PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dienstplichtigen in Indië worden geregistreerd. Hoofdredacteur O- HaTItntfJrt Tract rcdacfloncele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). uitgave: Stlch. ting P.Z C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vliasingen. Commissie van Bijstand s J. L. van 1* en wen. Ds. M. L. W. Schocb, V lis— singen. Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- cn feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 25 Mei 1946 189e Jaargang: Nummer 121 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent. per ma.-, minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 20, tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. DE TIES. Tl^n communisten hebben sitting in de nieuwe Tweede Kamer, die over enkele weken ▼oor den eersten keer bijeen sal komen. Het zjjn de aan hangers van Stalin, die b^ de verkiezingen de groote winst hebben geboekt en de meenin gen over de oorzaken van deze boven verwachting groote toeneming van hun zeteltal loop,en nog al uiteen. Men had gerekend met communisti sche stemmenwinst. Maar dat één op de tien Nederlan ders communist zou stem men, neen, dat zullen zeer, zeer weinigen hebben ver- Wacht. Men mag aannemen, dat een groote meerderheid van Met Nederlandsche volk deze rpode winst betreurt. En biet te gewaagd is dan ook veler veronderstelling, dat als er morgen opnieuw moest worden gestemd, de commu nisten minder rooskleurig uit de bus zouden komen. Of de Kamer veel plezier zal beleven van dit tiental, staat intusschen te bezien. Het zal naar alle waarschijnlijk, héld een zeer krachtige oppo sitie voeren, waarbij vooral een coalitiersgeering, bestaan de uit de rechtsche partijen, hét ernstig zou moeten ont gelden. Ook een Roomsch- rood kabinet zou het echter nie.t gemakkelijk hebben zelfs de kans beloopen door de communistische critiek ge- dreven te worden tot een ra dicalisme, dat den Nederlan ders eigenlijk vreemd is. Vast staat in elk geval wel, dat Nederland weinig reden heeft om verheugd te zijn over „het meest verrassende" ver kiezingsresultaat. Te betreuren valt het, dat de regeering-Schermerhorn niet onschuldig is aan het communistische succes. Zij is in de eerste plaats te slap opgetreden tegen de onver antwoordelijke agitatie van de Eenheids Vak Centrale. Zij heeft van den eersten dag van haar optreden af, deze agitatie onwettig en ontoe laatbaar genoemd, maar ver zuimd haar de kop in te drukken. Zelfs he?ft de E.V. C. enkele partieele successen geboekt, die bij een deel van da arbeiders den indruk ge. wekt kunnen hebben, dat er met de E.V.C. toch wel iets te bereiken valt, meer dan met het legaal werkende N.V.V. Tegelijkertijd verzuimde de regeering misstanden uit den weg te ruimen, die bij het groote publiek critiek uitlok ten. De zwarte handel, de corruptie, de ambtenarij en de geldsmijterij zijn te weinig daadwerkelijk bestreden en 't publiek heeft dat zeer goed gezien. Velen zijn zich toen blind gaan staren op de dingen, die critiek behoefden, en hebben het vele goede, dat toch door de regeering-Schermerhorn tot stand werd gebracht, wel wat al te zeer uit het oog verloren. Ook in dit opzicht winst voor uiterst links! Ten slotte mag wel als vaststaand worden aangeno men, dat de scherpe rede con tra de stakende zeelieden en havenarbeiders aan den voor avond van de verkiezingen de Partij van den Arbeid geen goed heeft gedaan en velen op het laatste oogenblik nog heeft doen besluiten om com munist te stemmen. De stem- cijfers in de havensteden Am sterdam en Rotterdam wijzen het uit. Maar intusschen hebben de communisten hun tien zetels en niemand ontneemt hen die. En daarmede doet een krach tiger propaganda voor het communisme zijn intrede, dan Nederland ooit gekend heeft. Er Is geen reden om daar verheugd over te zijn. Het communisme heeft met demo cratie even weinig gemeen schappelijks als het nationaal socialisme. Beide stelsels werden terecht over één kam geschoren en het feit, dat Rusland zich tijdens den twee den wereldoorlog een zeer waardevol bondgenoot heeft betoond, verandert niets aan het daar tegenover staande feit. dat wij een communis tisch stelsel voor Nederland verre van gewenscht achten. Wij zijn Stalin dankbaar voor de wijze, waarop hij den na- tionaal-socialistischen kwel duivel -uit Europa heeft hel pen bannen. Zijn volgelingen met gejuich begroeten bij hun massale intrede in ons par lement, we kunnen er niet toe komen! Het Wereldgebeuren Spoorwegstaking dreigt het Amerikaansche leven te ontwrichten. MACHTSSTRIJD TUSSCHEN DE ARBEIDERS- VAKBONDEN EN DE „BIG BUSINESS". Truman als bemiddelaar. De groote slag tusschen de Amerikaansche vakbonden en de werkgevers is begonnen. Ruim 250.000 man spoorweg personeel. machinisten er spoorwegarbeiders, heeft, na dat een conferentie tot bijleg ging van het conflict was mis lukt, het werk neergelegd. Wanneer men weet, dat in de V.S het ve»rvoer langë water wegen een geringe plaats in. neemt, de afstand van kust tot kust meer dan 3000 km. bedraagt en het spoorwegnet nergens zoo geperfectioneerd is. kan men zich indenken welk een totale ontwrichting var het transport en welk een cha os op de stations de staking zal teweeg brengen. Om een algeheel lamleggen van de industrie en stagnatie in de voedselvoorziening te voorkomen, heeft de regeering vliegtuigen, vrachtauto's schepen gerequireerd, maar meer dan het noodzakelijkste voedsel en de post zullen wel niet getransporteerd kunnen worden. Wat is nu de achtergrond van deze staking? In de eerste plaats is zij een uiting van den frootep machtsstrijd, die op iet oogenblik aan den gang is tusschen de arbeidersvakbon den, waarvan de grootste zijn de C.I.O. en A.F.L. en de werkgeversorganisaties onder leiding van trusts als van Du. pont en Morgan. De C.I.O. omvat de groote massa van de ongeschoolde arbeiders en die uit de zware industrie en deze bond is dan ook het meest dynamisch en linksch georiën teerd. De geschoolde arbeiders en de vaklui zijn georganiseerd in de oudere A.F.L». Deze bond is oonservatiever. maar heeft den krachtigen mijnwerkers leider John Lewis, aan het hoofd, een meester in stakings strategie. Beide bonden zijn voortreffelijk en streng zakelijk georgani seerd en voeren ook onderling een strijd op leven en dood. De spoorwegarbeiders eischen in verband met de gestegen prijzen een loonsverhooglng van gemiddeld 30 De par ticuliere spoorwegmaatschap pijen wenschen echter niet voor de macht der vakbonden te buigen en willen alleen aan deze eischen tegemoet komen, indien daartegenover een even redige verhooging van de spoorwegtarieven staat. Gedurende den oorlog moest de Regeering op velerlei ge bied in het economische leven ingrijpen en de ondernemers door beperkende maatregelen aan banden leggen. Direct na het einde van den oorlog is van de zijde van de Big Bus- siness sterke aandrang uitge oefend op Truman om de vrije economic weer te herstellen en alle overheidsingrijpen in den particulieren sector op te hef fen. Truman heeft aan dezen aandrang sneller gevolg ge geven. dan van pres. Roosevelt, wiens New Deal een zachte vorm van geleide economie was, te verwachten zou zijn geweest. Niettemin weigert Truman om bij de arbeid- conflicten ten g-unste van een van de partijen in te grijpen en beperkt hij zich tot het spe len van een bemiddelend? rol. Hij moet er tenslotte rekening mee houden, dat de arbeiders een groot percentage van het kiezerscorps uitmaken. Zijn Fact Finding Boards dat zijn commissies, die op open hartige wijze vertellen wat niet en wat wel kan zijn bij de grootindustrieelen alles behalve in den smaak ge-vallen en hebben den vakbonden sterke troeven in handen ge speeld. Ook de O.P.A., een soort prgsbeheerschingsdienst, die zeer ten gunste van dé groote massa der consumenten Interview met Egyptischen premier. De correspondent van de „Daily Herald" in Cairo heeft een onderhoud gehad met den Egyptischen premier Sidky Pasja, die verklaarde, dat er geen werkelijke oneenigheid bestaat omtrent de kwestie van de eventueele militaire hulp van Egyptische zijde aan Engeland. „De ongelukkige opschorting der onderhande lingen is voornamelijk ontstaan door wantrouwen en ambtena rij. De Egyptenaren gevoelen zich gekwetst, omdat Engeland zekere bepalingen en schrifte lijk vastgelegd wil zien, ter- wijl Egypte meent, dat af spraak, als onder goede vrien den, hier voldoende is". werkt, staat aan sterke aan vallen van de zij^e der onder nemers bloot. ..Onze economie zal lang zamerhand vastloopen en naar mate de dagen voorbijgaan, zullen de. fabrieken sluiten en zal het Amerikaansche volk nood komen", zoo waar schuwde John Lewis op drei genden toon. De sociale onrust in de V S. heeft een nieuw hoogtepunt bereikt; beide partijen staan onverzettelijk tegenover elk aar en inaien geen oplossing gevonden wordt staat, zooals Truman zei, een nationale ramp voor de deur. De Koningin zet haar besprekingen voort. H. 31. de Koningin heeft he den, in verband met de kabi netsvorming, de heeren H W. Tilanus, voorzitter der C-" H. fractie, dr. S. E. B. Bierema, voorzitter der fractie van de Party van de Vryheid, en Ds. P. Zandt, voorzitter der Staatk. Geref. Fractie van ,de Tweede Kamer ter bespieking ontvan gen. Bananen aangekomen. Het eerste schip met bana nen, het Noorsche motorschip „Duala", is gisteren te Rotter dam gearriveerd. Met de los sing van de 27.000 bossen ba nanen is reeds een aanvang gemaakt. Het deel, dat voor Zwitserland bestemd is, wordt per speciale trein vervoerd Het voor Nederland bestemde deel van de lading gaat naar verschillende fruitimporteurs, waar de vruchten in de rijpka- mer opgeslagen worden totdat zij voor de consumptie geschikt zijn. Naar wij vernemen wordt binnen afzienbaren tijd een grooter schip met bananen te Rotterdam verwacht KORTE PRED1CATIE TUCHT, De heilzame beteekenis van tucht zal ons eerst dan recht duidelijk zijn, wanneer wij ons voor oogen stellen, dat er een onbetwistbare samenhang be- staat tusschen het zelfstandig naamwoord tucht en het werk woord tijgen. En tijgen is trek ken. Zoo lebrden wy het als leer lingen van school en. kerk Elke tuchthandeling in de klas, in de huiskamerin het kerkelijk samenleven zal ei- dus nooit op gericht mogen zijn kinderen of volwassenen af te stooten of van ons te vervreemden, maar zal altijd ten doel moeten hebben hen aan ons of aan den kring, waarvan toij deel uit maken, heohter te verbjnden- Wie moeten nu tucht uit oefenen f Wie kan tucht uitoefenen Wie mag ons tot zich trek- ken f Bisschop Berg gr av van Noorwegen heeft deze maand op de Jaarvergadering van het Britsch en Buitenlandsch Bij belgenootschap te Londen ver teld, dat in oorlogstijd in zijn land alleen de B.B.C. en de Bijbel gezag hadden. Ik las niet hoe het nu is, nu het vrede is. Maar wel weet ik hoe noodig het is den Bijbel te blij ven laten spreken en te blijven laten gelden in ons eigen leven en in ons gemeenschapsleven. Zegenrijk en gezegend is de tucht van den Bijbel. Ongeacht de zeer verschil lende leerstellige formuleering van het wezen van den Bijbel vormt de Bijbel een macht van onovertroffen waarde. Al klinkt veel in den Bijbel u vreemd in de ooi-en hoe zou het ook anders kunnen f Wij zijn Westerlingen. En de Bijbel is een Oostersch boek ik geef den Bijbel mijn vol- komen vertrouwen en laat hem uitspreken en ik stel mij gaar ne onder zijn tucht in onder zijn tuchtiging. Juist de Bijbel houdt een geheele gemeen schap, ja een geheel volk on der tucht. De Bijbel opent het vergezicht van het heil van den Heere Jezus Christusdie ver drukten thuis brengt en ver- worpenen vernieuwt. Mijn zoon, verwerp de tucht des Heeren niet! Hoort de tucht en wordt toys. B. lersche humor. De president van Ier land, De Valera, heeft kans gezien zijn land buiten den oorlog te hou den. Velen van zijn on derdanen „namen" dit niet en traden in dienst van het Engelsche leger. Eens zaten twee hunner in 'n waren heksen-sab- bat van luchtdoelge schut, schijnwerpers en nachtjagers. Maar het flegmatieke tweetal vol hardde in zijn debat over De Valera en zijn politiek. Toen de strijd op zijn hoogtepunt was, maakte de één, die vóór De Valera was, een eind aan den twist... „Nou kan je van De Valera zeggen wat je wilt", brulde hij boven de ont ploffingen uit, „maar hij heeft ons toch maar netjes uit dien rot-oor- log gehouden Bij Domburg begint het voorjaar VOLGENDE MAAND WORDT MET DEN DEFINITIEVEN HERBOUW BEGONNEN. 3300 Japanneezen blijven op Nieuw Guinea. Moeilijkheden in Medan «^Nederlanders van de. De Ned.-Indische legercom mandant heeft een besluit uit gevaardigd. krachtens hetwelk alle mannen, die geboren zijn in de jaren 1923 tot en met 1927 en dienstplichtig zijn, zich moeten melden en zich aan een geneeskundige keuring zullen hebben te onderwerpen. Een algemeene oproep zal voor het einde van deze maand plaats hebben, I>E REIS VAN DR. VAN MOOK. Dr. van Mook zal bij zijn reis naar Singapore vergezeld worden door luit-generaal Spoor, vice-admiraal Pinke graaf van By landt en den chef van den marine-staf Willinge. GEMEENTEBESTUUR MEDAN. De Indonesische gemeente raad van Medan heeft het Brit- sche voorstel om de stad in Uvee deelen te splitsen, waar van er een onder geallieerd ge zag zou staan, verworpen. Voorts heeft de gemeenteraad het voorstel der geallieerden besproken om een „stadsraad" te vormen, bestaande uit Indo nesiërs. Nederlanders. Chinee- Zen en Britten. Men was bereid dit voorstel te aanvaarden, in- zen raad zouden worden uitge. sloten en een Indonesische meerderheid zou worden gega. randeerd. Bovendien werd als voorwaarde gesteld, dat alle openbare gebouwen aan de In donesiërs zouden worden over gedragen. JAPPEN MOETEN HELPEN. Ongeveer 3300 Japanneezen die thans in Manokwari cn Hollandia vertoeven, zullen nier worden geëvacueerd, doch zul len achterblijven ten einde het land in gereedheid voor ont ginning te brengen. Ofschoon eenerzijds het ver trek der Japanneezen zeer wel kom zou zijn wegens gebrek aan voedsel en hun anti-Neder. landsche propaganda, is men hier tot het inzicht gekomen, dat zij voor de herstelwerk zaamheden, die in dit veelbelo vende deel van Ned Inië nog moeten worden verricht, niet gemist kunnen worden. BENDELEIDER GEARRESTEERD. Volgens een bericht in „Het Dagblad" heeft de Nederland- sche politie in Batavia Hadji Abdoel Rachim, een der mach- De officieele verkiezingsuitslag. Wie door loting Kamerlid werden. In de Vrijdagochtend in Den Haag gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembu reau heeft de voorzitter mede- deeling gedaan van het op 17 Mei bij de verkiezingen totaal aantal uitgebrachte stemmen en de verdeeling over de par tijen. De officieele cijfers wij ken weinig af van de in de dag bladen gepubliceerde getallen. In de zeteltoewijzing is dan ook geen verandering geko men. Na loting werden gekozen verklaard voor de Partij van den Arbeid: C. J, van Li enden te Eindhoven en j. G. Suurhoff te Amsterdam; voor de partij van de Vrijheid: F. den Har- tog te Hoogblókland; voor de Anti- Rev. Partij: mr A. B. Roosjen te Amsterdam, H. J. W. A. Meyerink te Arnhem, mr. J. Terpstra te 's-Gravenha- ge. A. Stapelkamp te Utrecht, C.'v. d. Heuvel te Leiden, mr. J. Algera te Leeuwarden, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot te Aerdenhout, C. Smeenk te Arn hem. mr. dr. E. P. Verkerk te Boskoop. Ds. C. v. d. Zaal te Ulrum en Ds. J. Fokkema te Delft. Van de lijst der Commu nistische Partij Nederland (De Waarheid) werden na loting ge kozen verklaard: A. C. Koenen te Amsterdam, B. J. Stokvis te Amsterdam, J. H. C. Spij kers te Tilburg, J. Haken te Groningen, J Hoogcarspel te Rotterdam, mevr. W. van den Muyzenberg geb." Willemse te Amsterdam en A. D. Schoonen. berg te Amsterdam. tigste van de in het oude stads_ deel opereerende bendeleiders, gearresteerd. Hij heeft reeds bekend een Europeaan en twee Indonesische vrouwen te heb ben vermoord. Bij een andere razzia zijn eenige leiders van moordénaarsbe.nden, die drie Eurqpeesche meisjes en twee Europeesche mannen hebben vermoord, gearresteerd. Deze slachtoffers waren met een auto ontvoerd en op een bepaalde executie-plaats afge slacht. TEGEN DE REVOLUTIE Onlangs is te Sangat op Bali do<^r de bevolking een organi satie, die zich tegen de revolu tie richt, in het leven geroepen Het doel is Ttet eiland te zui veren van rustverstoorders ec veiligheid en welvaart te herv, stellen. Deze organisatie heeft ver takkingen in verschillende an dere plaatsen en beschikt over een corps to* het bewaren van den vrede en over een politie macht. Het resultaat van de steenkoolconferentie. Vandaag is te Parijs de in ternationale steenkoolconferen tie geëindigd. Men is tot de volgende conclusie gekomen: tenzij een speciale actie word' ondernomen, zal Europa in het jaar na Juni 1946 voor een steenkooltekort van 46 mil- lioen ton staan, hetgeen groo te werkloosheid en een ern stige vertraging van het na- oorlogsch herstel zou kunnen veroorzaken. 1. Er moet worden gezorgd vqor voldoende voedsel vooi de mijnwerkers; 2. door het stellen van be paalde gunstige voorwaarden moeten nieuwe arbeidskrach ten worden aangetrokken; 3. aan het vervaardigen en distribueeren van materiaal voor de mijnen moet voorrang worden verleend; faciliteiten worden verleend. °P den eersten verkiezingsavond na de bevrijding was de drukte voor ons kantoor teVlis- 4. aan het transport moeten singen „als van ouds". Tot laat in den nacht dromde men voor de fiulletinborden tezamen. Met Pinksteren weer badbedrijf. Bij Domburg wordt het land schap weer normaal. Langs den geheelen Noord- weg worden levenlooze boomen gerooid en de eerbiedwaardige buitenplaatsen zijn nog slechts groote kale huizen; maar bij Domburg gaat men plotseling het welige groen in. Bij Dom burg begint het voorjaar. Daar ziet het eruit, zooals het er nu in alle normale streken moet uitzien Normaal! tot men in het dorp zelf komt! DUBBEL SLACHTOFFER Het centrum werd het slachtoffer van beschieting en het Westen van Domburg, in nog erger mate, van bombar dementen- Een vierde van de gebouwen, ong. 110 panden, werd totaal verwoest. Verdwe_ nen zijn o.m. de bekende tearooms aan de Ooststraat, de Geref. kerk op de consisto rie na, het hotel Schuttershof, de garage. Ook villa's zijn er niet meer: het bekende houten huis aan het eind van de Duin straat bijv. en het Strandho- tel, dat door de Duitschers werd opgeblazen De waterto ren werd zwaar gehavend en is nog steeds buiten gebruik. Ook van de overgebleven ho tels is een deel beschadigd en ze zijn grootendeels uitge woond. De l'Europe, het Bad hotel en ook het Badpaviljoen zouden grondig gerestaureerd moeten worden. Van het laatste zal de waranda, die voorloopig hersteld wordt, als restaurant in gebruik worden genomen. Of het „Schuttershof" terug komt, is nog niet bekend. Aan hét uitgestrekte terrein, dat hierbij behoorde, zal echter, ook al mocht dit gebouw op dezelfde plaats herrijzen, voor een gedeelte althans, een an dere bestemming, waarschyn- ïijk die van parkeerterrein, worden gegeven- Maar ook bij den herbouw en restauratie van de groote hotels, die een levensbelang voor Domburg vormen, zal de uiteindelijke regeling van de schadevergoeding beslissen. HERBOUWPLANNEN. Zoowel voor het centrum, als voor het verwoeste Westelijk deel van het dorp wordt een plan van herbouw ontworpen> dat voor het Westen bovendien nog de toekomstige uitbreiding van het dorp zal omvatten. Van deze plannen is alleen dat voor het centrum al defi. nitief vastgesteld. Sterke wijzigingen in dit plan-centrum" komen, afge zien van een of twee nieuw ge projecteerde verbindingsstra ten, niet voor. In 't algemeen zal men trachten bij den her bouw zoo veel mogelijk het bij_ zondere karakter van het dorp te handhaven. Het plan voor het Westen is nog slechts in voorbereiding In dit verwoeste gedeelte en in de buurt van het duin, de Hooge Hil, waar eventueel het dorp zou worden uitgebreid, heeft men met ster. ke hoogteverschillen te maken Deze terreingesteldheid is na tuurlijk van invloed op het herbouwschema en het wachten is dan ook op de resultaten, van de hoogtemetingen, die hier zijn uitgevoerd. In het Westen zullen meer in het bijzonder arbeiderswo ningen verrijzen. Herverkave ling van de perceelen zal ech ter noodzakelijk zyn. Deze herverkaveling is in het cen trum inmiddels gereed geko men. Zonder evenwel op de herbouwplannen te wachten, zal men volgende maand be ginnen met aanbesteding van een tiental nieuwe woningen aan de Schuitvlotstraat. UITBREIDING GEMEENTEHUIS. Een bijzonder punt in het op. bouwprogramma is de uitbrei- De zeelieden staken door. Donderdagavond vergader, den de stakende zeelieden in gebouw „Frascati" te Amster" dam. Besloten werd de sta king voort te zetten, totdat aan de laatst geformuleerde eischen zou zijn tegemoet ge komen. Getracht zal worden ook de arbeiders in het vervoer per as en de binnenscheepvaart ertoe te brengen geen „be smet" werk te verrichten. Ook in een te Rotterdam door de E.V.C. gehouden ver gadering werd medegedeeld, dat de staking in de haven „tot het bittere einde zal wor den voortgezet". De heer van Os wees er ojj, dat de E.V.C. z.i. het bewijs heeft geleverd, dat het haar ernst is om in het belang van het Nederlandsche volk tot een snel einde van het con flict te komen. Daarin wor den de Nederlandsche belan gen opgeofferd aan de belan gen van een klein kringetje N.V.V.-besturen. ding en restauratie van het gemeentehuis, waarvoor ir. P. H. N. Briët. uit Hilversum, het ontwerp maakte. Het gemeen tehuis, dat in zijn huidige ge daante slechts twee kamers omvat, zal langs de Noord straat worden uitgebreid, waarbij een bestaand winkel pand zal moeten worden ont eigend. In dezen nieuwen vleu gel van het gemeentehuis zul len de raadszaal en een nieu we secretarie worden onderge- bracht, en op de eerste ver dieping de concierge-wóning. In verband met gebrek aan materiaal en werkkrachten zal deze uitbreiding echter pas over eenige jaren kunnen plaats vinden Wel hoopt men 200 spoedig mogelijk waar schijnlijk nog dit najaar over te kunnen gaan tot restaura tie van het oude gedeelte, dat thans op de lijst van Monumen tenzorg is geplaatst. DEZEN ZOMER' BADSEIZOEN Noodwoningen zullen er in Domburg niet verrijzen. Als zoodanig doen o.m. de bunkers in de duinen dienst, waarvan er ongeveer twintig zijn, die allen bewoond worden. Daar deze bunkers „van alle gémak- ken zijn voorzien", is er zelfs veel vraag naar- Ook de pensions kunnen heel wat extra bewoners opnemen. Eenigen zullen opgeknapt worden voor het komende sei zoen, waarin men vele nieuwsgierige of belangstellen, de bezoekers verwacht. Boven, dien zullen den komenden zo mer ook weer bij particulieren kamers beschikbaar zijn, hoe wel in aanmerkelijk geringere mate dan andere jaren: onge veer één zesde van de ruimte die anders voor gasten kon worden ingeruimd. M^t Pinksteren hoopt men het Badbedrijf op het Ooster- strand. zij het ook op beschei den schaal, weer met het oude materiaal een deel van de badkoetsjes bleef o.m. ge spaard te heropenen. De prikkeldraadversperringen en de palen op het strand zullen worden opgeruimd en de toe gang tot het strand zoo noodig worden verbeterd. De bunkers zullen echter ook al als cu riositeit nog wel eep tijdje blijven staan. Het strand is reeds sedert lang mijnenvrij, evenals de wandelpaden in de bosschen, waarbuiten men zich trouwens ook niet mag begeven Deze bosschen. waarvan overigens slechts een klein gedeelte op Domburgsch grondgebied ligt en de rest tot Oostkapelle, behoort, hebben natuurlijk zeer geleden, maar onderzijds door een overvloed aan wilde bloe men en weer uitschietend hak hout een nieuwe charme ge kregen. Zoo gaat Domburg de her opening van het seizoen tege moet. Domburg, dat met zijn bunkers en gehavende duinen tóch weer badplaats zal zijn! Vreemde vergissing in de Perzische kwestie. OPSTAND TEGEN DE OPSTANDELINGEN. Het telegram van Soeltaneh, den Perzische premier, waar in werd gezegd, dat de regee ring zoo spoedig mogelijk rap. port uit zal brengen aan den Veiligheidsraad, blijkt in het geheel geen betrekking te heb ben op de Perzische kwestie. Het was in feite het ant woord op een brief van Lie van Februari, waarmede hij de Perzische regeering mededee- ling deed van een door de al gemeene vergadering van de V. N. aangenomen resolutie over de wereld voedselsituatie. Het thans door den Perzi- schen ambassadeur ontvangen antwoord op diens verzoek om inlichtingen bevestigt, dat het telegram slechts op de voedsel situatie betrekking had. Een hoog Perzisch regee- ringspersoon, die in nauw con tact staat met het kabinet, heeft verder medegedeeld, dat de gevechten voortduren. Volgens onbevestigde berich ten is in sommige deelen van Azerbeidsjan een opstand uit gebroken van elementen die gekant zijn tegen de Derriocra ische Partij, die d£ regeering in die provincie van Perzië in handen heeft. De berichten zei dep, dat de opstand nog steeds in vollen gang was. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billyke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden iin een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1