PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Stettinius wil niet meer voor „boodschapjongen'' spelen, BETERE VERHOUDINGEN TUSSCHEN INDONESISCHE REGEERING EN WERXCOMITé GEWENSCHT? Het werk der Volkshoogescholen Protesten van gerepatrieerden. Onfortuinlijk Oosi-Walcheren Het eerst ondergeloopen het laatst droog. Hoofdredacteur O. Baütntljn (met redactioncele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp), Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg Druk: firma F. van dc Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds- M L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANi S» Zaterdag 1 Junt 1946 189e Jaargang Nummer - 26 ABONNEMENTSPRIJS t aft cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwart laL Losse nummers 5 cent. AÜVER- Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg - ürateniastraal 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrtkenlng nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. NOGMAALS DE COMMUNISTEN EN DE SUIKER Naar aanleiding van ons hoofdartikel „De Communisten, de Suikfer en het Kabinet" ontvingen wij van het dis- trictsbestuur van de E.V.C. een beschouwing over hetzelf de onderwerp, met het ver zoek, deze te publiceeren 'om dat eenzijdige voorlichting er allerminst toe bijdraagt, een duidelijk beeld van de situatie te geven. Helaas, het stuk is te groot om het in zijn geheel op te nemen en wij betreuren dit, omdat de repliek in hoof- schen, geestigen vorm is ge goten. De tekst is nl. dezelf de, als die van ons artikel, met dit verschil, dat telkens precies het tegendeel wordt verklaard. Schreven wij, dat we net zonder suiker moeten stellen, omdat de E.V.C. moet winnen, de E.V.C. wijdt het ge mis aan het feit, dat de ha venmagnaten moeten winnen en de arbeiders worden uitge- sloten van elke medezeggen schap. Stelden wij ons op het standpunt, dat C.P.N, en E. V.C. in wezen identiek zijn, de E V.C. is van oordeel, dat het wel degelijk totaal verschil lend instellingen zrjn, van wel ke de laatste zich ten doel stelt de belangen der arbei ders te behartigen. Schreven wij, dat de E.V.C. door deze stakingen het land een schade toe brengt, die wellicht in geen jaren hersteld kan wor den, de E.V.C. verklaart, dat de samenwerkende vakver- eenigingen, de Rijksbemxdde- laars, de Stichting van den Arbeid en de regeering. de aan brengers van deze schade zijn. Ten slotte wordt het een leu gen genoemd, dat de staking aan de Wester Suiker Raffi naderij de oorzaak is van het suikertekort en wordt uitein delijk verklaard, dat niet de regeering haar nanden in on schuld kan wasschen, maar de E.V.C., omdat alle schuld bij de regeering berust. Zooals gezegd, het stuk is in geestigen vorm - gesteld. Maar het gaat ten slotte niet om den vorm, maar om de feiten. En met de lezing, die het districtsbestuur der E.V.C. hiervan geeft, kunnen wij het helaas niet eens zgn. De staking der havenarbei ders immers is niets anders dan een sympathiestaking met de zeelieden, wier geva- renvergoeding is ingetrokken op grond van een door de Rijks bemiddelaars opgestelde regeling der loonen, die voor deze zeelieden aanzienlijke verbeteringen inhield. Dat de arbeiders daarin geen mede zeggenschap hadden en ook niet zouden hebben inzake de positie der havenarbeiders, is onjuist, omdat de samenwer kende vakvereeniginen wel de gelijk geraadpleegd zijn en bovendien deze stakingen jten scherpste veroordeelen. Dat er geen nauwe band bestaat tuscchen de C.P.N. de E.V.C., zal wel niet breeden kring worden ge loofd, en dat de E.V.C. het gelijk in handen heeft cn de drie groote samenwerkende vakvereenigingen, de Rijksbe middelaars, de regeering en de Stichting van den Arbeid er naast zgn, vermoelijk even min. Natuurlijk is het suikerte kort geen gevolg van de sta king in de Wester Suiker Raf finaderij. Wij hebben dat ook niet gezegd, maar er op ge wezen, dat als gevolg van de stalling der havenarbeiders tal van schepen niet gelost kon den worden. En déardoor ont stond in de raffinaderijen het tekort aan ruwe suiker, dat Zich thans wreekt. Overigens nogmaals een woord van lof voor den pret- tigen toon van het schrijven van het Districtsbestuur. Als de E.V.C. in het Westen dit zelfde prettige karakter eens aan haar houding en manier van actie voeren wist te ge ven, zou het dan niet wat be ter met de onderlinge samen werking gaan Het Wereldgebeuren SIAM BESCHULDIGT FRANKRIJK VAN AGRESSIE. LAGERHUIS KEURT SOCIALISTISCHE MAATREGELEN GOED. HOE DE BRITSCHE ADAM OVER ZIJN WEDERHELFT DENKT „Wat is de voornaam ste fout van de ge trouwde vrouwen", zoo luidde een vraag van het Britsche Instituut voor de publieke opinie aan de getrouwde mannen van Engeland. Ziehier een kleine bloemlezing uit de antwoorden: Zeuren, vitten en trei teren, (9 Zij praten te veel, (7 Verwachten te veel van hun man, moeilijk tevreden te stellen, (5 Maken zich te veel zorgen, (5 76 gaf nog andere antwoorden of kon geen fouten vinden. Stettinius. de Amerikaan- sche vertegenwoordiger bij de Vereenigde Naties is. volgens een bericht uit New-York, on verwachts afgtreden. Het Wit te Huis bewaart over dit af treden nog een volstrekt stil zwijgen, maar het schgnt, dat Stettinius niet tevreden was over zijn betrekkingen met het departement van buitenland- sche zaken. Hg voelde zich te veel behandeld als „boodschap penjongen". Stettinius, die door zgn rus tig optreden en zijn heldere uiteenzettingen een van de'do- mineerende figuren uit den Veiligheidsraad was, is een tijd lang minister van buitenland- sche zaken geweest tot hij in Juli van het vorig jaar plaats maakte voor Byrnes. Zijn af treden heeft in de V. S. een zelfde soort sensatie gewekt, als het plotselinge aftreden van Hurley, nu ongeveer een half jaar geleden, dat ook een gevolg was van een gespannen verhouding met de ambtenaren van het departement. De Veiligheidsraad had bg. na weer een nieuwe kwestie voorgelegd gekregen, een ge schil tusschen Siam en Frank rijk. De Siameesche eerste-minis. ter heeft de Fransche troepen in Indo-China ervan beschul digd, verscheidene malen de ri vier de Mekong te hebben over_ gestoken en daarna met geweld Siameesch grondgebied te heb ben bezet- Hij noemde dit een welover wogen agressie en een schen ding van de Siameesche sou- vereiniteit en heeft de zaak aan den Veiligheidsraad voor gelegd. Trygve Lie heeft daar op aan de Siameesche regee ring geantwoord, dat hij de klacht moest terzijde leggen, omdat Siam geen beroep had gedaan op het handvest van de V. N„ maar slechts had ver zocht om hulp, sympathie er medewerking. Lie wacht daar. om tot een lid van den Veilig heidsraad de zaak eventueel te berde brengt en daar is weinig kans op. Overigens is van de zijde van het Fransche Hooge Commissariaat de zaak gekleineerd en gemeld, dat de berichten betrekking hadden op voorvallen van geringe betee- kenis, ontstaan tijdens het te rughalen van door bandieten gestolen materiaal. Na de critiek, die Gromyko op den Veiligheidsraad heeft uitgeoefend, heeft in een uit zending van radio New-York de bekende natuurkundige en Nobelprijswinnaar Albert Ein_ stein, bij wiens naam men on middellijk d^hkt aan zijn be roemde relativiteitstheorie, den Raad niet in staat genoemd, om werkelijk doeltreffend in te grijpen, en de V. N. geen wer kelijke waarborg voor het handhaven van den vrede. Hij pleitte voor de oprich ting van een federale wereld- regeering en voor toenadering tusschen de V. S. en de Sowjet- Unie. In de V. S. is men echter van meening, dat een grootere toenadering tusschen deze twee landen slechts het resultaat kan zijn van een nieuwe ont moeting tusschen Truman er Stalin. Langzaam maar zeker is ir Engeland de Labourregeering bezig haar socialistisch pro gramma ten uitvoer te bren gen en Albion in economisch en sociaal opzicht een ander aan zien te geven. Donderdagavond heeft het Britsche Lagerhuis in derde lezing het ontwerp van wet op de nationale verzeke ring aangenomen. Dit ontwerp beoogt om eiken Engelschman „van de wieg tot het graf" so ciaal te verzorgen en wel tegen betaling van een enkele premie voor alle verzekeringen, waar door de administratieve rompslomp zooveel mogelgk wordt beperkt. Tevoren had het Lagerhuis de regeering ge machtigd om een deel van of zoo noodig de geheele ijzer- en staalindustrie te nationalisee- ren. Hiertegen verzette zooals te begrijpen is, de oppositie zich heftig, maar niettemin werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen aan genomen, waarna de geheele Labourfractie uit volle borst het strijdlied De Roode Vlag inzette. Eensgezind hebben de La gerhuisleden verder besloten zichzelf een salarisverhooging toe te kennen; de jaarlijksche vergoeding wordt verhoogd van 600 tot 1000 pond. Vele leden, vooral de minder gefortuneerden, klaagden, dat zij na hun verkiezing aanzien lijk in hun salaris achteruit gegaan waren en iri het drukke en dure leven in Londen giet meer in staat waren de beide eindjes aan elkaar te knoopen. Hoewel er verzet tegen was is dus thans aan deze klachten tegemoet gekomen en kunnen de leden zich weer aan hun taak wijden, onbekommerd door financieele zorgen. Klopjacht op gevaarlijken 17-jarige. Een 17-jarige gangster, die ondanks zijn jeugdi gen leeftgd reeds misda den van groot formaat gepleegd had en reeds een maand lang Rotter dam onveilig maakte, is eindelgk na een wilde jacht gegrepen en veilig opgeborgen. Toen drie rechercheurs hem in een woning wil den arresteeren, sprong hij met een vervaarlijken sprong naar beneden en na een worsteling wist hij met achterlating van jas en vestje in handen van een rechercheur, te ont nomen. Een volle over- val-wagen moest eraan te pas komen om hem van huis tot hui9 op de jagen. Tenslotte werd de veel belovende jongeman door een schot in het been tot overgave gedwongen. Nederlandsche havenstaking en Antwerpen. De secretaris van het Alge meen Belgisch Vakverbond deelt mede, dat de Antwerp- sche dokwerkers alleen goe-, deren uit Nederlandsche sche pen lossen, die bestemd zijn voor België. Goederen welke in Holland gelost hadden moeten worden, blijven dus onaangeroerd. Sjahrir achf dc verdere ontwikkeling nog niet duidelijk. 20 Duitsche schepen voor Nederland. Het gedeelte van de Duit sche handelsvloot, dat bestemd is voor herstel-betalingen (on geveer twee derde van de ge heele vloot) is thans toegewezen Nederland krijgt 6.59 van de totale toewijzing; dit betee_ kent twintig schepen met een totaal tonnage van 51.916 ton. Aanvankelijk was slechts 49.400 ton toegewezen, doch de Ver. Staten hebben vrijwillig het aandeel, waarop zij recht hadden, verminderd om dat van andere landen -te verhoogen- Het totaal aantal toegewezen Duitsche schepen bedraagt 249 met een totale tonnage van 689.286 ton. Besprekingen op Celebes. Volgens het Indonesische persbureau ..Antara" heeft het republikeinsche kabinet op 30 Mei in Soekarno's paleis te Djogja een vergadering ge houden. Dit heeft plaats ge had, nadat Sjahrir met het werkcomité een bijeenkomst had gehad te Poerworedjo. Het persbureau vermeldt voorts, dat de kabinetszitting zal worden voortgezet. om alle zaken, die nog niet dui delijk zijn te bespreken. Sjahrir heeft verder aan Antara medegedeeld, dat op de bgeenkomst van het werk comité over politieke en eco nomische aangelegenheden, zoowel als over de onderhan- lingen met de Nederlanders, is beraadslaagd. Sjahrir heeft zgn meening te kennen gegeven, dat het .wenschelijk is, dat het Werk comité zijn zetel zoo dicht mogelijk by dien der regeering zal vestigen, ten einde betere verhoudingen tusschen beide organen te verkrijgen. Toen Sjahrir een vraag werd gesteld over de mogelijk heid, dat de Nederlanders niet geneigd zullen zgn tot verde re besprekingen, indien de hui dige onderhandelingen niet tot een resultaat zullen komen, heeft Sjahrir geantwoord „Dit is mogelyk, hoewel deze zaak thans nog niet duidelijk is". Aneta teekent hierbij aan, dat het bericht van Antara niet mededeelt of het Werk comité zijn permanenten zetel naar Djogja of naar Batavia zal overbrengen, welke beide plaatsen zetel van de repu blikeinsche regeering zgn. Heden zou Sjahrir per vlieg tuig naar Batavia terugkeeren. Dr. VAN MOOK NAAR MAKASSAR. Men verwacht, dat Dr. van Mook in begin Juni naar Ma kassar zal gaan om met de vertegenwoordigers der bui tengewesten in de bergstreek van Malino besprekingen te voeren over den toekomstigen status van het gebied. Vijfjaren plan voor Suriname. Kosten f 40 milioen. Gouverneur Brons heeft of ficieel aan de Staten van Su riname bekend gemaakt, dat de rijksregeering heeft beslo ten een wetsvoorstel in te die nen, waardoor de regeering in staat zal zijn een ontwerp te maken voor een vijfjaren plan voor de ontwikkeling en het welzgn van Suriname. De totale kosten voor dit plan worden geschat op 40 millioen gulden. 1 KORTE PRED1CAT1E Er is een goed boekje van J. Papmieau Salm over kerkgan gers en de critiek op hen. Het begint zoo: „Ze gaan wel met een vroom gezicht naar de kerk, maar verder,.! '8 Zondags doen ze zich mooi, voor, maar pas op als je ze in de week te genkomt. Als ze je bedriegen kuntien, laten ze het niet. Al- lenmaal huichelaarsdie christenen, schijnheiligen. Het is met de fijnenals met den regenje moet er voor oppas sen- Dat zit maar in de kerk, soms vlak onder den preekstod maar er naar leven? Ho maar het wordt ze goed genoeg voorgehouden, maar pas op als je 's Maandags zaken met ze moet doen of wanneer je alt arbeider bij ze werken moet". Wat is hier vam waar? Veel of weinig of niets Wat is de waarde van het geloof in ons gewone, dage- lijksche leven Ook nu kort na den Hemelvaartsdag. Velen willen met genoegen gelooven, dat destijds de per soonlijke ontmoeting met en aanraking van Jezus een on gedachte verandering te weeg gebracht heeft in het leven van zijn tijdgenootenZy'n woord hypnotiseerde. Zgn blik vertee derde. Zijn hand genas. Maar als de historische Jezus een maal verdwenen is, is 't volgens hen uit met zijn invloed. Na den Hemelvaartsdag behoort HU tot de helden van een dap per, oud verleden. Het getuigenis van den Hei. delbergschen Catehismus anders. „Naar Zijn menschelij- ke natuur is Jezus niet meer op aardeviaar naar Zijn God heid, majesteit, genade Geest !'kt Hij nimmermeer van ons"- Let wel: nimmermeer! Dat is: van dag tot dagvan oogenblik tot oogenblik. De fieloovige is nooit alleen Mijn geloof verbindt en ver eenigt mij met Jezus. Het ge loof in Jezus brengt mij God na bij en brengt mij nabij God en in God nabij alles en allen Het geloof geeft my de blijdschap en de vrijheid om al mijn le vensomstandigheden van nu en vroeger en later te zien in het licht van Gods onmetelijke ge nade, die my altijd begeleidt en beschermt en bezielt- Zoo onvergelijkelijk groot is de zegen van het gel-oof in het leven van allen dag. B. WIJ LEVEN TE VEEL LANGS ELKANDER HEEN. Binnen kort ook in Zeeland. Het ziet er naar uit, dat ook Zeeland een Volkshooge- school zal krijgen. Dinsdag hebben enkele heeren uit an dere deelen van ons land een bezoek gebracht aan Goes en Middelburg en daar voor be langstellenden een uiteenzet ting gegeven van het Volks- hoogeschoolwerk. Op deze uit eenzetting konden we hooren, dat waarschijnlijk Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden uitverkoren om de eer st© Zeeuwsche Volkshooge- school binnen haar grenzen gevestigd te zien. Wat is en wil eigenlijk de Volkshoogeschool Wie het woord school leest, zal onwil lekeurig denken aan lessen en lezingen, aan populaire colle ges, aan verbreding van ken nis en wetenschap in wijderen kring dan de zuiver universi taire. Dit is inderdaad het doel van de bekende Volksuniversi teiten. De gedachte echter, die aan de V.H.S ten grondslag ligt, is ten deele anders en meer in overeenstemming met de eischen van onzen tijd. HET DOEL. De V.H.S. wil jonge volwas senen tusschen 18 en ongeveer 30 jaar vormen, opvoeden en bezielen tot een sterk saam horigheidsgevoel en een groot veran t woordelij kheid sbesef Niet alleen door het geven van lessen, waarin voor aller lei sociale, cultureele en ge westelijke problemen belang, stelling wordt gewekt, maar vcoral ook door het scheppen van contact tusschen jonge menschen uit verschillende om geving. Zij wil in de practijk trachten te leeren, hoe een samenleving slechts kan bloei en als ieder persoonlijk en allen gemeenschappelijk zich er voor verantwoordelijk ge voelen. Nog al te veel leven de verschillende bevolkings groepen volkomen langs elkaar heen. Wat weet soms de arbei der van het leven en de ge- dachtenwereld van een boer. Een reeks van grieven. Het Ned. Verbond van Ge- repatrieerden, dat de belangen behartigt van de uit Duitsch- land teruggekeerde gedwon gen tewerkgestelde arbeiders, heeft Donderdag in Den Haag een bgeenkomst gehouden. Daarin werd erop gewezen, dat deze arbeiders vaak ten onrechte als collaborateurs worden behandeld. Voorts werd er melding gemaakt van een brief aan den minister raad, waarin namens de 400.000 Nederlanders, die gedwongen in Duitschland werkten, ge pleit Wordt voor vlottere te werkstelling in Nederland, on der meer door de werkgevers te verplichten hun oude perso neel weer aan te nemen. Ver der wordt gepleit voor een snelle en betere terugbetaling van de aan de grens ingele verde gelden, op teruggave van de aan de grens in beslag genomen goederen en op ver strekking van extra kleeding en schoeisel aan diegenen, die, Ten slotte wordt aangedron gen op vervoer van het stof felijk overschot naar Neder land van diegenen, die in Duitschland zijn overleden. Ten aanzien der in beslag genomen goederen wordt o m. gezegd, dat voorwerpen, welke aan de grens zijn afgenomen van repatrieerenden, zooals muziekinstrumenten, rijwielen, radiotoestellen enz., thans in gebruik zijn bij ambtenaren on zer regeering. Deze voorwer pen zijn door de gerepatri eerden vaak in Duitschland gekocht, omdat zij geen ver trouwen hadden in de stabili teit van de rijksmark. Vervoer per as gaat meestaken. Gistermorgen heeft een aan tal chauffeurs van verschillen de goederen-vervoerbedrijven te Amsterdam geweigerd „be smette" lading van de haven naar de stad te vervoeren. De directies dezer bedrijven onder- de De tragedie van de oude huizen. Langs de afgekalfde helling van den Trekdijk, de dgk, die tijdens de inundatie de droog- gebleven sector van Walche- ren tegen de „binnen7.ee" be veiligde, dalen we af in het nu drooggekomen gebied: het onfortuinlijke Oost - Walche ren, dat het eerst onderliep e. bij do dichting van Rara- mekens, het laatst droog kwam. Rondom de kreken, die zich nog achter den nieuwen dyk bevinden, heeft zich een de cimeters dikke zandlaag op de landeryen afgezet. Daarachter komen de slibvelden, over woekerd door de mosselen en mynenvry op ruim 2500 onvindbare landmijnen na- Mosselen bedekken ook de povere resten van het „Hof Rammekens", hier onder aan den dijk, waartusschen een pad begint in de richting van Rittliom, een slingerende strook fyngereden schelpen gruis dwars door de golvende mosselvelden. Terweersziiden van dit onre gelmatige pad duikt hier daar de bovenste helft van wat ■dood, in den wind rammelt, struikgewas op en een eind verder een deel van 'n rcheef- gezakten onherkenbaar verroes ten wegwyzer En wanneer dan op een gegeven oogenblik straatsteenen door de kleilaag Schemeren, realiseeren we ons. dat .dit pad, zoo niet over, dan toch in de nabijheid van een vroegeren straatweg moet loo- pen. Een weg, die ten slotte, onder Ritthem, geheel schoon gemaakt uit de sliblaag te voorschijn komt. RITTHEM, IN ELKAAR GEZAKT. Ritthem, het verdronken een. tram van deze desolate streek Geenvierkante decimeter van dit dorp is tijdens de inunda tie geheel drooggebleven, uit gezonderd dan de kleine vluchtheuvel bij de kerk, waar op de enkele inwoners, die achterbleven, tevergeefs tracht ten groenten te kweeken. Vijf tig procent van de woningen dorpshuizen en vele' boerderij en Welzinge, Landlust, Kruyt- molen en Rammekens o.m., werden volkomen verwoest en van de overgebléven huizen is er geen enkel onbeschadigd. De voorgeveltjes onder de doode linden in de dorpsstraat lijken nog wat, maar wanneer we de huisjes binnengaan of de gelagkamer van de dorps herberg „met volledige ver gunning" (waarin men tijdens de inundatie op een plankier de koeien in veiligheid heeft trachten te brengen) staan we na eenige stappen alweer in de open lucht de achterkan ten van de oude huizen, die boerderijen zetten. op het Noorden lagen, ontbre ken; ze zijn eenvoudig in elk aar gezakt. De tragedie van juist de oude huizen, waarvan de kalkachtige cement in het zoute water oploste. Het alles in ouderdom over treffende, 15de eeuwsche kerk je, dat op het hoogste punt van het dorp bg' springvloeden ook nog 1 meter water had, heeft ech'ter geen schade ge- kregen, geen andere schade dan een dikke laag slib, die door de daadwerlielg'k helpen, de ploeg Denen uit Souburg, uit de kerk en vele andere ge bouwen is verwijderd. Vlak bij den toren, in den modder staat de klok, die n Groningen werd teruggevonden en bin nenkort haar verheven plaats weer zal innemen. Van den toren zelf ziet men in nog wijder kring, wat Rit them verloor: achter den „Boomdijk", waarop een en kele levende boom, temidden van de doode, zijn bestaan tracht te rekken, zoekt men tevergeefs naar de bekende uitspanning „De Schoone Waardin"; wat verder ligt het Fort Rammekens, zelf ge spaard, maar met volkomen verknoeide omwallingen de Ritthemsche molen mist zgn kop en wieken. Alleen de bun kers staan massief en onaan getast tusschen wrakken van schuurtjes en puin. „RITTHEM HERRIJST". Maar ook de wrakken zullen weer opgebouwd worden. Het bureau Wederopbouw Boerder- en zal waarschijnlijk 47 nood- Gewone noodwoningen zul len in Ritthem niet komen wel bestaat er een plan voor definitieven herbouw aan een nieuw te projecteeren weg, evenwijdig aan de dorpsstraat. De gevels van de rij van 10 woningen, die hiervoor door Ir. F. H. Klokke ontworpen zijn. zijn hij het karakter van het dorp aangpast en geen van allen gelijk; 5 van deze woningen zijn bij het Bouw plan '46 definitief toegewezen. Ook voor de geheel verslib- Begraafplaats werd een nieuw plan ontworpen. Van groote waarde voor Ritthem, vooral in verband met den aanleg van nieuwe verbindingswegen met Middel burg en Vlissingen, zou de eventueele aanleg van een vliegveld in dezen z.g „Zaai- hoek" zijn. Belangrijker evenwel dan alle opbouwplannen is de moed van de Ritthemers zelf, die ongebroken is. Oost-Walcheren immers is nu droog, zoo radicaal droog, dat de grond er, door de on telbare diepe spleten, uitziet als een mozaïek. De grond is kapot, de boomen«zijn kapot, de huizen kapot Maar wanneer we het dorp langs den Souburgschen weg een en als net ware dooi de puinhoopen uitgeleide wor den gedaan, is een van de laatste dingen die we zien, een bejaard boertje, dat de overblijfselen van zgn huis geordend heeft tot nette sta- jaar mee straks opnieuw den her bouw te beginnen 1 de boer van den ambtenaar en de ambtenaar van den arbei der. Kennen Protestanten, Ka tholieken en onkerkelgken en menschen uit verschillende partgen niet vaak alleen een caricatuur van eikaars over tuiging? De V.H.S. wil nu in een mooie, rustige omgeving, ver van alle stadsgewoel, jonge menschen van allerlei rang en stand, uit verschillend levensmilfeu gedurende eenige weken of soms ook korter in internaatsverband bneen bren gen om een wereld op zich zelf te gaan vormen en het leven met elkaar te deelen. OOK PRACTISCH WERK. De cursussen, die dan gegeven worden, worden afgewisseld met practisch werk, met handen arbeid, zang en muziek, sport en gymnastiek. Op de onder, linge besprekingen en vragen- avonden komen alle vragen naar voren, die in de jongeren zelf leven en waarvoor ge meenschappelijk naar de beste oplossingen en uitwegen wordt gezocht. In het samenzijn van de verschillende groepen wordt daarbij niet gezocht naar het verkrijgen van een gemeen schappelijke overtuiging; inte gendeel, duidelijk komt naar voren, dat ieder persoonlijk gedragen wordt door een sterk geloof en een eigen principiee- le overtuiging, maar daarnaast komt naar voren, hoeveel wij als Nederlanders ook gemeen schappelijk aan Nederlandsche waarden hebben.. De student zal vaak verbaasd staan over de gezonde opvattingen van een gewonen arbeidersjongen en de arbeider, die in den student slechts een klein kapitalistje zag, levend op de kosten van ipa, komt tot een ander in- :ht. WEER AAN HET WERK. 15 jaar geleden is in Neder land het Volkshoogeschool werk begonnen in Bakkeveen. Ge durende de bezetting heeft de V.H.S. vier jaar lang volledig gezwegen, maar na de bevrij ding is het werk weer met kracht ter hand genomen. Op de V.H.S. „Diependaal" in Marcelo, die in 1938 tot stand kwam, volgde na de bevrijding de V.H.S. „De Zandhoeve" in Bergen en „Overcinge" in Ha. velte, zcodat thans vier Volks hoogescholen in werking zgn, terwgl in verschillende gewes ten de oprichting van Volks hoogescholen wordt voorbe reid. In het afgeloopen jaar Werden vier cursussen gehou den voor jonge mannen en drie voor meisjes en jonge vrou wen. Ook waren er korte cur sussen voor huisvrouwen en enkele andere korte bijeenkom sten. Het werk wordt zooveel mo gelijk geleid en gestimuleerd door de Vereeniging tot Stich ting van Volkshoogescholen, die de daarvoor benoodigde financiën uit particuliere bij dragen bijeenbrengt. In Zeeland is tot nu toe het werk van de V.H.S. nog vrij onbekend gebleven. Tech is het belangrijk, dat ook jonge Zeeuwen eens gedurende eeni- "en tijd bij elkaar komen om, e Zeeuwsche problemen te bespreken en van deskundige zijde voorgelicht worden. Het is daarom verheugend, dat thans het initiatief is geno men om ook in onze provincie tot de oprichting van een' V.H.S. te komen. Wellicht, dat reeds zeer binnenkort de eer ste weekeindbijeenkomst wordt gehouden. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uiE hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's. De Fransche pers over de leening van de V.S. aan Frankrijk. De Parijsche bladen wijden uitgebreide besprekingen aan de Dinsdag te Washington ge sloten overeenkomst, waarbij Amerika aan Frankrijk cre- dieten verleent. Volgens het communistische dagblad „l'Hu- manité" kan de nieuwe lee ning van 650 millioen dollar slechts gedurende vijf maan den in de voornaaiüste Fran sche behoeften voorzien. Het blad beschouwt het surplus van Amerikaansche goederen voor den aankoop waarvan Frankrijk bovendien nog een leening van 720 millioen dol lar ontvangt, grootendeels nutteloos. Deze toewijzing werd alleen aanvaard, aldus ..rHumanité" als voorwaarde om de eerstgenoemde leening te ontvangen. De conserva tieve'„Figaro" waarschuwt er voor, dat de door de leening beloofde voorspoed van een standvastige en doeltreffende regeering afhangt. De socia listische bladen en het meeren- deel der neutrale bladen jui chen de nieuwe leening zon der voorbehoud toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1