Verhouding Nederland— Curasao moet veranderen. 7 Arnemuiders bij scheepsramp om het leven gekomen De wederopbouw in België. De slechte Zeeuwsche treinenloop. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Rapport over de politieke wenschen in de West. Een tè groote taak voor den Gouverneur? De Commissie ;$oor onder zoek en bestudeering van de politieke opvattingen en wen schen in Curagao en ter voor bereiding van de rijksconle- rentie heeft haar werkzaam heden beëindigd en een twee honderd bladzijden tellend rap port gepubliceerd De commiseie verklaarde dat de bestaande verhoudingen tusschen Curagao en Neder land niet voldoen, daar zij ver ouderd zijn en de Ned. volks vertegenwoordiging in feite de souvereine macht in Curasao heeft. De commissie was wel van oordeel, dat de gouver. neur moet worden benoemd door de Kroon. Zooals de raad van bestuur en de rechterlijke macht- Ook de hoofden der bestuursafdeelingen dienen door de uitvoerende macht be noemd te worden. Wat de on derlinge verhouding der ver schillende staatsdeelen betreft is de.commissie van oordeel, dat algemeene belangen ook algemeen dienen te worden ge regeld. Bij verdere regeling brengt elk staatsdeel stemmen uit in vèrhouding tot zijn be- teekenis. De commissie stelt voor der. raam aan het staatsdeel te veranderen in Ned.-West-In- dië EEN RIJKSPARLEMENT. Als overkoepelend orgaan heeft de commissie gedacht een Rijksparlement met wetgeven de en controleerende macht, waarvan de afgevaardigden benoemd wol-den door den gou. verneur, de staten en den raad van bestuur, ofwel door een College uit deze drie samenge steld. GEEN RIJKSKABINET. De commissie legt den na druk op de noodzakelijkheid van herziening der nationali- teitsregcling. zij verklaart zich tegen een Rijkskabinet, maar is voor aanstelling van hooce ambtenaren, verantwoordelijk aan het Ryksparleinent. ge naamd directeuren of staats secretarissen die de vergade ringen van het rijksparlement bijwonen en een raadgevende stem bezitten. Jeeps voor den landbouw. Na de triomphen op oorlogsterrein zal de jeep waarschijnlijk een vreedzamere bestemming krijgen. Er zal namelijk een aantal jeeps ter be schikking worden gesteld van den landbouw. Om dat men echter eerst uit voerig wil na gaan hoe het rendement van de jeep in den landbouw is 'cn welke de mogelijk heden zullen zijn, is dit aantal zeer beperkt. NIEUWE VEILINGDIRECTEUR TE BERGEN OP ZOOM. Tot .opvolger van den onlangs overleden heer van Dordt, is tot directeur van de veiling te Eergen -op Zoom benoemd de heer P. N. van Eek. voorheen directeur van de veiling te Oudenbosch. Uniforme waschtarieven. Na overleg met de vak groep witwasschery-industrie zijn thans uniforme wasschertj- tarieven vastgesteld. De nieuwe prijzen liggen over het algemeen beneden de tarieven van de tot xiu toe geldende regeling. De waschbehandeling per kg. met een minimum van 6 kg. mag nu als volgt worden be rekend natwasch 0,27; droogtoeslagen 0,40; mangel- wasch 0,48; persopmaak 0,56; kastklaar of geheel op gemaakt 0,64. De stukta rieven zyn hiermede in over eenstemming gebracht. VERGIFTIGING DOOR BLIK SA RDIENTJES. In Maastricht e-o. hebben zich. na het gebruik van ge ïmporteerde sardines in blik. enkele vergiftigingsgevallen voorgedaan. Het betrof hier zgn. gebom beerde blikjes, /.w.z blikjes waarvan het boven- en onder vlak naar bulten bol staan. Het publiek wordt gewaar schuwd tegen den inhoud van gebombeerde blikjes en in het algemeen wordt aangeraden teen blikconserven geopend te ewaren, doch de inhoud van een blik direct na opening te consumeeren. De zetelverdeeling in- Tsjecho-Slowakije. Op grond van de resultaten der verkiezingen zal de nieuwe nationale vergadering onge veer als volgt zjjn samenge steld: Communisten (Tsjechen en Slowaken samen) 115 zetels; Tsjechische Socialisten (Be- nesj) 55 zetels; Chr. Volks partij (Kat'n. Tsjechen) 47 ze tels; Rcchtsche .Democraten (Slowaken) 42 zetels; Tsjechi sche Sociaal-Democraten 36 zetels; Partij van de Vrijheid (Slowaaksch) 3 zetels; Party v. d. Arbeid (Slowaaksch) 2 zetels. Samen 300 zetels. De meerderheid is dus In handen van de partijen van het linksche blok «communisten, sociaal-democraten V. d. Arbeid)., De commissie wenacht her ziening van de positie van den gouverneur, daar hem een te groote taak is opgelegd. Zij stelt voor het bestuur In han den te leggen van een college met den gouverneur als voor zitter. bijgestaan door gede puteerden uit de Staten, wier plaats in do staten door re- serve-candidaten ingenomen wordt- De gouverneur heeft een dubbele fundi-: hy is kroon- vertegenwoordiger en deelne mer aan het bestuursapparaat van Curasao. De commissie wenscht voorts uitbreiding der volksvertegenwoordiging, maar 3preckt zich niet uit over de gedeeltelijke benoe ming daarvan bij de huidige regeling worden vijf leden der Staten benoemd. Verder wenscht de commis sie gedeeltelijke uitbreiding van het kiesrecht. VISSCHERSSCHEPEN LIEPEN VOOR DOMBURG OP EEN MIJN. Slechts één overlevende. Nog dit jaar 10.000 woningen. In België zullen 130.000 tot 140.000 huizen weer opge bouwd moeten worden. Dat werk hangt af van drie essen- tieele factoren: materiaal, ar beidskrachten en financiering. Een aantal materialen is ge- contingeerd w.o. hout, \jzer en staal. Wat de niet gecontin- geerde materialen betreft, deze zouden spoedig in den sluik handel kunnen verdwijnen en om dat gevaar te vermijden, werd een besluit genomen, waardoor de noodige materi alen aan de bron of terwijl zij zich op zee bevinden kun nen voorbehouden worden Het gebrek aan gespecialiseer de Belgische arbeidskrachten heeft de aanwerving van bui- tenlandsche arbeiders noodig gemaakt- De medewerking van een zeker aantal Itallaansche arbeiders is gewaarborgd. Voor den komenden winter zul len 10.000 nieuwe huizen ge bouwd zijn. Met inbegrip van de herstelde huizen, zullen 12.000 huizen ter beschikking van de oorlogsgetroffenen ge steld worden. Indien het aantal oorlogs getroffenen het aantal beschik bare woningen overtreft zal de voorkeur worden gegeven aan voormalige politieke ge vangenen, weduwen van ge- fusilleerden en vervolgens aan vaders van groote gezinnen of personen met verscheidene personen te hunnen laste. Een tweevoudig stelsel van voorschotten en leeningen zal worden georganiseerd De wederopbouw zal niet verzekerd worden door den staat maar over het algemeen door coöperaties van oorlogs getroffenen, door hen zelf be stuurd. bijgestaan en gecon troleerd door het departement van wederopbouw. De raden van beheer van die Coöperaties, die vóór het huidige ministerie opgericht werden, hebben wij zigingen ondergaan om te be letten dat zij instrumenten van private of politieke belan gen zouden worden. Het noodige wordt gedaan om de huizen van meubelen te voorzien. Weer merksigarettenl Van 19 Juni af zullen de si- garettenfabrikanten weer hun eigen merken mogen leveren en zal de naam „Rhodesia" dus verdwijnen. Deze merkslgaretten zullen in 3 prysklassen worden ver kocht. De prijs is vastgesteld op 48 ct. voor de derde, 60 vóór de tweede en 78 ct. voor de eerste soort. Hedenmorgen vroeg om streeks 5 uur, z(jn in de ,,West. put", ter hoogte van Domburg de visschersscliepcn Arnemul- den 1 en Arnemuldcn 3, die beide deel uitmaken van de Vlissingsche visschersvloot op een mijn geloopen en vergaan. Van de 8 opvarenden zyn et 7 gedood. Alleen de schipper van de Arm: 3 is gered door de be manning van de Arm. fl, dit vlak achter de beide schepen voer en net ongeluk heeft zien gebeuren. De schipper van Arm. 3 is met een gebroken enkel aan boord van de Arm. 6 binnenge bracht. Nader wordt ons geseind: De Arm. 1 en de Arm 3 voe ren vlak naast elkander, de Artn 6 ongeveer vijf scheeps lengten daarachter. Plotseling hoorde men aan boord van de Arm. 6 een zware explosie, ter- wijt men zelf tegen het dek geslagen werd. Even later wa ren op de plaats, waar zoo juist de beide andere schepen wai<en, nog slechts wrakhout en rook te zien. Men hoorde hulp geroep en kon den schipper van de Arm. 8 oppikken, die te Veere werd binnengebracht cn vandaar naar het ziekenhuis te Middel burg moest worden vervoerd. De schipper van de Arm. 50 verklaarde niet minder dan zes explosies te hebben waargeno men. Aan boord van de Arm. 3 bevonden zich de schipper Arie Meerman, zyn broer Egbert Meerman en C. van Belzen, die allen zyn omgekomen. Aan boord van de Arm, 3 waren de geredde schipner Josia» Sier. veld, diens beide zoons, de 21- jaige Blaas Slerveld en de 15- jarige Lieven gierveld, Hendrik Sierveld (een broer van den schipper en C. van Belzen. Schipper J. Sierveld is dU6 de eenige overlevende van de ze scheepsramp. NIEUWE BONNEN 31 Mei t-m 7 Juni. BONKAARTEN- KA, KB, RC 606. Alg. 295: 50 gr. Thee. Alg 296 250 gr. Jam of Stroop. Alg. 297: 250 gr. Zachte Zeep. C, 59 Reserve: 1 Ei. BONK/VARTEN KF 606. 373 B.M-V.: 125 gr.Boter. BONKAARTEN LA, LB LC 606. A 47 Melk: 2 liter Melk. B 47 en C 47 Melk: 3»/a 1. Melk ieder. 237 Aardappelen: 3 kg. Aard appelen. BONKAARTEN KD en KE 606. Alg. 795: 250 gr. Jam ol Stroop. Alg. 796: 250 gr. Zachte Zeep. Alg. 797: 1 Ei BONKAARTEN KG 606. 873 B.M.V 125 gr Boter. BONKAARTEN LB en LE 606, D 47 en E 47 Melk: 6 liter Melk ieder. 737 Aardappelen: 2 kg. Aard. appelen, TABAKSKAARTEN ENZ. T 30 2 rants, tabaksartikelen. V 30 100 gr.' choc, of suiker werken. X 30 100 gr choc- of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 31 Mei a s- worden gebruikt met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Juni mag worden afgeleverd PRIN8ES JULIANA IN BRABANT. Dinsdag heeft H.K.H Prin. ses Jullnana een bezoek ge bracht aan Brabant en hef land van Heusden en Altcna om zich op de hoogtp te steller van den toestand in de getrof. fen gebieden en van de mate waarin reeds het herstel heeft plaats gehad. De tocht is vooi H.K.H. een ware zegetocht ge worden. Laatste nieuws Volgend jaar wordt 1 y4 milliard bezuinigd. By de behandeling van de voorzieningen in verband mét de Ryksbegrootingen voor 1942 t.m. 1945 en het doen van uitgaven voor het jaar 1946 in afwachting van de wettelijke vaststelling van de begrooting, heeft minister Lleftinck, in zijn antwoord op eenige opmerkingen van prof. v. d. Brink (Kath.) o.m verklaard te hopen, dat de staatsuitgaven in 1947 aan. merkelijk verlaagd zullen kun nen worden. Zonder er op vastgelegd tc willen worden, wilde de mi nister toch reeds zeggen, dat de inkrimping der staatsuit gaven 1milliard zal bedra gen, verdeeld over verschillen de departementen. Het ontwerp werd hierna z.iurt. goedgekeurd. HEROPRICHTING DER S.D.A.P. Op 8 en 9 Juni zal te Utrecht een landelijke bijeen komst worden gehouden van een groep, die de S.D.A.P. wil doen herleven. Tot dusver zijn er twaalf plaatselijke afdee- lingen. Nederland moet meer „Coal-minded" worden. De beheerder der Ned. mij nen. dr. Ch. Th. Groothorf, heeft na zijn terugkeer van de Kolenconferentie te Parijs, medegedeeld, dat er van Juli '46 tot Juli '47 bij minimaal verbruik, toch altijd nog een wereld tekort aan steenkool za' zgn van 17,5 millioen ton. Ne derland is practisch op zich zelf aangewezen. Gelukkig ie de prestatie van onze mgn- werkers wel hooger dan die van omringende landen, maai toch zullen er nog duizenden nieuwe arbeiders naar de mij nen moeten komen. Daarom wordt alle aandacht besteed aan de verzorging der mijn werkers. Er moéten meer ko len komen en dus moet Neder land weer „coalminded" wor den. ZEELIEDENSTAKING OP CURACAO, In de haven van Curasao zijn nieuwe moeilijkheden gerezen. De zeelieden aldaar weigeren nl. om %et nieuwe contract, dat door de Nederlandsche ree- ders ?n zeelieden is aanvaard, te onderteekenen. De zeelieden maken bezwaar tegen het feit. dat de loonen zijn vastgesteld in Neder- landsch betaalmiddel Tenge volge hiervan kunnen 2 sche. pen van de K.N.S.M. niet uit Willemstad vertrekken. VERBETERING DRINGEND NOODIG. Waarom ceen DieséP a,lerlei soort ellende gewoon: vvaaiuui gccu lmcsci. dflar ken(. men Qlet {e Men schrijft ons. Met genoegen kunnen we luisteren naar de wekelijksche praatjes door de Radio: „De spoorwegen spreken". Met Veel genoegen ja, ten minsteals men niet in Zeeland woont. Telkens weer hoort men enthousiaste mededeelingen overhet invoegen van meer treinen, van non-stop treinen. van geëlectrificeerae treinen, van vult u maar in. De schitterende prestaties v*n de Ned. Spoorwegen wor den hoogelijk geroemd (dooi de Spoorwegen zelf) en te recht, jammer alleen dat deze prestaties zich nooit uitstrek ken tot Zeeland, ook wel eens genoemd de Blinde Darm van Nederland. Maar, het Westen heeft de ze verbeteringen ook wel zeer hard noodig. Daar toch heeft men allerlei luxe; men kan er allerlei koopen wat men in de Provincie eenvoudig niet ziet; men heeft er goede trammen en uitstekende bussen; dan kunnen de spoorwegen toch niet achterblijven? Neen, die geschonden wagons moeten Partij nog maar in Zeeland blijven rijden; daar is men toch aan huizen die volledig intact zijn; daar is men toch gewoon achter dichtgespijkerde ramen of ramen met kunstglas te zitten; daar heef,, men toch geen tijd om te reizen, want daar moet hard worden ge werkt omdat er zoo onnoe- melyk veel 9chade moet wor den hersteld. Daar is het niet erg als men per stoomtrein drie, ja lezer drie, uren reist v^i Vlissin- gen naar Roosendaal. Dat is heusch niet zoo erg. want de zitplaatsen zgn uitstekend. In de derde klasse Weet men nu eenmaal op harde banken te zitten. Daarbij hooren toch geen groote ramen? Daarom kan men 't daar evengoed doen met dichtgespijkerde ramen met een heel klein ruitje voor wat licht. Reist men tweede klasse, dus betaalt men zoo veel meer, dan reist men „in de kussens", tenminsteals men heel erg boft. Er zijn maar zeer weinig compartimen ten met kussens. In- vele geval len is de onderhekleeding van wat eens kussens waren; in zeer vele gevallen is het kaal latwerk, dus nog minder dan de harde banken in de derde klasse. Ook hier zit men nog menigmaal met dichtgetim merde ram^n, Maar waarom klagen toch eigenlijk? We leven toch niet zoo vlug als „de Wester ling?" Wrj hebben den tijd. Als we eens voor zaken naar Den Haag moeten kunnen we aan die reis, die toch lang duurt en die vanuit Zeeland toch al zoo duur itf, best een nacht logies vastknoopen; als men uit is nietwaar, dan kun nen die enkele guldens er wei bij. Of*..... zullen we toch pro be*.en op een dag heen en weer te gaan? We zorgen dan 's morgens 4 uur in den trein te zijn en moeten des middags ons horloge in de hand hou den om toch vooral den laatsten trein niet te missen (die men voor Zeeuwseh Vlaanderen heelemaal niet gebruiken kan). Is het dan waarachtig on mogelijk om Zeeland éénmaal per dag een dieseltreln te ge ven? Is het dan waarachtig onmogelijk om een deel van het goede wa_ .unateriaal uit Holland naar Zeeland te bren gen en omgekeerd? Gedeelde smart is halve smart. Of behoort dat slechte materiaal toevallig adr 'nislratlef tot de Zeeuwsche lijn. Neen. dan gaat het natuurlijk niet. Uit een verslag van de aatste verkeersconferentie bleek 'dat het rijden van een dieseltrein niet mogelyk was, met het oog op de noodbrug bij Vlake, die langzaam moest worden gepasseerd. Kan een diesel niet even langzaam rijden? Maar wat zeurt ge toch. We krijgen geen diesel, maar We krygen toch electri- ie? sche tractie al in 1951? Misschien wel De spoorwegen op Hemelvaartsdag. Het Is mogen gelukken te voldoen aan den wensch van verschillende vereenigingen en personen om de dienstregeling op de Zeeuwsche lijn op Hemel vaartsdag niet geheel te doen zijn als op Zondag. De spoor wegen hebben besloten den eex-sten trein, die op werkda gen om 4,07 uit Viissingen vertrekt, ook a.s. Donderdag te doen rijden. Des avonds zal de trein, die om 21.35 ui» Roo sendaal naar Bergen op Zoom vertrekt, dien dag doorrilden naar Vli3Singen. Vertrek Ber gen op Zoom 22.10. Aankomst te Goes 23.28. te Middelburg 0.13 en te Viissingen 0 31. De ze trein stopt op alle stations op de Zeeuwsche lijn. ONTWIKKELINGSDAG Z.L.M. Het bestuur van de Z.L.M. heeft besloten in September a.s. te Goes een groote ont wikkelingsdag te houden voor Zeeland, waarop vooral spre kers met practische landbouw- ervaring zullen optreden. Van d« Voord» moesl opgeven. In de 226 km. lange étappe van Bilbao naar Santander heeft v. Voorde die niet voor niets de „El To'ro", (de stier) wordt bijgenaamd, op moeten geven, doordat hy voor de zoo- veelste keer kwam te vallen. De man die in deze ronde naam maakte keert nu naar huis toe. HUWELIJKEN MET BUITENL. VROUWEN. De waarnemend Commissa- ..s van Politie te Viissingen maakt bekend, dat de Neder landers die na 10 Mei 194? zyn gehuwd met Duitsche vrouwen of In vijandelijk ge bied of in door den vijand be zet gebied (ander dan het grondgebied van het Ko ninkrijk) met vrouwen van andere dan Nederlandsche na tionaliteit, zich voor het ver krijgen van 'n verblijfsvergun ning ten behoeve van nun vrouw, vóór 10 Juni a.s. dien^u te vervoegen aan zyn bureau, af deeling Vreemdelingendienst Viissingen JUBILEUM. Maandag herdacht dc heer J. van Maris den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gasfabriek te Viissingen Dc jubilaris en zijn cchtgenoo- te werden In de met bloemen versierde garage toegesproken door dpn directeur ie bloe men cn een geschc aanbood. Vervolgens werd het woord gevoerd door een der collega's van den jubilaris welke na mens hef- personeel een fraai schildery aanbood. Verder wer. den nog bloemen aangeboden door het personeel van de fir ma Braat uit Rotterdam. Ned. Ovenb- Mij te Zeist en de firma Lindenbergh te Viissingen. No nog eenigen tijd gezellig bijeen te zijn gebleven, werd den jubi laris vrijaf gegeven voor het vieren van dezen dag. EEN ONTMOETINGS SAMENKOMST. In het jeugdgebouw der Ger. kerk te Viissingen had Maandagavond een ontmoe. tingssamenkomst plaats van dc gemeente met de alhier in garnizoen zijnde gezagstroe- pen met het doel deze militai ren huiselijk verkeer by de leden der gemeente te vei-, schaffen. Ds. Hindriks opende den avond en zette het doel daarvan uiteen. De ontspanningsclub der jeugdvcreenigihgen luisterde het samenzijn op en had met het tooneelstuk ..Ende dispe- reert niet", episoden uit bezettingstijd en een vrooiyk spel: „De verloving" welver dienden by val. Commandant Lap dankte na. mens de aanwezige militairen voor de genoten gaatvryheid en bracht met zyn mannen een driewerf hoera uit op de orga nisatoren. Offlcieele publicaties MIDDELBURG. De voorzitter van het Hoofdstembureau in kieskring I Middelburg. jprengt ter ken nis van de kiezers, dat op Vrijdag 31 Mei 1946 te 10 uur een zitting ln ie burgemees terskamer zal worden gehou den, waarin de uitslag der verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zeeland in Kieskring I zal worden vastgesteld. Politierechter Middelburg. Behandeld werden o m. de volgende zaken: De 53-j. slager M. C- B. te Middelburg slachtte in Mei clandestien 3 schapen. De eisch luidde 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest en verb, verkl van vermogen Hy werd veroor deeld tot 1 maand gevangenis- straf, voorwaardelijk, met eer oroeftljd van drie ïaar. De 35-j. W. A. B.. veldar- beider te Groede, verkocht, terwyi hij geen teler was, 3500 kg. aardappelen. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot f 500 boete. sübs. 3 mnd. hech tenis- De 42-j. J. v. D.. veehande laar te Clinge. vervoerde in October 1945 in stryd met de voorschriften, 2 runderen. Deze 2aak werd aangehouden tot 14 Juni a s Predikbeurten HEMELVAARTSDAG. Ne<!. Herv. kerk. Arnemui- den: 10 en 2 ds. Verwey; Nw- en St. Joosland: 10 ds Waar denburg: Domburg: i0 ds. v. Voorst Vader; Oostfcapelle: 10 ds. Don; VrouwepoHer: 11 da. Valeton; Gapinge: o ds. Va- leton. Geref. kerk (Art. 31 K.O). Middelburg: 2 ds. Z*mt»i; Sou burg: 10.30 ds. Zemel. Geref. gemeente Middel burg: 9.30 leesdienet. Doojwgez. gem. Vllsaingen: geen dienst. Evan. Lutli- gem Middel burg: geen dienst. Kerknieuws Ger. gemeente. Beroepen te Wolphaartsdijk Ps, Aangeen- brug te Leerdam. EEN MOOI GESCHENK De kerkeraad van de Geref. kerk te Viissingen heeft van de eveneens zwaar getroffen kerk te Bromley (Engeland) als be wijs van medeleven ontvangen een nieuw AvondmaaL-tafella- ken, benevens 33 mooie bijbels voor de leden van den kerke raad en 70 andere bijbels van iets kleiner formaat, die voor uitdeeling uitnemend geschikt zijn. TEGEN EXCESSEN. De kerkeraad van de Geref. kerk té Viissingen heeft vanaf den kansel Zondag jl. een waarschuwing tot de gemeente gericht, wat betreft het deel nemen aan de onderlinge feestelijkheden der resp buuyi. vereenigingen. Het n*et de bedoeling dat men zich ont trekt bij 't vieren van nationa le feesten, doch wel dat wordt toegezien bij het samenstellen der feestprogramma's der buurtverenigingen en ge waakt wordt voor excessen. GESLAAGD. To 's-Gravenhage slaagde met lof voor het voorlooplg di_ ploma scheepswerktuigkundigc de heer W. Antonisse, te Viis singen, leerling van de Machi- nistenschool te Middelburg. Middelburg BENOEMING. Tot lid van de commissie tot uitvoering van de Neder- landsch-Belgische cultureele overeenkomst is benoemd de heer J. H. Klarenbeek te nddelburg MUZ .UITVOERINGEN „ROTTERDAM I". Het „Rotterdam I" muziek korps van het Leger des Heils gaf Zaterdag in de Oostkerk te Middelburg en Zondagmid dag in de Scheldehal te Viis singen een tweetal uitvoerin gen- Beide dagen waren de re cettes bestemd voor de op- bouwfondsen van Rotterdam I en Middelburg en Viissingen. Majoor G. Claeys, een authori. teit op 't gebied van „Leger"- muziek. was door ziekte ver- ïinderd. —aar onder de leiding van kapelmeester M. Knippen, berg bracht het 40-man sterke korps, in aanmerking geno men, dat dit geheel uit ailet tanten bestaat een uitvoering die over het algemeen op een zeer goed peil stond. Van de composities, allen afkomstig van L, d. H.-menschen, moren de marschen van Kolonel Gold smith, den prins der „Leger"- componisten" en „Star Lake' van Eric Ball genoemd worden Vocale en instrumentale soli, een verdienstelijk trombone kwartet en het optreden van een mannenkoor maakten me de deel uit van het program ma. dat de talrijke aanwezigen zeker met voldoening zullen hebben gevolgd. Veere DISTRIBUTIE A GENTSCHAP Met het oog op de benoeming tot schrijver le klas bij bet Gew- Arbeidsbureau te Mid delburg. van den heer J. de Voogd te Veere. wordt vanaf 1 Juni het agentschap der distributie te Veere niet meer door hem waargenomen. Vanaf dien datum treedt als agent der distributie te Veere op dhr. J. Mes te Nieuw. en St. Joos land. VISCHAANVOER. In de week van 20 t.m. 25 Mei werd te Veere 11721 kg. consumptievlsch en 743 kg. consumptiegarnalen aange voerd. De „Beatrix" voor regeeringsvervoer. Naar wij vernemen zal de „Beatrix" van de Mij. „Zee- la: 1", welke op het oogen- blik in het nieuwe dok te /llsslng;n ligt tot het onder gaan van eenige herstellingen tüi veranderingen, bestemd worden voor regeeringsver voer tusschen Rotterdam en Engeland (troepentransporten enz.) zuks ter ve ranging van de „Oranje Nassau", die dan zal worden gebruikt voor pas- sa "'ersvervoer van Hoek van bolland naar Engeland v.v. LEZING OVER WALCHEREN Op 24 dezer hield de heer J. Ph. koene in de groote zaal van het Indisch Instituut te Am sterdam 6en lezing over „Het offer dat Walcheren bracht", welke lezing werd geïllustreerd mef een groote serie mooie lichtbeelden- Dc aanwezigen waaronder vele Zeeuwen volgden de le„ zing met gespannen aandacht en kregen door de lichtbeelden een uitstekend overzicht var. de oorlogsellende die op Walche ren werd meegemaakt èn over het schitterende werk voor de droogmaking verricht. De plaatjes, die bö de lezing vertoond werden, werden ver vaardigd door den heer F. Bol len te Middelburg. De baten van dezen avond komen ten goede aan Walcheren. Koudekerke GEITENKEURING. Op de jaariyksehe geiten keuring te Koudekerke wer- den 16 geiten aangevoerd. De uitslag was als volgt: Lammeren: le pr. L. Verhage, 2e pr. P. Reinierse; éénjarige geiten: le p:\ L. Cyvat, 2e pr, tz. Reinierse; tweejarige geiten zer beste geiten)le pr. B. Middelkoop, 2e or. P. van Mal- degem, 3e en 4e pr. Jacob Francke; driejarige en oudere geiten: le en 2e pr. L. Cijvat; stamboekgeitenle pry's B. 1 Middelkoop, Domburg AFSCHEID DIRECTRICE XOODZIEKENrUIS „IRMA'* Zaterdagmiddag waren in een met bloemstukken versier, de zaal van het noodzieken huis „Irma" de verpleegden, de huisgenooten, tal van oud patiënten en belangstellenden, vereenigd om afscheid tc ne men van mevrouw Bergen Krijger, de directrice, die eer lang met haar gezin naar Viissingen terugkeert. De burgemeester van Donj- burg herinnerde eraan, hoe mevr. B. onder buitengewoon moeiiy'ke omstandigheden door onvermoeiden arbeidslust en liefde iets tot stand heeft ge bracht, waarvoor men haat- immer erkentelijk zal blijven. Spr. dankte ook namens het gemeentebestuur en overhan digde een gekleurde teekenlng in lyst van het verpleeghuis. De heer van Leeuwen, se dert kort directeur van den P.B.ViO., had zyn voorganger met veel waardeering over mevr. Bergen hooren spreken, o.m. hoe zij aanvankelijk alles alleen moest doen, koken in cluis. Hij bood een schilderij van de Abdy te Middelburg aan en riep onder het over reiken van bloemen' het wel kom toe aan de nieuwe direc trice, mej. C. J. Anthonissen. Dr. B. Vaandrager - voerde het woord voor zijn collega dr^ de Haas, die in de beschie- tingsdagen alhier zyn plicht vervulde Dr. Huygens was de tolk der dankbare Westkappelaars en betrok ook den heer Ber gen in zijn lof. De burg. van Westkapelle bracht hulde mede namens het gem. bestuur. De burg. van Aagtekerke dankte bovendien uit naam. van degenen, die geen zie kenhuis noodig hebben, Na een gezellige onderbre- '<infr met thee en gebak nam de heer Dop het woord voor den P.B.V.O. Hy prees den goeden geest, die op „Irma" bestendig heerschte. Ds. Reus wenschte in het licht te stellen, hoe ingespan nen, kordaat en doortastend mevr. B. haar arbeid ver richtte. De burg. van Oostkapelle .evoelde ook behoefte van zyn waardeering blijk te geven en een oud-patiënt, de heer C. Louwerse, was niet slecht3 dankbaar voor de genoten verzorging, maar bovenal voor den ontvangen goeden raad. De v.rpleegde Janse noem de mevr. B. zeer juist „ons aller moeder" en had voor 'xaar een aandenken. Mej. K. van Zetten trad op voor het huispersoneel, waar na de oudste patiënt, de heer K. dc Visser, nog de wording van de inrichting memoreer de. Nadat de directrice zelf aan het woord was geweest; oracht de heer Bergen dank aan alle bezoekers. Souburg TRANSPORT- EN VERPLEEGCOLONNE. Door de Sou*"--<"che trans port- en verpleegcolonne zijn op diverse punten van Sou burg verbandkisten geplaatst. Het ligt in de bedoeling van de colonne het aantal uit te breiden tot 25, zoodat in elke w)jk bij een ongeval di rect materiaal voor hulpver leening aanwezig is. In de wachtlokalen van het pontveer zyn een verbandkist en een zuurstofapparaat geplaatst. Niet alleen practisch maar ook theoretisch wordt door deze colonne aangepakt. Mo menteel wordt een cursus ge geven in verband- en zieken- transportleer o.l.v. den heer Walraven, terwijl men ook dit jaar nog hoopt te beginnen met de medische lessen door de Souburg6Che doktoren en met de verbandlessen vooi; beginners. „UITSPANNING DOOR INSPANNING". De zangvereeniging „Uit spanning door Inspanning", die jarenlang een gedwongen rust heeft ondergaan, zal bin nenkort haar repetities her vatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10