Jaarvergadering van Polders op Walcheren. Candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Rilland-Baih, een welvarend centrum Spannend duel tusschen Jodl t en Roberts. „IN DE BEZETTE LANDEN WERD MET DE GROOTSTE GEESTDRIFT AAN DEN WESTWAL GEWERKT". Een eerlijk pistoolschot kan Jodl waardeeren. Generaal Jodl heeft tijdens zijn verhoor In Neurenberg Inng niet zoo'n zieligen inclmk gemaakt als de andere be klaagden. Verre van uit het leid geslagen te ztfn door de documenten, die tegen hem in het geding worden gebracht, worden zyn antwoorden agres siever, naarmate het verhoor vordert. Voor het eerst heeft tusschen Roberts, den. aanklager en een der beklaagden een duel plaats gehad, dat de zaal voortdu rend in uiterste spanning hield. Toen het bombardement van Belgrado behandeld werd zei- de Jodl, dat het aantal slacht offers slechts een tiende deel bedroeg van de dooden die in Dresden vielen ,,op het mo ment toen de geallieerden den oorlog reeds gewonnen had den". Op de vraag of hij de verdragschending door den aanval op Rusland erkende riep hij met verheffing van stem uit; „Dat kan ik pas er kennen als een historische stu die der Russische documenten bewijst dat Rusland niet de be- doe'ing had ons aan te val len". De weerstandsbewegingen kon Jodl nog steeds niet an ders bestempelen dan als franctireurstrijd. waarin geen oorlogsrecht en alleen het be ginsel .,oog om oog, tand om tand" kon gelden. Nadat Jodl in navolging van Keitel gezegd had dat Hitiers beruchte beve len tot overleveren van com mandotroepen aan S. D- tegen zyn innerlijke overtuiging stre den. vroeg Roberts of over deze dingen nog wel ooit ge sproken zou zijn, wanneer Duitschland den oorlog gewon nen mocht hebben Jodl ver stoutte zich daarop te ant woorden: „Neen, maar dan zou misschien in soortgelgk proces over de methoden van Dieppe gesproken zijn" en hij, oogstte met dit antwoord ken nelijk instemming van alle me debeschuldigden. Wat den gedwongen arbeid in de bezette landen betreft zeide Jodl, dat de bewoners van de Westelijke landen zeer verblijd waren geweest te mo- §en werken aan den Westwal. y bouwden de Duitsche ver sterkingen volgens hem zelfs met de grootste geestdrift „omdat zy dachten daarna de invasie in eigen land te voor komen". Overigens moest Jodl zeggen, dat hy sedert Maart 1944 den indruk had, dat Hitier alle menschelijke rechtsbeginselen opzij gezet had en hij aarzelde niet sommige maatregelen als „eclarante moord" te bestem pelen. Niettemin was hij in functie gebleven, omdat hij in de afgeloopen vgf jaren „niet v rij et was dan op dat oogen- blik" en omdat hij verder on- Tccht wilde voorkomen. Dat had hij naar hij voorgaf in Noorwegen gedaan toen Ter- boven, dien hij als een der slechtste geesten afschilderde, Hitier bewogen had het plat branden van Noord-Noorwe- gen te bevelen. De generaal zei. dat het hem ea zijn broer te danken was, dat steden als Hammerfest op het oogenblik nog bestonden. Gijzeling was volgens Jodl niet tegen het volkenrecht. „Maar nergens is het neerschieten van gijze laars gewettigd" zeide Ro berts. Het is ook nergens ver boden, antwoordde Jodl ,.Dit is een open vraag waarover met volkenreeht-kundigen ge discussieerd zou moeten wor den". Zeer scherp keerde Jodl zich tegen de putschisten van 20 Juli: „Een eerlijk pistoolschot had hij kunnen waardeeren, doch geen bomaanslag waar door talrijke tegenstanders van het regiem bedreigd wer den. De generaal weigerde een oordeel over Hitier uit te spre ken: dat was niet de plicht van een soldaat tegenover den op perbevelhebber, doch God en de geschiedenis zouden een oor deel vellen. Aan het slot van het zeer spectaculair verhoor, dat de zaal den geheelen dag in uiter ste spanning hield, verklaarde Jodl terwijl hy zich min of meer triomfantelijk verhief: „Het voorleggen van uw docu menten heeft in bijzondere ma te bewezen, dat ik een eervol soldaat, en een betrouwbaar raensch ben". Laatste nieuws Ruwe suiker en meer vleesch. Minister Mansholt heeft gisteravond medegedeeld, dat er spoedig meer vleesch komt en dat er ruwe suiker in dis tributie zal worden gebracht, die niet bruikbaar is voor thee, maar wel voor koffie. Bovendien zal de prijs van de haring worden teruggebracht op 8 cent per stuk. Dit zal echter niet eerder dan over 10 dagen geschieden, daar men de visschers, die op zee zijn, niet voor voldongen lage prij zen wil stellen. Prinselijk paar in Londen. Gisteravond is het Prinselijk Paar per Dakotavliegtuig in Londen aangekomen. Vandaag zullen zy de groote overwin- nings-parade in de Britsche hoofdstad bijwonen. Ook het Prinseiyk Paar van Noonvegen is ongeveer tezelf- den tijd gearriveerd. Het weer met Pinksteren. De ontwikkeling van het weer ziet er voor de Pinkster dagen niet ongunstig uit. Er wordt rusti°; en vrij zonnig weer verwacht en de tempe ratuur zal vooral overdag verder stijgen, doch daarmee nemen de onweerskansen toe. Het Pinksterweer wordt dus voornamelijk bedreigd door onweerstoringen, waarvan de activiteit nog niet met zeker heid kan worden bepaald. De heer P. Baurdoux treedlaf. J. Baurdoux volgt op. Voor 40 mlllioen aan geroofde goederen uit Duitschland terug. De waarde van hetgeen de Duitschers aan goederen uit Nederland hebben weggevoerd bedraagt, gerekend naar die van 1938, circa 3y, milliard gulden. Daarvan is tot nu toe door het commissariaat-generaal voor de Nederlandsche econo mische belangen in Duitsch land voor ca. 40 millioen gul den teruggevoerd- Momenteel kan de waarde van het terug gevoerde wel op 150 millioen grilden worden geschat, waar bij dan nog moet worden vast gesteld dat vele goederen thans of niet te verkrijgen zijn of dat ze alleen met een zeer langen levertijd kunnen wor. den gefabriceerd. De teruggevoerde goederen kunnen als volgt worden ge specificeerd: Iidustrieele uitrustingen enz. ca. 10.000.000. Hierbp be vinden zich eenige complete fabrieksinstallaties zooals die van de Michelin-fabrielc te Hertogenbosch, van de Gazel- le-rywielenfabriek van de alu minium wals_ en persbedrijven te Oudenrijn enz Binnenvaartschepen 5 mil lioen gulden; juweelen, dia mant enz. 1.250.000; kunst voorwerpen, waarbij .1100 schil- derijen 16.000.000. SPOORWEG-MATERIEEL. Rpoorwegmaterieel 8000.000. By dit materieel is o.a. 10.000 ton materieel van den bovenbouw, 38 km- enkelspoor, 405 locomotieven, 38 locomo toren 129 motorwagens van de lijn AmsterdamRotterdam, 363 personenwagens van de stoomtreinen, 350 bagagewa gens en 7456 goederenwagens (21.000 zijn er nog weg), doch daar de wagens in een pool reden, zijn ze over geheel Euro pa verspreid en er bestaat een goede kans. dat er nog vele zullen terugkomen), 51 wagen stellen en 21 losse rijtuigen van de getroomlgnde electr. treinen, 15 wagenstellen en 27 losse rijtuigen van de diesel- electrische treinen, 12.000 con- structieteekeningen. 2 comple. te onderstations en een vrij groot aantal machines van de werkplaatsen te Utrecht. Veel van het materieel is in 'n de- plorabelen toestand, doch voor revisie zal er een belangrijk gedeelte weer bruikbaar ge maakt kunnen worden. Vorige week hielden de vol gende polders de gewone jaarvergadering: Nieuw St. Joosland. De re kening over 1945/46 werd goedgekeurd in ontvangst op 5043,38 en in uitgaaf op 4971,64, batig saldo 71.64. De begroeting voor 1946/47 werd vastgesteld op 3559.27 in ontvangst en uitgaaf. Het dgkgeschot bleef bepaald op 9 per h.a. Oud Sint Joosland. De reke ning over 1945/46 bedroeg in ontvangst 3285,32 en in uit- iaf 3274.35, batig saldo 10.97. De begreoting voor 1946/47 werd vastgesteld op 3150,36 in ontvangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd verhoogd met f 2 per h.a. en bepaald op 9. Molen. De rekening over 1945/46 werd vastgesteld op 106.97 in ontvangst en op 118.18 in uitgaaf. Nadeelig saldo 11,21. De begrooting voor 1946/47 werd goedge keurd op 201.45 in ontvang en uitgaaf. Het dijkgeschot werd verhoogd met f 4.50 per h.a. en gebracht op 8.50. Aan den heer P. Baurdoux wend op zijn verzoek, na een diensttijd van 45 jaar, eervol ontslag verleend als ontvan ger-griffier, met dank voor de lewezen diensten. In zijn plaats werd als ontvanger- griffier benoemd de heer J. Baurdoux Pz. te Nieuw- en Sint Joosland, ingaande 1 Au gustus 1946. Mortier©. De rekening over 1945/46 werd vastgesteld op 752.70 in ontvangst en op 663.51 in uitgaaf. Batig saldo 89.19. De begrooting voer 1946/47 wera goedge keurd op f 665.46 in ontvangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op 11 per h.a. Vorig jaar 10. Aan den ontvanger-griffier de heer P. Baurdoux, werd op zgn verzoek, na een diensttijd van 45 jaar, eervol ontslag verleend als zoc danig, en in zgn plaats benoemd de heer J. Baurdoux Pz. te Nieuw- en St. Joosland, ingaande 1 Aug. 1946. Süddelburgsche. De rekening over 1945/46 beliep in ont vang 27172.24 en in uitgaaf 25241.93, alzoo een batig saldo van 1930.31. De be- grooting voor 1946/47 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 28058.41. Het dijkgeschot. werd met 1 per h.a. verhoogd en gebracht op f 6. Een voorstel van het be stuur om aan de Zuidzijde van de Groene en de Kruisweg, de buizen en de slooten te ver nieuwen en deze wgder te ne men dan ze thans zgn, voor; rekening van den polder, werd verwerpen, als zgnde onbillijk tegenover andere aangelanden, die dat zelf moeten bekosti gen. Johanna. De rekening van 1945/46 werd goedgekeurd met eeei bedrag aan ontvang sten Van f 435.42 en aan uit gaven 329.85, alzoo een batig saldo van f 305.57. De begroo ting voor 1946/47 werd vast gesteld op 402,64 in ontvang en in uitgaaf. Het dgkgeschot bleef bepaald op 9 per h.a. Aan den heer P. Baurdoux, die een diensttijd heeft van 33 jaar, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier, met dank voor de verrichte werkzaam heden. In zijn plaats werd als ontvanger-griffier benoemd de heer J. Baurdoux Pz. te N.- en St. Joosland, ingaande 1 Augustus 1946. Nieuwcrkerke. De rekening over 1945/46 word vastgesteld in ontvang op 951.63 en in uitgaaf op 603.38, batig sal do f 348.25. De begrooting werd goedgekeurd op 2089.19 i in ontvang en uitgaaf. Het dgkgeschot bleef bepaald op 6 per h.a. In al deze polders werd de jaarwedde van den ontvanger griffier eennigszins verhoogd en in overeenstemming ge bracht met de regeling van Ged- Staten. Suzanna (W.) Rekening 1945/46. Ontvangst f 12389.06. Uitgaaf 9213.43, batig saldo f 3175.63. Begrooting 1946/47, ontvangsten en uitgaven 12443.67. Dijkgeschot 18 per h.a., 3 meer dan het vorige jaar. KORTE PREDICAT1E 13 PINK8TERBN OVERBODIQ f In het algemeen gesproken is de waardeering voor het Pinksterfeest maar matigVer, geleken b\j de andere hoogtij, dagen van het jaar der Kerk telt Pinksteren amper mee. Grif teekent men op eer Kerstlijst voor de Zondags, schooljeugd. Wie zou de vreug de van zoo'n Kerstavond zijn kinderen misgunnen f Even. eens hotidcn tal van menschen het «xro jaar tot jaar voor een heilige gewoonte onder de uit- voering van de Mattheus-Pas- sion van de vertolking van het Evangelie van den Goeden Vrij dag te genieten. En kort daar. op op den eersteling der da gen op z'n Paaschbest van het Gpstahdingswonder te getui gen, het spreekt voor hen van zelf. Maar Pinksteren f Zegt het iets f Wat deert het my. dat Petrus den Geest krijgt f Is heel dat Pinksterverhaal geen overtollig toevoegsel Hoogstens van 'belqng voor in. gewyden t Neen toch niet Op de tentoonstelling en in het museum heb ik een gids noodig. Die weet de bizonder- heden, de fijne puntjesDie kan mfj het duistere verduidelijken Welnu, een volmaakte Gids is de Heilige Geest. Hy leidt, mij binnen in de heilgeheimen van het Evangelie. Hy neemt my by de hand en brengt mij tot vlak vóór Jezus. Alleen kom ik er niet, onmogelijkH\j moet mij er toebrengen, de eerste keer en elke keer op nieuw. Als ik het woord van Jezus maar half of heelemaal niet begrijplegt deze Geest het mij uit. Als een booze geest my van Jezus vandaan trekt, trekt deze Heilige Geest mij er weer heen Als de stormwind van den twijfel m\jn geloofsbloesem af. rukt, plant deze Geest in mij als Pinkstergave een nieuw, vast levensbeginsel. Pas het Pinksterfeest maakt het Kerstfeest en Goede Vrij dag en Paschen volledig en volkomenvolledig en volkomen voor my. Daarom geloof ik in den Heiligen Geest. Daarom mag het ons ellen morgen verheu gen, dat wij óók gedoopt zyn in den naam des Heiligen Gees- tes. Want door dien Doop we. (en wij van dag tot dagdat Hy mij toe-eigent, wat w\j in Christus hebben, nl. de afwas- sching onzer zonden en de dagelijksche vernieuwing van ons leven. DAAL, SCHEPPER HEIL'GE GEEST, DAAL AF Veere Door de C.H. kiesvereeniging te Veere, is de navolgende can- di .tenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing samen- :esteld en luidt als volgt: 1. Kodde; 2. Jan Mesu Jz.; 3. P. Houterman; 4. G. M. Poppe; 5. M. C. Commelin; W. de Buck Pz. Westkapelle Voor de gemeenteraadsver kiezing zal de P. v. d. A. met de volgende lijst uitkomen 1. W. Gabriëise, 2. P. Verhage, 3. H. v. Rooijen, 4. K. Roelse, 5. W. Westerbeké. 6. J. Cijsouw L.z., 7. D. Huibregtse, 8. W- Vaardighem. Op de lijst „Gemeentebe lang" komen de volgende per sonen voor: 1. J. Ligthart Schenk, 2. K. Minderhoud Jz., 3. P. Minderhoud L.z., 4. J- Roelse L.K.z., 5. L. Roelse A.z, 6 W. Roelse, 7. J. Regnhoudt, 8. J. 'Minderhoud J.z- C. H. en A.R.: 1- L. Onder houd Jz., 2. St. Lous. 3. K. Lie- vense Cz., 4. P. v. Sighem. 5. K. Boogaard. 6. H- Wouters. 7. P. K. v. Rooyen. 8. J. L. de Witte, 9. P. Lievense Jz., 10 St. Gabriëise. St. Laurens Door de Vereenigde Ge meentebelang te Sint Laurens, zgn de volgende candidaten voor de gemeenteraadsverkie zing gesteld: 1. K. A. Hame link, 2. S. Sanders, 3. M. Vaa- ne, 4. A. S. Roth. Vrouwenpolder Door de A.-R. kiesvereeni ging te Vrouwenpolder zgn de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld: N. Me su, J. Francois, S. Maas, A. v. Dis, J. Janse Sr., A. Mesu Cz., A. ^Tilroe Sr. Meliskerke Door de Hervormde kiezers zijn voor de a.s. gemeente raadsverkiezing candidaat ge steld: 1- N. Kr. Dekker, 2. J. S. Koene, 3. A. Krijger. Stalin heeft Donderdag den Deenschen minister van buiten. landsche zaken en den leider van de Deensche handelsdele gatie ontvangen; Molotof was by het onderhoud tegenwoor dig en ontving ook den Zweed- schen gezant. De hulp van studenten aan Zeeland. Van bevoegde zijde ontvin gen wij, in aansluiting op ons artikel van Vrijdag 31 Mei 1.1., de volgende bijzonderheden hieromtrent: De actie wordt voorbereid door het Nederlandsche Bureau voor Buitenlandsche Studen tenbetrekkingen in sanienwer. king mei de Stichting Hersteï Zeeland 1945- Teneinde een goed overzicht houden over deze onge schoolde werkkrachten en te voorkomen, dat zich b.v. In het eene dorp één Tsjech, in het andere één Zwitser en in het derde één Zweed bevindt, die de taal der bevolking niet kent en zich dus zeer waarschgniyk in zijn vrijen tgd wegens gebrek aan contact zou vervelen, is naar centralisatie gestreefd en zijn enkele groepen gevormd, die voornamelijk in de zwaar getroffen plaatsen Westkapel le, Breskens en Aardenburg te. werk gesteld zullen worden. Enkele Delftenaren zullen méér technische bezigheden te ver richten krijgen. Er worden ook trips over en langs de eilanden georganiseerd, welke geduren_ de de week-énds per bus en boot zullen worden gehouden, opdat vooral de buitenlandsche studenten een indruk krggen van de verwoestingen, doch ook van het vele scnoone, dat Zeeland den bezoeker nog al tijd biedt. Hierbg is een des kundige voorlichting ge- wens cht. Ook midden in de week zal vooral den buitenlandschen student na zyn werkdag iets anders geboden moeten worden dan zijn bed. Het is te hopen, dat in het bgzonder de vreem de talen sprekende Zeeuwen zich één of meer avonden over een vreemdeling zullen willen ontfermen. Ook lectuur, in vreemde talen geschreven, zal door de deelnemers op hoogen prijs worden gesteld. Men wende zich voor één en ander tot den heer G. Th. A. van Lynden, Rapenburg 8. Lei den. (Na 1 Juli: Noordbohverk 11, Middelbhrg). Het bezoek van Minister Ringers aan Walcheren. Zooals reeds in 't kort ge meld heeft de minister van openbare werken en wederop bouw, dr. Ir. J. A. Ringers, in gezelschap van den algemeenen commissaris, dr. ir. Z IJ van der Meer en den directeur- generaal van den rijkswater staat, ir. Harmsen, per vlieg tuig een bezoek aan Walche ren gebracht- Na geland te zijn bg Woensdreeht werd per auto naar Vlissingen gereden alwaar de havenwerken werden geïnspecteerd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de dijkwerken bij Westkapelle. In de middaguren heeft een bespreking plaats gehad met den Commissaris der Koningin en het bestuur van de Stich ting Walcheren over de weder-, het opbouwprobli eiland. emen van Tournée voor den wederopbouw. Onder auspiciën van de com missie tot behartiging van de cultureele belangen van de ar beiders bij den wederopbouw in Zeeland maakt het gezelschap van Adri v. Oorschot een tour_ née door de arbeiderskampen in Zeeland. Dit gezelschap, dat vrijwel alle kampen in Zeeland zal be zoeken, brengt een variété programma dat klinkt als een klok. Zonder aan Henny van Gelderen, Charles en Justus Jesayes tekort te doen die al len uitstekend werk lieten zien en hooren willen we toch den oud-Vlissinger, Adri v. Oor schot noemen, die als confe rencier, goochelaar, buikspre ker en telephaat een zeer groot gedeelte van den avond vult. Maar deze avond is niet al leen een succes voor Adri v. Oorschot's cabaret. Het is te vens een succes voor de com missie die deze avonden ver zorgt en do arbeiders die in de gelegenheid zijn dit cabaret te zien optreden, zullen zeer zeker van een avond goede ontspanning genieten. Vlissingen TERAARDEBESTELLING J. BAARSCHERS. Woensdag werd op de Noorderbegraafplaats te Vlis singen herbegraven het stof felijk overschot van den heer J. Baarschers, die in 1943 te Voorburg overleed en van 1891 tot 1930 hoofd is ge weest van de school der Ver. voor Bgz. L.O. op Geref. Grondslag te Vlissingen. Te vens was de heer Baarschers leeraar aan de Ryksnormaal- school te Vlissingen en de Chr. Kweekschool te Middel burg. KATH. VROUWENBOND. Na een gedwongen rust van vgf jaar kwam de afd, Vlissin gen van den Kath. Vrouwen bond Dinsdagavond in feest- vergadering bgeen- De presi dente, mevr. Vervenne, zeide in haar openingswoord dat de afd. thans weer 160 leden telt en gaf een korte uiteenzetting over het doel der vereeniging. De Kath. Dameszangvereeni- ging o.l.v. den heer A Hol- laers, bracht hierna een 'vgftal liederen ten gehoore. De twee de helft van den avond werd verzorgd door de prop. club „Jeanne d'Are" met het klucht spel „Woning-distributie", dat zeer veel succes had. Eenige lekkernijen werden verloot voor den damesnaai- kring en brachten ruim 57 op. TOONEELAVOND „DE SCHAKEL". De NCJGOV „De Scha. kei" te Vlissingen gaf Woens dagavond een gezellige avond voor haar donateurs. Opge voerd werd een humoristisch tooneelstuk „Mgnheer en me vrouw" in drie bedrgven. Het stuk werd vlot gespeeld er oogstte veel bijval. De voor- „WE ZITTEN NIET BIJ DE PAKKEN NEER I" De burgemeester over£annd°,0,^doThlfdo% ie?rtD oorlogstijd en wederopbouw. Rilland-Bath heeft zich in de afgeloopen jaren een zeke re vermaardheid verworven. De naam Rilland kwam im mers herhaaldelijk voor in de oorlogscommuniqué's van ge allieerden en Duitschers in de onvergetelgke oorlogsmaand October 1944. Door de radio hoorden wij afroepen: „De Canadeezen hebben terrein ge wonnen bij Rilland" en aan weer: „De Duitschers hebben een tegenaanval bg Rilland ondernomen". Het leek einde loos lang te duren, voordat de iKreekrakdam genomen werd. Menigeen vroeg zich toen af, wat er van deze plaats over zou blg'ven na de be wogen periode en vreesden het ergste. Maar uiteindeiyk viel alles nog al mee en al was er aardig wat schade, ver nietigd was Rilland allerminst. Nu, twee jaar na dezen ijd, brachten wij een bezoek aan Rilland. Het is een welvarende streek, vette kleipolders met golvend graan, die een goe- dat de schade aan woningen en ruiten toegebracht vrg aanzienlgk is. „Veertig woonhuizen zyn gedurende den oorlog onbe woonbaar of gedeeltelijk on bewoonbaar geworden", zoo vertelde ons de burgemeester, de heer J. A. de Goffau. Een school, met munitie gevuld, vloog in de lucht. De Her vormde kerk liep groote scha de op. De bevryding kwam op 2d October x944, maar bracht nog niet het einde van de oorlogsbeproeving. De Duitschers kwamen, met hun helsche Vl-raketten, die on- getwgfeld voor Antwerpen waren bedoeld, maar waar van een groot aantal in de omgeving van Rilland neer kwamen. Een huis in Rilland werd direct getroffen, met als gevolg twee dooden. De glas schade is door dit alles groot geworden. ,Maar we zitten niet hg de pakken neer", zegt burge meester. Een aantal barakken heeft in de eerste behoeften van de dakloozen voorzien en reeds is men bezig nieuwe wo ningen te bouwen. Ook de plannen voor een nieuwe school worden in studie ge nomen. POLITIEKE DELINQUEN TEN AAN DEN ARBEID, Op landbouwgebied doet Rilland zijn voordeel met de geïnterneerden, die hier te werk worden gesteld. Er is namelgk een tekort aan land arbeiders, waarvan men er zeker drie honderd noodig zou hebben, als de N.S.B.'ers en consorten er niet waren, zoo dat uiteindelijk ook deze lie den zich nog nuttig maken... Het nieuwe raadhuis heeft onder de bezetting eveneens te lijden gehad. Dit moderne gebouw met zgn groote ka mers leek den Duitschers uit nemend geschikt als kazerne. Zonder veel complimenten werd het gemeentepersoneel eruit gezet en met hun kende methodes wisten de Duitschers het interieur lee. lgk te verknoeien. Na de be vrijding is er met man en macht aan gewerkt, zoodat het nu weer toonbaar is ge worden. Een praatje met de bewo ners hier en daar in het dorp bewijst wel, dat men vertrou wen heeft in de toekomst. De bevolking bestaat uit hard werkende boeren en tuinders, die hier over het algemeen goed in hun onderhoud kun nen voorzien. Er is dan ook gegronde reden om te ver. wachten, dat Rilland-Bath weldra weer een bloelende Zeeuwsche gemeente zal zgn. zitter, de heer I. Weug sprak een kort propagandistisch woord, wees op „De Hoop der Toekomst" voor kinderen van 1014 jaar en op „De Scha. kei" voor ouderen van 1523 jaar Hij wekte allen op in dezen chaotischen tijd mede te werken om de zaak in goede banen te leiden in den ruim- sten zin van het woord. PINKSTERWIJDING. In de Nieuwe kerk te Vlis singen werd Donderdagavond een Pinksterwgdiing gehouden. Welke zeer druk bezocht was In dezen dienst sprak ds. J, Hindriks over het onderwerp: /Uitzendstation Jeruzalem". De orde van dienst was zoo sa mengesteld dat Schriftlezing, samenzang en liederen, gezon gen door het Geref. Evang. zangkoor, elkaar afwisselden. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester zal volgen de week zyn spreekuur niet op Woensdag houden, maar Don derdagmorgen van 10.3012 uur. Middelburg FILMFESTIVAL. Het Filmfestival wordt te Middelburg georganiseerd dooi de Commissie Mei 1946 in sa menwerking met de Z.V.U. De eerste nachtvoorstelling wordt gegeven in de Electro-bioscoop Dinsdag a.s. om 12 uur mid dernacht, Vertoond wordt dan de film „Het Jochie" met Charlie Chaplin. Leden van de Z.V.U. genieten wel reductie ;naar geen voorrang bij d' plaatsbespreking. Koudekerke NED. BOND VAN PL.L. VROUWEN. Woensdagmiddag 29 Mei kwamen in café Centraal te Koudekerke een aantal platte landsvrouwen uit deze ge meente samen. Het doel was te luisteren, naar wat mej. G. Sikkens en mevr. G. DorstVos, resp, secretaresse en lid van het prov. bestuur der afd. Zeeland van den Ned. Bond van Platte landsvrouwen over het werk en streven van dezen bond te vertellen hadden. Na de prettige uiteenzetting van mej. Sikkens over de ge schiedenis van den bond er wat deze voor de plattelands, vrouw deed en doet, kwamen de vragen los en bleek wel, dat er belangstelling was voor deze „nieuwigheid" (althans voor Walcheren)- De bond werd reeds in 1930 .opgericht. Zoo werd dan ook de 1ste Walchersche afdeeling van den Ned. Plattelandsvrouwenbond opgericht. Nadat een voorloopig be stuur was gekozen gingen de aanwezigen vol enthousiasme huiswaarts STICHTING 1940—1945. Opbrengst inzameling 28 April4 Mei 1946. Derde ver., antwoordingsstaat. Totaal tweede verantwoor- dingsstaat f 61.320.61. Bigge- kerke 303.75. Burgh-Haam. stede 1.823,81. Goes, (voor loopig), 4.847,79. 's-Heer Abtskerke 326,50, 's-Heer Arendskerke 1.985.65. Hoede- kenskerke 194.95- Hoofdplaat 360.50. Middelburg, (voorloo. pig), 11.778,91. Oosterland 986.97. Oostkapelle 460 15. St. Philipsland 1.936.—. Vee_ re 440.60. Vogelwaarde 676.20. IJzendyke 2 438.20, Nagekomen giften 72,50. Totaal 89.953.09. GESLAAGD. Voor het examen algemeens handelskennis (Middenstands diploma) slaagden te Middel burg: J. Dekker, Aagtekerke, J H. de Fouw, Colgnsplaat, Mej. J. E. v. Duyvenbode, Goes* A. J. Gilyamse, Haamstede* J. A. Engelbert. 's-Heerenhoek, L. Geus. Heinkenszand. C. Douw, Kamperland, A. Evers- dijk, Kapelle-Biezelinge, J* Groenleer, Kapelle-Biezelinge. M. J. Groenleer, Kapelle-Bieze linge, C. M Dekker, Kloetin- ge, Mej. E. J. de Dreu, Kloe- tinge, P. Goedbloed, Kloetinge, J. Goeree. Kruiningen, C. J. Dockheer. L. Dorleijn, M. Geel hoed, H. C. Geuze, allen te Middelburg. A- Goedegebure, Nieuwdorp A. van Dgke, Nieu- werkerk, J. van Dienst, A. A, Douw, Mevr. M. H. v. Driel— Vaders. Mej. T. C. P. Gelok. al len Oud-Vossemeer, Mej. M. A4 Gilyamse, Renesse, P. J- Goos^, sen. Schoondijke, W, J. Gelegn, J. M. Groen, beiden Vlissingen, Mej. M. Glerum, Wemeldinge. Afgewezen werden 11 candi daten. Het examen duurt voort. Benoeming Burgemeester Vrouwenpolder. Bij Kon, Besluit van 4 Juni 1946, no. 49. is met ingang van 16 Juni d.a-v. benoemd tot bur gemeester der gemeente Vrou wenpolder, de heer W. N. van Llere thans wnd. burgemees ter dier gemeente. Willem Nelis van Liere werd op 2 Nov. 1900 te 's-H. Arends kerke geboren. Reeds sedert 14 Mei 1945 werd de heer van Llere door den Commissaris der Koningin met de waarneming van het burgemeestersambt der ge meente Vrouwenpolder belast, toen de heer Fabius als wnd. burgemeester heenging. Deze tgdeiyke benoeming Is dus nu door de Kroon in een definitieve omgezet. De nieuwe functionaris is ge huwd en heeft 1 kind, Ned. Hervormd van godsdienst, is hy niet bg een politieke party aangesloten, doch de C. H. ge dachte toegedaan- Benoemd. Aan den heer A. J. v. d. Lgke is in verband met zyn benoe ming tot ambtenaar ter secre tarie in Oostburg, ingaande 1 Juli 1946 eervol ontslag ver leend. Als zijn opvolger is door B. en W. benoemd de heer L. A. Wisse te Aagtekerke, thans ambtenaar ter secretarie te Westkapelle. WEER RINGRIJDERIJEN. Op vele dorpen van Walche ren zullen a.s. Dinsdag (Pink steren 3) weer de folklorische iingrgderijen te paard gehou den worden. In de oorlogsdagen kwam dit festgn slechts sporadisch voor. Thans, nu Walcheren weer droog is en de land bouwers weer grootendeels in hun dorpen zgn teruggekeerd, kan dit aloude gebruik weer in eere worden hersteld. Dosikapelle GEMEENTERAADS VERGADERING. In de vergadering van den tijdelijken raad werd aan het bestuur van de school met den Bgbel een bydrage verleend hinder van den stank tot het aanschaffen van nood- zgn verlost, zakelgken schoolinventaris. Voor het ophalen van vuil zal een recht worden geheven van 5 per jaar. Besloten wordt het riool langs de Dorpsstraat zoo mo gelijk te verleggen, waardoor dan de omwonenden van den Laatste nieuws De Kabinetsformatie. Minister Beel heeft gisteren als kabinetsformateur bespre kingen gevoerd met de frac tieleiders van de A.R., de Partij van de Vryheld en de C.H.U. Soekarno kondigt staat van beleg af. Gisteren heeft Soekarno over den radio-zender van Djokjakarta den staat van beleg afgekondigd voor geheel Java en Madoera. Hy voegde er aan toe „de bevolking moet zgn voorbereid op alle eventu aliteiten, hoewel de besprekin gen met de Nederlanders nog steeds voortgang hebben". Umberto maant tot kalmte. Umberto van Italië heeft zich gistermiddag via de radio tot het Italiaansche volk gewend. Hij verzocht de aanhangers van de monarchie zich van aile demonstraties te onthou den en de uitslag van het re ferendum te aanvaarden. Het staat nu wel vast, dat Umberto zich met zgn ge zin in Portugal zal gaan ves tigen. zullen De heer Coppoolse vraagt voorziening in verband met de gaten in het wegdek in den Aagtekerkschenweg. alsmede aanschrijving van een onder houdsplichtige om in een voet pad de weggedreven vlonders weer te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 16