Industralisatie moet onzen bevolkingsgroei opvangen. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Zuid-Beveland Noord-Beveland KENNIS EN NAUWKEURIGHEID ZULLEN EEN EERSTE VEREISCHTE ZIJN. Toekomst-problemen van de eerste orde. Op een persconferentie heeft de heer E- D. M. Koning, di recteur van het handels- industrieel beleid, zijn inzich ten medegedeeld omtrent de Industrialisatie van Nederland. Uit een statistiek putte de heer Koning merkwaardige cij fers omtrent de bevolkingsont wikkeling van Europa, dat naar verwacht wordt in 1970 met honderd millioen inwoners zal zijn toegenomen, waarvan Rusland alleen al 83 millioen voor zijn rekening zal nemen en de rest van Europa 17 mil lioen. Volgens deze statistiek zal Engeland van 50 millioen inwoners in 1940 tot 46.8 mil lioen in 1970 dalen, Midden- en West-Europa van 163 millioen tot 159 millioen, Noord-Euro- f>a van 20 millioen tot 19.5 mil joen. terwjjl daarentegen in dienzelfden tijd Zuid-Europa zal sty gen van 77.5 millioen tot 86.5 millioen en Oost-Europa (zonder Rusland) van 87.7 mil lioen tot 105 millioen. IN 1065 10 MILLIOEN INWONERS. In West-Europa neemt Ne derland een uitzonderlijke plaats in omdat in tegenstelling met de andere landen, hier een styging van het bevolklngsaan- tal wordt verwacht en wel tot tien. millioen in 1965. y de bevolking vrijwel stabiel zal blijven tot 1970. Deze bevol kingsaanwas is, evenals die in Rusland, waar men consequen_ ties al zeer nauwgezet heeft getrokken, slechts op te vangen door gilootere industrialisatie. De land- en tuinbouw en de veeteelt zijn immers aan hun m&ximum toe en zelfs al ach teruitgegaan in hun opne- mings-vermogen van werk krachten (van 22,9 in 1930 tot 19.3 in 1938). De han del kan ook niet meer opne men, zelfs zullen talrijke im. porteurs nog jaren zonder werk blijven. Reeds voor den oorlog heeft men daarom in Nederland ge tracht nieuwe industrieën te creëeren, al lukte dat niet vol doende- Intusschen zjjn in vele gebieden, waarheen West- Europa. en ook Nederland, zijn industrieproducten zond, b.v. Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Britsch-Indië, zelf reeds vele fabrieken ontstaan, fabrieken die uiteraard zich eerst om de gewone dagelijksche dingen als voedsel, kleeding. schoeisel, enz. bekommeren. EEN EIGEN TAAK. Wil Nederland nu zijn in dustrialisatie opvoeren, dan zal het zich op ander gebied moe_ ten begeven, met name die pro ducten moeten gaan fabricee- ren, waar die landen nog nie^ aan toe zijn, dus fabrikaten, waarbij het om grootere ken nis en nauwkeurigheid gaat a'.s precisie-machines, fijne werk tuigen, optische en chemische producten, enz. Wij hebben daarbij rekening te houden met de Amerikaansche concurren tie. die zeer rationeel werkt. Het reëele volkslpkomen be draagt in Nederland* 600. per hoofd, in Amerika 800. in Zwitserland en Canada 700.Dit beteekent. dat ons volksinkomen zal moeten stijgen en dat is alleen moge. lijk door een fijnere industriali satie, waarbij bovendien onze deviezennood komt. Voor den oorlog voerden we voor 1200 milloen in en voor 800 mil lioen uit, welk verschil door baten uit Indië, van onze scheepvaart en van beleggin gen in het buitenland werd op- J,revangen, welke thans verval en zijn. Dit maakt het noodzakelijk dat we tal van producten, tot dusver .ingevoerd, zelf gaan maken, zooals b.v. rijwielon- derdeelen. Amerika toont ech_ ter, dat grootere economische gebieden noodig zijn om een Dagelijksch smokkelverkeer tusschen Nederland en België. Dagelijks stroomen allerlei vrachtjes smokkelwaar van België uit Nederland binnen en omgekeerd weer vrachtjes van Nederland naar België. De goederen, die van België uit worden overgesmoklceld blijven immèr dezelfde: textiel, schoenen, sigaretten en drank. Op het oogenblik bestaat er echter een rage om van Ne derland brood naar België te smokkelen. Dit is een merk waardig verschijnsel wanneer men weet, dat in België veel meer meelproducten vrij van bon te koop zyn dan in Ne derland. Maar de Belgen heb ben -tegenwoordig grauw broodreeds meer dan een jaar geleden kende men cr het prachtig witte brood als van voor den oorlog en het is nu een bittere teleurstelling, dat de kwaliteit aan de kwan titeit moest worden opgeof ferd. Voor het overige zijn „Hol- landsche zetpetatten'poot- aardappelen. bij de Belgen nog altild evenzeer in trek. Vorige week slaagden de douane-agenten te Putte er in verschillende vrachten brood en aardappelen „af te slagen". nijverheid rendabel te maken SAMEN MET BELGD5. Vandaar dan ook het econo misch accoord tusschen België' en Nederland die nu samen' gaan overleggen, welke dustrieën in beide landen mo gen blijven of gevestigd wor den. Het afzetgebied voor zoo'n industrie zal dan België plus -Nederland zyn. Om nu de industrie op we tenschappelijk en technisch hooger peil te brengen, achtte spr in de eerste plaats nootfig: opvoering van het technisch onderwijs op hooger niveau. Het aantal ambachtsschool leerlingen en ingenieurs zal sterk moeten stijgen, evenals het peil van het technisch on derwijs. Voorts is meer wetenschap- pelijk-technisch onderzoek noodzakelijk, evenals een bete re voorlichting van het publiek. Intusschen komen bij het de partement van handel en nij verheid talrijke plannen van ondernemers binnen, die nieu we industrieën willen vestigen. De beste en meest betrouwba re worden thans daarvan uit gezocht, en de mogelijkheid van uitvoering bekeken. Een ster kere industrialisatie van Ne derland zal echter pas over vijf of tien jaar vruchten kun nen afwerpen, zoodat men ze ker niet de huidige omstan- dingheden in aanmerking moet nemen. Het gaat hier om toe komstproblemen van de eerste orde. Staking bij de Radio? Bij Radio-Nederland" heb ben volgens het Alg. Handels blad, de musici een eisch tot loonsverhooging gesteld. De werkgage's zouden moeten komen voor de drie categorie- en van musici op 100, 97.50 en 95 per week. Radio Ne derland deed een tegenvoorstel van 70 per week gemiddeld. In de kringen der Hilversum- sche musici acht men het niet onmogelijk dat dit conflict op een staking zal uitloopen. Als zwagers ruzie krijgen..., Bij een twist te Halsteren gingen twee zwagers elkaar te lyf. De eene sloeg den ander met een stuk hout achter op het hoofd. Toen de getroffene thuis kwam, voelde hij zich on wel worden en nog dienzelfden nacht is de getroffene over leden. UNILEVER- SCHANDAAL. De officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken, welke ge daan zijn met betrekking tot het Unilever-schandaal- TIEN ROOSENDALERS GEARRESTEERD In verband met diefstal en zwarten handel met suiker op een tweetal bedrijven te Roo sendaal zijn door de politie aldaar tien personen gearres teerd en in verzekerde bewa ring gesteld. Bij het onder zoek kwam vast te staan dat suiker zwart werd verkocht en ook wel werd geruild tegen fietsbanden. Doodstraf voor Silbertanne-moorden. De bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage be. handelde Maandag de zaak te gen H. Kromhout uit Haarlem en J. Besteman uit Wassenaar. Deze hadden zich schuldig ge maakt aan z.g. „Silbertanne- moorden" op de burgemeesters van Asten en Someren. Behal ve deze twee moorden hadden zij nog een aantal andere op hun geweten, waarvoor zij wel iswaar thans niet terecht ston_ den doch die zij nu toegaven te hebben begaan. Zoo hadden zij in hun functie van S.S.-man dergelijke wraakmoorden ge pleegd te Apeldoorn. Purmer- end, Voorschoten. Wassenaar en Rotterdam. De procureur-fiscaal kon geen andere mogelijkheid zien om deze moorden te straffen, dan door den dood Hij vroeg bevestiging van het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te 's- Hertogenbosch, dat beide ver. dachten tot de doodstraf ver oordeeld had. De verdediger, mr. J. v. d. Plas, wees op den jeugdigen leeftijd van de beklaagden, die hij meende te moeten beschou wen als „oorlogsslachtoffers", gezien den zeer jeugdigen leef_ tijd. waarop zij in de klauwen van het nationaal-socialisme geraakt waren. Hij bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 24 Juni. Doodstraf voor den leider van „Groep Tien". Tegen den voormaligen leider van de „Groep tien" te Rotterdam, den vroegeren SS- Obersturmfiihrer, en ex-kapi tein der staatspolitie C. Harm- sen, is Maandagmiddag in de zitting van het bijz. gerechts hof te Rotterdam wegens landverraad de doodstraf ge- eischt. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede. dat bij de berekening van de zetelver_| deeling voor de Prov. Staten van Zuid-Holland abusievelijk werd aangenomen dat de Chr. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie met elkaar verbonden had. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de Chr. Hist. Unie 1 zetel min der toegewezen krjjgt dan werd berekend en de Partij van den Arbeid 1 zetel meer. Een en ander heeft echter geen invloed op de denkbeeld!, ge samenstelling van de Eer ste Kamer. De aardbeving in Turkije. De aardbeving die vo- -rige week Vrijdag Tur kse heeft getroffen, heeft ernstige verwoes tingen veroorzaakt. Daar de getroffen streek da genlang geïsoleerd is ge weest, komen de berich ten hierover eerst nu langzamerhand door. In een plaats werden alle hulzen op twee na verwoest en vielen hon derden slachtoffers. Een ander stadje werd voor 85 verwoest. Nog steeds z(jn de verbindin gen niet hersteld. Nieuws In een notedop Düitschers In Berlijn heb ben een demonstratie gehou den. waarin zij vroegen om een vrijen socialistischen staat. De demonstratie nam een anti geallieerd karakter aan. De politie greep echter niet in. - De Amerikaansche mi nister van handel, Wallace, te. vens leider van de nationale campagne tot inzameling van voedingsmiddelen, heeft ge zegd, dat o.a. Nederland zen dingen uit deze inzameling zal kunpen ontvangen. Zondagmorgen hebben neo-fascisten twee handgrana ten geworpen in de drukkerij van het socialistische dagblad „Avanti" te Milaan. Vyf zet ters werden gewond. Prinselijk paar naar de Victory Parade. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich Vrijdag a.s. in den namiddag per vliegtuig naar Londen be geven in verband met de Vic- :ory Parade aldaar, op Zater dag a.s. De Staat en Minister Drees door de E.V.C. gedagvaard. De E.V.C. heeft minister Drees en den Staat der Neder landen in kort geding gedag vaard wegens een onrechtma tige overheidsdaad. Zij meent, dat de minister niet bevoegd is om aan de Arbeidsbureaux aanwijzingen te geven* voor het verleenen van bemiddeling bij het plaatsen van werkzoe kenden in een bedrijf, waar gestaakt wordt, zulks op frond van art. 6 der Arbeids- jemiddelingswet, dat den Ar beidsbureaux verbiedt in der gelijke gevallen bemiddeling verleenen. Arbeiders, die weigeren aan een oproep van het Arbeidsbureau gevolg te geven, worden, aldus de E.V. C., van steunverleening er overbruggingsuitkeering uit gesloten. Auto's voor artsen. Wij vernemen van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Energie, dat voor het geval de 3000 nieuwe Nash-perso- nenauto's buiten de gewone allocatie door Amerika voor de medische verzorging van Nederland beschikbaar worden gesteld. deze ook - inderdaad aan de artsen zullen worden verstrekt. Sjahrir gaat tegenvoorstellen ontwerpen. Sjahrir heeft tijdens een jersconferentie verklaard, dat lij binnen één of twee dagen zal beginnen met het ontwer pen van de Indonesische tegen voorstellen, welker ontwerp hij daarna ter goedkeuring aan Soekarno zal voorleggen. AUTO-BE VRACHTINGS- DIENST OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juni 1946 de auto-bevrachtingsdienst opgeheven. Aan alle rijvergunningen voor beroeps, en eigen vervoer wordt de voorwaarde verbon den, dat de vergunninghouder verplicht is, wekelijks een op gave te verstrekken van gege vens betreffende het gebruik van en het verrichte vervoer met het motorrijtuig, zooals deze wordt gevraagd op for mulieren, welke door den rijks- hoofd)inspecteur van het ver. keer daartoe op aanvraag wor_ den verstrekt. Bevln sprak in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van buiten- landsche zaken een groote re de gehouden over de buiten- landsche politiek. Hij zeide on der "meer, dat alleen met me dewerking van de Sowjetunie de vrede in Europa gewaar borgd kan zijn. De opvatting der Russen, dat alleen Rus land democratisch is en alle andere staten fascistisch zijn, werd door Bevin verworpen- Italië een republiek? Volgens de Fransche pers- bureaux werd gisteravond of ficieus medegedeeld, dat een republikeinsche overwinning verzekerd zou zijn. Om 6 uur was de stand voor <3e republiek 5.369.105 st. en voor de mo narchie 4.004.145 stemmen. LUCHTLIJN EINDHOVEN LONDEN GEOPEND Dinsdagmorgen is de eerste D.C. 3, die van Eindhoven was opgestegen, op Croydon ge land. Hiermede werd de nieu we dagelijksche dienst Londen- Eindhoven v.v. geopend. De heer Th. H. de Meester overleden. BEKEND FIGUUR IN SCHEEPV AARTKRLN GEN. In den ouderdom van 89 jaar: is te Bussum overleden de heer Th. H. de Meester, oud directeur der Stoomvaartmij, Zeeland". De heer De Meester, die in 1857 te Lent- werd geboren, heeft 15 dienstjaren bij de marine doorgebracht, waarna hij in 1890 den dienst verliet als luit. t.er zee eerste klasse, Hierna werd hy benoemd tot inspecteur van de Holland Amerikalijn te Rotterdam, welke functie hij tot 1903 be kleedde. Hierop volgde zijn be noeming tot directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Li de oorlogsjaren 1914— 1918 heeft hij veel gedaan voor het uitwisselen van krijgsge vangenen tusschen Engeland en Duitschland. In 1923 werd hij gepension- neerd als directeur en werd hy benoemd tot president-com missaris der Mij. Naast deze functie was de heer De Mees ter, die algemeene bekendheid geniet in scheepvaartkringen, nog commissaris der Mij. „De Schelde", lid van den gemeeneh raad van ,,Onze Vloot"; voorzitter van de afd. Bussum dier vereeniging voorts bekleedde hij de functie van hoofdbestuurslid van de Ned- Ver. voor Vreemdelingen, verkeer en was tevens voor zitter van de afd. Bussum van deze yereeniging. Zijnverdiensten werden er. kend in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en com mandeur in de orde van Oran- je-Nassau. Bovendien bezat hy verscheidene buitenlandsche onderscheidingen. Hedenmorgen vond te Wes- terveld in allen eenvoud de ert- matie van het stoffelijk over schot plaats, Burgem. Leenhouts geïnstalleerd. Te Cadzand en Retranchement. Nadat Burgemeester J. A. zand was geïnstalleerd, vond Dinsdagmiddag de intocht in Retranchement plaats, In bei de gemeenten waren er eerebo- gen, praalwagens, ruiters er muziek, die den nieuwen bur gemeester feestelijk verwel komden, terwijl bij de officieele installatie, zoowel te Cadzand als te Retranchement menig hartelijk woord Werd gespro ken. Mr. T. A. J. W. SCHORER. Naar wij vernemen is het nog onzeker, of mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg, die tot lid der Tweede Kamer werd gekozen voor de Partij van den Arbeid, deze benoe ming zal aanvaarden. Polder Walcheren leent 2 millioen. WESTKAPPELSCHE ZEEDIJK NIET VOOR DEN WINTER GEREED. Op 1 Juni werd de gewone voorja&rszitting van de Alge meene Vergadering van den Polder Walcheren gehouden, welke anders gewoonlijk op den laatsten Zaterdag iti April valt. De begrooting voor 1946 was echter reeds op 9 Maart vastgesteld; het jaarverslag over 1945 was ook thans nog niet gereed. De heeren Jhr. mr. H. L. Boogaert, P. Meijers en A, Staverman werden als commis_ saris toegelaten. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van het Dag. Bestuur tot het aan gaan van een leening groot 2.000.000,ter dekking van de kosten van zink_ en stort werken aan den oever van de Zuidwatering; tot de uitvoering van deze werken was reeds op 9 Maart besloten. Het voorste1 werd aangenomen nadat de voorzitter enkele inlichtingen had verstrekt en nadat uit de vergadering was aangedron gen op opneming van de gel- den in termijnen naarmate van de vordering van het werk. Bij de rondvraag beant woordde de ingenieur eenige vragen over de herstelwerken aan den Westkappelschen zee dijk; uit zijn mededeelingen viel op te maken, dat er hard gewerkt wordt, maar dat de omstandigheden, in het bij zonder de onmogelijkheid om de noodige basalt te krijgen, tot gevolg zullen hebben, dat de dijk niet vóór den winter weer van de noodige bekleeding voorzien zal zijn. Tot onge rustheid behoeft dit echter geen aanleiding te geven; wel zal het werk ook gedurende den winter zooveel mogelijk moe ten worden voortgezet. WERELDKAMPIOEN DAMMEN NAAR ZEELAND? Het bestuur van den Zeeuw- schen Dambond heeft besloten den wereldkampioen dammen, den Franschman P. Ghestem, uit te noodigen naar Zeeland te komen om daar één of meer simultaan-seances te geven en zoo mogelijk een vierkamp tegen de sterkste Zeeuwsche spelers te spelen. BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit van 15 Mei 1946 zijn benoemd by het Tri bunaal voor het arrondissement Middelburg: tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieu- wenhuijsen, te Zierikzee, en tot lid J. J Stols, landbouwer te Kapelle (gem. Nieuwer- kerk), M. T. Kiaassen, ambte. naar bij 's 'Rijks belastingen, te Haamstede. J. M. van Iwaarden. landarbeider, te Oosterland en P. Geluk, gros sier, te Zierikzee. WIE WORDT SCHAAKKAMPIOEN VAN ZEELAND? Binnenkort zal, waarschijn, lijk in Goes, een zeskamp gaan beginnen om het schaak kampioenschap van Zeeland, Deze wedstrijd zal dubbelron- dig zijn, zoodat elk der deel* nemers 10 partyen te spelen! krijgt. In Middelburg werd een voorwedstrijd gewonnen door K. Maartense, met als no. 2 Verburg en no. 3. De Zeeuw. Deze laatste won een korte tweekamp met den Vlissinger v.d. Hemel, waardoor drie Middelburgers aan het kam pioenschap deel zullen nemen. De eer van Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden ver dedigd door H. Voorhans uit Sas van Gent. Uit de Bevelanden zal waar schijnlijk J. M. Mullie uit Co- Irjnsplaat deelnemen, terwijl de nuidige kampioen, J. J. v. d. Ende uit Zierikzee, natuurlijk zijn titel zal verdedigen. Beide laatstgenoemden heb ben de laatste jaren weinig aan wedstrijden deelgenomen, zoodat het een open vraag blijft, wie zegevierend uit den komenden schaakwedstrijd te voorschijn zal komen. WATERSCHAPS BENOEMINGEN. Benoemd tot: ontvanger-grif fier van het waterschap De Valkennissegeul. J. Vader te Krabbendijke; Dijkgraaf van het water schap Brook en Rooland, J. L, van Gorsel te Oud-Vossemeer; Dijkgraaf van den Frederiks. polder, C. L. Maas te Kortge- ne; Lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de cala- miteuze polders Onrust c.a.. als vertegenwoordiger van den ca- lamiteiizen Onrustpolder, L. J, Wisse te Wissekerke; A. Balkenende, lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders On rust c.a. is overleden. Benoemd tot afgevaardigde van den Nieuwe Kraayertpol- der naar de algemeene verga dering van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, C. Goense Jz. te 's-H« Arendskerke; gezworene van den Beoosten blij Benoordenpolder. L de FeijterHerny te Axel. Benoemd tot dijkgraaf vatE 't waterschap Oud-Vossemeer, J. L. van Gorsel te Oud-Vos., semeer, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; plaatsvervanger van den dijk" graaf van den Spieringpolder,, J. P. de Putter te Wissekerke; lid van het bestuur van hefc waterschap De Valkenissegeul, L. Th. Vogelaar te Krabben dijke; gezworene van den Muyepolder, J. L. Quaak te St. Maartensdijk. Yerselte SERENADE. Dezer dagen werd door de muziekvereeniging Mozart", de korfbalvereeniging „Volhar_ ding" en de Gymnastiekver- eeniging „V.Z.O.S." te Yerse- ke gezamenlijk een serenade gebracht aan het bestuur en het eerste elftal van de voet- balvereeniging „Yerseke" in verband, met 't behaalde kam pioenschap in de 3e klas K-N. V-B., afd. G. Door den voorzit ters der vereenigingen werd de voetbalvereenlging gelukge- wenscht waarbij deze geluk- wenschen vergezeld gingen van het aanbieden van bloemen. Door den voorzitter van de voetbalvereeniging, den heer J. Glerum, werd namens het elf tal en in het bijzonder namens den aanvoerder, dank gebracht voor deze zeer op prijs gestel de serenade. CANDIDATEN VOOR DE C. H. U. Voor de a.s- gemeenteraads_ verkiezing zijn door de Chr. Historische Kiesvereeniging te Yerseke candidaat gesteld de heeren: P. de Koeijer, N. C Eckhardt P .J. Dominicus, A. S. van Stee, J. Grootjans. W. Goeman, E. Poelman en C. van Sparrentak. TRIBUNAAL GOES Als de wederhelft het wil... N.S.B.-ers staan terecht De 60-jarige Gommert Schrier, landarbeider te Waar de gaf voor het Tribunaal te Goes toe zich aangesloten te hebben bij de N.S.B. en pen ningmeester van den N.V.D. te zyn geweest. De 68-jarige Jacobus J. de Koster, rustend schipper te H^nsweert. die In 1936 zich reeds bij de N.S.B. aansloot, er kende nu dat bij dit niet had moeten doen- Voor beide bejaarde men- schen bepleitte mr. F. W. Adriaanse clementie en ontslag van vervolging. BANG VOOR ZT* VROUW Heel wat jonger was de speelgoedfabrikant Pieter van de Visser uit Goes, die de drie kruisjes juist heeft gehaaid. Hij was in 1943 sympathisee- rend lid van de „partij" gewor den. Hij ontkende dit niet, waarna mr. P. C. Adriaanse betoogde, dat v. d. V. niet on gunstig bekend staat. Hy had wel willen onderduiken, doch durfde niet voor zijn vrouw! De man is reeds 10 maanden geïnterneerd geweest en plei ter meent, dat dit voor dezen man voldoende is! IN VRIJHEID GESTELD. De 45-jarige landarbeider Pieter C. Vermeulen uit Kwa- dendamme hoorde voorlezen, dat hij heeft gewerkt op het vliegveld Vlissingen en in Frankryk en- dat hij voor de Ned Oost Compagnie als Oost- landboer in Rusland is ge weest Besch., die goed van den tongriem gesneden bleek te zijn, hield een uitvoerig betoog en zeide o.a., dat hij niet laar het vliegveld wilde* maar dat er geen ander werk voor hem te vinden was. De verdediger, mr. Kuipers, wees er op, dat men het te Kwadendamme den man niet erg aanrekent.-Hij heeft niet ingezien hoe verkeerd het was met de N.S.B. mee te doen. Het Tribunaal gelaste in af wachting van de uitspraak, de in vrijheidstelling van V. HAAR MAN WILDE HET De laatste zaak was die te gen de 45-jarige Suzanna Fre- lier Blok uit Kruiningen, die in 1933 lid der N.S.B. werd en dit bleef, evenals haar man. die geïnterneerd is. De verdediger, mr- Dirven, wees erop, dat zijn cliënt geen politiek besef heeft en even min politieke aspiraties doch zjj wilde geen ongenoegen met haar man hebben. Zij icomt zelve uit een familie, waarvan alle leden van N.S.B.-smetten vrij zijn! In 1940 zeide zij nog tegen haar man of men niet beter deed te bedanken, maar deze zeide, dat men toch eenmaal op het lijstje stond. Besch. heeft nooit iemand verraden en is alleen lang voor den oorlog wel eens op een vergadering geweest. De uitspraak werd voor alle zaken bepaald op 13 Juni. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor tandarts de heer J- P- B. Verhey Pols te Yerseke. CANDIDATENLIJST A.-R. Door de Anti-Rev. kiesver eeniging te Yerseke werd de candidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezing als volgt sa_ mengesteld: 1. A J. Koppe, 2. J .C. Cornelisse, 3. Joz. C. Sinke, 4. J- .Steketee Azn. 5. J. L. van Dijk, 6. J. W. Bof, 7. A de Putter, 8 Jac, Nieuwen- huize. CANDIDATENLIJST ST. GER. PARTIJ. Door de Staatk. Geref. Par tij te Yerseke werd de volgen de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing samen gesteld: 1. N. Butjjn. 2. Joh" Koster, 3- A. Nieuwenhuize Czn., 4. C. Hartoog 5. J. Hol- lebrandse Jzn., 6 Joh. Mol, 7. F. Stevense. Heinkenszand EXAMEN. De heer R. Nagelkerke, voorheen werkzaam op het kantoor der dir. belastingen, is geslaagd voor het examen schrijver 2e kl. der dir. bel. en accijnzen. KERKVOOGDIJ. De heer G. Luwema heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd als secretaris en kerkelijk ont vanger der Ned. Herv. Kerk. SCHOOL MET DEN BIJBEL. De heer C. Westveer, hoofd der school met den bijbel, heeft tegen 1 October ontslag ge vraagd. 's-Heer Arendskerke Weer twee klokken terug. De kleinste der beide toren klokken uit 's-Heer Arends kerke. die maar 220 kg. weegt is door de bemoeiingen van den heer H. Vissers, oud-bei aardier van Goes, teruggevon den. Deze klok werd reeds in 1591 gegoten. Ook het klokje dat boven de ..Soepkokerij" of „Donkere Poort" hing en dat in 1C30 door Michael Burgerhuis werd gegoten, is Zaterdag op zijn oude plaats terukgekeerd. Oudelande COLLECTE-OPBRENGST. De collecte ten bate van de Stichting 1940—1945 heeft te Oudelande een bedrag van 361.50 opgebracht. C. LOUS SCHUTTERSKONING. De Handboogschutterij „De Edele Handboog" te Oudelan de hield Zaterdag haar' jaar- lijkschen wedstrijd om den ko ningstitel der schutters. De uitslag hiervan was: 1. C Lous met 50 punten werd ko ning, 2. Ant. Westveer 44 pun ten, 3. J. de Beste 35 punten. 4. Adr. Westveer 18 punten, 5. A. Wirtz 18 punten. EEN PRETTIGE MIDDAG. De familie Jacobovitzde Szeged te Oudelande heeft alle Oudelandsche schoolkinderen Vrijdag een prettige middag bezorgd. Er werden n.l. kinder, films vertoond, die buitenge woon goed in den smaak vielen van het jeugdige publiek, ter wijl de kinderen ook nog tracteerd werden. Wemeldinge SCHOOL VOOR SCHIPPERSKINDEREN. Vrijdagavond had in de Prin ses Beatrix-school voor schip perskinderen onder voorzitter schap van den heer Jac. Wa. beke Az., een ledenvergadering plaats. Üit het verslag bleek dat het leerlingenaantal was gestegen tot 43 en dat er nog elf aanvragen om geplaatst te worden in behandeling waren. Voorts was er een schrijven ingekomen van Ds. de Brurjn, Ned. Herv. Pred. dat hij ont slag neemt als bestuurslid en voorzitter. In deze vacature werd gekozen de heer K. J. Dominicus Fz.- Daarna stelde de voorzitter aan de orde de ontslagaanvra ge van den heer Swart, hoofd van de Schippersschool. De voorzitter deelde mede dat de onderwijzer van den Berge optreedt als w.n. hoofd en dat een oproep is gedaan voor een onderwyzer(res), doch dat er geen gegadigden zich hebben gemeld. 's Heer Hendrikskinderen P- OUDKERK. f Op 3 Juni werd te 's-Heer Hendrikskinderen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Oudkerk De overledene bekleedde verschil lende functies in het maat schappelijk leven. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Klompe die met waardeering getuigde van het werk door den overledene verricht als op richter en medebestuurslid van de coöp. Boerenleenbank te 's-Heer Arendskerke. Sinds 1916 gaf de overledene daar aan zijn beste krachten. De oudste zoon schetste zijn vader als een man die rustig en zeker zijn weg ging en wiens dagelijksch leven ge tuigde van een nauwe gemeen-, schap met God.. Uit die ge meenschap putte hij zyn, kracht. Ds. S- P. de Roos sprak na mens de Herv. gemeente ea kerkeraad en las een gedeelte uit 2 Thim. 1. 3orssele FEESTAVOND. Zaterdagavond vierde te Bors„ sele de Muziekver. O.K.K. haar 55-jarig bestaan. De voorzitter en secretaris memoreerden een en ander uit het verleden. De avond werd verder in feestelijk ke stemming gevierd. Wissekerke Raadsvergadering. Maandag vergaderde de raad van Wissekerke onder voorzitterschap van burge meester van der Maas. Aller" eerst wordt de heer S. Breure als raadslid geïnstalleerd. Hierna wordt tot wethouder der gemeente gekozen de heer J. van Halst. Brj de rondvraag informeer de ae heer Bustraan naar de aankoopkosten voor de brand spuit te Kamperland, waarop de voorzitter mededeelde, dat deze nog niet ten volle bekend zijn. Verder informeert de heer Bustraan of het niet mo- gelijk is te Kamperland een arrestantenlokaal in te rich ten. De voorzitter zegt dat dit hooge kosten mee zal brengen. De heer Zuijdweg verzoekt bij de P.T.T. te willen onder zoeken of ook te Wissekerke buiten de kom geen tweede postbestelling kan worden ingëlascht, evenals op andere plaatsen; verder vraagt hij het gemeentebestuur bij Ged. Staten stappen te doen om ook op Zondag enkele bootjes in den dienst VeereKamperland in te stellen, daar momenteel daar op Zondag geen enkele bootverbinding bestaat. De heer Dingemanse geeft B. en W. in overweging de mogelijkheid te onderzoeken of ooft te Geersdijk niet tot den aanleg van een begraaf plaats kan worden overgegaan. De heer van Halst vraagt naar den stand van zaken be treffende den bouw van wo ningen door de gemeente, waarop de voorzitter hem mededeelt, dat aan de voor bereiding hard wordt gewerkt en de bestekken gereed zijn. De heer Noordhoek Infor meert naar de plannen tot vernieuwing der havenbe schoeiing op Kamperland, waarover de voorzitter hem de noodige inichtingen ver schaft. Hierna suit de voor zitter de vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6