Verhouding Nederland— Curasao moet veranderen. De wederopbouw in België. DIEFSTAL VAN JOODSCHE KINDEREN. De slechte Zeeuwsche treinenloop. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Rapport over de politieke wenschen in de West. Een tè CXOOte taak VOOrl De commissie wenscht her- *7-, ziening van de positie van den den uouverneurr gouverneur, daar hem een te groote taak is opgelegd. Zij De Commissie voor onder zoek en bestudeering van de politieke opvattingen en wen schen in Curasao en ter voor bereiding van de rijksconfe rentie heeft haar werkzaam heden beëindigd en een twee honderd bladzijden tellend rap port gepubliceerd. De commissie verklaarde dat de bestaande verhoudingen tusschen Curasao en Neder land niet voldoen, daar zy ver ouderd zijn en de Ned. volks vertegenwoordiging in feite de souvereine macht in Curasao heeft. De commissie was wel van oordeel, dat de gouver neur moet worden benoemd door de Kroon. Zooals de raad van bestuur en de rechterlgke macht- Ook de hoofden der bestuursafdeelingen dienen door de uitvoerende macht be noemd te worden. Wat de on derlinge verhouding der ver schillende staatsdeelen betreft is de commissie van oordeel, dat algemeene belangen ook algemeen dienen te worden ge regeld. Bg verdere regeling brengt elk staatsdeel stemmen uit in verhouding tot zijn be- teekenis. De commissie stelt voor den naam aan het staatsdeel te veranderen in Ned.-West-In- dië EEN RIJKSPARLEMENT. Als overkoepelend orgaan heeft de commissie gedacht een Rgksparlement met wetgeven de en controleerend^ macht, waarvan de afgevaardigden benoeond worden door den gou. verneur. de staten en den raad van bestuur, ofwel door een college uit deze drie samenge steld. GEEN RIJKSKABINET. De commissie legt den na druk op de noodzakelijkheid van herziening der nationali teitsregeling. Zij verklaart zich tegen een Kgkskabinet, maar is voor aanstelling van hooge ambtenaren, verantwoordelgk aan het Rgksparlement ge naamd directeuren of staats secretarissen. die de vergade ringen van het rijksparlement bgwonen en een raadgevende stem bezitten. stelt voor het bestuur in han den te leggen van een college! met den gouverneur als voor zitter, bijgestaan door gede puteerden uit de Staten, wier plaats in de staten door re- serve-candidaten 'ingenomen wordt- De gouverneur heeft een dubbele functie: hij is kroon- vertegenwoordiger en deelne mer aan het bestuursapparaat van. Curasao. De commissie wenscht voorts uitbreiding der volksvertegenwoordiging, maar spreekt zich niet uit over de gedeeltelgke benoe. ming daarvan bij de huidige regeling worden vgf leden der Staten benoemd. Verder wenscht de commis sie gedeeltelijke uitbreiding van het kiesrecht. Jeeps voor den landbouw. Na de triomphen op oorlogsterrein zal de jeep waarschgnlijk een vreedzamere bestemming krijgen. Er zal namelijk een aantal jeeps ter be schikking worden gesteld van den landbouw. Om dat men echter eerst uit voerig wil na gaan hoe het rendement van de jeep in den landbouw is en welke de mogelgk- heden zullen zijn, is dit aantal zeer beperkt. NIEUWE VEILINGDIRECTEUR TE BERGEN OP ZOOM. Tot opvolger van den onlangs overleden heer van Dordt, is tot directeur van de veiling te Bergen op Zoom benoemd de heer P. N. van Eek. voorheen directeur van de veiling te Oudenbosch. Uniforme waschfarieven. Na overleg met de vak groep witwasscherg-industrie zgn thans uniforme wasscherg- tarieven vastgesteld. De nieuwe prijzen liggen over het algemeen beneden de tarieven van de tot nu toe geldende regeling. De waschbehandeling per kg. met een minimum van 6 kg. mag nu als volgt worden be rekend natwasch 0,27 droogtoeslagen 0,40; mangel- wasch 0,48; persopmaak 0.56: kastklaar of geheel op gemaakt 0,64. De stufcta- rieven zijn hiermede in over- eenstemming gebracht. VERGIFTIGING DOOR BLIKSARDIENTJES. In Maastricht e-o. hebben zich. na het gebruik vaan ge- importeerde sardines in blik, enkele vergiftigingsgevallen voorgedaan. Het betrof hier zgn. gebom beerde blikjes, /.w.z. blikjes waarvan het boven- en onder vlak naar buiten bol staan. Het publiek wordt gewaar schuwd tegen den inhoud van gebombeerde blikjes en in het algemeeA wórdt aangeraden feen blikconserven geopend te ©waren, doch de inhoud van een blik direct na opening te consumeeren. De zetelverdeeling in Tsjecho-Slowakije. Op grond van de resultaten der verkiezingen zal de nieuwe nationale vergadering onge. veer als volgt zijn samenge steld: Communisten (Tsjechen er Slowaken samen) 115 zetels;, Tsjechische Socialisten (Be- nesj) 55 zetels; Chr. Volks party (Kath. Tsjechen) 47 ze tels; Rechtsche Democraten (Slowaken) 42 zetels; Tsjechi sche Sociaal-Democraten 31 zetels; Party van de Vrijheid (Slowaaksch) 3 zetels; Party v. d. Arbeid (Slowaaksch) 2 zetels. Samen 300 zetels. De meerderheid' is dus handen van de partijen van het linksche blok (communisten. Nog dit jaar 10.000 woningen. In België zullen 130.000 tot 140.000 huizen weer opgew bouwd moeten worden. Dat werk hangt af van drie essen- tieele factoren: materiaal, ar beidskrachten en financiering. Een aantal materialen is ge continueerd w.o. hout, ijzer en staal. Wat de niet gecontfon- geerde materialen betreft, deze zouden spoedig in den sluik handel kunnen verdwynen en om dat gevaar te vermijden, werd een besluit genomen, waardoor de noodige materi alen aan de bron of terwgl zij zich op zee bevinden kun nen voorbehouden worden. Het gebrek aan gespecialiseer de Belgische arbeidskrachten heeft de aanwerving van bui- tenlandsche arbeiders noodig gemaakt- De medewerking van een zeker aantal Italiaanschc arbeiders is gewaarborgd. Voor den komenden winter len 10.000 nieuwe huizen bouwd zijn. Met inbegrip van de herstelde huizen, zullen 12.000 huizen ter beschikking van de oorlogsgetroffenen ge steld worden, Indien het aantal oorlogs getroffenen het aantal beschik bare woningen overtreft zal de voorkeur worden gegeven aan voormalige politieke ge vangenen, weduwen van ge fusilleerden en vervolgens aan vaders van groote gezinnen of personen met verscheidene personen te hunnen laste. Een tweevoudig stelsel van voorschotten en leeningen zal worden georganiseerd De wederopbouw zal niet verzekerd worden door den staat maar over het algemeen door coöperaties van oorlogs getroffenen. door hen zelf be stuurd. bijgestaan en gecon troleerd door het departement van wederopbouw. De raden van beheer van die coöperaties, die vóór het huidige ministerie opgericht werden, hebben wg- zigingen ondergaan om te be. letten dat zij instrumenten van private of politieke belan- ;en zouden worden. Het noodige wordt gedaan om de huizen van meubelen te voorzien. Weer merksigarelten! Van 19 Juni af zullen de si- garettenfabrikanten weer hun eigen merken mogen leveren en zal de naam ..Rhodesia" dus verdwijnen. Deze merksigaretten zullen in 3 prg skiassen worden ver kocht. De prijs is vastgesteld op 48 ct. voor de derde, 60 voor de tweede en 78 ct. voor de eerste soort. Wordt het Westen bevoordeeld? De meening van het groote publiek. „Af en hoort tegenwoordig vaak de klacht, dat bepaalde provincies in ons land achter uitgezet worden. Is dat ook Uw indruk of niet f" Zoo luidde de vraagdie het Nederlandsche Instituut voor de Publieke Opinie aan groot aantal mannen en vrou wen in het geheele land heeft voorgelegd Ja. zei 32 neen zei 26 en J,2 °/n wist het niet, of had er nooit van gehoord, zoo lezen wij in De Publieke Opinie". De meeste antwoorden, die ja luidden, waren afkomstig uit de Zuidelijke provincies, Welke provincies worden naar Uw meening achteruit gezet f" vroegen de N.I-P.O.- interviewers vervolgens. h2 noemde Limburg, 35 Noord-Brabant, 26 Gelder land en Overijssel, 19 Zee land^ 18 de Noordelijke pro vincies en 7 het Westen. De meeste ondervraagden hebben uiteraard het eerst aan hun eigen provincie gedacht. Merkwaardig is echterdat in t Zuiden nog 4 van de onder vraagden van meening was. dat het Westen achteruitgezet wordt. In het Westen zelf was 21 van meening, dat Zeeland er maar slecht van af komt. Wélke provincies worden in bevoordeeld?", was de laatste vraag van het N.LP.O, Het Westen, zei een overgroo- te meerderheid en zelfs de menschen, die m het Westen wonen waren het daarmee eens10 echter was van meening, dat Limburg bevoor deeld wordt. Volgens de ondervraagden in hét Westen zit de bevoor deeling van Zuid-, Noord en Oost-Nederland vooral in een gunstige voedselpositie, terwijl men het in alle deelen van hei fand over de extra-rantsoenen van de mijnwerkers heeft. De benadeeling van de streken buiten het Westen wordt voor al in de slechtere tramsport, mogelijkheden en de groote af, 'statui tot de Haagsche instan ties gevoeld Hei zenuwstelsel op de film» Volgens Radio Moskou zgn Sowjet-Russische geleerden er in geslaagd de werking van het men- schelgke zenuwstelsel te filmen. De films zullen de werking van den reuk, het gezicht en het gevoel laten zien. NIEUWE BONNEN 31 Mel t m. 1 Juni. BONKAARTEN KA, KB, KC 606. Alg. 29550 gr. Thee. Alg 296: 250 gr. Jam of Stroop. Alg. 297: 250 gr. Zachte Zeep. C, 59 Reserve: 1 Ei. BONKAARTEN KF 606. 373 B.M-V.: 125 gr.Boter. BONKAARTEN LA, LB LC 606. A 47 Melk: 3 liter Melk. B 47 en C 47 Melk: 8f% Melk ieder. 237 Aardappelen: S kg. Aard appelen. BONKAARTEN KD en KE 606, Alg. 795: 250 gr. Jam of troop. Alg. 796: 250 gr. Zachte Zeep. Alg. 797: I Ei BONKAARTEN KG 606. 873 B.M.V-: 125 gr. Boter. BONKAARTEN LB en LE 606. D 47 en E 47 Melk: 6 liter Melk ieder. 737 Aardappelen: 2 kg. Aard. appelen*. TABAKSKAARTEN ENZ. T 30 2 rants, tabaksartikelen. V 30 100 gr. choc, of suiker werken. X 30 100 gr. choc- of suiker werken. De spoorwegen op Hemelvaartsdag. Het is mogen gelukken te voldoen aan den wensch van verschillende vereenigingen en personen om de dienstregeling op de Zeeuwsche lijn op HemeL vaartsdag niet geheel te doen zijn als op Zondag. De spoor wegen hebben besloten den eersten trein, die op werkda gen om 4,07 uit Vlissingen vertrekt, ook a.s. Donderdag te doen rijden. Des avonds zal de trein, die om 21.35 uif Roo sendaal naar Bergen op Zoom vertrekt, dien dag doorrgden naar Vlissingen. Vertrek Ber gen op Zoom 22.10. Aankomst' te Goes 23.28, te Middelburg 0.13 en te Vlissingen 0-31. De ze trein stopt op alle stations op de Zeeuwsche lijn. MUZIEKUITVOERINGEN „ROTTERDAM I". Het „Rotterdam I" muziek korps van het Leger des Heils gaf Zaterdag in de Oostkerk Nieuws in een notedop - Tot burgemeester van Apeldoorn is benoemd mr, A. L. des Tombe, thans burge meester van Soest. Aardenburg AARDENBURG PASSEERT DE REVUE. De zitting van Maandag bracht voor het voetlicht de grensgemeente Aardenburg. waarb" de „zwakke" sekse dé hoofdrollen "vertolkte- Het is opvallend hoevele „dames" uit sluitend goede vriendinnen van de Duitschers werden om de Belgische grens te kunnen passeeren. De familie de Jong schgnt het al heel erg bont gemaakt te hebben, met het gevolg dat •de drie dochters, onmiddellijk na. dê bevrijding geïnterneerd; werden. Twee van hen zitten nog steeds vast. De derde is na 9 maanden vrijgelaten. Van ontkennen was hier geen sprake. Vader de Jong was lid van het N.A.F ge weest en van „Vreugde en Arbeid". De gezusters San hadden hun verdediger meegebracht. Een na-oorlogsch probleem. Onder dezen titel sngdt Trouw" een probleem aan, dat wel niet zoozeer in Zee land, maar destemeer in het Westen van ons land de ge moederen bezig houdt. Iedereen kent nu wel den vollen omvang van het af schuwelijk drama, dat zich over het Joodsche deel van onze bevolking voltrokken heeft. Minder bekend is, dat dank zij den moed en de op offeringsgezindheid van tal van landgenooten van bijna 4000 Joodsche kinderen het leven werd gered. Van de ouders van deze kinderen is in vele gevallen nooit meer iets vernomen en men kan zich de oorzaak daarvan in denken. Daarmee echter is de vraag gerezen, wat er met deze kin deren gebeuren moet, aan wie de verdere opvoeding en zorg moet worden toevertrouwd. De kinderen op ouderen leeftgd, zoo tusschen de 18 en 21 jaar, zullen in den regel hun eigen weg wel vinden, maar voor de kinderen, die nog totaal van anderen afhan kelijk zijn ligt liet geval an ders. Vele van deze kinderen heb ben een liefdergk nieuw te huis gevonden en vaak is een innige band ontstaan tusschen kind en pleegouders. Boven dien heeft de regeering een commissie benoemd, waaraan deze oorlogspleegkinderen zijn 10 Joden. Tegen dezen gang van za ken is van Joodsche zgde pro test aangeteekend en meer nog. er is felle critiek op uit geoefend, critiek, die zich vooral richtte tegen genoemde commissie Waarom? Omdat in som mige Joodsche kringen wordt gevreesd, dat de pleegkinde. ren dóór opvoeding en omge ving geheel zullen ontgroeien aan en vervreemden van de Joodsche gemeenschap. En juist nu. nu deze gemeen schap zoo ernstig en onherstel baar verzwakt is en met on dergang wordt bedreigd, wordt als eisch gesteld: deze kinde ren moeten worden terugge geven aan de Joodsche ge meenschap, zij dienen een zui ver Joodsche opvoeding te krijgen. Dit zou dan tevens in overeenstemming zijn met den wil van de meeste omge komen ouders. Men is zelfs zoover gegaan in het protes teeren tegen het toevertrou wen van Joodsche kinderen aan niet Joodsche ouders, dat men sprak van „diefstal van kinderen". Deze actie is, hoewel be grijpelijk, allerminst gerecht vaardigd. Een keur van argu menten kan dit aantoonen. Er zijn kinderen, wier ou ders geen enkelen band meer hadden met het Jodendom. Moeten deze nu plotseling uit hun omgeving worden weg gerukt terwille van het voort bestaan der Joodsche gemeen schap?. De kinderen, die uit werkelijk Joodsch milieu ko- toevertrouwd. Deze commissie men, "gaan ook terug betaat uit 25 leden, waarvan Joodsch milieu, zelfs dan wan- VERBETERING DRINGEND NOODIG. Waarom geen Diesel? Men schrijft ons. Met genoegen kunnen we luisteren naar de wekelijksche praatjes door de Radio: „De spoorwegen spreken". Met veel genoegen ja, ten minsteals men niet in Zeeland woont. Telkens weer hoort men enthousiaste mededeelingen overhet invoegen van meer treinen, van non-stop treinen. van geëlectrificeerde treinen, van vult u maar in. De schitterende prestaties van de Ned. Spoorwegen wor den hoogelgk geroemd (door de Spoorwegen zelf) en te recht. jammer alleen dat deze prestaties zich nooit uitstrek ken tot Zeeland, ook wel eens genoemd de Blinde Darm van Neuerland. Maar, het Westen heeft de ze verbeteringen ook wel zeer hard noodig. Daar toch heeft men allerlei luxe; men kan er allerlei koopen wat men in de Provincie eenvoudig niet ziet; men heeft er goede trammen en uitstekende bussen; dan kunnen de spoorwegen toch niet achterblgven Neen, die J jgeschonden wagons moeten sociaal-democratcn en Party nog maar in Zeeland blijven v. d. Arbeid),. 'rijden; allerlei soort ellende gewoon; daar kent men niet al te veel huizen die volledig intact zijn; daar is men toch gewoon achter dichtgespijkerde ramen of ramen met kunstglas te zitten; daar heeft men toch reen tgd om te reizen, want raar moet hard worden ge werkt omdat er zoo onnoe melijk veel schade moet wor den hersteld. Daar 13 het niet erg als men per stoomtrein drie, ja lezer drie, uren reist van Vlissin gen naar Roosendaal. Dat Is heusch niet zoo erg, want de zitplaatsen zijn uitstekend. In de derde klasse weet men nu eenmaal op harde banken te zitten. Daarby hooren toch geen groote ramen? Daarom kan men 't daar evengoed doen met dichtgespijkerde ramen met een heel klein ruitje voor wat licht. Reist men tweede klasse, dus betaalt men zoo veel meer, dan reist men de kussens", tenminsteals men heel erg boft. Er zijn maar zeer weinig compartimen ten met kussens. In vele geval len is de onderbekleeding van wat eens kussens waren; in zeer vele gevallen is het kaal latwerk, dus nog minder dan de harde banken in de derde klasse. Ook hier zit men nog menigmaal met dichtgetim- daar is men toch aanmerdc i-amen. Maar waarom klagen we toch eigenlijk? We leven toch niet zoo vlug als „de Wester ling?" Wij hebben den tijd. Als we eens voor zaken naar Den Haag moeten kunnen we aan die reis, die toch lang duurt en die vanuit Zeeland toch al zoo duur is, best een nacht logies vastknoopen; als men uit is nietwaar, dan kun nen die enkele guldens er wel bij. Ofzullen we toch pro- beeren op een dag heen en weer te gaan? We zorgen dan 's morgens 4 uur in den trein te zijn en moeten des middags ons horloge in de hand hou den om toch vooral den laatsten trein niet te missen (die men voor Zeeuwsch Vlaanderen heelemaal niet gebruiken kan). Is het dan waarachtig on- mogelgk om Zeeland éénmaal per dag een dieseltrein te ven Is het dan waarachtig onmogelijk om een deel van het goede wagenmateriaal uit Holland naar Zeeland te bren gen en omgekeerd? Gedeelde smart is halve smart. Of behoort dat slechte materiaal toevallig administratief tot de Zeeuwsche lijn. Neen, dan gaat het natuurlgk niet. Uit een vei'slag van de laatste verkecrsconferentie bleek dat het rgden van een dieseltrein niet mogelijk was, met het oog op de noodbrug bij Vlake, die langzaam moest worden gepasseerd. Kan een diesel niet even langzaam rijden? Maar wat zeurt ge toch. We krijgen geen diesel maar w# krijgen toch electri. sche tractie? Misschien wel al ia 1951?. te Middelburg en Zondagmid dag in de Scheldehal te Vlis singen een tweetal uitvoerin gen- Beide dagen waren de re cettes bestemd voor de op- bouwfondsen van Rotterdam I cn Middelburg en Vlissingen. Majoor G. Claeys, een authorL teit op 't gebied van „Leger"- muziek, was door ziekte ver hinderd, maai' onder de leiding van kapelmeester M. Knippen, berg bracht het 40-man sterke korps, in aanmerking geno men, dat dit geheel uit dilet tanten bestaat, een uitvoering die over het algemeen op een zeer goed peil stond. Van de composities, allen afkomstig van L, d. H.-menschen, mogen de marschen van Kolonel Gold. smith, den prins der „Leger"- componisten" en „Star Lake" van Eric Ball genoemd worden. Vocale en instrumentale soli, een verdienstelijk trombone kwartet en het optreden van een mannenkoor maakten me de deel uit van het program ma, dat de talrijke aanwezigen zeker met voldoening zullen hebben gevolgd. neer een sterke band met de pleegoifflers is ontstaan en een beslissing in dezen zin vaak hard is voor het kind. Er zijn trouwens ook Joden, die de commissie met kracht en klem vez'zoeken om de kinderen btj de pleegouders te laten. Deze Joden vertegen woordigen zeer zeker een groot deel van de ouders der verweesde kinderen. De vraag rijst, of de belan gen van de kinderen en de wenschen van de ouders moe ten worden opgeofferd aan het algemeen Joodsch belang. Hoezeer wij ook begaan zgn met het lot. dat het Jodendom in Europa is ten deel geval len, het is onjuist dat van zekere Joodsche zijde zoo fel wordt geageerd. Wel blijft een controle- instantie noodzakelgk, die klachten over een onjuiste behandeling onderzoekt en toe zicht houdt, dat aan die wee zen, die daarvoor in aanmer king komen een Joodsche re ligieuze opvoeding niet opzet telijk wordt onthouden. Tribunaal Terneuzen. Uitspraken van Maandag 27 Mei. E. E. Martens, 35 j., schil der te Sas van Gent: verb, verkl. radiotoestel en ontz. rechten W. J. H. Boerbooms, 55 j., manüfacturier tq Oostburg verb, verkl. vermogen tot een' bedrag van'/ 1500- C. de Zeeuw, 46 j., agent van politie te Terneuzen. 1 jaar interneering en ontz. rechten. A L. M. Eggermont, 54 j., elec'tr. installateur te Hulst; Verb, verkl. vermogen tot een bedrag van f 40-000 en radio toestel; ontz. rechten en voorts ontz. van het recht om als installateur werkzaam te zgn. J. Crombeen, 45 j„ landar beider te Vogelwaarde: ontz rechten. J. Buijs. 35 j., landarbeider te Vogelwaarde: ontz. rechten Sport Van de Voorde moest opgeven. In de 226 km, lange étappe van Bilbao naar Santander heeft v. Voorde, die niet voor niets de „El Toro", (de stier) wordt bijgenaamd, op moeten geven, doordat hij voor de zoo- veelste keer kwam te vallen De man. die in deze ronde naam maakte koert nu naar huis toe. Predikbeurten HEMELVAARTSDAG. Ned. Herv. kerk. Biervliet. 10 ds. v. d. Ham; Groede: 9.3Ó ds. Derksen; Nieuw vliet: geen dienst; IJzendyke: 10 ds. v d, Hooft; Terneuzen: 10 ds. Sickesz; Sluiskil: 10 ds. Caze- mier; Sas v. Gent: io ds. v. d. Graaf f; Hoek: 10 ds- Krom hout; Oostburg: ds. Fournler. Radio Moskou heeft de beweringen van Sowjet-Rus sische zgde dat er in de Brit- sche zóne van Duitschland nog steeds „Hitlerlaansche formaties" bestaan, opnieuw naar voren gebracht. nl. mr. P. Adriaanse, maar de dames waren zoodanig van den tongriem gesneden, dat ex- voor hun verdediger weinig meer te doen bleef- Daar de dames bekenden met Duit schers te hebben omgegaan, als gevolg van de omstandig heden, maar nooit op ergenis gevende wgze. beschouwde mr. Adriaanse dé geheele aan klacht als dorpspolitiek. Bij deze meisjes was geen sprake van politiek, maar meer van sex-appeal. Tenslotte moest de 62-j. gareelmaker I. K. Schijve zien verantwoorden, omdat hij vriendschappeiyk met de Duit schers had omgegaan en er voor gewerkt had. Het bleek dat besch. in de verleiding is gebracht doordat hij graag dronk en zoo graag eens naar België ging. Voor 't overige was besch. een goed Nederlander. Uitspraak' van deze zaken op Donderdag 6 Juni a.s- Uzendijke STIERENKEURING. Op het marktplein te Uzen dijke had een keuring van stie. ren en koeien plaats- De uit slag was als volgt: Stieren: Pietje Rudolf, eig. Daems, le pr., 79 p.; Mina Rudolf, eig. Stierenver. IJzen- dgke, le pr., 76.9 p.; Frans, eig. v. Gys, le pr-,; Nico. eig. Stierenver. Waterlandkerkje, le pr.; Kees eig. J. C Boeye, le pr.; Dirk, eig. A- J. Quaad, 2e prijs; Dora Piet, eig. C. Temmerman eerv verm. Koeien: 2e kalf, P. D'Hondt, IJzendyke, 76 p.; A. v- d. Meulen 76 p. 3e Kalf. P. D'Hondt. 78 p. Oudere koeien: 4e kalf: P. D' Hondt 79 p.. C. v- d. Hoeve, 79 p J. Wyffels. 78 p.; P. D' Hondt.77 p.; J. Wyffels, 77 p. allen te IJzendijke. Een lcalfvaars van den melk veehouder J. van Liere werd een eervolle vermelding toege kend. Oostburg Een nieuw geluid. Zoo langzamerhand zgn we gewoon in de pers over bo vengenoemd onderwerp niets meer te venxemen dan op zijn zachtst uitgedrukt sombere berichten. Daarom achten wg het een verheugend verschynsel thans hierover eens een ander ge luid te kunnen laten hooren. Wat toch is er gebeurd: Zooals in de P.Z.C. van Vrg. dag jl. is vermeld, is er op Zaterdag 18 Mei te Oostburg een vergadering gehouden met afgevaardigden van vijf groote organisaties uit de streek, met als resultaat dat werd beslo ten een commissie uit deze or- ganisatie te vormen met de bedoeling op korten termijn contact te zoeken met de re geering en is staande de ver gadering een telegram naai de regeering gezonden. Als gevolg van dit telegram werden Donderdag jl de on derteekenaars van bedoeld te legram, telefonisch opgeroepen ter vergadering op vrg dag 24 Mei. Deze vergadering heeft dan ook op Vrg dag 24 Mei te Oostburg plaats gehad, al waar aanwezig waren de af gevaardigden der organisaties ter eener zijde, ter andere zijde een paar hooge functionarissen van het departement van we deropbouw, de heeren ir. Stam en ir. Van Amerongen. Op deze vergadering, die een bijzonder gemoeideiyk ver loop had vormden twee pun ten de hoofdschotel, nl. de trage betaling van noodge bouwen en de langzame af werking van jtftngevraagde vergunningen. Openhartig wérd hierover van gedachten gewisseld met de eindconclusie dat onder staande resultaten werden be reikt. De betaling van achterstallige vorderingen voor noodherstel zal vóór Juni geschieden. De betaling van goedgekeurde re. keningen vóór half Juni, de nog niet goedgekeurde reke ningen zullen ten spoedigste worden afgewerkt. Het bo- spoedigen van het behandelen van ingediende aanvragen zal met kracht ter hand worden genomen. In één woord kunnen we van deze vergadering zeg gen, dat ditmaal degenen die deze bywoonden naar huis zijn gegaan met de stellige over tuiging, dat. er nu besluiten zgn genomen, waarvan we hopen binnenkort te kunnen zeggen: er zit schot in. De „Beatrix" voor regeeringsyervoer. Naar wg vernemen zal de „Beatrix" van de Mij. „Zee land", welke op het oogen- blik in het nieuwe dok te Vlissingen ligt tot het onder gaan van eenige herstellingen en veranderingen, bestemd worden voor regeerin gaver- voer tusschen Rotterdam en Engeland (troepentransporten enz.) zuks ter vervanging van de „Oranje Nassau", die dan zal worden gebruikt voor pas- sariersvervoer van Hoek van Holland naar Engeland v.v, HUWELIJKEN MET BUITENL. VROUWEN. De waarnemend Commissa ris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat de Neder landers. die na 10 Mei 194? zijn gehuwd met Duitsche vrouwen of in vijandelgk ge bied of in door den vgand be zet gebied (ander dan hef grondgebied van het Ko- ninkrgk) met vrouwen van andere dan Nederlandsche na tionaliteit, zich voor het ver krijgen van 'n verblijfsvergun ning .ten behoeve van nun vrouw, vóór 10 Juni a.s. dienen, te vervoegen aan zijn bureau, afdeeling Vreemdelingendienst. Vlissingen JUBILEUM, Maandag herdacht de heer J. van Maris den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gasfabriek te Vlissingen. De jubilaris en zijn echtgenoo- te werden in de met bloemen versierde garage toegesproken door den directeur, ie bloe men en een geschenk aanbood. Vervolgens werd het woord gevoerd door een der collega's van den jubilaris welke na mens he»- personeel een fraai schilderij aanbood. Verder wer_ den nog bloemen aangeboden door het personeel van de fir ma Braat uit Rotterdam, Ned. Ovenb- Mij te Zeist en de firma Lindenbergh te Vlissingen. Na nog eenigen tgd gezellig bijeen te zijn gebleven, werd den jubi laris vrijaf gegeven voor het vieren van dezen dag. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagde met lof voor het voorloopig dL ploma scheepswerktuigkunrlige de heer W. Antonisse, te Vlis singen, leerling van de Machi- nistenschool te Middelburg. Politierechter Middelburg. Zitting van 24 Mei 1946. Behandeld werden om. de volgende zaken: De 53-j. slager M. C- B. te Middelburg slachtte in Mei clandestien 3 schapen. De eisch luidde 3 maanden ge vangenisstraf. met aftrek van voorarrest en verb, verkl van vermogen Hij werd veroor deeld tot 1 maand gevangenis straf, voorwaardelgk, met een proeftijd van drie jaar. De 35-j. W. A. B.. veldar- beider té Groede, verkocht, terwijl hij geen teler was, 3500 kg. aardappelen. Conform den eisch werd hg veroordeeld tot 500 boete, subs. 3 mnd. hech tenis- De 42-jfcJ. v. D.. veehande laar te Clinge. vervoerde in October 1945 in strijd met de voorschriften, 2 runderen. Deze zaak werd aangehouden tot 14 Juni a.s Voorloopig geen nieuwe suikerbon. Gevolgen van de stakingen. Zooals bekend, is- ons land in de laatste maanden voor zgn suikervoorziening geheel aangewezen op invoer. De sta kingen in de havens in Rot terdam en Amsterdam hebben er toe geleid, dat groote hoe veelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wgziging is ingetreden, heeft de staking reeds te 'ang "--duurd om het suikerrantsoen onverminderd te kunnen handhaven. Daarbij is inmiddels nog gekomen de staking in de Westersuiker- raffinaderij te Amsterdam, zoodat thans van een regel matige suikervoorziening geen sprake meer kan zgn. Men moet er dan ook reke ning mede houden, dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor consumptiesuiker zal kunnen worden aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aangeraden met de suiker, welke zij thans nog tier beschikking heeft, uiterst zui. nig te zgn. Door deu consu mentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de Industrieën nog zoolang mogelijk in stand te houden. Er bestaat dus kans, dat de voorziening van het publick niet jam en andere producten op den jambon, ver snaperingen e.d. voorloopig niet t.e zeer zal stagneeren. Engeland en Amerika ontevreden. OVER POLEN EN ROEMENIE. De Britsche regeoring heeft in een nota aan de Roemeen- sche en Poolsche regeering haar ontevredenheid betuigd over den politieken toestand in beide landen. Amerika zond een soortgelijke nota.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2