Een moeilijk jaar voor „Kinderzorg". UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS. Hoe Suriname zich voor het moederland inspande. De bevolking getroostte zich vele opofferingen en inspanningen. Maar nu zal Nederland ook Suriname moeten helpen De verradelijke overweldi ging van Nederland wekte des. tyds een. diepe verontwaardi ging in alle lagen der zoo veel. zijdig samengestelde Surinaam- sche bevolking en al spoedig begreep men, dat in materieel opzicht ook Suriname het zijne tot den stryd zou moeten bij dragen, aldus lezen wij in „df Alg. Koerier". Tengevolge van den steeds stijgenden uitvoer van bauxiet en mede in verband met andere omstandigheden, nam de wel vaart in een zóó snel tempo toe, dat het reeds spoedig mo gelijk werd zonder subsidie een sluitende begrooting te ver krijgen. Ondanks deze gunstige omstandigheid heeft Suriname zich in belangrijke mate liet of fer der bezuiniging getroost door de -import van goederen zooveel mogelijk te beperken. OFFERVAARDIGHEID. Tegen dezen achtergrond dienen de offers, welke door Suriname in materieel opzicht zijn gebracht, te worden be zien. Er werd onder alle lagen van de bevolking mild gege ven. Er werd geofferd voor een Spitfire-fonds, voor het Jan van Galen-fonds en voor het oorlogsnoodfonds, men droeg het zijne bij voor de Ne- derlandsche oorlogsgetroffe nen, voor het Prinses Margriet, fonds, voor het Roode Kruis en voor vele andere organisaties, welke tot doel hadden het lot van de door oorlogsgeweld ge troffenen te verzachten. Door de rond honderdzeven tig duizend inwoners van Su riname, waarvan de overgroo- te massa uit eenvoudige ar beiders en kleine landbouwers bestaat, werd een bedrag van ten naaste bij 850.000 bijeen gebracht. INRICHTING T*"J VERDEDIGING. Deze vrijgevigheid is een der kanten van de oorlogsinspan ning, welke Suriname zich heeft opgelegd. Er was echter meer. Toen na het uitbreken van den oorlog al spoedig werd ingezien welk een belangrijke strategische positie dit gebieds deel innam, begreep men te vens. dat de verdediging ter hand genomen moest worden, voor zoover mogelijk met eigen krachten. Reeds voor de tiende Mei was aan de vroegere schut terij nieuw leven ingeblazen en al spoedig werd een aan- \*ang gemaakt met den uit bouw daarvan tot een klein modern bewapend leger, welke weermacht in hoofdzaak ge vormd werd door de inwoners van Suriname zelf, die aan mi. litairen dienstplicht veerden on derworpen. Vrouwelijke hulpkrachten kregen in een bijzonder corps van de stads- en landwachten pen plaats. Daarnaast werden wij ge steund door onze Amerikaan- ache bondgenooten, die voor namelijk met hun luchtmacht onze strijdkrachten kwamen ■versterken. Ook daarbij werd eèn beroep gedaan op de be perkte arbeidersmacht tot het aanleggen van een zeer groot vliegveld en een weg dwars door de moerassen en wilder nissen. Bedenkt men daarbij, dat bovendien uitgebreide kam pementen moesten worden ge bouwd en groote defensiewer- 3<en moesten worden uitge roerd, terwijl later behalve de Surlnaamsche Bauxiet-maat- Bchappij ook de Billiton-maat- schappij de bauxiet-ontginning ter hand nam dan is het dui delijk. dat op de werkkracht van de Surinaamsche arbei ders een bovenmatig beroep is gedaan, waaraan door allen to.t volle tevredenheid steeds •voldaan is. Anderzijds was het hierdoor biet mogelijk, het normale werk in den landbouw, om niet te spreken van het werk in de étM, naar behooren te ver richten. zoodat Suriname op dit gebied thans een merkba ren achterstand heeft in te ha len. waartoe dan ook alle krachten worden ingespannen Inmiddels schreed de oorlog voort. Indië was onder den voet geloopen, Suriname be paalde er zich toen niet toe, slechts offers te brengen in materieelen zin, doch besloot tot het uitzenden van detachemen ten vrijwilligers naar dit strijd- tooneel, waartoe zich aan stonds velen beschikbaar stel den. In totaal vertrokken drie detachementen, tezamen ter sterkte van ongeveer 500 man, die in den strijd ter bevrijding van Ned.«Indië van zich heb ben doen spreken. Daarnaast is nog wel iets te vertellen over andere voorzie ningen welke in Suriname moesten worden getroffen, zóo- als de verzorging van 'u groot aantal oorlogsvluchtelingen uit Europa, die in Paramaribo, met steun van de regeering. onderdak verkregen. Toen Suriname, de gruwe lijke berichten bereikten van liet lijden, vooral van Weste lijk Nederland, maakte ieder zich op om pakketten met le vensmiddelen en kleeding te zenden naar vrienden en ver wanten in het moederland. Voor een waarde van 350.000 werd daarbij verzonden door de inwoners van Suriname, die na dit laatste offer moesten ervaren, dat de winkels hun voorraden vrijwel geheel had den uitverkocht. EERLIJK I Een Joegoslavische boer uit het dorp Ba..at vond geld ter waarde van meer dan 10.000 dol. lar in een zak van een jas, die door de U.N.R. K.A. was uitgedeeld. De man was even verrast als eerlijk en overhandigde deze som aan de autori teiten. f VACANTIEFONDS VOOR DEN LANDBOUW. De Stichting voor den land- feouw vestigt er de aandacht op, dat eerstdaags een va- dantiefonds voor den land bouw" wordt opgericht, met het doel aan losse arbeiders in den landbouw uitkeeringen te verstrekken in verband met Joonderving op vacantie- feestdagen. Te dien einde zullen de 1 arbeiders van hun werk gevers bij de wekelyksche loon. betalingen bonnen ontvangen, welke waard** in totaal het 2'/, voud van het uurloon be draagt. Het verstrekken der bonnen dient t-z.t. mpt terug werkende kracht vgjj 1 Mei 1946 af te geschieden. JUBILEUM VAN DE LANDBOUW, WINTERSCHOOL De R, K Landbouwwinter- school te Roosendaal heeft haar zilveren bestaansfeest ge vierd, waarbij tevens de direc teur, de heer R. W. Jansen, alsmede de leeraar, de heer W, van der Horst, hun zilveren ambtsjubileum vierden. In den voormiddag werd in den Katholieken Kring- een grootsche huldigingsbijeen komst gehouden in aanwezig heid van den ouden bisschop mgr. Hopmans. rs Middags hield dr, Smul- derse rector van de Landbouw school te Boxtel, een feestrede, waarby hij meedeelde, dat er plannen bestaan om een derde leerjaar aan den landbouwwin- tercursus toe te voegen en dat het ministerie een gunstig standpunt inneemt ten aanzien van de oprichting van R. K. middelbare landbouwscholen. Ook mgr. Hopmans sprak'de aanwezigen toe. DE „WELTEVREDEN" IN ROTTERDAM. Met 824 repatrieerenden vari Java aan boord, is het motor schip „Weltevreden" te Rotter dam aangekomen. Er waren 17 zieken aar boord. WEER EEN NIEUW WAPEN Aan de pers is medegedeeld, dat de V. S. thans beschikken over een geheim wapen, waar mede ziektekiemen verspreid kunnen worden. Dit wapen zou veel doodelijker zijn dan de atoombom. Met dit wapen zou men alle leven in een groote stad in korten tyd kunnen vernietigen en ook ae oogsten op het veld, zelfs het zaad in den grond. De kiemen moeten door een vliegtuig worden uitgeworpen. Mensch ergsr je niet... Het weekblad „De Zwerver" van de L.O. en L.K.P. weet te mel den, dat in het inter- neeringskamp „Duin en Bosch gem. Castricum, de in Amerika ingeza melde kleeren voor oor logsslachtoffers verdeeld worden onder de geïn terneerden. Een van de gedeti neerden werd in de ge legenheid gesteld, er een koffer vol van naar zijn vrouw in Edam te brengen. PRINSES JULIANA ZAL BRABANT BEZOEKEN. H K. H. Prinses Juliana heeft liet voornemen om het onlangs uitgestelde bezoek aan Brabant thans te laten door gaan op 28 Mei a.s. H. K. H. zal een bezoek brengen aan het land van Heusden en Altena, West Brabant en aan het nieu we sanatorium „De Klokken- berg" te Tilburg. Bovendien zal de Prinses een vergadering van Brabants' Volksherstel bijwonen. DRIE N.S.B.'ers ONTVLUCHT. Uit het interneeringskamp te Hoogerheide by Bergen op Zoom, zijn weer drie N.S.B.-ers ontsnapt. Twee hunner zijn afkomstig uit Eindhoven, één uit Heerlen. Het aantal N.S. B.'ers dat uit dit kamp is ontvlucht, bedraagt thans on geveer twintig. BELGISCHE SCHOOLKINDEREN NAAR ONS LAND. Van 29 Mei tot 3 Juni zal een aantal leerlingen van Bel gische scholen een bezoek mengen aan ons land. De kinderen zullen ondergebracht worden bij particulieren, Woensdag 29 Mei te ongeveer 16.30 u. arriveeren de jonge gasten per trein in Den Haag. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk. Arnemui- den: 2 ds. Beekenkamp; St. Laurens: 10 ds. Simoons, 2.30 geen dienst; Kleverskerke: 2 ds. Simoons; Grijpskerke: 10 ds. v. Loon, 2.30 ds. Don; Ga- pinge: 2 ds. Valeton; Vrouwen polder: 10 ds. Valeton; Se- rooskerke: 10 ds. Visbeek en 2.30 ds. Vissers; Domburg: 10 en 7 ds. Nicolaï; Oostkapelle: 10 en 7 ds. Don; Meliskerke: 2.30 ds. Kroon; Zoutelande: 9.30 en 1.30 ds. Oosthoek. Souburg: 10 en 2.30 ds. Spij kerboer, 11.30 kinderkerk; Ritthem: 10 ds. Beekenkamp, 2.30 ds. Breukelman; Arnemui- den: 2 ds. Waardenburg; Kle verskerke: 2 ds. Simoons. Geref. gemeente. Arnemui- den: Za. 7 ds. Lamain; Mid delburg: 9.30, 2 en 6 ds. La main. Geref. kerk. St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Koning; Vlissin- gen: 9.30 en 5 ds. Hindriks. Ger. kerk (art. 31 K.O.) Middelburg: 2 en 7 ds. Arnold; Souburg: 10'en 4 ds. Arnold. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 leesd,, 2 ds. Slof- stra; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Slofstra. Evang. Luth. Gemeente. Mid delburg: 7.30—8.30 ds. Hal le was. Doopsgez. gemeente: Mid delburg geen dienst1. Ver. v. Vrijzinnig Herv, 7 mej. Barendse. Herst Apost. gemeente. Vlis singen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Waalsehe gemeente: Mid delburg: 10.15 ds. Ie Gras. Weer „goedgemutst". VOOR HET EERST SINDS 1942. Donderdag waren er voor het eerst sedert 1942 voor de Walchersche boerinnen weer ondermutsen te krijgen, voor welk gewild artikel natuurlyk enorme belangstelling bestond. Reeds om kwart over 4 's morgens stelden zich voor den bewusten winkel in de Lange- viele te Middelburg de eerste dames op. Om half negen was de straat over van de breedte en vele tientallen me ters van de lengte doör Wal chersche schoonen ingenomen. Toen echter eenmaal de deu ren opengingen waren, dank 'i een goede organisatie, de '00 beschikbare mutsen in enkele uren tijds gedistribu eerd. Een gelyk kwantum was over de Walchersche dorpen verdeeld. Dit Zwitsersche ar tikel was van goede kwali teit en werd zelfs in 12 ver schillende patronen geleverd. Binnenkort zullen er dus weer vele „goedgemutste" dames rondloopen. Overigens konden met deze 2000 mutsen natuurlyk nog lang niet alle boerinnen gehol pen worden. In verband met de deviezen-positie verwacht men de eerstvolgende zending over enkele maanden. Schip aan den grond. Het 10.236 ton metende tank schip „Falsterbohus" is op weg van Curagao naar Ant werpen, voor den Scheldemond, ter noogte van Knocke, op on geveer 10 12 myl van Vlis singen, aan den grond geloo pen. Sleepbooten uit Vlissingen en Oostende zijn gistermiddag ter assistentie uitgevaren. ONDERWICHT IN ZIER1KZEE. Tegen een drietal winkeliers te Zierikzee werd door de Prijscontrole proces-verbaal opgemaakt wegens het geven van onderwicht. ZANGCONCOURS. De bond van Chr. Zangver- eenigingen in den ring Zee land organiseert op 30 Mei, He melvaartsdag, 'n groot zang concours in den kersenboom gaard van den heer Karelse te Kapelle Biezelinge waaraan 17 vereenigingen deelnemen. De aanvang is 12 uur. De hulzen in Middelburg nog niet beschikbaar. De Ver. „Kinderzorg" hield Woensdag een algemeene le denvergadering in de Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap van dr W. H. Beekenkamp, die herinnerde aan de doopplechtigheid in de kerk te Goes op Zondag jl„ toen 15 pupillen uit het hulp kinderhuis gedoopt werden. Het betrof hier kinderen uit ontwrichte gezinnen, aldus dr. Beekenkamp, maar God roept de gemeenten op tot barmhar tigheid in Christus. Spr. wees er voorts op, dat er nog groo te moeilijkheden voor bestuur en directeur zijn. Voorts wenschte spr. het bestuurslid, mr. Baron van der Feltz, geluk met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. De secretaris, Ds.. C. van der Waa, wees er in zijn jaar verslag pp, dat 1945 een be wogen jaar is geweest. Te Goes meende men het huis „Welge legen" aan de Voorstad alleen als doorgangshuis te moeten beschouwen, maar er is geen betere plaats voor uitbreiding te denken. De hoop, dat men na het droog worden van Wal cheren spoedig weer de huizen te Middelburg zou kunnen be trekken, is n'iefc verwezenlijkt, omdat de gemeente de gebou wen voor de tewerkgestelden bij den wederopbouw heeft be stemd. In 1945 werden 27 nieuwe pu pillen opgenomen, er vertrok ken er 13 en 3 zijn overleden. Het totaal aantal bedroeg op 31 Dec. j.l. 161 of 1 minder dan op 31 Dec. 1944. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris goed gekeurd. Mr. Baron van der Feltz bracht den voorzitter dank voor de tot hem gerichte woor den en gaf de verzekering, dat hy zoo noodig in Den Haag ook de belangen van „Kinder zorg" zal behartigen. Hierna bracht de financieele commissie een gunstig verslag uit en lichtte de penningmees ter, ds J. de Vries, de cij fers van de exploitatierekening 1945 en de begrooting 1946 toe. De rekening sluit met een eind cijfer van 72.512.06, met een tekort van 6734.08dat uit den kapitaaldienst is aange vuld. Ds. de Vries vroeg of het niet goed zou zijn. dat eens een bij eenkomst wordt belegd met ue diaconieën en kerkbesturen omdat er nog velen zijn, voor al onder de jonferen, die niet met bet werk der vereeniging bekend zyn. Naar aanleiding van een vraag van ds. Valeton uit Vrouwenpolder, zette ds, de Vries uiteen, dat zich destijds eenige honderden bereid ver klaarden by évacuatie pupillen op te nemen. Ten slotte zijn bestuursve^. kiezingen gehouden. Herkozen werden als be stuursleden, mevr. Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule, mevr. M. H. de JongeKwant en de heeren G. J. de Jonge, ds. J. P. Si moons. ds. M. W. L. .Schoch, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, L. J. Soeters en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. In de va cature van wyien mevrouw van Adrichem BoogaertHeyse en wegens het vertrek van dr. W. H. Beekenkamp, dr. J. Bran denburg, ds. J. Batelaan en Ds, P. P. Saraber werden regp. ge kozen mevr. van Doorninck Bartling en de heeren Ds. W. A. B. Smits, C. Kamermans, ds. P. Holst Sz. en ds M, H. Knijff. Walcheren door arbeid gered 1 INDRUKKEN VAN FRANSCHE JOURNALISTEN De Fransche journalisten, die een bezoek hebben gebracht aan ons land, uiten in hun bla den eenparig bewondering voor het hier verrichte herstel. Vooral heeft hen getroffen •wat tot stand is gebracht op het gebied van de geldsanee- ring, de voedselvoorziening en den wederopbouw. De bijzondere correspondent van de „Combat" zegt, dat de Nederlanders de wereld al eeuwen lang verbaasd doen staan met de overwinningen, welke zij in den strijd tegen het water hebben behaald. „Walcheren door arbeid ge-j red", zet de „Populaire" boven zijn artikel, en dit blad ver volgt: Dit 'oude Noordelijke ras, ltalm en sterk, heeft altijd vertrouwen in zijn lot gehad, Eeuwen lang moet het zich me ten met de zee. En weer heeft het dien stryd aangebonden. Die ongelijke stryd, waarin het land zal zegevieren, is wellicht de mooiste dien de arbeiders ooit hebben gevoerd. De „Nation" zegt o.a.: De Nederlandei*s hebben een lesje gegeven in verstandig politiek inzicht. Zij laten zich niet mee- sleepen en verblinden door de politieke hartstochten, 'die in andere landen zijn ontketend. Zorgvuldig bewaken zij de par. lementaire instellingen, die hen tegen elke dictatuur, welke dan ook, moeten beschermen. MUZIEKCONCOURS KAPELLE. Op 2en Pinksterdag zal op Kapelle een concours gehou den worden, "uitgaande van den Zeeuwschen Bond van Harmonie- en Fanfarevereenl- gingen. Reeds 26 gezelschap pen gaven zich op voor deel name. Des avonds zullen verschil lende vereenigingen concer teeren op de muziektent op het Kerkplein. Daar het laatste concours tijdens de bezetting onder moeilijke omstandigheden plaats vond, hoopt men dat dit eerste na-oorlogsche con cours weer als van ouds zal zijn en zal bijdragen tot op voering van het muzikale peil in onze provincie. Middelburg Ver. Handelsbelang. PARTICULIERE GRAS DROGERIJ OPZETTELIJK GEWEERD In de Woensdag gehouden ledenvergadering der Ver. Han delsbelang te Middelburg heeft de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper onder meer mede- deeling gedaan. van de stap pen, die door het bestuur werden ondernomen om den terugkeer van de marine naar Vlissingen te bevorderen- Te vens werd melding .gemaakt van een dankbetuiging van den Commissaris der Koningin voor de bij diens jubileum ge zonden bloemen. Scherpe critiek werd uitge oefend op de plannen om een Inkoopver. voor overheidsper soneel te stichten. Deze ver eeniging zou zich nl. op alle terreinen, die thans door den middenstand worden bestreden, willen bewegen. De opvatting werd geuit, dat de ambtenaren in geen geval misbruik zullen mogen maken van hun functie. Uit de vergadering werd op gemerkt, dat in landbouwkrin- gen, waar de coöperatie even eens van vrij grooten omvang is. samen te werken met den middenstand. Als een merkwaardig geval werd gesignaleerd, dat er thans op Walcheren een coöp. grasdrogerij komt, terwijl het aan Landbouwherstel bekend was, dat er plannen waren van particulieren om zulk een dro gerij te stichten. De coöpe ratieve drogerij zal moeten werken met Rijkssteun, de particulier had het zonder steun kunnen doen. Er is te dier zake door de particuliere initiatiefnemers contact ge zocht met Landbouwherstel, doch dit heeft het particuliere initiatief eenvoudig voor voldongen feit gesteld. Voor den aanvang der beide gisteren reeds vermelde lezin gen heeft de heer Stofkoper als voorzitter den heer Neder- veen gehuldigd, die 30 jaar lang bestuurslid van Handels, belang is. Namens de ver. werden den jubilaris bloemen aangeboden. Vlissingen. Het „Zwemschip" weer gereed. KRANIGE PRESTATIE VAN ACTIEVE V.R.B.'ers. Op Zaterdag 1 Juli zal het zwemschip van de Vlissingsche Reddingsbrigade officieel weer in gebruik genomen worden. Wie het schip heeft gezien, zooals het te voorschijn kwam na acht maanden in het ka naal bij Middelburg onder water gelegen te hebben, zal zich toen niet hebben kunnen voorstellen, dat hiervan nog ooit iets zou terechtkomen. Maar dank zy de activiteit van een kleine groep V.R.B.-ers is het terechtgekomen en het resultaat, dat onder leiding vain den heer P. J. Gillis were. bereikt, is werkelijk verbazing wekkend Mede dank zij de hulp van een groep padvinders werd het schip, dat weer naar Vlissin gen was gesleept, eerst gron dig schoongemaakt en toen kon worden begonnen met het herstellen van de schade, waar_ bij tevens tal van verbeterin- 6 VOOR DE NIEUWE SCHOENENBON. Het Centraal Distributiekan toor cfëelt mede, dat in 'den loop van de maand Juni voor een schoenenbon in aanmerking komen zij, wier stamkaartnum mer op een 6 eindigt, voor zoo ver aan hen sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoe nen werd uitgereikt. De plaat selijke distributiediensten zul len na 1 Juni a.s. bekend ma ken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. EIERBON VOOR KINDEREN Op 29 Mei zal een bon wor den aangewezen, waarop voor personen, geboren in 1932 of later één ei per verbruiker verkrijgbaar zal zijn. Sjahrir over de Nederlandsche voorstellen. In een persconferentie heeft fcJjahrir de reactie in het binnenland op de Nederland sche voorstellen geschetst als een teleurgestelde stemming". Z.i. gaan de laatste voorstel len niet zoo ver als met dr. van Mook en Clark Kerr was besproken, speciaal t.a.v. Su matra. Ook deelde Sjahrir mede, dat er een wijziging in de re- publikeinsche regeering zal komen, evenals in de leiding 'van de T.R.I. (het leger). President Truman doet een beroep op het spoorwegpersoneel. De president de V.S., Tim- man, heeft in zyn radiorede een beroep op alle spoorweg beambten en -arbeiders ge daan om het werk vóór Za terdag 16 uur te hervatten. Indien dat niet geschiedde, zoud hij genodzaakt zyn met alle middelen, waarover hij beschikt, de treinen te doen loopen, waarbij hy gebruik zou maken an het leger en bescherming zou bieden aan werkwilligen. PETIOT ONTHOOFD. De Fransche massamoorde naar dr. Petlot. die minstens 26 menschen vermoord heeft is hedenmorgen te Parijs ont hoofd. Nieuws in een notedop Het agentschap Tass de menteert het bericht, dat Duitsche officieren in het Roode leger zouden zyn opge nomen. Het Russische leger heeft geen behoefte aan bui- tenlandsche en om bijzondere reden en zeker niet aan Duit- sche officieren. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen, bracht secretaris, mr. J, G. Veltman Fruin, het jaarverslag uit, waarbij in het bijzonder werd herdacht het overleden lid prof. dr. J. Huizinga historicus van grooten naam, ook buiten Ne derland. Als thesaurier werd geko zen mr. J. H, Cl Heyse, tot be stuursleden dr. B. D. H. Teile gen en dr. W. S- Unger. Voor het eerst sinds jaren konden 82 nieuwe leden worden be noemd. Na afloop der vergadering bezichtigden de leden het ge reorganiseerde gedeelte van het museum. HET FILMFESTIVAL 1946. In aansluiting op ons vroe ger bericht betreffende het Filmfestival 1946, kunnen wij thans melden, dat in Middel burg vier speciale filmvoor stellingen zullen worden gege ven en wel „Geschiedenis der film" en „The Kid" (11 Juni), „Potemkin" (18 Juni), „Fu ry" (25 Juni) en „The way ahaed" (2 Juli). FRIENDS RELIEF SERVICE VERTREKT. Het hulp-team van de En- gelsche Quakers-organisatie, de „Friends Relief Service" dat vanaf December van het vorige jaar op Walcheren werkzaam is geweest en o.m. de distributie van klee ding uit Engeland en Ameri ka, schurftbestrijding en de uitreiking van speciale voe ding d,er hand heeft genomen zal begin Juni uit Middel burg, waar zij in ,,De Sprenck" haar kwartier had, vertrekken. In verband met dit vertrek zouden de leden van 'tteam graag afscheid willen nemen van hun Walchersche mede werkers en vrienden. Zij* zul-* len thuis zijn Seissingel 4, Middelburg op .Woensdag 29 Mei, van 4 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Na den arbeid op Walche ren zal het team als zoodanig waarschijnlijk uit elkaar gaan. Zooals bekend was de leider dr. Fred Cornelissen, reeds eerder naar Frankrijk vertrok* ken. j Stichting 1940-45. De opbrengst van de van 28 April4 Mei '46 gehouden col* lecten der Stichting '40-'45 be droeg in de gemeenten: Aag- tekerke 279,50; Aardenburg 1347,64; St. Annaland 671,95; Breskens 1295,61;! Cadzand 204; Domburg 887.75; Ellewoutsdijk 202 98 ct.; 's-Heerenhoek 505,65; St. Jansteen 2163.85; Krab- bendyke 1648,45; St. Maar tensdijk 1133,90; N- en SL Joösland 1474,90; Noord- welle 229,85; Oostburg 1468,12; O.- en W.-Souburg 889,50; Oud-Vossemeer 565; Rotranchement 294; Rüland- Bath 518,54; Ritthem 126a Scherpenisse 615,35; Schoon- dijke 5652; Serooskerke (S.)] 89,50; Tholen 2704,60; Waarde 427,90; Wemeldinge 1157,45; Wissekerke 1732 51 ct.; Wolphaartsdyk 1748 69 ct,; Yerseke 12.111,35 Zaamslag 2368,95; Zoute lande 3J6.60. Totaal 44.832 9 ct.. Dit is de opbrengst van gemeenten, van de overige 71 gemeenten in Zeeland is het nog niet binnen. ONTSLAG BURGEMEESTER STAVENISSE. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 15 Mei 1946, met tbepassing van het K.B. van 10 Oct. 1945, aan den heer W. Hanssens eervol ontslag verleend als burge meester en ambtenaar van den burgelijken stand der gemeente Stavenisse. gen werden aangebracht. In het ruim zijn nu, behalve de „Toko" twee gescheiden kleed ruimten ingericht voor 50 jon gens en 30 meisjes, terwijl de cabines boven nog voor 20 an dere zwemmers of zwemsters plaats bieden. Voorts werd ook op het instruetiedek ruim te gewonnen door het ver plaatsen van eenige luiken. Het ruim kreeg 24 patrijspoorten, een betonnen vloer, èen goede installatie om water weg te pompen, enz. Ook aan dek wer den verschillende vernieuwin gen getroffen. Een groot gedeelte van het werk werd door de V.R.B. met eigen krachten in den vrijen tijd uitgevoerd en terecht mo gen deze menschen trotsch zijn op het resultaat: keurig geschilderd in de Vlissingsche kleuren en in alle opzichten tot in de puntjes verzorgd, zal het schip volgende week Za terdag gereed zijin om de zwemmers en zwemsters te ontvangen. De V.R.B. zal hier 's avonds zwemmen, terwijl de uren overdag zijn afgestaan aan de Vlissingsche zwemclub, welker zwembad geheel vernield werd. Een mooi staaltje van spor tieve samenwerking. De wa terpoloclub „De Zeehond" heeft dagelijks d-w.z. op werk dagen, want op Zondag is het schip in ruste van 56 uur de beschikking over de outil lage. Wanneer deze zweminrich ting, welke wel heel sterk af wijkt van wat men gewoonlijk onder een zwembad ver staat, maar daarom toch niet minder practisch is, straks geopend zal zijn, hoopt men ook met het zwem onderricht aan de jeugd en het zg. school zwemmen weer te kunnen be ginnen. Hiervoor zijn reeds be sprekingen tusschen het ge meentebestuur en de V.Z.C. gaande. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat de heer P. van Anraad als instructeur badmeester zal optreden. Bussen gaan rijden tot het strand. Met ingang van het badsei zoen begin Juni, zullen de bussen van den dienst Vlis singenMiddelburg hun rou te uitbreiden tot aan het strand, zoodat vooral de vele verwachte strandbezoe- kers uit Middelburg en Sou burg hiervan zullen profitee red Het eindpunt Betje Wolff- pleïn wordt dan een halte plaats. DE GROOTE BUSSEN KOMEN. Zeer binnenkort worden enkele groote nieuwe bussen voor 80 passagiers met trae tor voor den dienst Vlissin genMiddelburg verwacht. Zij hadden er reeds kunnen zijn, indien de staking in de Rot- terdamsche havens geen stag natie in de aflevering had ge bracht. OPROEPINGSKAARTEN VOOR DE A.S. VERKIEZING. Nu met de verzending dei oproepingskaarten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland, welke zooals bekend is, op 29 Mei a.s. zal plaats vinden, een aanvang is gemaakt, behoeven degenen die voorshands geen kaart hebben ontvangen, zich daar over niet ongerust te maken, aangezien de verzending, die per post geschiedt stemdis- trictsgewijze plaats heeft en dus eerst langzamerhand elk stemgerechtigde in het bezit een er oproepingskaart zal ko men. Drie dagen vóór den dag der stemming zullen alle kaar* ten bezorgd zijn- Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen en meent er een te moeten heb ben, kan ter gemeente-secre tarie (3e afd.) daaromtrent in lichtingen verkrijgen. JAARVERGARERING EJHB.O. Dezer dagen hield de afdee- ling Vlissingen van de Ned. Vereen, voor E.H.B.O. haar tiende jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Vader, gaf een kort overzicht van het werk der vereeniging in de afgeloópen periode. De secretaris wees in zijn. jaarverslag op het vele werk in het, af geloopen jaar ver richt. Een nieuwe cursus met 25 nieuwe leden is aangevangen onder leiding van den docent dr. Petersma, in verband met ontstentenis van dr. Schreu- der. Op het badstrand werd 106 maal hulp verleend, terwijl de leden individueel 76 ongevallen behandelden. Van hethoofdbestuur werd een oorkonde ontvangen als blijk van waardeering voor het "e werk door de afdeelingen in de oorlogsjaren gedaan. Het jaarverslag besloot met een opwekking tot steun aan de vereeniging. De propaganda-commissie werd opnieuw geïnstalleerd en deze zal evenals voorheen het werk met kracht aanvatten. BENOEMING JEUGDLEIDER De kerkeraad der Ned, Herv. gemeente te Vlissingen be noemde tot jeugdleider den heer J. W. Jansen Schoonho ven, thans werkzaam als leider van een jongenspaviljoen in de Martha-stichting te Alphen a, d. Rijn. Zoutelande RECTIFICATIE. De heer 3,. van Vulpen, te Zoutelande, werd benoemd tot hoofd van de Bijz. Lagere school te Herkingen en niet tot onderwijzer, gelijk eerder werd gemeld. lechtbank Middelburg Uitspraken. L. van Dijke, uitspr. 1 jaar m 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. A. den Braber, als voren. Voor beiden was de eisch 5 jaar gev. straf met aftrek voorarrest. C. van Vossen: Uitspraak: maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Eisch was 6 maan den gev. straf. J. A. de Meyer: Uitspraak 6 maanden gev. straf met 3 jaar proeftijd, wat onmiddel lijke invryheidsstelling betee- kende. Eisch was 6 maanden gevan genisstraf. B. P. Bijtenhoorn: vryspraak. Eisch was 5 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. B- Poot: uitspraak: 3 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest; eisch was 4 jaar gevangenisstraf. G. M. Wijkhuizen: 1 jaar fevangenisstraf met aftrek eden. Eisch was 1 jaar en 6 maanden met aftrek voorar rest. C. J. Koenders: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek heden. Eisch was 8 maanden gev. straf met aftrek. J. de Maat: 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3jaar proeftijd en 500 bs. 3 maanden hechtenis, wat onmiddellijke in vrijheidstelling beteekende. De eisch was 7 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10