beper ken zich thans nog slechts tot het vernielen van banden van Amerikaansche auto's, het afranselen van een Ameri- kaanschen soldaat op een af gelegen plek, of het in het water werpen van een soldaat, maar het optreden wordt bij den dag brutaler. Toen Sondern in Berlgn was, vroeg een moeder met twee jongens hem om wat choco lade. Hij gaf zijn weekrant- soen en hoorde een van de kinderen aan de vrouw vra gen: „Moeder, was dat een Amerikaansche soldaat?" „Ja", antwoordde zij, „dat is een van die Amerikaansche beesten, die onze geliefde Führer ons zoo terecht leerde haten". „Wij zullen him dat op Voor verguizing van het H.A.R.K.-apparaat is geen reden 10 mlllloen stuks goederen verdeeld. Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede; Het is in den laatsten tijd gebleken, dat talrijke Neder landers zich niet ontzien brie ven naar Amerika en andere landen te zenden, waarin zij klagen over misstanden bjj de verdeeling der uit het buiten land ontvangen relief-goedë- ren, terwijl zij daaraan veelal particuliere steunaanvragen verbinden, welke het karakter van bedelpartijen dragen. Indien men bezwaren heeft tegen het beleid van een der met de verdeeling dezer goe deren belaste instellingen, dient men zich in de eerste plaats tot de betrokken in stelling zelve te wenden; baat dit niet en meent men zijn grieven op deugdelijke gronden te kunnen handhaven, dan kan men zich terzake wenden tot het Ministerie van Sociale Zaken, uiteraard met vermel ding van namen en feiten. EERST NAAR DE NOODGEBIEDEN. Tot dusver heeft de H.A.R. K. ruim tien millioen stuks góederen uit het buitenland ontvangen en onder de bevol king verdeeld Aanvankelijk, tot October 1945, is dit bui- tenlandsche reliefgoed uitslui tend naar de zgn. noodgebie- den gegaan. Dien datum heeft men ook het overige deel van Nederland, althans voor wat betreft kleeding en schoeisel, in de hulpverleen ing betrok ken, al wordt bij de procents- gewijze verdeeling nog altijd extra rekening gehouden met de noodgebied'en. Alleen al in deze noodgebieden was volgens de cijfers van het commissa riaat noodvoorziening zestig millioen stuks dringend ge, wenscht. VERKEERDE DINGEN. Dat nu ook de H-A.R.K, niet bij machte is om geheel af doende te helpen, wekt ont stemming. Men krijgt achter docht, en die achterdocht wordt gevoed doordat inderdaad in het groote H.A.R.K.-apparaat met zijn ongeveer 10.000 me dewerkers waarvan slechte een zeer klein percentage ge salarieerd wordt wel eens verkeerde dingen zijn gebeurd, doordat eenige medewerkers zwak in hun sehoenen bleken te staan, en voor de verleiding tgn bezweken. De Justitie heeft onmiddellijk ingegrepen en het ministerie van Sociale Zaken heeft in volledige sa menwerking met de H.A.R.K.- leiding alle maatregelen ge troffen. teneinde verdere onre gelmatigheden te voorkomen. Voor het overige moge nog maals een ernstig beroep wor den gedaan op het publiek om het euvel der bedel-klachten naar het buitenland met kracht te helpen bestrijden, met het oog op de ernstige schade, welke door dergelijke klachten aan den Nederland- schen naam in den vreemde wordt berokkend. Niet-betaalde zoengelden. VRIJGESTELDEN WORDEN NIET VERGETEN! Op de vragen van den beer Le Poole in verband met de door den bezetter verleende vrijstellingen aan bepaalde groepen van personen van de omslagen van de z.g. „zoen gelden", heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken o.m. ge_ antwoord, dat het z i. een wei nig fraaie figuur zou zijn een wettelijke basis te creëeren. welke het mogelijk maakt de gelden, die bepaalde personen hadden dienen te be talen, ware te hunnen aanzien niet een privilege geschapen, thans nog in -te vorderen. Anderzijds is er naar het oordeel van den ondergetee- kende wel aanleiding, voor zoover dit nog niet mocht zgn geschied, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen gedurende de bezetting van hen. die aan hun Duitschgezin. de houding te danken hebben, dat hun geen aanslag in het zoengeld is opgelegd. Zoo daar toe alle factoren aanwezig zijn, kunnen deze personen ook on der vigueur van de bestaande wetgeving in hun vermogen worden getroffen. den een of anderen dag wel eens inpeperen, hè?" zei de jongen plechtig. En zijn moe der knikte Als men dit alles leest, kan men begrijpen, dat de Ameri kaansche auteur boven zijn artikel schreef: Wg" verknoeien de zaak in Duitschland". Inderdaad, men moet ook als men een open oog heeft voor de groote moeilijkheden, waarmede de bezettende auto riteiten te kampen hebben tot de conclusie komen, dat de resultaten na een jaar wel zeer mager zijn. En onwille keurig vraagt men zich af, of deze heropvoeding wel met den noodigen ernst wordt aan gevat. Wij vragen dit mede naar aanleiding van een arti kel in de „Coronet" over „Barbed Wire)" (Prikkel, draad College). De schrijver Lawrence Lader vertelt daar in, hoe in Fort Getty en Fort Wetherill in de Ver. Staten, bepaalde Duitsche krijgsgevan genen, die daartoe geselecteerd zijn door de Intelligence Ser vice, lessen krijgen in demo cratie. Na een cursus van acht weken worden de gediplomeer de democraten naar Duitsch land gebracht, waar zij op ver. antwoordelijke posten de Ame rikanen helpen bij hun be stuurstaak Dit herinnert ons aan den tijd, dat de N.S.B. in Neder land door een cursus van 3 maanden burgemeesters op kweekte. Overigens moet men niet vergeten, dat de houding, die de Amerikaansche soldaten aan den dag leggen in Duitschland en Oostenrijk niet altijd even verheffend is en geschikt om de Duitschers eerbied in te boezemen voor de zegeningen der democratie. De „Saturday Evening Post" windt er geen doekjes om en beschrijft uitvoerig welke plunderpartijen door Ameri kaansche soldaten worden uit gevoerd. Een artikel vertelt van het eigenmachtig slach ten van koeien en den roof van vrouwen en drank en ver meldt tal van boeiende bijzon derheden over de moeilijkhe den van de autoriteiten bij de schadevergoeding-acties tegen haar leger. Bedroevende toestanden zult u zeggen. Inderdaad, maar te recht merkt de „Nieuwe Ne derlander" op, dat men zich maar eens moet indenken, dat e>en journalist den euvelen moed zou moeten hebben om onder een dictatoriaal systeem onthullingen als deze te publi- ceeren. In Amerika zelf tracht de Duitsche propaganda de pu blieke opinie tot een soepeler houding tegenover Duitschland te bewegen. Het blad „Knic kerbocker Weekly" doet een boekje open over de propa ganda, die tot Yankee gewor den Duitschers voor hun oor spronkelijke vaderland maken. Zij hameren allen op hetzelf de aambeeld: Het Duitsche volk is onschuldig aan het ontstaan van den oorlog. Voor al over „Kultur" hebben zij den mond vol. Werner Richter, een hoogleeraar aan de Elm- hurst universiteit zegt dat de straf, die het Duitsche volk moet dragen, met groote psy chologische voorzichtigheid moet worden uitgemeten, blijk baar omdat de fijn besnaarde en teergevoelige ziel van de nazaten van Goethe niet mag worden gekrenkt. Het is te hopen, dat de menschen in de V.S. zich niet door de vreem de gasten laten misleiden. De bekende Duitsche film. speelster Kaethe Dieckhoff, de intieme vriendin van Goebbels, is by Hamburg gearresteerd. Als gevolg van het niet-verschgnen op 2en Pinksterdag en van een tusschen de dagbladen getroffen regeling ter verzekering van een billgke papierverdeeling, verschijnt ons blad. uit hoofde van zgn formaat, heden in een omvang van 6 pagina's Zal het helpen? De commandant van de eerste Amerikaansche infanterie-divisie te Neu renberg heeft een ver bod uitgevaardigd voor de soldaten om al te veel toenadering te vertoonen tegenover de „frauleins". Strafbaar is o.a. het in het openbaar gearmd loopen en het kussen. Reeds 300 soldaten zijn wegens overtreding van dit verbod in arrest gesteld. MIJN- EN MUNITIERUIMING. Door de hiermede belaste diensten werden in de eerste helft van Mei geruimd 3202 mijnen en 71 ton munitie, w.o. 16 bommen Naar diverse dumps werden vervoerd: 1767 ton w.o. 90 bommen; 460 ton, w.ó. 23 bom men, werden ter plaatse ver nietigd. terwgl 634 ton voor zeestorting werd afgegeven. Gesorteerd werd 865 ton. In totaal werd dus 3692 ton mu nitie verwerkt, w.o- 113 bom men. De Regeering en onze vliegtuigindustrie. Op de vragen van den heer Kortenhorst betreffende de in standhouding van een Ned. vliegtuigenindustrie, heeft de Minister van Verkeer en Ener gie, mede namens de ministers van Oorlog, van Openbare Werken en Wederopbouw, van Sociale Zaken, van Financiën en van Overzeesche Gebieds- deelen o.m. geantwoord, dat de regeering bereid is te bevorde ren, dat door kapitaaldeelne- ming en, zoo noodig, financie. ring van ontwikkelingskosten van nieuwe vliegtuigtypen on der passende voorwaarden me dewerking wordt verleend aan den opbouw van deze industrie- Deze medewerking zal al leen verleend worden aan één enkele nieuw te stichten N.V. waarin de bestaande onderne mingen geconcentreerd dienen te worden. Van bovengenoemde beslis sing werd nog op den dag van het besluit, nl. 14 Mei j.l.- me- dedeeling gedaan aan „Fok ker". Het Lasalle-hotel te Chi cago is door een grooten brand verwoest. Het aantal dooden bedroeg 60 en ongeveer 200 personen werden gewond. Het bloedbad in Tanggeran zou voorbereid zij'n. Radiorede van Sjahrir, Volgens een lid van hetChi- neesche Roode Kruis, is de aanval op de Chineezen nabg Tangerang tgdens een bgeen- komst van leiders, die Woens dag- Donderdag en Vrijdag Elaats vond, zorgvuldig voor- ereid. Zg besloten daarbij om alle Chineezen in drie distric ten ten Westen van Taiigerang te vermoorden, daar zij deze als spionnen voor families in de geallieerde zone, die ,,Nica- Chineezen" worden genoemd, beschouwden. Als leider treedt op Hadji Sapfei, een godsdienst-fanati cus. die volgens de Bantam- schë benden magische krach ten bezit. Hadji Safei is onder geschikt aan de zgn. volks- regeering. die in het gebied van Bantam de volledige heer schappij heeft en practisch niet door de regeering van Sjahrir wordt gecontroleerd. Bandieten hebben de brug. gen en de wegen vernield waar. door het den geterroriseerden Chineezen onmogelgk wordt om een veilig gebied te be reiken. 3000 DOODEN. Het Fransche persbureau A.F.P. seint: De wanordelgk- heden te Tangerang hebben volgens de laatste berichten niet minder dan 3000 dooden veroorzaakt terwgl door den brand, die woedt, nog 30.000 personen in levensgevaar ver- keeren. REDE VAN SJAHRIR. Sjahrir heeft een radio-rede gehouden, waarbg hij uitdruk king gaf aan zgn spijt over den massamoord op de Chineezen. Hij kon zich de gevoelens van haat en woede onder de Chi- neesche bevolking zeer goed indenken. Sjahrir weet deze gebeurtenissen aan het feit, dat „ons leger gedwongen was om uit Tangerang dat tot nu toe onder onze cotntróle had gestaan, terug te trekken". Hij had alles met de veilig heid belaste instanties in het land, die onder zgn controle stonden, meer in het bgzonder die ten Westen vatn de Tjise- dane .bevel gegeven om hun plicht te doen ter voorkoming van misdaden, ENORME BRANDEN. Het officieele legercommu niqué van heden deelt o.m. mede: Tengevolge van de kwestie Tangerang worden ongeveer 1000 Chineezen gevangen ge houden in de omgeving van Kesambi. ten Westen van Tan_ gerang. Een rapport meldt, dat Kesambi plat gebrand is. Na den terugkeer van een vliegtuig is gebleken, dat een gebied ten Westen en ten Noorden van Tangerang van meer dan 100 vierkante kilo meter verbrand is of nog steeds in brand staat. GEEN CHINEEZEN BIJ DE NED. TROEPEN. Het vermoeden dat de aan. wezigheid van Chineezen on der de Ned. troepen die Tangerang hebben bezet, de reden zou kunnen geweest zgn. waarom de extremisten tot hun moordpartgen zijn overgegaan, berust op onjuiste inlichtingen, aldus deelt de Ned. Ind. voorlichtingsdienst mede. Er hebben zich geen Chineezen onder de bezettings troepen bevonden. Een Yoordeelig gokje. Slechts zestien perso nen hadden gisteren bg den totalizator denjuis- ten Derby-uitslag: Air borne eerste en Gulf- stream tweede, voor speld. Elk ontving voor zijn tien shilling een bedrag van 864 pounds 3 sh. Hoe groot de belang stelling voor deze Derby- race in Engeland is, blgkt wel hieruit, dat de race ook in het Lager huis ter sprake is ge bracht. Het lid Tom Driberg verstoutte zich aan een minister te vra gen of hij den uitslag reeds kende. „Ik ge loof, dat Airborne ge wonnen heeft", was het antwoord. En het La gerhuis ging over tot de orde van den dag. Marine-opruimingsdienst deed voortreffelijk werk in Zeeland. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. Verantwoordelijke taak werd grondig volbracht. Voor het front van het vol tallige, in carré opgestelde personeel van den mrjnenop- ruimdienst der Kon. Marine, heeft Donderdag in den voor tuin der voormalige Kweek school voor de Zeevaart, te Leiden, momenteel in gebruik als marinekazerne, de com mandant zeemacht Nederland, de schout bg nacht J. A. Gauw, een aantal Koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan leden van dezen dienst, die zich in het tijdvak Febr. Juni 1945 bgzonder verdien- stelgk hebben gemaakt bg het opruimen van explosiva ten behoeve van het dichten der dgken op Walcheren en het vrijmaken van de havens van Breskens en Terneuzen. Deze onderscheidingen wer. den uitgereikt aan den luite nant ter zee der le klasse B. C. Mahieu, hoofd van den M. O.D., die bg bevordering is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, den officier M.S.D. der 2e klasse, S. C. Zwarenstein, die werd bencemd tot ridder in die orde, zoomede aan den majoor-tor pedomaker A. Kats, den ser- feant-torpedomaker F. W. waager, den bootsman W. v. Roon en den sergeant-machi nist P. J. A. Warnar, die allen de gouden eere.medaille, ver bonden aan deze orde, ont vingen, alle versierselen te dragen met de zwaarden. VOORTREFFELIJK WERK VERRICHT. Nadat de commandant-zee macht aan den ingang was ontvangen door den comman dant der marinekazerne, den luitenant ter zee le klasse J. Petroleum-maatschappijen geven weer dividend. De Kon. Ned. Mg tot ex ploitatie van petroleumbronner. in Ned. Indië, deelt mede, dat| zg aan de vergadering van aandeelhouders zal voorstellen over te gaan tot uitkeering van dividenden over de nog niet afgesloten boekjaren 1944 en 1945. Na de reeds afgesloten en dividendlooze oorlogsjaren 1940 t.m- 1943 kan thans worden voorgesteld, met verkregen toestemming der betrokken autoriteiten, over 1944 een di vidend van 25 percent uit te keeren. waarvan 5 percent in contanten en 20 percent in bo- nusaandeelen en over-1945 een dividend van 6 percent in con tanten. Daar de Bataafsche Petro leum Mg. wederom de besc'r,k_ king heeft over haar uitge strekte bezittingen in het Ver. re Oosten, is zg thans voor de eerste maal sinds 1939 in staat een dividenduitkeering aan te kondigen. Nieuws in een notedop Er is in West Brabant veel beroering om de onlangs bekend gemaakte nieuwe rege ling voor het houden van var kens Op verschillende plaat sen werden openbare vergade ringen gehouden. Het bestuur van de Kath. Arb. Bew. in Nederland zond reeds tweemaal een request aan den minister van land bouw. visscherij en voedsel voorziening. Resultaat van loffelijke samenwerking. Gemeenschappelijke belangen gediend. „Ja, we lazen wel eens van een medisch centrum dat hier of daar tot stand gekomen was. Maar hoe gaat dat Je leest zoo iets en meteen denk jc: och. dat is toch niets voor Goes. Dat kan hier niet- Maar zie, er is aangepakt'en nu zgn we ook in Goes zoover". In dezen geest sprak Woensdag middag de heer H. Hollestelle, voorzitter van de afd. Goes van het Groene Kruis bij de opening van het medisch cen trum, dat gevestigd is in het gebouw Oostsingel 70. waar eens een der bekendste Goe- sche N.S.B.'ers resideerde. De Goesche Wijkverpleging die, zooals bekend, van de Ned. Herv. Gemeente uitgaat, met haar onder-afdeeling de Ge; zinszorg. het Groene Kruis en de kraamverzorging hebben elkaar weten te vinden. Uit de openingsrede, die de voor zitter van de Wijkverpleging, ds. A. W. M. Odé, Woensdag middag uitsprak, viel op te makeris dat het initiatief was uitgegaan van den actieven. 'hier onlangs gevestigden kin derarts, dr. De Haas. Deze meende dat "er op het gebied van de' kraamverzor ging in Goes en omgeving be- langrgke verbeteringen moes ten worden ingevoerd- Hg riep een cursus voor kraamverzor ging in het leven maar daar voor was een lokaliteit noodig, evenals een adres, waar de kraamverzorgster (s) verblgf zou(den) houden. Ook het werk van de Ge zinszorg breidt zich voortdu rend uit. Er was daarom een behoefte aan een adres, waar men de sociale werkster(s) op bepaalde uren kon spreken. Hetzelfde gold van de wijkver pleegster. Ten slotte betrok men ook het Groene Kruis in den kring, dat ook prgs stelde op een be hoorlijk onderdak voor zijn ziekenverplegings-artikelen. Deze artikelen moeten goed onderhouden worden, terwgl er ook van de uitgifte en terug bezorging aanteekening moet worden gehouden. Deze gemeenschappelgke be_ langen brachten Wijkverple ging, Gezinszorg, Groene Kruis en Kraamverzorging by elkaar en dit contact kwam vlug tot stand De samenwer king vlotte uitstekend, maar hoe aan een geschikt gebouw te komen waarin dit alles on dergebracht zou kunnen wor den? DE GEMEENTE BOOD HULP. Het gemeentebestuur bood hulp en zag hierin zoo'n groot algemeen belang, dat 't hetge- bouw Oostsingel 70. toen dit leeg kwam niet aan een der vele gegadigden naar een wo ning toewees, maar het de be stemming van medisch cen trum gaf. Het spreekt van zelf dat het gemeentebestuur hiervoor bg de opening woor den van hartelgken dank in ontvangst had te nemen Uit de samenwerkende cor poraties werd een commissie benoemd, die met de dagelgk- sche leiding is belast. Ze be staat uit mevr. Flink. dr. H. Snoek en dr. P. de Haas, terwijl de heer I. Gunst voor de financiën heeft te zorgen. Als huisbewaardei's fungeeren de heer en mej- Van Zweeden- Hillebrand. Het gebouw is ook telefo nisch aangesloten, zoodat men het gemakkelijk kan bereiken (om met ds. Odé te spreken) als er zorg, leed en moeilgk- hedeii in de gezinnen zgn. maar ook als een bigde gebeurtenis wordt verwacht. De totstandkoming van dit medisch centrum behoort niet tot de daverende dingen van den dag. maar toch mag hien terecht gesproken worden van een uitstekend geslaagd initia tief, dat voor de toekomst veel belooft. Misschien valt er later over te praten, om den kring nog meer uit te breiden. Na het oriënteerende ope ningswoord van ds Odé, die ook nog dank bracht aan het beheerschinstituut voor het in bruikleen afstaan van eenige meubelen, volgden nog toe spraken van den burgemeester van Goes en van dr. Vaandra ger, als vertegenwoordiger van de provinciale commissie voor de hygiëne van moeder en kind, die het nut van dit medisch- sociaal centrum nog eens on derstreepten. PRACTISCHE INRICHTING. Het gebouw is werkelijk practisch ingericht. De bene den-voorkamer is bestemd voor cursuslokaal voor dr. De Haas en voor spreekkamer van zuster Ouwehand. Het maga zijn van het Groene Kruis be vindt zich in de achterkamer en de serre. Op de eerste en tweede etage vindt men de woon_ en slaapvertrekken van den concierge-magazgnmeester en van de verschillende zusters. Gaarne stemmen wg in met den wensch van ds. Odé, dat op dit werk der Christelijke barmhartigheid Gods zegen moge rusten tot heil van Goes en omgeving. C. Drost en de onder com mando van den luitenant ter zee 2e klasse R. J. Hordgk staande troepen had geïnspec teerd, hield eerstgenoemde een toespraak, waarin hg wees op het voortreffelijke en gevaar volle werk, dat zes Neder landsche ploegen van den M. O.D. en een Engelsche duik- ploeg in de Zeeuwsche wate ren hebben verricht Dl korten tgd werden niet minder dan 2200 tellermgnen, 1700 scherpe granaten, 100 accoustische en magnetische mgnen en nog vele andere projectielen, waaronder vele van onbekende samenstelling en constructie, onschadelgk gemaakt. Er rustte, aldus spr., een enorme verantwoordelgkheid op het hoofd van den M.OJD., toen deze moest verklaren, dat het terrein gezuiverd was en derhalve door den Rijks waterstaat een aanvang kon worden gemaakt met het dichten van de dijken en het in gebruik nemen van de ha vens, doch het getuigt van het grondige en feillooze werk van dezen dienst, dat daarna geen enkel ongeluk is voorgeko men. Naast een gedegen tech nische kennis, vereischt het werk Vvan den M.O.D. ook bg_ zondere karaktereigenschap pen, zooals kalm overleg, nauwkeurigheid, verantwoor- delgkheidsgevoel en moed. Contact tusschen Franco en Giral? Het - 'ransche persbureau A.F.P. publiceert een inter view, dat een medewerker van het blad „Journal de Biarritz" gehad zóu hebben met twee leden van de regeering van Franco, die op Fransch grond gebied een onderhoud zouden hebben met een vertegenwoor diger van de regeering Giral. Een der beide ministers van Franco zou hebben verklaard, dat uit hoofde van de beslis sing van den Veiligheidsraad Spanje ongetwgfeld „op den index zou worden geplaatst" en vervolgens gedwongen zou worden te capituleeren. De huidige Spaansche regeering zou alles doen om een nieuwen burgeroorlog te verhinderen. Door en door katholiek, maar vrijheidslievend zal Spanje alle voorzorgsmaatregelen nemen om een terugkeer van het roo de gevaar te verhinderen* maar het zal weer een republi_ keinsch bewind instellen dat het in staat zal stellen een verzoening te bewerkstelligen tusschen zgn moreele opvat tingen en den socialen en eco- nomischen toestand van het land. aldus het „Journal de Biarritz". Hervormingen in Perzië aangekondigd. VERKLARENG VAN ÜHAVAM ES SOELTANEH. De Perzische premier, Gha- vam es Soeltaineh, heeft via den omroep meegedeeld, dat hg, nu alle vreemde troepen het land hebben verlaten, di verse hervormingen ten spoe digste wil doen plaats vinden. De zelfregeering van het aan de Sovjet-Unie grenzende Azerbeidsjan vormt een punt van overdenking. Verder zal den grond herverdeeld worden en aan het grootgrondbezit wordt paal en perk gesteld. Het is echter niet de bedoeling den privé-eigendom af te schaffen. De betrekkingen met de Sovjet-Unie moeten goed zgn en de economische politiek van het land zal in overeen stemming worden gebracht met de gewijzigde toestanden. Middel voor pijnlooze bevalling. In het centraal instituut voor verloskunde en gynaeco logie is een nieuw verdoovend middel uitgevonden, dat pgn- looze bevallingen bewerkstel ligt- Een vitamine wordt in de spieren ingespoten, waardoor de bevalling niet alleen pgn- loos maar ook sneller ver loopt. Experimenteel en kli nisch" onderzoek heeft uitge wezen, dat het nieuwe middel absoluut ongevaarlijk is voor moeder en kind. „SMARTELIJK, MAAR GEEN VLUCHT" _,Het is zeer droevig voor my Italië te verlaten, waar aan ik zooveel herinneringen bewaar", verklaarde koningin Marie José aan boord van den kruiser „Duca Degli Abruzzi" die haar naar Portugal zal brengen. Ditmaal kan men niet zeggen, dat het vertrek van de koninklgk© familie een vlucht is". De koningin zeide verder: „De koning zal zich zoo spoedig mogelgk bij ons voegen. Ook voor hem zal het vertrek smartelijk zijn, doch wij hopen, in het land dat ons ontvangt, de rust en vrede te vinden, waaraan wij na de laatste gebeurtenissen sooAaf?' behoefte hebbe*".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1