PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAHf Fransche socialisten verspeelden 17 zetels. De jeugd terroriseerde Bali. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het mijnengevaar voor de Zeeuwsche kust. Hoofdredacteur O. Hallintljn '(met redactloneele medewerking van «Ir. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van "de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand I: J. L van Leeuwen, Ds. M. LW. Schoch, lis- sin gen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 4 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 128 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, i 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.s minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300_P:Z:CM__Midde»b^. POLITIEKE SPANNING De uitslag van de Staten verkiezingen heeft deining ver oorzaakt in het politieke le ven, meer nog dan de uitslag van de Kamerverkiezingen. Niemand ontveinst zich nu jneer, dat de Partij van den Arbeid een bedenkelijke ne derlaag heeft geleden. Het Vrije Volle constateert openhartig, dat het beter is het verlies eerlijk te nemen en zegt: Wij zijn er niet in geslaagd ons volk voor de Partij van den Arbeid te winnen. Algemeen wordt toegegeven, dat zoowel de R.K. als de Pro- testantsche kiezers, die aan vankelijk overhelden naar de P. v. d. A., thans in hun oude milieu zijn teruggekeerd en dat de radicale elementen uit de voormalige S.D.A.P. zich tot de communisten wenden. De communisten immer9 heb ben nieuwe winst weten te boeken. Vrij algemeen neemt men overigens in de partijpers aan, dat de uitslag van de Staten verkiezingen van betrekkelijk weinig invloed zal zgn op de kabinetsformatie en dat dr. Beel in eersten aanleg zal trachten een kabinet te vor men, dat steunt op Kath. Volkspartij en Partij van den Arbeid. Pas als deze poging mislukken zou, omdat geen overeenstemming zou worden bereikt over het regeerings- program, zouden andere mo gelijkheden worden nage streefd. Wel heerscht de in druk, dat de kansen op te rugkeer naar de oude coalitie R.K., C.H.U. en A.R. grooter zijn geworden. Deze zullen ongetwijfeld nog stijgen als het tot ernstige gis ting komt in de Partij van den Arbeid. Reeds meldden wij pogingen om de S.D.A.P. weer op te richten. Hieraan schijnt me zoo bar veel beteekenis te moeten worden toegekend, omdat deze poging van com munistische zijde zou uitgaan. Tevens echter wordt uit so- Ciaal-democratischen kring op gistingsverschijnselen de aan dacht gevestigd in een schrij ven aan de N.R.Crt. In dezen brief wordt gezegd, dat men in de kringen der oude S.D.A.P. allesbehalve tevreden is over den gang van zaken en dat het vertrouwen in prof. Schermer- horn, Vorrink en van der Goes van Naters ernstig is geschokt. Alleen in den heer Drees heeft men volledig vertrouwen. Bo vendien stoot men zich aan het feit, dat een derde der leden van de Kamerfractie van de Partij van den Arbeid bestaat uit personen, die vroeger niets van de S.D.A.P. wilden weten en nu een groote rol spelen. Als deze gisting zich door zou zetten, zou de positie van de Partij van den Arbeid bij de kabinetsformatie er niet be ter op worden. Er blijft dus politieke span ning heerschen Het Wereldgebeuren Bekende figuren terug In de arena. Politieke hemel niet opgeklaard. Ingrijpende wijzigingen in het politieke beeld nebben de verkiezingen van Zondag in Frankrijk niet teweeggebracht. Alleen wist de Katholieke Volksbeweging, eenigszins te gen de verwachting in, haar positie aanzienlek te verster ken ten koste van de socia listen. In de nieuwe wetgeven de vergadering verkreeg de M.R.P. 159 zetels, de commu nisten 147 zetels, de socialis ten 116 zetels, de Partij van de Vrijheid 35 zetels, de ra dicalen eveneens 35 zetels en de overige partijen 30 zetels. Vergeleken met de zetel- verdeeling in de oude consti tuante hebben dus de Katho lieken 19 zetels gewonnen en de communisten 5 en hebben daarentegen de socialisten 17 zetels verloren. De socialisti sche kiezers, die bij het laatste referendum de partijleiding niet volgden en neen stemden, zijn in hun ontrouw blijven volharden en overgegaan naar de M.R.P. Zelfs na het groote succes, dat Leon Blum in Washington heeft behaald by de onder handelingen over de leenings- overeenkomst, in de verkie zingspropaganda dankbaar uit gespeeld, heeft er dus niet toe kunnen bijdragen het vertrou wen in de socialisten bij het kiezerscorps te doen toenemen. De communisten hebben, of schoon zij thans niet meer de grootste party in Frankrö'k vormen, hun positie ten volle kunnen handhaven. Blijkbaar heeft het alles overheerschend anti-communistisch karakter, de verkiezingscampagne heeft gekenmerkt, de aanhan gers van Thorez niet afge schrikt. Vooral de persoon van Thorez, de communistische lei der, wiens naam de commu nisten gebruikten in den slag zin „Thorez aan de macht" is het mikpunt geweest van felle aanvallen van vele kanten. Men verweet hem, dat hij ge durende den oorlog naar Mos kou uitweek en daar radiopro- paganda voerde tegen Enge- lands „imperialistischen" oor log. Een collega-minister ken schetste hem in een vergade ring zelfs als deserteur. Het communistische blad Humanité maakt thans aanspraak op de overwinning in de verkiezingen en noemt de uitslagen een mis lukking van het anti-commu nistisch offensief der krachten der reactie. Ook de M.R.P. spreekt echter van een ver kiezingsoverwinning en in het blad „Aube" schrijft Schu- man, de president van de M.R.P., deze overwinning toe aan twee factoren: Het feit, dat de M.RH. generaal De Gaulle trouw was gebleven en het feit, dat het land diegenen volgt, die moed hebben en het land niet in twee vgandige helften verdeeld willen zien. Het socialistische orgaan „Populaire" drukt geen com mentaar af en stelt zich te vreden met de opmerking: „De socialistische partij verdedigde haar positie". Behalve de huidige ministers zijn ook een aantal bekende vooroorlogsche politici tot le den der nieuwe constituante gekozen, o.a. Pierre. Cot, de vroegere minister van lucht vaart, Edouard Daladier er Paul Reynaud, beiden oud premiers, Vincent Auriol, Mi chel Clemenceau, een klein zoon van den „tijger" en Xa- vier de Moro Giafferi, de be roemde advocaat. Ook gene raal Giraud, eertijds de rivaal van de Gaulle is weer in de politieke arena verschenen en als onafhankelijke in Opper- Savoye gekozen. De uitslag heeft de vorming van een nieuwe regeering uiterst moeilijk gemaakt en het probleem van het evenwicht ingewikkelder. Over acht maanden staan echter weer nieuwe verkiezingen voor de deur. In dien tusschentyd moet de nieuw gekozen constituante probeeren een andere grond wet op te stellen, waarover de kiezers zich dan weer per re ferendum moeten uitspreken. BRUTAAL Een tweetal Duitsche krijgsgevangenen heeft op een militair vliegveld in Frankrijk een vlieg tuig gestolen en is er met dit vliegtuig in de richting Duitschland vandoor gegaan. Onge twijfeld een brutaal stukje! Geheele streken door rooi en moord onveilig gemaakt. .Thans is de orde hersteld. Hoewel de eerste berichten over den toestand op Bali, toen onze Nederlandsche troepen daar weer aan land waren ge gaan, nogal optimistisch wa ren, is later wel gebleken, dat ook daar toch nog niet alles pais en vrede is. De Nat. Rott. Crt. publi ceert een brief van een Neder- landschen arts Kip Bali, waarin deze den toestand in sommige deelen van het eiland als een chaos beschrgft. „Onze troepen moeten her- haaldeüjk krachtig optreden; buiten de centra, waar de gar nizoenen zijn, is het niet ge raden om als Europeaan zich alleen op den weg te begeven. De situatie is thans zoo, dat groote benden jonge heethoof den onder leiding van en met Japansche wapens geheele stre ken onveilig maken. De ge zagdragers uit de verschillen de dessa's worden vermoord of ontvoerd, indien er maar het geringste vermoeden bestaat, dat zij niet loyaal tegenover de pemoeda's staan. Het bevalt de jeugd uitste kend om op deze wijze door te gaan. Ze wijken uit naar 't zeer moeilijk toegankelijke bergterrein en eischen van de dessa's eten in den vorm van rijst en vee. Zij kunnen eischen, immers zij zijn sol daten, thans in dienst van de „repoeblik". Heele kampongs hebben ze afgebrand zoodat de sawahs tengevolge van het wegvluch ten van de bevolking verlaten zijn. Heele streken zijn leeg, zoodat de rijst, die geoogst kan worden, niet wordt binnenge haald. Dit beteekent een rgst- tekort iu de nabge toekomst voor den Baliër. THANS VEEL VER BETERD. Tot zoover deze briefschry- ver. A.N.P.-Aneta meldde de zer dagen een gunstige wen ding in de situatie. „De toe stand in Singaradje, de vroe gere hoofstad van Bali, geeft, aldus dit bericht, een treffend beeld van de snelle wgziging in de toestanden op het eiland. Eenige weken geleden werd de geheele streek door ex tremisten onveilig gemaakt. Thans is het normale leven volkomen hersteld. Onder lei ding van Negah Mader zgn de dorpelingen een actie be gonnen onder den naam van „antipembrentak" (anti-revo- lutie). ROOVERSBENDEN OP BORNEO. Een onlang3 in het grens gebied van Serawak gearres teerde Japannees heeft ver klaard, dat een. wydvertakte organisatie van roovers en plunderaars in dit gebied ope reert. De organisatie wordt door een Japannees geleid. Ja panners zouden inheemschen opleiden voor guerillastrijd langs ijle Serawaksche grens.' NIEUW BESTUUR VAN SOLO. Ingevolge de onlangs plaats gehad hebbende moeilgkneden onder de republikeinen te Soe- rakarta heeft het hoofd der TJR.I, een decreet uitgevaar digd, waarbg een „uitvoerende raad van volk en leger van Soerakarta" is ingesteld. Interview van de Vereenlgde Naties Indien de onafhankelijkheid niet wordt toegestaan. In een interview met United Press heeft Sjahrir verklaard, dat hefc geheele Indonesische kabinet hem op het stuk van de onafhankelijkheid van In donesië onderst-unt. De houding van de Neder landers in deze kwestie noem de hjj negatief. De manier waarop zy handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wij hebben meer vertrouwen in de Britten dan in de Ne derlanders, aldus Sjahrir, om- dat de Britten ons niet aan vallen. Dit alles is de reden, dat tot de Ver. Naties een verzoek zal worden gericht om te intervcnieeren, indien de Nederlanders het verzoek van Indonesië om onafhankeiyk- heid zouden afwyzen. Cyprus vervangt Malta als vlootbasis. Naar in Britsche vloot- kringen verluidt zal de En- gelsche regeering in verband met de ontruiming van Egyp te en de verschuiving daar door in de machtsverhoudin gen in 't gebied van de Middel- landsche Zee er toe overge gaan niet Malta maar het eiland Cyprus tot de sterkste vlootbasis in het Nabije Oosten om te bouwen. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN ENGELAND EN EGYPTE. Een bgzondere correspon dent van de News of the World, schrgft: ,,De terugkeer in Londen van lord Stansgate, leider van de Britsche dele gatie, belast met de onder handelingen t.a.v. de herzie ning van 't Anglo^Egyptische verdrag van 1936, duidt niet alleen op den ernst van de opschorting der onderhande lingen, maar heeft ook een alarmeerend aspect voor zoo„ ver het verdere vertraging be teekent. De vertraging kan enkele weken duren. In Brit sche kringen te Cairo vraagt men zich angstig af, of de Egyptische premier, Sidky Pasja, den toenemendeo storm het hoofd kan bieden. lederen dag, dat de besprekingen uit. gesteld worden, schept een zeer gevaarlijken toestand. VANDALISME. Via een toiletraamje hebben Zaterdagmiddag en Zondagochtend twee meisjes te Rhenen zich toegang weten te ver schaffen tot een school en een ware ravage aangericht. Inktpotten en flesschen zgn m het wilde weg leeggeslin- gerd. iDe lessenaars wa ren bevuild en de leer middelen veelal vernield. De schade aan het gebouw wordt geschat op tenminste f 1500. waarbg dan nog het be drag der vernielde leer middelen komt. De Kablnetsvorming Nadat de kabinetsformateur gedurende de vorige dagen den voorzitter van de kamerfractie van de Katholieke Volksparty ontvangen had, heeft hij Maan dag den voorzitter van de Ka merfractie van de Party van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zgn voornemen in den loop van deze week ter be spreking van het door hem ontworpen regeeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Levenslang geëischt legen ex-burgemeester. De advocaat-fiscaal van het bijzondere gerechtshof te Leeuwarden, Drentsche ka mer, heeft togen den ex-bur gemeester van Westerbork, W. M. A. Pgbes, levenslange gevangenisstraf geëischt met het verbod eenig ambt te be. kleeden en ontzetting uit bei de kiesrechten. In zgn functie van burge meester heeft Pgbes tijdens de bezetting tal van personen laten ophalen, die bg de O.T. tewerk werden gesteld. Sportsterren voor hel Tribunaal. Verscheidene sportsterren blgken tgdens de bezetting „onzuiver" te zgn geweest. Dat de beste blanke sprinter ter wereld Osendarp en de wielrenner Cor Wals daartoe behoorden, was algemeen be kend. Verleden week hebben zich nu de nationale kampi oen hordenloop Kaan. de oud aanvoerder van de Nederland sche tennisploeg Leembruggen en de oud-internationaal T. Kessler voor verschillende tri bunalen te verantwoorden ge. had. Er schijnen nog meer „sterren" te zullen volgen. De overwinningsparade te Londen. Voor de Victory parade van Zaterdag a.s. worden niet minder dan tien millioen toe schouwers verwacht. Zg zullen om half negen 's morgens hun plaatsen moeten hebben inge nomen. Om het gigantische verkeer te verwerken zullen in den nacht van Zaterdag op Zondag de bussen tot twee uur in den ochtend rijden en de ondergrondsche treinen tot een uur. De versieringen en floodlicht; illuminaties zullen nog tot een week na V-day te zien zijn. Er zal geen extra bier op over- winningsdag verkrijgbaar zgn, hoewel een aantal zaken thans bier opspaart Brandweerwedstrijden. Zaterdagmiddag was in Mid delburg het historische Abdij plein gevuld met een groot aantal brandweerlieden in hun blauwe uniformen of overalls en met hun zwarte helmen op het hoofd. Niet alleen uit Middelburg en Vlissingen, maar ook uit andere plaatsen op Walcheren, uit Veere, Souburg, Domburg, Vrouwenpolder, waren brand- weemloegen bijeen om elkaar in een wedstrijd in snelheid, vaardigheid en behendigheid de loef af te steken. De opgave was om eerst met de groote spuit uit een aantal op een rek opgestelde gekleurde blokken de witte blokken weg te spuiten, daar na met een kleinere spuit vanuit een venster de witte blokken, totdat tenslotte twee zwarte blokken overbleven. Elke ploeg moest zich op een paar honderd meter van het doel opstellen en daarna op een sein in gltempo de slangen uitleggen en de- kra nen vastkoppelden, snel water aanvoeren, totdat een ander sein kon aankondigen, dat nog slechts de zwarte blokken overeind stonden. De ploeg, die voor dit alles de minste tijd noodig had, de winnaar uit de dertien deel nemende ploegen, bleek te zgn de Abdg-brandweer, belast met Nieuws in een notedop De Britsche en Ameri- kaansche bases op de Azoren zgn formeel aan Portugal te ruggegeven. Intusschen blgven de onderhan delingen voor het stichten van blijvende Britsche en Amerikaansche bases voort gezet. Marie Quisling, de wedu we van den Noorschen verra der. is te Oslo gearresteerd. de bewaking van de Rgksge- bouwen, met 2 min. 9 sec. Twee en drie werden twee ploegen uit Vlissingen. De Vlissingsche brandweer gaf na de wedstrijden een ge slaagde demonstratie met de nieuwe, rijdende, snel uitschuif- bare ladder, waarmee vanaf groote hoogte een vlammen zee kan worden bestreden. De burgemeester van Mid delburg, mr. A. J. v. d. Weel, reikte na afloop aan de win nende ploegen met een passend en prettig woord de prgzen uit. Het was jammer dat op dezen eersten Junidag het weer niet meewerkte. De daarvoor gekleede brandweerlieden hadden weliswaar geen last van den regen, maar de belang stelling van het publiek had er onder te lgden. Binnenkort zullen ook op andere plaatsen in Zeeland dergelgke wedstrgden worden gehouden. RECTIFICATIE. In ons verslag van de pers conferentie te Goes over de vereenvoudigde berechting van politieke delinquenten is he laas een storende zetfout ge slopen. De nieuwe regeling maakt het juist mogelijk, dal de procureur-fiscaal in bepaal de gevallen direct een beslis sing neemt en niet onmogelijk, gelgk stond vermeld. Met de parapluie op naar bed. ONHOUDBARE TOESTAND TE OOSTBURG. De vele regens der laatste dagen bezorgen de bewoners van de noodwoningen, speciaal die van de zgn. Zwitsersche woningen, in Oostburg, een ware nachtmerrie. Het water gutste n.L bij stroompjes in de vertrekken en het is een ge zeul en gesjouw met emmers, pannen en potten. Vele men- schen zijn, speciaal Vrijdag avond, finaal uit hun bed ge regend en het behoeft wel geen betoog, dat de ontevre denheid algemeen groot is. Het is dan ook werkelijk een onhoudbare toestand als hier geen verbetering wordt aangebracht. Toen minister Ringers voor eenige weken een bezoek aan Oostburg bracht en ook dit urgente vraagstuk ter tafel kwam, werd van de zgde van het streekbureau de toezegging gedaan, dat binnen zeer korten tijd deze woningen zouden hersteld worden. De gedupeerden zijn het thans beu met zulke praatjes te worden afgescheept en er wordt overwogen een protest telegram aan den minister te Burgemeester Leenhouts te Cadzand geïnstalleerd. De traditie wil dat, wanneer men in Cadzand gaat feestvie ren, Pluvius de pret komt be derven. Deze traditie ge trouw, viel ook Zaterdag het feest bg de installatie van burgemeester J. A. Leenhouts, voor een groot gedeelte let- terlgk in het water. Wat bub bel jammer was, omdat de in woners van Cadzand kosten noch moeiten hadden ge spaard om alles zoo feestelgk mogelgk te maken. De gemeente was versierd met prachtige eerepoorten, groen en vlaggen, terwijl er voor 's avonds een schitteren de verlichting was aange bracht- Voorts waren er kin derspelen. volksspelen, ruiter- wedstrijden enz. Burgemeester en mevr. Leenhouts en de kinderen werden 's middags aan de grens van de gemeente door de feestcommissie ontvangen met muziek, bloemen en een zanghulde van de kinderen. Voorafgegaan door ruiters, fraaie praalwagens en muziek, werd naar het gemeentehuis gereden, waar zich tal van genoodigden hadden ver- eenigd. IN HET RAADHUIS. In het raadhuis werd de burgemeester toegesproken door den waarnemend burge- meeser den heer S. M. de Bruijne, die zgn vreugde uit sprak over deze benoeming en den nieuwen burgemeester na mens de bevolking hartelijk welkom heette. De spontani teit van de bevolking is een bewgs, aldus spr., dat deze bevolking vertrouwen stelt in haar burgemeester. Zg heeft hem leeren kennen als ge meente-secretaris, plichtsge trouw en vol ijVer. De heer de Bruijne releveer de de groote moeilijkheden van deze landbouwende bevol king, die door het oorlogsge weld zoo zwaar geteisterd werd en sprak de hoop uit, dat zg den steun van haar burgèmeester zal hebben, op dat spoedig de normale toe standen zullen terugkeeren. Ook hoopte spr. dat de kust, waar het thans een groote Arnemuiders waren buiten de vaargeul. Een waarschuwing. De ramp, die Woensdagoch tend twee Arnemuidsche vis- schersschepen heeft getroffen en het geheele dorp weer in diepen rouw heeft gedompeld, heeft begrijpelijkerwijs on rustheid doen ontstaan onder visschers en schippers. Hoe staat het nu eigenlgk met de veiligheid in de wa terwegen rondom Walcheren luidt de bange vraag. Wat gis teren den één overkwam, kan immers morgen anderen over komen. De marinedienst verzoekt ons in dit verband mede te deelen, dat het ongeluk heeft plaats gevonden op twee myi ten N. van het Oosterhoofd, aan de Westpunt van de Noordlandbank, dus op een plaats, die niet minder -dan drie mijl ligt bulten het vaar- gebied, dat door den marine- dienst als volkomen veilig is aangegeven. Daaruit volgt, dat Woens dagochtend de visschersschui- ten zich wellicht onbe wust buiten veilig vaarwa ter hebben begeven met het oekende noodlottige gevolg. Dat rij zich buiten de vaar geul bevonden kon onomstoo- telijk worden vastgesteld uit de verklaringen van de opvaren den van de Arm. 6, die zooals bekend op eenigen afstand van de beide vergane schepen voer. Met nadruk willen wg daar om alle visschers nog eens op het hart drukken, zich vooral aan de gegeven aanwgzingen te houden en zich in geen val buiten de vaargeulen te geven. Er zgn uiteraard nog eenige plaatsen die niet van mgnen zgn gezuiverd en waar mijnen gevaar loert. Dat is trouwens niet alleen het geval in de Nederlandsche vaarwateren, maar ook rondom de Engel- sche kust. Het is nu eenmaal onmoi lijk om in. luttele maanaen trjds de geheele Noordzee vrg van mgnen te maken. Duizen den en nog eens duizenden my- nen zgn in de afgeloopen oor logsjaren door de oorlogyoe- rende party en gelegd. Mijnen van allerlei soort, magnetische mgnen, accoustische mjjnen, drg'vende mgnen en veranker de mgnen. Het vegen van elk type rayn eischt een andere methode. Nog steeds is men dag en nacht bezig deze velden op te ruimen. Een tiental mgnen- vegers vaart voortdurend op en neer tusschen Nederland en Engeland. Soms moet tien keer heen en weer worden gevaren voor een veld geheel is ge veegd. Daarbg moet aller eerst gezorgd worden, dat de scheepvaart, ook de binnen vaart, veilig doorgang kan vinden, door het vrijmaken van een aantal geulen. De velden daaromheen kunnen dan eerst later opgeruimd worden, Zy, die zich hebben afgevraagd, hoe het komt, dat er nog steeds mgnenvelden in de Zeeuwsche wateren aanwezig zijn, kunnen wg als antwoord geven: Er wordt door onzen mgnendienst hard gewerkt, maar men kan tenslotte ook geen yzer met handen breken. De minister van oorlog deel de aan de K.N.A.C. mede het gewenscht te achten, dat, ge let op het groote aantal onge vallen op den weg, waarvan vele door voorzichtiger en meer deskundiger rijden vermeden hadden kunnen worden, het chauffeurspersoneel van des kundige zgde nogmaals de noo- dige aanwgzingen ontvangt hoe te komen tot een veilig wegverkeer. In verband hier mede zal de K.N.A.C. vei- lig-verkeersvoordrachten doen houden voor militaire bestuur ders, chaos is, de volle aandacht van den burgemeester hebben. De heer de Brugne dankte den heer Leenhouts, raadsle den ambtenaren en onderwg- zers, voor den ontzaglgk groo. ten steun ondervonden gedu rende de 19 maanden, dat hg als wnd. burgemeester in Cadzand heeft gewerkt. Nadat spr. ook mevr. Leen houts had toegesproken, hing hg den nieuwen burgemeester de ambtsketen om, waarop de muziek het Wilhelmus speelde. Burgemeester Leenhouts bracht eerst dank aan H.M. de Koningin, den minister en den Commissaris der Koningin in Zeeland voor zgn benoe ming, waarna hij aller me dewerking verzocht bg den opbouw van Cadzand, niet alleen materieel, doch ook geestelijk. De landbouw heeft verschrikkelijk geleden, hier voor zgn alle krachten noodig om tot herstel te geraken. De kuststrook zal tot ont plooiing moeten worden ge bracht. De plannen daarvoor zgn in behandeling. Met handhaving van het eigen na tuurschoon en de plaatselijke sfeer, kan Cadzand als bad plaats van gewestelijk, maar ook van nationaal belang worden. Spr. hoopte dan ook, dat in de nabije toekomst enze bevolking weer ontspan ning zal kunnen vinden in eigen omgeving en niet meer naar de Belgische badplaatsen zal behoeven te trekken. Ook het jeugdprobleem heeft spr. volle aandacht. Burgemeester Leenhouts bracht dank aan zijn voorganger, den heer de Brugne. Vervolgens voerden bet woord wethouder Kools; de heer de Feh'ter. namens de feestcommissie, die een fraaie voorzittershamer aanbood, de burgemeester van Schoondijke en namens het gemeenteper- soneel de heer Lijk. Van de gelegenheid om burgemeester en mevrouw Leenhouts persoonlgk geluk te wenschen, werd een druk ge bruik gemaakt. Walcheren Vlissingen. RAADSCANDIDATEN VOOR DE C.P.N. De candidatenlijst van de C.P.N., De Waarheid, voor de a.s. raadsverkiezing te Vlissin gen is als volgt samengesteld: 1. C. M. SchiUemans, 2. J. Spug, 3. M. de Nooyer geb. Moerland, 4- P. W. Krijger, 5. W. J. Krgger Jz. JAARVER GADERING „B.W.T.O." De afd. Walcheren van den Bond van Werkmeesters. Tech. nici en Opzichthoudend perso neel hield haar eerste jaarver gadering, welke zeer goed be zocht was, in het Concertge bouw te Vlissingen. Na de ge- braikelgke jaarverslagen, weL ke de volle instemming der aanwezige leden hadden, wer den twee nieuwe bestuursle den gekozen, waarna besloten werd met een gezellig samen zijn met als speciale attractie een verloting van door het Amerikaansche Vakverbond beschikbaar gestelde goederen. Middelburg CABARETPROGRAMMA. „Van alles wat" heette het cabaret-programma dat Za terdagavond voor een volle Schuttershofzaal werd opge voerd. Van alles wat omdat het program niet door één ver- eeniging verzorgd werd maar door een aantal „losse'* Mid- delburgsche amateurspelers en was samengesteld uit zang en muziek en aardige sketches, Zal het helpen Oostburg Rundveelceuring. Op de te Oostburg gehou den rundveekeuring was de belangstelling groot, doch de aanvoer matig. Het stierenma teriaal was, uitgezonderd en kele stieren, matig goed. „Liza's Nico" van de stieren ver. Oostburg, verwierf 79,3 p. met verhoogde prijs voor afstammeling. „Marius", eigenaar C. E. v. d. Hemel, Groede, le pr. met l p.; „Albert" eig. Th. Dierikx, Schoondgke, le pr. met 76,3 p. In de le prijsklasse werden nog geplaatst: „Nico v. d. Brakke", eig. R. A. F. Wijf fels, St. Kruis; „George", eig. J. J. Riemens, Nieuwvliet; „Mina's Emier", eig. Kinderen Bonts, St. Kruis; Willy v. Dierkenstegn", eig. C. de Nood, Waterlandkerkje; „Dirk", eig. P. v. Iwaarden Cadzand en „Grietje's Jan", eig. St. Ver. Cadzand. De laatste stier is van prima afstamming en een beste aanwinst voor de streek. In de 2e prijsklasse kwa, men: „Bernard", eig. M. A. de Rrjcke, Aardenburg en „Geor ge", eig. wed. F. Dieriks, loriburg. 3. K'lfkoeien: „Koos", eigj J. A. Mortier. 82 "p.; ,Liza", eig. R. A. F. Wyfïels, St Kruis, 81 p. Oudere koeien: „Beo", eig. Aug. Bugck, 84 p.; „Regina", eig. R. A. F. Wijffels, 83 p.; ,Lyda", eig. a. v., 81 p. en „Pietje", eig. Jac. Hoste, Nieuwvliet, 77 p. Axel CANDIDATEN STAATK. GEREF. PARTIJ. De Staatk. Geref. Partg té Axel heeft voor de gemeente raadsverkiezing candidaat ge steld de heeren Iz. de Fegter Wz.; P. Tollenaar; P. de Vis ser; A. van Wgck. Een moderne zilvervloot. Uit Duitschland is thans een lading uit Arnhem gestolen goede ren naar Nederland te ruggebracht, nl. zilveren en gouden voorwerpen, Ceelen sieraden, bont. engoèd en textiel- stoffen. De party werd opge spoord in Westfalen. met conference van den heer Julianus. Elk nummer werd beloond met een geestdritig applaus en vooral ook de Baby-ton-swingers en de 13- jarige Rita Vos konden succes oosten. De opbrengst van den avond kwam ten goede aan de Stich ting Nieuw-Walcheren". Des middags werd voor het zelfde doel voor een 250 tal kinderen een matinee gegeven. R.K. LEESZAAL. In 1940 is de R.K. biblio theek in Middelburg voor het grootste deel verbrand. Dank zij een aantal schen kingen van goede boeken en dank zij de medewerking van de jeugdorganisaties kon Zon dagmiddag tusschen 12 en 1 uur voor het eerst sinds zes jaar de uitleening weer worden opengesteld. De bibliotheek is gevestigd in de zaak van den heer West- ende op de Pottenmarkt en onze katholieke stadgenooten kunnen daar elke Zondagmid dag hun keus doen. O.- en W.-Souburg ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaar feleden dat mej. Brasser, on- erwgzeres aan de Marnix- school te Souburg, by het on- derwgs kwam. Het heeft de jubilaresse niet aan belang stelling ontbroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1