PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vlissingen herstelt zich van de geslagen wonden. UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. WALCHEREN Hoofdredacfcat O. BanintTJn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: «irma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocb. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve .op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 27 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 122 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartial. osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londcnsche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C-. Middelburg» Het Wereldgebeuren Truman won het van de stakers. VAKBONDLEIDERS DURFDEN DE CONSEQUENTIES TOCH NIET AAN. bedrijven indien ze het econo. mische leven dreigen te ver lammen. Zoowel tegen de ar beiders als tegen de vakbond leiders, die voor de staking verantwoordelijk zijn, kunnen strafmaatregelen genomen worden. Intusschen is hiermede de so ciale rust nog lang niet weer gekeerd. Prompt na de ophef fing van de spoorwegstaking hebben in de V. S. de mijnwer kers in de bruinkoolmiinen het werk neergelegd. Veertien da gen geleden werd deze staking opgeschort, voor het voeren van besprekingen, maar deze hebben niet tot een accoord ge. leid. De kans bestaat, dat Tru man, nu hij A gezegd heeft, ook B zal zeggen en dat maat regelen tegen deze staking dan niet zullen uitblijven. De stakingsgolf is echter niet tot de V. S. beperkt ge. bleven; ook Europa kreeg zijn deel. In België zrjn 14 000 me taalarbeiders in staking ge gaan, wordt in de kolenmijnen bij Luyk practisch niet gewerkt en dreigt ook bij een aantal glas. en gasfabrieken en elec- trische centrales hef werk neergelegd te worden. De eisch is loonsverhooging. De Belgi sche regeering meent echter dat loonsverhooging tot niets leidt en spant daarentegen al le krachten in om prijsverla ging te verkrijgen. In Frankrijk weigeren de artsen medischen bijstand te verleenen als protest tegen de gebrekkige benzine- en auto toewijzing en in Parijs hielden zelfs politieagenten een sta kingsbijeenkomst. Ook in Lon den staken 2600 arbeiders ir. de electricitetsbedrijven. Zooiand de sociale spannin gen, die na den oorlog in de Westersche wereld zrjn ont staan niet opgelost zgn, zoo lang zullen stakingen, dan hier en dan daar, wel aan de orde van den dag blijven, Ook in Europa tal van stakingen. De groote spoorwegstaking in de V. S. is, na slechts twee da- gen geduurd te hebben, als ge. volg van een krachtig ingrij pen van Truman Zaterdag avond laat geëindigd, Te juister tijd, want de gevolgen waren reeds merkbaar en dreigden tot een catastrophe vah wereldformaat uit te f;roeien. Reeds had een aantal abrieken het werk stil moeten léggen en bij een voortzetting van de staking zouden de le vensmiddelendistributie totaal vastgeloopen en de voedsel- toevoer naar .Europa geheel stop gezet zijn, waardoor bin nen een week 45 millioen men. schen geen brood meer op ta fel hadden kunnen zetten. Onder deze omstandigheden heeft Truman besloten om zijn rol van neutraal bemiddelaa: vaarwel te zeggen en actief de staking te bestrijden. Nadat Vrijdagavond een nieuw com promisvoorstel door Whitney, den voorz. van den bond van spoorwegpersoneel, van de hand gewezen was, stelde Truman in een radiorede een ultimatum aan alle spoorwegmannen om het werk voor 10 uur n.ra- te hervatten. Indien dat niet ge schiedde, zou hij genoodzaakt zijn de treinen te doen loopen met alle middelen, waarover hg beschikte, waarbij hij gebruik zou maken van het leger en van de militaire politie. Herin nerend aan de crisis van Pearl Harbour zei Truman, dat deze werd veroorzaakt door een bui- tenlandsche mogendheid, maar de crisis van nu zou geweten moeten worden aan een groep mannen uit eigen land, die persoonlijke belangen stelden boven die van de natie. De vakbondleiders zijn voor de gevolgen van een afwijzing van het ultimatum terugge- schokken. Zaterdagavond 11 uur kon Truman zijn rede voor het Congres onderbreken voor de mededeeling, dat de sta kingsleiders zich bereid hadden verklaard de uitspraak van de regeeringsbemiddelaars te aan. vaarden en hadden aangeboden het werk te doen hervatten, Het bemiddelingsvoorstel hield in een loonsverhooging van 10V4. cent per mir en een wijziging van de awjeidsvoor- waarden. Met het .aannemen ervan was de staking ten ein de. Niettemin heeft het Congres met groote meerderheid van stemmen, 310 tegen 16, een anti-stakingswet aangenomen welke herhaling moet voorko men Deze wet geeft den Pre" sident volmachten om een einde te maken aan stakingen in door de regeering overgenomen Grensstrook verboden. NADERE TOELICHTING OP DE NIEUWE BEPALING. Gelijk reeds werd gemeld, is langs de Nederland9ch- Duitsche en Nederl.-Bel- gische grens bepaald, dat het verboden is in de open lucht of in een vervoermiddel aan wezig te zijn in een strook van 500 meter breedte langs bovengenoemde grenzen. Het spreekt vanzelf, dat dit verbod ten aanzien van be paalde personen niet van toe passing is. Zoo zal het bona fide internationale verkeer langs douanekantoren en door laatposten tijdens de uren van openstelling daarvan uiter aard mogelijk blijven. Voorts vallén buiten het ver bod in uniform gekleede Ne- derlandsche miitairen, perso nen in openbaren dienst, gees- teijken, notarissen, artsen, vroedvrouwen, veeartsen, allen in dè uitoefening van hun dienst, ambt of beroep, zoo mede geallieerde militairen in uniform. Personen, die in ge val van ziekte of bij een onge val hulp gaan zoeken, mogen vanzelfsprekend de strook be treden. Ook is het verbod niet ge richt tegen ingezetenen van naburige staten, die tusacher. zonsopgang en zonsondergang werkzaam zijn op in Neder land gelegen gronden, die van uit de op vreemd grondgebied gelegen boerderij of woning worden geëxploiteerd. De inspecteurs der invoer rechten en accijnzen kunnen naast de algemeene dispensa ties binnen het gebied hunner inspectie onder door hen to stellen voorwaarden afwijking van de verbodsbepaling toe staan, welke dan algemeen of voor bepaalde groepen van personen den maatregel kun nen verzachten. Persoonlijke vergunningen tot het aanwezig zijn in de gebiedsstrook kunnen worden verleend door of namens den bevoegden inspecteur der in voerrechten en accijnzen, bijv. aan de bewoners van de strook, of aan hen, die daar om dringende redenen aanwe zig moeten zijn. De maatregel treedt in wer king op 20 Juni a.s. Moordenaars yan 15 en 17 jaar. De Hilversumsche recherche is er in geslaagd de daders te arresteeren van den roof moord, welke Donderdag 16 dezer werd gepleegd op den Chinees Ko. Het waren drie jongens van 15 tot 17 jaar. Zij hadden dien avond bij een steenhouwer een steenhou wershamer gestolen, waarna zg welbewust de woning van den Chinees zijn binnenge drongen en hem met den ha mer op het hoofd hebben ge slagen en onschadelijk ge maakt. Met een portefeuille, waarin 15 en een doos met chocoladereepen zijn zg weer verdwenen. Het slachtoffer is doodgebloed. INLEVERINGSTERMIJN KOLENBONNEN VERLENGD. De termijn, binnen welken de aangewezen bonnen 60 BV en 61 BV der brandstoffen- kaarten T 606 moeten worden ingeleverd, is tot nader aan kondiging verlengd. Prinselijk Paar naar de Ver. Staten Tijdens een in de Nederland- sche Club te New York gege ven diner heeft de heer Wil son, publicity-manager van de K.L.M., medegedeeld, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard voornemens zijn over eenigen tijd een bezoek te brengen aan de Ver. Staten, Besprekingen voor de Kabinetsvorming. H.M. de Koningin heeft Za terdag in verband met de ka binetsvorming de heeren mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorz. van de Eer ste Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, voorz. van de Tweede Kamer en jhr, mr. F. E laerts van Blokland, vice-pre sident van den Raad van State, ter bespreking in paleis Soest- dijk ontvangen. Doodstraf. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem heeft den 31-jarigen kellner, H. A. Oude Lage Ven- terink uit Enschede, die als SS.-er en landstormer eerst in Rusland en later brj Arn hem en Tiel vocht, ter dood veroordeeld. Door het Haagsch Bijz. Ge- rechtshof werd de doodstraf geëischt tegen den 20-jarigen E. Oosting, die als „Griine Polizist" deel uitmaakte van een vuurpeloton, dat in Rot. terdam burgers neerschoot en tegen R. Brunsveld, die als N. S.B.-burgemeester van Ba- rendrecht verschillende perso nen aan den S.D. verried en persoonlijk deelnam aan al lerlei razzia's. DR. HIRSCHFELD IN BEROEP BIJ DE KROON. Dr. Hirschfeld, aan wien de regeering eervol ontslag heeft verleend als secretaris-gene raal van de voormalige depar tementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visscherij en die de bevoegdheid had in beroep te gaan bij de Kroon, heeft ip afwijking van het advies der commissie-Scholten, van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. HANDELS- EN BETALINGSOVEREEN. KOMST NEDERLAND— BELGIË. In aansluiting aan de bespre kingen .die op 17 en 18 April 1946 tusschen de desbetref fende Belgische, Luxejnburg- sche en Nederlandsche minis ters plaats hebben gevonden te Den Haag, zijn op 24 Mei 1946 op het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken door den Nederlandschen ambassadeur te Brussel baron v. Harinxma Thoe Slooten voor het Ko ninkrijk der Nederlanden, er den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, den heer Spaak, voor de Belgisch-Lu. xemburgsche economische unie twee overeenkomsten getee- kend. UITBARSTING VAN SMEROE. De hoogste vulkaan van Ja va de Smeroe, heeft kortge leden weer een uitbarsting ge had en verspreidt asch, ge steente en modder. Bijna 100 huizen en ongeveer 150 hectare rijstvelden zijn verwoest. Bo vendien heeft de uitbarsting overstroomingen veroorzaakt. De conferentie te Singapore. LT. GEN. STOPFORD ZAL MOUNTBATTEN OPVOLGEN. De conferentie te Singapore. Nadat dr, van Mook en zjjn gezelschap heden uit Singapore zgn teruggekeerd, is het vol gende communique uitgegeven Op 25 Mei is op het hoofd kwartier van Seac een confe rentie over den toestand in Ned.-Indië gehouden. De con ferentie werd gepresideerd door den opperbevelhebber; voorts waren 'aanwezig: Lord Killeam, luit. gen- Stopford, luit gen. Mansergh en vooraan staande Nederlandsche 'militai re en politieke adviseurs. On der de aangelegenheden, die besproken werden, waren de ontwapening en de evacuatie van de Japanneezen, welke thans voortgang vinden, het in veiligheid stellen van de geïn terneerden en andere kwesties, die op de liquidatie van den oorlog betrekking hebben. Ook heeft men gesproken over de aflossing van Britsche'troepen door Nederlandsche. Men nam ook den politieken toestand in oogenschouw en men wijdde voorts aandacht aan de voedselsituatie in Ned.- Indië. Op de conferentie werd aangekondigd dat na Mount- battens vertrek naar Engeland luit-gen. Stopford op zal tre den als opperbevelhebber van Seac; luit-gen Mansergh zal opperbevelhebber der geallieer de troepen in Ned.-Indië blij ven. In deze laatste bijeenkomst onder admiraal Mountbattens voorzitterschap heeft een har telijke sfeer geheerscht. Amerikaansche orchideeën Yoor de Koningin. De heer Van der Hoek, Horticultural-Director van 't Rockefeller-Centre in New-York, die met de eerste K.L.M.-retour- vlucht New YorkAm sterdam in ons land is aangekomen, is op het paleis te Soestdijk ont vangen en heeft de or chideeën uit den bota- nischen tuin van New- York, die hij had mede gebracht, aan H.M. de Koningin persoonlijk overhandigd. ENGELAND EN BRITSCH INDIK. De Britsche missie in Britsch- Indie heeft in een memoran dum voorgesteld om in overleg met de politieke partijen aan. stonds een Indische regeering te vormen, waarbij alle porte feuilles in handen zullen zijn van Indiërs. Zoolang nog geen nieuwe grondwet in werking is, zal net Lagerhuis echter voor Britsch-Indië verantwoor. delijk blijven en zoolang zal d< aanwezigheid van Britsche troepen voortduren. INTERNATIONALE NOOD-VOEDSELRAAD. Te Washington is overeen stemming bereikt ten aanzien van het oprichten van een internationale nood-voedsel- raad, die onmiddellijk den strijd tegen den wereldhon gersnood zal aanbinden. De raad zal zijn werk hangende het instellen van een perma nent voedsellichaam van de vereenigde naties, tot eind 1947 voortzetten. 540 gezinnen zullen binnen enkele maanden een noodwoning hebben. De eerste woningen van Hayendorp betrokken. Een van de merkwaardige dingen van dezen tijd is. dat, waar het buitenland vol' lof is voor onze prestaties van her stel en wederopbouw, er in het eigen land nog heel wat °P dit moeizame werk wordt gekan kerd. We maken dit allen vrij wel dagelijks mee, maar wie eerlijk en objectief wil oordee- len, zal toch moeten erkennen, dat die critiek in menig ge val toch wel wat overdreven is. Vlissingen beschaamt kan» leeraars in elk geval. Het is onnoodig, hier nog maals het trieste verhaal van de Novemberdagen van 1944 te memoreeren. Ieder weet, hoe de stad er uitzag, toen het wa ter haar had bereikt, en de vuurmonden van den overkant hun 36.000 granaten over haar hadden uitgespuwd. En nu? Ja, zeker, ook hier kan men zich blind staren op het puin rondom de ..bomvrije", of het nog samenwonen van verschil lende gezinnen. Maar het is een verstokte pessimist, die niets meer dan deze dingen ziet! Begin Juni wordt Immers het badseizoen weer geopend. Op den ouden boulevard zijn weer nieuwe banken geplaatst. Bij Britannia en de Zeevaart school wordt het puin geruimd, dat zelfs nog ten nutte wordt gemaakt door 't dichten van een sleuf bij den Koudekerk- schen weg. Per 1 September keert de Zeevaartschool „De Ruyter" terug naar Vlissingen, en er zijn reeds plannen voor een geheel nieuw gebouw. Wie dit alles heeft gezien of verno men, merkt aan al deze klei ne dingen, dat er schot in zit, en dat VlisSingen zich weer op richt. Steiger na steiger wordt opgetrokken en woning na wo ning hersteld. Natuurlijk, nog steeds is de woningnood ng- pend. Maar niet alleen in het klein, ook in het groot herstelt Vlissingen zich. Achter de haven verrijst op een terrein van 778.450 m2 een dorp, dat later in de annalen van Vlissingen waarschijnlijk als „Havendorp" zal worden genoemd. Straat na straat wordt daar gebouwd. Noodwo. ningen, frissche, stevige één- verdiepingshuizen met een woonkamer-keuken, drie slaap kamers, en bergruimte en een schuurtje, berekend op gezin nen met 4 of 7 kinderen. In totaal zullen hier 390 van deze woningen verrijzen, en 10 win. kels, waarvan er één zal wor den ingericht als postkantoor, politepost en distributiekan. toor, zoodat dit ,.dorp" ook een soort gemeentehuis zal bezit ten. In de afgeloopen week zijn de eerste vijftig woningen in gebruik genomen en ook een kapper en groenteboer hebben zich er reeds gevestigd. Per' week zullen er ongeveer 50 in gebruik worden genomen, zoo. dat in Juli „Havendorp" vol tooid en bewoond zal zgn. Intusschen worstelen de vroede vaderen van Vlissingen met de straatnamen van het nieuwe dorp- „Havendorp" zal slechts tijdelijk bestaan, binnen 10 jaar moeten namelijk de noodwoningen verdwenen zijn. Men geeft liever dus geen ge wone straatnamen. Aanvanke lijk wilde men het Amerikaan sche systeem volgen en de stra ten nummeren. Nu schijnt men echter van plan het alphabet te hulp te roepen en te gaan spre ken van straat A, en straat B. De N.V. stoomtram Walche ren is van plan, zoodra de wee hersteld zal zijn, (waarover inl middels reeds met het gemeen, tebestuur is geconfereerd), een verbinding tusschen Havendorp en Vlissingen te gaan onder houden. zoodat voor de bewo ners van de noodwoningen de afstand tot de stad geen be zwaar kan zrjn! Vlissingpn her stelt zich! In Juli is Haven dorp bewoond. Aan de oude trambaan naar Koudekerke, achter Britannia, worden Zweedsche noodwoningen op getrokken, en als straks uit Engeland de „Meacrite"-wo- ningen zijn gearriveerd, heeft Vlissingen, met de Phoenix" noodwoningen aan den Singel 540 noodwoningen. Dan hebben 540 gezinnen, zg het ook tijde lijk. opnieuw een woning en is voor hen veel leed geleden. Er zit schot in! En de ijver waarmee gewerkt wordt, staat er borg voor, dat de wonden, die de 36.000 granaten in de oude Scheldestad sloegen, ge heeld zullen worden, ook al zei hier en daar een lidteeken blij ven. Een lidteeken dat de jeugd er wellicht toe zal aansporen de wereld voor een derden we reldoorlog, te bewaren! WEER EEN SCHIP AAN DEN GROND. Zondagmiddag omstreeks 2 uur is, tengevolge van den mist, het Grieksche motor schip „Taxiachas", op weg van (jent naar zee, bij de ..Suikerplaat", nabij Terneu zen aan den grond geloopen. De sleepbooten „Hector" „Blankenburg" en „Goliath' zijn" van Vlissingen ter assis. tentie uitgevaren evenals sleepbooten uit Terneuzen. Omstreeks 8 uur is het schip op eigen kracht weer vlot ge komen. BRANDWEER WEDSTRIJDEN. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de brand weer te Baarle-Nassau wer den aldaar op Zaterdag 25 Mei j.l. wedstrijden georgani seerd. Hieraan werd door 39 ploegen deelgenomen. Uit Zee land waren 3 ploegen verte genwoordigd, n.l. uit Middel burg, Vlissingen en Kruinin- gen. Vlissingen wist beslag te leggen op den 6en prijs en ontving een bronzen herinne ringsmedaille, terwijl Middel burg dat met pech te kam pen nad, zich tevreden moest stellen met den 13en prijs (troostprijs). Kruiningen kwam niet voor een prijs in aanmerking. „PIJPERSDAG" TE ROTTERDAM. Op Hemelvaartsdag zal er te Rotterdam 'n „Pgpersdag" worden gehouden, waaraan 18 pijperscorpsen niet tezamen 200 hoornblazers, 250 tam boers en 900 fluitisten zullen deelnemen. Ook het Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" uit Middelburg en 't P'ijperscorps „Excelsior" uit Goes zullen hierbij hun medewerking ver leenen. CONCOURS-HIPPIQUE TE GOES. Het groote nationale Con cours Hippique, georganiseerd door de Zeeuwsche Concours- Hippique-Vereeniging, wordt gehouden op het gemeentelijk sportterrein te Goes op Zater- J" T 6 Juli. Goes VERPLICHT TEWERKGESTELDEN. Het Nederlandsch Verbond van gerepatrieerde verplicht te. werkgestelden in Duitschland hield Zaterdag in het Schut tershof te Goes een vergade ring. De opkomst was bijzoa der groot. Door autopech waren de sprekers te laat, waardoor vele bezoekers, vooral van de buitengemeenten, de vergade ring niet tot het einde konden bijwonen. Na voorlezing var een open brief aan de leden van den ministerraad, waarin de zeer vele grieven en nooden der gerepatneerden tot uiting komen, welke brief met dave rend applaus werd aangehoord, werd t doel en streven der vereen, uiteengezet. Hierna gaven vele der aanwezigeD zich als lid op. Als voorloopig secretariaat van de te vormen afdeeling werd aangewezen de heer J Speetjen te Goes. KINDEROPERETTE. Zaterdagmiddag en -avond gat de jeugdafdeeling B van de Goesche Oratoriumvereeni- ging in de Prins van Oranje een opvoering van de kinder operette „Goudhaantje en haar Troubadour". Een en ander stond onder directie van den heer Jan Kousemaker. De heer G. J. v. d. Kujjl zorgde voor de regie en mej. Tanny Moermond bad de pianobegeleiding op zich genomen. Zoowel zg', die des middags de zaal voor een groot deel vulden als zij, die des avonds geen plaatsje had den opengelaten, toonden hun waardeering voor het gebode- ne en de medewerkenden had den, mede door de goede ver zorging van tooneel en klee ding, een welverdiend succes! lorssele RAADSCANDIDATEN. Door een aantal Hervormde kiezers zijn op de lijst voor de verkiezing van den gemeente raad te Borssele de navolgende personen geplaatst: 1 A. v. Zweeden, 2. Com. Almekin- ders, 3. Joh. Dekker, 4. Jan Wahout Jobsz., 5. A. Bruinooge, 6. Jac. de Smit, 7. F. de Keizer, 8. A. Walhout Fz., 9. Jac. de Bue Johz., 10. W. P. Nieuwenhuize. GEITENFOKVEREENIGING. Daar bij de gehouden geiten keuring te Borssele zeer mooie dieren waren aangevoerd werd op aandrang van den keur meester besloten met een ze vental dieren de vereeniging te vertegenwoordigen op te hou den Landbouwtentoonstelling te Goes. Kloetinge RAADSCANDIDATEN. De Chr Hist. Unie diende de volgende candidaten in voor de komende gemeenteraadsver. kiezing te Kloetinge: 1. J. Straub, 2. C. Blomaard Pz-, 3. D. Koster, 4. P. Hoogstrate Cz., 5. L. J. Dekker Cz., 6. B. M. van Nieuwenhuijze, 7. Ch'r. Kole Gz., 8. Mevr. J. S. OostinghBakker, 9. J. J, Snoek, 10. H. Bliek. Noord-Beveland Kats AANBESTEDING. De inschrijvers voor de op 24 Mei gehouden aanbesteding on derhoudswerk zeewering te Kats zijn: 92.000 P. Keases en Manstgouwers, Bergsche Hoek; 90.400 K Lucasse en G. Spanschee, Hontenisse; 89.200 Gebr. M. H. en H. M. Kievit, Colijnsplaat; 88.377 A. C. van Hee. Kamperland; 87.275 P. de Régt, Terneuzen; f 86.600 Louwers van Boven. Ellewoutsdijk; 85.900 H- M. Haringman, Colijnsplaat; 85.300 L. Roskam, Sliedrecht; 84.940 P. Broeken, Breda; 83.900 Warrens Alfons, Os- senisse; 83.600 L. v. d. Klip- pe, Vlissingen; v 82.700 P. Stichter. Amersfoort; 82.200 M. v. d. Velde, Bruinisse; 79.400 C, A. Langeveld, P Pijl en M. Verjaal, A. v. d. Straate, Alphen a. d. Rgn Sport DAMMEN. De wedstrijden om het dam_ kampioenschap van Kapelle zijn geëindigd. De heeren A. W- Kaat en A. van Oosten eindigden ieder met 33 punten uit 19 partijen. Na 5 beslis singspartijen wist de heer Kaat zijn rivaal te verslaan en daar door ongeslagen beslag op het kampioenschap te leggen. Derde werd L. van Wel met 31 punten, vierde A. Veerhoek met 25 p.; 5e t.m. 7e M. de Jager, P. Bruinzeel en J. L. de Jager, ieder 24 p.; 8e en 9e C. van Liere en J. op 't Hoff, 21 p.; 10e en lie J C. Walraven en P. Sink© 20 p.; 12e Z. de Groene. 19 p-; 13e en 14e A. van Driel en G. Hey. boer, 17 p.; 15e J. Hoogstrate de Bad, 13 p.; 16e N Schou ten, 10 p.; 17e en 18e C. Blan kenburg en A. Hoogstrate, 8 p.; 19e J. Ganseman, 7 p. en 20e C. van Overloop, 5 p. Voornaamste uitslagen der laatste ronde van de Goesche tweekampen: SinkeBlom 1 1; De JongeAnderson 02; Den Hertogvan Damme 0 2; van BiemenVeenendaal 1 1. Eindstand SinkeBlom 3 i; De JongeAnderson 1 5; v, BiemenVeenendaal 2 DE SCHEEPVAART OP DE ZEEUWSCHE W ATEREN. Roode spits nr. 1, met bol en stomp nr, 2, zgn in het ver- loopen van het Veeregat uitge_ legd, terwijl spits 2 en stomp 1 een weinig zgn verlegd. Na bij den ingang van het Kanaal door Walcheren is in de Zand- kreek stomp nr 10 uitgelegd. De diepte bij Z.Z.WS. bij ipits 28 in den uitloop bg de jlurf in de Zandkreek bedraagt thans 27 dm. en verdient daar om aandacht. Op den drempel van den weg door de „Witte Tonnenvljje" staat thans het minste water tusschen spits 7 en spits 8 met 24 dm., 26 dm. ep 15 dm. (spitsetonskant, middenvaar waters en stompetonskant) Wrakken: tegenover den in gang van de kanaalhaven te Veere is een wrak gesigna leerd tegen den Oostkant van het vaarwater, eveneens werd een wrak waargenomen tegen den Noordwal boven den gebro ken dijk. BENOEMING TER PROV. GRIFFIE. Ged. St. van Zeeland hebben met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot commies terProv. Griffie, de heer J. C. de Pag- ter commies ter secretarie te Maassluis. BENOEMING. Tot gezworene werd be noemd van het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer A. Flohil te Bruinisse. EERVOL ONTSLAG. Ged. Staten van Zeeland heb ben met ingang van 16 Mei '46 eervol ontslag verleend aan den heer P Smoor, dekknecht bij de Prov.'Stoombootdiensten Kerknieuws CLASSICAJLE ZENDINGS COMMISSIE TE GOES. De classicale zendingscom missie in de classis Goes houdt in de Magdalenakerk aldaar een vergadering op Donderdag 6 Juni om half drie, waar mr. de Niet zal spreken over de Zending en Indonesië.' Toezegging van beroep ont vangen naar Rilland-Bath door ds. A. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden. Zaterdag hebben wij bericht, dat ds. J. J. Saraber te Hon tenisse het beroep naar Bors sele had aangenomen. Dit be richt berustte op een vergis sing. Na rijp beraad heeft, ds. -Saraber besloten het beroep niet aan te nemen. Middelburg WEER U.V.V-STERS TE MIDDELBURG. Dezer dagen zijn te Middel burg opnieuw acht U-V.V.-sters gearriveerd, ditmaal afkomstig uit Groningen, die zich ver dienstelijk zullen maken met het schoonmaken van destijds ondergeloopen huizen. De meisjes zijn ondergebracht in het „Huis de Griffioen", dat tijdelijk door de diaconie van de Ned. Herv. kerk werd afge staan en met de vereende hulp van Wederopbouw en Gemeen te bewoonbaar is gemaakt. De meisjes zullen voorloopig een maand blijven. O.- en W.-Souburg AFSCHEID VAN DE DENEN. Gedurende een half jaar zag men dames en heeren, ge kleed in overall en gewapend met bezems en emmers door Souburg trekken. Het waren Denen, die uit hun mooie land waren getrokken naar het land van water en modder om kin derrijke gezinnen en ouden van dagen de behulpzame hand te bieden bg het schoon maken der woningen. Zaterdagmorgen zijn ze ver trokken, nadat Vrijdagavond in het gymnastieklokaal offi cieel afscheid was genomen door het gemeentebestuur en vele instellingen. Bij monde van wethouder M. A. van de Putte, werd den Denen in hartelijke woorden dank ge bracht voor al het werk dat ze voor Souburg hebben ver richt. Als dank voor alles bood spr. namens het gemeen tebestuur het team. bestaande uit 7 dames en 4 heeren, een oorkonde aan, alsmede eenige zilveren lepeltjes, sigarenöoo- vers en een vouwbeen. De heer S. Vreeke bracht dank namens de LK.C. v. de Wijkverpleging aan de dames die, toen de Souburgsche wijk verpleegster vertrok en de hulp-wgkverpleegster ziek werd, dit werk overnamen. Nu er nog geen vaste wijkver pleegster is, is er één zelfs bereid achter te blijven om voorloopig dit werk te blijven verrichten. De heer Leenhouts, voorz. van het Roode Kruis, sprak ook woorden van dank. Na mens de bevolking bood ook hg een blijvende herinnering in. De leidster van het team dankte voor den aangenamen tijd hier doorgebracht. Na afloop van het officieele gedeelte hebben verschillende ingezetenen persoonlijk af scheid genomen. Tenslotte zij nog medege deeld dat de door de trans port- en Verpleegcolonne van net Roode Kruis gehouden geldinzameling, om namens de bevolking het Deensch team een blijvend aandenken aan te bieden, 240.87'/2 heeft opgebracht. Oostkapelle ZENDINGSDAG. De classis Middelburg der Geref. kerken besloot zoo mo gelijk dezen zomer weer een classicalen Zendingsdag te houden op een terrein onder Oostkapelle. Laatste nieuws De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije Volgens de nog niet volle dig bekende resultaten is de stemverhouding bij de verkie zingen in Tsjecho-Slowakije als volgt: in het Tsjechische landsdeel: communisten 41 Tsjechische socialisten 22 sociaal-democraten 19 Ka tholieke Volkspartij 17 in het Slowaaksche landsdeel: rechtsche democraten 60 communisten 33 beide an dere nieuwe partijen samen 7 Met nog ca. 100.000 stem men te tellen hadden de com munisten te Praag een kleine meerderheid op de Tsjechische socialisten. EEN TWEEDE PROCES TEGEN OORLOGSMISDADIGERS Naar generaal Tayler, leider van de Amerikaansche delega tie te München mededeelde, maakt een nieuw proces te gen de Duitsche oorlogsmisda digers thans een onderwerp van bespreking ulj- tusschen de vier groote mogendheden. Dit tweede proces zou ingesteld worden tegen industrieelen en financiers, onder wie Alfred Krupp. von Bohlen-Halbach die thans niet te Neurenberg te recht staat omdat hg ten tijde van de opening van het proces ziek was. Een definitieve lijst van „candidaten voor dit nieuwe internationale proces" is echter nog niet opgesteld,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3