PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT PLANT EEN BOOM OP WALCHEREN! In 26 dagen van Monarchie tot Republiek UIT DE PROVINCIE Bloedbad onder de Chineezen van Tanggerang ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur O. Ballfntfjn '(met rcdactioneele medewerking van dr» W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.,' Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. SchocU. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 7 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 131 ABONNEMENTSPRIJS25 cent per week. 3.20 per kwartaal, frar.co per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-. minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: l.ondensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostbuig Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 Middelburg. Het Wereldgebeuren Dreigende scheuring tusschen Noord en Zuid? Churchill over Bevin, Morgen zal in Italië officieel de republiek worden uitgeroe pen en zal de Gasperi het voor- loopige presidentschap op zich nemen. Na 26 dagen is het rijk van Koning Umberto II ten einde en weer telt Europa een koningskroon münder. De betrekkelijk geringe re- publikeinsche meerderheid be wijst, dat de monarchie no een grooten aanhang hai vooral als men bedenkt, dat onder diegenen, die voor de republiek stemden, er groot aantal zijn, die dit alleen deden als veroordeeling van den persoon van Victor Em manuel. Het monarchistische Zuiden heeft in groote massa's voor Umberto gestemd, omdat in de monarchie de belicha ming van de noodige stabili teit werd gezien. Dit heeft echter tevens de aloude tegen stelling tusschen het nijvere en meer radicale Noorden met zijn groote steden en zijn grootindustrie en het arme en meer conservatieve Zuiden aanzienlijk verscherpt. De steden ten Zuiden van Catania, die voor 78 mo narchistisch stemden, zullen zich nooit bij het resultaat van het Noorden neerleggen, zoo zei de voormalige mini.-pres. Nenni en wij loopen de kans, dat het land in twee deelen gesplitst wordt. Daartoe heeft ook de uit slag van de verkiezingen bij gedragen. die overigens over eenkomstig de verwachting is. Evenals in Frankrijk is de Katholieke partij, onder Gas- peri de sterkste gebleken; de socialisten onder Pietro Nenni zijn goede tweede en de com- munisten onder Togliatti ver zwakte derde. Het succes van de Katholieken wekt geen ver. wondering en is bijna vanzelf sprekend. Nog aan den voor avond van de verkiezing hield de Paus een toespraak, waarin hij de keuze stelde tusschen de stevige rots van het Chris tendom en de ongebreidelde materialistische machten" en ongetwijfeld zullen vele katho lieken, vooral de vrouwen, aan den oproep om op de partij van Gasperi te stemmen ge hoor hebben gegeven. De half-fascistische partij van de Uomo Qaulunque, een verzameibekken voor alle tevredenen en de stuurloos wordeln, onverbeterlijke fascis ten heeft met 5 van de stemmen maar een mager re sultaat bereikt. Iets meer stemmen kreeg de Nat. Dem. Unie een partij van konings gezinde liberalen met als aan voerders den grijzen philosoof Benedetto Groce en verder Nitti en Bonomi. Het zal nu wel uiterst moei lijk zijn op de huidige eenigs. zins wankele basis een gezonde democratie op te trekken. In Italië, het land, dat in feite nog bezet gebied is, zijn kolo niën heeft verloren, gebiedsaf- stand ziet dreigen en zware herstelbetalingen tegen zich ziet eischen, zal voorloopig van politieke rust nog wel geen sprake zijn. In het Lagerhuis heeft op den tweeden dag van het de bat over de buitenlandsche po_ litiek Churchill de leider van de oppositie, het woord ge voerd. De geheele Engelsche pers heeft ingestemd met de woorden van Bevin en ook Churchill oefende ditmaal wei nig critiek uit op zijn beleid. Zijn opmerking, dat de oppo sitie niet is geraadpleegd en de regeering daarom het Rus sische principe van een één partij-bewind heeft gevolgd, sneed niet veel hout. Trou wens, Churchill zeide. dat het verkeerd zou zijn voor het fei_ telijk afbreken van de samen werking tusschen de drie groo_ te mogendheden en de pijnlijke vermindering van den Brit- schen invloed de blaam te werpen op Bevin. Hij noemde hem een vertegenwoordiger van veel wat wijs en moedig is in het Britsche karakter. Over de Sovjet-Unie zeide Churchill, dat zij in een enkel jaar door haar propaganda en houding veel vriendschap in de Engelsch sprekende landen heeft doen verkoelen en dat achter het ijzeren scherm het zaad wordt uitgestrooid voor een nieuwen oorlog Na Churchill nam premier Attlee nog het woord. Ook hij prees Beviru voor diens geduld en begrip en was overigens van meening, dat men den huidigen staat van zaken in de wereld niet geheel pessimistisch moet bezien. Wat Nederland uit zal invoeren. KONINKLIJK GEZIN HEEFT ITALIË VERLATEN. De gemalin van Umberto n, een zuster van Koning Le opold van België, heeft met haar kinderen aan boord van denzelfden kruiser waarmee Victor Emmanuel zich in bal lingschap begaf, Napels ver laten. Waarschijnlijk zal Um berto naar Lissabon vliegen, waar zijn gezin zich bij hem zal voegen. Opvolger van Stettinius benoemd. .President Truman heeft den republikeinschen senator. War ren R. Austin, benoemd tot vertegenwoordiger van de V. S. bij den Veiligheidsraad van de V. N., als opvolger van Stettinius, wiens aftreden eer. der in de week bekend is ge maakt. Meer runderen, minder varkens. Blijkens de voorjaarstelling van het Centr. Bur. voor de statistiek is de rundveestapel sinds Dec. 1945 met ruim 56.000 stuks toegenomen- Zij bestond in Maart 1946 uit millioen 238.897 dieren. Deze ontwikkeling heeft «venwel op de melkproductie nog geen bijzonderen invloed uitgeoefend. Het schrale voor. jaar en het tekort aan kunst mest hebben de productie uiteraard belemmerd. De varkenstelling geeft een ander beeld. Het totaal aantal varkens was t.o.v. Dec. 1945 met ongeveer 150.000 stuks te. ruggeloopen en bedroeg ir Maart 8§0.149. Deze vermindering houdt verband met de verrichte huis. slachtingen, den zwarten han del en het tekort aan veevoe der. De aanvankelijk voorge nomen uitbreiding van den varkensstapel kan door de schaarschte aan veevoeder niet ten uitvoer worden gebracht. Zelfs is een verdere inkrimping noodzakelijk. België Ingevolge de handelsovereen komst met België zal ons land in de periode van 1 Juni 1946 tot en met 31 Mei 1947 voor 327 millioen gulden uit België invoeren en voor 182 millioen gulden uitvoeren. Op textiel- gebied zullen worden inge voerd katoenen, vlas, jute en wollen garens shawls, linge ries dassen, luxe damescon- fectie vilt voor de hoedenin- dustrle, hoeden enz. Voorts komen er vlak glas, kalk, cement, natuursteen, marmer, gips, medicinaal-glas- werk, porcelein en kristal. Door het invoeren van wal- serijproducten zullen vele in dustrieën t.z.t. haar productie kunnen uitbreiden Ook kun nen gereed Belgische metaal producten worden gekocht, o.m. machines en werktuigen: Voorts noemen we nog ver schillende chemische produc ten, soda, grondstoffen voor de fabricage van kleurstoffen en kunsthars, krijt, spring stoffen, fotografisch materiaal, insectenverdelgingsmiddelen, terwijl ten slotte ook Thomas- slakkenmeel perkamentpapier, houtwaren rijwielbanden rood klaverzaad en palmolie ih den invoer zal zijn inbegrepen. DE EXPORT Het uitvoerprogramma naar België is zeer bescheiden: landbouwproducten (als poot- aardappelen vlas, bloembollen, zaden en kaas) mosselen, oes ters, bier en gedistilleerd, radio- en electrische artikelen. De in_ en uitvoer van boe ken. kranten en tijdschriften is vrij. Wijziging van de Bedrijfschappenwet? Indien K.V.P. en P.v.d-A. samen zullen regeeren. De Amsterdamsche corres pondent van „De Gooi- en Eemlander" verneemt om trent de besprekingen tusschen dr. Beel en den fractievoorzit ter van de P. v. d. A., dat by een eventueele samenwerking tusschen de Kath. Volksparty en ide P. v. d. A. het voor ontwerp van de Wet op de Be drijfschappen van minister de Vos belangrijke© veranderin gen zal moeten ondergaan, waardoor een groot deel van het bindend karakter er aan zal worden ontnomen en het ontwerp meer overeenkomt met het programma van de K.V.P. - Ongeveer zestig Duitsche oorlogsmisdadigers, onder wie de commandant van het be ruchte concentratiekamp Sach_ senhausen, zullen aan de Rus sen worden uitgeleverd. Agente P 2 met haar bevrijder gehuwd. „Anika" was een Ne- derlandsch meisje, dat in Parijs studeerde en in den oorlog als „agente P2" vluchtelin. gen en piloten verzorg de, tot zij in 1944 door verraad werd gearres teerd en naar Ravens- bruck werd overge bracht, waaruit zij in 1945 door Zweedsche vrijwilligers werd be vrijd. _»e historie van „Anika" was ten einde. Zij keerde terug naar Frankrijk, waar zij hooge onderscheidingen kreeg voor haar werk gedurende den oorlog. Dezer dagen is zij echter naar Zweden ge gaan en met een van haar bevrijders in het huwelijk getreden. Zelfs in concentratie kampen weet Amor door te dringen! Pas in Augustus voor iedereen een half rantsoen suiker. HOE HET KOMT, DAT DE SUIKER-DISTRIBUTIE ZOO PLOTSELING GESTOPT MOEST WORDEN. Half Juni voor de kleintjes. De plotselinge stopzetting van de suikerdistributie, kort nadat het personeel van de Westersuikerraffinaderij te Amsterdam in staking was ge gaan, heeft de vraag doen rij zen, of de onderbreking van de productie aan één fabriek oor. zaak kan zijn van de noodzaak tot een dergelyken ingrijpen den maatregel. In normale omstandigheden zou dat zeker niet het geval maar de suikervoorziening van ons land was juist uiterst kwetsbaar. Reeds enkele maanden ge leden moest het feit onder oogen worden gezien, dat het suikerrantsoen niet geVind- haafd kon blijven. De regee ring slaagde er in dit gevaar af te wenden door geraffineer de suiker in Engeland te lee- nen. Op 11 Mei werd de laatste Engelsche suiker gedistri bueerd en was er zooveel ruwe suiker binnengekomen, dat de productie van de raffinaderijen geleidelijk hervat kon worden, Doch de havenstaking verhin derde aanvankelijk dat de sui ker werd gelost en toen vrij willigers dit werk ter hand namen viel een van de groot ste raffinaderijen eveneens we. gens staking uit- Daar inmid dels enkele weken waren ver streken was de suikervoorraad geheel uitgeput en de nieuwe productie leverde nog niet vol_ doende op om de distributie op den consumenten-bon voort te zetten. Blijft de situatie zooals zij thans is, dan zal het mogelyk z\jn uit dehoeveelheid suiker, welke niet voor de verwerken de industrie noodig Is, om streeks half Juni de distributie van suiker voor de jongste kinderen (0 t.m, 4 jaar) op normale w\jze te hervatten. Onder deze omstandigheden zal het niet voor begin Aug. mogelyk zijn een bon voor een half rantsoen voor de overige leeftijdengroepen aan te wy. zen. De regeering stelt alles ir het werk de nadeelige gevol gen van het conflict voor het publiek zoo gering mogelijk te doen zijn. Zij heeft overwo gen de ruwe suiker in distri. butie te brengen. Daaraan zijn evenwel zoo veel bezwaren van technischen aard verbonden, dat deze distributie niet op Te Scheveningen heeft men achter de ziekenzaal van de cellen-barakken een graf gevonden, waarin tijdens de bezetting een aantal personen is begraven, die vermoedelijk in de gevangenis een geweld- dadigen dood zyn gestorven. korten termijn is uit te voeren, overgebracht. Rederijkerskamer her-opgericht. Een van de oudste Zeeuwsche rederijkerskamers, die van Sluis bestond nog slechs uit enkele leden en een bestuurs lid, den heer Joh. Daansen. Men heeft het thans weer aan gedurfd nieuwe jonge leden aan te nemen en de nog jonge tooneelvereeniging van Sluis is en bloc lid geworden van deze rederijkerskamer. Tot bestuur werden gekozen, de heeren: W. Blaecke. voorziter. E. de Êree, secretaris en I. L. Roy als pen. ningmeester. Hierdoor is een van Zeelands oudste en roemrijkste rederij kerskamers, die reeds in 1864 door den samensteller van het Nederlandsche woordenboek, Joh. van Dale, werd opgericht voor een roemloozen dood be hoed. ZUIVERINGSRAAD BOUWNIJVERHEID. Bij beschikking van den mi nister van openbare werken en wederopbouw en van handel en nijverheid zijn benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Zuiveringsraad voor de bouwnijverheid: mr. M. Vla ming te Goes- Tot adjunct secretaris van genoemden raad: mr. A. J. G. C. C. Mes, te Middelburg. Veerdienst Kruiningen Perkpolder. De „Koningin Wilhelmina", de ferryboot die den dienst tusschen Kruiningen en Perk polder onderhoudt is, tenge- gevolge van een defect aan de stuurinrichting, vorige week op de steenen glooiing van de veerhaven van Perkpolder geloopen. Het schip liep aan de schroeven en roeren eenige averij op, waardoor de dienst slechts op gebrekkige wijze onderhouden kon worden. Bij druk vervoer moet af en toe een vaart worden overgesla gen. Met het motorbootje „De Zeemeeuw" worden de passagiers zooveel mogelyk Uit woede over de aanwezigheid van Chineezen bij de Ned. Indische troepen? DUIZEND DOODEN. Duizenden Chineesche vluch. telingen z(jn Batavia binnen gestroomd met berichten over een compleet bloedbad onder de Chineezen in het district Tanggerang, 38 Itm. ten W. van Batavia. Functionarissen van het Chineesche Rood© Kruis te Batavia schatten het aantal gedooiden op 1000. De vluchtelingen verklaren, dat op Zondagavond hun Ja- vaansche buren, bijgestaan door „Indonesiërs in uniform' in opstand zyn gekomen en vele Chineezen, die naar schatting ten -® van '.000 in het geheele gebied van Tanggerang woonachtig zyn, hebben gedood. Chineesche kringen te Ba tavia meenen dat de tegen woordigheid van Chineezen onder de Ned. Indische troe pen, die Tanggerang bezet heb. ben, de woede van de Indo nesiërs zou hebben opgewekt. GEALLIEERDE MAAT REGELEN. Brigade.generaal Lauder heeft Sjahrir een bezoek ge- DE ACTIE IS EEN GROOT SUCCES. Zeeland zelf mag niet achterblijven! „Nu Walcheren droog is. de zee haar aftocht heeft gebla zen en zich verslagen heeft teruggetrokken achter de vei lige nieuwe dijken, die ons eiland als stevige weringen weer compleet omglooien, zien wij wat onze oude vyand heeft aangericht. Een jaar lang heeft de zee, met haar vretend en by tend water alles aangetast wat Walcheren tot een paradijs maakte. De typische Walchersche boerderijen met hun fleurige daken en luiken, de gezellige steentjes rondom, de donkere schuren, vroolijke tuintjes en groene hekjes en hun rui- schende bebooming, dat alles ligt als een dorre, verschrorp- pelde vuilnishoop in elkaar, vergrauwd onder een vette modderlaag. Het heele eiland is een lu gubere grijze vlakte, waarin doode boomen scheef staan weggezakt; nergens meer een sprankje van het vroegere fleurige en kleurrijke leven te bekennen. De wegen grauw bruin, de weilanden modderige vlakten, de boomen levenlooze staken en de struiken hulpe- looze verschrompeldheid. Dit is het trieste, trooste- looze beeld van den ouden Tuin van Zeeland". Met deze woorden opent een klein foldertje, dat uitge geven is door de Stichting „Nieuw Walcheren", dat de laatste weken in duizenden exemplaren in het geheele land is verspreid. „Nieuw Walcheren" heeft het evenwel niet bij deze sim pele constateering gelaten, het heeft het devies „Aanpakken" in zijn vaandel geschreven en zijn „Boomen-actie" bedoeld een weldaad te worden voor de toekomst van het eiland. De leuze „Plant een boom op Walcheren!" slaat in. An derhalf millioen boomen zyn noodig, voor en aleer Walche ren zijn oude aanzien weer zal hebben en niet langer een land zonder schaduw zal zijn, maar wederom een lusthof naar goeden ouden trant. „Nieuw Walcheren" heeft eiken Nederlander de kans gegeven mee te helpen het eiland weer tot bloei te bren gen, het eiland, dat voor ge heel Nederland den tol der vrijheid betaalde. Op iederen Nederlander werd het beroep pm een bedrag van minstens 2.50 te storten op postrekening 371300 van de Stichting „Nieuw Walcheren' te Middelburg. En met dankbaarheid mag men constateeren, dat dit be roep weerklank vindt. Bij dui zenden komen de boomen bin nen, bij duizenden worden de boomen „geplant". Er zijn zelfs lichamen, die er duizend in eens agnbieden, met de voor waarde dat zulk een duizend tal in één complex zal worden geplant, zoodat de planters later zullen kunnen zeggen: „Kijk, deze laan, deze bosch partij hebben wij aan Wal cheren geschonken!" Walcheren heeft reden om de Stichting „Nieuw Walche. ry" dankbaar te zyn! Als deze Stichting nooit iets an ders zou hebben gedaan, dan het initiatief nemen tot deze Boomenactie, dan zou zij reeds daarom alleen al niet ver geefs hebben bestaan! Als Walcheren zijn oude schoon heid weer terug zal hebben, zal dat voor een niet gering gedeelte aan „Nieuw Walche ren" te danken zyn! Overigens: gaarne nemen wij hier het beroep, dat „Nieuw Walcheren" op alle Nederlanders doet, over, om het nog eens in het bijzonder onder de aandacht van alle Zeeuwen te brengen. Zeeland mag niet achter blijven. Het moet het goede voorbeeld ge ven en op zijn beurt duizenden boomen op Walcheren planten. bracht en er op aangedron gen, dat de republikeinsche regeering passende maatrege len zal treffen om aan deze onlusten een einde te maken. Hij heeft er den nadruk op gelegd, dat het geallieerde commando zich anders ge noodzaakt zal zien krachtige maatregelen te nemen. CHINEEZEN WAPENS. WILLEN De Chineezen zullen aan het geallieerde hoofdkwartier voorstellen hen van wapens te voorzien, zoodat zij zich zou den kunnen verdedigen. De deur nog niet dicht. NEDERLANDERS WILLEN VERDERE BESPREKlxNGElN MET INDONESIË NIE'JL UITSLUITEN. In verband met de meening dat de Nederlandsche voorsteL len een laatste aanbod zouden beteekenen Sjahrir wees er reeds op. dat dit nooit aan hem is medegedeeld is in Neder landsche kringen te Batavia verklaard, dat het niet in de bedoeling van de Ned. autori teiten heeft gelegenverdere besprekingen uit te sluiten. Mr. van Schaik weer Kamer-voorzitter. Bij Kon. besluit is mr. J. R. H. van Schaik voor het tijdvak der thans aangevan gen zitting benoemd tot voor- zitter der Tweede Kamer. 49 menschen den dood ingejaagd. De proc.-generaal van het bijzondere gerechtshof te Am sterdam heeft de doodstraf geëischt tegen den 47-jarigen Hilversummer J. H. Ganzevles met het verzoek hem geen recht van cassatie toe te ken nen. Ganzevles heeft niet min der dan 49 menschen, w.o. 43 Joden, aan den Sicherheits- dienst verraden, door zich uit te geven voor illegaal werker. AANWINST VOOR DE HOLLAND-AMERIKA-LIJN. Gisteren is de nieuwste aanwinst van de Holland- Amerika-lijn, het 16000 brt. melende m.s. „Westdam" voor een technische proefvaart van Rotterdam naar de Noordzee vertrokken. BARON DE VOS VAN STEENWIJK STELT ZICH NEET MEER VERKIESBAAR Naar wy vernemen zal de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. zich niet verkies baar stellen bij de aanstaande verkiezing van leden dier Ka mer. Het Prov. Bestuur heeft ge poogd een vervangend schip te krijgen om dezen dienst te onderhouden. Een der Moer dijk ponten heeft men voor dit doel kunnen krygen. Deze ligt nu in Vlissingen om eenige noodzakelijke wijzigin gen te ondergaan. Het schip heeft, wat het vervoer van auto's betreft, iets geringere capaciteit dan de „Koningin Wilhelmina". Zoodra de Moer dijkpont gereed is zal deze in de vaart worden gebracht, ter wijl de „Koningin Wilhelmi. dan in het dok te Vlissin gen zal worden gerepareerd. 3 N.S.B.-ers ontvlucht. Een drietal op Noord-Beve land tewerkgestelde N.S.B- ers, K. en L. uit Kapelle en B. uit Yerseke, hebben kans gezien om in den nacht van Zondag op Maandag te ont vluchten en per boot de Zand- kreek over te komen. In een boomgaard te Kloe- tinge heeft men ze echter weer ontdekt en gearresteerd, waarop zij naar het kamp in Eilewoutsdyk zyn overge bracht. Ze hadden geleefd op onrijp fruit en den nacht on der den blooten hemel door gebracht. Eerst Donderdag middag hadden zij van de vrouw van één hunner, die van hun verblijfplaats op de hoogte was gebracht, iets te eten ontvangen. Hun vrijheid is slechts van korten duur geweest. ONTSLAG VERLEEND. Bij beschikking van den mi nister van openbare werken en wederopbouw is, op grond van de desbetreffende bepa lingen van het ZuiveringSDe- sluit 1945, ontslag uit hun functie verleend: met ingang van 7 Mei 1945, aan H. Herjt, te Haamstede, waterbouwkun dig opzichter van het water schap Schouwen; P. Hocke, te Zonnemaire, ontvanger-griffier van het waterschap Bloois- en Oud-Bommenede. GESLAAGD. Voor het examen Algemeene Handelskennis (Middenstands diploma), afgenomen 4 Juni 1946 te Middelburg, slaagden J. K. Boone, Colijnsplaat; J. Bareman, mej. M. Beaufort, J. C. Ie Coq, Goes; S. C. Coo- mans. Haamstede; J. A. M.- Clary's, E. Bordui, 's-Heeren- hoek; J. v. Baaien, I. Cappon, Heinkenszand; J, Boonstra, Yerseke; Mej. S. M. Buyze, Kamperland; H. J. Colijn, Kloetinge; W. A Cusee, J. Blok, Krabbendijke; M. van Belzen, L. M. Beun, A. J. P. v. d. Boogaart, H. G. Brugge- man, W. G. Caljouw, A. Cor- nelissen, Middelburg; J. Aar- noudse, mej. J. J. Bevelander, Oud-Vossemeer; J. Bakker, Schoondyke; A. v. d. Caaij, Souburg; C. Bosschaart, Wol- faartsdijk. Afgewezen werden 14 candidaten. Het examen duurt voort. Burg. Leenhouts Jn Retranchement geïnstalleerd. De benoeming van den heer J. A- Leenhouts tot burge meester van Cadzand en Re tranchement was voor Retran_ chement min of meer een te leurstelling. Niet om den per soon van den burgemeester, maar omdat Retranchement gerekend had op een eigen burgemeester en zy hem nu moet deelen met een andere gemeente Terecht of ten on rechte leeft onder de bevolking van deze kleine gemeente de angst dat deze samenvoeging van burgemeesters ook in de toekomst een samenvoeging van beide gemeenten tot ge volg zal hebben. De bevolking van Retran chement toonde zich een bij zonder sportief verliezer, want men heeft den burgemeester ingehaald op een wijze, zoo geestdriftig en spontaan als wij nog nimmer hebben gezien. Het dorp was één vlaggenpa- rade, waartusschen byzonde: fraaie eerepoorten. Een histo rische stoet werd gevormd, waarin ongeveer 20 pronkwa- Tens uitkwamen, bevolkt met laarbij behoorende kleeder drachten. het één al mooier dan het ander. Er was volop muziek, er waren bloemen, er was een zangbulde van de schoolkinderen, er waren kin der- en volksspelen, er waren ruiters, kortom het was ge weldig. DE INSTALLATIE. Terwyl een drom van men schen op 't marktplein stond, alwaar men, dank zij een ge luidsinstallatie, zeer duidelijk kon volgen wat er in het ge meentehuis werd gesproken, heeft de loco-burgemeester, de heer J. A. Pattist. den burge meester met een hartelijke toespraak, waarin hij memo reerde dat de burgemeester het lager onderwys in Retran chement heeft genoten en hij dus hier geen onbekende is, ge ïnstalleerd. De burgemeester bracht eerst dank aan H.M. de Ko ningin, den minister en den Comm. der Koningin in Zee land. voor zyn benoeming, waarna hij de verzekering gaf, dat Retranchement nooit ten achter zal staan bij Cadzand. Retranchement heeft gelukkig weinig van het oorlogsgeweld geleden, maar toch zijn er nog vele problemen. Door de zeer moeilijke financieele omstan digheden zal de oplossing aller krachtsinspanning vergen De bezetter heeft alleen arbeid achter gelaten en het is deze arbeid die in de eerste plaats ten volle benut moet worden. Wil deze landbouwende bevol king tot de vroegere welvaart terugkeeren, dan zullen allen intens moeten samenwerken. NATUURRESERVAAT „HET ZWIN". Deze gemeente heeft echter nog iets anders dan landbouw, nl- een kuststrook, waarin het zoo bekende en fraaie natuur reservaat „Het Zwin". Het zal ook het streven van den bur- remeester zijn, daar alle aan lacht aan te schenken waar door het mogelyk is dat Re tranchement als grensgemeen te ook in de toekomst een schakel kan worden in het vreemdelingenverkeer. Het woord werd verder nog gevoerd door den gem .-secre taris den heer Brakman, door oud-burgemeester Leenhouts, d enheer I. M. de Bruyne van Cadzand en door den burge meester van Zuidzande. Van de geboden gelegenheid om den burgemeester en mevr. Leenhouts persoonlijk geluk te wenschen. werd een bijzonder druk gebruik gemaakt. Groede DE BEWAARSCHOOL. Op Dinsdag 4 Juni werd te Groede gehouden een bestuurs vergadering van de bewaar school. De hoofdschotel van deze vergadering was de berooide finantieele toestand, waarin momenteel de vereeniging ver_ keert, als gevolg van a. de groote onkosten, noodig om schoolgebouw en plein weder om bruikbaar .te maken; b. de verdwenen schoolbehoeften en c. de grootere uigaven als gevolg van de tijdsomstandig heden. Waar het een gemeentebe- belang is dat de bewaarschool goed blijft functionneeren wer. den in dezen vérstrekkende besluiten genomen, in hoofd zaak bestaande uit: ten eerste verhooging van de schoolgel den, ten tweede: te trachten leden te werven voor de ver eeniging met een minimum contributie van 2, en ten derde in den loop van den zo mer een loterij te organiseeren war.van de opbrengst moet dienen om de berooide finan- tiën weder op orde te bren gen. Breskens BEVORDERING. Bevorderd ter gemeente secretarie van Breskens de efï- junct-commies A. Wagenaar tot commies. Oostburg AANEENSLUITING VAN OOSTBURGSCHE AMBACHTSLIEDEN? Er heerscht ontevredenheid onder de Oostburgsche am bachtslieden Deze ontevreden heid is verklaarbaar, omdat deze zich steeds opnieuw zien gepasseerd bij de uitvoering van werken. Zoo zyn er bnv. door het StreekDureau eenige leeraars- waringen aanbesteed, zonder dat de Oostburgsche aannemers daarvan iets wisten. Een nood- gemeentehuis werd gezet door de Panagro, zonder dat een Oostburgsche aannemer hier van iets had vernomen. Zoo zijn er nog tal van gevallen, niet alleen in Oostburg, maar in ge heel W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Een en ander was de aanlei ding voor de Ver. ter beharti ging van de belangen van W. Zeeuwsch-Vlaanderen, om met deze Oostburgsche ambachts lieden eens een bespreking te houden, welke bespreking Woensdagavond in het café Mabesoone heeft plaats gehad, zulks in tegenwoordigheid van burgemeester Hoekzema» De heer Bols zette uiteen dat, wat betreft die leeraarswonin gen, het Strcckbureau geen schuld treft, omdat op dit bu reau niets bekend is van een combinatie van Oostburgsche aannemers. Aangezien de be langen hier zeer groot zijn, is het wenschelyk dat ee11 sterke combinatie wordt gevormd. Wat in andere gemeenten kan, moet toch ook in Oostburg mogelyk zijn. Zoo zullen eind Juni een 40- tal woningwetwoningen door de gemeente worden aanbe steed, in massa en in percee- len Daarmede zal een bedrag van zt 300.000 gemoeid zijn, terwyl er later nog een 40-tal van deze woningen zal wor den aanbesteed in complexen. Het bleek dat er reeds een combinatie bestaat, doch dat deze onofficieel is, waarom de ze ook niet bij het Streek- bureau bekend is. Tenslotte besloten de am bachtslieden om dit onderwerp gezamenlijk nader te bespre keu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1