Industralisatie moet onzen bevolkingsgroei opvangen. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN KENNIS EN NAUWKEURIGHEID ZULLEN EEN EERSTE VEREISCHTE ZIJN. T oekomst-problemen van de eerste orde. Op een persconferentie heeft de heer E- D. M. Koning, di recteur van het handels- en industrieel beleid. zyn inzich ten medegedeeld omtrent de industrialisatie van Nederland. Uit een statistiek putte de heer Koning merkwaardige cy fers omtrent de bevolkingsont wikkeling van Europa, dat naar verwacht wordt in 1970 met honderd millioen inwoners zal zyn toegenomen, waarvan Rusland alleen al 83 millioen voor zjjn rekening zal nemen en de rest van Europa 17 nil- lioen. Volgens deze statistiek zal Engeland van 50 millioen inwoners in 1940 tot 46.8 mil lioen in 1970 dalen, Midden- en West-Europa van 163 millioen iot 159 millioen, Noord-Euro- f>a van 20 millioen tot 19.5 mil- ioen, terwijl daarentegen in dienzelfden tyd Zuid-Europa zal stijgen van 77.5 millioen tot 86.5 millioen en Oost-Europa (zonder Rusland) van 87.7 mil lioen tot 105 millioen. IN 1965 10 MILLIOEN INWONERS. In West-Europa neemt Ne derland een uitzonderlijke plaats in omdat in tegenstelling met de andere landen, hier een styging van het bevolkingsaan tal wordt verwacht en wel tot tien millioen in 1965. waarna de bevolking vrijwel stabiel zal biyven tot 1970. Deze bevol kingsaanwas is, evenals die in Rusland, waar men consequen_ ties al zeer nauwgezet heeft getrokken, slechts op te vangen door gnootere industrialisatie. De land- en tuinbouw en de veeteelt zijn immers aan hun maximum toe en zelfs al ach teruitgegaan in hun opne- mings-vermogen van werk krachten (van 22.9 in 1930 tot 19.3 in 1938). De han del kan ook niet meer opne men, zelfs zullen talrijke im porteurs nog jaren zonder werk blijven. Reeds voor den oorlog heeft men daarom in Nederland ge tracht nieuwe industrieën te creëeren. al lukte dat niet vol doende- Intusschen zijn in vele febieden, waarheen West- uropa. en ook Nederland, zijn industrieproducten zond, b.v. Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Britsch-Indië, zelf reeds vele fabrieken ontstaan, fabrieken die uiteraard zich eerst om de gewone dagelijksche dingen als voedsel, kleeding, schoeisel, enz. bekommeren. EEN EIGEN TAAK. Wil Nederland nu zijn in dustrialisatie opvoeren, dan zal het zich op ander gebied moe_ ten begeven, met name die pro ducten moeten gaan fabricee- ren, waar die landen nog nie* aan toe zyn, dus fabrikaten waarbjj het om grootere ken nis en nauwkeurigheid gaat als precisie-machines. fijne werk tuigen. optische en chemische producten, enz. Wij hebben daarbij rekening te houden met de Amerikaansche concurren tie, die zeer rationeel werkt. Het reëele volksinkomen be draagt in Nederland 600.— per hoofd, in Amerika 800.- in Zwitserland en Canada 700.Dit beteekent. dat ons volksinkomen zal moeten stijgen en dat is alleen mogo- ïyk door een fijnere industriali satie, waarbij bovendien onze deviezennood komt. Voor den oorlog voerden we voor 1200 milloen in en voor 800 mil lioen uit, welk verschil door baten uit Indië, van onze scheepvaart en van beleggin gen In het buitenland werd op gevangen, welke thans verval len zijn. Dit maakt het noodzakelijk dat we tal van producten tot dusver ingevoerd, zelf gaan maken, zooals b.v. rijwielon- derdeelen. Amerika toont ech_ ter, dat grootere economische gebieden noodig zijn om een n\jverheid rendabel -te maken SAMEN MET BELG1U. Vandaar dan ook het econo misch accoord tusschen België en Nederland die nu samen gaan overleggen, welke dustrieën in beide landen mo gen blyven of gevestigd wor den. Het afzetgebied voor zoo'n industrie zal dan België plus Nederland zyn. Om nu de industrie op we tenschappelijk en technisch hooger peil te brengen, achtte spr in de eerste plaats noodig opvoering van het technisch onderwys op hooger niveau. Het aantal ambachtsschool leerlingen en ingenieurs zal sterk moeten stijgen, evenals het peil van het technisch on derwijs. Voorts is meer wetenschap- pelgk-technisch onderzoek noodzakelyk, evenals een bete. re voorlichting van het publiek. Intusschen komen by het de. partement van handel en ny~- verheid talrijke plannen van ondernemers binnen, die nieu we industrieën willen vestigen. De beste en meest betrouwba re worden thans daarvan uit gezocht en de mogelykheid van uitvoering bekeken. Een ster kere industrialisatie van Ne derland zal echter pas over vijf of tien jaar vruchten kun nen afwerpen, zoodat men ze ker niet de huidige omstan- dingheden in aanmerking moet nemen. Het gaat hier om -toe- komstproblemen van de eerste orde. Staking bij de Radio? By .Radio-Nederland" heb- ben vólgens het -Alg. Handels blad, de musici een eisch tot loonsverhooging gesteld. De werkgage's zouden moeten komen voor de drie categorie- en van musici op 100, 97.50 en 95 per week. Radio Ne derland deed een tegenvoorstel van 70 per week gemiddeld. In de kringen der Hilversum- sche musici acht men het niet onmogelijk dat dit conflict op een staking zal uitloopen. Als zwagers ruzie krijgen.... Bij een twist te Halsteren gingen twee zwagers elkaar te lijf. De eene sloeg den ar.der met een stuk hout achter op het hoofd. Toen de getroffene thuis kwam, voelde hij zich on wel worden en nog dienzelfden nacht is de getroffene over leden. UNILEVER-SCHANDAAL. De officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken, welke ge daan zijn met betrekking tot het Unilever-schandaal- TIEN ROOSENDALERS GEARRESTEERD In verband met diefstal en zwarten handel met suiker op een tweetal bedrijven te Roo sendaal zijn door de politie aldaar tien personen gearres teerd en in verzekerde bewa ring gesteld. Bij het onder zoek kwam vast te staan dat suiker zwart werd verkocht en ook wel werd geruild tegen fietsbanden. Dagelijksch smokkelverkeer tusschen Nederland en België. Dageiyks stroomen allerlei vrachtjes smokkelwaar van België uit Nederland binnen en omgekeerd weer vrachtjes van Nederland naar België. De goederen, die van België uit worden overgesmokkeld blijven immer dezelfde: textiel, schoenen, sigaretten en drank. Op het oogenblik bestaat ei echter een rage om van Ne derland brood naar België te smokkelen. Dit is een merk waardig verschynsel, wanneer men weet. dat in België veel meer meelproducten vry van bon te koop zyn dan in Ne derland. Maar de Belgen heb ben -tegenwoordig grauw broodreeds meer dan een jaar geleden kende men cr het prachtig witte brood 8Is van voor den oorlog en het is nu een bittere teleurstelling, dat de kwaliteit aan de kwan titeit moest worden opgeof ferd. Voor het overige zyn „Hol- landsche zetpetatten", poot- aardappelen, by de Belgen nog altnd evenzeer in trek. vorige week slaagden de douane-agenten te Putte ei in verschillende vrachten brood en aardappelen „af te slagen". Doodstraf voor Silbertanne-moorden. De byzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage be. handelde Maandag de zaak te gen H. Kromhout uit Haarlem en J Besteman uit Wassenaar. Deze hadden zich schuldig ge maakt aan z.g. Silbertanne- moorden'' op de burgemeesters van Asten en Someren. Behal ve deze twee moorden hadden zy nog een aantal andere op hun geweten, waarvoor zy wel iswaar thans niet terecht ston. den. doch die zy nu toegaven te hebben begaan. Zoo hadden zij in hun functie van S.S.-man dergeiyke wraakmoorden ge. pleegd te Apeldoorn. Purmer- end, Voorschoten. Wassenaar en Rotterdam. De procureur-fiscaal kon geen andere mogelijkheid zien om deze moorden te straffen dan door den dood Hy vroeg bevestiging van het vonnis van het Byz. Gerechtshof te 's Hertogenbosch, dat beide ver dachten tot de doodstraf ver oordeeld had. De verdediger, mr. J. v. d. Plas. wees op den jeugdigen leeftijd van de beklaagden, die hij meende te moeten beschou wen als „oorlogsslachtoffers", gezien den zeer jeugdigen leef. tyd waarop zij in de klauwen van het nationaal-socialisme geraakt waren. Hij bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 24 Juni. Doodstraf voor den leider van „Groep Tien" Tegen den voormaligen leider van de „Groep tien" te Rotterdam, den vroegeren SS- Obersturmführer, en ex-kapi tein der staatspolitie C. Harm, sen, is Maandagmiddag in de zitting van het bijz. gerechts hof te Rotterdam wegens landverraad de doodstraf ge eischt. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De verkiezingsdierst van het A.N.P. deelt mede. dat bij de berekening van de zetelver. deeling voor de Prov. Staten van Zuid-Holland abusievelijk werd aangenomen dat de Chr. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie mei elkaar verbonden had. Dit blykt echter niet het geval zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de Chr. Hist. Unie 1 zetel min. der toegewezen krijgt dan werd berekend en de Partij van den Arbeid 1 zetel meer.' Een en ander heeft echter geen invloed op de denkbeeldl. ge samenstelling van de Eer ste Kamer. De aardbeving in Turkije. De aardbeving die vo rige week Vry dag Tur kije heeft getroffen, heeft ernstige verwoes tingen veroorzaakt. Daai de getroffen streek da- genlang geïsoleerd is ge weest, komen de berich ten hierover eerst nu langzamerhand door. In een plaats werden alle huizen op twee na verwoest en vielen non derden slachtoffers. Een ander stadje werd voor 85 verwoest. Nog steeds <.yn de verbindin gen niet hersteld. Nieuws in een notedop Duitschers in Berlijn heb ben een demonstratie gehou den. waarin zij vroegen om een vrijen socialistischen staat. De demonstratie nam een anti geallieerd karakter aan. De politie greep echter niet in. - De Amerikaansche mi nister van handel, Wallace, -te. ens leider van de nationale campagne tot inzameling van voedingsmiddelen, heeft ge zegd, dat o.a. Nederland zen dingen uit deze Inzameling zal kunnen ontvangen. Zondagmorgen hebben neo-fascisten twee handgrana ten geworpen in de drukkerij van het socialistische dagblad „Avanti" te Milaan. Vijf zet ters werden gewond. Prinselijk paar naar de Victory Parade. H. K, H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich Vrijdag a.s. in den namiddag per vliegtuig naar Londen be geven in verband met de Vic tory Parade aldaar, op Zater dag a.s. De Staat en Minister Drees door de E.V.C. gedagvaard. De E.V.C. heeft minister Dre£s en den Staat der Neder landen in kort geding gedag vaard wegens een onrechtma tige overheidsdaad. Zij meent, dat de minister niet bevoegd is om aan de Arbeidsbureaux aanwijzingen te geven voor het verleenen van bemiddeling bij het plaatsen van werkzoe kenden in een bedrijf, waar gestaakt wordt, zulks op grond van art. 6 der Arbeids- oemiddelingswet, dat den Ar beidsbureaux verbiedt in der- elyke gevallen bemiddeling te verleenen. Arbeiders, die weigeren aan een oprcep van het Arbeidsbureau gevolg te geven, worden, aldus de E.V. C„ van steunverlcening en overbruggingsuitkeering uit gesloten. Auto's voor artsen. Wy vernemen van de zyde van het Ministerie van Verkeer en Energie, dat voor het geval de 3000 nieuwe Nash-perso nenauto's buiten de gewone allocatie door Amerika voor de - medische verzorging van Nederland beschikbaar worden esteld. deze ook inderdaad an de artsen zullen worden verstrekt. Sjahrir gaat tegenvoorstellen ontwerpen. Sjahrir heeft tydens een oersconf eren tie verklaard, dat hij binnen één of twee dagen zal beginnen met het ontwer pen van de Indonesische tegen voorstellen. welker ontwerp hij daarna ter goedkeuring aan Soekarno zal voorleggen. AUTO-BEVRACHTINGS. DIENST OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juni 1946 is de auLO-oeviachtingsdienst opgeheven. Aan alle ryvergunningen voor beroeps, en eigen vervoer wordt de voorwaarde verhon den, dat de vergunninghouder verplicht is. wekelyks een op gave te verstrekken van gege vens betreffende het gebruik van en het verrichte vervoer met het motorrytuig, zooals Bevin sprak in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van buiten- landsche zaken .een groote re de gehouden over de buiten- landsche politiek. Hy zeide on der meer. dat alleen mét me dewerking van de Sowjetunie de vrede in Europa gewaar borgd kan zijn. De opvatting der Russen, dat alleen Rus land democratisch is en alle andere staten fascistisch zyn, werd door Berin verworpen. Italië een republiek? Volgens de Fransche pers- bureaux werd gisteravond of ficieus medegedeeld, dat een republikeinsche overwinning verzekerd zou zijn Om 6 uur was de stand voor de republiek 5.369.105 st. en voor de mo narchie 4.004.145 stemmen. LUCHTLIJN EINDHOVEN— LONDEN GEOPEND Dinsdagmorgen is de eerste D.C. 3. die van Eindhoven was opgestegen, op Croydon ge land. Hiermede werd de nieu we dagelyksche dienst Toonden- Eindhoven v.v. geopend. De heer Th. H. de Meester overleden. BEKEND FIGUUR IN SCHEEP V AARTKRLN GEN. In den ouderdom van 89 jaar is te Bussum overleden de heer Th. H. de Meester, oud directeur der Stoomvaartmy. „Zeeland". De heer De Meester, die in 1857 te Lent werd geboren, heeft 15 dienstjaren bij de marine doorgebracht, waarna hy in 1890 den dienst verliet als luit. ter zee eerste klasse. Hierna werd hy benoemd tot inspecteur van de Holland Amerikalyn te Rotterdam welke functie hy tot 1903 be kleedde. Hierop volgde zyn be noeming tot directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Li de oorlogsjaren 1914 1918 heeft hij veel gedaan voor het uitwisselen van krijgsge vangenen tusschen Engeland en Duitschland. In 1923 werd hy gepension- neerd als directeur en werd hy benoemd tot president-com missaris der Mij. Naast deze functie wa3 de heer De Mees ter, die algemeene bekendheid geniet in scheepvaartkringen, nog commissaris der Mij. „De Schelde", lid van den al- gemeeneh raad van „Onze Vloot"; voorzitter van de afd. Bussum dier vereeniging en voorts bekleedde hij de functie van hoofdbestuurslid van de Ned- Ver. voor Vreemdelingen, verkeer en was tevens voor zitter van de afd. Bussum van deze Vereeniging. Zyn verdiensten werden er. kend Ln zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en com mandeur in de orde van Oran je-Nassau. Bovendien bezat hij verscheidene buitenlandsche onderscheidingen. Hedenmorgen vond te Wes- terveld in allen eenvoud de cr« matie van het stoffelijk over schot plaats. Burgem. Leenhouts geïnstalleerd. Te Cadzand en Retranchement. Nadat Burgemeester J, A. zand was geïnstalleerd, vond Dinsdagmiddag de intocht Retranchement plaats. In bei de gemeenten waren er eerebo- gen, praalwagens, ruiters en muziek, die den nieuwen bur gemeester feestelyk verwel komden, terwijl bij de officieele installatie, zoowel te Cadzand als te Retranchement menig hartelyk woord werd gespro ken. Mr. T. A. J. 'V. SCHORER. Naar wy vernemen is net nog onzeker, of mr. T. A. J W. Schorer te Middelburg, die tot lid der Tweede Kamer werd gekozen voor de Party van den Arbeid, deze benoe ming vzal aanvaarden. Polder Walcheren leent 2 millioen. WESTKAPPELSCHE ZEEDIJK NIET VOOR DEN WINTER GEREED. Op 1 Juni werd de gewone voorjaarszitling van de Alge meene Vergadering van den Polder Walcheren gehouden, welke anders gewoonlyk op den laatsten Zaterdag in Apnl valt. De begrooting voor 1946 was echter reeds op 9 Maart vastgesteld; het jaarverslag over 1945 was ook thans nog niet gereed. De heeren Jhr. mr. H. L. Boogaert, P. Meijers en A. Staverman werden als commis_ saris toegelaten. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van het Dag. Bestuur tot het aan gaan van een leening groo' 2.000.000 ter dekking van de kosten van zink. en stort werken aan den oever van de Zuidwatering; tot de uitvoering van deze werken was reeds op 9 Maart besloten. Het voorste' werd aangenomen nadat de voorzitter enkele inlichtingen had verstrekt en nadat uit de vergadering was aangedron gen op opneming van de gel den in termijnen naarmate van de vordering van het werk. Bil de rondvraag beant wooi'dde de ingenieur eenige vragen over de herstelwerken aan den Westkappelschen zee- dyk; uit zijn mededeelingen viel op te maken, dat er hard gewerkt wordt, maar dat de omstandigheden, in het bij. zonder de onmogelijkheid om de noodige basalt te krijgen, tot gevolg zullen hebben, dat de dijk niet vóór den winter weei van de noodige bekleeding voorzien zal zijn. Tot onge rustheid behoeft dit echtei geen aanleiding te geven; wel zal het werk ook gedurende der. winter zooveel mogelijk moe ten worden voortgezet- WERELDKAMPIOEN DAMMEN NAAR ZEELAND? Het bestuur van den Zeeuw- schen Dambond heeft besloten den wereldkampioen dammen, den Franschman P. Ghestem, uit te noodigen naar Zeeland te komen om daar één of meer simultaan-seances te geven en zoo mogelyk een vierkamp tegen de sterkste Zeeuwsdne spelers te spelen. BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit van 15 Me 1946 zyn benoemd bij het Tri bunaal voor het arrondissemen; Middelburg: tot voorzitter van de vierde kamer mr. W. Nieu wenhuijsen, te Zierikzee, en tot lid J. J Stols, landbouwer te Kapelle (gem. Nieuwer. kerk), M T Klaassen, ambte. naar by 's Rijks belastingen, te Haamstede. J. M. van Iwaarden. landarbeider, te Oosterland en P. Geluk, gros sier. te Zierikzee. Middelburg CABARETPROGRAMMA. „Van alles wat" heette het cabaret-programma dat Za terdagavond voor een voll.e Schuttershofzaal werd opge voerd. Van alles wat omdat net program niet door één ver eeniging verzorgd werd, maar door een aantal „losse" Mid- delburgsche amateurspelers en was samengesteld uit zang en muziek en aardige sketches, met conference van den heer Julianus. Elk nummer werd beloond met een geestdritig applaus en vooral ook de Baby-ton-swingers en de 13- jarige Rita Vos konden succee oosten. De opbrengst van den avond kwam ten goede aan de Stich ting Nieuw-Walcheren". Des middags werd voor het zelfde doel voor een 250 tal kinderen een matinee gegeven. BRIDGEDRIVE. Ten bate van „Nederland helpt Indië" werd te Middel, burg een Bridgedrive gehou- den. De e?\ei>riv werd behaalt' d-Mjr den heer J. Tavenier Sr. De uitslag luidt: Groep 1: Oneven paren: le pr. mej. Rosemond en dhr. deze wordt gevraagd op for- 'Tichelman; 2e pr. mevr. mulieren, welke door den rijks Brouwers en mevr v. d. Boudt; (hoofdinspecteur van het ver.|3e pr. dhr. en mèvr. Volmer: keer daartoe op aanvraag wor. 4e pr dhr. Heyt en dhr. Min den verstrekt. derhoud. Even paren: le pr. dhr. en mevr. IJssel; 2e pr. dhr. en mevr. Knoop; 3e pr. dhr. en mevr. Detmar; 4e pr. dhr. en mevr. bar. v. Pallandt. Groep 2: Oneven paren: le pr. dhr. en mevr. W. Heijboer; 2e pr. dhr. en mevr. Rosen- daal; 3e pr. dhr. en mevr. Schenk; 4e pr. dhr. en mevr. Steenland. Even paren: le pr. mej. Rut gers en dhr. Groot; 2e pr. mevr. Umbgrove en dhr. mr. Deinse; 3e pr. dhr. en mevr. Wolters; 4e pr. dhr. v. d. Woestrjne en dhr Heijmans. Groep 3: Oneven paren: le dhr. en mevr. Dockheer; i pr. dhr. en mevr. Joosse; 3e pr. dhr. en mevr. Popma; 4e pr. dhr. Snethlage en dhr. Jongepier. Even paren: le pr. dhr. en mevr. Jansen; 2e pr. mevr. J. Dronkers en dhr. Koers; 3e pr. dhr. Radder en dhr. Chr. Gabriëlse; 4e pr. dhr. Peek en dhr. Jansen. Prijs voor geboden en ge maakt klein Slem mevr. Brouwers en mevr. v. d. Boudt, na loting met mevr. A. Dronkers en dhr. Mazzola. ~.ruto ontvangsten 293.083 /eere In de week van 27 Mei t.m. I Juni werd te Veere 4105 kg onsumpt'evisch en 2991 kg consumptiegarnalen aange roerd. Tribunaal Middelburg Aanwezigheid van wapens aan den S.D. verraden EEN IN DRIFT GESCHREVEN BRIEF. Streekboerenlelder stond terecht. Zitting van 31 Mei. Voor het Tribunaal dienden Vrijdag slechts zaken, die op 1 Februari waren uitgesteld voor nader getuigenverhoor of onderzoek. Het belangwek kendst was de zaak tegen S. A. van Keulen, koopman te Middelburg, die bevorderd zou hebben, dat de Sicherheits- dienst t?r oorc kwam, dat zich in het huis van J. Kraak aan de Vlasmarkt wapens bevon den. Dit geschiedde in 1943 en v. K. beweerde, dat niet door hem, maar door zyn zoon, Piet van Keulen, een opgevangen gesprek aan den SD. zou zyn overgebracht. Dit laatste werd o.m, verklaard door den ex-chauffeur van den S.D. A Joosse. Overigens bevonden zich bij Kraak geen wapens. De verdediger, mr. Dirven, schreef het geheele geval toe aan een burenruzie en drong aan op clementie.. De vischhandelaar Antheu- nis Marteyn uit Arnemuiden, had een brief aan een Nat. soc. instantie geschreven, waarin hij den agent der Ned ïsscherij-Centrale te Veere aangaf als anti-Duitsch, anti- N.S.B. cn saboteur. Nu beweerde hij, dat hij het in drift had gedaan, en omdat het om zijn boterham ging. Verdachte's raadsman, mr. Kuipers, wees er op, dat de man uit Veere geen nadeelige gevolgen van dezen brief heeft ondervonden. Later heeft gunstige verklaring voor hem afgelegd. Pleiter verzocht zijn cliënt in vrijheid te stellen. Ook mr. P. C. Adriaanse pleitte voor invrijneidsstelling van een beschuldigde, n.l. van den reiziger Pieter Eiff uit Middelburg, die evenals de vorige reeds eerder terecht st -nd. Een bewys van vrystel- ling van evacuatie achtte mr. Adriaanse normaal. Vele goe de Nederlanders gingen immers zoo'n papier bij de Duitschers halen. De dagvaarding is overdreven en pleiter meende, dat zyn cliënt reeds lang ge noeg heeft geboet voor zijn fouten. In alle zaken werd de uit spraak bepaald op Vrydag 14 Juni. Maandag 3 Juni behandelde het Tribunaal de zaak tegen den 69-j. landbouwer P de Lange uit Biggekerke. die streekboe renlelder voor Walcheren van den Nederlandschen landstand was geweest en zeer vriend schappelijke betrekkingen had onderhouden met den N.S.B.-er F. Kwekkeboom. Verder stonden nog terecht Janna Malipaart, 30 j. te Marteyn ook nog een zeer Waarde en Hedwig Schelle, 20 j., te Vlissingen, die beiden om. gang met Duitschers haddet gehad en J- C. Th. Louwerse, 26 j., die lid van de N.S.B. was geweest. In al deze zaken werd de uit spraak bepaald op 17 Juni. UITSPRAKEN In de zitting van het Tribu naal te Middelburg van 3 Juni werden de volgende uitspraken gedaan: Anthonie C H. de Nooyer, arts te Middelburg: beschuldi gingen vervallen verklaard. Blaas van de Ketterij, vis- scher te Arnemuiden: ontzet ting rechten. Willem Marinissen, landbou wer te St. Laurens: verbeurd verklaring van zyn vermogen tot een bedrag van 250 met ontzetting rechten. Daniel Huiszoon. visscher te Arnemuiden: 3 jaar internee- ring, ontzetting uit het recht tot bekleeding van openbare ambten en uitde beide kies rechten. Johannes A Hooftman. fa brieksarbeider te Middelburg: verbeurdverklaring van zijn vermogen tot 300 en radio toestel, ontzetting rechten. Vlissingen. Badseizoen wordt weer geopend. Zaterdag 8 Juni wordt te Vlissingen het badseizoen weer geopend. Het strand is geru.mö en de hekken op den boulevard zijn vernieuwd. Daar de bad hokjes van het Volksbad door de Duitschers zijn vernield zi n nu de winkeltjes van de win- kelgalery ingericht als kleed kamers voor kinderen. Het ligt in de bedoeling voor het baden een kleine betaling te verlan gen. Het is nog steeds niet zeker of er gedurende dit seizoen op de muziektent aan den boule vard weer concerten zullen worden gegeven. Zweedsche oorlogsbodems op de Schelde. Dinsdagmiddag omstreeks 3.30 uur passeerden te Vlissin gen drie Zweedsche oorlogs bodems op weg van Dublin naar Antwerpen voor vlagver toon. Terwijl de schepen beloodst werden passeerde de provin ciale boot die ter begroeting de driekleur streek, een ge baar dat door een der Zweden werd beantwoord. De schepen, de kruiser „Tilgia" en twee torpedobooten, de „Mjölnes" en de „Munes", zetten daarna koers naar Antwerpen. Van Terneuzen uit is het patrouillevaartuig, de „Queer. Wilhelmina" de Zweedsche oorlogsbodems tegemoet ge varen en de officier van piquet heeft een bezoek aan de sche pen gebracht. WALCHERSCHE KINDEREN- VERTROKKEN. Dinsdagmorgen vertrokken weer 31 Walcnersche „bleek neusjes" uit Vlissingen, Sou burg en Nieuw- en St Joos- land voor een tyd van drie maanden naar Zuid-Holland sche boeren in de omgeving van Rotterdam. De kinderen zullen in de dorpen waar zy by de inwo ners worden ingekwartierd gewoon schoolgaan, doch ook de Augustusmaand in de dor pen doorbrengen. Ongetwijfek zullen de kinderen, die door dr boeren worden gevoed, de noo dige vitaminen opdoen en zi; zullen over drie maanden dar ook wel rond en zon-gebruim op Walcheren terugkeeren. VOOR BENOEMING BEDANKT. De heer J- W. Jansen Schoon hoven te Alphen a. d. Rijn. die door den Herv. Jeugdraao te Vlissingen benoemd was tot jeugdleider, heeft voor dtzc -benoeming bedankt* Jomburg GEMEENTEBELANG. Vrijdagavond is er te Dom burg met leden en niet-leden van de kiesver. „Gemeentebe lang" een praatavond gehou den, waar belangstellenden en bezwaarden naar aanleiding van gestelde vragen by monde van den heer W. Brand ant woord ontvingen t.a.v. het be leid van het gemeentebestuur. Spr. stond uitvoerig stil by het her bouwplan, stelde cor recties van straten en nieuwe straten in uitzicht, parkeerter reinen en tennisvelden. De aan leg van een sportterrein wordt noodig geacht. Het gemeente bestuur staat steeds op de bres voor de belangen van Domburg en in 't bijzonder voor de badplaats; ook waar het de schadevergoeding be treft. De heer Brand vindt het niet billyk, dat landbouwers, die hun boeltje op overheids kosten mogen opruimen, met halve dagen werken tot een we2kloon van 40 gulden ko men, maar hij vindt het wel biliyk, dat men terugkrygt wat men verloren heeft. Wat de ruilverkaveling be treft zegt spr., dat kleine landbouwers naar verhouding uit een klein stuk grond meer halen dan de groote boeren uit hun akkers. De heer P. J. Elout dankte voor de duidelyke uiteenzettin gen en voor de gezellige be sprekingen. Joslkapelle ANTI.REV. RAADSCANDIDATEN. Voor de Gemeenteraadsver kiezing stelde de A.-R. kies- vereeniging de volgende candi- datenlyst vast: 1. C. Wonder- gem; 2. D- Coppoolse; 3. J, Kam Adr.zn.; 4. A. H. Geertse; 5. A. L. Louws; 6. P. Wattel Jac.znf; 7. J. Gel dof Wzn. Westkapelle RAADSCANDIDATEN. Op de candidatenlijst van de Staatk. Geref. Partij voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing te Westkapelle komen de vol gende personen voor: 1 H. cy- souw, 2 W. Simonse, 3 A. Hen. drikse, 4 J. de Visser, 5. A. Sanderse Jr. O.- en W.-Souburg ZILVEREN dUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat mej. Brasser, on derwijzeres aan de Marnix- school te Souburg, by het on derwijs kwam. H-t heeft de jubilaresse niet aan belang stelling ontbroken. RAADSCANDIDATEN. Door de C.H. en A.R.-kies- vereenigingen te Souburg is de volgende candidatenlyst voor de a.s. gemeenteraads- verkiezin opgesteld: S. de Pagter (ch) aftr.; M. A. van de Putte (ar) aftr.; J. Dinge- manse (ch); Chr. Simonse (ar); G. J. Janse (ch); A. J. Arendse (ar); C. Roelse (ch); F. Huson (ar); Jac. Sinke (ch.); B. Koole (ar); J. D' Hont (ch); E. Tange (ar.); A. Sturm, L. Vader, Joh. de Pagter, C. van Eenennaam, allen ch. CHR. BESTURENBOND. Vrijdagavond werd in de Gereformeerde kerk te Sou burg een openbare vergade ring gehouden van den Chr. Besturenbond, waar als spre ker optrad de heer Kaplnga, hoofdbestuurder Ned. Chr. Bond van Personeel in Publie- ken dienst. De zangvereenl- ging „Soli Deo Gloria" ver-* leende haar medewerking. Si. Laurens RAADSCANDIDATEN. Door de kiesver. der S.G.P. werden de volgende heeren candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. Joh. de Kok; 2. A. C. Schip per; 3. A. Pieterse; 4. A, Francke Mz.: 5. H. Dekker; 6. A. Abrahamse Pz. Arr. Rechtbank Middelburg. De officier van Justitie eischte Vrydag in totaal 11 jaar gevangenisstraf tegen 5 verschillende verdachten. Dief stal uit onbeheerde woningen kan niet zwaar genoeg worden gestraft en het moet nu einde., lijk maar eens uit zyn. Men zij dus gewaarschuwd! De 20-jarige M. D. de W., bouwvakarb. te Rotterdam en 22-jarige G. M. H. S.. met selaar te Rotterdam, namen op 27 April 1946 in O.- en W-Sou burg een aantal borden, zeil, een kapstokkleed en een rywiel weg, toebehoorende aan mej. J. M. J. Boeters- Tegen ieder luidde de eisch 2 jaar gevange^ nisstraf. De 32-jarige A. S. B., met selaar te Utrecht, nam op 6 Maart 1946 in Souburg een pluchen vloerkleed weg en een rose deken en op 18 Maart sa men met A. de G. en J. L 3 traploopers, 1 driepits petro- leumtoestel, 1 wringer en 1 kinderdeken. De officier vond dat hier bo_ ven de 2 jaar moest worden gegaan en eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Den 30-jarigen A. de G., neubelmaker te Rotterdam en )en 31-j. J. van L.. grondw. te Souburg werd hetzelfde ten- laste gelegd. Eisch tegen de G. 2 jaar ge vangenisstraf, tegen L. 3 jaar gevangenisstraf. Uit deze zaken blijkt wel. :!at tegen overtredingen van lergelijken aard in de toe komst zeer streng zal worden opgetreden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10