PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hoe zal Nederland op Sjahrir's voorstellen reageeren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur G. Ballintljn (met Tedactioneele medewerking van dr. .W. H. Beckenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr.j Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M, L. W. Sclioch.'Vlis- Singcn. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. 1 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 6 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 130 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco Cer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2—^ Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, teL 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostbutg Gratemastraat 3, Terneuien: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. ONVERVULDE BELOFTEN Hefc stopzetten, van de sui kerdistributie veroorzaakt in letterlijk alle gezinnen onge mak en een geprikkelde stem ming. Als de geruchten juist zijn. verkeert ook het tabaks- rantsoen in ernstig gevaar en dat met de koffie en de cacao zuinig moet worden om gegaan, bewijst, dat ook deze rantsoenen niet safe zijn. In dit verband is het be langwekkend om eens na te gaan, wat er terecht is ge komen van de vele en schoone beloften, die ons in den loop van den tijd door verschillende ministers zijn gedaan. Tot in den treure is betoogd en beloofd dat de Prrfsbeheer- sching zou zorgen, dat de prijzen niet in de hoogte liej>e'n. Mén heeft gisteren kunnen le zen, dat het indexcijfer steeg van 101.7 in 1939 tot 174.7 in 1946, althans wat voeding betreft en dat de prijzen voor kleeding, schoeisel en huis raad verdrievoudigd zijn... In Oct. 1945 werd verzekerd, dat het vleesehrantscen tot 500 gram verhoogd' zou wor den en in December dat var- kénsvleesch zonder bon zou komen. In feite hebben we thans 150 gram vleesch per week en zeer weinig varkens- vleesch. In November verzekerde minister Vos, dat België voor het einde van 1945 600.000 vierk. m. glas zou hebben geleverd. Begin Januari was er nog geen glas uit België geïmporteerd. In November verzekerde dezelfde minister, dat er voldoende wol, katoen en kolen waren en in Maart van dit jaar, dat er voldoende textiel was om de geldige punten te honoreeren. In feite zijn alle winkels leeg, hebben we een kolentekort, gebrek aan grondstoffen en staan voor alle textielzaken de men- schen in de rij. In September verklaarde minister Lieftinck, dat de Staat zich geen middelen mag verschaffen door de bankbil- jettenpers te laten draaien. In werkelijkheid steeg de bank- biljettencirculatie tot 2241 millioen in Mei tegen 1386 ■jnillioen op 1 Januari. -Onvervulde beloften. Die hun weerslag hebben. Min. Lief tinck heeft verklaard, dat als Nederland er boven op wil komen 15 van het nationale inkomen moet worden be spaard. De menschen kunnen echter niet sparen. En alleen in Maart werd bij de Rijks postspaarbank dan ook 50 millioen meer opgenomen dan ingelegd. Commentaar is bij deze cij fers overbodig, Alleen is er alle reden om te hopen, dat onze toekomstige ministers niet zoo lichtvaardig beloften zullen doen. Onvervulde be loften wreken zich en wekken ontevredenheid. En met ontevreden menschen is herrijzend Nederland slecht gediend. I$et Wereldgebeuren Bevin geeft den moed niet op. Lagerhuis luisterde naar een openhartig betoog. Italië koos voor de republiek. Naar op het ministerie voor binnenlandsche zaken te Rome is bekend geworden, staat het thans vast, dat door het refe rendum over de vraag: Monar chie of republiek, ten gunste van de republiek is beslist. Of ficieuze berichten vermelden, dat het stemmenverschil ge ringer is dan men verwacht had. 2 millioen stemmen zjjn er meer uitgebracht ten gun ste van een republiek. De voormalige Italiaansche minister-president en een der leiders der nationaal-democra. tische unie, Francesco Nitti, heeft tegenover een correspon dent van AFP verklaard, zeer ongerust te zijn over den toe stand, welke door het referen dum wordt geschapen. „Het geringe verschil tusschen mo narchisten en republikeinen dreigt een groote crisis uit te lokken De steden ten Zuiden van Catania, die vcor 78 op de monarchie stemden, zullen zich nooit bij het resultaat van het Noorden neerleggen. Wij loopen de kans, dat het land in twee deelen gesplitst wordt'' aldus Nitti. BOTERRANTSOEN Li BELGIË VERHOOGD. Minister Van Acker heeft medegedeeld, dat het brood rantsoen in België van 300 gr. per maand tot 400 gr. is ver hoogd en het dagehjksch vet- rantsoen van 30 gr. tot 80 gr. GEEN BAKKERSSTAKING IN DEN HAAG. De proteststaking in het bakkerij bedrijf is thans defi nitief van de baan. Zaterdag middag heeft een bespreking E laats gehad tusschen minister [ansholt en het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Werk gevers in het bakkersbedrijf. BUITENGEWONE ZITTING PROVINCIALE STATEN. De Commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën zijn gemachtigd de Staten hunner provincie vóór 21 Juni 1946 in buitengewone zitting bijeen te roepen, ten einde over de toelating der nieuw inkomende leden te beslissen en den door de wet vereischten eed te doen afleg gen. Critlek op de Sowjet-politiek. Half-time in Parijs, schre ven wij bij de verdaging van de Parijsche besprekingen en de vier ministers gebruiken de rust om de debatten binnen kamers via de microfoon voor het forum der wereldbelang stelling voort te zetten. Na Byraes voor hefc Congres en Molotov op een persconferentie heeft Dinsdagmiddag Bevin in het Lagerhuis vijf en negentig minuten lang het woord ge voerd. Het was een openhar tig, vriendschappelijk, maar daarom niet minder duidelijk betoog, dat grootendeels tot de Sovjet-Unie was gericht. Bevin begon met de opvat ting der Sovjets te bestrijden, als zou alleen hun systeem democratisch zijn en als zou den zij alleen de arbeiders ver tegenwoordigen. Hy noemde het Engelsche parlementaire systeem wel zco democratisch en de Russische opvatting een der grootste hindernissen voor den vrede. Wij in het Westen hebben een gemeenschappelij ke cultuur en traditie, de Slavische volken hebben een daarvan afwijkende geschie denis, maar er moet een brug te slaan zjjn tusschen Oost en Weet. Bevin betreurde het in dit verband, dat Stalin in December vorig jaar zijn voorstel om het verdrag van 20 jaar tofc 50 jaar- te verlen gen, niet meer ernstig had op gevat. In het verdere verloop van zijn rede liet Bevin punt voor punt de internationale problemen de revue passeeren. Ten aanzien van D u i tsch- 1 a n d zei hij: Ik heb het Amerikaansche voorstel voor een verdrag met Duitschland hartelijk toegejuicht. De Rus sen niet. Maar als zij het voorstel opnieuw zullen be- studeeren zullen zij het zeker aanvaarden. En mis deze ge legenheid niet, want zij zal niet weerkeeren! Wij kunnen voorts niet goedkeuren dat de Sovjet-zone in Duitschland fesloten blijft, terwijl de ritsche open staat voor in spectie. D o n a u-k westie, Wij wilden de Russen niets dic- teeren, maar ons voorstel om deze rivier voor de vrije vaart open te stellen was re delik, had geen imperialisti sche doeleinden en wilde alleen het transport verbeteren. Wij moeten onze geschillen niet uitvechten op de magen van andere volken. O o s t-E u r o p a. Enge land wil met de landen daar handelsovereenkomsten sluiten, maar stuit overal op moeilijk heden. Geenszins willen wij de betrekkingen tusschen de Bal- kanlanden en Rusland in den staan. r i e s t. Ik kan er niet toe komen Triest af te staan aan Joego-Slavië. In Londen kon Molotov zich ermee ver- eenigen, dat Triest een inter nationale haven werd, maar in Parijs was hij plotseling van houding veranderd. Triest moet geen pion in het poli tieke schaakspel worden. OOK TOILETZEEP OP DEN ZEEPBON. Op de toewijzingen voor huishoudzeep zullen in den vervolge per rantsoen 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toi letzeep verkrijgbaar zijn. Italiaansche ko loniën. Het is onrecht vaardig van Molotov om Gr. Brittannië er van te beschul digen zijn imperium ten koste van Italië te willen uitbreiden. Wij hebben echter de bevol king van Cyrenaica plechtig beloofd, dat ze niet meer on der Italiaansche heerschappij zal komen. De situatie in Tri polis zal opnieuw bestudeerd moeten worden. Herstelbetalin gen. Het is ongerijmd, dat wij niet zouden begrijpen wat Rusland geleden heeft. Ook Engeland heeft zijn Malta en zijn Londen. M i d d e n-O o s t e n. Wij willen gaarne het verdrag over de Dardanellen herzien. Wij echter eischen ook geen bases wanneer we door de Oostzee, willen varen. Indien de kloof tusschen Wesfc en Oost niet overbrugd kan worden, dan zal deze vrede niet duurzamer zijn dan die van 1919. Ik kan welis waar niet beloven, dat de vol gende conferentie een succes zal zijn, zoo besloot Bevin, maar ik zal mijn uiterste best doen. Mochten de nieuwe be sprekingen toch weer op een mislukking uitloopen, dan is net bijeenroepen van alle leden der V.N. We kunnen niefc in een toe stand tusschen oorlcg en vrede blyvn, omdat wij vier heeren, het maar niet eens kunnen worden. Gisteren is in het Lagerhuis het tweedaagsche debat be gonnen over het beleid van Bevin. TWEE JAAR GELEDEN: D-DAY BRAK AAN! ,J)e sedert lang verwachte invasie der Britten en Ameri kanen is in de eerste morgen uren van den Oden Juni door het neerlaten van luchtlan dingstroepen het gebied van de uitmonding vcrn de Seine begonnen-" Met deze woorden zond het D,N.B. twee jaar geleden, om 7 uur des morgens, het eerste bericht over het aanbreken van D-day de vjereld in. Om 8 uur maakte de BJB.Cvoor het eerst melding van dit Duit. sche bericht, om 8,80 volgde de eerste officieele Engelsche mededeeling. Een golf van ontroering ging door verdrukt West-Europa en een ongekende spanning maak te zich van miüioenen meester, toen dienzélfden morgen Chur. chill in het Lagerhuis ver klaarde, dat de meest gecom pliceerde operatiewelke ooit ter wereld was uitgevoerd, een aanvang had genomen. Een armada van JjOOO sche pen en eenige duizenden klei nere vaartuigen en een lucht vloot, die in eerste linie 11.000 vliegtuigen omvatte,' begon de invasieOm 6 uur des morgens werden de eerste troepen aan wal gezet en om 8.15 uur was de eerste landing voltooid. De Duitschers verdedigden zich hardnekkig, maar konden niet verhinderen, dat reeds op 7 Juni Bayeux door de invasie- troepen veroverd was en dat op 8 Juni het landingsgebied een lengte had van 60 d, 70 km. De Duitschers gaven toe dat er een gat was geslagen in den ,,onneembaren Atlantik- wal". Het was het begin van de bevrijding, het begin van de ineenstorting van Hitiers Derde Rijk INDONESISCH KABINET HEEFT ALLE MOGELIJKHEDEN OVERWOGEN. Een verklaring van Bevin. „De indruk, dien ik van de besprekingen met de leiders van de nationale concentratie heb gekregen, is. dat, volgens het algemeen gevoelen, de Ne derlandsche voorstellen ver be. neden de verwachtingen zijn gebleven", zoo verklaarde Sjahrir tijdens een persconfe rentie. Hij voegde er aan .toe, dat een van de voornaamste redenen voor de teleurstelling was geweest, dat de Neder landers hadden geweigerd de onafhankelijkheid van Suma tra de facto te erkennen, of schoon er ook nog andere pun ten zijn. Binnen een of twee dagen zal hy een begin maken met het ontwerpen van tegenvoor stellen. Dit ontwerp zal hy ter goedkeuring vervolgens aan Soekarno voorleggen. GEEN UITERSTE VOORSTELEN. Hy zeide verder, dat hy niet kon voorspellen, hoe de Neder landers op deze tegenvoorstel, len zouden reageeren en ver klaarde, dat de Nederlanders by het voorleggen van hun voorstellen hem nooit hadden gezegd, dat dit uiterste voor stellen waren. Volgens Sjahrir heeft het In donesische kabinet alle moge lijkheden, die zich zouden kun nen1 voordoen, indien de Ne derlanders de Indonesische te genvoorstellen niet zouden aan. vaarden, overwogen. Met betrekking tot de radio toespraak van den radiospre ker Soetomo, waarin gezegd werd, dat de Indonesiërs klaar stonden om binnen enkele da gen Soerabaja en Batavia aan te vallen, zeide Sjahrir. dat Soetomo niets met de T.R.D. of eenige andere officieele or ganisatie te maken heeft. „Wij hebben over hem en zijn ra diostation geen contróle". VERKLARING VAN BEVIN. In zijn verklaring voor het Lagerhuis heeft Bevin betref fende Indonesië het volg&nde gezegd: De terugkeer naar Batavia, begin Mei j.l. van den luite nant gouverneur-generaal dr. van Mook, beteekende het begin van een nieuw stadium in de langgerekte on derhandelingen tusschen de Ne- Prinselijk paar naar de Victory Parade. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich Vrijdag a.s. in den namiddag per vliegtuig naar Londen be geven in verband met de Vic tory Parade aldaar, op Zater- dag a.s. De Staat en Minister Drees door de E.V.C. gedagvaard De E.V.C. heeft minister Drees en den Staat der Neder landen in kort geding gedag vaard wegens een onrechtma tige overheidsdaad. Zij meent, dat de minister niet bevoegd is om aan de Arbeidsbureaux aanwijzingen te geven voor het verleenen van bemiddeling bij het plaatsen van werkzoe kenden in een bedrijf, waar gestaakt wordt, zulks op grond van art. 6 der Arbeids- bemiddelingswet, dat den Ar beidsbureaux verbiedt in der gelijke gevallen bemiddeling te verleenen. Arbedders, die weigeren aan eey oproep van het Arbeidsbureau gevolg te geven, worden, aldus de E.V. C., van steunverleening er overbruggingsuitkeering uit gesloten. Auto's voor artsen. Wij vernemen van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Energie, dat voor het geval de 3000 nieuwe Nash-perso- nenauto's buiten de gewone allocatie door Amerika voor de medische verzorging van Nederland beschikbaar worden gesteld, deze ook inderdaad aan de artsen zullen worden verstrekt. AUTO-BE VRACHTIN GS- DEENST OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juni 1946 is de auto-bevrachtingsdienst opgeheven. derlanders en de Indonesiërs. Ik verklaar tegenover de Ne derlanders en de Indonesiërs, dat ik hoop, dat dit het eind stadium zal blijken te zijn. Ik ben niet van plan het Lager huis bijzonderheden over de onderhandelingen mede te dee len, daar deze in de eerste plaats de betreffende partijen aangaan- Het is mijn wensch, dat de Britsche troepen zoo spoedig mogelijk uit Indonesië zullen worden teruggetrokken. De militaire taak van evacu atie van krijgsgevangenen en Japanneezen uit het binnenland van Java wordt in langzaam doch gestadig tempo ten uit voer gelegd en is nog niet vol tooid. Ik hoop, dat de beëindi ging van die taak niet te lang op zich zal laten wachten. De Indonesische kwestie heeft ons reeds aanzienlijke zorgen ge baard". De Colorado-invasie. Het A.N.P. bericht dat Dinsdag te Brussel de 5de internat, conferentie voor de gemeenschappe lijke studie van den strijd tegen den Colora- do-kever is geopend. Het lijkt wel alsof de beestjes hiervan lucht hebben gekregen en tij dig de vlucht hebben ge nomenZij zijn hier althans bij duizenden ge arriveerd. UIT DE PROVINCIE. 78 Nederlanders onderscheiden. 2 Zeeuwen krijgen de British Empire Medal. De Britsche ambassadeur in Nederland, sir Nevill Bland, heeft Woensdagmorgen aan 78 Nederlanders Engelsche onder- scheidingen uitgereikt voor zeer belangrijke diensten, die zij aan de geallieerde zaak heb. ben bewezen. Naast vele anderen werd de British Empire Medal toege kend aan H. v„ d. Brandeler, Jhr. Januit Oegstgeest, die op 26 Oct. 1944, kort nadat de eerst© tnoepen op Zuid-Beve land waren geland, per fiets vanuit Goes met den heer van der Putte door de Doitsche li nies is gekomen en de Engel- schen een kaart ter hand heeft gesteld waarop de vijandelijke stellingen, stonden aangegeven. Ook de varensgezellen H. J. Leeman uit Veere en H. C. Minneboo uit Yerseke werden met de British Empire Medal onderscheiden. Zij bemanden een boot en hielpen een officier by het haien van voedsel en andere voorraden. Toen tenge volge van een storm de boot defect raakte zyn ze naar den. kant gezwommen en hebben een andere boot gehaald en daarme de voorraden naar het overstroomde gebied gebracht. Het was aan hun hulp te dan ken, dat de voorraden toch vei lig konden worden overge bracht De onderscheidingen werden uitgereikt in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, Prof. Ir. W- Schermerhorn en tal van andere militaire en burgerlijke autoriteiten Sir Nevill Bland hield een rede waarin hij zei dat het in de bedoeling had gelegen, dat veldmaarschalk Montgomery persoonlijk deze onderscheidin gen zou uitreiken, doch dat de. ze door ziekte verhinderd was, en die den dank van het Engel sche volk overbracht voor al wat de Nederlanders voor de zaak der vrijheid hebben ge daan. 19.000 COLORADOKEVERS IN ZOUTELANDE. Te Zoutelande spoelden de zer dagen, weer vele gevreesde coloradokevers aan. De school jeugd toonde zich weer actief en heeft tot op heden niet min der dan 19.000 exemplaren bij eengebracht- BENOEMINGEN. By beschikking van den Mi nister van Landbouw, Vissche- Sen Voedselvoorziening van Mei 1946 is ingesteld een Commissie van Toezicht op de Ryklandbouwwinterscholen te Sehoondijke, en zijn benoemd tot leden dezer commissie: 1, A. F. J. Aernoudts, burge meester, te Sluis; 2. J. B. Becu Risseeuw, landbouwer, te Groede; 3. M. de Bruijne Poisonnier, landbouwer, te Cadzand; 4. L. C. C. Cam- maert, landbouwer, te Sehoon dijke; 5. P. L. Mangnus, land bouwer, te Biervliet; 6. M. J. Quaak, landbouwer, te IJzen dyke; 7. J. Ramondt, land bouwer, te Sehoondijke; 8. F. A. van Rosevelt, burgemeester, te Sehoondijke; 9. M. J. Ver- brugge burgemeester, te Wa terlandkerkje. Op de vergadering van de Chr. Hist, kiesvereeniging te Westkapelle, werd tot secreta ris benoemd K. Boogaard en tot penningmeester P. Lieven- se Cz. JHR. SCHORER GEEN KAMERLID. Naar wij yernemen heeft jhr. air. T. J. A- W. Schorer te Middelburg zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer niet aanvaard. In zijn plaats is be noemd verklaard de heer Ir. S. A. Posthumus te Delft. HET MUZIEKCONCOURS TE KAPF.T T.Ti-. Het muziekconcours dat 2den Pinksterdag te Kapelle gehou den wordt, mag zich in een recordbelaingstelling verheu gen- De deelnemende vereeni- gingen 26 in getal - zijnuit- geheel Zeeland afkomstig en zij komen met uitstekende nummers voor den dag, Des avonds worden er in Kapelle door prominente muziekgezel schappen concerten gegeven tot besluit van het festival. Nederland moet weer varen DE OORLOG KOSTTE ONS MEER DAN DE HELFT VAN ONZE SCHEEPSRUIMTE. Een internationale Scheepvaartraad. De secr.-gen. van het minis terie van scheepvaart, mr- J. J. Oievaar, heeft een radio rede gehouden over de Ned. scheepvaart. Spr. wees er op, dat de koopvaardijvloot een der belangrijkste activa was, die Nederland kon inbrengen in de geallieerde oorlogvoering, en dat zoo ongeveer 95 in de Meidagen van 1940 buiten gaats was, of nog buitengaats gebracht kon worden. Wij betreuren het verlies van eenige duizendtallen zee lieden, die voor het vaderland het leven lieten, en van meer dan de helft van onze scheeps- ruimte. D.w.z. meer dan de helft van de scheepsruimte. die wij voor den oorlog bezatein en meer dan de helft van de scheepsruimte, die wij er in den oorlog bijkregen. Zoo gin gen wy den de bevrijding in met 1.7 millioen. in plaats van 2.9 millioen voor den oorlog. EEN DUBBELE TAAK. Het ministerie van scheep vaart staat nu voor twee hoofdtaken: afwikkeling van alles wat in oorlogstijd met de vloot geschiedde, en het leggen van de grondslagen voor een nieuwe toekomst van de Nederlandsche scheepvaart. De regeering is van oordeel, aldus mr. Oievaar. dat de koopvaardijvloot spoedig weer op een verantwoord peil ge bracht moet worden. De vloot van vandaag is te klein, al leen al voor de aanvoeren 'wel ke voor of door de Ned. re geering moeten worden be werkstelligd. Wat wij aan scheepsruimte te kort komen, moet met buitenlandsche be taalmiddelen van het buiten land gehuurd worden. De Nederlandsche scheeps bouw is nog niet op adem van de vernielzucht van den over weldiger, hetgeen in haar of fertes tot uitdrukking komt De buitenlandsche werven zijn voor jaren volgeboekt en moe ten weer in deviezen betaald worden Toch wordt door de maatre gelen, die tot dusver reeds ge nomen. werden, de vloot in 1946/47 2.150.000 brt. groot ook al zou van nu af aan niets meer geschieden. Dit is alvast een peil van 74 in plaats van 30 De minister van Scheepvaart lieeft besloten tot den aankoop, zoo mogelyk, van 300.000 tot 400.000 ton Amerikaansche scheepsruimte, die aan de lee- deryen verhuurd wordt, voor zoolang zy daaraan behoefte hebben. Zoo roeien wij thans met de riemen, die wij hebben. De Nederlandsche vloot is feitelijk een „pool" geworden, welke volgens de aanwijzingen van het ministerie over de ver. schillende vervoersbelangen van alle deelen van het Ko ninkrijk wordt verdeeld. Het ministerie en de scheepvaart maatschappijen werken hier hand in hand. Deze samen werking zal moeten blijven bestaan, lang nadat de schaarschte aan tonnage is verdwenen. In het jaar 1932 kon van de wereldvloot 21 geen em plooi vinden, maar van de Ned. vloot lag niet minder dan 38% op. De regeering is toen met haar - onvermijdelijke - maat regelen achter de feiten aange_ loopen. Een situatie als toen. zal moeten worden voorkomen, ook omdat de zeeman daar in de eerste plaats de dupe van zou kunnen worden. INTERNATIONALE CONCURRENTIE. Voorts wees de heer Oievaar er op dat de internationale concurrentie van hevigen aard zal worden. De scheepsruimte der wereld is een 20 millioen ton grooter dan voor den oor log. Wy moeten varen enwy kunnen varen. Er is eens be rekend. dat een man op zee vier aan den wal met -zicli brengt. Het is ook daarom, dat een of ander land niet zoo maar een groote vloot uit den grond stampt, of op den duur in stand kan houden. Voor Nederland zal dit echter geen moeite kosten. Dit is een reden om de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. Wij hebben de bekwame zeelieden, geschoolde arbeiders, ervaren reeders. EEN INTERNATIONAAL LICHAAM. Op 18 Juni zal in Amster dam de allereerste zitting plaats vinden van een nieuw internationaal lichaam op scheepvaartgebied, de United Maritime Consultative Coun cil, een raadgevend lichaam, waartoe de Ned. regeering. in samenwerking met de Engel sche en die van de Ver- Staten alle scheepvaartlanden dei- wereld heeft uitgenoodigd. Een vloot van 3 millioen ton, zoo als Nederland voor den oor log bezat verschaft arbeid aan circa 19.000 zéelieden met een gezamenlijke gage per jaar van ongeveer 25 millioen gul den. Als het waar is. dat vier mannen, aan den wal noodig zijn om één man op zee te laten varen, dan verschaft de zeevaart, in een bestaan op zee of aan den havenkant, ar beid aan tegen de 100.000 man nen. De materieele omstandig heden van den zeeman blijven, ook nu de regeering practisch niet meer als reeder optreedt, de voortdurende aandacht hou den. Het is voor ieder duide lijk, dat het peil van inkom sten, dat gedurende den oor log gold. toen de zeeman aan acuut oorlogsgevaar blootstond en van huis en haard geduren de lange jaren gescheiden was niet gehandhaafd kon blijven'. Dit zou ook onrecht zijn aan alle groepen van werkers in ons land. Maar er is door overleg tusschen de regeering. werknemers en werkgevers een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst tot stand geko men waarvoor allen die be grip van de situatie hebben, waardeering toonden. Verkeersverbeteringen in Z. Vlaanderen. Het valt onmiddellijk op, dat de nieuwe dienstregeling van de Zeeuwsche Vlaamsche Tram Mij. belangrijk uitgebreider is en vroege en late aansluitin gen geeft. Uit Axel. Sas van Gent, Hulst, enz. kan men op een dag heen en weer naar Rotterdam D.P. en heeft daar tijd van 11.11 tot 16.03. Het wachten in Perkpolder is nu afgeloopen voor alle booten, die aansluiting geven op trei nen naar en van Roosendaal en de bus naar Goes en Middel burg. Ook in Breskens heeft men verbinding op de eerste laatste treinen naar Rotter dam. Zes trams uit Terneuzen ge. ven te Pyxamide onmiddellijk aansluiting op de bus naar Oostburg via IJzendyke en Wa terlandkerkje, welke laatste plaats uit haar isolement ver lost is en 7 verbindingen zoo wel met IJzendyke als Oost burg heeft. Men is nu in ruim 1 Zi uur van Terneuzen in Oost burg. Autobusdiensten mogen nu ook beperkt op Zondag rijden. De vroege tram op Zonda gen uit Terneuzen zal spoedig aansluiting geven in Breskens op den dienst der S.B.M. naar Knocke. Er zullen nog vele wenschen bij het publiek blijven. De Z.V. T.M. heeft zelf ook nog wen schen, maar kan deze door ma- teriaalschaarschte niet vervul len. Wenschen uit kringen van belanghebbenden en van het reizend publiek zal de bedrijfs leiding gaarne vernemen. Alle wenschen worden overwogen en zoo mogelijk wordt er aan voldaan, maar met een dienst, regeling is het nu eenmaal zoo, dat dikwijls door den een te ge rieven een ander gedupeerd wordt, en het blijft hier ook „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen". ^ardenburg NOODKERK IN GEBRUIK. Zondag 9 Juni a s. zal te Aardenburg de Ned Herv, noodkerk, welke is gebouwd in één der vleugels van de oude, zwaar beschadigde St. Bavo- kerk. in gebruik worden geno- meD. De dienst die om 2.30 uur aanvangt, zal geleid worden door ds. van Royen. Oostburg Het heeft geholpen.... Toen Maandagmorgen bur. gemeester Hoekzema, na en kele dagen uitstedig te zijn geweest, in Oostburg terug keerde, hebben eenige bewo ners van de noodwoningen in de Gratamastraat een onder houd met hem gehad. Het gevolg was dat door den burgemeester onmiddellijk een telegram aan den minister werd verzonden, doch dat alleen, burgemeester Hoekze ma gaf onmiddellijk opdracht, zulks met passeeren van het st reekbureau, een aanvang te maken met het herstellen van de dakbedekking aan de nood woningen. Zijn doortastend optreden heeft succes gehad, want Dins dag is nu een begin gemaakt met het aanbrengen van de definitieve dakbedekking. Axel DIPLOMA'S CHK. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Aan de Chr. Lagere Land bouwschool te Axel zijn de volgende leerlingen gediplo meerd: J. Haak, P. Dieleman, J. Bauman, J. van de Wege, C. Boerje, M. van Thaayen- hove en L de Feyter, allen te Axel; J. de Bruijne, P. van Cadsand, P. H. Dees, F. Dek ker, O. Davidse en S. van Hoeve, allen te Terneuzen; P. Dieleman en W. Verstraten te Hoek en P. Rammeloo te Phi lippine. NIEUWE BONNEN Van 9 Juni t.m. 22 JunL BONKAARTEN KA, KB en KC 606. Brood: 316 t.m. 320 Alg. 800 gr., 315 alg. 400 gr., B 61 Res. 1600 gr., C 61 Res. 800 gr. Kaas: 314 Alg. 200 gr., B 63 Res. 100 gr. Bloem: 313 Alg. 100 gr. Aardappelen: B 62 Res. 2 kg. BONKAARTEN KF 606. Boter: 375 BNV 125 gr. Margarine: 376 BNV 125 gr. Vet: 377 BNV 100 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 606. Vleesch: 247 en 248 Vleesch 150 gr., 249 Vleesch 16 ons meat and vegetables. Aardappelen: 243 Aard. 2 kg. Melk: A 49 Melk 2 liter, B 49 en C 49 Melk 3% liter. BONKAARTEN KD, KE 606. Brood: 815, 816 Alg. 800 gr., B 61 Res. 800 gr! Kaas: 814 Alg. 100 gr. Bloem: 813 Alg. 100 gr. Bananen: 822 Alg. 500 gr. (voorinlevering) Ryst, Kindermeel of Kinder biscuits: E 61 Res. 500 gr. 30NKAART KG 606 Boter: 875 BNV 125 gram. Margarine: 876 BNV 125 gr. BONKAARTEN LD LE 606. Vle ichï 747, 748, 100 gram. Aardappelen: 743, 1 kg. Melk: B 49 6 üter; Melk: E 49, 6 liter. TABAKSKAARTEN ENZ. T 31 2 rantsoenen Tabak. V 31: 100 gram chocolade of suikerwerk. X 31: 2 rantsoenen tabaks- wtikelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1