Industralisatie moet onzen bevolkingsgroei opvangen. UIT DE PROVINCIE De invasie der Coloradokevers. Bunkerbouwers uit Zeeuwscb Vlaanderen staan terecht ZEEUWSCH-VLAANDEREN KENNIS EN NAUWKEURIGHEID ZULLEN EEN EERSTE VEREISCHTE ZIJN. T oekomst-problemen van de eerste orde. Op een persconferentie heeft de heer E- D. M. Koning, di recteur van het handels- er industrieel beleid, zijn inzich ten medegedeeld omtrent de industrialisatie van Nederland. Uit een statistiek putte de heer Koning merkwaardige cjj_ fers omtrent de bevolkingsont wikkeling van Europa, dat naar verwacht wordt in 1970 met honderdmillioen inwoners zal zrjn toegenomen, waarvan Rusland alleen al S3 millioen voor zijn rekening zal nemen en de rest van Europa 17 mil lioen. Volgens deze statistiek zal Engeland van 50 millioen inwoners in 1940 tot 46.8 mil- liben in 1970 dalen. Midden- en West-Europa van 163 millioen tot 159 millioen, Noord-Euto- 1>a van 20 millioen tot 19.5 mil- ioen. terwijl daarentegen in dienzelfden tijd Zuid-Europa zal stggen van 77.5 millioen tot 86.5 millioen en Oost-Europa (zonder Rusland) van 87.7 mil lioen tot 105 millioen. IN 1965 10 MILLIOEN INWONERS. In West-Europa neemt Ne derland een uitzonderlijke plaats In omdat in tegenstelling met de andere landen, hier een stijging van het bevolkingsaan tal wordt verwacht en wel tot tien» millioen In 1965. waarna de bevolking vrijwel stabiel zal bleven tot 1970. Deze bevol kingsaanwas is, evenals die in Rusland, waar men consequen_ ties al zeer nauwgezet heeft getrokken, slechts op te vangen, door gnootere industrialisatie. De land- en tuinbouw en de veeteelt zijn immers aan hun maximum toe en zelfs al ach teruitgegaan in hun opne- mings-vermogen van werk krachten (van 22,9 in 1930 tot 19.3 in 1938). De han del kan ook niet meer opne men, zelfs zullen talrijke im porteurs nog jaren zonder werk blijven. Reeds voor den oorlog heeft men daarom in Nederland ge tracht nieuwe industrieën te creëeren. al lukte dat niet vol doende- Intusschen zijn in vele febieden, waarheen West- uropa. en ook Nederland, zijn industrieproducten zond, b.v. Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Britschi-Indië, zelf reeds vele fabrieken ontstaan, fabrieken die uiteraard zich eerst om de gewone dagelijksche dingen als voedsel, kleeding, schoeisel, enz. bekommeren. EEN EIGEN TAAK. Wil Nederland nu zijn in dustrialisatie opvoeren, dan zal het zich op ander gebied moe_ ten begeven, met name die pro ducten moeten gaan fabricee- ren, waar die landen nog nie' aan toe zijn, dus fabrikaten, waarbij het om grootere ker.. nis en nauwkeurigheid gaat als precisie-machines. fijne werk tuigen, optische en chemische producten, enz. Wij hebben daarbij rekening te houden met de Amerikaansche concurren tie. die zeer rationeel werkt. Het reëele volksinkomen be draagt in Nederland 600. per hoofd, in Amerika m Zwitserland en Canada 700.Dit beteekent, dat ons volksinkomen zal moeten stijgen en dat is alleen moge lijk door een fijnere industriali satie, waarbij bovendien onze deviezennood komt. Voor den oorlog voerden we voor 1200 milloen in en voor 800 mil lioen uit, welk verschil door baten uit Indië, van onze scheepvaart en van beleggin gen in het buitenland werd op gevangen, welke thans verval- len zijn. Dit maakt het noodzakelijk dat we tal van producten, tot dusver ingevoerd, zelf gaan maken, zooals b.v. rijwielon- derdeelen. Amerika toont ech._ ter, dat grootere economische gebieden noodig zijn .om een nijverheid rendabel te maken SAMEN MET BELGIÉ. Vandaar dan ook het econo misch accoord tusschen België en Nederland die nu samen gaan overleggen, welke dustrieën in beide landen mo-i gen blrjven of gevestigd wor den. Het afzetgebied voor zoo'n industrie zal dan België plus Nederland zgn. Om nu de industrie op we tenschappelijk en technisch hooger peil te brengen, achtte spr in de eerste plaats noocfigi opvoering van het -technisch onderwijs op hooger niveau. Het aantal ambachtsschool leerlingen en ingenieurs zal sterk moeten stijgen, evenals het peil van het technisch on derwijs. Voorts is meer wetenschap- pelijk-technisch onderzoek noodzakelijk, evenals een bete re voorlichting van het publiek. Intusschen komen bij het de partement van handel en nij verheid talrijke plannen van ondernemers binnen, die nieu we industrieën willen vestigen. De beste en meest betrouwba re worden thans daarvan uit gezocht en de mogelijkheid var uitvoering bekeken. Een ster kere industrialisatie van Ne derland zal echter pas ovei vgf of tien jaar vruchten kun nen afwerpen, zoodat men ze ker niet de 'huidige omstan- dingheden in aanmerking moet nemen. Het gaat hier om -toe- komstproblemen van de eerste orde. Dagelijksch smokkelverkeer tusschen Nederland en België. Dagelijks stroomen allerlei vrachtjes smokkelwaar van België uit Nederland binnen en omgekeerd weer vrachtjes van Nederland naar België. De goederen, die van België uit worden overgesmokkeld blijven immer dezelfde: textiel, schoenen, sigaretten en drank. Op het oogenblik bestaat echter een rage om van Ne derland brood naar België te smokkelen. Dit is een merk. waardig verschijnsel, wanneer men weet. dat in België veel meer meelproducten vrij van bon te koop zijn dan in Ne derland. Maar de Belgen heb ben tegenwoordig grauw broodreeds meer dan een jaar geleden kende men cr het prachtig witte brood als van voor den oorlog en het is nu een bittere teleurstelling, dat de kwaliteit aan de kwan titeit moest worden opgeof ferd. Voor het overige zijn „Hol- landsche zetpetatten poot- aardappelen. bij de Belgen nog altijd evenzeer in trek. vorige week slaafden d dour c- .---•ren tj Pu'.ie ei i reiijci. v wachten bm •n aaranpf>e>m „»t te slagen Doodstraf voor Silbertanne-moorden. De bijzondere Raad van Cassatie -te 's-Gravenhage be. handelde Maandag de zaak te gen H. Kromhout uit Haarlem en J. Besteman uit Wassenaar. Deze hadden zich schuldig ge maakt aan z.g. Silbertanne- moorden" op de burgemeesters van Asten en Someren. Behal ve deze twee moorden hadden zij nog een aantal andere op hün geweten, waarvoor zij wel iswaar thans niet terecht ston_ den doch die zij nu toegaven te hebben begaan. Zoo hadden zij in hun functie van S.S.-man dergelijke wraakmoorden ge pleegd te Apeldoorn. Purmer end, Voorschoten, Wassenaar en Rotterdam. De procureur-fiscaal kon geen andere mogelijkheid zien om deze moorden te stratfen, dan door den dood Hij vroeg bevestiging van het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te 's- Hertogenbosch, dat beide ver dachten tot de doodstraf ver oordeeld had. De verdediger, mr. J. v. d. Plas, wees op den jeugdigen leeftijd van de beklaagden, die hij meende te moeten beschou wen als „oorlogsslachtoffers", gezien den zeer jeugdigen !eef_ tijd. waarop zij in de klauwen van het nationaal-socialisme jeraakt waren. Hij bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 24 Juni. Doodstraf voor den leider van „Groep Tien". Tegen den voormaligen leider van de „Groep tien" te Rotterdam, den vroegeren SS- Obersturmfiihrer, en ex-kapi tein der staatspolitie C. Harm- sen, is Maandagmiddag in de zitting van het bijz. gerechts hof te Rotterdam wegens landverraad de doodstraf ge- eischt. Extra bon voor meat en vegetables. Op 6 Juni zal een bon wor den bekend gemaakt voor „meat and vegetables" voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunnen reeds op Visdag 7 Juni op dezen bon blikjes van gemid deld 16 oz., varieerend van 12 tot 20 oz. (340 tot 567 gram) worden gekocht. Weest zuinig met koffie en cacao. Daar er eenige vertraging is ontstaan in den aanvoer van koffie is het niet uitge, sloten, dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kunnen wor den aangewezen. Eenieder wordt aangeraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wensch. In verband hier mede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in Slaats van 100 gram beschik, aar worden gesteld. Zooals bekend is dit rantsoen bestemd voor acht weken. De havenstakingen. Het aanal stakers in de ha ven van Amsterdam en Rotter dam bedraagt thans 20.0l>0 Hun aantal groeit nog steeds. Onder hen bevinden zich 4000 stakende zeelieden, nl. de be manning van 179 schepen. De anderen staken uit sympathie net deze zeelieden. De staking by ue Ned. Dok- maatschappij. die 2000 man omvat, staat los van dit een flict, evenals de staking op Schiphol, die wordt voortgezet. Kalinin overleden. Te Moskou is overleden Mi chael Kalinin, die 27 jaar lang president van de Sowjet-Unie is geweest. Hij werd in 1875 geboren en was de zoon van een boer. Hij werd fabrieksar beider en werkte zich zelf op. Hii behoorde tot de oude re- volutionnairen en werd in 1919 gekozen als president van den Oppersten Sowjet. Kalinin be hoorde tot de gematigde com munisten en oefende zoowel op Lenin als op Stalin grooten invloed uit. De Fransche verkiezingen. De laatste gegevens over de verkiezingen, welke heden avond bekend gemaakt wer den, luiden als volgt: M.R.P. 162 zetels, communisten 144 zetels, socialisten 123 zetels, gematigden (rechts centrum) 42 zetels, radicalen 40 zetels, P.R.L. (rechtsche coalitie) 37 zetels, Algerijnsche onafhan kelijke partij 11 zetels. Deze zetelverdeeling is gemaakt naar aanleiding van de thans bekende uitslagen. TIEN ROOSENDALERS- GEARRESTEERD In verband met diefstal en zwarten handel met suiker op een tweetal bedrijven te Roo sendaal zijn door de politie aldaar tien personen gearres teerd en in verzekerde bewa ring gesteld. Bij het onder- zoek kwam vast te staan dat suiker zwart werd verkocht en ook wel werd geruild tegen fietsbanden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede. dat bij de berekening van de zételver, deeling voor de Prov. Staten van Zuid-Holland abusievelijk werd aangenomen dat de Chr. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie met elkaar verbonden had. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de Chr. Hist. Unie 1 zetel min der toegewezen krijgt dan werd berekend en de Partij van den Arbeid 1 zetel meer. Een en ander heeft echter geen invloed op de denkbeeldi ge samenstelling van de Eer ste Kamer. De aardbeving in Turkije. De aardbeving die vo rige week Vrijdag Tur kije heeft getroffen, heeft ernstige verwoes tingen veroorzaakt. Daar de getroffen streek da genlang geïsoleerd is ge weest, komen de berich ten hierover eerst nu langzamerhand door. In een plaats werden alle huizen op twee na verwoest en vielen hon derden slachtoffers. Een ander stadje werd voor 85 verwoest. Nog steeds rijn de verbindin gen niet hersteld. Staking bij de Radio? Bij .Radio-Nederland" heb- ben vólgens het Alg. Handels blad, de musici een eisch tot loonsverhooging gesteld. De werkgage's zouden moeten komen voor de drie categorie ën van musici op ICO, 97-50 en 95 per week. Radio Ne derland deed een tegenvoorstel van 70 per week gemiddeld. In de kringen der Hilversum- sche musici acht men het niet onmogelijk dat dit conflict op een staking zal uitloopen. Als zwagers ruzie krijgen.... Bij een twist te Halsteren gingen twee zwagers elkaar te lijf. De eene sloeg den ander met een stuk hout achter op het hoofd. Toen de getroffene thuis kwam, voelde hg zich on wel worden en nog dienzelfden nacht is de getroffene over leden. Nieuws in een notedop Duitschers in Berlijn heb ben een demonstratie gehou den. waarin zij vroegen om epn viijen socialistischen staat. De demonstratie nam een anti geallieerd karakter aan. De politie greep echter niet in. De Finsche president Paasikivi heeft een door het Finsche parlement goedgekeur. de wet geteekend, waarbij alle Duitsche bezittingen in Fin land aan Rusland worden overgedragen. De heer Th. H. de Meester overleden. BEKEND FIGUUR IN SCHEEPV AARTKRIN GEN. In den ouderdom van 89 jaar is te Bussum overleden de heer Th. H. de Meester, oud directeur der Stoomvaartmij. „Zeeland". De heer De Meester, die in 1857 te Lent werd geboren heeft 15 dienstjaren bij de marine doorgebracht, waarna hij in 1890 den dienst verliet als luit. ter zee eerste klasse Hierna werd hij benoemd tot inspecteur van de Holland Amerikalijn te Rotterdam welke functie hg tot 1903 be kleedde. Hierop volgde zgn be noeming tot directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Li de oorlogsjaren 1914 1918 heeft hij veel gedaan voor het uitwisselen van krijgsge vangenen tusschen Engeland en Duitschland. In 1923 werd hij gepension- neerd als directeur en werd hij benoemd tot president-com missaris der Mij. Naast deze functie was de heer De Mees. ter, die algemeene bekendheid geniet in scheepvaartkringen, nog commissaris der Mij. „De Schelde", lid van den' al- gemeenen raad van „Onze Vloot"; voorzitter van de afd. Bussum dier vereeniging en voorts bekleedde hij de functie van hoofdbestuurslid van de Ned- Ver. voor Vreemdelingen^ verkeer en was tevens voor zitter van de afd. Bussum van deze Vereeniging. Zijn verdiensten werden er kend in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en com mandeur in de orde van Oran. je-Nassau. Bovendien bezat hij verscheidene buitenlandsche onderscheidingen. WERELDKAMPIOEN DAMMEN NAAR ZEELAND 1 Het bestilur van den Zeeuw- schen Dambond heeft besloten deu wereldkampioen dammen, den Franschman P. Ghestem, uit te noodigen naar Zeeland te komen om daar één of meer simultaan-seances te geven en zoo mogelijk een vierkamp tegen de sterkste Zeeuwsche spelers te spelen. TIENDUIZENDEN DIEREN OP DE KUST. Mijnenvelden bemoeilijken onschadelijk maken. Niet alleen in Vlissingen, maar in de meeste plaatsen langs de kust van Walcheren heeft zich een ware invasie ran coloradokevers voorge daan. Evenals, zooals wij reeds meldden, in Vlissingen de schooljeugd actief is bij het verzamelen van de insecten, is zulks in tal van andere plaat sen, o.m. in Zoutelande het geval. Toch schijnt in Vlissin. gen het zwaartepunt der inva sie te liggen. De plantenziek- tenkundigen dienst heeft .^ogenblikkelijk alle maatrege len genomen om het gevaar, dat hierdoor den landbouw be dreigt, het 'hoofd te bieden. Op onze vraag hoe deze invasie van naar schatting meer dan honderdduizend co loradokevers te verklaren is, werd ons van de zjjde van den plantenziektenkurdigen dienst teantwoord, dat er slechts één redelijke verklaring mogelijk is, en wel deze: De dieren moeten in België of Frank rijk in zeer grooten getale zijn bpgestegen en door den hevi- «ren wind der leatste dagen naar het Noorden zijn gedre ven Bij eer poging, om van uit zee het land weer te be reiken, moeten zjj In vrijwel uïtgeputten toestand aan de Zeeuwsche kust zgn geland. De groote vraag is nu of de dieren zich voldoende zul len kunnen herstellen en hun volledig voortplantingsvermo gen -zuhen - herwinnen. Is dit :aatste hét geval, dan wordt dc aardappeloogst van Zeeland met vernietiging be*~*eigt, om- dat het aantal cr'oradokevers dan wellicht in de millioenen z- ^a-an loopen. Dit gevaai is des te em-;tiger, omdat als gevolg van de aanwezigheid van mijnenvelden op vele plaatsen de toegang tot he' strand en de duinen nog ver boden is. Een andere moge iijkheid om deze ramp af te wenden is eelegen in het ne men van de voorzorgsmaat regelen tegen coloradokevers die aan iederen landbouwer be kend zijn Een gelukkige omstandig- neid is, dat de dieren, buiten de aardappelen dan, practisch geen andere nuttige gewas sen schade toe brengen. De r'~ntenziektenkuncUgen dienst heeft inmiddels m~-*egelen genomen om na. te gaan of de aardappelverbouwers de voorschriften, netreffende het bespuiten der planten, nauw keurig opvolgen. Dit kan, om dat het materiaal daartoe overal verkrijgbaar is. ook al wordt het met meer gratis van regeeringswege verstrekt Polder Walcheren leent 2 millioen. WESTK APPELSCHE ZEEDIJK NEET VOOR DEN WINTER GEREED. Op 1 Juni werd de gewont voorjaarszitting van de Alge meene Vergadering van den Polder Walcheren gehouden, welke anders gewoonlijk op den laatsten Zaterdag in April valt. De begrooting voor 1946 was echter reeds op 9 Maart vastgesteld; het jaarverslag over 1945 was ook thans nog niet gereed. De heeren Jhr. mr. H. L. Boogaert, P. Megers en A. Staverman werden als commis saris toegelaten. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van het Dag. Bestuur tot het aan gaan van een leening groot 2.000.000,ter dekking van de kosten van zink_ en stort- werken aan den oever van de Zuidwatering; tot de uitvoéring van deze weiken was reeds op 9 Maart besloten. Het .voorste' werd aangenomen na'dat de voorzitter enkele inlichtingen had verstrekt en nadat uit de vergadering was aangedron gen op opneming van de gel den in termgnen naarmate van de vordering van het werk. Bij de rondvraag beant- woorddë de ingenieur lenige vragen over de hers tel werk en aan den Westkappelschen zee dijk; uit zijn mededeelingei; viel op te maken, dat er hard gewerkt wordt, maar dat de omstandigheden, in het bij zonder de onmogelijkheid om de noodige basalt "te krijgen, tot gevolg zullen hebben, dat de dijk niet vóór den winter weer van de noodige bekleeding voorzien zal zijn. Tot onge rustheid behoeft dit echter geen aanleiding te geven; wel zal het werk ook gedurende der. winter zooveel mogelijk moe ten worden voortgezet. BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit van 15 Mei 1946 zijn benoemd bij het Tri bunaal voor het arrondissement Middelburg: tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieu- wenhuijsen, te Zierikzee, 'en tot üd J. J Stols, landbouwer te Kapelle (gem. Nieuwer- kerk), M. T. Klaassen, ambte. naar bij 's Rijks belastingen, te Haamstede. J. M. van Iwaarden, landarbeider, te Oosterland en P. Geluk, gros sier, te Zierikzee. Mr. T. A. J. W. SCHORER. Naar wij vernemen is het nog onzeker, of mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg, die tot lid der Tweede Kamer werd gekozen voor de Partij van den Arbeid, deze benoe ming zal aanvaarden. Tribunaal Terneuzen OOK MIJNENVELDEN AANGELEGD? VERDEDIGER BOOS WEGGELOOPEN. Zitting van 3 Juni. De 38-j. metselaar-aannemer R. F- M. Verstraeten. uit Oost burg, thans geïnterneerd, heeft tijdens de bezetting zulks in samenwerking met zijn com pagnon Weemaes, voor de Duitschers gewerkt, door in Z.-Vlaanderen en België artille_ riestellingen. schijnstellingen bunkers, prikkeldraadversper, ringen, enz. te bouwen. Voorts werd hij beschuldigd mijnen velden aangelegd te hebben. Besch. gaf toe, verkeerd te hebben gehandeld, maar er toe gekomen te zijn door financi- eele moeilijkheden, ontstaan door het bouwen van een kerk in Eede Het aanleggen van mijnenvelden ontkende bësch. ten stelligste. Verder verdedig de besch. zich. door te beweren, dat hij steeds gesaboteerd heeft, veel materialen van de Duitschers heeft verduisterd om daarmede anderen te hel pen enz., wat den voorz. deed opmerken dat het toch ook zgn schuld is geweest, dat w.- Zeeuwsch Vlaanderen zoo ver woest is en Walcheren onder water is gezet. Er is natuurlijk veel geld verdiend, waarvan maar weinig is overgebleven. De boeken zijn in Sluis alle maal verbrand. Het verhoor van dezen be- schuldige kon tenslotte de goedkeuring niet wegdragen van den verdediger, mr. Ti chelman, die zich tenslotte zoo boos maakte dat hg. met een paar kernachtige uitdrukkin gen tot het tribunaal, de zit ting verliet. Besch- was teen wel ver plicht zichzelf te verdedigen en vroeg, daar hij nu reeds 20 maanden is geïnterneerd, ontslag uit interneering. Uitspraak 17 Juni a.s. NOG EEN BUKKERBO UWER Het was een lange lijst van beschuldigingen die ten las'.e werden gelegd aan den 36-j. aannemer A. Weemaes uit Sluis. Niet alleen dat dit heerschap voor de moffen bunkers, stel lingen, prikkeldraadversperrin. gen, mijnenvelden enz., enz., heeft aangelegd, maar hij deed dit ook uit overtuiging, getuige "n lidmaatschap van de N.S. de W.A. en den N.VD., in welke organisaties hg vooraan, staande functies verrichte. Het behoeft wel geen bétoog dat hy zgn arbeiders aanzette tot goed en vlug werken en dat Duitschland of de Feldgen- darmerie steeds als een stok achter de deur stonden- Den Duitschers pracht hg den Hitlergroet, Het was een lgvig, dossier wat ter tafel kwam en hoewel besch, veel trachtte te ontken nen, waren de getuigenverkla ringen zeer bezwarend voor hem. Gemiddeld heeft deze „aannemer", die in 1940 auto monteur was. ongeveer 200 ar_ beiders aan liet werk gehad en daarmede ook flink verdiend. Thans verklaarde besch. kort voor de bevrijding reeds spijt te hebben gehad van zijn han delwijze, maar dat kan hem niet meer baten, evenmin als zijn bedanken voor de N.S.B in Juni 1944. Mr. F. Adriaanse had met de verdediging een ondankbare taak en kon slechts als ver zachtende omstandigheid aan voeren dat z'n cliënt zich niet als een verrader heeft doen kennen. Volgens pleiter hebben ook de arbeiders, die voor W. hebben gewerkt, boter op hun hoofd.. Mr. Adriaanse verzocht bij he"t bepalen van de straf maat rekening, te houden met de 20 maanden, welke zijn cliënt reeds is geïnterneerd. Uitspraak 17 Juni- N.S.B.-PROPAGANDISTEN. De 50-j landbouwer P. v, Cruijningén, te Zuidzande, was lid van het Prov Bestuur voor Zeeland voor den landstand, lid van het agrarisch front enz. Uit de getuigenverklaringen bleek dat besch. ook aan Duit schers den Hitlergroet had ge" bracht. Dat laatste werd pertinent ontkend, trouwens besch was niet Duitschgezind en erkende fout gehandeld te hebben. Ds. Talma, toentertijd te Cadzand legde gunstige ver klaringen af en de verd., mr. Terwoerdt, achtte besch. ge noeg gestraft met de 9 maan den interneering die hij onder gaan heeft, In de zitting van 1 Juni stond terecht Guillaume Ple- ters. 57 j- herbergier te Aar denburg, die gedurende de be zetting N.S.B.-propagandabil jetten e.d. aan het raam van zrjn café had aangeplakt en lid was geweest van den N.V.D. Vervolgens had zijn zoon 26-j. George Guillaume Pie- ters. schilder te Aardenburg. zich te verantwoorden omdat hij bij de Ned. Oost-Compagnie in de Oekraïne werkzaam is geweest Bovendien had hij een anti-N.S.B. gezinde vrouw aan gegeven' bij de Feldgendarme- rië. De verdediging van de be schuldigde was niet erg dui delijk. Tenslotte stond nog terecht de 31-j. Krijn Frederik van Tatenhove landarbeider te Sluis, die id is geweest van de N.S.B.de W.A., den N.V.D. en het N.A.F. Hij heeftf deel genomen aan razzia's op on derduikers. In al deze zaken werd de uitspraak bepaald op 15 Juni UITSPRAKEN. Ma An. P Lijbaart, 23 j., dienstbode, Terneuzen: ontzet ting rechten, met bevel tot on middellijke in vrijheidstelling El. Sü. van Haneghem, Aar denburg: Beschuldiging ver vallen verklaard. A. M. Lippens, Aardenburg ontzetting rechten. Ad- Ja. de Jonge. Aarden- burg: geen maatregelen op gelegd. A. de Jaeger, landarbeider, Zuiddorpe: ontz. rechten J. P. v. d. Hegden winke lier, Hulst: onderzoek zal wor. den hervat. Ce. Ma. Acke. winkelierster Sas van Gent; Ph. A de Puij seleire, landbouwersknecht t Zuiddorpe; W. J. de Maillie melkslgter, Sas van Gent er O. O. Velleman, Zuiddorpe on-tz. van rechten. WIE WORDT SCHAAKKAMPIOEN VAN ZEELAND? Binnenkort zal, waarschijn lijk in Goes, een zeskamp gaan beginnen om het schaak kampioenschap van Zeeland. Deze wedstrijd zal dubbelron- dig zijn, zoodat elk der deel nemers 10 partijen te spelen krijgt. In Middelburg werd een voorwedstrijd gewonnen door K. Maartense, met als no. 2 Verburg en no. 3. De Zeeuw. Deze laatste won een korte tweekamp met den Vlissinger v.d. Hemel, waardoor drie Middelburgers aan het kam pioenschap deel zullen nemen, De eer van Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden ver dedigd door H. Voorhans uit Sas van Gent. Uit de Bevelanden zal waar schijnlijk J. M. Mullie uit Co- lijnsplaat deelnemen, terwijl de huidige kampioen, J. J. V. d. Ende uit Zierikzee, natuurlijk zijn titel zal verdedigen. Beide laatstgenoemden heb ben de laatste jaren weinig aan wedstrijden deelgenomen, zoodat het een open vraag blijft, wie zegevierend uit den komenden schaakwedstrijd to voorschijn zal komen. WATERSCHAPS- BENOEMINGEN^ Benoemd tot: ontvanger-grif fier van het waterschap De Valkennissegeul. J. Vader te Krabbeudijke; Dijkgraaf van het water schap Brook en Rooland, J. L. van Gorsel te Oud-Vossemeer; Dijkgraaf van den Frederiks- poldër, C. L. Maas'te Kortge- ne; Lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de cala- miteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordiger van den ca- lamiteuzen Onrustpolder. L. J, Wisse te Wissekerke; A. Balkenende, lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders On rust c.a. is overleden. Benoemd tot afgevaardigd© van den Nieuwe Kraaijertpol- der naar de algemeene verga-' dering van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, C. Goense Jz. te 's-H. Arendskerke; gezworene van den Beoosten blij Benoordenpolder. I. de FeijterHerny te Axél. Benoemd tot dijkgraaf van 't waterschap Oud-Vossemeer, J. L. van Gorsel sfe Oud-Vos semeer, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zrjn geworden; plaatsvervanger van den dijk graaf van den Spieringpolder,, J. P. de Putter te Wissekerke; lid van het bestuur van het waterschap De Valkenissegeul, L. Th. Vogelaar te Krabben- djjke: gezworene van den Muijepolder, J. L. Quaak te St. Maartensdijk. Oostburg Premiekeuring voor merries. Door de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", afd. Zeeland, werd ^Vrijdag te Oostburg een zeer druk be. zochte premiekeuring voor merries gehouden. Het voor gebrachte materiaal was van prima kwaliteit en voor paardenkenners, die in grooten getale aanwezig waren, was het weer een hoogtijdag. De merries werden in de vol, gentle volgorde geprimeerd: 2-jarige merries, kleine maat:-l. „Tado v. Lage Kwel", eig. A. P. de Milliano, Water, landkerkje; 2. „Clarona v. Blokshoeve", eig. G. Dusar- duijn Groede. 2_jarige merries, groote m.: „Lady v. d. Walhoeve", eig P. A. Buyck, Eede; „Óalina d. Brakke", eig. R. A. F. Wgffelsde Backere, St Kruis; „Monna" v. Montain", eig. A. J. Salomé—Verhag© Groede. 3,jarige merries, kleine m.: „Niska", eig. A. E. S. Bonte Daelman, St. Kruis; „Erna v. Aardenburg", eig. L. J. M. Blondeel, Aardenburg; „Me. tha", eig. C. A. Mabesoone. A.ardenburg; „Vera", eig. G. V. M. Dusarduijn, Groede. 3_jarige merries, groote m.: .Blondine v. Schoondijke", eig. J. Ramondt, Schoondijke; „Sarina v. 't Foit", eig. P. M Maenhout-Buyck, Sluis; „Elia", eig. O. A. M. A. Blon. 'eel, Aardenburg. 4,jarige merries, kleine m. ..Julia v. Sluis", eig. André Wemaes, v.n.; „Cora II van Zuidzande", eig. D. C. Alme. [einders Czn., Zuidzande; „Ro. zet v. d. Blauwe Hoeve", eig Corn. v. Hoeve, Groede. 4.jarige merries, groote m.: „Cora", eig. Leop. de Bruij. ckere. Sluis; „Roza v. Maria. hof"„ eig. L. J. Boogaart, Zuidzande; „Mimie v. Sluis" eig. A. Wemaes, v.n. 510,jarige merries, kleine m.: „Mimie v. d. Biezen", eig. René Blondeel, Eede; „Astri.i v. Pompier" eig. Joh. de Feij. ter, Schoondijke; „Milia", eig Leop. de Brugckere, v.n. 510,j. merries, groote m „Erna" eigenaar J. Verznue, Schoondijke; „Henriëtte van Dierkensteen", eig. wed. A. H. de Milliano, v.n.ï „Brindorine n de Swynaerde" eig. E. A Buyck, v.n, rerneuzen DE POLITIEBOND IN Z.-VLAANDEREN. Na een inleiding door den heer J. Borrie uit Goes is Za terdag te Terneuzen een af- leeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan. deren van den Ned- Politiebod jpgericht met aanvankelijk F leden. Kortgeleden heeft d- zelfde spreke^ een afd. Wes Zeeuwsch Vlaanderen opge richt. Zaamslag WILLEM in POLDER In de te Zaamslag gehouden vergadering van stembevoegde 'ngelanden van den polder Wil lem Hl werd de rekening over 19451946 goedgekeurd met en bedrag aan ontvangsten van 3953,56 en aan uitgaven, van 3480,93 Het batig slot is dus f 472,63. De begrooting voor 1946— 1947 werd vastgesteld op een bedrag van 3355.43 aan ont vangsten en uitgaven met een oost onvoorzien van 94.98. Walcheren Ex-burgemeester van Vlissingen veroordeeld. 3'/2 jaar interneering. Het Tribunaal te Gouda neeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen den ex-I .S.B.-burge'^eoster van Vlissingen, P. C. Calleiifels. Besloten werd tot de vol gende maatregelen interneering met advies deze te beperken tot 8 jaar en 6 mnd„ met inbegrip van den tgd in - bewaring doorge bracht, zoodat de interneering zal eindigen op 9 Nov. 1948; ontzetting uit het recht om te kiezen en verkozen te wor den; ontzetting uit het recht om ambten te bekleeden; ontzetting uit net recht om te dienen bij de bewapende nacht; verneurdverklaring van een liotoestel en de bescheiden, betrekking hebbende op het lidmaatschap van de N.SJ3. Zweedsche oorlogsbodems op de Schelde. Dinsdagmiddag omstreeks 3.30 uur passeerden te Vlissin gen drie Zweedsche oorlogs bodems op weg van Dublin naar Antwerpen voor vlagver toon. Terwijl de s.diepen beloodsfc werden passeerde de provin ciale boot die ter begroeting de driekleur streek, een ge baar dat door een der Zweden werd beantwoord. De schepen, de kruiser .Tilgia" en twee orpedobooten, de „Mjölnes" en Ie „Munes", zetten daarna koers naar Antwerpen. Van Terneuzen uit is het oatrouillevaartuig,' de Queen Wilhelmina" de Zweedsche oorlogsbodems tegemoet ge varen en de officier van piquet heeft een bezoek aan de sche pen gebracht. VOOR BENOEMING BEDANKT. De heer J. W. Jansen Schoon- oven te Alphen d. Rijn. die >or den Herv. Jeugdraad te lissingen benoemd was tot ■ugdleider, heeft voot ULi* benoeming bedankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2