PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Jhr. de Geer verweert zich nogmaals. Amerikanen willen Indonesië in den Veiligheidsraad bespreken Opbouw van het jeugdwerk, in West-Z.-Vlaanderen. HoofdredacTeuf O. BaHlntlJn '(met redactioneelc medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissingen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocb, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 5 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 129 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, frar.co Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostbuig Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het Wereldgebeuren Dreigende mobilisatie in Joego-Slavië. AMERIKAANSCH-RUSSISCHE SPELDEPRIKKEN. De protesten en redevoerin gen in Rusland tegen de hui. dige Amerikaansche buiten- landsche politiek duren voort. Radio Moskou heeft nu fel geageerd tegen een dezer da gen gevallen besluit van de Amerikaansche bezettin£sau- toriteiten in Duitschland om uit hun zóne het transport van Duitsche fabrieksinstalla- ties naar Rusland stop te zetten. Dit wordt in flagran- ten strijd genoemd met de geallieerde besluiten van Pots dam en een nieuw bewijs, dat de V.S. zich niet meer aan deze overeenkomst willen hou den. Overigens heeft, evenals Engelafid en Frankrijk en tal van kleinere landen, nu ook Rusland zich gemeld voor een leening van den grooten en rijken „kapitalistischen" oom in het Westen. Binnenkort zal het Congres beslissen of deze leening van een milliard dollar toegestaan zal worden.' Voorloopig is er nog te weinig in pot over j er is nog slechts een reserve van 812 millioen dollar na de laatste uitgaven maar het voornemen bestaat om de in- en exportbank, die deze lee ningen verzorgt, een grootere capaciteit te geyen. In som mige kringen neemt men aan, dat in ruil voor een leening aan Rusland zekere eischen zullen worden gesteld, o.a. dat de Sovjet-Unie zal toetreden tot de monetaire wereldover eenkomst van Bretton Woods, Tot nu toe heeft Rusland zich angstvallig buiten dergelijke internationale financieele over eenkomsten gehouden. In afwachting van een nieu- we bijeenkomst op 15 Juni as. van de ministers van' buitenlandsche zaken van de Groote Vier in Parijs, neemt de activiteit in de 'omstreden Italiaansche gebieden toe. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" zouden n.l. de bladen te Belgrado een algemeene mobilisatie hebben aangekondigd. In de door de geallieerde bezette zone van Venezia Giulia zou de alarm toestand zijn afgekondigd. De correspondent seint dan verder, dat de spanning in de stad het hoogtepunt heeft bereikt en de Joego-Slavische bevol king opgewonden wacht op den terugkeer uit Moskou van maarschalk Tito en zijn chefs van den generalen staf. Wel- licht kan dit bericht er op wijzen, dat Tito een nieuwe poging zal doen om de ge allieerden voor een voldongen feit te stellen. Den eersten keer schroomden de geallieerden niet, het des noods op een conflict te laten aankomen en grepen hun troe pen in en het ziet er naar uit, dat het ditmaal anders zal gaan. Behalve dergelijke berichten blijven stakingen en stemmin gen over de geheele wereld -het nieuws beheerschen. In Canada zqn de zeelieden, die op de meren varen in sta king gegaan. Zij werkten tot nu toe 12 uur per dag en eischen een 8-urige werkweek. Ook de Amerikaansche zeelie- denbond zal per half Juni een staking afkondigen, indien niet voor dien tijd beter loon wordt verkregen. Voor de versche ping van levensmiddelen zal echter een uitzondering wor den gemaakt. In Engeland gaat men in Caats van staken feesten. inden wil,voor een week zijn zorgen vergeten en maakt Internationale Landbouworganisatie. Kaas-export in plaats van boter? Een redacteur van A.N.P.. A'rieta heeft een vraaggesprek gehad met den heer H. D. Lou. wes. leider van de Nederland- sche delegatie op de thans ge- eindigde internationale confe rentie van de F-A.O. De heer Louwes gaf o.m. als zijn meening te kennen, dat het in de lijn van de ontwik keling ligt, dat men thans streeft naar een internationale boerenorganisatie, waarvoor op d.ze conferentie op initia tief van de Engelsche land bouworganisatie de basis werd gelegd. Hoewel nog niet ter sprake gekomen, zag de heer Louwes in de toekomst voor de inter nationale organisatie ook nog tot taak weggelegd het vraag stuk van de instandhouding van den kleinen boerenstand on der de oogen. Ten aanzien van den boter- export merkte hij op, dat onze productiekosten voor boter veel hooger zij.t dan die in Nieuw Zeeland en Australië. In dit verband kwam bq hem de vraag op of het niet beter zou zijn van boter over te schakelen op kaas, maar dan een werkelijk zeer goed pro duct. daar men anders in En- zich in groote stijl op voor de overwinningsparade, waarvan wordt verwacht, dat zq door niet minder dan 10 millioen bezoekers zal worden gadege slagen. Het geheele centrum is versierd; guirlandes van vlaggen slingeren zich van plein tot plein. Op de Theems zullen kleine booten fonteinen van water opspuiten en de parlementsgebouwen zqn om zoomd cjpor batterijen schijn werpers, die de gebouwen in een zee van licht zullen zet ten. Zelfs het gebouw van Reuter is in feestkleedij ge stoken. Het Nederlandsche contingent is Zaterdag aan land gegaan en zal een spe ciale training voor den pa- rade-marsch beginnen. Vereenlgde zitting der Staten Generaal geopend. Op weg naar normalere verhoudingen. Op eenvoudige wijze heeft de minister van binnenlancï- sche zaken, dr. L. J. M. Beel, gistermiddag de buitengewone zitting der Staten-Generaal (oude Eerste en nieuwe Twee de Kamer) geopend. Minister Beel hield een kor te toespraak, waarin hij dit gezamenlijk samenkomen van de Kamers de eerste phase op den weg naar normale parle mentaire verhoudingen noem de. De omvang van de in deze tot 20 Juli a.s. durende zitting te verrichten werkzaamheden zal in belangrqke mate be paald worden door het ver loop van de kabinetsformatie. Generaal Jodl over Hitier en zijn hoofdkwartier. „NOOIT ZAG IK EEN MENSCHELIJK WEZEN IN ZOO'N WOEDEBUI". VERBETEN MILITAIR AAN HET WOORD, Maandag is in Neurenberg het verhoor van generaal Jodl begonnen. De generaal, die nog altijd de breede roode strepen op zijn broek draagt, toonde nog altijd een overmaat van zelfbewustzijn. Vrijmoedig rondkijkend naar alle kanten riep hjj met kennelijken trots uit, dat het soldatenberoep hem in het bloed zat. Jodl gaf een uitvoerige schets over zijn verhouding tot Hitier en de toestanden in het hoofdkwartier. Dit hield vol gens hem het midden tusschen een klooster en een concenfra- tiekamp Het was omgeven'met prikkeldraad en ontelbare posten en in het midden was: ..het allerheiligste", waarin zelfs de leden van den staf niet konden binnen treden. In dit allerheiligste drong van de bui. tenwereld uit dan ook zeer weinig door. In den trein naar het Poolsche front, twee dagen na het uitbreken van den oor log, sprak ik Hitier voor het Spel met den dood. De 12-jarige J. K. en de 13-jarige H. H. te Amsterdam trachtten een granaat te demon- teeren. Het projectiel kwam tot ontploffing, waardoor beide jongens zeer ernstig werden ge wond. Nadat zij naar het Wilhelminagasthuis waren vervoerd, kon een geneesheer nog slechts den dood constateeren. Anjerdag op 28 Juni. Het ligt in de bedoeling van het Prins Bernhardfonds om op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een openbare inzameling (Anjerdag) te houden. Dit fonds beoogt de financiering of financieele steunverleening van de orga nisaties of acties van jeugd en ouderen, die de geestelijke weerbaarheid van ons volk versterken. Internationaal Christelijk Vakverbond. Jubileum-congres. Het Internationaal Christe lijk Vakverbond, dat 25 jaar bestaat, congresseert dezer dagen in de Nederlandsche hoofdstad. Maandagavond kwamen de afgevaardigden op den begroetingsavond bq- een. Nederlanders en Belgen, Lu xemburgers, Franschen Zwitsers waren tezamen. Ook van 't Christelijk Vakverbond van Oostenrijk werden afge vaardigden verwacht. Gister morgen begon het eigenlijke congres. Henri Pauwels, voor_ zitter van het I.C.V., sprak in het Nederlandsch en Fransch een korte begroetingsrede uit. waarin hij vooreerst herinner" de aan den voorbijen strijd, die gewonnen werd. Met vreugde constateerde spr., dat de stukken van het Verbond, dank zij den Nederlandschen secretaris, P. J. S. Serrarens, Zwitserland in veiligheid werden gebracht. De voorzit ter wenschte het I.C.V. geluk met het behoud van den per soon en de werkkracht van dezen secretaris. brand in nedkrlandsch korvet. In het achterruim van de Nederlandsche korvet „Tam- wordth", die in de haven van Sydney ligt, is brand uitge broken. De brandweer en de »,-• „-bemanning van het schip wa. gelaiid bijv. niet veel kans zou ren het vuur spoedig meester, hebben een geregelden afzet De aangerichte schade is niet te vinden. ernstig. eerst in mijn leven zeide Jodl en bij die gelegenheid had de Führer hem gezegd- „Ik heb een reactionnaire weermacht, een christelijke of keizerlijke marine en een nat-soc. luftwaf. fe". Het leven in het hoofd kwartier was volgens Jodl een waar martelaarsleven. Hij riep luide, dat hij een van de wei nige officieren geweest was, die het gewaagd had zich krachtig tegen Hitiers plannen te verzetten en wel in zooda nige woorden, dat de toehoor ders een catastrofe vreesden. Jodl kwam terug op zqn in het proces reeds vroeger ver melde botsing met Hitler in Augustus 1942 in Winnitza. „Nooit in mijn leven heb ik 'n mensch in een dergelijke woe de-bui gezien" zei Jodl. Sinds dien had Hitier nooit meer ge zamenlijk willen eten. Hq zei dat h\j Jodl door Pauliissen zou vervangen, zoodra deze Sta lingrad genomen had. Een nieuwe groote botsing had Jodl in 1943 met Hilter ge had toen hij, hem rapporteer de, dat het fascisme dood was en Romes straten vol wegge smeten partq-insignes. „Zulke onzin kan alleen maar een of ficier vertellen. We zien weer dat generaals niets van politiek begrijpen", zoo had Hitier ge reageerd- Ook het oude lied „wij wis ten niets" werd door Jodl mee. gezongen. Van pogingen door het buitenland om oorlog te vermijden had hij eerst hier in het proces gehoord. In 1939 hadden de militairen niet meer geweten dan in de Duitsche kranten stond, zoo wilde hij doen gelooven ..een meester werk van geheimhouding" had Himmler volgens hem verricht met zqn concentratiekampen. Militairen kregen van Himmler slechts foto's gestuurd van fraaie tuinen die in Ghetto's en kampen werden aangelegd. De generaal die door den president met een laconiek „we are not interested in it" werd gestopt bq „lofliederen" op het ongewo ne genie van Hitier, sloeg met de vuist op den katheder toen hq met pathos uitriep: „Er zijn ook in Duischland patriot, ten en niet alleen in het bui tenland Ik reken mij onder hen zoolang ik adem". 45.000 jonge Denen willen emigreeren. In het Deensche blad „Berlingske Tidende" komt het volgende arti- "kel voor: Een onder zoek van het Deensche instituut Gallup heeft vastgesteld, dat ook in de Deensche jeugd een sterke neiging bestaat om zich elders te vesti gen. 45.000 Denen tus schen 18 en 35 jaar wen. schen Denemarken te verlaten. 30 hiervan heeft voorkeur voor N. Amerika, 14 voor Australië, terwijl kleine percentages Zweden en Zuid-Amerika als het land van belofte zien. Het ieven 70 duurder geworden. Index-cijfers voor arbeidersgezinnen. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn index cijfers gepubliceerd inzake' de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen. De ge middelden in zes gemeenten (Groningen, Enschede, Eind hoven, Tilburg, Dongen en Heerlen) in 1938<"39 zrjn daar bij als grondslag 100) aangenomen. Met betrekking tot deze cqfers dient nog te worden opgemerkt, dat zij t. m. 1944 zijn samengesteld in de veronderstelling, dat het zelfde werd aangeschaft als in 1935/'36. in welke periode een budgetonderzoek werd gehouden. Van September '45 af zijn echter de niet verkrijg bare artikelen uit de bereke ning weggelaten. Het totaal indexcijfer loopt vrqwel parallel aan dat voor voeding. Zij geven het volgend verloop te zien: totaal 1944: Jan.-Juli 1945: Sept. Dec. 1946: Maart 101.9 153.1 161.8 166.2 170.1 voeding 101.7 163.5 165.6 169.1 174.7 Een geringere stijging geeft het indexcijfer voor de overige uitgaven te zien: het liep van 100.4 in 1939 op tot 128.6 in 1946. Daarentegen zqn de cij fers voor kleeding, schoeisel, reiniging en woninginrichting en huisraad verdrievoudigd. Dat voor kleeding bewoog zich evenwel sedert Septem ber 1945 in dalende richting: September 1945 325,2; Decem ber 1945 310,5 en Maart 1946 Er komen 28.000 auto's beschikbaar. Van officieele zqde schijnt men van plan te zijn het auto park van Deelen zoo spoedig mogelijk te liquideeren. Deze week zullen eenige honderden chauffeurs en monteurs uit Rotterdam het reeds aanwe zige personeel versterken, ter wijl bovendien nog eenige honderden militairen verwacht worden ter uitbreiding van de bewakingstroepen. Het aantal motorvoertuigen in de „dump" wordt geschat op 28.000. Het Nederlandsche leger zal er ^waarschijnlijk 18.000 van overnemen, terwijl de rest binnenkort voor civiele behoeften beschikbaar zou komen. Prinses Juliana bezoekt Oost-Brabant. Donderdag 6 Juni a.s. zal H. K H. Prinses Juliana eer bezoek brengen aan Oost-Bra bant. Italië vóór de republiek? De Italiaansche vice-pre- mier, Pietro Nenni, heeft me degedeeld, dat volgens de tot nog toe getelde stemmen in het referendum over de toe komst der monarchie 1.509.000 personen voor de republiek en 848.000 voor de monarchie hebben gestemd. Alle gebieden, op het vas teland, die in meerderheid voor de monarchie hebben gestemd, liggen ten Zuiden van de lrjn, die correspondeert met de Noordelijke grens van het voormalige koninkrijk Napels. Voorloopige resultaten Italiaansche verkiezingen. De resultaten van de ver kiezingen voor de wetgevende vergadering zqn tot nog toe als volgt: Christelijke Demo craten, 4.159.150, Socialisten: 2.537.550 Communisten: 2 mil lioen 418.700. Mijnen blijven gevaarlijk. Te Austerlitz werd Zater, dag j.l. een réunie gehouden door eenige reserve-officieren, die hier in 1940 gelegerd wa ren. Na het diner begaven zich een drietal officieren naar den kelder van het gebouw en kwamen terug met eenige zg. richelmijnen, die ze tracht ten te demonteeren. Door een opperwachtmeester werden zij met deze gevaarlijke dingen naar buiten verwezen. Na slechts enkele stappen gedaan te hebben, ontplofte een der mijnen, waardoor een kapitein onmiddellijk werd gedood. Een luitenant liep levensgevaarlijke verwondingen op. Jubileumvlucht naar Batavia. Vrijdag a.s. vertrekt van Schiphol het handerdste vlieg tuig van den regeeringslucht_ transportdienst naar Batavia. Radiorede na de capitulatie was niet in strijd met hel internationaal recht. Goede bedoelingen, die niet bereikt werden. Jhr. mr. D. J. de Geer ver dedigt zich thans in een twee de verweerschrift tegen de aan zqn adres geuite beschul digingen in verband met zijn terugkeer naar Nederland. „Mijn ambt was vervallen; voor mijn uitlandigheid bestond geen reden meer", schrijft hij. Aan zijn vergunning om naar Nederland terug te gaan, was geen andere voorwaarde ver bonden ,,dan dat ik mq van politieke bemoeiingen zou ont houden", aldus de schrqver volgens het excerpt, dat As sociated Press van deze bro chure geeft. Jhr. de Geer licht een punt in zqn rede van 20 Mei 1940 nader toe, nj- de passage, „De bevolking harerzijds heeft den plicht door een rustige en or delijke houding het normaal functionneeren der diensten te bevorderen en zich van alles te onthouden wat een geregel den gang van zaken zou kun nen verstoren of bemoeilijken". Hierover schrijft hq: „In het licht van latere gebeurtenissen schijnen deze woorden weinig aannemelijk en een verloo chening van den heroïeken feest, die in de latere verzets- eweging heeft geheerscht. Maar ontkend zal niet worden, dat zij in overeenstemming waren met het internationale recht, met name met de Vier de Conventie van 's-Graven- hage, het zgn. Landsoorlogs- reglement zooals dit de rech ten en verplichtingen zoowel van den bezetter als van de bevolking van een bezet gebied omschrijft". desillusie, Vervolgens houdt jhr. De BRITTEN EN NEDERLANDERS ZOUDEN MET JAPANNERS SAMENWERKEN. Nederland kan de Indonesische voorstellen niet accepteeren. Tien democratische leden van het Amerikaansche Ccn- gres hebben er in een schrij ven aan Stettlnius, den Ame- rikaanschen afgevaardigde by de U.N.O., op aangedrongen, dat de Indonesische kwestie ter onmiddellijke behandeling op de agenda van Ben Veilig heidsraad van de Ver. Volke ren geplaatst zal worden. De brief hield verder in, dat „gewapen- e Japansche troepen onder bevel van Brit- sche commandanten zich ter plaatse bevinden om „wet en orde" in Indonesië te hand haven. Zrj, die de schuld van den doodenweg van Bataan en dergelijke wreedheden tegen over onze en geallieerde sol daten op zich hebben geladen, zijn onder geen enkele voor waarde een dergelijk vertrou wen waard. De reden voor hun aanwezigheid is al even afschuwelijk. Japansche troe pen werken samen met de Britsche en Nederlandsche Cursus op kasteel bij Aardenburg begonnen. Een snelle start. Als er in West-Zeeuwsch Vlaanderen iets gebeuren moet, rekent men er meestal niet 'op. dat dit snel zal gebeuren en toen dan ook eenigen tijd ge leden bekend werd, dat er een commissie was gevormd om het jeugdwerk in W.-Zeeuwsch Vlaanderen buiten schoolver band ter hand te nemen, meenden velen dat het wei geruimen tqd zou duren, eer met dit werk een aanvang zou worden gemaakt. Des te verheugender is het, dat er thans reeds van prac- tische resultaten melding kan worden gemaakt. De toen gevormde commissie heeft haar taak echter met groote energie aangepakt en dank zq de onontbeerlijke me dewerking van den burgemees_ ter van Aardenburg, den heer J v. Dongen, en notaris v. d, Schrieck aldaar, kon de hand worden gelegd op het zoo prachtig gelegen kasteeltje de „Elderschans" te Aardenburg, voor het geven van cursussen voor de vorming van jeugd- leiders(sters). Het ligt in de bedoeling om voorloopig om de twee weken een driedaags weekend te houden, in welke weekeinden een drietal consu- kameraadschap. Het "is dan 'lenten uit Den Haag les zullen geven in sport en spel, volks dans en volkszang. het officieele BEGIN. Het eerste weekeind is Vrij dag begonnen en droeg een officieel tintje- Bijna '40 a.s. jeugdleiders en -leidsters wa ren bijeengekomen. De groep Aardenburg bij gestaan door enkele leden van Oostburg, had gezorgd, dat het interieur van het kasteel, dat ontzettend heeft geleden, weer toonbaar was gemaakt. Slaapzalen waren ingericht de keuken is in orde gemaakt (ook de maaltijden moet men zelf verzorgen) enz. enz. en weliswaar ontbrak nog het electrisch licht, doch met kaarsen en petroleumlampen wist men zich ook te behelpen. De voorzitter van de com missie tot opbouw van het jeugdwerk in W. Zeeuwsch Vlaanderen, de heer L! de Bree, verrichtte de officieele opening en zette het doel na der uiteen- Spr. memoreerde de groote ontbering van de jeugd in de laatste jaren, niet alleen stoffelijk, doch bovenal geeste_ lijk. Er was toen geen tijd voor ook de bedoeling dat deze weekends de kameraadschap zullen bevorderen, waarbij het ee.i verheugend verschijnsel is. dat men hier bijeen is in een zoo groote verscheidenheid en er geen plaats is voor den z.g, schctjesgeest. Wethouder j-<annooij .sprak als vertegenwoordiger van den burgemeester en zegde gaarne alle medewerking van het ge- meentebestuur toe. De officieele opening werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Zeeuwsch Vlaamsche volks lied. In den open haard werd daar na een houtvuur ontstoken en er werden vele liederen ge zongen. De drie consulenten hebben vervolgens een uiteen zetting gegeven van het pro gramma, dat - zal worden af gewerkt. Het geheele gezelschap was enthousiast en hoewel Duiten de regen bij stroomen neer- gutste en een aantal manne lijke a.s. jeugdleiders in ver band daarmede, nog diverse voorzieningen moesten treffen, heerschte er onmiddellijk een goede sfeer. Men koestert in Zeeuwsch Vlaanderen van deze cursus sen groote verwachtingen. En terecht! In de Zeeuwsch Vlamingen schuilt het elan van onze Zui derburen en het doorzettings vermogen van dc bevolking van boven de Schelde en ge zien de gunstige factoren zal succes niet uitblijven! strijdkrachten om de Indone sische republiek te onderdruk ken". de tegenvoorstellen der indonesiërs. In welingelichte kringen te Batavia wordt verwacht, dat Sjahrir met tegenvoorstellen naar Batavia zal terugkeeren. Men neemt in deze kringen aan, dat deze tegenvoorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den eisch, dat de republiek Indonesia geen autonome staat binnen het kader van het Koninkrijk zal zqn, doch eerder een onafhankelijke staat, welke aanvankelijk met het Koóinkrijk door een ver_ drag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waar schijnlijk eveneens deel uit maken van de in het tegen voorstel vervatte eischen. In republikeinsche kringen wordt verklaard, dat het In donesische antwoord op de Nederlandsche voorstellen in tegenwoordigheid van sir Archibald Clark Kerr tusschen van Mook en Sjahrir te Ba tavia in het laatste stadium der besprekingen is bespro ken, waarna van Mook het aan de Nederlandsche regee ring heeft overgelegd, welke, aldus deze republikeinsche bron, daarmede niet accoord heeft willen gaan. het nieuwe indische kabinet. Betreffende het republi keinsche kabinet te Batavia verwacht men in republikein sche kringen, dat, behalve de drie kabinetswijzigingen, die door Sjahrir zqn aangekon digd, gisteren nog eenige mu taties te Djogjakarta zijn be sproken. Waarschijnlijk zal Mohammed Natsir, de minis ter van voorlichting, in zqn functie worden hersteld ter wijl wellicht nog eenige porte feuilles op andere wijze zullen worden verdeeld. Naar men verwacht, zal het nieuwe ka binet worden gevormd uit le den van de vier grootste par tijen: de socialistische partij van Sjahrir, de P.N.I., de Masjoemi en de P.B.I. Vooral de laatste partij in het hi^i- dige kabinet slechts vertegen woordigd door een onderminis ter schijnt in het binnen land belangrqk gegroeid te zijn. Men verwacht geen com munist in het nieuwe kabinet. rapwi-trein niet gearriveerd. De Rapwi-trein, die. naar de republikeinen aan het Brit sche hoofdkwartier hadden beloofd, met de eerste op deze wijze geëvacueerde personen uit het binnenland zou arri- veeren, is niet aangekomen. Uit Indonesische bron wordt vernomen, dat deze evacuatie per trein wederom moest worden uitgesteld, daar er technische belemmeringen wa ren. Geer zich bezig met zqn plan nen bij het Qtiitvangen van de opdracht tot kabinetsformatie in Augustus 1939 en de daarop gevolgde desillusie: Toen in Augustus 1939 de opdracht tot kabinetsformatie tot mij kwam, waren er twee zaken, die my scherp voor oogen stonden en waarvoor ik, ondanks mqn bijna 70-jarigen leeftijd, gaarne mqn persoon wilde inzetten: le. de zoo krachtig mogelij ke handhaving van onze neu traliteit in den nabijzqnden oorlog; 2e. de openstelling van het ministerambt voor een partij, voor welke dit tot dus ver steeds gesloten bleef, door eigen of anderer toedoen, maar in elk geval tot schade van 's lands belang, immers van een normaal functionnee ren van ons parlementaire stelsel." Over het eerste punt zegt De Geer: „Het resultaat is be reikt. dat geen enkele oorlog voerende mogendheid vrees be hoefde te koesteren over ons grondgebied onverhoeds te worden aangevallen Wie ons land binnenkomt, om van hier den achterliggenden vqand te bestoken zal zich den weg op de meest drastische wijze zien versperd." Wat het tweede J>unt betreft: „Reeds jaren ge- eden had ik in de Tweede Kamer er op gewezen, dat de sociaal-democratie, naar ge lang zij een passend aandeel kreeg in de vervulling van publieke functies ook hier te lande op den duiir zou winnen in revisionistisch beleid d.w.z. in politiek verantwoordelijk heidsgevoel. in constitutionee ls zin in gematigdheid van stre. ven, in erkenning van het be trekkelijke der dingen in al- gemeen-maatschappelqk be sef". „UITERMATE beleedigï^TB*'. Het slot van De Geers bro chure behandelt het derde punt van Gerbraindy's memo randum, waarvan De Geer de voorstelling van zaken „uiter mate.. beleedigend" noemt ter wijl hq beweert, dat Gerbran- dy zulks in Londen nooit heeft laten blijken. Dit derde punt betreft den maatregel van De Geer tot z.g. veiligstelling van het Nederlandsche volksver mogen. zeevaartschool te makassar. Op 1 Aug. a.s. zal te Ma kassar aan den Lajang- weg een lagere zeevaart school worden geopend, plaats biedende aan 500 leerlingen. Hieraan zal worden opgeleid lager personeel voor den dienst van scheepvaart, zee- visseherij en particuliere ree- derijen, zooals stuurlieden klei ne kustvaart, djoeroemoedi's, koks en stokers. Tévens is in voorbereiding de opening van een middel bare zeevaartschool voor 250 leerlingen, voor opleiding van. stuurlieden, machinisten en radiotelegrafisten groote vaart. België verloor vari zijn koopvaardijvloot. Blijkens het verslag der Belgische reeders over de oor logsjaren omvatte de koop_- vaardijvloot op 1 September 1939 90 schepen met een to tale tennenmaat van 359.234 brt. Op 10 Mei 1940 beschikte België over 101 schepen.1 (422.949 brt.) Op 1 Januari jl. was het tonnageverlies ten opzichte van 10 Mei 1940 75 pet., te genover 1 Sept. 1939 70 pet. IN andere landen. Het vefslag geeft ter ver gelijking het volgende staatje van verliezen en aanwinsten in verschillende landen: Britsche Rijk verlies 10 pek; Noorwegen verlies 16 pet.; Denemarken verlies 20 pet.; Nederland verlies 33 Set.; Frankrijk verlies 50 pet.; riekenland verlies 60 pet.; Vereenigde Staten aanwinst 400 pet.; Zweden aanwinst 14 pet.; Spanje aanwinst 10 pet. Hieruit blijkt, dat België en Griekenland wel het meest getroffen werden. De zeer hooge verliezen der Belgische vloot vinden verklaring in het feit, dat België niet in de ge legenheid was de verloren tonnenmaat aan te vullen en dat de Belgische schepen op de kustvaart ffn de Noord- Atlantische route voeren, op welke routes» de meeste ver liezen werden geleden. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling verschijnt ons blad, uit hoofde van zqn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1