PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DR. BEEL KABINETSFORMATEUR. Communistische stembuszege in Tsjecho Slowakije. Waar blijven de Zeeuwsche meisjes Uit de provincie. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur G. Ballintijn '(met Tièdactioneele medewerking van dr. ,\V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van. de Velde JrVlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch» Vlis singen. herschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 28 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 123 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 cn 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C-. Middelburg. STATENVERKIEZING NauwelijKö zijn wij bekomen yan de Kamerverkiezingen, of dg verkiezingen voor de Pro vinciale Staten staan al weer; voor de deur! De belangstel ling ervoor is belangrijk ge ringer, dan voor de Kamer verkiezingen. Dit is steeds het geval, maar geldt in wel bi- sjSondere mate, nu deze stem busgang zoo spoedig volgt op die van den 17den Mei. De reden daarvoor moet rht worden in het feit, Prov. Staten een bestuurs- f' dlege vormen, waarvan de erkzaamheden weinig spre- jn tot de verbeelding van het publiek- Zelfs voor de hande lingen der gemeenteraden heeft do massa meer belangstel ling, omdat de gemeenteraden steeds die zaken behandelen, die voor de inwoners der gemeen ten van onmiddellijk belang £ijn. De Tweede Kamer behan delt de landelijke aangelegen heden) en van haar samenstel ling is het regeeringsbeleid af hankelijk Daar tusschen in, te iclein voor een tafellaken en te groot voor een servet, zwe ven de Provinciale Staten met qan het hoofd en uit het mid den der Staten gekozen het college der Gedeputeerden- Zon de komende Statenver kiezingen dan inderdaad van $lechts ondergeschikte betee kenis? Het tegendeel is waar. Ook het provinciaal beleid is van groot belang en in wel zeer bizondere mate geldt dit voor een zoo zwaar getroffen provincie als Zeeland De kans schijnt ni$t uitgesloten, dat de provinciale Staten juist in den loop der thans aangebroken parlementaire periode grootere bevoegdheden zullen krijgen. .Vooral met het oog op deze mogelijkheid is het zaak, dat ook in dit college de jiiiste mannen zitten. Bovendien echter komt uit de Provinciale Staten de Eer ste Kamer voort en al is haar taak. minder belangrijk, dan die der Tweede Kamer, toch ijs de Eerste Kamer een factor van groote beteekenis. Vandaar, dat het belang der Statenverkiezingen voor de po_ lltieke partijen even groot is. als dat van de Kamerverkie- zingen en dat ook de kiezers deze verkiezingen niet onver schillig mogen laten. Het ver lies van 'n Statenzetel door de eene of de andere partij, kan van invloed zijn op de afvaar diging naar de Eerste Kamer en daarmede van grooten in vloed ook op het regeeringsbe leid Ook dé Eerste Kamer heeft Je beslissen over de maatrege. en, die door de regeering worden voorgesteld en door de tweede Kamer goedgekeurd. De verkiezingen voor de Pro_ vinciale Staten op Woensdag aanstaande zijn dus wel dege- lijk van belang. Ook als graadmeter voor de politieke constellatie van ons volk zijn zg overigens van niet te onderschatten beteekenis. Zullen de communisten een even groote winst weten te boeken, als bij de Kamerver kiezingen Zullen de C. H. zich ook ditmaal weten te handha ven? Hoe zal de Partij van den Arbeid, hoe zal de Partij van de Vrijheid het er ditmaal afbren gen? Het zijn vragen, die de moei te waard zijn en waarop slechts de kiezers antwoord kunnen Seven. Vragen tevens, waarop et antwoord van groot be- De Koningin wenschi een Regeering, welke geacht kan worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te bezitten lang is voor regeeringsbeleid het komende De staking te A'dam. ZELFS TABAK WORDT NIET GELOST! De staking in het Amster- damsche havenbedrijf breidt zich steeds meer uit. Maandag morgen zijn ook de 40 man personeel van de N.V. Leid- sche Oranje Nassauveem in staking gegaan toen bij dit veem een lichter voor den wal kwam geladen met Amerikaan- sche tabak. De arbeiders ver klaarden deze tabak besmet en weigerden te lossen. De di rectie heeft hen hierop ont slagen en tracht nu vrijwilli gers te vinden. Ook bij het graanexpeditie- en veembedrijf H. Schutter Jzn., een eontrölebedrijf, zijn de controleurs in staking ge gaan omdat hun was opge dragen een partij haver van het s.s. Aalsum bestemd voor een havermoutfabriek, welke gelost was door de reederrj met behulp van vrijwilligers, te controleeren. Deze staking omvat 14 man. Ook in dit geval heeft de directie het staken als een vrijwillig ont slag beschouwd en wordt ge tracht werkwilligen te vinden. Nieuws in een notedop De leider van de -Sikh- organisatie heeft zijn mannen opgeroepen om eendrachtig te zijn en bereid te sterven tot den laatsten man in den strijd tegen de door de Britsche kabi netsmissie gedane voorstellen inzake de toekomst van Voor- Indië. In welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat een Britsch protest aan de Finsche regeering handelt over den toon van bepaalde artikelen in de Finsche pers, Opdracht in beraad gehouden. HJM. de Koningin heeft gis termorgen dr. L. J. M. Beel in gehoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van de Tweede Ka mer te genieten. Dr. Beel heeft H.M. ver zocht deze opdracht in beraad te mogen houden. LEVENSLOOP. Dr. Louis Jozef Maria Beel werd geboren 12 April 1902 te Roermond. Hij deed in 1920 eindexamen aan het gymnasium, aldaar, waarna hij in 1923 het diploma ge meente-administratie A behaal de. Vervolgens ging hg rech ten studeeren aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, slaagde voor het doc toraalexa men in 1928 en promo veerde in '35 op proef schrift „zelf bestuur of afhankelijke decentrali- Zijn amb telijke loopbaan begon dr. Beel in 1920 aan de gemeente, secretarie te Roermond, waar aan hg' in 1921 als ambtenaar verbonden werd na een volon- tairschap van een jaar. Sinds 1924 was hg werkzaam bij de bisschoppelijke inspectie van 't Lager Onderwgs te Roermond. Het volgend jaar aanvaardde de heer Beel een benoeming .als adj. commies eerste klas aan de provinciale Griffie te Zwolle. Van 1929 tot 1942 ver vulde hg achtereenvolgens ver schillende functies aan de ge meente-secretarie te Eindho ven, laatstelijk als referendaris op plaatsvervangnd secretaris ae afd. sociale zaken, welke dienst hij in 1942 om princi- pieele redenen (het optreden van den N.S.B_burgemeester) heeft verlaten. Dr Beel .ves tigde zich toen als advocaat en procureur te Eindhoven, waar hij tevens optrad als leider van het Adviesbureau voor Be- stuurs recht. Na de bevrijding werd hg benoemd tot adviseur voor so ciale zaken bij den Militairen Commissaris voor Oost-Bra bant. Een functie als rijksbe. middelaar kon dr. Beel niet aanvaarden wegens zijn ver trek naar Engeland, waar hij adviseur van den minister van algemeene zaken werd. Op 23 Februari 1945 Werd .dr. Beel benoemd tot minister van bin- nenlandsche zaken, in welk ministerie dat van algemeene zaken is opgenomen. Ook in de régeering-Schermerhorn Drees werd hij met deze porte feuille belast. Ook in onderwijskringen is dr. Beel een bekende figuur. Zoo was hg examinator voor verschillende examena op ge meente-administratief gebied, en docent bij de opleiding van het Ned. instituut van accoun tants voor het vak „recht" en sedert 1927 buitengewoon do cent aan de Katholieke leer gangen gemeente-administra tie en later ook staatsinrich ting M.O. Een benoeming als hoogleeraar aan de Ngmeeg- sche universiteit kon door wei gering van het departement van onderwgs niet doorgaan. Hg bewoog zich voorts op so ciaal en charitatief terrein, was voorzitter van verschil lende commissies en comité's, bijv. het Comité voor maat- schappelijken wederopbouw. Van zijn hand verschenen tal van artikelen in wetenschappe lijke tijdschriften. Een verstandige keuze. Dat de opdracht tot vorming van een nieuwe Regeering in eerste instantie aan een ka tholiek zou worden gegeven, lag reeds besloten in den ver kiezingsuitslag van 17 Mei jl. Het ging er dus slechts om, aan welke figuur uit het R.K.- kamp deze hoogst verantwoor delijke en onder de gegeven omstandigheden waarschijnlijk zeer moeilijke taak zou worden Het uitvoerend comité van de Labourpartij heeft be sloten van 8 tot 10 November a.s. een wereldconferentie van socialistische partijen te be leggen. In 'n brief aan de „Spanje- commissie" van den Veilig heidsraad meldt de Sovjet-Rus sische gedelegeerde Gromyko, dat van de 47.000 man van Franco's blauwe infanterie>- divisie, die in Rusland voch ten, 43.000 sneuvelden. De Russische regeering heeft de Ver. St. er van in kennis gesteld, dat zfl nog steeds geïnteresseerd is voor het openen van onderhande lingen over een Amerikaan- sche leening van een milliard dollar aan de Sowjet-Unie. toevertrouwd. De belangstel ling voor de keuze, welke H. M. de Koningin uiteindelijk zou döen, werd nog verhoogd door het feit, dat zeker in de Ka tholieke Volksparty bg alle eenheid van beginsel t.a.v. de practrjk van het bestuursbeleid min of meer aan elkander te- fengestelde richtingen te on- erkennen vallen. Zou de uit spraak vanhet kiezerscorps zoo geïnterpreteerd worden, dat met een loslaten van den vernieuwingskoers van de Re geering SchermerhornDrees onder leiding van een lid van den conservatieven vleugel der Kath. Volkspartg gestreefd zou worden, bijv. naar een coalitie- regeering volgens het oude re cept, eventueel uitgebreid met enkele ministers uit h®t libe rale kamp We gelooven, dat de op- drach aan dr. Beel een ande re lijn aanwijst. Als lid van de demissionnaire regeering is dr. Beel wellicht de meest geschik te figuur om eenerzgds de brug naar de Partij van den Arbeid te slaan en aan den anderen kant toch ook het evenwicht in de Katholieke fractie niet te verstoren en de mogelijkheid tot samenwer king met andere groepen open te houden. Zoo gezien zou deze keuze wel eens een zeer ver standige kunnen blijken te zijn, temeer daar dr. Beel, on danks zgn weinig bewonderd zuiveringsbeleid, toch algemeen als een bekwaam en vooruit strevend bewindsman wordt beschouwd. Met groote belangstelling wachten we dan ook het re sultaat van zgn besprekingen af. (Red.) Ook in W.-Duitschland *tt«Sg££Z?> verkiezingen. Nog 8000 Nederlanders in Sowjetkampen. 400 keerden er terug. Een kleine 400 Nederlan ders zijn Zaterdag via Eind hoven teruggekeerd uit Rus land waar zg in kampen te werk waren gesteld of voor den wegenaanleg waren ge bruikt. Een jaar lang zijn deze jonge menschen de mees ten waren tusschen de 20 en 30 jaar onderweg geweest. Er bevonden zich veel Amster dammers en Rotterdammers onder, die op 9 Mei 1943 wa ren opgepakt om in Duitsch- land gedwongen hand spandiensten aan den vgand te verleenen. Vandaar waren zij doorgestuurd naar Rusland. Dank zg de tusschenkomst van een Nederlandsche mili taire missie konden zij naar het vaderland repatrieeren. Enkelen vertelden dat zij hard hadden moeten werken in de kampen, dat de Duit- scheirs er belangrijke functies hadden, maar dat de opperste leiding niettemin aan Russen as toevertrouwd. Volgens een nader bericht zou de leider der militaire missie, die de transporten re gelt, hebben verklaard dat nog 8000 Nederlanders in Rus sische krijgsgevangenschap verkeeren. Majoor Kampen verwacht ze allen naar het vaderland te kunnen terug brengen. Haring voor de Koningin. Te Vlaardingen is Maandag de eerste nieuwe haring aan gevoerd, welke zal worden aangeboden aan H.M. de Ko ningin en het Prinselgk Paar. De aanbieding zal plaats vin den in oranje vaatjes. De ha ring werd aangevoerd door de VI. 190, Koningin Wilhelmina. EXAMENS AUTOMONTEUR. Van 5 t.m. 9 Augustus zul len dit jaar weer examens worden gehouden voor het di ploma eerste en tweede auto monteur, uitgaande van de on dervakgroep Automobiel-repa ratiebedrijf. 50 millloen te kort in Rotterdam. De Rotterdamsche gemeente, begrooting over 1946 vertoont een tekort van niet minder dan 50 millioen VRIJE KERMISTARIEVEN. Van bevoegde zgde wordt medegedeeld, dat het prgsvoor- schrift 1943 kermisvermakelijk heden wordt ingetrokken. Voortaan mogen de tarieven voor kermisvermaak derhalve door de kermisexploitanten vrij worden vastgesteld. Het Wereldgebeuren Pro-Russische koers door de kiezers goedgekeurd. In Tsjecho-Slowakge, het land, dat dank zij de twee groote presidenten Masaryk en Benesj een democratische tra ditie heeft op te houden, heeft de stembus gesproken. Volgens de bijna volledige resultaten hebben vooral in Bohemen de communisten groote winsten gemaakt en zijn zij onbetwist als sterkste partij uit de ver kiezingen te voorschijn geko men. Zij kregen 2.205.000 stemmen of meer dan 40 van het totaal. De sociaal democraten hebben een flinke veer moeten laten en konden het slechts tot 855.771 stem men brengen, dat is bijna 16 Evenals elders is ook hier blijkbaar de linkervleugel overgegaan naar de communis ten. Beide Marxistische partij en tezamen behaalden dus een behoorlijke meerderheid. De partij van Benesj, de Tsjechi sche socialisten, die vooral veel aanhang hebben onder *de intellectueelen en de midden groepen, had meer succes en werd met 1.298.917 of bijna 24 de tweede groote partij.' De vierde partij, de Katholieke Volkspartij, waarvan de leden overwegend boeren zgn,' ver kreeg 1.110.920 stemmen of ongeveer 19 In het meer agrarische en conservatieve landsdeel Slowakije lagen de verhoudingen anders. De recht- sche democraten behaalden 988.275 stemmen, tegenover de communisten 490.257 en de andere partijen 125.000. Hier konden de communisten het dus niet verder dan 30 brengen en verkregen de meer behoudende partg'en bgna 62%. De verkiezingen hebben zich gekenmerkt door een zeer rus tig verloop, en een groote deelname, (bijna 100 der kiezers stemde) en een klein percentage blanco stemmen, Alleen in het gebied van Te- schen onthielden zich vele Po len van stemming. Merkwaar dig was, dat Lidice, waar nog slechts 198 stemgerechtigden over waren, voor bijna 80 communistisch stemde. De stembusuitslag heeft de nieuwe koers, die Tsjecho-Slo- wakg'e na de bevrijding heeft ingeslagen, bezegeld. Tsjecho- Slowakge heeft zich als Sla vische staat definitief meer op al blg- staats- Westerschen instellingen een inslag behouden. 1938 is een keerpunt ge worden. Engeland en Frank rijk verzaakten toen door het onderteekenen van het beruch te accoord van München hun rplichtingen en sindsdien heeft men in Tsjecho-Slowa- kije geen vertrouwen meer in deze landen. De militaire suc cessen van het Roode Leger hebben daarentegen diepen in druk gemaakt, al is de aan vankelijke geestdrift door de bezetting eenigzins bekoeld. Sinds de bevrgding is een co. alitie-regering aan het bewind bestaande uit 12 ministers, drie van elk der partijen. Deze regeering heeft de Duitschers zonder pardon het land uitge zet en een aantal vérgaande economische hervormingen tot stand gebracht. Bgna de helft van de industrie; alle bedrij-. ven met meer dan 500 arbei ders, is genationaliseerd, en een groot welvaartsplan is op gesteld. Een oppositiepartij be stond niet. Wellicht dat daar nu verandering in komt en de Volkspartg uit de regeering treedt. Vast staat wel. dat Benesj in elk geval de leiding van de republiek zal behou den. Zondag zijn ook in de Ame- rikaansche Bezettingszone van Duitschland verkiezingen ge houden. De Christelijk-demo- cratische partij behaalde hier de overwinning en verkreeg 360 zetels, dat is 2 meer dan de andere partgen gezamenlijk. De sociaal-democraten liregen 269, de communisten 39 en de andere partijen 50 zetels. In Neurenberg, eens een burcht van het nationaal-socialisme, waren 10 van de 14 gekozenen socialisten. In Frankfort en Marburg kwamen duizenden kiezers bij vergissing niet op de kieslijst voor. De politieke leiders héb ben dan ook verklaard, dat zij de resultaten van de ver kiezingen zullen betwisten. Het departement van bui- tenlandsche zaken der V. S. heeft meegedeeld, .dat de V. S. voorstander zijn van onmiddel lijke immigratie van 100.000 Joden in Palestina. Propaganda en opleiding voor het gezingszorg-werk dringend noodzakelijk. De nieuwe Regeering moet helpen. Op initiatief van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 kwamen dezer dagen een aan tal vertegenwoordigers der Kruisvereenigingen, Volksher stel, Ü.V.V., R.K. Gezinszorg, Bgz. Kerkelgke Gezinszorg, Maatschappelgk werk ten plat- telande, Prov. Bureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers, Gew. Arbeidsbureau, Dienst Sociale Zaken der gemeente Middelburg, alsmede een ver tegenwoordiger van het minis terie van sociale zaken, in vergadering bgeen om de „brandende kwestie" der ge zinszorg onder oogen te zien. NOG -ZORGELIJK. Uit de besprekingen bleek, dat het er met de gezinszorg: nog „zorgeiyk" uitziet, on danks de groote inspanning, welke meergenoemde organisa ties zich getroosten om het vraagstuk tot oplossing te brengen. De twee landbouw- huishoudconsulentes doen op het platteland van hun dis trict wat zö kunnen. In ver schillende gemeenten werken reeds enkele gediplomeerde gezinsverzorgsters. De weinige krachten, voor een deel opge leid op den cursus voor bgz. kerkelgke Gezinszorg te Goes, kunnen het werk echter by lange na niet aan. De R.K Gezinshulp werkt voornamelijk in Zeeuwsch Vlaanderen. Zg heeft daar de beschikking over een 12-tal krachten en kan op dit gebied dus veel meer pres- teeren, dan op het oogenblik mogelijk is op de eilanden. De samenwerking tusschen R.K. en Prot. organiaties is echter uitstekend. Er wordt hulp ge boden, overal waar het noo- dig en met de beschikbare krachten mogelijk is. Maar juist aan die krachten ont breekt het Waar blgven de Zeeuwsche meisjes om zich voor dit mooie werk op te geven! Is het onbekendheid met de opleidingsinstituten? Is het onbekendheid met het werk, dat hen wacht? Deze vragen moeten onder oogen worden gezien. Dfe nood in vele w zinnen is groot en hierin moet worden geholpen. PROPAGANDA NOODIG. De vergadering was een stemmig van ooraeel, dat eerst en vooral een breed opgezette propaganda zal moeten worden gevoerd. Aan het werk dient de noodige bekendheid te wor den gegeven. Onze Zeeuwsche meisjes moeten zich hun groo te waarde voor dit werk be wust worden en dat kost nu eenmaal tijd. Het werk, waar voor zij worden opgeroepen, mag niet zonder meer als een „baan" worden gezien. Er ligt een idieele basis aan ten S Het is^iefdewerk, waarbg de materieele zijde evenwel niet wordt vergeten. Er is voor gezinsverzorgsters een gunsti ge, uniforme salarisregeling in voorbereiding. Staande de vergadering werd besloten tot de oprich- staande uit vertegenwoordi gers van de ter vergadering aanwezige organisaties, voor de voorbereiding van een in tensieve propaganda. Het se cretariaat wordt voorloopig ge vestigd op het bureau van de Stichting Herstel Zeeland '45. Dam 51, Middelburg. Volks herstel heeft financieele toe zeggingen gedaan, om de pro paganda mogelijk te maken. OPLEIDING VAN GEZINSVERZORGSTERS. Om de opleiding van gezins-| verzorgsters voortgang te doen vinden, is overheidssubsidie noodzakelgk. Op het ministerie van sociale zaken is men er van doordrongen, dat de Over heid hierin moet helpen. De vertegenwoordiger van het ministerie kon hierover echter teen definitieve toezeggingen oen. De financiën van ons land zgn nu eenmaal zorgelijk en veel zal afhangen van het standpunt, dat de nieuwe re geering in deze zal innemen. In afwachting hiervan zal Volksherstel ook het cursus werk subsidieeren. De opleiding vindt thans, voor wat de Protestantsche meisjes betreft plaats te Goes. Deze gaat uit van de Bijz. Kerkelgke Gezinszorg. De di rectrice van het clubhuis, Westwal 38, is mevr. Bakker. Deze zal graag verdere in lichtingen aan belangstellen den verstrekken. De opleiding voor R.K. meisjes vindt plaats op het kasteel Bouvigne te Breda. Mejuffrouw Hopstake, hoofd van de Kath. Gezinszorg in Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg, zal hierover gaarne nadere inlichtingen geven. Mogen vele meisjes door drongen worden van hun plicht ten aanzien van onze volks gemeenschap en zich spontaan en met enthousiasme aan dit N.S.B.-Burgemeester van Vlissingen staat terecht. Maandag stond voor het tribunaal te Gouda P. C, Cal- lenfels, of zooals hg in de* wan deling wordt genoemd, Piet Surrogaat, terecht, als N.S.R.- burgemeester van Vlissingen. Piet Surrogaat, die na den Dollen Dinsdag de beenen nam, heeft toen zgn tenten opgesla gen in Woerden, waar hy even. eens burgemeester werd. Hg schijnt zich. zulks in tegenstel ling tot Vlissingen, daar vry rustig gedragen te hebben, zoo dat toen hy op 29 April jl. voor het tribunaal terecht stond, de zaak aanvankelijk nogal los scheen te loopen. Scheen! Want in den morgen van de eerste zitting kwam op het allerlaatste oogenblik, het lijvige dossier uit Vlissingen binnen, waarop, tot kennelijk ongenoegen van Piet Surro gaat, besloten werd de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden. TEWERKSTELLING GEDETINEERDEN NOORD-BEVELAND. Ook op Noord-Beveland zgn thans politieke delinquenten in den landbouw te werk gesteld. Dit resultaat werd bereikt, nav dat, toen ondanks de mede werking van het Arbeidsbu reau te Middelburg en den Rgksbemiddelaar te Goes, geen maatregelen werden ge nomen, een zevental boeren, vergezeld van bovenvermelde bemiddelaars en het hoofd van de bedrijfsvoorlichting op N- Beveland, een bezoek aan Den Haag had gebracht. Toen dit gezelschap de betrokken auto riteiten voor de keuze stelde tusschen oogenblikkelgke te werkstelling en het nemen van de verantwoording voor het omploegen van gewassen, met al gevolg daarvan het weg smijten van deviezen, kwam de zaak in orde. De Noord-Be velanders verwijten zich nu alleen dat zg niet eerder hun opwachting bg St. Bureaucra- tius hebben gemaakt ONTWIKKELINGSDAG Z.L.M. Het bestuur van de Z.L.M. heeft besloten in September a.s. te Goes een groote ont wikkelingsdag te houden voor Zeeland, waarop vooral spre kers met practische landbouw- ervaring zullen optreden. DE LANDBOUWTENTOON STELLING. De medewerking, die van al le zijden gegeven wordt aan de komende Landbouwtentoon stelling te Goes, maakt een volledig succes zoo goed als zeker. De inschrijvingen voor vee toonen, dat het beste van den Zeeuwschen veestapel aan wezig zal zgn. Ook het aan tal handelsinschrgvingen is zeer groot. ONTSLAG BURGEMEESTER K A PET.T E, In ons d,d. 9 Mei geplaatste bericht over het ontslag van den heer W. Bierens als bur gemeester van Kapelle werd verzuimd mede te deelen, dat dit werd verleend met aank- betuiging voor de langdurige diensten door hem als zoodanig bewezen. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. P. J. BOUMAN. Zaterdag heeft prof. dr. P J. Bouman, hoogleeraar in. de sociologie aan de Rgksuni- versiteit te Groningen, onder groote belangstelling zgn ambt aanvaard. De leerstoel voor de sociologie is nieuw ingesteld. De inaugurale rede had het onderwerp: „Sociale spannin gen". Prof. Bouman, die jaren lang leeraar in de geschiede nis was aan de R.H.B.S. te Middelburg, was tevens een zeer gewaardeerd medewerker aan de Prov. Zeeuwsche Cou rant. AUTODIEFSTAL OPGEHELDERD. Goed politiewerk. ting van een klein comité, be-werk willen geven! Het geleek op een feestelij- lcen 'intocht, toen de vracht auto van den heer B. Christi- aansen te. Oostburg, die in den nacht van Dinsdag op Woens dag j.l. uit de garage was ge stolen, in Oostburg terugkeer de Dat de auto naar België was uitgeweken, werd spoedig bevestigd door twee kommie zen, die in den nacht de auto signaleerden aan de grens, toen de bestuurder dwars door een land met vruchten de wgk nam. Op de sommatie tot stoppen werd natuurlgk niet gereageerd, waarop er gescho ten werd. De kogel zit nog aan de achterzijde va'n de auto De daders zijn tenslotte door de chtervolging zoo in het nauw gedreven, dat zij niet verder zgn kunnen komen dan Knocke. Vanzelfsprekend waren de kenteekenen van de auto over geschilderd, nummerborden verwgderd enz., terwijl ook alle papieren verdwenen zgn. Het was echter geen vakwerk. In Knocke heeft een zekere W. de D., woonachtig te Heille (Sluis), een berucht individu, waartegen men al onmiddelgk argwaan koesterde, de auto in een garage ondergebracht, wat nogal wat moeite veroor zaakte wegens de groote af meting van den wagen. De bestuurder wekte bg de eige nares van de garage argwaan door een te groote fooi. Deze eigenares, die ook het radiobe richt tot opsporing had ge. hoord, bekeek de auto eens goed en kwam tot de ontdek king dat dit de gezochte auto moes zgn. Zg telefoneerde naar de politie te Oostburg en toen was de rest kinderspel Dank zij een prachtige sa menwerking met de Rgks- wacht te Knocke, waren spoe dig de D„ benevens een zekere de L., eveneens een berucht type, gearresteerd Hun uitle- vering zal verzocht worden. Een woord van lof komt ze ker toe aan de Belgische poli tie, speciaal de Rgkswacht te Knocke, voor de samenwerking met de Oostburgsehe politie, waardoor alles een zeer vlot verloop had en de eigenares zgn auto naar Oostburg mocht vervoeren. Uzendijke Een tweejarig kind van den groentehandelaar J. H. liep in een onbewaakt oogenblik tegen een teil kokend water, waar door het leelgke brandwonden opliep. Doktershulp was nood zakelgk. Ten slotte bleek het ongeval nog vrij goed afge- loopen. Groede Zaterdagavond gaf het ge zelschap „Amuzemento" te Groede een cabaretavond bg P. Beur. De zaal was goed gevuld. De netto-opbrengst kwam ten goede aan de V.V.V. CANDID AATSTE LLING GEMEENTERAAD. In een door de afd. Groede van de Party van den Arbeid gehouden ledenvergadering werden de volgende personen candidaat gesteld voor de ge meen teraadsverkiezingen 1 W. C. van der Hooft; 2 J. Vinjé 3 J. Castelegn Iz. 4 P. Castelegn 5 Adrie Jan- sens; 6 J. Blomme Kz. Axel In de te Axel gehouden ver gadering van ingelanden van den polder Beoostenblg Be noorden werd de rekening en verantwoording over 1945'46 goedgekeurd met een be drag aan ontvangsten van 14.624,22 en aan uitgaven van 11.209,17 alzoo met een goed slot van 3415,05. De begrooting voor 1946 1947 werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten en uit gaven van 14.487,77, waar onder een bedrag voor onvoor ziene uitgaven van 799,V7d De heer Iz. de Fegter Hz. werd gekozen als gezworene in de plaats van den heer J. J. Michielsen, die als zoodanig bedankt had. PAARD DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tgdens een hevig onweer is in de weide van den landbou wer D. onder de gemeente Axel een paard door den blik sem getroffen en gedood. POLDER-VERGADERINGEN. Vrijdag vergaderden te Axel de stembevoegde ingelanden van den polder Noord. De re kening en verantwoording over 19451946 werd goedgekeurd met een bedrag van 1913,10 aan ontvangsten en 1356,18 aan uitgaven, alzoo met een batig slot van 556,92. De begrooting voor 1946 1947 werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 1504,35, waar onder een post van onvoorzie ne uitgaven van 37,17. Het dg'kgeschot bleef be paald op 11 per ha. Middelburg FILMFESTIVAL 1946. De films, die in het kader van het filmfestival 1946 te Middelburg in de Schouwburg bioscoop zullen worden ver toond zgn Geschiedenis der film, The Kid, Potemkin, Tury en The way ahead. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Ds. G. v. Moorsel te Engel heeft toe zegging van beroep ontvangen naar Sluiskil. BERICHT VOOR CORRESPONDENTEN. Herhaaldelgk bereiken ons verzoeken van onze corres pondenten om enveloppen. On ze voorraad is momenteel ech ter ook uitgeput, zoodra zg er weer Zijn, zullen wij hem de enveloppen doen toekomen. (lied.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1