Voedsel, film en graszaad. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Walcheren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Mussert schreef 'n afscheidsbrief Verklaring in hel aangezicht van den dood. Klopjacht op afschriften. Wat wij vermoeden, en ook later vernamen, blijkt juist te zg'n; evenals mr van Genech- ten beeft ook Mussert. alvo rens afscheid te nemen van leven, een brief geschreven, die bestemd was voor het Neder- landsche volk. Hij schreef hem in de periode, dat het gratie verzoek op een antwoord wachtte en richtte hem tot mi nister-president Schermerhom. Dat over dezen brief tot dusver het stilzwijgen werd bewaard, zal men, na lezing er van, kun. non begrijpen. Doch deze brief werd vermenigvuldigd en be gon al gauw onder Mussert's medegevangenen in de Sche- venlngsche gevangenis te cur- culeeren en wel teven harts, tochtelijk. als goede vaderlan ders in den bezettingstijd brie ven met radio-toespraken van de Koningin onder elkaar lie ten rondgaan, teneinde er de noodige kracht uit te putten. Dit nu achten wij in dit geval funest, schrijft de Rotterdam mer. En blijkbaar dacht men er in de gevangenis net zoo over, want er werden dezer da. gen 'al „klopjachten" op af schriften van het epistel ge houden. Het aureool der ge heimzinnigheid om dezen brief weg te nemen was dan ook het motief waarom de Rotter dammer besloot tot publicatie over te gaan. Hier volgt de brief: OPEN' BRIEF AAN ZIJNE EXCELLENTIE DEN MINISTER-PRE SIDENT. Het moge mij vergund zijn. Excellentie, mij te richten tot U als hoogsten vertegenwoor diger van het staatkundig le ven van Nederland, voor dit af scheidswoord aan ons volk. Land en volk zijn mij dier baar geweest, heel mijn le. ven en blijven mij dier baar tot den dood. Dankbaar ben ik als Nederlander gebo ren te zijn. Als eerlijk man geef ik de verzekering. dat het mij steeds ernst is geweest om ons volk met inzet van al mijn krachten te dienen. De eerste 23 jaren van mijn leven heb ik alles van ons volk ontvangen: de daarop volgende 28 jaren heb ik getracht als ingenieur, als strijder tegen het zoo schadelijk Belgisch ver drag, daarna als Leider van een politieke partij, mij nuttig te maken voor de Nederland- sche gemeenschap. De storm die reeds lang in de internationale verhoudingen woedde, heeft Nederland met ongekende hevigheid aangegre pen in Mei '40. Zonder den min. sten schgn van recht werd ons Vaderland overvallen. Er is tij dens de oorlogsdagen landver raad gepleegd, naar men zegt ook door lieden die zich N.S. B.-ers noemden, maar die dan toch van den geest der N.S B, en haar idealen volkomen ver stoken waren. Zoo heeft dan van het begin van dien ver_ schrikkelrjken bezettingstijd af een vooroordeel tegen de ge- heele N.S.B. geheerscht. Daar mede is een splitsing ontstaan, waarmede ons volk niet ge diend is geweest. In het aange zicht van den dood kom ik ver. klaren, dat zij, die werkelijk de doelstellingen van de N.S. B. begrepen en nastreefden, zich evenzeer hebben willen verzetten en gestreden hebben tegen de Duitsche tyrannie, als wie ook van de legaal en ille gaal strijdende vaderlanders. De wijze, waarop wij ons va derland meenden te moeten dienen, week echter af van die. welke de groote meerderheid van ons volk wenschte. Wij voorzagen de mogelijkheid van een Duitsche overwinning en wilden Volksche en Staatkun dige zelfstandigheid van Ne derland redden tegen het Duit sche streven, vertegenwoordigd in Himmler, Nederland te' an- nexeeren en het Nederlandsche volk te doen opgaan in het Duitsche Ik had de vaste overtuiging, dat Hitier mij in dezen strijd steunde en na zijn overwinning zfln wil zou doorzetten tegen de Duitsche imperialisten. Zoo heeft de N.S.B. zich willen in zetten als beschermster van de hoogste rechten van het Ne derlandsche volk. onbegrepen door de meerderheid van ons volk, beladen met de verden king voor den vijand, tegen eigen volk te werken. De toe nemende geweldpleging en ont- reehting was ook ons een gru wel, de handlangersdiensten daarbij bewezen door N.S.B.. ers. die tegen onze idealen han delden, stuiten juist ons het meest tegen den borst. Wy ge. loofden echter, dat eenmaal ons uur zou komen, ten bate van ons volk. Nu is ons uur gekomen: zonder bitterheid zeg lk dit. Reeds eerder heeft zich in Nederland een staatkundig conflict toegespitst, tot den dood. In 1619 was het Johan van Oldebarneveldt, die als drager van een politieke over tuiging den dood vond op het schavot. Ruim 50 jaren latei- werd Johan de Witt, als voor vechter van een politiek staat kundig streven door het schuim der Natie vermoord. Zonder mij op staatkundig gebied met deze mannen te willen meten, zie ik hier een zelfde tragiek zich afspelen te gen de N.S.B.-doodvonnissen door Bijz. Rechtbanken en tien. duizenden goedwillenden, opge sloten in gevangenissen en con centratiekampen. Velen van hun bezittingen beroofd. En erger dan toen: schrijnend en schreeuwend onrecht nu reeds bijna een jaar voortgezet tegen vrouwen en kinderen. Dit alles onder den dekmantel van een politioneel apparaat, dat het allereerst zuivering behoefde. Zoo zal ik dan straks voor het vuurpeloton staan, ongeschokt in de overtuiging, naar eer en geweten gestreden te hebben voor het Vaderland. Aan God heb ik mij overgegeven in op rechtheid en ootmoed, ver trouwende op Zijn genade. Hem dankend, dat Hij mij in deze tien maanden van gevangen schap. het mogelijk heeft ge maakt om in drie verantwoor dingen uiteen te zetten datge ne, waarover ik voor Mei 1945 moest zwggen. Het is mijn laatste wenseh, dat deze Verantwoordingen ge schreven. mede voor het tegen mij gevoerde proces, in druk moge verschijnen, opdat wie eerlijk wil kennis nemen van hetgeen is geschied, van onzen strijd achter, de schermen daar door geholpen worden. Ik ver zoek 't batig saldo van deze pu blicatie ten goede te doen ko men aan het Ned. Roode Kriu^. Moge door deze verantwoordin gen de valsche schijn worden verdreven, het vooroordeel weggenomen en de mogelijk heid geboden worden tot sa menwerking van allen, die van goeden wille zijn, tot opbouw van het vaderland. De geschie. denis leere ons, hoe dit moge lijk is. In 1813 werd niet ge vraagd of men van 1795 tot 1813 patriot of prinsgezind was- zelfs niet of men met Napo leon. of tegen Napoleon ge weest was, maar alleen of men bereid was mede te werken aan den wederopbouw van het Va derland. En zoo, als ik een ieder uit- noodig om door de lezing van de verantwoordingen te komen tot een helder inzicht in de be doelingen en daden, van mij en mijne werkelijke volgelingen, zoo vraag ik aan al degenen, die met rnij trouw de idealen der N.S.B hebben nagestreefd, om geleden onrecht te verge ven én één van hart en één van ziel mede te helpen aar. den opbouw van een beter Ne derland. Moge het offer van m\jn leven, dat ik met blijmoe digheid breng, daartoe bijdra gen. God behoede en zegene ons Volk en Vaderland. A. A. MUSSERT. Scheveningen, Strafgevangenis, 23 Maart 1946. Doodstraffen geëischt. Mr- Geelinck. advocaat-fis caal. eischt^ dat het Amster- dam'sch Bijz. Gerechtshof tot de doodstraf zou veroordeelen den 56-jarigen J. Sterkenburg, die in 1941 vrijwillig dienst nam bij den S.D. en later ook bij de economische politie. In die kwaliteiten heeft hij ook actief medegewerkt aan het ophalen van Joden en het op sporen van onderduikers. Tegen den 22-jarigen tim merman M. A. Hillebrink uit IJmuiden werd voor hetzelfde Bijz- Gerechtshof eveneens de doodstraf geëischt. Hillebrink had zes illegale werkers van een groep, waartoe hij zelf ook behoorde, aan de Feldgendar- merie verraden. Verdachte en zijn verdedig ster voerden aan, "dat hij bijna bewustloos was geslagen, in dien toestand had h\i eenige namen genoemd, doch niet in den vorm als in het verbaal was vastgelegd. De toekomst moet het leeren. Toen de Walchersche grond drooggevallen was en zg'n be werking en bezaaiing aan de orde kwamen, kregen degenen, die een slechten oogst voor spelden, wel eens te hooren: Ja, maar het komende kruid zal opgroeien zonder strijd te gen onkruid, daar zijn we voor- loopig vanaf. Die uitspraak blgkt geen steek te houden, al is de verscheidenheid der on kruiden kleiner dan voorheen. Ze kan trouwens nog grooter worden. De zoutverdragende soorten bedekken onbewerkte velden en bermen en beemden. Daar heb je vooreerst de melde (Atri- plex), die spinazieachtige on sierlijke plant, door de landlie. den „meien" genoemd. Haar verwantschap met de biet (Be ta) wettigt de hoop op een goeden voederbietenoogst Dan is er de kamille (Antheniis en Matricaria). Het varkensgras (Polygonum aviculare) doet het beter dan de anders toch niet kinderachtige grassen Poa annua en P. pratensis (klein en veldbeemdgras). Brandne- BUFFELS. Volgens de „Merdeka" heeft Soerjo op den 25sten Üei te Soerakar- ta zich gericht tot een demonstratie van 3000 afgevaardigden van het 150 000 man sterke „le ger der buffels", die de bevrijding van de kortge leden gearresteerde lei ders der buffels eischte. ROE BESTAAT HET... Een 12-j. jongetje, dat ien zakje meel wilde la- ;en malen, klom dezer lagen, toen hij gelijk vloers niemand zag in ;en molen ie Roosendaal sn tuimelde plotseling van een hoogte van 11 meter door een luik naar beneden. Hg kwam op Ben voorraadje meel en ;eege zakken terecht. De arts kon geen lichamelijk letsel constateeren. De knaap zag enkel wat wit om zijn neus, maar dat kan even goed van schrik geweest zijn Schietpartij op den Nieuwendijk. B(j de arrestatie van een be rucht Utrechtsch misdadiger is het op den Nieuwendgk te Amsterdam tot een wilde schietparty gekomen. De man werd ontdekt in een café. Hy trachtte te ontsnappen maar n slotte neergeschoten. Badend in zijn bloed en met een door kogels versplinterd been werd hg overmeesterd en naar een ziekenhuis vervoerd. Vier voorbggangers werden eveneens getroffen, gelukkig niet ernstig. Een tweede individu, dat eveneens gezocht werd, wist te ontsnappen. Onkruid vergaat niet. HOE ZULLEN DE SCHADELIJKE PLANTEN EN DIEREN OP WALCHEREN TERUGKOMEN? tels en wikken en blaartrek kende boterbloemen komen bo ven. We zagen stoere maan- zaadplanten van kiemkrachtig papaverzaad. „Doornen en distelen" (stekels) ontdekten wij nog niet, die ongewilde gasten in wei- en in akkerland- En toch getuigt de verschijning van al die „vuulte" ook weer van de in den bodem gebleven groeikracht. Goede oogsten worden nimmer verkregen zonder strijd tegen de veldge wassen. DIERLIJKE VIJANDEN. Vast staat, dat de dierlgke vganden van land- en tuinbouw groote verliezen hebben gele den: slakken, veenmollen, rit- naalden, engerlingen zg'n ver nietigd; men merkt het aas de afwezigheid van vogels in heti veld. Ook aan deze medaille een keerzijde; immers ook de vrienden bezweken: wormen en mollen. De toekomst zal leeren. of er winst te bejuichen dan wel verlies te betreuren valt t.a.v. deze veranderde ver- houdingen. Materialen voor de visscherij. Uiteenzetting yan den Directeur van het Visscherij-proefstation te Utrecht. Dr. J. Olie jr., het Ned. Visscherg-Proefsta tion en laboratorium voor ma terialen-onderzoek te Utrecht heeft in de door de afd. voor lichting van het ministerie van landbouw, visscherij en voed selvoorziening 'verzorgde ra. diorubriek ten behoeve van den landbouw een uiteenzetting ge. geven van zijn arbeidsveld. In het verloop van zg'n voordracht wees spr. er op dat katoenen garens, hennep- en manilla-touws in verband met schaarschte moesten worden vervangen door vlasgarens en vlastouw, waarvoor de inheem- sclie, en Belgische vlascultuur nog materiaal kon leveren. Vlas is echter minder be stand tegen inwerking van het water. Door toepassing van praeparaten kon dit euvel grootendeels worden onder vangen. Een lichtpuntje is echter, dat er weer een niet onbelangrijke hoeveelheid ca- chou aanwezig is. De vooroorlogsche vezel soorten voor de vervaardiging van trawlnetten zal men voor- loopig nog wel moeten missen. Met de katoenvoorziening gaat het iets beter, maar netten- zgde is nog zeer schaarsch. Wat betreft kunstvezels mag vooral het sterke Nylongaren worden genoemd, dat in Ame rika wordt vervaardigd- Ge tracht is hiervan eenige mon sters te krijgen, doch tenge volge van de behoefte van de dameskousenindustrie in Ame rika is dit nog niet gelukt. Ge hoopt wordt echter binnenkort monsters uit Engeland te ont vangen. Tegen inwerking van water is dit materiaal zoo be- direeteur van stendig dat het zonder eenige bewerking gebruikt kan wor den. Proefstation en laboratori ums houden zich ook bezig met onderzoekingen op het ge bied van gasrendement van calciumcarbide voor verlich- ting van schepen, keuring van smeeroliën voor de scheeps machines, bepaling van ver- brandingswarmte van steen, kool stookolie, gas. en diesel olie voor de stoommachines en motoren. Ook de walvisch- vaart zal het visscherijproef- station ongetwgfeld nog voor nieuwe problemen plaatsen. Voor vragen op dit gebied moet men zich wenden tot het Ned. Visscherrj-Proefstation en Laboratorium voor Materia, lenonderzoek, te Utrecht. De Japansche bevolking neemt af. Volgens tot nog toe geheime statistieken, welke thans dooi den Japanschen minister van openbare gezondheid bekend zijn gemaakt, overtreft het sterftecijfer in Japan nu het geboortecijfer. Men voorziet, dat de bevol king van Japan, dat momen teel 74 miliioen inwoners telt, in vijftien jaar tot 50 miliioen zal zijn teruggevallen. Gedu rende 20 jaar was de bevol kingsaanwas ongeveer 1 mil iioen per jaar, maar sinds om streeks de bezetting van het eiland Saipan door de Ame rikanen steeg het sterfte- en werd het geboortecgfer lager. De „Friends Relief Service" hielp Walcheren op velerlei gebied. Afscheid van een blijden tijd. In een van de bovenkamers van het huis „De Sprenck" te Middelburg némen de leden van het Quakers Hulp-team, dat gedurende 5</, maand op alle wijze getracht heeft Wal cheren hulp te verleenen. van hun vrienden en medewerkers afscheid. Het is een heterogeen en uit. ebreid gezelschap, dat op ezen laatsten Woensdag in Mei de Engelsche hulpploeg komt bedanken, de werkzaam heden van de ..Friens Relief Service" warea uitgebreid en veelzijdig. KLEUTERSCHOLEN EN GRASZAAD. Zij heeft zich niet alleen ge ïnteresseerd voor den inzaai van Walcheren, waarvoor zij graszaad uit Amerika trachtte te krijgen, maar ook voor de speciale moeilgkheden van de uit Indië repatrieerende Hol landers. De verpleegsters van het team hebben in de steden en dorpen van Walcheren op het ding veel en doeltreffend werk verricht. Met behulp van so ciale werkers werd een kleu terschool voor 40 kinderen in Serooskerke ingericht, o.a. met meubelen, die de timmerman van de ploeg tezamen met de padvinders maakte en in Sou burg zal dank zij hen een kleuterschool voor 120 kinde ren, die in den bezettingstgd negen maal door de Duitschers werd gevorderd, opnieuw ge opend kunnen worden. Voor doktoren en medische instellingen verkreeg het team vanuit Engeland en Amerika instrumenten. Zyn auto's waren voortdu rend ingeschakeld bij het ver voer van zwakken en allen die zich moeilijk verplaatsen- Er werd hulp verleend bg de in entingen in Westkapelle en Domburg. Maar ook gaf men voor de ouden van dagen in deze dorpen een filmvoorstel ling, die zeer in den smaak viel. VOEDSEL EN KLEEDING Dit alles is slechts een deel van den vee-lomvattenden ar beid, die deze zelfopofferende Engelsche Quakers voor de. door hen om haar flinkheid gebied van de schurftbestrij-zoo bewonderde. Walchersche, bevolking deden. Ieder herinnert zich de dis tributie van de tonnen kleedi-ng die door de ..Friends" in En geland en Amerika bijeen wa ren gebracht en de partijen versterkende middelen, waar van de zwakken, die juist of nog niet voor extra voeding in aanmerking kwamen, profi teerden of de tehuizen voor kinderen en ouden van dagen, die als Paaschgift visch in blik ontvingen. „EEN BLIJDE TUD' En wat vinden ze nu zelf, nu ze na bgna een half jaar, vertrekken om in Polen of Duitschland hun menschenlic- vend werk te gaan voortzet ten? „We hebben een bigden tijd gehad", zeggen ze in hun aar dig Hollandsch, dat ze in ver bluffend korten tgd aange leerd hebben. „En men zal ons niet missen", voegen ze er dan bescheiden aan toe. „Want we hebben nooit onafhankelgk wil len werken en alleen maar de bestaande instanties willen helpen". In dit laatste zijn ze wonder wel geslaagd; maar dat ze niet gemist zullen worden, kan men. nu men hen op dezen af- scheidsdag .uit de verste hoe ken van Walcheren komt be danken, moeilijk aannemen. Ook velen onder de Walcher sche bevolking moeten zij soms „een blijden tgd" hebben be zorgd. Honderden Colorado kevers gevonden. Langs de kust te Vlissingen. Gisteren zg'n op verschil lende punten langs de kust bij Vlissingen, op het strand zoowel als aan den Oranjedijk en den Nolle&g'k, Colox'adokevers in grooten ge tale aangetroffen op drijvend vuil, dat bij laag water was blijven liggen. Verschillende personen heb ben soms tientallen schadelijk* kevers verzameld en ten stad- huize aangifte gedaan. Van gemeentewege is inmiddels de Plantenziektekundigen Dienst te Goes gewaarschuwd, die onmiddellijkeen deskundige naar Vlissingen heeft gezon den ten einde maatregelen te nemen, om verdere versprei ding te voorkomen en het dreigende gevaar den kop in te drukken. Goed opletten! Wellicht ten overvloede wit zen wij er met grooten nadruk op elk gevonden exem plaar van den kever, welke men gemakkelgk kan herken nen aan de typische strepen over de lengte van de rug schilden, op het Stadhuis in te leveren. Ook zal men scherp m-ceten toezien, dat kinderen deze kevers, die zich snel ver menigvuldigen, niet spelen- derwg's verder verspreiden. De geheele Vliss. schooljeugd is gemobiliseerd in den strijd tegen den colorado-kever. Tien tallen kinderen trokken Vrg- dag na schooltijd met busjes en potjes naar het strand om deze schadelijke kever te vangen. De busjes met den kriebelen den en wiemelenden inhoud meermalen krampachtig met de hand of met een gedeelte van jas of mantel afgedekt om niet een beestje de kans te ge ven te ontsnappen, werden naar het politiebureau gebracht. Vrijdagavond tegen 5 uur wa ren reeds eenige duizenden ke vers op het politiebureau ge deponeerd. En nog zijn vele kinderen op de vangst. Het belooft een rijke oogst te wor den. Ook in Biezelinge werd een Coloradokever gevonden in de aardappelen van den heer P. Hensdijk- Het zangconcours te Biezelinge, Op Hemelvaartsdag werd in Biezelinge voor het eerst na de bevrijding onder groote be langstelling een Zangconcours gehouden van den Ring ..Zee land" van Christelijke Zang verenigingen. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat dit concours mag strekken tot grooten bloei van de zangvereenigingen. Gezamenlgk werd gezongen Halleluja! Lof zij het Lam. Als jury traden op de heeren Joh. H. Caro en J. Kuiler, beiden te Middelburg. Door 17 vereenigingen werd hieraan deelgenomen. „Hosan na" van Wissekerke was niet aanwezig. De uitslagen luiden als volgt Af deeling Uitmuntendheid A. „Asaf", Axel 262 punten, le prgs, promoveert naar Uit muntendheid B. Afdeeiing L „Hosanna" Zie- rikzee, 222 punten, le prgs, promoveeit naar Uitmuntend heid A. „God is mgn lied". Breskens, 236 punten, le prijs, promoveert naar Uitmuntend heid A. „S.D.G.", Kamperland 212 punten, 2e prijs. „S.D.G.", Souburg 209 punten 2e prgs. Afdeeiing Et. Sursum Oorda Kapelle-Biezelinge 222 pdnj.en le prijs promoveert naar af deeiing I. „S D.G." Middel burg 211 punten, le prijs, pro moveert naar afd. I. „Zingt den Heere een nieuw lied", Zaamslag, 231 punten, le prgs. prom'oveert naar afd. I. S.D.G. Kruiningen, 212 punten, le pr. promoveert naar afd. I „Zanglust" Bergen op Zoom, 21 punten, le prijs, promo veert naar afd. I. „Tot nut en genoegen" Nieuwdorp 210 punten, le prgs, promoveert naar afd Looft den Heer" Wolfaartsdijk' 197 punten, 2e prijs. Afdeeiing Hl. „Onder Ons" Klcetinge 210 punten le prijs, promoveert naar afd. 2. „Hal leluja" Groede 193 punten 2e prgs. „Zang Veredelt". Anna Jacobaoolder 187 punten 2e pr. „S.D G." Borssele 190 punten 2e prijs. „De Lofstem" Lewe- dorp, 186 punten, 2e prijs. Als mooie prestaties dient vermeld te worden dat „Asaf" te Axel een voor haar geheel onbekend zangnummer kreeg, waarvoor ze zegge 5 minuten kreeg om te bestudeeren en daarna 4 stemmig zong. Tevens dient ook nog ver meld te worden dat „Onder Ons" te Kloetinge met elf le- -den ook iets goeds ten gehoore bracht. De Voorzitter dankte de plaatselijke vereeniging Ka- pelle Bezelinge voor het werk wat ze voor dit concours had gedaan. Katholieke arbeidersbeweging in Zeeland. Het gewest Zeeland van de Kath. Arbeidersbeweging had op Hemelvaartsdag een open luchtmeeting georganiceerd op een terrein te Lewedorp, waar de voorzitter van de Kath* Arbeidersbeweging de heer A. C. de Bruin uit Utrecht sprak over de op komst zgnde pu- bliekrechtelgke bedrijfsorga nisatie. Spr. belichtte de his* torische ontwikkeling en het voorontwerp-Vos op de be drijfsorganisatie en noemde de taak van de komende re geering, die deze wet tot stand zal moeten brengen, zeec moeilgk, maar niet onmogelijk. Vervolgens sprak nog de heer F. Keesen, districtsbe stuurder uit Rotterdam, over de cultureele en godsdienstig- zedelgke ontwikkeling van de arbeiders. Deze goedgeslaagde meeting stond onder leiding van den heerE. Andriessen uit Vlissin gen. Kapelaan Grijtema uit Goes spra keen slotwoord. De dag werd besloten met een plechtig danklof. Een zwembad yoor Zierikzee? De dienst Bouw- en Woning-" toezicht en gemeentewerken te Zierikzee heeft op verzoek van het gemeentebestuur een ont werp voor een openluchtzwem bad vervaardigd. Volgens het ontwerp zal het zwembad mo dern ingericht zijn en aan alle stellen eischen voldoen. Waarschijnlgk zou dan de plaats van het zwembad bij de Batterij zgn. Middelburg EXAMEN. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur de heer J. de Baare uit Middel burg. )omburg RAADSVERGADERING. In zijn vergadering van Dinsdag j.l. verleende de ge meenteraad van Domburg eer vol ontslag aan dhr. A. Bos- dgk als Hoofd der O.L. school. Aan de ouders van in Mid delburg schoolgaande kinde ren werd een overbruggings- Uzendijke RAADSVERGADERING. Dinsdagmorgen vergaderde gemeenteraad van IJzen- dijke. De notulen van de vo rige vergadering werden goed gekeurd, evenals het vei zoek van de Ged. Staten om per jaar met 0,10 per persoon bij te dragen in de Stichting Herstel Zeeland 1945. Het adres van J. Scheele te IJzen- dijke werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en Vv'. werd besloten om de leden /an de stem bureaux een pre sentiegeld van 7 per dag toe 2 s^aan. Met algemeene SLenr en werd voorts het voorstel aangenomen om het verme- nigvuldigingscïjfer voor de Schoolgeldheffing vast te stel en op 2. De raad besloot inzake de nrichting van een badlokaal overleg te plegen met den be heerder van het bestaande clublokaal. Met algemeene stemmen werd besloten den Boulevard at.n te wijzen als errein voor het woonwagen kamp, zooals reeds vroeger in principe was besloten. BEWAARSCHOOL VEREEN. De bewaarschoolvereeniging hield een .algemeene vergade ring. Uit de rekening bleek dat in 1945 was ontvangen en uitgegeven 814.73. De 79-jarige heer J- Goed hals had ontslag genomen als bestuurslid. In diens. plaats werd gekozen de heer P. de Smidt. De heer W- v. d. Hooft, die aan de beurt van aftreden was, werd bg acclamatie her kozen. Zuidzande PARTIJ VAN DEN ARBEID. Te Zuidzande is een afdeeiing van de Partij van den Arbeid opgericht; het bestuur is als volgt samengesteld: A. Ver_ buijt, voorzitter, J A. v. Houte, secretaris. A. J. Lako, penning meester. Iz. Risseeuw en J- de Wilde, bestuursleden. Voor de raadsverkiezing werd de volgende candidaten lijst sa mengesteld: 1. A. Verbugt, 2. H. Goedegebuur, 3. M. Hamers. 4. Iz. RisseeuwBrakman, 5. J. Neufeglise, 6 A. J. Lako, 7- J. de Wilde, 8. A. de Veij. GUESCHENK UIT KAMERIK. Het HARK-comité der ge meente Kamerik heeft aan de gemeente Zuidzande twee be dragen van 1000 geschonken, t.w. voor een gedenkraam in het nieuwe gemeentehuis en voor een ameublement in dat gebouw. Groede RAADSVERGADERING. Onder voorzitterschap van Burg. Everaars vergaderde de raad dezer gemeente. Alvorens over te gaan tot de agenda, doet de voorzitter eerst enkele mededeelingen, betreffende den tegenslag bij het plaatsen van de Monu mentale bank. Dit geschenk aangeboden door II 40 R.I. zal hoogstwaarschijnlgk niet meer geplaatst worden. De Gem. Brahspuit is in een dusdanigen toestand dat B. en W. geen verantwoorde lijkheid meer durven nemen voor mogelijke gebeurtenissen. B. en W. zullen den meesten spoed betrachten bg de oplos sing van dit probleem. Tot onderwijzer aan de O.L. school wordt benoemd de eeni ge sollicitant, de heer D. Spee alhier (met 6 stemmen vóór en 1 blanco). De Burg. legt een plan voor tot het verbouwen van een ge deelte van de O.L. School tct Gymnastieklokaal. De heer v. d. Hooft spreekt er zijn vreug de over uit, dat B. en W. met dit plan komen en hg wil het voorstel dan ook met alle kracht steunen. Plannen tot herstel van het Gem,huis worden door den Burgemeester besproken. Dq raad machtigd B. en W. ver dere stappen te doen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Haneghem (arb.) om vergoeding voor de leden van het stembureau; deze wordt vastgesteld op 5,pèr dag Dhr. v. d. Hooft vraagt naai de vorderingen der stichting voor het exploiteeren van het sportterrein. De voorzitter deelt mede dat dit voortgang vindt; alleen de plaatsbepa ling stuit op moeilijkheden. Verder moet in de commissie de raad ook worden vertegen woordigd. De heer v. d. Hooft wijst voorts ook op een gedeelte van de Brouwerijstraat dat niet bestraat is en dringt aan op goed toezicht op het Markt terrein. De heer v. Damme verzoekt ook verbetering van bestra ting in de Brouwerg- en de Sehuitvlotstraat. De heer C Cgsouw informeert naar de torenklok; deze is nog steeds niet boven water. De heer C. Cgsouw Cz ves tigt de aandacht op den deso- laten toestand van den weg OostburgGroede. En wijst voorts op de rioleering in de Sehuitvlotstraat. De voorzitter zegt toe om samen met de Wethouders en raadsleden een en ander te bekgken. toelage in de kosten van ver voer toegestaan. Een in de vorige vergade ring verleend subsidie van 50 gld. aan eén huishoudcursua werd tot 78 gld verhoogd, waarna aan een nieuw te hou den cursus een bijdrage werd toegezegd van ten hoogste 20 gld. De opmerking werd ge maakt, dat de cursisten zelf wat meer zouden kunnen be talen, vermits men kennis en vaardigheid niet zonder opof fering kan verwerven. Op Maandag 1 Juli zal het bouwen van 9 volkswoningen aan de Sehuitvlotstraat wor den aanbesteed, waarvan dö teekeningen op tafel kwamen. Wethouder W. Brand gaf aan wijzing van en toelichting bij de nieuwe verkavelings- en stratenplannen. De palen en stompen op het badstrand worden opgeruimd. Kerknieuws JUBILEUM Ds. LANDSTRA» 5 Juni a.s .hoopt ds. Land stra te Diepenheim den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar het predikantsambt aan vaardde. Zg'n eerste standplaats was Kedichem, daarna Haastrecht. Na Haastrecht was hij voor ganger der Vereeniging van Vrijz. Hervormden te Middel burg. In 1937 ging hij weer terug in de Hervormde Kerk door het beroep naar Diepen heim te aanvaarden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Biervliet: 10 Ds. v. d. Ham; Groede: 9 Ds. Derksen (H.D.); Nieuw- vliet: 10.45 Ds Derksën (H.D.) Oostburg: 10 Ds. v. 't Hooft; Schoondijke; 1.30 Ds. v. Vliet; Waterlandkerkje: 10 Ds. v* Yperen; IJzendijke: 10 Dhr. Spaling (cand. t. d. H.D.); Terneuzen: 10 Ds. v.d. Graaff (jeugddienst) 2.30 Dr. Caze- mier (H-D.-; Sluiskil: 10 Dr. Cazemier. 2.30 Ds Sickesz, Sas v. Gent: 10 Ds Sickesz, Hoek: 10 en 2.30 Ds. Krom hout. Doopsgez. Gem. Aardenburg 11 Ds. Nolthenius. Laatste nieuws CONTACTDAG G.O.I.W. Op Hemelvaartsdag heeft de Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers uit de drie Zuidelijke provinciën de jaarlgksche con tactdag gehouden 'te Oister- wrjk. Op dezen dag heeft een aantal sprekers het woord ge voerd. onder wie ook de heer Vingerhoeds uit Goes, die nog eens wees op het belang van de Stichting 19401945. Een collecte ten bate van deze Stichting bracht 500 op. Het weer was niet zoo fraai, maar de opkomst was behoorlgk en de G.O.I.W. kan dan ook op een geslaagden dag terugzien- ROOIVERBOD VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Het rooien van vroege aard appelen is verboden Nader zal worden bekend gemaakt, in welke periode opheffing van dit verbod verleend wordt. Dit houdt in, dat voorloopig geen vroege aardappelen via de vei lingen mogen worden verkocht. Deze maatregel is genomen om een regelmatige aflevering van vroege aardappelen ten behoe ve van de distributie te ver zekeren. De C.C.D. zal van 1 Juni af toezien op de naleving

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2