PROVINCIALE ZEEUWSCHE CQUQAHT Verzoenende woorden van Molotov. Ook scherpe critiek op Engeland en de V. S. Partij v. d. Arbeid en de kabinetsvorming Crisis in de onderhandelingen met de Indonesiërs. Het spel met den dood EEEDERDRACHT EN.... DEVIEZEN Koofdre'daeïeuf O. Balllntfjrt '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jri, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 29 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 124 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franca per post. 3.45 per kwart ial.. Losse nummers 5 cent. ADVER* TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2—^é Bureaux gevestigd i Walstraat 58-60, tel. 10 (2 1 :n) Middelburg: Lor P.Z.C.. DE COMMUNISTEN, DE SUIKER EN HET l KABINET. 'Amsterdam is een doode ha- Ven geworden en Rotterdam werd tot een doode haven. En omdat de Eenheids Vak Cen trale wénnen moet, onverschil. lig of dit gaat ten koste van het landsbelang, moeten we het eensklaps zonder suiker stellen. Dat volwassenen dit ge_ notmiddel voor onbepaalden tjjd moeten ontberen, het is niet vroolijk, maar góed, we, overleven 'dat wel. Dat echter de pasgeborenen, die niet bui-' ten suiker kunnen, het zonder moeten stellen als gevolg van een stakingsrel, die door ieder weldenkend menseh veroor deeld wordt, dat is te oar! Merkwaarig is, dat deze sui kerdebacle samenvalt met het feit, dat de communisten zich hebben aangemeld voor deelne ming aan de regeering. De communistische Kamerleden en de C.P.N. hebben namelijk de wenschelijkheid uitgesproken van een regeering op nationa- len grondslag, steunende op de Partij van den Arbeid, de-C.P. N. en de R. K. Volkspartij. De C.P.N. wil dus mee gaan regeeren. En zij wil dit doen op een program van vrjf punten, nl. verhooging der productie, bestrijding der inflatie, één al- gemeene sociale verzekering, spoedige overeenstemming met Indonesië, snelle afdoening der zuivering'en van de berechting der landverraders en beveili ging der democratie. Zoo op het oog ziet dat er niet onredelijk uit. En mis schien is er hier en daar nog wel iemand, die het aanbod de overweging waarde vindt. Ten slotte immers zijn er meer lan den, die communistische mi nisters hebben. En als de com munisten werkelijk op willen bouwen, waarom hen dan uit schakelen Deze gedachtengang zou in derdaad mogelijk zijn, wanneer er naast de C.P.N. geen E.V.C. bestond, die zich tot taak heeft gesteld om alle mogelijke wilde stakingen te steunen en sociale conflicten op de spits te drijven. Er is bitter weinig reden om de activiteit van de E.VC. te bewonderen. Er wordt door haar aan de Neder- landsche belangen een schade toegebracht die wellicht in geen jaren te herstellen zal zijn. En nu moge het waar zijn, dat de C.P.N, en de F,.V. C. afzonderlijke instellingen ztjn, die officieel volkomen los van elkaar staan, iedereen weet, dat dezelfde personen er aan de touwtjes trekken. Van het regeeringsbeleid van de E V.C. mag men dan ook wei nig heil verwachten Wat overigens de suiker aan gaat: de regeering had ons wel eens eerder mogen waarschu wen. dat een zoo ingrijpende maatregel te waehten stond. Is er mej- opzet gezwegen tot na de Kamerverkiezingen, omdat een stopzetting van de suiker distributie stemmen zou heb ben gekost? Nu worden de menschen overrompeld op een manier, die allesbehalve pret tig aandoet, ook al kan de re geering haar handen in on schuld wasschen en alle schuld or de E.V.C. werpen. Oudste man van de wereld overleden. Gisteren is in Turkije de oudste man van de wereld overleden. Zijn naam was Ali Agar en hij beweerde zelf den respectabelen leeftijd van 157 jaar bereikt te heb ben. Men is er niet zeker van. dat hy de tel niet is kwijtgeraakt, maar vast staat, dat hij de 15 kruisjes gepasseerd was- Truman „staking-breker nr. 1". Meer dan duizend afge vaardigden hebben op het con gres van Nijverheidsorganisa ties in New York president Truman bestempeld als „sta king-breker nr. 1" en zij heb ben gezworen „wraak by de verkiezingen" te zullen ne men, dit naar aanleiding van Truman's anti-stakingsvoor- stellen. Dit is de eerste reac tie der vakvereenigingen ge weest. Er zou reden zijn om aan te nemen, dat de machtige vakvereenigingsleiders den po- litieken oorlog tegen Truman gaan ontketenen. De berichten over de mtjn- werkersstaking in de V.S. wa ren gisteren niet bemoedi gend. In Pensylvanië ging het grootste deel van de mijnwer kers niet naar het werk. In Virginia meldden zij zich wel aan, doch konden bij gebrek aan spoorwagens niet aan het werk gaan. Het dreigement de werkloozenuitkeering van 20 dollar per week in te houden als men niet aan het werk gaat, schijnt geen uitwerking te hebben. Bij alle mynbedrij- ven staan militairen gereed om de werkwilligen tegen de stakers te beschermen. Het Wereldgebeuren Geen Russen naar de Overwinningsparade. Nadat vorige week Byrnes zich via de radio tot het Ame- rikaansche volk had gewend om de oorzaken van het be trekkelijke falen van de Pa- rijsche ministerconferentie uit een te zetten, heeft deze week zijn collega Molotov in ant woord daarop een perscon ferentie het Russische stand punt verdedigd. Op deze con ferentie beschuldigde hij som mige Amerikaansche kringen ervan, de samenwerking tus- schen de geallieerden te ver storen en een sfeer van ruzie de conferentiezaal te scheppen. Het werd in Parijs steeds meer duidelijk, aldus Molotov, dat zekere mogend heden haar wil aan de an dere poogden op te leggen. Een van de voornaamste geschilpunten 'at het vredes verdrag met Italië betreft, noemde hij het vraagstuk van de herstelbetalingen. Samen met de Hitlerhorden hebben de Italiaansche legers in 1941 en 1942 een aantal Russische steden verwoest en ontzettende verliezen aan ons land veroorzaakt. Met het oog op de omverwerping van het fascisme in Italië heeft de Sowjet-Unie haar gerechtvaar digde eischen gematigd. De Sowjet-Unie wenscht echter kennen te geven, dat agres sie niet ongestraft kan wor den gelaten. Het is niet mo gelijk het lijden en de verlie zen van ons volk met een paar woorden af te handelen en tegelijkertijd de herstelbe- talingen zoo maar te verge ten. Een kleine vermindering van de bezettingslasten in Italië, al ware het slechts een paar milliard dollar zou vol doende ztjn, Italië in staat te stellen de betalingen te vol doen. Dat dit een onderhoud zou beteekenen van Italië door Amerika raakt kant noch wal. Het is niet voor de eerste keer, dat wij ons tegenover landen geplaatst vinden, die omdat ze zelf niet van een invasie te lyden hebben ge. had, het vraagstuk uit een ander gezichtspunt bezien dan de Sowjet-Unie. Wat de Italiaansche koloniën betreft, heeft de Sowjet-Unie een reeks concessies gedaan haar eischen zelfs geheel op gegeven, maar nog wilden de Britten en Amerikanen, klaag, de Molotov, de mogelijkheid van een gezamenlijk besluit niet openlaten. De Russiche delegatie heeft de voorstellen van Byrnes om zoo spoedig mogelijk een al- gemeene vredesconferentie bij een te roepen, verworpen, om- dat ze daarin een schending zag van de grondstellingen voor een samenwerking tus- schen de geallieerden. Het was een poging om de lijn van sa- menwerking die tijdens de laatste jaren is vastgesteld, af te breken en bedreigingen en intimidatie aan te wenden. De ondoelmatigheid van der gelijke bedreigingen is duide lijk. In buitenlandsche kringen, zoo besloot Molotov, is er een strooming, die de Sowjet-Unie van haar voorname plaats, die haar rechtens toekomt, wil verstooten. Dergelijke acties, die alleen door bekrompen reactionnairen op touw gezet kunnen worden, zijn tot mus- lukking gedoemd. Men kan niet zeggen,' dat de woorden van Molotov een ver zoenenden toon hebben. Dat doet vreezen, dat wanneer op 15 Juni de conferentie in Pa rijs hervat wordt, de stand punten niet veel nader tot elkaar gekomen zullen zijn. De Russen hebben trouwens nog een ander onvriendelijk ge baar gemaakt tegenover En geland, *tiat daar een eenigs- zins pijnlijken indruk heeft ge maakt. In Londen zal op 8 Juni een groote Britsche over winningsparade worden gehou den waaraan ook andere mo gendheden hun troepen laten deelnemen. Het had een sym bolische demonstratie kunnen worden van de militaire sa menwerking gedurende den oorlog. De Sowjet-Unie heeft echter besloten geen troepen te zenden. Molotov's verklaring ter ge legenheid van den vierden ver jaardag van het Britsch Russische pact over de nood zakelijkheid van een blijven de samenwerking heeft er ech ter toe bijgedragen de bit tere pil eenigszins te ver zoeten. 5>/4 millloen kiezers voor de Prov. Staten. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezingen van leden der Provinciale Staten, welke heden wordt gehouden, be draagt voor het geheele land 5.244.872. Bij de verkiezingen voor de Prov. Staten, gehou den 19 April 1939, waren 4.623.414 personen stemge rechtigd.. Het aantal kiezers in de verschillende provincies van vandaag is als volgt: Zeeland 150.318. Kieskring I Middelburg 20.107; II Vlissingen 16.144; m Zierikzee 14.236; IV Tho- len 15.396; V Goes 35.681; VI Sluis 14.778: VII Hulst 33.976. Noord Brabant 578.474; Gel derland 59.015; Zuid-Holland 1.279.780; Noord-Holland 1.031.691; Utrecht 304.356; Friesland 259.850; Overijssel 349.603; Groningen 261.164; Drenthe 142.629; Limburg 327.992. De zaak tegen Marchant et d'Ansembourg. ADVOCAAT-FISCAAL TEEKENT CASSATIE AAN. De advoc.-fisc. bg het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, de heer mr. F. I G. ba ron van Voorst tot "Voorst, heeft cassatie aangeteekend tegen de sententie van voor meld hof (kamer Roermond) waarbij graaf Marchant et d'Ansembourg. voormalig com. missaris in dé provincie Lim burg werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De ad vocaat-fiscaal had de doodstraf geëischt. Prinselijk paar niet naar de Ver. Staten. Misschien naar België. Naar het kabinet van den PrinB de K.L.M. mededeelde, beBtaat er geenerlei plan dat Prinses Juliana en Prins Bernhard in de naaste toekomsf een bezoek aan de Ver. Staten zullen brengen. Een plan omtrent een bezoek aan België, wordt wel overwo gen, doch daaromtrent is nog niets definitiefs vastgesteld. De Staten-verkiezing. De bekendmaking van den uitslag der verkie zingen voor de Provin ciale Staten zal op de zelfde wijze geschieden als op 17 Mei dé publi catie van den uitslag der Kamerverkieizngen. Te Middelburg zal zij voor de Zeeuwsche dagbla den geschieden voor ons gebouw aan de Londen- sche Kade, te Vlissingen voor ons gebouw aan de Walstraat. In Goes wordt gebulletineerd voor de gebouwen van het Zeeuwsch Dagblad en De Vrije Stemmen In West-Zeeuwsch-VIaande- ren wordt te Oostburg en te Terneuzen gebulleti neerd. Onze correspondenten behoeven ons ook dit maal geen uitslagen van de Zeeuwsche gemeenten te zenden. Evenals de vorige maal moeten we versla gen van verkiezingsver gaderingen welke wij niet meer in het nummer van Dinsdeg konden meenemen, verder ter zijde leggen. Belangrijke verklaring van jhr. v. d. Goes van Naters De voorzitter van ,de Kamer fractie van de Party van den Arbeid, jhr. v. d. Goes van Naters, heeft in een interview met Ass. Press verklaard, dat z.i. een coalitie tusschen de Party van den Arbeid en de Kath." Volksparty de eenige mdgelgke is. De Party van den Arbeid zal daarby vasthouden aan voortzetting der Indische poli tiek, nationalisatie van de Ned. Bank en geleide econo mie. Deze laatste echter min der streng, dan tot dusver het geval was. De Party van den Arbeid zal niet in de oppositie gaan, tenzij de Roomsch-Katholieken haar daartoe dwingen, omdat dit de mislukking ^ou betee kenen van de Indische politiek. De heer v. d. Goes van Na ters zeide het wenschelijk te achten, dat prof. ir. Scher- merhorn wederom minister president wordt zulks voorna- meiyit in verband met zgn prestige in Engeland en de Ver. Staten. Het meest waarschijnlyk achtte de fractieleider van de Partij van den Arbeid een kabinet bestaande uit zeven Katholieken, zes vertegenwoor digers van de Partij van den Arbeid en vier vakministers. Het gaat om de erkenning van de republiek binnen Kef raam van het Koninkrijk. Zal Sjahrir zich kunnen handhaven? Gedurende de laatste dagen neemt in welingelichte kringen te Batavia het pessimisme over de kans van slagen der Neder- landsch-Indonesische onder handelingen. op den grondslag, zooals die door minister Loge maan in zyn laatste overzicht in het parlement werd aange geven, steeds meer toe. Dit tjessimisme is voornamelijk ge- tasseerd op inlichtingen be treffende de laatste bijeen komst te Djokjakarta tusschen het volledige kabinet van Soe- karno en Sjahrir. In deze kringen wordt thans uiting gegeven aan de vrees, dat de volgende reis van Sjahnr naar Djokjakarta, die •de Indonesische minister-presi dent vergezeld van eenigen zijner kabinetsleden heden per vliegtuig zou maken zelfs zou kunnen leiden tot het afbreken der onderhandelingen. Met betrekking tot de laat ste bijeenkomst te Djokjakarta wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat, ofschoon de uit- sindelyke beslissing ten aan zien van de Nederlandsche voorstellen tot deze week werd uitgesteld, thans het voor naamste geschilpunt schijnt te zijn de erkenning van de repu bliek binnen het raam van het Koninkrijk. Te dien aanzien zouden Soekarno en de opper bevelhebber van de T.R-I.. Soe- dirman, die brj de laatste mu taties tot generaal bevorderd is. de voornaamste struikel blokken kunnen zyn. Ministers waarschuwen tegen het roekeloos omgaan met projectielen en munitie. BEROEP OP OUDERS munitie ontplofbare stoffen e.d. onmiddellijk aangifte moet EN OPVOEDERS. In vele gedeelten van ons land zijn door de oorlogvoe rende partyen groote hoeveel heden mijnen, munitie, wa pens en ontplofbare stoffen achtergelaten. Dit oorlogstuig is buitengewoon gevaarlijk in dien het in handen komt van ondeskundigen. Helaas zijn er dan ook reeds vele slachtoffers gevallen onder menschen. die uit onnadenkendheid of roeke loosheid deze projectielen op raapten en vervoerden. Vooral op kinderen schijnen deze voorwerpen een noodlottige aantrekkingskracht uit te oefenen en het aantal jeug digen, dat door het spelen met een projectiel gedood of voor het leven verminkt werd, is onrustbarend groot. De ministers van Binnen- landsche Zaken, van Oorlog, van Marine en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vestigen er thans nogmaals de aandacht op, dat de bevol king van verborgen partijen doen by de plaatsclyke poli tie, die daarvan den Mynop- ruimingsdienst in kennis stelt, Deze instantie zorgt dan voor het verwyderen of onschade lijk maken van de voorwer pen. Men moet intussclien, indien men dergelijke voorwer pen vindt, niets aanraken, alles laten liggen zooals het ligt en zelfs onderdeelen van projectielen e.d. niet „onder-, zoeken", daar ook die in zeer vele gevallen kunnen explo- deeren. STRAFBAAR EN GEVAARLIJK. Afgezien van net feit, dat het mee naar huis nemen van projectielen e.d. om die als oorlogssouvenir te bewaren, strafbaar is ingevolge de Vuurwapenwet, is het ook bui tengewoon gevaarlijk, zoowel voor den vinder als voor zijn omgeving. Een speciaal beroep wordt door de genoemde ministers op ouders, voogden, onderwijzers en jeugdleiders gedaan, om de jeugd toch met den meesten KILOMETERS AAN STOFFEN N00DIG Ernstig gevaar dreigt. ,Maê noe bin 'k toch blieje", zei een oud boerenvrouwtje, toen ze Donderdag voor het eerst sedert 1942 weer een ondermuts kon krijgen. Want het valt niet mee, om links en rechts ondermuts en schort te moeten leenen voor je naai de stad kunt gaan. Voor de „burgers" is de kleeding nog steeds een probleem, maar voor de Walcherschen, die in dracht gaan, is het nog veel moeilijker, en wel in de eerste plaats omdat die mooie Walchersche dracht, wat de stoffen betreft, die erby ver werkt worden, een internatio naal mengelmoesje is, waar van slechts ongev. één achtste in Nederland zelf wordt ver vaardigd en al het andere voor den oorlog uit Zwitserland, België, Frankryk, Engeland, Schotland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Oostenrijk, Italië ^n Duitschland kwam. Dè oplossing voor het Wal chersche kleedingprobleem zou dan ook zyn: Deviezen. KILOMETERS STOF Dit heeft om. de Vereen, van Walchersche textielhande laren zeer goed begrepen. Reeds kort na de bevrijding zond de vereen, een vertegen woordiger naar Den Haag, om te overleggen, wat voor de Walchersche bevolking, die bo vendien door oorlogsgeweld nog zooveel verloren had, ge daan kon worden. In. den loop van de bespre kingen is hierbij een lijst over gelegd van wat er in de ver schillende Walchersche dorpen noodig was. Voor sommige van de 28 stoffen, waaruit het Walchersche costuum voor man en vrouw is samengesteld, moesten vele kilometers wor den opgegeven. Van het meri nos. dat voor jakken en schor ten gebruikt wordt, bijv., bleek 8300 meter noodig te zijn, en eenzelfde hoeveelheid van het zwarte gebloemde kamgaren, en 8500 meter van het katoe nen cachemier. Nog dringerder noodig was het schortenbont en het coutil voor schorten, waarvan voor ieder 15 km. werd gevraagd. Maar ook aan schijnbaar minder belangrijke zaken kan men gebrek hebben. Zoo werd voor het vegergalon of pluche band, waarmee de rokken wor den afgezet, 8150 meter opge geven. En ten slotte wil de Walchersche toch ook nog graag „pront" voor den dag komen. Hiertoe zou dan o.m. noodig zijn: 7600 meter smalle en breede feston voor de mut sen, 8500 meter wit en ge kleurd galon voor beuken en! 8600 zwart galon voor de schorten. De mannen zouden al een heel eind zyn met 12.500 me ter Oxford voor boezeroens, 13.800 meter gestreept flanel en 14.750 meter pillow of beaverteen. Terwyl men van de zilverkleurige voering voor de boerenvesten nog 2950 me ter zou kunnen gebruiken. Nederland maakt o.m. Ox ford en flanel, en, wanneer er grondstoffen beschikbaar wer den gesteld, zou Twente ook wel het gewenschte zwarte flu weel en cachemier kunnen le veren en, ofschoon misschien in een minder mooie kwaliteit, kamgaren, schortenbont, coutil, gebloemde zijde voor doeken en beuken en pillow. Er is dan ook bij de in- stanties, die hierover te be- slissen hebben aangedrongen op het verstrekken van grond stoffen voor deze fabricage, want dit zou althans voor een deel een tweede oplos sing zijn voor het dringende kleedingprobleem van de Wal. chersche boerenbevolking. WALCHEREN EN HET „DEVIEZENPOTJE". Wat de deviezen betreft, voor het eerste halfjaar van '46 zyn deze reeds toegewezen maar voor het tweede half jaar is men het „deviezen- potje" nog aan het verdeelen. Hierbij heeft Walcheren ook iets, zrj het niet veel, toege wezen gekregen, en uit Zwit serland is in de tweede helft van '46 een zending, speciaal op het gebied van de mutsen te verwachten. Uit België zou de invoer van een grootere party goed, hoofd- zakelyk schortenbont, mogelyk zijn, zoodra de handelsovereen komst met dit land gesloten is. Of ook uit andere landen nog leveringen zullen volgen, is niet met zekerheid te zeg gen. Door de „Friends Relief Service" van de Quakers is voor dit doel overleg gepleegd met het Fransche ministerie van handel en nijverheid en verschillende fabrieken, terwijl deze hulpactie uit Amerika zwarte wol voor kousen ver wacht. Ook de ..Stichting Herstel Zeeland 1945" tracht dit pro bleem voor de boerenbevolking op te lossen. Het belangrijkste punt bij alle pogingen blijft echter steeds weer de deviezen en "het is te hopen, dat Wal cheren, dat zoo'n beetje ach teraf ligt met zijn kleeder drachten, bij de deviezenver- deeling niet al te veel in het gedrang komt. Wat hiervan het gevolg zou zijn toonen de volgende ont stellende cyfers. DUIZEND IN ÊÊN JAAR Ongeveer een jaar geleden waren er op Walcheren ruim 5000 inwoonsters, die hun ko. ninklijke dracht nog in eere hielden. Nu zijn het er nog slechts 4000, In één jaar tijds is niet minder dan een vijfde deel van de boerinnen op „d'r burgersch" gegaan. Voor de mannen, wier aan' tal op 2000 geschat werd, is deze achteruitgang naar ver houding iets minder. Een deel van de boerinnen heeft haar goud verkwanseld voor een stel burgerkleeren. Wat doe je als je niets meer in de kast hebt! Daarom zal voor de belan gen van Walcheren in dit op zicht eveneens ernstig en bij herhaling gepleit moeten wor den, wil de oorlog ook hier niet een onherstelbaar verlies nalaten! nadruk te wijzen op de geva ren, welke verbonden zijn aan het spelen met projectielen en dergelijke voorwerpen. Het zal ook goed zijn, als ouders er op toezien, dat hun kinde ren geen projectielen in of by hun woning verbergen. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat het levensgevaar lijk is, terreinen .te betreden waar waarschuwingsteekens staan en die nog niet van mijnen gezuiverd zijn. Indien aan de bevolking plaatsen bekend zijn, waar nog projec tielen liggen,, wordt men ver zocht, hiervan onverwyld op gave te doen aan de politie. Men bedenke, dat het spelen met oorlogstuig, het roeke loos omgaan met projectielen door ondeskundigen, niets te maken heeft met moed. Men speelt met den dood. Jongens hielden schietwedstrijden. De recherche heeft bij vijftien scholieren te Hilversum een groo te hoeveelheid wapens, o.a. mitrailleurs, gewe ren, revolvers en hand granaten in beslag ge nomen, welke deze jon gens waarschijnlijk in de dagen voor de capi. tulatie hebben gestolen. Reeds waren enkele on gelukken gebeurd. Er werden zelfs schietwed- stryden op de heide ge houden. Den ouders is drin gend aangeraden een onderzoek in te stellen of hun kinderen vuur wapens en munitie in hun bezit hebben, daar vermoed wordt, dat nog veel verborgen wordt gehouden. De verkiezingen in Turkije. Ofschoon nog geen resulta ten bekend zijn over de ge meenteraadsverkiezingen in Turkye, zyn deze op 'n echec voor de Republikeinsclie Volks party uitgeloopen. Hoewel de democratische en republikein - sche bladen zeer verschillende resultaten geven, is het bijna zeker dat de verwachtingen van de officieele partij be schaamd zijn. Dit zou beteekenen, dat de huidige Turksche nationale re geering minder de instemming van de bevolking geniet, dan algemeen wordt aangenomen. FRANSCH HOOFDKWARTIER TE SAIGON DEMENTEERT GRENSINCIDENTEN, Een communiqué van het hoofdkwartier van het Fran sche expeditieleger te Saigon luidt: ,.De berichten uit bui tenlandsche bron, betrekking hebbend op vermeende opera ties van onze troepen op Siameesch gebied, hooren thuis in het ryk der fantasie. Men kan niet goed begrypen, welk doel verantwoordelijke kringen, die onjuiste berichten uitgeven, nastreven". Tegenover dit hoofdpunt is de strijdvraag, of de republiek: al dan niet in feite de contróle over Sumatra uitoefent, slechts van ondergeschikte beteekenis« Een uiteindelijke beslissing over de kwestie van de erken ning van de republiek binnen het Koninkrijk wordt niet ver- wacht vóór het republikein sche werkcomité van net Centraal Nationaal Comité zijn stand punt heeft békend gemaakt. Wanneer in den afgeloopen *03 de republikeinen zich op poli tieke kruispunten bevonden, werd steeds het werkcomité gehoord. In dit geval zal de beslissing van het werkcomité waarschynlijk wel den door* slag geven. EEN COALITIEKABINET f Inmiddels zou hedenochtend in Soekarno's paleis te Djokja karta eeii ontmoeting plaats hebben tusschen de republi- keinsche regeering en verte genwoordigers van de nationa le concentratie. Deze ontmoe ting is gearrangeerd om te ko men tot de vorming van een coalitiekabinet. Het in het oog loopende feit in dezen is. dat dit alles ge beurd is in afwezigheid van Sjahrir. Dit wijst weer op „het uit- eenloopen van de standpunten" tusschen de republikeinen van Djokjakarta en van Batavia, waarop Sjahrir op zijn perscon- ferentie van Vrijdagavond j.L heeft gedoeld. Indien Soekarno en Sjahrir niet in staat zouden, zijn het thans bestaand verschil in standpunt te overbruggen en de werkelijkheid onder oogen. te zien, dan acht men het on waarschijnlijk. dat het kabinet- Sjahrir aan zal blijven of dat Sjahrir bereid zal zyn deel te nemen aan de vorming van een nieuw republikeinsch kabinet. Men krijgt den indruk, dat alle aanwijzingen zich richten naar de vorming van een nieuw kabinet, dat meer militante re publikeinen bevatten zal dan Sjahrir's beide kabinetten. De ze tendentie laat zich reeds zien bij de mutaties bij de T.R. I., waar zoowel bij de divisie commando's als bij het depar tement van oorlog stafleden van de ongeregelde „volksle gers" verhoudingsgewijze be langrijke posten hebben ge kregen. De kans dat tengevolge vart egn en ander Sjahrir zijn ont slag zal indienen, wordt in Ba tavia in ernstige overweging genomen- De gevolgen van zulk een ontwikkeling kunnen niet voorspeld worden, maar men kan met grond zeggen, dat het vinden van een nieuwen mi nister-president, met wien de Nederlanders bëreid zouden zijn de onderhandelingen te herope nen. niet gemakkelijk zal zyn. terwijl de aanhangers van Soekarno in het binnenland zich ongetwijfeld realiseeren, dat zij er weinig bij zouden winnen, wanneer verdere on derhandelingen met de Neder landers werdén afgewezen en de zaak werd gebracht voor de Vereenigde Naties, welke zeker als een eerste voorwaar de op de zuivering van alle Ja- pansche collaborateurs zouden aandringen. Algemeene verkiezingen in Soerakaria? Het blad „Ra' jat" deelt mede, dat in verband met den huidigen toestand te Soera- karta de minister van binnen- landsche zaken een comité heeft samengesteld teneinde algemeene verkiezingen in het bijzondere gebied van Soera- karta voor te bereiden en te doen houden. Minister van Financiën vraagt nieuwe volmacht. In de memorie van toelich ting op het wetsontwerp tot verlenging van' het Machti gingsbesluit geldzuivering met één jaar constateert de mi nister van financiën, dat de geldzuiveringsmaatregelen tot dusverre in het algemeen aan hun doel hebben beantwoord. Niet uit het oog mag echter worden verloren, dat het hand haven van de behaalde resul taten op het gebied1 van de geldzuivering vooralsnog ten volle afhankelijk is van het voortbestaan van de aan den minister bij K.B. van 3 Aug* 1945 verleende machtiging. Als straks met het opleg gen van aanslagen in de ver- mogensaanwasbelasting en de vermogensheffing een aanvang wordt gemaakt, zullen nieuwe spanningen optreden, die een verder reguleerend en corri- geerend ingrijpen op monetair gebied noodzakelijk maken. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling verschynt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang, van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1