Weer een monarchie verdwenen. Ontwapening of Gewapende Vrede TWEEDE BLAD Provinciale Zeeuwsche Courant Zaterdag 8 Juni 189e Jaargang Nummer 182. DE „KLEINSTE KONING VAN EUROPA" - EEN SCHAMELE FIGUUR. werden erdoor bedwelmd. Het was een van de kleine hulp middelen, waarmede Mussolini gedurende bijna een kwart eeuw een slap, gemakzuchtig, corrupt volk tot een schijn van nieuwe grootheid wist op te zweepen... Victor Emma nuel met zijn pluimpet was tot zulke dingen niet in staat.. Hij schutterde". Hij, de nazaat van de trot- sche vorsten, die Italië tot een eenheid maakten, had het respect der Europeesche ho ven verloren, toen hij in den eersten wereldoorlog. weife lend als steeds, zijn'oorspron kelijke bondgenooten. in den steek liet en de zflde der ge allieerden koos, hoe verstan dig die keus achteraf dan ook was. Hij haalde zich de min achting van Europa op den hals, toen hij in 1922 zonder meer voor Mussolini week. Slechts eenmaal dwong hij respect af. Het verdwijnen van de mo narchie in Italië schokt toch evenook al had men dan over het algemeen de laatste tientallen jaren niet zoo bijster veel respect meer voor den man, die in letterlijken en figuurlijken zin. de kleinste koning van Europa was. Er is weer een stuk traditie verdwenen. De gekroonde hoofden worden zeldzamer en zeldzamer. Engeland heeft zijn koning nog, de Scandinavische landen houden vast aan him vorstenhuis, Nederland be waart zijn oude traditie en dan ztjn er nog de vorst van Liech tenstein, de prins van Monaco Ex-honing yictor Emmanuel. en ergens op den Balkan ko ning Michael yan Roemenië, die evenwel minder dan nie^ te vertellen heeftBelgie? Zooiand de koningskwestie niet is opgelost, heerscht bij onze Zuiderburen onzekerheid. DE KONING MET DE PLUIMPET. Hij maakte een iétwat zieli- gen indruk, Victor Emmanuel van Italië. Hij had een tame lijk lange vrouw en was zelf zoo klein van stuk. dat hij op zijn militaire pet een groote pluim moest dragen zoodra hij in het openbaar optrad- om niet volkomen in het niet te zinken. Tweemaal heb ik hem per- eonlijk gezien. Er ging niet het minste van hem uit. Zijn kleine gestalte wekte den lachlust" van de N.-Italianen op. Zoo weinig mogelijk ver toonde hij zich gelijktijdig met Mussolini, want als hij dat deed, werd hij door den Duce eenvoudig van het tooneel weg gespeeld. Mussolini wist wat regie was, was 'n fascineeren- de figuur. Hij maakte bombarie en was zich dat bewust. Hij deed het met opzet, nam een Caesarenhouding aan en de Italianen, die altijd nog iets van de condottieri uit den re naissancetijd in zich hebben, Weinig onregelmatigheden bij de Tweede Kamer verkiezing. VAN GEEN INVLOED OP DEN UITSLAG Bij de hoofdstembureaux der 18 kieskringen voor de Twee de Kamerverkiezing van 17 Mei jl. zijn enkele stemmen ingekomen tegen onregelma tigheden, welke grootendeels als gevolg van de bijzondere omstandigheden bij de stem ming hebben plaatsgevonden, 't Is nl voorgekomen, bijv. in Amsterdam en Haarlem, waar de kiezers niet persoonlijk wer_ den opgeroepen, dat personen, die wel op de 'kiezerslijst be hoorden voor te komen, toch niet hebben kunnen stemmen. Ook het tegenovergestelde kwam een enkele maal voor, waarbjj door een stembureau tè Amsterdam acht personen zonder nadeir onderzoek tot de stemming werden toegelaten. Dit laatste was een ernstige fout en in strijd met de zeer duidelijke instructie. In zeven gevallen werden bezwaren ingebracht tegen het stemmen door personen, van wie beweerd wordt. dat zij tot de N-S.B. behoord hadden. Het staat niet vast, dat deze menschen inderdaad hun stem. recht verloren zouden hebben. Blijkt dit wel het geval te zijn, dan zullen zij vervolgd worden. Het dep. van justitie heeft echter de namen van hen. van wie het kiesrecht werd ont nomen. wel heel laat aan de gemeentebesturen medege deeld. in Haarlem bijv. pas daags voor de stemming. Al deze incorrectheden kun nen echter geen invloed heb ben gehad op den uitslag der verkiezing, daar het in totaal om slechts enkele tientallen kiezers gaat terwijl voor een wijziging in den uitslag een verschil van meer dan 1000 stemmen noodig zou zijn ge weest. 3 VAN ONWAARDE. In totaal blijken 148.945 stemmen (3.03 van on waarde te zijn geweest, in Zee land 4119 (2,94 Verreweg de meeste van deze stemmen waren blanco uitgebracht. TOEN HITLER IN ROME KWAM. Umberto, de toenmalige kroonprins, de man, die nu na een koningschap van 26 dagen de monarchie rond zich ineen ziet storten, werd toen de be lichaming van het stille verzet tegen het fascisme- Hij was uit beter hout gesneden dan zijn vader en nam van den aanvang af een waardiger houding aan. Aan hem is het ook te danken geweest, dat tenminste eenmaal Victor Emmanuel een houding aannam, die indruk maakte op de buitenwereld. Dat was, toen Hitier Italië bezocht. Toen heeft Victor Emmanuel bet bestaan om duidelijk zijn afkeer van den Duitschen dic tator te demonstreeren. Hij liet zich gedurende de vrjf da gen van dit officieele bezoek, dat Rome in een heksenketel van laaiend enthousiasme transformeerde, niet in het openbaar zien. Alle pressie, die op hem werd uitgeoefend, om Hitier te ontvangen, bleef zon der resultaat en Mussolini moet tot razernij vervallen zijn toen Victor Emmanuel, voet bij stuk hield. Maar de deuren van het Quirinaal bleven gesloten! UMBERTO HET SLACHTOFFER. Maar met dat al: als dit het eenige is- wat men den koning aan goeds kan toeschrijven, dan heeft zulk een vorst een be klagenswaardige rol gespeeld. En van de zwakheid van ztjn vader is Umberto mede het slachtoffer geworden. De Italiaansche monarchie stort ineen, is, zjj het met ge ringe meerderheid, door het volk verworpen- En weer gaat een koning in ballingschap. Napoleon en de kruiers. De Amsterdamsche recherche heeft beslag weten te leggen op een zeer waardevolle collec tie voorwerpen, op Na poleon betrekking heb bende, die omstreeks Dollen Dinsdag door een viertal kruiers uit het entrepótdok is ont vreemd. Alras bleek, dat deze waardevolle verzameling, die oorspronkelijk toe behoord heeft aan een Duitschen emigrant, die voor den oorlog naar ons land was uitgeweken, door de „Einsatzstab Rosenberg" geroofd was. Ongeval tijdens den Brabantschen tocht Yan Prinses Juliana. Tijdens het bezoek van H.K. H. Prinses Juliana aan Oost Noord-Brabant, gebeurde op den weg van Overloon naar Gemert een ongeval, dat ech ter nog betrekkelijk goed af liep. Bij het passeeren van een woonwagen, welke op een ter rein links van den weg stond, kwam hieruit een zevenjarig meisje loopen om de Prinses te zien. waartoe zij den weg overstak. Toen haar moeder ook naar den rand van den weg liep, keerde het kindje plotseling terug, waarbij zij in aanraking kwam met het zij span van een motor der rijks politie, welke aan het hoofd van den stoet reed. Met groote tegenwoordigheid van geest haalde de politieman naar links uit. doch hij kon niet verhinderen, dat het meisje tegen den grond gesmakt werd. Vervolgens reed de motor links van den weg tegen een boom. H.KH. stapte onmiddellijk uit en begaf zich snel naar het slachtoffertje dat inmid dels door een der leden van het gevolg was opgenomen. Hoewel zeer ontdaan over het gebeurde, trachtte H.KJH. de moeder die volkomen over stuur was te kalmeeren. De Prinses begaf zich in den woonwagen, waar zij geruimen tijd verbleef. Inmiddels werden twee der wagens uit den stoet weggezonden om resp. een dokter en den vader te waar. schuwen- De laatste was op eenigen afstand met een stoom wals aan het werk. Het kind had, behalve ont vellingen, een hoofdwonde. Het had het bewustzijn verloren, doch kwam weer spoedig bij. De motorrijder kwam met den schrik vrij, terwijl zijtn collega in het zijspan een kniewond op liep. Na ongeveer een half uur, toen de vader en de dokter ar riveerden, kon de tocht voort gezet worden. OUDEN VAN DAGEN IN BALLINGSCHAP Bij de tallooze vragen, wel ke zich in dezen moeilijken tijd van herstel en wederop bouw aan ons opdringen, ls die van de positie van onze ouden van dagen wellicht een van de meest pijnlijke. Hoevelen leven er nog niet, als evacué van huis en hof verdreven, in vreemde steden en dorpen, onder vreemde menschen? Hard hebben ze vaak gewerkt, hun leven lang, en hun ideaal reikte toch heusch niet verder dan tot een min of meer onbezorgden levensavond in de vertrouwde omgeving. Liefst in een eigen huisje van moeizaam bijeen- gespaarde penningen gekocht, rustig, bezig met wat lief hebberijen, genietend van een welverdiende rust. De oorlog kwam en onder het Duitsche regiem waren zij het, die als „nuttelooze elementen" het eerst werden opgejaagd. In Zeeland mis schien in nog heviger mate, dan waar ook. Ze hebben het gedragen, berustend in dat gene, waartegen toch niet te vechten viel. En ze hebben verlangend uitgezien naar de bevrijding, die hun, behalve het verdwijnen van de Duit sche overweldiging, ook weer den terugkeer naar huis scheen te beloven. Helaas zijn juist op dit punt velen bitter teleurgesteld. Alle krachten moeten worden ingespannen voor den weder opbouw. Alle beschikbare woonruimte was in de eërste plaats bestemd voor hen, wier arbeid onontbeerlijk was en vele oudjes bleven waar ze waren Dat was hard. Heel hard! Maar tochLaat men de zaak ook eens van dien anderen kant bezien. Wat 't zwaarst is, moet immers het zwaarste wegen! Er kan geen man gemist worden bij het groote werk van den wederopbouw in onze verwoeste gebieden. Daar we ten Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen van mee te pra ten. Maar laten dan allen te zamen de schouders er onder zetten, opdat in den kortst mogelijken tijd iedereen, jong èn oud, weer kan terugkeeren in de plaats, die hem lief is. Alleen in het besef, dat niets wordt nagelaten om dat zoo snel mogelijk te bereiken, zul len onze ouden van dagen ook dit laatste offer, dat van hen wordt gevraagd, kunnen bren gen. - Het ventverbod groenten en fruit 1942 is ingetrokken. Deze beschikking treedt mor gen in werking. Een vijf-jaren plan voor Groenland. AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING VOOR DIT POOLLAND. Met de Duitsche bezetting van Denemarken in April 1940 werd met één slag de verbin. ding tusschen dit land en het 2.200.000 KM2 metende Groen land verbroken. Doch de Duit- schers hadden wél het moeder, land bezet, doch zelfs in hun sterkste dagen vonden zij niet de kracht om dit strategisch zoo belangrijke Poolland onder hun macht te brengen. Toch heeft Groenland vreemde sol daten op zijn territorium zien landen: de Amerikanen hadden het belang van het land op vol_ le waarde weten te schatten. Ze vestigden bases op het eiland, lieten echter het civiele bestuur geheel voor rekening van den Deenschen ambassa deur in de Ver. Saten. Een hechte samenwerking met de Amerikanen kwam tot stand. Veel van de oude tradities wer den beschermd en bewaard- maar ook bleken spoedig in grijpende vernieuwingen en veranderingen noodzakelijk. Nu is de oorlog voorbij en wordt Groenland weer vanuit Kopenhagen bestuurd, doch zooals ook de Nederlanders hebben geleerd dat de na-oor- logsche wereld een tikje ver schilt van de vooroorlogsche, zoo ondervinden de Denen dif thans evenzeer. De positie van Groenland mag niet meer ge zien worden vanuit nationaal, maar van internationaal ge zichtspunt uit. Een Groenlandsche delegatie heeft in de afgeloopen maan den in Kopenhagen onderhan delingen gevoerd over ingrij pende wijzigingen op velerlei gebied, welke onderhandelingen dezer dagen zijn afgesloten, 't Resultaat van deze besprekin gen, die reeds in Juli zijn be gonnen zal voor Groenland van vérstrekkende beteekenis zijn. Een lange reeks verande ringen staat op het program ma en de facto is er sprake van een vijfjaren plan in welk tijdsbestek de hervormingen moeten zjjn doorgevoerd Het eerste jaar zal in hoofdzaak voor oriëntatie bestemd wor den, terwijl de werkelijke ver anderingen in de daarop vol gende vier jaren in practrjk zullen worden gebracht. Wan neer het plan in werkelijkheid zal zijn omgezet, zal er in Groenland veel veranderd zijn, maar het handelsmonopolie zal in Deensche handen blijven, dit op uitdrukkelijk verzoek van de Groenlandsche delega tie. HET GEBRUIK VAN DEN NAAM S.D.A.P. In verband met het feit, dat politieke bijeenkomsten worden georganiseerd onder den naam „Oude S.DA..P.", wordt van de zijde van het secretariaat van de Partij v. d. Arbeid medegedeeld, dat het gebruik van den naam SJD.A.P., al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zoo noodig met rechtsmaatre gelen onmogelijk zal worden gemaakt. Op het laatste con gres van de S.D.A.P. werd op regelmatige wijze een partij" bestuur gekozen, dat belast is met de liquidatie. Alleen dit bestuur heeft het recht te be schikken over den naam SU. A-P. Mr. van Schaik aanvaardt het Kamer-presidium. Mr. J. R. H. van Schaik heeft in de Kamerzitting van Donderdagmiddag het voor zitterschap van de Kamer aanvaard met een toespraak, waarin hij er op wees, dat het de taak van de Kamer is om, ondanks de verscheidenheid van opvatting, eendrachtig sa men te werken aan het her stel van de zedelijke en stof felijke welvaart van het volk. De nationale arbeidskracht zal tot het uiterste geconcentreerd moeten worden op waarlijk productieven arbeid. Spr. deed een beroep op de Kamerleden den parlementairen strijd niet noodeloos toe te scherpen op den tegenstander, maar vóór alles op de belangen van het Koninkrijk. Hierna werden nog drie le den toegelaten en beëedigd, waarna de voorzitter de leden van verschillende parlemen taire commissies benoemde en de afdeelingen werden ge trokken. Het congres van het Int. Chr. Vakverbond. Tijdens het congres van het Int Chr. Vakverbond, dat deze week te Amsterdam jrerd ge houden, werd door de "voorzit, ter, den Belgischen oud-mi nister H. Pauwels, de secreta ris-penningmeester- onze land. genoot P. J. S. Serrarens op hartelijke wijze gehuldigd in verband met zijn zilveren ju bileum als secretaris, dat hij tegelijk met I.C-V. zelf eigen lijk reeds in 1945 mocht her denken. Ook oud-minister prof. P. M. J. Aalberse en verschil lende buitenlandsche deelne mers aan het congres spraken den heer Serrarens toe. onder aanbieding van eenige' fraaie geschenken. EEN RESOLUTIE. Op den laatsten congresdag werd Vrijdagmorgen een reso lutie aangenomen, waarin het congres zich uitsprak voor een nationaal en internationaal ge waarborgde vrijheid van vakbe weging, welke alle arbeiders vrijheid van organisatie vol gens eigen overtuiging toe staat en de vakorganisaties een zoo groot mogelijke vrij heid schenkt. Voorts spreekt de resolutie zich uit voor doorvoering van bedrijfsorganisatie en ordening| der economische en sociale i Was Goebbels de aanstichter van den Rijksdagbrand Onthullingen uit de memoires van den laatsten overlevende van de Duitsche oppositie. S.A. handelde in opdracht van Goebbels en Goerlng. In Zwitserland zijn thans onder den titel: .,Bis zum bit tern Ende". verschenen „Me moires" van deh DuitscherHans Bennd Gisevius, die door zijn verklaringen als getuige in het proces te Neurenberg reeds op zien heeft gebaard. Het blad „Op Wacht" ontleent aan deze memoires verschillende inte ressante feiten uit de historie van Nazi-Duitschland, waarbij vooral op den beruchten Rijks dagbrand en het daarop ge volgde proces-v. d. Lubbe nieuw licht wordt geworpen. RIJKSDAGBRAND. Gisevius maakte deed uit van de Duitsche jonge conservatie ven, die vooral sterk vertegen woordigd waren in kringen der Duitsche ambtenaren en hij was persoonlijk bevriend met Niemöller, van wien in zijn boek dikwijls sprake is. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan, kort nadat de nazi's aan de macht waren gekomen en werd door een speling van het lot door het ministerie van rinnenlandsche zaken in de uist opgerichte Gestapo (Ge- ïeime Staatspolitie), te werk gesteld. Hij had van het begin af aan een feilen afkeer van de bruine geweldenaars en hun methoden en hij wist zich reeds spoedig te verzekeren van de medewerking van een ouden nazi een „Kriminalkommis- sar", wien het optreden van Goering en consorten eveneens ras te gortig werd Het begon met het* befaam de Rijksdagbrandproces. Gise. vius woonde dit proces als ver tegenwoordiger van de Gestapo bij en stelde tevens in samen werking met voornoemden commissaris nog een eigen onderzoek in. In 54 martelend vervelende zittingen wordt Van der Lubbe ter dood veroor deeld. Dimitroff wordt hoofd persoon iin het proces en de president een eerlijk, doch onbedangrijk ambtenaar ver wijdert hem uit de zaal, juist op het oogeniblik, dat de Bul gaar verdacht dicht aan de ware kern van het proces be gint te raken, door steeds weer je vragen, of de brandstichters (alle deskundigen zijn het er over eens. dat Van der Lubbe het niet alleen gedaan kan hebben) niet door zekeren on- deraardschen gang in den Rijksdag hebben kunnen ko men. En hij vraagt Göring, hoe hij kans heeft gezien om er zoo precies achter te komen wat Van der Lubbe die laatste twee dagen voordat de brand uitbrak, heeft uitgevoerd, wie hem heeft gezien en wie hem heeft gesproken. Waarop Gö ring een woede-aanval krijgt. Doch men kan Dimitroff niets maken, zoomin als het com munistisch Rrjksdaglid Torg- ler (die later deel uitmaakte als „Sonderbeauftragte" van den staf van den beruchten Heydrich in Praag) of een der andere beklaagden en alleen Van der Lubbe blijft over als prooi voor de valbijl. Maar in middels is de communistische en sociaaLdemocratische oppo sitie tegen de bruine terroris ten naar aanleiding van den Rijksdagbrand vernietigd. EEN BRIEF In November 1933 komt Gi sevius tot de ontdekking, dat er weer eens iets extra-ge heimzinnigs aan de hand is bij de Gestapo Er is veel drukte over een brief, die van het Reichsgericht te Leipzig, waar Van der Lubbe berecht wordt, aan de Gestapo moet worden gezonden. Na maandenlang voorzichtig speuren en met eenig geluk komt hij er achter, dat een gevangene in een pro vinciestadje, bij een verhoor door den ambtenaar van het openbaar ministerie heeft ver. teld hoe hij in Februari van dat jaar, toen hij nog deel uit maakte van de wacht van het stafkwartier der Berlijnsche S.A., heeft deelgenomen aan de brandstichting in den Rijks dag in opdracht van den chef van den staf van de S.A., Karl Ernst- De ambtenaar vindt de ze verklaring belangrijk ge noeg om haar door te zenden aan het Reichsgericht te Leip zig. doch de nazi-stenograaf, die het verhoor van den brand stichter heeft bijgewoond, be geeft zich spoorslags naar het krachten van de onderneming of tot in de internationale trekkingen door middel van paritaire organen en collectie ve overeenkomsten. Verlangd wordt, dat het LC'.V. er met alle kracht naar zal streven de vakbewegingsvrijheid te verankeren in het volkenrecht en haar te herstellen daar waar ze werd opgeheven. Vervolgens hield de heer Serrarens een inleiding over de herziening van het sociaal programma en de organisatie van het economisch leven, waarin hij, na een uiteenzet ting van de beginselen, 'n pro gram van actie ontwikkelde, dat door het congres ook werd aanvaard. Ten slotte werd het hoofd bestuur voor de volgende zes ;aren als volgt samengesteld: I- Pauwels. (België), voorzit, ter; P. J. S. Serrarens, (Neder, land)secretaris-penningmees. ter; G. Tessier. (Frankrijk) en F. P. Fuykschot, (Nederland) onder-voorzitters. J. A. Schaafs. ma, Jac. van Bruggenhout en M Gamier, leden. Stembiljetten waren gemerkt. De laatstgehouden verkiezingen voor de Prov. Staten zijn, door een bijzondere omstan digheid voor alle Haag- sche stemgerechtigden een test geweest voor hun opmerkingsvermo gen aldus „Telex". Wie foed oplette zag, dat e oproepkaarten op de stembureaux met rood potlood van nummers werden voorzien, die correspondeerden met de letters die eveneens met rood potlood op den bui tenkant van de stem biljetten werden ge plaatst. Was de stemming niet meer geheim, werden hier Duitsche methodes ingevoerd, of had het iets te maken met een contróle op het clan destien stemmen van digenen, wie het stem recht was ontnomen Noch het één, noch het ander is het geval ge weest. De oplossing van het geheim is, dat er tijdens het vervoer van de stembiljetten van de Landsdrukkerij naar het bureau aan de Gouden regenstraat een aantal exemplaren verloren zijn gegaan en dat deze maatregel dus diende om te voorkomen dat van die verloren exem plaren door vinders met succes misbruik zou kunnen worden ge maakt. OVERAL DEMOBILISATIE IN SNEL TEMPO. Moskou zwijgt. Na den vorigen oorlog is de ontwapening een vrome wensch gebleven, ook al had men toen den mond vol over den eeuwi gen vrede en het omsmeden der zwaarden tot ploegen. Na dezen nieuwen oorlog heeft men den mond vol over den dreigenden volgenden oor log, maarmen demobili seert de legers in een tempo, dat goed beschouwd respect afdwingt. IivDe Uitkijk vonden wij de volgende „ontwapeningsbizon, derheden"- Amerika, dat op den dag der overwinning 12 millioen men schen onder de wapenen had, heeft dit aantal reeds tot 4.725.000 gereduceerd, en nog vóór 1 Juli hoopt men het ge bracht te hebben op 1-500.000 man. waarvan er 307.000 voor de bezetting in Europa noo dig zullen zijn. De luchtmacht zal worden ingekrompen tot minimaal 400.000 man, terwijl het corps mariniers in uiterste instantie 108.000 man zal tel len. Van de vloot zullen op ver. zoek van admiraal Nimitz steeds 1079 schepen, waaronder 319 van de grootste oorlogsbo dems, in staat van vertrek ge houden worden. Rusland hult zich wat zjjn strijdkrachten betreft in een sphinxachtig zwijgenwel deel de Moskou mede. dat 23 lich tingen zullen worden gedemo biliseerd, maar hoeveel men schen dit omvat vertelt men er niet bij. Overigens zijn de be doelingen van Rusland achter het ijzeren scherm maar al te duidelijk uit het nieuwe 5-ja- renplan, dat een handhaving van de kracht van het leger niet alleen, maar zelfs nog een versterking aankondigt. Groot-Brittannië hoopt ein de van dit jaar 5 millioen man. nen en vrouwen gedemobili seerd te hebben, het thuisle- ger zal dan nog 650.000 man tellen. Over de vlootdemobili- satie zijn tot nu toe geen gege. vens verstrekt. Australië zal einde Juni nog 133.500 militairen hebben, van de bijna 600.000 man. die verle. den zomer in dienst waren- In Indië vindt de demobili satie van Britsche en binnen- landsche strijdkrachten, on danks de onlusten, normaal voortgang. Het Britsche leger, dat daar momenteel in stand wordt gehouden, wordt geschat op het vier. a vijfvoud van de vooroorlogsche macht van .000 man Het naoorlogsche Indische leger zal geheel wor den gemoderniseerd en zal cir. ca 300.000 man tellen. China telt op het oogenblik 6 7 millioen soldaten. Bin nen 18 maanden zal het leger echter op vredessamenstelling van 840.000 worden gebracht, onderverdeeld in 60 divisies, waarvan er 50 door de Centra le regeering eri 10 door de communisten gevormd zullen worden. Frankrijk is bereid van zjjn leger van 668.000 man nog 120.000 man te demobiliseeren. De Belgische legermacht zal in de toekomst bestaan uit 100.000 man, waarvan een groot gedeelte zal dienen voor de bezetting in Duitschland. Nederland, dat op het oogen. blik 90.000 man in militairen dienst heeft, ondervindt, vol gens De Uitkijk, bij den opbouw van zijn leger weinig mede werking; officieren en onder officieren spelen weer het oude spelletje van onder den oor. log: onderduiken Polen heeft sinds het einde van den oorlog ongeveer 50 van zijn troepenmacht gedemo. biliseerd. Voor vredestijd wil men een leger van 250.000 man op de been houden- Canada, dat tegen het einde van October de demobilisatie zal voltooid hebben, zal dan nog de beschikking hebben over 25-000 man infanterie, 16.000 man bij de luchtmacht en 10.000 marinesoldaten. Italië staat wat zijn leger macht betreft momenteel na tuurlijk zwaar onder curateele maar het hoopt, dat in de ko mende vredesverdragen voor haar de gelegenheid zal worden geopend, om een staand leger van 140.000 man te vormen. De kern hiervan zal worden gevormd door de troepen die in Engeland hun opleiding ont vingen en deelnamen aan den laatsten stormloop op de Duit sche stellingen in Noord-Italië. Spanje is blijkens de laatste publicaties in de Uno tot de tanden gewapend en beschikt over een strijdmacht van 600.000 man, welke de vredelie vende Caudillo in hoofdzaak langs .de Fransche grens heeft samengetrokken. Hoe lang nog klein stout Francootje 1 hoofdkwartier van de S.A. en vandaar naar de Gestapo en vertelt, welke gevaren er drei gen iin de provincie. Dit ver klaart de opwinding over den brief, die uit Leipzig moet ko men, voordat dit document een rol gaat spelen in het proces tegen Van der Lubbe c.s. De brief komt tenslotte inderdaad bij de Gestapo te Berlijn in de Prinz-Albrecht-Strasse en wordt daar vernietigd. Den ge vaarlijken getuige eischt de Ge stapo voor korten trjd op van het ministerie van justitie; op een avond wordt hij tot op het hemd ontkleed, in een auto gestopt en buiten de stad ge wurgd, door den stenograaf- S.A.-man die het schandaal in eerste instantie heeft voorko men. Het lijk wordt echter korten tijd later gevonden en het onderzoek komt. daar alles op een roofmoord wijst in handen van de gewone politie, die het slachtoffer aan zijn vingerafdrukken herkent De stenograaf brengt het aanvan kelijk nog tot Standarten- filhrer der S.A., doch eindigt in 1934 zijn leven in het con centratiekamp Dachau. GOEBBELS BRAND STICHTER. De incrimineerende verkla ringen van den vermoorden getuige een zekeren Rail bevatten o.a, den inhoud van een bespreking der brandstich ters onder leiding van Karl Ernst waarbij deze zeide. dat zij geen angst voor het politie onderzoek naar den brand be hoefden te koesteren daar dit reeds was geregeld in een be spreking tusschen ,.den doc tor" (dr. Goebbels) en Göring, die de politie sterk kon beïn vloeden. Een generale repetitie vond niet plaats, doch men „oefende" zich aan de hand van een plattegrond. De brand stichters opereerden onder di recte leiding van een zekeren Heini Gewehr. die later den dood vond aan het Oostfront. Bovendien vernam Rail, dat er behalve deze brandstichting, gelijktijdig nog een andere on derneming op touw was gezet, door Karl Ernst of door Goeb bels waarvan de S.A.-mannen echter niets naders vernamen. Toen de couranten eenmaal be richtten, dat men den Hollan der Van der Lubbe op heeter- daad had betrapt, was het hun duidelijk, wat dit tweede ,Stück" was. Bij voorzichtige navraag, donderde Ernst hun een „bek houden", in begelei ding van een paar heftige Gesevius' opvatting wijkt in zooverre van de gebruikelijke af, dat hij na zijn onderzoek tot de conclusie kwam. dat Goebbels eerder beschouwd moet worden als de voor naamste brandstichter, dan Göring, die de onderaardsche gang van zijn paleis naar het Rijksdaggebouw ter beschik king stelde en Hitier ..rijp" maakte voor een van zijn' hys terische woede-aanvallen, hij welke gelegenheid men hem tot de totale vernietiging van de democratische oppositie kon bewegen. Voorts meende de schrijver in afwijking van het meerendeel der buitenlandsche waarnemers bh het proces te Leipzig dat dê Gruppenführer Ber'nnsche S A, Helldorff, niets met de heele onderne ming te maken had. Het is ten slotte wel duide lijk. dat Van der Lubbe, een onevenwichtige figuur die licht tot brandstichting te ver leiden was. er door eenige nazi provocateurs toe is verleid om den Rijksdag in brand te ste ken. Dat de bruine terroristen met hun poging zulk een suc ces hadden, verklaart de schrijver voornamelijk uit het feit. dat de meerderheid van het Duitsche volk destijds nog niet geloofde in zulk een ge- meene. laaghartige verkie zingstruc. terwijl zelfs het grootste gedeelte van zjjn te genstanders in Duitschland den nazi-dictator nog altijd voor een eerlijke. doch onbelangrijke figuur hield. OVERWINNING OP EEN LEUGEN. Met dat al was de Rijksdag brand een keerpunt in de ge schiedenis van de nazi-partij. Had deze zich oorspronkelijk! vermomd als ..legale opposi tie" voorzichtig in de regeer ring gedrongen de eclatante overwinning bij de „verkiezin gen" van 1933 berustte op een leugen en daarmede hadden de nazibonzen zich definitief op den weg van leugen en bedrog begeven, een weg waarvan geen terugkeer mogelijk was en die op den duur tot een bin- nenlandsche ineenstorting, of tot het avontuur van een bui- tenlandschen oorlog zou leiden. Het Duitsche volk als geheel, zoo meent Gisevius. maakte zich ten tijde van den Rijks dagbrand echter nog niet schuldig aan de misdrijven van zijn bruine regeerders. Dit kwam pas 1 ter. Beul van Ommen ter dood veroordeeld. Het bijzondere gerechtshof te Roermond, heeft den 36 ja- J. H. M. Driehuis, een der be ruchtste beulen van het kamp „Erica" te Ommen conform den eisch ter dood veroordeeld. De veroordeelde kreeg het recht op cassatie. Rotterdam katoenhaven? In katoenkringen te New- York verwacht men. dat Rot terdam de belangrijkste ka toenhaven voor Centraal Euro pa zal worden. Zoo zal de ka toen, die onlangs in den vorm van een leening door de USA. aan Tsjecho-Slowakije is ver strekt over Rotterdam worden ingevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 13