UIT DE PROVINCIE Onderduikers en N.S.B.-ers in het Muiderslot. Een moeilijk jaar voor „Kinderzorg". ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoe Suriname zich voor het moederland inspande. De bevolking getroostte zich vele opofferingen en inspanningen. Maar nu zal Nederland ook Suriname moeien helpen. De verradelijke overweldi ging van Nederland wekte des. tijds een diepe verontwaardi ging in alle lagen der zoo veel. zijdlg samengestelde Surinaam- sche bevolking en al spoedig begreep men, dat in materieel opzicht ook Suriname het zijne tot den strijd zou moeten bij dragen, aldus lezen wg in Alg. Koerier". Tengevolge van den steeds stijgenden uitvoer van bauxiet en mede in verband met andere omstandigheden, nam de wel vaart in een zóó snel tempo toe. dat het reeds spoedig mo gelijk werd zonder subsidie een sluitende begrooting te ver krijgen. Ondanks deze gunstige omstandigheid heeft Suriname zich in belangrijke mate het of fer der bezuiniging getroost door de import van goederen zooveel mogelijk te beperken. OFFERVAARDIGHEID. Tegen dezen achtergrond dienen d® offers, welke door Suriname in materieel opzicht zijn gebracht, te worden be zien. Er werd onder alle lagen van de bevolking mild gege ven. Er werd geofferd voor een Spitfire-fonds. voor het Jan van Galen-fonds en voor het oorlogsnoodfonds, men droeg het zijne bij voor de Ne derlandsche oorlogsgetroffe nen, voor het Prinses Margriet, fonds, voor het Roode Kruis en voor vele andere organisaties, welke tot doel hadden het lot van de door oorlogsgeweld ge troffenen te verzachten. Door de rond honderdzeven tig duizend inwoners van Su riname, waarvan de overgroo ts massa uit eenvoudige ar beiders en kleine landbouwers bestaat, werd een bedrag van ten naaste b$j 850.000 bijeen gebracht. INRICHTING TER VERDEDIGING, Deze vrijgevigheid is een der kanten van de oorlogsinspan ning. welke Suriname zich heeft opgelegd. Er was echter meer. Toen na liet. uitbreken van den oorlog al spoedig werd ingezien welk een belangrijke strategische positie dit getyeds- dëel innam, begreep men te vens. dat de verdediging ter hand genomen moest worden, voor zoover mogelijk met eigen krachten. Reeds voor de tiende Mei was aan de vroegere schut terij nieuw leven ingeblazen en al spoedig werd een aan vang gemaakt met den uit bouw daarvan tot een klein modern bewapend leger, welke weermacht in hoofdzaak ge vormd werd door de inwoners van Suriname zelf, die aan mi litairen dienstplicht werden on derworpen. Vrouwelijke hulpkrachten kregen in een bijzonder corps van de stads- en landwachten' een plaats. Daarnaast werden wij ge steund door onze Amerikaan- sche bondgenoóten, die voor namelijk met hun luchtmacht onze strijdkrachten kwamen versterken. Ook daarbij werd een beroep gedaan op de be perkte arbeidersmacht tot het aanleggen van een zeer groot vliegveld en een weg awars door de moerassen en wilder nissen. Bedenkt men daarbij, dat bovendien uitgebreide kam pementen moesten worden ge bouwd en groote defensiewer ken moesten worden uitge voerd, terwijl later behalve de Surinaamsche Bauxiet-maat- schappij ook de Billiton-maat- schappij de bauxiet-ontginning ter hand nam dan is het dui" delyk. dat op de werkkracht van de Surinaamsche arbei ders een bovenmatig beroep is gedaan, waaraan door allen tot volle tevredenheid steeds voldaan is. Anderzijds was het hierdoor niet mogelijk, het normale werk in den landbouw, om niet te spreken van het werk in de stad, naar behooren te ver richten, zoodat Suriname op dit gebied thans een merkba ren achterstand heeft in te ha len. waartoe dan ook alle EERLIJK I Een Joegoslavische boer uit het dorp Ba;.at vond geld ter waarde van meer dan 10.000 dol lar in een zak van een jas, die door de U.N.R. R A. was uitgedeeld. De man was even verrast als eerlijk en overhandigde deze som aan de autori teiten. VAC'ANTIEFONDS VOOR DEN LANDBOUW. De Stiêhting voor den land bouw vestigt er de aandacht op, dat eerstdaags een va- cantiefonds voor den land bouw" wordt opgericht, met het doel aan losse arbeiders in den landbouw uitkeeringen te verstrekken in verband met loonderving op vacantie- en feestdagen. Te dien einde zullen de los- So arbeiders van hun werk gevers bij de wekelijksche loon- betalingen bonnen ontvangen, welke waarde in totaal het 21/, voud van het uurloon be draagt. Het verstrekken der bonnen dient t-z,t. met terug werkende kracht van 1 Mei 1945 af te geschieden. krachten worden ingespannen. Inmiddels schreed de oorlog voort. Indië was onder den voet geloopen, Suriname be paalde er zich toen niet toe slechts offers te brengen ir materieelen zin, doch besloot tot het uitzenden van detachemen. ten vrijwilligers naar dit strijd- tooneel, waartoe zich aan stonds velen beschikbaar stel den. In totaal vertrokken drie detachementen, tezamen ter sterkte van ongeveer 500 man. die in den strijd ter bevrijding van Ned.-Indië van zich heb ben doen spreken. Daarnaast is nog wel iets te vertellen over andere voorzie ningen welke in Suriname moesten worden getroffen, zoo ais de verzorging van 'n groot aantal oorlogsvluchtelingen uit Europa, die in Paramaribo, met steun van de regeering. onderdak verkregen. Toen Suriname, de gruwe lijke berichten bereikten van het lijden, vooral van Weste lijk Nederland, maakte ieder zich op om pakketten met le vensmiddelen en kleeding te zenden naar vrienden en ver wanten in het moederland. Voor een waarde van 350.000 werd daarbij verzonden door de inwoners van Suriname, die na dit laatste offer moesten ervaren, dat de winkels hun voorraden vrijwel geheel had den uitverkocht. Mensch erger je niet... Het weekblad „De Zwerver" van de L.O. en L.K.P. weet te mel den, dat in het inter- neeringskamp „Duin en Bosch gem. Castricum, de in Amerika ingeza melde kleeren voor oor logsslachtoffers verdeeld worden onder de geïn terneerden. Een van de gedeti neerden werd in de ge legenheid gesteld, er een koffer vol van naar zijn vrouw in Edam te brengen. PRINSES JULIANA ZAL BRABANT BEZOEKEN. H K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen om het onlangs uitgestelde bezoek aan Brabant thans te laten door gaan op 28 Mei a.s. H. K. H. zal een bezoek brengen aan het land van Heusden en Altena, Wesf Brabant en aan het nieu we sanatorium „De Klokken- berg" te Tilburg. Bovendien zal de Prinses een vergadering van Brabants' Volksherstel bijwonen. DRIE N.S.B.'ers ONTVLUCHT. Uit het interneeringskamp te Hoogerheide bij Bergen op Zoom, zyn weer drie N.S.B.-ers ontsnapt. Twee hunner zijn afkomstig uit Eindhoven, één uit Heerlen. Het aantal N.S. B.'ers dat uit dit kamp is ontvlucht, bedraagt thans on geveer twintig. jubileum van de landbouw. winterschool De r. K Landbouwwinter- school te Roosendaal heeft haar zilveren bestaansfeest ge vierd. waarbij tevens de direc teur, de heer R. W. Jansen, alsmede de leeraar, de heer W. van der Horst, hun zilveren ambtsjubileum vierden. In den voormiddag werd in den Katholieken Kring een grootsche huldigingsbijeen- komst gehouden in aanwezig heid van den ouden bisschop mgr. Hopmans. 's Middags hield dr. Smul- derse rector van de Landbouw school te Boxtel, een feestrede, waarbij hij meedeelde, dat er plannen bestaan om een derde leerjaar aan den landbouwwin tercursus toe te voegen «n dat het mfhisterie een gunstig standpunt inneemt ten^anzien van de oprichting van R. K. middelbare landbouwscholen. Ook mgr. Hopmans sprak de aanwezigen toe. belgische schoolkinderen naar ons land. Van 29 Mei tot 3 Juni zal een aantal leerlingen van Bel gische scholen een bezoek brengen aan <*is land. De kinderen zullen ondergebracht worden bij particulieren. Woensdag 29 Mei te ongeveer 16.30 u. arriveeren de jonge gasten per trein in Den Haag Weer „goedgemutst". de „weltevreden" in rotterdam. Met 824 repatrieerenden van Java aan boord, is het motor schip „Weltevreden" te Rotter, dam aangekomen. Er waren 17 zieken aan boord. IN DE BEZETTINGSJAREN NAUWELIJKS AAN VERNIETIGING ONTKOMEN. In tegenstelling met ver scheidene andere Nederland- sche historische monumenten, zooals de „Doorwerth" is het Muiderslot ongeschonden uit den strijd te voorschijn geko men. Zooals meermalen in zijn veelbewogen historie het is bezet geweest door Neder- jandsche, Spaansche, Pruisi sche, Fransche, Russische en Duitsche soldaten en laatste lijk hebben er ook nog Cana- deezen vertoefd is het ook tjjdens den afgeloopen bezet tingstijd soms nauwelijks aan de vernietiging ontkomen, al dus lezen wij in de Gooi- en Eemlander". Tijdens de Mei dagen van 1940 waren er Ne- derlandsche soldaten gelegerd, terwijl de nabijgelegen muni tiefabriek, die in 1883 in de lucht gevlogen is tengevolge waarvan een der torens van het slot nog steeds 80 cm. uit het lood staat, op volle kracht werkte. Het kasteel lag daar. bij ^midden in de vuurlinie: in Amersfoort de Duitschers, Weesp de Hollandsche solda ten. Maar alles liep goed, af en het is tot 1943 als museum heropend geweest. Toen ver dween het personeel wegens den „arbeidsinzet" en de raz. zia's, en werd het kasteel ge sloten. Eind September werd zelfs het contact met Dén Haag verbroken en was de slotbe waarder geheej op eigen ver antwoordelijkheid aangewezen. Hij liet den kostbaren inven taris in groote kisten in de zware kelders opslaan, niet alleen als bescherming tegen den oorlog nog pas was een aangeschoten, brandende Canadeesche bommenwerper laag over het slot gevlogen en had het met hetzelfde lot bedreigd als het Carltonhotel in Amsterdam maar ook om te voorkomen dat de grijp grage vingers der Duitschers het zouden meenemen. De Duitschers konden zich slechts meester maken van de brand spuit en dat was al erg ge noeg. Schuilplaats van onderduikers. Met 14 onderduikers heeft men een brandweer gevormd. Overbodig te vertellen, dat het kasteel, waar een Duitscher ajras verdwaalde, een gelief koosde schuilplaats van onder duikers en achtergehouden radiotoestellen is geweest. De Duitschers maakten vele mi trailleurnesten rondom en zet. ten de omgeving onder wa ter, waardoor de kelders dreigden onder te loopen. Door de duikers om het kasteel te dichten heeft men dit ge- veer bezworen. Dan wilden de Duitschers de om het sjot ge legen forten in de lucht la ten springen hetgeen groote schade aan het slot zelf zou veroorzaakt hebben. Gok dat kon worden afgeweerd. En tenslotte wilden ze het Mui. derslot tot een waarnemings. post en verblijfplaats van hun soldaten maken. Deze jaat- sten hebben er slechts één nacht in vertoefd, toen wist de slotbewaarder ze er weer uit te werken. Zelfs na de be vrijding dreigden nog groote gevaren: een aantal Duitschers verschanste zich in een nabij gelegen mitrailleurnest, waar mede ze den rijksweg bestre ken. De Duitsche comman dant van Muiden was echter zoo verstandig zijn mannen te noodzaken dit nest te verla ten. Gevangenis voor N.S.B.- ers, oude, oorspronke lijke bestemming. Toen heeft het -slot ook zijn oude. oorspronkelijke bestem ming herkregen: als gevan genis. Er werden talrijke N.S. B.-ers en S.S.-ers, die in bur- gerkleeren over den rijksweg trachtten te ontsnappen en door posten van de B.S. wer den opgevangen, in het kasteel opgesloten, de vrouwen nog wel in de vroegere kamer van den slotkapelaan. Twee maan den nadien was het weer her ingericht en ontving duizenden Canadeezen als gasten. Het had inmiddels uiterlijk en in wendig groote veranderingen ondergaan. In den hongerwin ter verdwenen n.l. alle hoornen rondom het slot, zoodat het thans van heinde en verre te zien is. De zalen en kamers werden onder leiding van den in den oorlog benoemden slot voogd, den heer H. P. Baard, heringericht, meer in over eenstemming met de historie. De bezoeker zal dan ook thans verscheidene veranderingen be merken. Zoo is een wapenzaal geopend met maliënkolders, harnassen en oude wapens uit het rijksmuseum. Het ligt in de bedoeling om het rijks museum te Amsterdam uit sluitend in te richten voor schilderijen, zoodat nog wel meer meubelen en wapenen naar het Muiderslot zullen verhuizen. De gemeente Am sterdam stond een groot schil derij in bruikleen af. voor stellend den Muiderkring,- dat thans in de ridderzaal hangt. Trjdens den oorlog zijn ook. in samenwerking met het staatsboschbeheer, plannen ontworpen om den histori- schen slottuin om het kasteel opnieuw in te richten, hetgeen een zeer groote verfraaiing zal beteekenen. Daarvoor moe ten echter de overbodige for ten gesloopt worden. En dan bestaat het voornemen om hef Muiderslot weer tot een kunst centrum te maken, precies als in den tijd van Vondel en van Hooft, wier geesten, evenals die van Floris de Vijfde, nog door het kasteel waren. Wel licht dat hier een taak ligt voor de kunstenaarsverenigin gen, die er ook weer een open luchtspel kunnen gaan opvoe ren. De „toom van het groote paard", «eooals het Muiderslot om zijn be teekenis in vroeger eeuwen als bewaker van Am sterdam (het paard) genoemd werd is voorzeker wel waard dat het tot nieuw leven komt. Eenig volledig kasteel. Het is het eenige volledig bewaarde en ingerichte kasteel van Nederland en gelukkig tijdens den laatsten oorlog ontsnapt aan de bestemming, die het ten tijde van Napo leon kraegr n.l. als munitie depot, of in den vorigen oor log. toen het als kazerne werd gebruikt. Het is de Aca demie vaif Wetenschappen te Amsterdam geweest, die het in 1825 voor slooping heeft be hoed en kan het nu niet weer Amsterdam zijn* die het wat meer doet zijn dan een dépen dance van het Amsterdamsche rijksmuseum? Voor 1940 brachten dertigduizend -me n- schen er jaarlijks een bezoek, een bewijs van de zeer groote belangstelling. Sinds Donder dag is het weer van tien tot vijf uur (op Zon- en feestda gen vanaf één uur) openge steld en men tracht thans vooral het vervoersprobleem voor de bezoekers van het kasteel op te lossen. VOOR HET EERST SINDS 1942. Donderdag waren er voor het eerst sedert 1942 voor de Walchersche boerinnen weer ondermutsen te krijgen, voor welk gewild artikel natuurlijk enorme belangstelling bestond. Reeds om kwart over 4 's morgens stelden zich voor den bewusten winkel in de Lange- viele te Middelburg de eerste dames op. Om half negen was de straat over van breedte en vele tientallen me ters van de lengte door Wal chersche schoonen ingenomen. Toen echter eenmaal de deu ren opengingen waren, dank zij een goede organisatie, de 1000 beschikbare mutsen in enkele uren tijds gedistribu eerd. Een gelijk kwantum was over de Walchersche dorpen verdeeld. Dit Zwitsersche ar tikel was van goede kwali teit en werd zelfs in 12 ver schillende patronen geleverd. Binnenkort zullen er dus weer vele „goedgemutste" dames rondloopen. Overigens konden met deze 2000 mutsen natuurlijk nog lang niet alle boerinnen gehol pen worden. In verband met de deviezen-positie verwacht men de eerstvolgende zending over enkele maanden. De huizen in Middelburg nog niet beschikbaar. De Ver. „Kinderzorg" hield Woensdag een algemeene le denvergadering in de Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap van dr W. H. Beekenkamp, die herinnerde aan de doopplechtigheid in de kerk te Goes op Zondag jl„ toen 15 pupillen uit het hulp kinderhuis gedoopt werden. Het betrof hier kinderen uit ontwrichte gezinnen, aldus d: Beekenkamp, maar God roept de gemeenten op tot barmhar tigheid in Christus. Spr. wees er voorts op, dat er nog groo te moeilijkheden voor bestuu: en directeur zijn. Voorts wenschte spr. het bestuurslid, mr. Baron van der Feltz, geluk met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. De secretaris, Ds. C. van der Waa. wees er in zfln jaar verslag op, dat 1945' een4 be wogen jaar is geweest. Te Goes meende men het huis „Welge legen" aan de Voorstad alleen als doorgangshuis te moeten beschouwen, maar er is geen betere plaats voor uitbreiding te denken. De hoop, dat men na het droog worden van Wal cheren spoedig weer de huizen te Middelburg zou kunnen be trekken, js niet verwezenlijkt, omdat de gemeente de gebou wen voor de tewerkgestelden bij den wederopbouw heeft be stemd. In 1945 werden 27 nieuwe pu. pillen opgenomen, er vertrok ken er 13 en 3 zijn overleden. Het totaal aantal bedroeg op 31 Dec. j.l. 161 of 1 minder dan op 31 Dec. 1944. Het jaarverslag werd met dank aan'den secretaris goed gekeurd. Mr. Baron van der Feltz bracht den voorzitter dank voor de tot hem gerichte woor den en gaf de verzekering, dat hij zoo noodig in Den Haag ook de belangen van „Kinder zorg" zal behartigen. Hierna bracht de financieels commissie een gunstig verslag uit en lichtte de penningmees ter, ds J. de Vries, de cij fers van de exploitatierekening 1945 en de begrooting 1946 toe, De rekening sluit met een eind. cijfer van 72.512.06, met een tekort van 6734.08'/,, dat uit den kapitaaldienst is aange vuld. Ds. de Vries vroeg of het niet goed zou zyn, dat eens een bij eenkomst wordt belegd met at diaconieën en kerkbesturen omdat er nog velen zijn, voor al onder de jonferen, die niet met bet werk der vereeniging bekend zijn. Naar aanleiding van een vraag van ds. Valeton uit Vrouwenpolder, zette ds. de Vries uiteen, dat zich destijds eenige honderden beroid ver klaarden bij évacuatie pupillen op te nemen. Ten slotte zijn bestuursver. kiezingtn gehouden. Herkozen werden als be stuursleden, mevr. Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule, mevr. M. H. de JongeKwant en de heeren G. J. de Jonge, "ds. J. P. Si moons ds. M. W. L. Schoch. mr. W. F. E. Baron van der Feltz, L. J. Soeters en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. In de va cature van wfllen mevrouw van Adrichem BoogaertHeyse en wegens het vertrek van dr. W. H. Beekenkamp, dr. J. Bran denburg, ds. J. Batelaan en Ds P, P. Saraber werden resp. ge kozen: mevr. van Doorninck— Bartllng en de heeren Ds. W. A. B. Smits, C. Kamermans, ds. P. Holst Sz. en ds M. H, Knijff. Schip aan den grond. Het 10.236 ton metende tank schip „Falsterbohus" is op weg van Curasao naar Ant werpen, v.oor den Scheldemond, ter noogte van Knocke, op on geveer 10 12 myl van Vlis. singen, aan den grond geloo pen. Sleepbooten uit Vlissingen en Oostende zijn gistermiddag ter assistentie uitgevaren. Walcheren door arbeid gered l INDRUKKEN VAN FRANSCHE JOURNALISTEN De Fransche journalisten, die een bezoek hebben gebracht aan ons land, uiten in hun bla den eenparig bewondering voor hefc bier verrichte herstel. Vooral heeft hen getroffen wat tot stand is gebracht op het gebied van de geldsanee- ring, de voedselvoorziening en den wederopbouw. De bijzondere correspondent van de „Combat" zegt. dat de Nederlanders de wereld al eeuwen lang verbaasd doen staan met de overwnningen, welke zij in den strijd tegen het water hebben behaald. „Walcheren door arbeid ge red", zet de „Populaire" boven zijn artikel, en dit blad ver volgt: Dit oude Noordelijke ras, kalm en sterk, heeft altijd vertrouwen -in zijn lot gehad. Eeuwen lang moet het zich me ten met de zee. En weer heeft het dien stryd aangebonden. Die ongelijke strijd, waarin het land zal zegevieren, is wellicht de mooiste dien de arbeiders ooit hebben gevoerd. De „Nation" zegt o.a.: De Nederlanders hebben een lesje gegeven in verstandig politiek inzicht. Zij laten zich niet mee- sleepen en verblinden door de politieke hartstochten, die in andere landen zijn ontketend Zorgvuldig bewaken zij de par. lementaire instellingen, die hen tegen elke dictatuur, welke dan ook, moeten beschermen. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, bracht de secretaris, mr. j. G. Veltman Fruin, het jaarverslag uit, waarbij in het bijzonder werd herdacht het overleden lid prof. dr. J. Huizinga. historicus van grooten naam, 'ook buiten Ne derland. Als thesaufier werd geko zen mr. j. H. C. Heyse, tot be stuursleden dr. B. D. H. Telle- gen en dr. W. S- Unger. Voor het eerst sinds jaren konden 82 nieuwe leden worden be noemd. Na afloop der vergadering bezichtigden de leden het ge reorganiseerde gedeelte van het museum. FRIENDS RELIEF SERVICE VERTREKT. Het hulp-team van de En- gelsche Quakers-organisatie, de „Friends Relief Service" dat vanaf December van het vorige jaar op Walcheren werkzaam is geweest en o.m. de distributie van klee ding uit Engeland en Ameri ka, schurftbestryding en de uitreiking van speciale voe ding der hand heeft genomen zal begin Juni uit Middel burg, waar zij in ,.De Sprenck" haar kwartier had, vertrekken. In verband mot dit vertrek zouden de leden van 't team graag afscheid willen nemen van hun Walchersche mede. werkers en vrienden. Zij zul len thuis z\jn Seissingel 4, Middelburg op Woensdag 29 Mei, van 4 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Na den arbeid op Walche ren zal het team als zoodanig waarschijnlijk uit elkaar gaan. Zooals bekend was de leider dr. Fred Cornelissen, reeds eerder naar Frankrijk vertrok ken. ONTSLAG BURGEMEESTER STAVENTSSE. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 15 Mei 1946, met toepassing van' het K.B. van 10 Oct. 1945, aan den heer W. Hanssens eervol ontslag verleend als burge meester en ambtenaar van den burgelijken stand der gemeente Stavenisse. BENOEMING. Tot gezworene werd be noemd van het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer A. Flohil te Bruinisse. MUZIEKCONCOURS KAPELLE. Op 2en Pinksterdag zal op Kapedle een concours gehou den worden, uitgaande van den Zeeuwschen Bond var Harmonie- en Fanfarevereeni- gingen. Reeds 26 gezelschap pen gaven zich op voor deel name. Des avonds zullen verschil lende vereenigingen concer teeren cp de muziektent op het Kerkplein. Daar het laatste concours tijdens de bezetting onder moeilijke omstandigheden plaats vond, hoopt men dat dit eerste na-oorlogscjie con cours weer als vau ouds zal zijn en zal bijdragen tot op voering van het muzikale peil in onze provincie. ZANGCONCOURS. De bond van Chr. Zangver- eenigingen in den ring Zee land organiseert op 30 Mei, He melvaartsdag, 'n groot zang concours in den kersenboom- gaard van den heer Karelse te Kapeile Biezelinge waaraan 17 vereenigingen deelnemen. De aanvang is 12 uur. ONDERWICHT IN ZIEKIKZEE. Tegen een drietal winkeliers te Zierikzee werd door de Prijscontrole proces-verbaal opgemaakt wegens het geven van onderwicht. Vooral bij suiker komt dit voor, daar hiervoor een goede zwarte prijs gemaakt kan wor den. Tribunaal Terneuzen. Ze wilde haar man kwijt. De 52-j. Jo. de Maillie-Koote, te Sas van Gent, ging, even als haar dochters, vrij ver trouwelijk met de Duitschers om, bezócht hen iri hun wacht, lokaal en ontving hen geregeld in haar woning. Uit de stukken bleek te« vens dat moederlief zelfs ge tracht had, haar man, die een andere meening was toege daan, naar Duitschland te krijgen, hetgeen gelukkig is mislukt. Mr. Rechter schetste de huiselijke omstandigheden en vroeg, daar deze vrouw reeds 10 maanden geïnterneerd is geweest, geen verdere inter fering op te leggen. smokkelaffaire. De 47-jarige fabrieksarbeider A. de Lessine. te Sas van Gent. had getracht met hulp van een Duitscher, een partijtje saccha rine naar België uit te voeren. Overigens zonder succes. Nu moet hij 6 weken brommen! Bovendien is hij 11 maanden geïnterneerd geweest. om een landbouw machine: Daarna was Zuiddorpe weer aan de beurt. De 33-j. arbei der R. Audenaert werd be schuldigd in 1942 vrijwillig naar Duitschland te zijn ge gaan werken, terwijl uit tal van brieven bleek, dat besch. sympathiseerde met het Duit sche systeem en de zg. Ned. nationalistische .organisaties Ter zitting verklaarde hij alles gedaan, te hebben om in het bezit van een landbouwmachi ne te komen, waarmede hij zijn zaak er niet beter op maakte. Hg is 7i/, maand geïnterneerd geweest De verdediger deed een felle aanval op den chaotischen toe stand in Zuiddcrpe. ontstaan door het optreden van den burgemeester aldaar. Oostburg LANDBOUWWINTER- CURSUSSEN. Uitgaande van de samen werkende landbouworganisa ties in W. Zeeuwsch-Vl. zijn in den afgeloopen winter in enkele gemeenten diverse practische cursussen gehou den. Woensdagavond had in café Mabesoone te Oostburg de eindles van deze cursussen plaats, in tegenwoordigheid van den voorzitter, den heer Joh. Ie Clercq, de commissie van toezicht en de leeraren. De heer le Clercq reikte de getuigschriften uit. Cursus motor- en tractor kennis, Oostburg. Het getuig schrift verwierven: K. de Bruijne, E. P. M. Burjck, Waterland kerkje; K. Malcorps, Middelburg; P. de Wolf. G. de Milliano, Iz. J Risseeuw,P. van Damme, Oostburg; C. J. Almekinders, A. L. Luteijn, Zuidzande; F. van Hal, W. Dees, St. Kruis; J. Scheele, P. J. Dirckx. J. Butijn, Aardenburg; F. Her mans, A. v. Vooren, B. Ro- mijn, F. Centenaire, Sluis; P. J. Vercouteren, J. A. Basting. Retranchement; A. Salomé. Zuidzande; A. J. J. de Hullu, Z. D'Hont, A. F. Rozendaal. Nieuwvliet; Abr. Risseeuw, J. de Hamer, Schoondijke: J. E. van Driel, Groede; J. Kools, Cadzand. Dezelfde cursus te IJzen- dijke: M. de Meijer, Iz. C. Haart- sen, A. P. J. van Hijfte, P. de Milliano, H. C. Bakker, L. Dingemanse, J. A. Leenhouts, A. van Hijfto, Jac. J. Riemens. R. de Meijer, A. C. Leenhouts,, A. Groosman, M. J. Guank, O. Wijffels, LJzendijke; A. v. de Ree, J. de Feijter, Joh. de Feijter Hzn„ Schoondijke; W. L. P. de Blaeij, Biervliet. Dezelfde cursus te Biervliet: J. v. Vooren, J. J. Leen houts, R. Ongenae, D. H. Dek ker, M. W. Verplanke, A. de Pujj, P. de Puin O- v. Rattin gen, R. A. M. Termote, J. C. Bracke, J. A. Salomé, G. Ter mote, H. v. d. Hemel, Bier vliet; J. C. Verplanke, H. D. Dekker, Hoofdplaat, Cursus landmeten en wa terpassen te Oostburg: C. J. du Fossé, _B. Remtjn, F. J. Hermans, P. J. H. Aer- noudts, Sluis; O. A. de Millia no, L C. Haartsen, J. A. Dhont, A. C. Leenhouts, IJzendyke. Terneuzen HEROPENING WEKELIJKSCHE MARKT. Er was Woensdag een gezel lige drukte in Terneuzen, nu de wekelijksche markt op het Markterrein weer gehouden wordt. Van alle kanten stroom den de kijk- en kooplustigen toe. Het was bijna weer voor- oorlogseh. Er was veel volk op de been De gewone winkelier zal dit ook wel gemerkt heb ben en laten wij hopen dat dit zoo mag blijven. Want dat is toch het oorspronkelijke doel van de instelling dezer weke- lijksqhe markt; veel menschen naar Terneuzen en zijn actieve winkeliers toe te trekken. Groede HET STRAND WEER VRIJ. Naar de V.V.V, te Groede verneemt zal dezen zomer een gedeelte van het strand voor het publiek worden vrijgege ven. Het betreft hier de eerste drie stranden, waarvan reeds kan worden aangenomen dat zij voldoende veilig zijn om het pubiiek toe te laten Het duinterrein moet echter nog geruimd worden, doch men zal op zeer korten 'termijn een strook langs het parkeer terrein in orde maken, zoodat de strandliefhebbers reeds heel spoedig hun hart weer kunnen ophalen. Ook zullen dezen zomer weer een paar ververschings- tentjes worden geplaatst, ter wijl waarschijnlijk ook eenige kleedhokjes worden aange bracht. t GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag a.s. zal het echtpaar Pi eter de Kramer en Jacoba de KramerBrocké, den dag herdenken waarop zij voor 50 jaar lief en leed samen gingen deelen. Het zal het echtpaar dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. uitspraken. A. D. van Damme, fruitteler te Hontenisse: onderzoek niet volledig geacht; onderzoek zal buiten de zitting worden her vat. E. v. Goethem 55 j., grond werker te Vogelwaarde: l'/9 j. interfering, m€t bevel tot in bewaringstelling, ontz. recht- C. H. Lammens, 50 j., fa brieksarbeider te Sas van Gent: Verbeurdverklaring ver mogen tot 500: ontz. rechten. Lo.Em. de Paepe, 25 j., dienstbode te Zuiddorpe: onder zoek niet volledig geacht; on derzoek zal buiten de zitting worden hervat. J. A. de Buck, 54 j. arbei der te Hontenisse: ontzetting rechten. Ge. Poppe, 34 j., te Zuiddor pe: ontzetting rechten. J. Bal 56 j. electricien, Hontenisse: ontz. rechten. El. v, d. Broecke, geb. Rü- ger, 58 j. Aardenburg, thans geïnterneerd: nog 6 maanden interfering; ontz. rechten. Aardenburg Tarzan weer ontsnapt. In den nacht van Dinsdag x>p Woensdag is J. Cauwels, bijge naamd Tarzan, uit zÜn cel van het Rijkspolitiebureau te Aar denburg. alwaar hij zich in arrest bevond, ontvlucht. Aangezien hij enkele' jaren geleden ook al eens uit de cel was ontvlucht, had men deze thans speciaal versterkt, doch ook dit kon zijn vlucht niet beletten. Vermoedelijk is hij naar België uitgeweken. PAARD OP HOL. Toen Woensdag jl, dfi land bouwersknecht O. Moe'ns te Aardenburg zich, met zijn moeder en zuster, met paard en wagen naar het land wilde begeven, sloeg het paard op hol, waardoor de wagen kan telde. Moeder en dochter liepen daarbij verwondingen op aan armen en beenen. zoodat zij zich dnder doktersbehandeling moesten stellen. BENOEMING. In plaats van mej. C. Dhondt is als locale kracht by het postkantoor te Aarden burg benoemd, de heer I. de Cocq. Zuidzande GEMENGDE ZANGVEREENIGING. Alhier is in beginsel beslo ten tot het oprichten van1 een gmengde zangvereeniging. Het aantal damesleden is reeds voldoende om te beginnen, doch het ontbreekt nog aan de noodige mannenstemmen. De definitieve oprichtingsver gadering is bepaald op Woens dag 5 Juni a.s. Tot dien da tum kan men zich als lid op geven bij de dames M. Bonte, RisseeuwVersprille en bij den heer Jac. Catsman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2