PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAtir Fransche socialisten verspeelden 17 zetels. De jeugd terroriseerde Bali. UIT DE PROVINCIE. ZUID-BEVELAND. De invasie der Coloradokevers. Het mijnengevaar voor de Zeeuwsche kust. Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VliBSingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. beiahe op Zon' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 4 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 128 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal./ Losse nummers 5 cent ADVliR- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlisslngen Waistraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostbutg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C., Middelburg. POLITIEKE SPANNING De uitslag van de Staten, verkiezingen heeft deining ver. oorzaakt in het politieke le ven, meer nog dan de uitslag yan de Kamerverkiezingen. Niemand ontveinst zich nu meer, dat de Partij van den Arbeid een bedenkelijke ne derlaag heeft geleden. Het Vrije Volk constateert openhartig, dat het beter is het verlies eerlijk te nemen en zegt: Wij zrjn er niet in geslaagd ons völk voor de Partij van den Arbeid te winnen. Algemeen wordt toegegeven, dat zoowel de R.K. als de Pro- testantsche kiezers, die aan vankelijk overhelden naar de P. v d. A., thans in hun oude milieu zijn teruggekeerd en dat de radicale elementen uit de voormalige S.D.A.P. zich tot de communisten wenden. De communisten immers heb ben nieuwe winst weten te boeken. Vrij algemeen neemt men overigens in de partijpers aan, dat de uitslag van de Staten verkiezingen van betrekkelijk lyveinig invloed zal zijn op de kabinetsformatie en dat dr. Beel in eèrsten aanleg zal trachten een kabinet te vor men, dat steunt op Kath. Volkspartij en Partij van den Arbeid. Pas als deze poging mislukken zou, omdat geen overeenstemming zou worden bereikt over het regeerings- program, zouden andere mo gelijkheden worden nage streefd. Wel heerscht de in druk, dat de kansen op te rugkeer naar de oude coalitie R.K., C.H.U. en A.R. grooter zijn geworden. Deze zullen ongetwijfeld nog stijgen als het tot ernstige gis ting komt in de Partij van den Arbeid. Reeds meldden wij pogingen om de S.D.A.P. weer op te richten. Hieraan schijnt niet zoo bar veel beteelcenis te moeten worden toegekend, ómdat deze poging van com munistische zijde zou uitgaan. Tevens echter wordt uit so. ciaal-democratischen kring op gistingsverschijnselen de aan dacht gevestigd in een schrij ven aan de N.R.Crt. In dezen brief wordt gezegd, dat men in de kringen der oude S.D.A.P. allesbehalve tevreden is over den gang van zaken en dat het vertrouwen in prof. Schermer- horn, Vorrink en van der Goes van Naters ernstig is geschokt. Alleen in den heer Drees heeft men volledig vertrouwen. Bo vendien stoot men zich aan het feit, dat een derde der leden van de Kamerfractie van de Party van den Arbeid bestaat uit personen, die vroeger niets van de S.D.A.P. wilden weten en nu een groote rol spelen. Als deze gisting zich door zou zetten, zou de positie van de Partjj van den Arbeid bij de kabinetsformatie er niet be ter op worden. Er blijft dus politieke span ning heerschen Het Wereldgebeuren Bekende figuren terug in de arena. Politieke hemel niet opgeklaard. Ingrijpende wijzigingen in het politieke beeld hebben de verkiezingen van Zondag in Frankrijk niet teweeggebracht. Alleen wist de Katholieke Volksbeweging, eenigszins te gen de verwachting in, haar positie aanzienlijk te verster ken ten koste van de socia listen. In de nieuwe wetgeven de vergadering verkreeg de M.R.P. 159 zetels, de commu nisten 147 zetels, de soclalis- te:. 116 zetels, de Partij van de Vrijheid 35 zetels, de ra dicalen eveneens 35 zetels en de overige partijen 30 zetels. Vergeleken met de zetel- verdeeling in de oude consti tuante hebben dus de Katho lieken 19 zetels gewonnen en de communisten 5 en hebben daarentegen de socialisten 17 zetels verloren. De socialisti sche kiezers, die bij het laatste referendum de partijleiding niet volgden en neen stemden, zijn in nun ontrouw blijven volharden en overgegaan naar de M.R.P. Zelfs na het groote succes, dat Leon Blum in Washington heeft behaald bij de onder handelingen over de leenings- overeenkomst, in de verkie zingspropaganda dankbaar uit gespeeld, heeft er dus niet toe tunnen bijdragen het vertrou wen in de socialisten bij het kiezerscorps te doen toenemen. De communisten hebben, of schoon zg thans niet meer de grootste partij in Frankrijk vormen, hun positie ten volle kunnen handhaven. Blijkbaar heeft het alles overheerschend anti-communistisch karakter, dat de verkiezingscampagne heeft gekenmerkt, de aanhan gers van Thorez niet afge schrikt. Vooral de persoon van Thorez, de communistische lei der, wiens naam de commu nisten gebruikten in den slag zin „Thorez aan de macht" is het mikpunt geweest van felle aanvallen van vele kanten. Men verweet hem, dat hij ge durende den oorlog naar Mos kou uitweek en daar radiopro- BRUTAAL I Een tweetal Duitsche krijgsgevangenen heeft op een militair vliegveld in Frankrijk een vlieg tuig gestolen en is er met dit vliegtuig in de richting Duitschland vandoor gegaan. Onge twijfeld een brutaal stukje! Geheele streken door rooi en moord onveilig gemaakt. .Thans is de orde hersteld. Hoewel de eerste berichten over den toestand op Bali, toen onze Nederlandsche troepen daar weer aan land waren ge gaan, nogal optimistisch wa ren, is later wel gebleken, dat ook daar toch nog niet alles pais en vrede is. De Nat. Rott. Crt. publi ceert een brief van een Neder- landschen arts op Bali, waarin deze den toestand in sommige deelen van het eiland als een chaos beschrijft. „Onze troepen moeten her haaldelijk krachtig optreden; buiten de centra, waar de gar nizoenen zijn, is het niet ge raden om als Europeaan zich alleen op den weg te begeven. De situatie is thans zoo, dat groote benden jonge heethoof den onder leiding van en met Japansche wapens geheele stre ken onveilig maken. De ge zagdragers uit de verschillen de dessa's worden vermoord of ontvoerd, indien er maar het geringste vermoeden bestaat, dat zij "iet loyaal tegenover de pemoeda's staan. Het bevalt de jeugd uitste kend om op deze wijze door te gaan. Ze wijken uit naar 't zeer moeilijk toegankelijke bergterrein en eischen van de dessa's eten in den vorm van rijst en vee. Zij kunnen eischen, immers zij zijn sol daten, thans in dienst van de ,,repoeblik". Heele kampongs hebben ze afgebrand zoodat de sawahs tengevolge van het wegvluch ten van de bevolking verlaten zijn. Heele streken zijn leeg, zoodat de rijst, die geoogst kan worden, niet wordt binnenge haald. Dit beteelcent een rijst- tekort in de nabije toekomst voor den Baliër". THANS VEEL VER BETERD. Tot zoover deze briefschrij ver. A.N.P.-Aneta meldde de zer dagen een gunstige wen ding in de situatie. „De toe stand in Singaradje, de vroe gere hoofstad van Bali, geeft, aldus dit bericht, een treffend beeld van de snelle wijziging in, Ide toestanden op het eiland Eenige weken geleden werd de geheele streek door tremisten onveilig gemaakt. Thans is het normale leven volkomen hersteld. Onder lei ding van Negah Mader zijn de dorpelingen een actie be gonnen onder den naam van „antipembrentak" (anti-revo. lutie). ROOVERSBENDEN OP BORNEO. Een onlangs in het grens gebied van Serawak gearres teerde Japannees heeft ver. klaard, dat een wijdvertakte organisatie van roovers plunderaars in dit gebied ope reert. De organisatie wordt door een Japannees geleid. Ja panners zouden inheemschen opleiden voor guerillas t rijd langs de Serawaksche grens. NIEUW BESTUUR VAN SOLO. Ingevolge de onlangs plaats gehad hebbende moeilijkheden onder de republikeinen te Soe- rakarta heeft het hoofd der T.R.I. een decreet uitgevaar digd, waarhij een „uitvoerende raad van volk en leger van Soerakarta" is ingesteld. Interventie van de Vereenigde Naties Indien de onafhankelijkheid niet wordt toegestaan. In een interview met United Press heeft Sjahrir verklaard, dat het geheele Indonesische kabinet hem op het stuk van de onafhankelijkheid van In donesië onderst _unt. De houding van de Neder landers in deze kwestie noem- hij negatief. De manier waarop zij handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wy hebben meer vertrouwen In de Britten dan in de Ne derlanders, aldus Sjahrir, om dat de Britten ons niet aan vallen. Dit aUes is de reden, dat tot de Ver. Naties een verzoek zal worden gericht om te intervenieeren, indien de Nederlanders het verzoek van Indonesië om onafhankelijk heid zouden afwijzen. i paganda voerde tegen Enge- lands „imperialistischen" oor log. Een collega-minister ken schetste hem in een vergade ring zelfs als deserteur. Het communistische blad Humanité maakt thans aanspraak op de overwinning in de verkiezingen en noemt de uitslagen een mis lukking van het anti-commu nistisch offensief der krachten der reactie. Ook de M.R.P. spreekt echter van een ver kiezingsoverwinning en in het blad „Aube" schrgft Schu- man, de president van de M.R.P., deze overwinning toe aan twee factoren: Het feit, dat de M.R.P. generaal De Gaulle trouw was gebleven en het feit, dat het land diegenen volgt, die moed hebben en het land niet in twee vijandige helften verdeeld willen zien. Het socialistische orgaan „Populaire" drukt geen com mentaar af en stelt zich te vreden met de opmerking: „De socialistische party verdedigde haar positie". Behalve de huidige ministers zijn ook een aantal bekende vooroorlogsche politici tot le den der nieuwe constituante gekozen, o.a. Pierre Cot, vde vroegere minister van lucht vaart, Edouard Daladier er Paul Reynaud, beiden oud- emiers, Vincent Auriol, Mi chel Clemenceau, een klein zoon van den „tijger" en Xa- vier de Moro Giafferi, de be roemde advocaat. Ook gene raal Giraud, eertijds de rivaal van de Gaulle is weer in de politieke arena verschenen en als onafhankelgke in Opper- Savoye gekozen. De uitslag heeft de vorming van een nieuwe regeering uiterst moeilgk gemaakt en het probleem van het evenwicht ingewikkelder. Over acht maanden staan echter weer nieuwe verkiezingen voor de deur. In dien tusschentrjd moet de nieuw gekozen constituante probeeren een andere grond wet op te stellen, waarover de kiezers zich dan weer per re ferendum moeten uitspreken. Cyprus vervangt Malta als vlootbasis. Naar in Britsche vloot- kringen verluidt zal de En- gelsche regeering in verband met de ontruiming van Egyp te en de verschuiving daar door in de machtsverhoudin gen in 't gebied van deMiddel- landsche Zee er toe overge gaan niet Malta maar het eiland Cyprus tot de sterkste vlootbasis in het Nabge Oosten om te bouwen. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN ENGELAND EN EGYPTE. Een bgzondere correspon, dent van de News of the World, schrgft: ,,De terugkeer in Londen van lord Stansgate, leider van de Britsche dele gatie, belast met de onder- handelingen t.a.v. de herzie ning van 't Anglo-Egyptische verdrag van 1936, duidt niet alleen op den ernst van de opschorting der onderhande- lingefa, maar heeft ook een alarmeerend aspect voor zoo ver het verdere vertraging be- teekent. De vertraging kan enkele weken duren, ui Brit sche kringen te Cairo vraagt men zich angstig af, of de Egyptische premier, Sidky Pasja, den toenemendan storm het hoofd kan bieden. lederen dag, dat de besprekingen uit gesteld worden, schept een zeer gevaarlijken toestand. VANDALISME. Via een toiletraamje hebben Zaterdagmiddag en Zondagochtend twee meisjes te Rhenen zich toegang weten te ver schaffen tot een school en een ware ravage aangericht. Inktpotten en flesschen zg'n in het wilde weg leeggeslin- gerd. De lessenaars wa ren bevuild en de leer middelen veelal vernield. De schade aan het gebouw wordt geschat op tenminste f 1500. waarbg dan nog het be drag der vernielde leer middelen komt. De Kabinetsvorming Nadat de kabinetsformateur gedurende de vorige dagen den voorzitter van de kamerfractie van de Katholieke Volksparty ontvangen had, heeft hij Maan dag den voorzitter van de Ka merfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zyn voornemen in den loop van deze week ter be spreking van het door hem ontworpen regeeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Levenslang geëischt tegen ex-burgemeester. De advocaat-fiscaal van het bgzondere gerechtshof te Leeuwarden, Drentsche ka mer, heeft tegen den ex-bur gemeester van Westerbork, W. M. A. Pgbes, levenslange gevangenisstraf geëischt met het verbod eenig ambt te be- kleeden en ontzetting uit bei de kiesrechten. In zg'n functie van burge meester heeft Pgbes tydens de bezetting tal van personen laten ophalen, die bg de O.T. tewerk werden gesteld. Sportsterren voor hei Tribunaal. Verscheidene sportsterren blijken tijdens de bezetting „onzuiver" te zg'n geweest. Dat de beste blanke sprinter ter wereld Osendarp en de wielrenner Cor Wals daartoe behoorden, was algemeen be kend. Verleden week hebben zich nu de nationale kampi oen hordenloop Kaan. de oud aanvoerder van de Nederland sche tennisploeg Leembruggen en de oud-internationaal T. Kessler voor verschillende tri bunalen te verantwoorden ge had. Er schijnen nog meer „sterren" te zullen volgen. Kerknieuws Afscheid Ds. A. v. Egmond. Na een verblgf van 10 jaren als predikant bg" de Geref. kerk to Yerseke nam ds. A. van Egmond Zondagavond af scheid der gemeente, wegens vertrek naar Ouderkerk a. d. AmsteL Als tekst had hij ge kozen 2 Cor. 2 16. Na deze predikatie richtte hy het woord tot kerkeraad en ge meente, waarin hij dank bracht voor de vriendschap tijdens zgn ambtsperiode genoten. Hierna sprak ouderling J. Jonkheer, ds. B. Baks en de heer P. de Koeger, wnd. bur. gemeester, den scheidenden predikant toe. Ouderling Jonk heer verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen Ps. 121 vs. 4, waarna ds. Van Eg mond de sprekers dankte voor de woorden tot hem gesproken en de gemeente voor de bede hem toegezongen. Daarna ging ds. Van Egmond voor in dank gebed en verzocht de gemeen te nog staande te zingen Ps. 72 11. Velen maakten na den dienst van de gelegenheid gebruik om ds. en mevr. Van Egmond de hand te drukken. Laatste nieuws Extra bon voor meat en vegetables. Op 6 Juni zal een bon wor den bekend gemaakt voor „meat and vegetables" voor gersonen in de leeftijdsgroepen oven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunnen reeds op Vrgdag 7 Juni op dezen bon blikjes van gemid deld 16 oz., varieerend van 12 tot 20 oz. (340 tot 567 gram) worden gekocht. De havenstakingen. Het aanal stakers in de ha ven van Amsterdam cn Rotter dam bedraagt thans 20.000. Hun aantal groeit nog steeds. Onder hen bevinden zich 4000 stakende zeelieden, nl. de be manning van 179 schepen. De anderen staken uit sympathie met deze zeelieden. De staking by de Ned. Dok- maatschappij. die 2000 man omvat, staat los van dit con flict, evenals de staking op Schiphol, die wordt voortgezet. Weest zuinig met koffie en cacao. Daar er eenige vertraging ontstaan in den aanvoer van koffie is het niet uitge sloten, dat in Juli niet op tgd een koffiebon zal kunnen wor den aangewezen. Eenieder woerdt aangeraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wensch. In verband hier mede zal op 16 Juni voor alle leeftgden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschik baar worden gesteld. Zooals bekend is dit rantsoen bestemd voor acht weken. Kalinin overleden. Te Moskou is overleden Mi chael Kalinin, die 27 jaar lang president van de Sowjet-Unie is geweest. Hg werd in 1875 geboren en was de zoon van een boer. Hg' werd fabrieksar beider en werkte zich zelf op. Hij behoorde tot de oude re- vólutionnairen en werd in 1919 gekozen als president van den Oppersten Sowjet. Kalinin be hoorde tot de gematigde com munisten en oefende zoowel op Lenin als op Stalin grooten invloed uit. De Fransche verkiezingen. De laatste gegevens over de verkiezingen-, welke heden avond bekend gemaakt wer den, luiden als volgt: M.R.P. 162 zetels, communisten 144 zetels, socialisten 123 zetels, gematigden (rechts centrum) 42 zetels, radicalen 40 zetels, P.R.L. (rechtsche coalitie) 37 zetels, Algergnsche onafhan kelijke partg 11 zetels. Deze zetelverdeeling is gemaakt naar aanleiding van de thans bekende uitslagen. Ex-burgemeester van Vlissingen veroordeeld. 3>/2 jaar interneering Het Tribunaal to Gouda heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen den ex-N.S.B.-burgemeester van Vlissingen, P. C. Callenfels. Besloten werd tot de vol gende maatregelen: interneering met advies deze te beperken tot 3 jaar en 6 mnd., met inbegrip van den tijd in bewaring doorge bracht, zoodat de interneering zal eindigen op 9 Nov. 1948; ontzetting uit het recht om te kiezen en verkozen te wor den; ontzetting uit het recht om ambten te bekleeden; ontzetting uit het recht om te dienen by de bewapende macht; verbeurdverklaring van een radiotoestel en de bescheiden, betrekking hebbende op het lidmaatschap van de N.S.B. Met de paraplule op naar bed. ONHOUDBARE TOESTAND TE OOSTBURG. De vele regens der laatste dagen bezorgen de bewoners van de noodwoningen, speciaal die van de zgn. Zwitsersche woningen, in Oostburg, een ware nachtmerrie. Het water gutste n.L bg" stroompjes in de vertrekken en het is een ge zeul en gesjouw met emmers, pannen en potten. Vele men- schen zgn, speciaal Vrgdag- avond, finaal uit hun bed ge regend en het behoeft wel geen betoog, dat de ontevre denheid algemeen groot is. Het is dan ook werkelijk een onhoudbartoestand als hier geen verbetering wordt aangebracht. Toen minister Ringers voor eenige weken een bezoek aan Oostburg bracht en ook dit urgente vraagstuk ter tafel kwam, werd van de zgde van het streekbureau de toezegging gedaan, dat- binnen zeer korten tijd deze woningen zouden hersteld worden. De gedupeerden zijn het thans beu met zulke praatjes te worden afgescheept en er wordt overwogen een protest telegram aan den minister te zenden. Zal het helpen? RECTIFICATIE. In ons verslag van de pers conferentie te Goes over de vereenvoudigde berechting van politieke delinquenten is he laas een storende zetfout ge slopen. De nieuwe regeling maakt het juist mogelijk, dat de procureur-fiscaal in bepaal de gevallen direct een beslis sing neemt en niet onmogelijk* gelgk stond vermeld. Goes VOORJAAR IN BEVELAND. De afd. Beveland van den Nederlandschen Jeugdbond voor natuurstudie heeft Zater dag en Zondag in de daar voor afgestane kamer van de R.H.B.S. te Goes een tentoon stelling gehouden onder den naam „Voorjaar in Beveland". Op zeer overzichtelgke en keu rig verzorgde wgze hebben de leden een zeer groote verza meling van planten, vogels en andere dieren, vlinders, eieren enz. die in Goes en omgeving enkele ook uit Schouwen Walcheren by een ge bracht zijn, geëtaleerd en deze vormen met foto's o.a. uit het k.ampleven, tijdschriften boekwerken een pracht pro paganda voor de mooie en in teressante studie van hetgeen in de natuur leeft en te zien is. VARIÉTÉ. De zeer talrgke aanwezigen op jl. Zaterdagavond in het Schuttershof te Goes, zullen wel zeer voldaan zijn geweest over hetgeen Gerard Auer- bach ditmaal met zijn variété heeft gebracht. Zoowel op mu zikaal als op vocaal gebied werd verdienstelgk werk ge boden en ook het optreden van de andere artisten, in de eer- TIENDUIZENDEN DIEREN OP DE KUST. Mijnenvelden bemoeilijken onschadelijk maken. Niet alleen in Vlissingen, maar in die meeste plaatsen langs de kust van Walcheren heeft zich een ware invasie van coloradokevers voorge daan. Evenals, zooals wij reeds meldden, in Vlissingen de schooljeugd actief is bij het verzamelen van de insecten, is zulks in tal van andere plaat sen, ojn. in Zoutelande het geval. Toch schynt in Vlissin gen het zwaartepunt der inva sie te liggen. De plantenziek- tenkundigen dienst heeft oogenblikkelijk alle maat re ge- te bieden, vraag hoe deze Arnemuiders waren buiten de vaargeul. Een waarschuwing. De ramp, die Woensdagoch. tend twee Amemuidsche vis- schersschepen heeft getroffen en het geheele dorp weer in diepen rouw heeft gedompeld, heeft begrij pelijkerwijs onj rustheid doen ontstaan onder visschers en schippers. Hoe staat het nu eigenlgk met de veiligheid in de wa terwegen rondóm Walcheren luidt de bange vraag. Wat gis teren den één overkwam, kan immers morgen anderen over komen. De marinedienst verzoekt ons in dit verband mede te deelen, dat het ongeluk heeft Elaats gevonden op twee mul ïn N. van het Oosterhoofd, aan de Westpunt van Noordlandbank, dus op een plaats, die niet minder dan drie mijl ligt buiten het vaar- gebied, dat door den marine- dienst als volkomen veilig is aangegeven. Daaruit volgt, dat Woens dagochtend de visschersschui- ten zich wellicht onbe wust buiten veilig vaarwa ter hebben begeven met het bekende, noodlottige gevolg. Dat zij zich buiten de vaar geul bevonden kon onomstoo- telgk worden vastgesteld uit de verklaringen van de opvaren den van de Arm. 6, die zooals bekend op eenigen afstand van de beide vergane schepen voer. Met nadruk willen wij daar om alle visschers nog eens op het hart driikken, zich vooral aan de gegeven aanwyzingen te houden en zich in geen ge val buiten de vaargeulen te be geven. Er zgn uiteraard nog eenige plaatsen die niet van mgnen zgn gezuiverd en waar mgnen- gevaar loert Dat is trouwens niet alleen het geval in de N ederlandsche vaarwateren, maar ook rondom de Engel- sche kust. Het is nu eenmaal onmoge lijk om in luttele maanden tyds de geheele Noordzee vrij van mgnen to maken. Duizen den en nog eens duizenden mg nen zyn in dé afgeloopen oor logsjaren door de oorlogvoe rende partgen gelegd. Mijnen van allerlei soort, magnetische mgnen, accoustische mjjnen, drijvende mgnen en veranker de mgnen. Het vegen van eis type sajjn eischt een andere methode. Nog steeds is men dag en nacht bezig deze velden op te ruimen. Een tiental mijnen vegers vaart voortdurend op en neer tusschen Nederland en Engeland. Soms moet tien keer heen en weer worden gevaren voor een veld geheel is ge veegd. Daarbg moet aller eerst gezorgd worden, dat de scheepvaart, ook de binnen vaart, veilig doorgang kan vinden, door het vrgmalten van een aantal geulen. De velden daaromheen kunnen dan eerst later opgeruimd worden, zy, die zich hebben afgevraagd, hoe het komt, dat er nog 3teeds mgnenvelden in de Zeeuwsche wateren aanwezig zgn, kunnen wg als antwoord geven: Er wordt door onzen mgnendienst hard gewerkt, maar men kan tenslotte ook geen gzer met handen breken. Een moderne zilvervloot. Uit Duitschland is thans een lading uit Arnhem gestolen goede ren naar Nederland te ruggebracht, nl. zilveren en gouden voorwerpen, iuweelen sieraden, bont. linnengoéd en textiel- stofifen. De partij werd opge spoord in Westfalen. len genomen om het gevaar, dat hierdoor den landbouw be dreigt, het hoofd Op onze invasie van naar schatting meer dan honderdduizend co loradokevers te verklaren is, werd ons van ide zijde van den plantenziektenkundigen dienst geantwoord, dat er slechts één redelyke verklaring mogelyk is, en wel deze: De dieren moeten in België of Frank rijk in zeer grooten getale zyn opgestegen en door den hevi- gen wind dei- laatste dagen naar het Noorden zgn gedre ven. Bij een poging, om van uit zee het land weer te be reiken, moeten zij in vrywel uitgeputten toestand aan de Zeeuwsche kust zgn geland. AARDAPPELOOGST BEDREIGD. De groote vraag is nu of dieren zich voldoende zul len kunnen herstellen en hun volledig voortplantingsvermo gen zullen herwinnen. Is dit laatste het geval, dan wordt de aardappeloogst van Zeeland met vernietiging bedreigt, om. dat het aantal coloradokevers dan wellicht in de millioenen zal gaan loopen. Dit gevaar is des te ernstiger, omdat als gevolg van de aanwezigheid van mgnenvelden op vele plaatsen de toegang tot het strand en de duinen nog ver boden is. Een andere moge- lgkheid om deze ramp af te wenden is gelegen in het ne men van de voorzorgsmaat regelen tegen coloradokevers die aan iederen landbouwer be kend zgn. Een gelukkige omstandig heid is, dat de dieren, buiten de aardappelen dan, practisch geen andere nuttige gewas sen schade toe brengen. De plantenziektenkundigen dienst heeft inmiddels maatregelen genomen om na te gaan of de aardappelverbouwers de voorschriften, betreffende het bespuiten der planten, nauw keurig opvolgen. Dit kan, om dat het materiaal daartoe overal verkrijgbaar is, ook al wordt het niet meer gratis van regeeringswege verstrekt ste plaats dat van den muzi- kalen clown Raaymakers, werd terecht zeer gewaardeerd. Het was een goed geslaagde avond, die met een Dal werd besloten. Kapelle Goede vooruitzichten voor fruitoogst. VERGADERING VAN DE VEILINGSVEREENIGING Zaterdagmiddag vergaderde alhier de Veilingsver. Kapelle- Biezelihge en Omgev. onder, voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker. In zijn ope-> ningswoord deelde de voorz. mede dat de vooruitzichten voor de appels en kersen goed waren. Van de peren is maar een matige oogst to verwach ten, de pruimen zgn op som mige plaatsen vrg goed, maar op andere plaatsen weer ma tig. De vooruitzichten zgn vrij gunstig. In ons land is er een groote vraag naar klein fruit. Ook het buitenland is hierbij feïnteresseerd. Een bepaalde oeveelheid klein fruit zal voor de fabriek bestemd worden. Voor het resteerende deel, dat direct naar den consument gaat, komen vrge prgzen. Ver wacht wordt dat de prgzen van het harde fruit vrg' zullen zijn, maar hiervan is nog niets te zeggen. Het bestuur heeft tot leider van het pak- en sorteer-' station benoemd den heer G. Thorenaar te Kloetinge. De heer Traas bracht verslag uit namens de financieele commis sie. De rekening 1945'46 werd goedgekeurd. Nadat be sloten was tot een wijziging in de statuten en het huishoude lijk reglement, werd het be stuursvoorstel om tot het bou wen v.an een emballageloods over te gaan aangenomen. Men wil nog dit jaar gaan bouwen. Voorts machtigde de verga dering het bestuur om voorbe reidingen te treffen tot het bouwen van een koelhuis. Het ligt in de bedoeling om dit automatisch te laten werken en de nieuwste vindingen op difc gebied toe te passen. De neer Chr. Nieuwenhuize informeer de of het mogelijk is in de toekomst ook ingas te be waren. De voorz. deelt mede dat indien mogelijk 2 van de reeds bestaande 4 cellen inge richt zullen worden tot &as- bewaring. De volgende veilingsper centages worden vastgesteld: Groote veiling 3 kleine veiling 5 Kloetinge BRANDWEER, WEDSTRIJDEN. Zaterdag 8 Juni zullen op een terrein aan de Lewestraat te Kloetinge wedstrgden plaats hebben tusschen de brandwe ren van verschillende gemeen ten op Zuid-Beveland. Naast het meten van de kennis van het werk, hebben' deze wed strgden ook ten doel de onder linge band tusschen de brand weerlieden van iedere gemeen te te versterken. Rilland GEEN GEMEENSCHAPPELIJKE LIJST VAN AR. EN C.H. In de gehouden vergadering van de C.H, kiesvereeniging te Rilland werd besloten op ver zoek van de A.R. kiesvereeni- [ing met een gemeenschappe- gke lijst uit te komen op de a.s, gemeenteraadsverkiezing. Na een tweede contact steldé de A.R. kiesvereeniging eischen die door de Christehjk Histori- schen onaanvaardbaar werden feacht, zoodat de C.H., evenals e A.R., nu zeltstandig aan de gemeenteraadsverkiezing zul-, len deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3