LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE Voedsel, film en graszaad. WALCHEREN Zuid-Beveland Mussert schreef 'n afscheidsbrief Verklaring in hel aangezicht van den dood. Klopjacht cp afschriften. ook Wat wij vermoeden en later vernamen, blijkt juist tc zijn; evenals mr van Genech- ten heeft ook Mussert. alvo rens afscheid te nemen van 't leven, een brief geschreven, die bestemd was voor het Neder landsche volk. Hy schreef hem in de periode, dat het gratie verzoek op een antwoord wachtte en richtte hem tot mi nister-president Schermerhorn. Dat over dezen brief tot dusver het stilzwijgen werd bewaard, zal men, na lezing er van, kun_ nen bogrypen, Doch deze brief werd vermenigvuldigd en be gon al gauw onder Mussert's medegevangenen in de Sche- veningsche gevangenis ta cir- culeeren en wel e\en harts tochtelijk, als goede vaderlan ders in den bezettingstijd brie ven met radio-toespraken van de Koningin onder elkaar lie ten rondgaan, teneinde er de ncodige kracht uit te putten. Dit nu achten wij in die geval funest, schrijft de Rotterdam mer. En blijkbaar dacht men er in de gevangenis net zoc over, want er werden Ue^r da_ gen nl „klopjachten" op af schriften van het epistel ge houden. Het aureool der ge heimzinnigheid om dezen brief weg te nemen was dan ook het motief waarom de Rotter dammer besloot tot publicatie over te gaan. Hier volgt de brief OPEN BRIEF AAN ZONE EXCELLENTIE DEN MINISTER-PRE SIDENT. Het moge mij vergund zijn ExceJlontie, mij te richten tot U als hoogsten vertegenwoor diger van het staatkundig le ven van Nederland, voor dit af scheidswoord aan ons volk Land en. volk zjjn my dier baar geweest, heel mijn le. ven. en blyven mij dier baar tot den dood. Dankbaar ben ik als Nederlander gebo ren te zijn. Als eerlijk man geef ik de verzekering, dat net mij steeds ernst is geweest om ons volk met inzet van al mijn krachten te dienen. De eerste 23 jaren van myn leven heb ik alles van ons volk ontvangen; de daarop volgende 28 jaren heb ik getracht als ingenieur, als stryder tegen het zoo schadelijk Belgisch ver drag. daarna als Leider van een politieke party, mij nuttig te maken voor de Nederland- sche gemeenschap. De storm die reeds lang in de internationale verhoudingen woedde, heeft Nederland met ongekende hevigheid aangegre pen in Mei '40. Zonder den min sten schijn van recht werd ons Vaderland overvallen. Er is tij dens de oorlogsdagen landver raad gepleegd, naar men zegt ook door lieden die zich N.9. B.-ers noemden, maar die dan toch van den geest der N.S B. en haar idealen volkomen ver stoken waren. Zoo heeft dan van het begin van dien vér- schrikkelijken bezettingstijd af een vooroordeel tegen de ge- heele N.S.B. gehéerscht. Daar mede is een splitsing ontstaan, waarmede ons volk niet ge diend is geweest. In het aanga, zicht van den dood kom ik ver. lijaren, dat zy, die werkelijk de doelstellingen van de N.S. B. begrepen en nastreefden, zich evenzeer hebben willen verzetten en gestreden hebben tegen de Duitsche tyrannie, als wie ook van de legaal en ille gaal strijdende vaderlanders. De wijze, waarop wij ons va derland meenden te moeten dienen, week echter af van die. welke de groote meerderheid van ons volk wenschte. Wij voorzagen de mogelijkheid van een Duitsche overwinning ei wilden Volksche en Staatkun. dige zelfstandigheid van Ne derland redden tegen het Duit- sche streven, vertegenwoordigd in Himmler, Nederland te an- nexeeren en het Nederland.sche volk te doen opgaan in het Duitsche- Ik had de vaste overtuiging dat Hitier mij in dezen strijd steunde en na zyn overwinning zijn wil zou doorzetten tegen de Duitsche imperialisten. Zoo heeft de N.S.B. zich willen in zetten als beschermster van de hoogste rechten van het Ne. derlandsche volk. onbegrepen door de meerderheid van ons volk, beladen met de verden king voor den vijand, tegen eigen volk te werken. De toe nemende geweldpleging en ont. rechting was ook ons een gru wel, de handlangersdiensten daarbij bewezen door N.S.B. Doodstraffen geëischt. Mr- Geelinck^ advocaat-fis caal, eischte dat het Amster- dam'sch Byz. Gerechtshof tot da doodstraf iou- veroordeelen den 66-jarigen J. Sterkenburg. die in 3 941 vrijwillig dienst nam bij den S.D. en later ook bjj de economische politie. Ir. dje kwaliteiten heeft hij ook actief medegewerkt aan het ophalen van Joden en het op sporen van onderduikers. Tegen den 22-jarigen tim merman M. A. Hillebrink uit IJmulden werd voor hetzelfde Bijz- Gerechtshof eveneens de doodstraf geëischt. Hillebrink had zes illegale werkers van een groep, waartoe hij zelf ook behoorde, aan de Feldgendar- merie vérraden. Verdachte en zijn verdedig ster voerden aan, dat hij bijna bewusteloos was geslagen. In dien toestand had hij eenige namen genoemd, doch niet in den vorm als ir. het verbaal was vastgelegd. ers die tegen onze idealen han delden, stuitten juist ons het meest tegen de borst. Wt) ge loofden echter, dat eenmaal ons uur zou komen, ten bate van ons volk. Nu is ons uur gekomen: zonder bitterheid zeg ik dit. Reeds eerder heeft zich in Nederland een staatkundig conflict toegespitst, tot den dood. In 1619 was het Joban van Oldebarneveldt, die als drager van een politieke over tuiging den dood vond op het schavot. Ruim 50 jaren later werd Johan de Witt, als voor vechter van een politiek staat kundig streven door het schmm der Natie vermoord. Zonder mij op staatkundig gebied met deze mannen tc willen meten, zie ik hier een zelfde tragiek zich afspelen te gen de N.S.B.'doodvonmsser door Brjz, Rechtbanken en tien_ duizenden goedwillenden, opge sloten in gevangenissen en con centratiekampen. Velen van hun bezittingen beroofd. En erger dan toen: schrQnend en schreeuwend onrecht nu reeds bijna een jaar voortgezet tegen vrouwen en kinderen. Dit alles onder den dekmantel van eer. politioneel apparaat, dat het allereerst zuivering behoefde. Zoo zal ik dan straks voor het vuurpeloton staan, ongeschokt, in de overtuiging, naar eer en geweten gestreden te hebber, voor het Vaderland. Aan God heb ik mij overgegeven In op rechtheid en ootmoed, ver trouwende op Zijn genade. Hem dankend, dat Hij mij in deze tien maanden van gevangen schap. het mogelijk heeft ge maakt om in drie verantwoor dingen uiteen te zetten datge ne, waarover ik voor Mei 1945 moest zwygen. Het is mijn laatste wensch. dat deze Verantwoordingen ge schreven, mede voor het tegen mji gevoerde proces, in druk mogen verschijnen, opdat wie eerlijk wil kennis nemen van hetgeen is geschied van onzen strijd achter, de schermen daar door geholpen worde. Ik ver zoek 't batig saldo van deze pu. blicatie ten goede te doen ko men aan 't Ned. Roode Kruis. Moge door deze vevantwoordin. gen de valsche schyn worden verdreven, het vooroordeel weggenomen en de mogelijk heid geboden worden tot sa menwerking van allen, die van goeden wille zijn, tot opbouw van het vaderland.. De geschie denis leere ons, hoe dit moge lijk is. In 1813 werd niet ge vraagd of men van 1795 tot 1813 patriot of prinsgezind was zelfs niet of men met Napo leon. of tegen Napoleon ge weest was, maar alleen of men bereid was mede te werken aan den wederopbouw van het Va derland. En zoo, als ik een ieder uit- noodig om door de lezing van de verantwoordingen te komen tot een helder inzicht in de be doelingen en daden, van mij en mijne werkelijke volgelingen, zoo vraag ik aan al'degenen, die met mij trouw de idealen der N.S.B hebben nagestreefd om geleden onrecht te verbe ven en één van hart en één van ziel mede te helpen aar den opbouw van een beter Ne derland. Moge het offer van mijn leven, dat ik met blijmoe digheid breng, daartoe bijdra gen. God behoede en zegene ons Volk en Vaderland A. A. MUSSERT. Scheveningen, Strafgevangenis, 23 Maart 1946. V. BUFFELS. Volgens de ..Merdeka" heeft Soerjo op den 25sten Mei te Soerakar- ta zich gericht tot een demonstratie van 3000 afgevaardigden van het 150 000 man sterke „le ger der buffels", die de bevrijding van de kortge leden gearresteerde lei ders der buffels eischte. SOB BESTAAT HET.., Een 12-j. jongetje, dat ien zakje meel wilde la- ;en malen, klom dezer iagen, toen hij gelijk- /loers niemand zag in xen molen te Roosendaal en tuimelde plotseling /an een hoogte vari 11 meter door een luik naar beneden. Hij kwam op ïen voorraadje meel en eege zakken terecht. De arts kon geen lichamelijk letsel constateeren. De knaap zag enkel wat wit om z(jn neus, maar dat kan even goed van schrik geweest zijn.;.... Schietpartij op den Nieuwendijlt te Amsterdam. Bij de arrestatie van een be rucht Utrechtsch misdadiger is het op den Nieuwendijk te Amsterdam tot een wilde schietpartij gekomen. De man werd ontdekt in een café. Hij trachtte te ontsnappen maar ten slotte neergeschoten. Badend in zyn bloed en met een door kogels versplinterd been werd hij overmeesterd en naar een ziekenhuis vervoerd Vier voorbijgangers werden eveneens getroffen, gelukkig niet ernstig. Een tweede Individu, dat eveneens gezocht werd, wist te ontsnappen. Honderden Colorado kevers gevonden. Schooljeugd te Vlissingen gemobiliseerd. Gisteren zijn op verschil lende punten langs de kust by Vlissingen, op het strand zoowel als aan den Oranjedijk en den Nolledyk, Coloradokevers in grooten ge tale aangetroffen op drjjvend vuil, dat bij laag water was Smuts wenscht een gedecentraliseerd Duitschland. Generaal Smuts heeft een ra- Jiorede gehouden over den in ternationalen toestand en daar bij speciaal over Duitschland gesproken. Een herhaling van het verdrag van Versailles zou een ramp voor het Europe a- sche continent zijn Duitsch land mag den wereldvrede echter niet opnieuw kunnen bedreigen, daarom was Smuts voorstander van decentralisa tie met een federatief bestuurs apparaat voor Duitschland. Toch mag ook een volk. dat reeds zoover vernietigd is. nog niet verder ten gronde worden gericht. Ten slotte noemde Smuts d' organisatie der Ver Volkeren een grooten vooruitgang, ver geleken bij den Volkenbond. Nederland en Spanje. Op vragen van den heer v. d. Goes van Naters heeft de minister-president, professor Schermerhom geantwo .rd, dat zooiand de organisatie der Ver. Volkeren zich niet over het Franco-regiem heeft uit., gesproken er voor Nederland geen aanleiding is zijn star3. punt te wijzigen, te meer daar de Britsche regeering aan de Ver. Volkeren heeft medege deeld niet over bewijzen te beschikken, dat het Franco- regiem den wereldvrede zou bedreigen. ROOIVERBOD VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Het rooien van vroege aard appelen is verboden Nader zaï worden bekend gemaakt, in welke periode opheffing van dit verbod verleend wordt Di' houdt In, dat voorloopig geen vroege aardappelen via de vei. lingen mogen worden verkocht, Deze maatregel is genomen om •en regelmatige aflevering van vroege aardappelen ten behoe ve van de distributie te ver. zekeren De C.C.D. zal van 3 Juni af toezien op de naleving BRTTSCH PROTEST TEGEN ROEMENIË. De Britsche Regeering heeft een nota gepubliceerd, waarin zij protesteert tegen het niet nakomen van het verdrag van Moskou door de Roemeensche regeeing. APOTHEKEN. Vanaf heden, tot en met volgende week Vrijdag zijn 'a nachts en den geheelen Zon dag de volgende apotheker theek. Te Middelburg, apotheek v. d. Harst. Te Vlissingen apotheek van Ockenburg (St. Jacobsstraat) te Goes de Goesche apo. geopend. Materialen voor de visscherij. Uiteenzetting van den Directeur van het Visscherij-proefstation te Utrecht. Dr. J. Olie jr., directeur van het Ned. Visscherij-Proefsta- tion en laboratorium voor ma terialen-onderzoek te Utrecht heeft in de door de afd. voor lichting van het ministerie van landbouw, visscherij en voed selvoorziening verzorgde ra. dionibriek ten behoeve van den landbouw een uiteenzetting ge. geven van ziin arbeidsveld. In het verloop van zijn voordracht wees spr. er op dat katoenen garens, hennep- en manilla-touws in verband met schaarschte moesten woi-den vervangen door vlasgarens en vlastouw, waarvoor de inheem- sche, en Belgische vlascultuur nog materiaal kon leveren. Vlas is echter minder be stand tegen inwex-king van het water Door toepassing van praeparaten kon dit euvel grootendeels worden onder vangen. Een lichtpuntje is echter, dat er weer een niet onbelangryke hoeveelheid ca- chou aanwezig is. De vooroorlogsche vezel soorten voor de vervaardiging van trawlnetten zal men voor loopig nog wel moeten missen. Met de katoenvoorziening gaat het iets beter, maar netten- zyde is nog zeer schaarsch. Wat betreft kunstvezels mag vooral het sterke Nylongaren worden genoemd, dat in Ame rika wordt vervaardigd- Ge tracht is hiervan eenige mon sters te krijgen, doch tenge. yolge van de behoefte van de dameskousenindustrie in Ame. rika is dit nog niet gelukt. Ge hoopt wordt echter binnenkort monstei's uit Engeland te ont vangen. Tegen inwerking van water is dit materiaal zoo be stendig dat het zonder eemge bewerking gebruikt kan wox- den. Proefstation en laborato rium houden zich ook bezig met onderzoekingen op het ge. bied van gasrendement van calciumcarbide voor verlich ting van schepen, keuring van smeeroliën voor de scheeps machines, bepaling van ver. brandingswarmte van steen, kool stookolie gas. en diesel olie voor de stoommachines ep motoren. Voor vragen op dit gebied moet men zich wenden tot het Ned. Visscherij-Pi'oefstation en Laboratorium voor Materia, lenondei-zoek, te Utrecht. blijven liggen. Vex-schUxende personen heb ben soms tientallen schadelijke kevers verzameld en ten stad- huize aangifte gedaan. Van gemeentewege is inmiddels de Plantenziektekundigen Dienst te Goes gewaarschuwd, die onmiddellijk een deskundige naar Vlissingen heeft gezon den ten einde maatregelen te nemen, om verdere versprei ding te voorkomen en het dreigende gevaar den kop ln te drukken. Goed opletten! Wellicht ten overvloede wij zen wij er met grooten nadruk op elk gevonden exem plaar van den kever, welke mexx gemakkelijk kan herken nen aan de typische strepen over de lengte van de rug schilden, op het Stadhuis in te leveren. Ook zal men scherp mpeten toezien, dat kinderen deze kevers, die zich snel ver menigvuldigen, niet spelen derwijs verder verspx-eiden. De geheele Vliss. schooljeugd is gemobiliseerd in den strjjd tegen den. colorado-kever. Tien tallen kinderen trokken Vrij dag na schooltijd met busjes en potjes naar 't strand om dezen schadelijken kever te vangen. De busjes met den kriebelen den en wiemelenden inhoud meermalen krampachtig met de hand of met een gedeelte van jas of mantel afgedekt om niet een beestje de kans te ge ven te ontsnappen, werden naar het politiebureau gebracht. Vrijdagavond tegen 5 uur wa ren reeds eenige duizenden ke vers op het politiebureau ge deponeerd. En nog zijn vele kinderen op de vangst. He' belooft een rijke oogst te wor den. Ook in Biezelinge werd een Coloradokever gevonden in de aardappelen van den heer P- Hensdijk- Een zwembad voor Zierikzee? De dienst Bouw- e.n Woning toezicht en gemeentewerken te Zierikzee heeft op verzoek van het gemeentebestuur een ont werp voos een öpenluchtzwem bad vervaardigd Volgens het ontwerp zal het zwembad mo dern ingericht zijn en aan alle te stellèn eischen voldoen. Waarschijnlijk zou dan de plaats van het zwembad brj de Battery zijn, DE LANDBOUWTENTOON. STELLING. De medewerking, die van al le zijden gegeven wordt aan de komende Landbouwtentoon stelling te Goes, -maakt een volledig succes zoo goed als zeker. De inschrijvingen voor vee toonen, dat het beste van .en Zeeuwschen veestapel aan wezig zal zijn. Ook het aan. tal handelsinschrijvingen zeer groot. De Japansche bevolking neemt af. Volgens tot nog toe geheime statistieken, welke thans door den Japanschen minister van openbare gezondheid bekend zijn .gemaakt, overtreft het stex*ftecijfer in Japan nu het geboortecijfer. Men voorziet, dat de bevol king van Japan, dat momen teel 74 millioen inwoners telt, in vijftien jaar tot 50 millioen zal zijn teruggevallen. Gedu rende 20 jaar was de bevol kingsaanwas ongeveer 1 mil lioen per jaar, maar sinds om streeks de bezetting van het eiland Saipan door de Anxe- x'ikarxen steeg het sterfte- en werd het geboortecijfer lager. De „Friends Relief Service" hielp Walcheren op velerlei gebied. Afscheid van een ding veel en doeltreffend werk verricht. Met behulp van so ciale werkers werd een kleu terschool voor 40 kinderen in Serooskerke ingericht, o.a. mer 'meubelen, die de timmerman van de ploeg tezamen met de padvinders maakte en in Sou burg zal dank zij hen een kleuterschool voor 120 kinde ren, die in den bezettingstyd negen maal door de Duitschers werd gevorderd, opnieuw ge opend kunnen worden. Voor doktoren en medische instellingen verkreeg het team vanuit Engeland en Amerika instrumenten. Zyn auto's waren voortdu rend ingeschakeld bij het ver voer van zwakken en allen die zich moeilijk verplaatsen- Er werd hulp verleend bij de in- entingen in Westkapelie et Domburg. Maar ook gaf men voor de ouden van dagen in deze dorpen een filmvoorstel ling, die zeer in den smaak viel. VOEDSEL EN KLEEDING Dit alles Is slechts een deel van den veelomvattenden ar beid, die deze zelfopofferende Engelsche Quakers voor de. door hen om haar flinkheid blijden tijd. Irf een van de bovenkamers, vanhet huis ..De Sprenck" te Middelburg némen de leden van het Quakers Hulp-team, dat gedurende 51/, maand op alle wijze getracht heeft Wal cheren hulp te verleenen. van hun vrienden en medewerkers afscheid. Het is een heterogeen en uit. gebreid gezelschap, dat op dezen laatsten Woensdag lxx Mei de Engelsche hulpploeg komt bedanken, de werkzaam heden van de .Frlens Relief Service" waren uitgebreid en veelzijdig. KLEUTERSCHOLEN EN GRASZAAD. Zij heeft zich niet alleen ge ïnteresseerd voor den inzaai van Walcheren, waarvoor zij graszaad uit Amerika trachtte te krijgen, maar ook voor de speciale moeilijkheden van de uit Indië repatrieerende Hol landers. De verpleegsters van het team hebben in de steden en dorpen van Walcheren op het gebied van de schurftbestrij-zoo bewonderde. Walchersche, Het zangconcours te Biezelinge. Op Hemelvaartsdag werd ln Biezelinge voor het eerst na de bevryding onder groote be langstelling een Zangconcours gehouden van den Ring „Zee land" van Christelijke Zang- vereenigingen. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat dit concoui's mag strekken tot grooten bloei van de zangvereenigingen. Gezamenlijk werd gezongen Halleluja! Lof zij het Lam. Als jury traden op ae heeren Joh. H. Caro en J. Kuiler, beiden te Middelburg. Door 17 vereenigjngen werd hieraan deelgenomen. „Hosan na" van Wissekerke was niet aanwezig. De uitslagen luiden als volgt Afdeeling Uitmuntendheid A. .,Asaf', Axel 262 punten, le prijs, promoveert naar Uit muntendheid B. Afdeeling 1. „Hosanna" Zie rikzee. 222 punten, le prijs, promoveert naar Uitmuntend heid A. „God is mijn lied" Breskens, 236 punten, le prys, promoveert naar Uitmuntend heid A. „S.D.G.". Kamperland 212 punten, 2e prijs. „S.D.G.", Souburg 209 punten 2e prijs. Afdeeling II. Sursum Oorda Kapelle-Biezelinge 222 punten le prijs pi'omoveert naar af deeling I. ..S D.G." Middel burg 211 punten, le prys, pro moveert naar afd. I. „Zingt den Heere een hieuw lied'-, Zaamslag. 231 punten, le prijs, promoveert naar afd. L S.D.G. Kruiningen, 212 punten, le pr. promoveert naar afd. I „Zanglust" Bergen op Zoom, 21 punten, le' prys, promo veert naar afd. I. „Tot nut en genoegen" Nieuwdorp 210 punten, le prys, promoveert naar afd Looft den Heei'" Wolf aartsdijk 197 punten, 2e prys. Afdeeling HL „Onder Ons' promoveert naar afd. 2. „Hal leluja" Groede 193 punten 2e prijs. „Zang Veredelt", Anna Jaeobapolder 187 punten 2e pr. „S.D G." Borssele 190 punten 2e prys. „De Lofstem" Lewe- dorp, 186 punten, 2ö prijs. Als mooie prestatie dient vermeld te worden dat „Asaf" te Axel een voor haar geheel onbekend zangnummer kreeg, waarvoor ze zegge 5 minuten kreeg om te bestudeeren en daarna 4 stemmig zong. Tevens dient ook nog ver meld te wox-den dat „Onder Ons" te Kloetinge met elf le den ook iets goeds ten gehoore bracht. De Voorzitter dankte de plaatselijke vereeniging K>\- pelle Bezelinge voor het werfr wat ze voor dit concours ha gedaan. Katholieke arbeidersbeweging in Zeeland. Het gewest Zeeland van de Kath. Arbeidersbeweging had op Hemelvaartsdag een open luchtmeeting georganiceerd op een terrein te Lewedorp, waar de voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging de heer A» C. de Bruin uit Utrecht spral* over de op komst zynde pu*« bliekrechtelyke bedryfsorga* nisatie. Spr. belichtte de his torische ontwikkeling en het voorontwerp-Vos op de be drijfsorganisatie en noemd® de taak van de komende re* geering, die deze wet tot stand zal moeten brengen, zeer moeilyk, maar niet onmogelijk. Vervolgens sprak nog de heer F. Keesen, districtsbe- stuui'der uit Rotterdam, over de cultureele en. godsdlenstig- zedelyke ontwikkeling van de arbeiders. Deze goedgeslaagde meeting stond onder leiding van den heer E. Andriessen uit Vlissin gen. Kapelaan Grijteman uit Goes sprak een slotwoord. De dag werd besloten met een Kloetinge 210 punten le prys, plechtig danklof. Meliskerke bevolking deden. Ieder herinnert zich de dis tributie van de tonnen kleeding die door de „Frien. V in. En geland en Amerika bijeen wa ren gebracht en de party en versterkende middelen, waar van de zwakken, die juist of nog niet voor extra voeding In aanmerking kwamen, profi teerden of de tehuizen voor kinderen en ouden van dagen, die als Paaschgift visch in blik ontvingen, „EEN BLIJDE TIJD' En wat vinden ze nu zelf. nu ze na by na een half jaar Vertrekken om in Polen of Duitschland hun menschenlie- vend werk te gaan voortzet ten? „We hebben een blijden tijd gehad", zeggen ze in nun aar dig Hollandsch, dat ze in ver bluffend korten tyd aange leerd hebben. „En men zal ons niet missen", voegen ze er dan bescheiden aan toe. „Want we hebben nooit onafhankelijk wil len werken en alleen maar de bestaande instanties willen helpen". In dit laatste zyn ze wonder wel geslaagd; maar dat ze niet gemist zullen worden, kan men nu men hen op dezen af- scheidsdag .uit de verste hoe ken van Walcheren komt be danken, moeilyk aannemen Ook velen onder de Walcher sche bevolking moeten zy soms „een bigden tijd" hebben be zorgd. Wordt het Westen bevoordeeld? De meening van het groote publiek, „Men hoort tegenwoordig vaak de klachtdat bepaalde provincies in ons land achter' uitgezet worden. Is dat ook Uw indruk of niet f" Zoo luidde de vraagdie het Nederlandsche Instituut voor de Publieke Opinie aan een groot aantal mannen en vrou wen in het geheele land heeft voorgelegd Ja zei 82 neen zei 26 en 48 wist het niet, of had er nooit van gehoord, zoo lezen wij in ..De Publieke Opinie". De meeste antwoorden, die ja luidden, waren afkomstig uit de Zuidelijke provincies. Welke provincies worden naar Uw meening achteruit gezet?" vroegen de N.IP.O,- interviewers vervolgens. 42 noemde Limburg. 85 Noord-Brabant, 26 Gelder land en Overijssel, 19 Zee land, 18 de Noordelijke pro. vincies en 7 het Westen. De meeste ondervraagden hebben uiteraard het eerst aan hun eigen provincie gedacht. Merkwaardig is echterdat in t Zuiden nog 4 van de onder, vraagden van meening was, dat het Westen achteruitgezet wordt. In het Westen zelf was 21 van meening, dat Zeeland er maar slecht van af komt. „Welke provincies worden dan bevoordeeldf", was de laatste vraag van het N.LP.O. ff et Westen, zei een over groo te meerderheid en zelfs de menschen, die in het Westen wonen waren het daarmee eens10 echter xaas van meening, dat Limburg bevoor. deeld wordt. Volgens de ondervraagden in het Westen zit de bevoor deeling van Zuid-, Noord en Oost-Nederla/nd vooral in een gunstige voedselpositie, terwijl men het in alle deelen van hel land over de extra-rantsoenen van de mijnwerkers heeft. De benadeeling van de streken buiten het Westen wordt voor al in de slechtere transport, mogelijkheden en de groote af stand tot de Haagsche instan ties gevoéld Middelburg DE HEER A. BEAUFORT OVERDEDEN. Te Goes overleed Vrydag de heer A. Beaufort, die ge durende vele jaren vader is geweest in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Hee rengracht te Middelburg. VANAVOND CONCERT OP HET MOLENWATER. In verband met de slechte weei'somstandigheden is het concert van „Excelsior", dat gisteravond op het Molenwa ter zou plaats hebben, niet doorgegaan. In plaats daarvan zal „Ex- ce.sior" vanavond concertee ren. EXAMEN. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde voor het propaedeutiseh examen voor scheikundig ingenieur de heer J. de Baare uit Middel burg. Vlissingen U.v v. MEISJES WEER VERTROKKEN. De tweede ploeg van U V.V.- mei8jes uit het Noorden van ons land, die 4'/7 week lang bezig is geweest hét ziekenhuis .Bethesda" schoon te maken, is Woensdagavond weer afge zwaaid. Goes Drukke Hemelvaartsdag. Het was Donderdag te Goes een zeer drukke Hemelvaarts dag1. O.a. kwamen zeer velen van buiten om deel te nemen aan - verschillende sport evenementen. Zoo waren er pl.m. 60 twaalftallen uit alle deelen van Zeeland voor de bondsserlewedstrljden van den Z.K.B. Tusschen het eerste en twee de deel van deze wedstrijden had een ontmoeting plaats tusschen het Zeeuwsche en Amsterdamsche twaalftal. De Zeeuwen wonnen met 74 en behouden dus den Zilveren Bal. Een tweede sportgebeurte nis vormden de Wandelmar- schen, uitgeschreven door W.9, V. „De Amateur" van 30 en 15 km. Aan den 30 km.-marsch nam o.a. een drietal Brabant- sche vereenigingen deel en ook oudere leden van „Achilles" uit Middelburg. Voor den 15 km.-marsch was 'n.veel grooter contingent van „Achilles" present, alsmede negen padvinders. Achilles zorgde aoor haar signaal-af- deeling dat het terugkeeren In de stad met volle muziek ge schiedde en was ook present om de Goesche zustervereen „Volharding", die onder groo te belangstelling op de Markt een zeer goede uitvoering had gegeven, naar haar oefenlo kaal terug te geleiden. ruiningen DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. De onderwijzer Koole uit Kruiningen is Woensdagoch tend onder de gemeente Krao- bendyke het slachtoffer ge worden van een ernstig auto ongeval. Hij werd zwaar gewond en is nog dienzelfden morgen in het ziekenhuis te Goes overleden. BRAND IN SPEKROOKERIJl Dinsdag ontstond brand in de spekrookerij van den heer J. Matthyssen. Het vuur greep snel om zich heen, doch de brandweer slaagde er ln net gevaar spoedig te bezweren, riet gemis van een brandspuit deed zich wel gevoelen I Jomburg RAADSVERGADERING. In zijn vergadering van Dinsdag J.l. verleende de ge meenteraad van Domburg eer vol ontslag aan dhr. A. Bos dijk als Hoofd der O.L. school. Aan de ouders van in Mid delburg schoolgaande krnde- ren werd een overbruggings toelage in de kosten van ver voer toegestaan. Een in .de vorige vergade ring verleend subsidie van 50 gld? aan een huishoudcursua werd tot 78 gld verhoogd, waarna aan een nieuw te hou den cursus een bydrage werd toegezegd van ten hoogste 20 gld. De opmerking werd ge maakt, dat de cursisten zelf wat meer zouden kunnen be talen, vermits men kennis en vaardigheid niet zonder opof- fei-ing kan verwerven. Op Maandag 1 Juli zal het bouwen van 9 volkswoningen aan de Schuitvlotstraat wor den aanbesteed, waarvan de teekeningen op tafel kwamen. Wethouder W. Brand gaf aan wijzing van en toelichting bij de nieuwe verkavelings- en stratenplannen. De palen en stompen op het badstrand worden opgeruimd. St. Laurens De gewijzigde candidaten- lijst C.H. is als volgt samen gesteld (v. d. gemeenteraad): 1. K. Wouterse; 2. J. Koole Dz.; 3. W. S. Pouwer; 4. B. Verburg; 5. L. Koole; 6* J. Mesu; 7. C. v. Sloóten. L au-ens. Kerknieuws JUBILEUM Ds. LANDSTRA. 5 Juni a.s .hoopt ds. Land stra te Diepenheim den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het predikantsambt aan vaardde. Ziin eerste standplaats was Kedichem, daarna Haastrecht. Na Haastrecht was hy voor ganger der Vereeniging van Vryz. Hervormden te Middel burg. In 1937 ging hij weer terug in de Hervormde Kerk door het beroep naar Diepen heim te aanvaarden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Arnemuiden: 10 en 2 Ds- Vex-wey-, Aagte- kerke 10 en 2 Ds. Elzinga; Oostkapelle 10 Cand, Verbeek en 7 Ds. Don; Gapinge: 10 Ds. Valeton; Vrouwenpolder; 2 Dhr Buys; Nieuwland: 10 Ds. Waardenburg, 2.30 Ds. Breu- kelman; Domburg 10 eri 7 Ds, Niöolaï; Kleverskerke; 2 ds. v. Voorst Vader. Geref. kerk: Vlissixxgen: 9 ieesd. 5 ds. Deenink; St. Lau rens: 10 leesd., 4.30 dr. Oussa- ren.. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Middelburg 2 en 7 Ds. Meulink; Souburg; 10 en 4 Ds. Meu link. Geref. Gem. Aagtekerke: 3 x leesd.; Arnemuiden 3x leesd.; Middelburg 3 x leesd. Herst. Apost. Gem. Vlissin gen 10 en 4.30 Ds. de Vries. Doopsgez. Gem. Middelburg? 10 Mej, Dr- Bakker; Vlissin gen 10' Ds. Smit. Evang. Lutb. Gem. Middel burg: 10 Ds. v. Empel; Vlia- singen: 10 Ds. Smifc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10