PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Veiligheidsraad laat Per zie nog niet los. De Roode Pimpernel op Java. Prinselijke reis naar Zwitserland ten einde. Middenstand en wederopbouw. UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Hoofdredacteur G. BafltatIJn (met redactioneelc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firraa- F. van de Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand :.J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Sclioch. Vlls singen. Verschijnt dagelijks, belulve op Zon en feestdagen. Vrijdag 24 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 120 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2.— WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Bureaux gevestigd te Viissingen Walstraat 58-6(if tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Ooes Turfkade 15. tel. 2475. Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren PREMIER SOELTANEH ONDER SOVJET-DRUK? Lidice gewroken. Na een betrekkelijke rust van eenige weken is Woens dagavond in New-York de Vei ligheidsraad weer in den schijnwerper der internationale belangstelling verschenen en weer was hot de kwestie Perzië, die op het tapijt kwam. En even hardnekkig als Gro- myko zijn woord gestand deed en weg bleef, even standvas tig weigerde de Raad om de Perzische klacht als afgedaan te beschouwen. Erg duidelijk is de zaak dan ook nog niet, vooral, omdat de houding van .den Perzischen ambassadeur in Washington, Hoessein Ala, niet geheel in overeenstem ming schijnt te zijn met in structies uif Teheran. Prins Firoez, de minister van propaganda, noemde de verklaring van Ala over Rus sische inmenging in de Per zische aangelegenheden niet gerechtvaardigd, daar er als 'gevolg van de evacuatie van het Roode Leger geen sprake meer kan zijn van inmenging. En hij veegde er aan toe, dat de strijd in Perzië geëindigd was. De leider der regeering van Azerbeidsjan ging nog veel verder en noemde Ala „een verrader en een misda diger, die voor het gerecht moest komen, als hij ooit naar Perzië zou terugkeeren". Geen wonder dus, dat Stet- tinius Woensdagavond het verslag van de Perzische re- CHAOS IN BEVOLKINGS REGISTER. In Utrecht hebben 9000 kiezers niet ge stemd. Van de 104.000 stemgerechtigden wer den er nl. slechts 94.000 opgeroepen. Na de bevrijding ble ken zelfs 28.000 kaarten van de bevolkingsadmi nistratie te zijn ver- valscht of verduisterd. De reconstructie van het Bevolkingsregister heeft inmiddels dus al resul taten opgeleverd! Thans wordt er met man en macht gewerkt om de overgebleven on juistheden .nog voor de Staten-verkiezingen zoo veel mogeüijk weg te werken» Sowjet-Unie lid van nood-Voedselraad? De Ver. Staten, Engeland en Canada hebben voorgesteld Rusland op te nemen als lid van den door hen voorgestel den „Internationalen noodvoed- selraad", die door 20 landen zou worden opgericht en be stuurd door een uitvoerend co mité, waarin zeven landen vertegenwoordigd zijn. Engeland en Egypte. ONDERHANDELINGEN OPGESCHORT. Het Egyptische f publiek heeft bij verrassing vernomen van berichten, volgens welke de onderhandelingen tusschen Egypte en Engeland over de herziening van het verdrag van 1936 zijn opgeschort. Wel wordt het contact tusschen beide regeeringen in stand ge houden. De Egyptische pers werpt de schuld van de opschorting aer onderhandelingen op de in het Britsche ontwerp-verdrag omschreven voorwaarden. Men noemt dit onderwerp „moeilijk te verteren". Het verschil van meening zou voornamelijk voortvloeien uit de Britsche aanspraken op gebruik van Egyptisch grondgebied in ge val van oorlogsdreiging, en an derzijds uit het Egyptische ver langen. dat de evacuatie der Britsche troepen binnen een jaar voltooid zal zijn. Vorrlnk over de politieke mogelijkheden. In een te Almelo gehouden vergadering van de Party van den Arbeid heeft de voorzitter der partij, dè heer Koos Vor- rink, met dén meesten nadruk betoogd,' dat de Partij van den Arbeid nooit zal deel uitmaken van een nationaal kabineit. Het meest voor de hand ligt een samenwerking met de Kath. Volkspartij. Er zijn partijgenooten, aldus zeide spr., die meenen, dat de P. v. d. A. nu. maar in de oppositie moet gaan. Maar dat is een kniidenierspolitiek, waarvan wy niets moeten hebben. Spr. meende, dat met de Kath. Volkspartij samen te werken is ondanks haar reactionnairen vleugel. Maar als er samen gewerkt wordt dan uitsluitend op den grondslag van bepaal de voorwaarden: nationalisatie van de mijnen, nationalisatie van de Ned. Bank, uitvoering van het welvaartsplan en be paalde maatregelen, zooals deze door minister Vos uitge stippeld zijn. geering over de ontruiming onvoldoende noemde en er bij den Raad op aandrong weder om het optreden in deze zaak uit te stellen, daar niet vol doende basis aanwezig is om" handelend op te treden. De Britsche afgevaardigde Cado- gan sloot zich hierbij aan en alleen de Pool dr. Lange, wilde de besprekingen eindi gen. Op voorstel van dr. van Kleffens werd Hoessein Ala uitgenoodigd aan de conferen tietafel plaats te nemen, ten einde sommige der vragen, die door de leden waren gesteld, op te helderen. Deze noemde een telegram van zijn premier, waarin geloof werd gehecht aan mededeelingen van „plaat selijke bewoners" van Azer beidsjan over het vertrek van Russische troepen uitè deze provincie, niet afdoende. De moeilijkheden in Azerbeidsjan waren volgens Ala het gevolg van vroegere inmenging. Een vijandelijk leger van opstan delingen, geschapen onder toe zicht van de Sovjettroepen, verhinderde de strijdmacht van de regeering om Azerbeidsjan binnen te trekken. De Sovjet ambassadeur te Teheran had getracht om den premier Soel- taneh over te halen in te stemmen met hetgeen de op standelingen wenschen. Ala noemde dit inmenning en zeide, dat hij den Raad niet kon me- dedeelen of deze inmenging heeft opgehouden „daar wij in Azerbeidsjan geen gezag heb ben". Nadat aldus Ala was ge hoord, verklaarde Stettinius, dat het fout zou zijn de Per zische kwestie te laten vallen. Ten slotte werd besloten om de bespreking voor onbepaal- den tijd te verdagen, waarbij de leden het recht krijgen de kwestie op elke gewenscht moment weer op te werpen. Een kort bericht meldde gis teren, dat Karl Herman Frank volgens radio Praag, in het openbaar is opgehangen. Bij het lezen van den naam Frank gaan de herinneringen terug naar 1943, toen op een avond de B.B.O. het bericht bracht van den doodelijken aanslag door Tsjechische patriotten op Heidrich, den toenmaligen protector van het dappere Tsjecho-Slowakije, 'n nazi, die zich zoo gehaat had gemaakt, dat de opgekropte gevoelens slechts op deze wijze een uit weg konden vinden. Een golf van verontwaardiging ging door de vrije wereld, toen be kend werd, dat als repressaille voor dezen aanslag net Tsje chische dorp Lidice geheel was uitgemoord. De bewoners van Putten konden toen nog niet vermoeden, dat hun dorp nog eens als een Hollandsch Liaice een dergelijk lot zou ondergaan Aan de schanddaad van Li dice blijft voor eeuwig de naam verbonden van Frank, den opvolger van Heidrich. Na drie jaar heeft Frank zjjn tol aan de gerechtigheid moe ten betalen. Zijn dood zal door niemand worden betreurd! De Koningin ontvangt fractie-voorzitters. H.M. de Koningin heeft in verband met de kabinetsvor ming de heëren prof. mr. C. P. M. Komrne, voorzitter van de fractie der Katholieke Volksparty; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzit- tpr van de fractie van de Party van den Arbeid; J. Schouten, voorzitter van de anti-revolutionnaire fractie; G. Wagenaar, voorzitter van de communistische fractie in de Tweede Kamer der Staten Generaal ter bespreking op het paleis So es td ijk ontvangen. BESCHERMING VAN ONZE MOLENS. Van de vele water, en wind molens, die eertijds ons land schap sierden, zijn er helaas vele onder sloopershanden ge vallen. Hiermede ging een be langrijk stuk Nederlands che cultuur teloor. De minister van 0.,K. en W. heeft thans besloten, dat in den vervolge, voorloopig tot 1 Juni 1947, alle wind- en water molens als monument zullen worden beschouwd en niet ge sloopt mogen worden dan na voorafgaande toestemming van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg. 40.000 Amerikaansche mijn werkers zullen Zaterdag niet gaan staken. Zij zullen onder leiding van de regeering het werk veertien dagen voortzet ten. Kapitein Clarke bevrijdde meer dan 200 Nederlanders uit de kampen der extremisten. Mr. Slamet in Nederland. Een Engelsche officier, ka pitein F. A. Clarke, die over ge^el Java bekend staat als de „Scarlet Pimpernel" en lie nog slechts twee maanden ge leden de bevrijding van door de Indonesische terroristen ge vangen genomen Nederlanders beraamde, is thans terug in Engeland. Hij vertelde aan een verslag, gever, hoe hij meer dan 200 mannen, vrouwen en kinderen uit de streng bewaakte gevan genkampen der extremisten wist te smokkelen. Kapitfin Clarke, die één keer door de Indonesiërs werd ontvoerd en vijf maal in hinderlaag viel, zei, dat het werk, dat hij met deze red dingspogingen deed, geheel los stond van zijn werk als politiek Intelligence-officer. In feite was het een negeeren van de order van zijn brigadier-gene raal. Dag op dag trok kapitein Clarke erop uit, om, ongewa pend en slechts gekleed in een shirt met de woorden „Great Britain" de grens te overschij- den en het Indonesisch gebied rond Bandoeng binnen te drin gen. Gala-receptie aan den Bondsraad aangeboden. Eens sleurden de Indonesiërs hem uit zijn wagen en brach ten hem naar een plaatselijke gevangenis. Men vertelde hem, dat hij onmiddellijk zou worden neergeschoten. „Ik ken het temperament der Indonesiërs' aldus kapitein Clarke en ik begon met stevig tegen hen te keer te gaan en te eischen, dat er een Indonesisch hoofdoffi cier zou worden geroepen. Mijn bluf had op wonderlijke wijze succes. De Indische redacteur van het A.N.P. heeft een onder houd gehad met mr M. Sla- met. In 't zich ontwikkelende gesprek zeide mr. Slamet, dat zijn politieke opvattingen in" zake de Indonesische kwestie overeen stemmen met die van den afgetreden G. G. Hij legde er verder den na druk op, dat hij naar Neder land is gekomen als particu lier, terwijl zijn voornaamste doel is de publieke opinie, weL ke hier te lande over de Indo nesische kwestie bestaat, te peilen. Daartoe wenscht hij in contact te komen met alle la gen der bevolking, speciaal ook met de jeugd. DR. VAN MOOK NAAR SINGAPORE. Naar verluidt zal dr. van Mook, vergezeld van zyn advi seurs, waaronder kolonel Ab- doel Kadir en kapitein Tahija. naar Singapore vertrekken ten einde besprekingen te voeren met Lord Louis Mountbatten. By prachtig weer maakten Prinses Juliana en Prins Bern- hard in de omgeving van Bern een autotocht, die bijna drie uur duurde. Het was een rit, die over met loofbosschen be dekte heuvelen en langs vruchtbare, groene dalen ging. Onderweg werd herhaaldelijk stilgehouden opdat men van het vaak unieke uitzicht kon genieten. In een klein plaatsje, op 10 km. van Bern, gebruikte het Prinselijk paar 't middagmaal met den Bondspresident Ko- belt en den Bondsraad Von Steiger, in een landelijk res taurant genaamd „Zum Lö- wen". Voor den ingang van het restaurant stond een groepje Nederlandsche kinde ren opgesteld. Aan de Prinses werd een mooie ruiker aange boden. Geruimen tijd onder hielden de Prinses en de Prins zich met deze kinderen, die voornamelijk uit Delft en om streken kwamen. Na het noenmaal begaf de Prinses zich naar „Lohn", aan gezien de tocht haar nogal had vermoeid. Prins Bernhard be zocht vervolgens de militaire staatsstallen, waar prachtige demonstraties op hippisch ge bied ten beste werden gege ven. Men kwam niet alleen onder den indruk van de schit terende paarden, maar tevens vam den hoogen stand van de Zwitsersche dressuur. Een ter eere van den Prins gehouden nummer jachtspringen leverde het4 bewijs, dat de rijvaardig heid van de Zwitsers op een hoog peil staat. De dag werd besloten met een galareceptie, die door het Prinselijk paar aan den voltaL ligen Bondsraad en vele offici- eele Zwitsersche persoonlijk heden werd aangeboden. Dit evenement beteekende tevens het officieele einde van het Nederlandsche staatsbezoek aan Zwitserland, HET VERTREK. Gistermorgen om even over acht verlieten Prinses Juliana en Prins Bernhard het „Lohn". Bondsraad Petit Pierre nam afscheid van het Prinselyk paar, en wenschte hun behouden thuiskomst toe. Prin ses Juliana en Prin3 Bernhard betuigden aan den Bondsraad hun hartelyken dank voor de buitengewoon sympathieke ontvangst en de groote harte lijkheid, waarmede regeering en volk him tijdens het bezoek hadden omgeven. Vervolgens .vertrok het Prin selijk paar in gezelschap van den chef-protoool, den heer Cuttat naar Genève. teneinde een bezoek aan het Interna tional Roode Kruis aldaar te brengen, en tevens het bureau te bezoeken, dat de belangen der krijgsgevangenen behar tigt. Het Prinselyk paar vertrok omstreeks drie uur van het vliegveld Cointrin bij Genève naar Nederland. Spoorwegstaking in de V. S. begonnen. Donderdagavond is de sta ing van het spoorwegpei ïel in de Vereenigde Staten begonnen. 250.000 man zyn hierbij betrokken. De conferen tie, tot bijlegging van het con flict, welke Donderdagmiddag in het Witte Huis zou worden gehouden, is tot hedenmiddag verdaagd, zonder dat men tot eenigerlei beslissing was ge komen. Prinselijk paar in ons land terug. Gisteravond om 18.30 uur zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard na een zeer gunstige vlucht van onge veer twee en een half uur op Soesterberg geland Ook ditmaal bestuurde Prins het toestel we§r zelf. De Prins en de Prinses hebben zich na aankomst onmiddellijk naar het Paleis te Soestdijk be_ geven. JAN VAN ZADELHOFF OVERLEDEN. Jan van Zadelhoff, een van de veteranen van de sociaal-de mocraten hi ons land, is op 78_ jarigen leeftijd te Dordrecht overleden. Jarenlang is hij een van de vooraanstaande Kamer, leden voor de S.D.A.P. ge weest. Heden werd het stoffe lijk overschot te Velsen ge cremeerd. Ir. Gerber en dhr. Abspoel spraken voor Handelsbelang. Levendige debatten. Warm te verantwoorden dat heeft ir. J. Gerber, de di recteur van het Streekbureau Walcheren, het ongetwijfeld gehad in de Woensdag te Mid delburg gehouden ledenverga dering van de Ver. Handels belang. Hij gaf de tjokyolle confrériezaal van het Schut tershof allereerst een uiteen zetting van h$t werk van zijn bureau, wees op de moeilijk heden bij de verdeeling van materiaal en arbeidskrachten en stelde voorop, dat het ge ïnundeerde gebied vóór diende te gaan bij de hulpverleening. De herbouw in de steden moet daardoor even wachten, maar toch staat voor het loopende jaar reeds de bouw van 200 nieuwe woningen op het pro gramma en alle krachten moe ten worden ingespannen om dit programma uit te voeren. Men is druk doende om ba rakken te bouwen om de ar beiders, die van huiten zullen komen, te huisvesten. Deze barakken kosten niet minder dan een ton! Als zij gereed zijn, kunnen de arbeiders ko men! VRAGEN EN GRIEVEN. Na deze uiteenzetting be stond er gelegenheid om vra gen te stellen en kwamen de grieven, die men tegen het Streekbureau heeft, los. De heer Henning toonde bijv. een aantal foto's van Eanden, die half herbouwd zijn. ie werkzaamheden zijn na de bevrijding niet hervat, hoewel het materiaal en de menschen aanwezig waren. De panden blijven onvoltooid staan, de balken verrotten en de muren verzakkenEn dat terwijl voor y, D, nieuwbouw wordt verricht! Deze nieuwbouw is overigens niet blijvend en nog altijd is materiaal voor het herstel van de half voltooide panden aanwezig, maar de vergunning voor het afmaken komt niet. De heer Henning oefende daarop scherpe critiek uit en verzekerde onder luiden bijval der vergadering, dat als Middelburg niet spoedig ge holpen wordt, het Veere ach terna gaat Ir. Gerber verklaarde, dat deze panden dadelijk aan de orde komen als de ergste nood in de inundatiegebieden is gelenigd en dat alles op ge brek aan werkkrachten vast zit. De heer Jeronimus stelde zich op het standpunt, dat de voltooiing van de panden waaraan reeds begonnen was, vóór had moeten gaan brj de hulp aan het inundatiege- bied en zeker by den tijde- lijken nieuwbouw van V. D., een zaak, waardoor de middenstand zich bedreigd voelt. De heeren Kunst stelden tegenover V. D. het feit, dat zij in staat waren in Mid delburg een waardevolle klein- industrie te vestigen, met flinke orders van circa een ton uit het buitenland. De firma had toezegging voor noodza kelijke uitbreiding van de be drijfsruimte maar terwyl V. D. wordt uitgebreid, ge beurt er aan hun pand niets en dat, terwijl deze firma een aanbod heeft van gratis be drijfsruimte in Rotterdam en nu te Middelburg de orders verloren ziet gaan. Zij wil niet deserteeren, maar anders draaiden zij Middelburg den rug toe. De heer Gerber antwoord. de, dat hy een volledig be grip had voor de moeilijke po sitie van den middenstand, maar dat hij niet iedereen te gelijk tevreden kan stellen. Hij heeft nu V. D. als be langrijke zaak geholpen en dat heeft critiek uitgelokt. Dat zou by iedere zaak het geval geweest zijn. Als er vol doende materiaal en personeel is, gaat alles veel vlotter dan nu. Daar zit alles op vast. De heer Poppe pleitte ver- volgens voor spoedig herstel van zijn winkelpand en drong aan op meer contact met den middenstand en de vorming van een adviescommissie, die mede zal bepalen welke pan den voor dienen te gaan. De heer Gerber antwoordde, dat reeds adviezen worden vraagd, zoowel van B. en als van de Stichting Herstel Zeeland 1945 e.a. en uit de vergadering gingen daarna stemmen op, die pleitten voor het geïnundeerde gebied, om dat de middenstand het toch ook van de dorpen moet heb ben. De meeningen liepen dus min of meer uiteen. Nadat de heer Gerber nog maals de verzekering had ge geven, dat hij een open oog heeft voor de belangen van den middenstand en steeds bereid is tot het geven van inlichtingen, werd het debat gesloten. Aan deze uiteenzetting van de heer Gerber was vooraf gegaan een causerie van den directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, den heer B. J. M. A. Abspoel, die op zeer overzichtelijke wijze de technische voorbereiding! van den wederopbouw van Wal cheren schetste. Ook na zyn uiteenzetting was gelegenheid tot vragen stellen en daarbij kwam on der meer de schade-vergoe ding weer even om den hoek kijken. Wederom werd erop gewe zen, dat Middelburg gedu peerd W doer de schadever goeding volgens taxatiewaarde en dat er een vergoeding vol gens vervangingswaarde moet komen. Het klassieke voor beeld van den middenstander, die 6300 voor zijn pand ver goed krijgt en aan herbouw- kosten 97.000 op tafel moet leggen en dus geruïneerd wordt, kwam weer ter tafel. Van andere zyde werd ge pleit voor het toestaan van doeltreffende etalageruimte ih de nieuw te bouwen panden. Bevestigend antwoordde de heer Abspoel op de vraag, of het mogelijk is, dat als iemand niet herbouwt, de hem toege wezen grond aan een ander wordt toegewezen. De per soon in kwestie wordt dan echter tijdig gewaarschuwd. Overigens verzekerde de heer Abspoel, dat er ruim schoots animo is om te bou wen. De plannen zijn geheel gereed en als er maar arbei ders en materiaal komen, kan met den herbouw begonnen worden. Nog werd gevraagd of het mogelijk is, dat iemand in plaats van in Zeeland elders herbouwt. Ook deze vraag w^rd bevestigend beant woord, maar daar het van belang is, te voorkomen, dat een plaats leeg stroomt, wordt toestemming daarvoor slechts bij zeer hooge uitzondering verleend. De voorzitter van Handels belang, de heer L. A Stof- koper, die de besprekingen had ingeleid, vatte na afloop het debat op kernachtige wyze sa men, door te verklaren, dat veler belangen bij den weder opbouw in het spel zijn en dat ieder wenscht. dat Middelburg en geheel Walcheren zoo spoe dig mogelyk in oude glorie herrijzen. Stad en platte land hebben beiden aanspraak op snelle en doeltreffende hulp en zijn op elkander aan gewezen. Als bij den weder opbouw aan beider welzijn aandacht wordt besteed, zijn allen daarbjj gebaat „De Naamloozen van 1942' Moge het oordeel over de dramatische waarde van De- fresne's tragi-comedie: „De Naamloozen van 1942" zeer verschillend zijn, over de uit stekende kwaliteiten van de opvoering door het Amster- damschRotterdamsch Too- neelgezelschap kan weinig ver schil van meening bestaan. Inderdaad is het stuk niet sterk: te veel woorden en te weinig actie! Er wordt te veel geredeneerd en betoogd zonder dat de schrijver er in is ge slaagd den dieperen achter grond van de handeling tot een levende, grimmige werke lijkheid te maken. De vijf be- dryven waarvan het derde wel heel zwak is. bieden om met Potgieter te spreken ten slotte toch weinig meer dan een product van de ,,co- pieerlust des dagelijkschen le vens" hoe gruwelijk dit leven voor deze naamlooze familie van gemengden bloede dan ook moge zijn. Dat bet stuk ons, ondanks deze onmiskenbare ftekortko- mingen, toch boeit, dankt het, behalve aan 't goede spel en de uitstekende regie van den schrijver zelf. welke er vrijwel voortdurend in slaagden de juiste sfeer te scheppen, waar schijnlijk in hoofdzaak aan de omstandigheid, dat wij allen den Duitschen hiel aan den lyve hebben gevoeld. Wellicht "igt ook hierin de verklaring voor de soms al heel wei nig enthousiaste beoordeelin gen van het stuk bij de op voeringen in Engeland. Van de medespelenden wil len we Jo Sternheim. en Mien van KerckhovenKling inéén adem noemen.De wyze, waarop zij het „Joodsch-Ari sche" echtpaar uitbeeldden, droeg eigenlijk de geheele voorstelling- Daarna komen dan de kinderen, die ieder op hun wijze aan het verzet tegen de onderdrukking hun deel hebben, gespeeld door Mieke van Oorschot, Alex Faassen en Robert de Vries, de lawaaierige oom Alfred van Anton Burg- dorffer en een zeer goede re chercheur van Jaques Snoek, Ook de kleinere rollen waren goed bezet. Een afzonderlijke vermelding verdient Hetty Beck als de oude, getrouwe werkster, wier levendige figuur en ongezoute opmerkingen de spanning vaak op het juiste moment even braken. Al met al zyn de voorstel lingen welke de Z.V.U. deze week in Axel en Middelburg deed geven en in Zierikzee en Goes nog zal brengen, mede door de groote belangstelling een alleszins verdiend succes geworden. H.AJ3. CONTACTDAG G.OJ.WJL Op Hemelvaartsdag 30 Aiei 1946 organiseert de gemeen schap van oud-illegale werkers in Nederland in het openlucht theater te Oisterwijk een con tactdag voor de leden uit Zee land, 1 oord-Brabant en Lim burg. Op deze contact-bijeen komst zullen verschillende sprekers het woord voeren. Zoo zal o.a. de heer Zuidema uit Goes spreken over het onderw „Vrij Onverveerd", Vllssingen. VOORDRACHT PATER HENRI DE G REEVE Dinsdagavond trad in de Scheldehal te Viissingen pater Henri de Greeve op, met het door hem zelf geschreven stuk „Het vierde Beest". Het stuk kwam in Januari 1944 in een interneeringskamp tot stand en is opgedrage- aan zijn mede geïnterneerde: wie hij het in Februari :4 heeft voorgelezen. Het geeft een psychologisch con flict weer tusschen twee Ober- sturmführer der Gestapo, van wie de een de Nazi-terreur verafschuwt, terwijl de ander deze verafgoodt. Het stuk zelf bevat enkele zwakke plekken, maar heeft daarnaast de verdienste, dat de hoor der, naast alle beestachtig heid van het Nazi-regime, toch het geloof in 'het „goede"in den mensch en ook in de Duitschers behoudt. Ook hier in verloochent pater de Gree- ve's idealisme zich niet, te meer waar aan het eind het besef is gegroeid dat er, hoe wel de weg lang en moeilijk is, er voor Duit9chland een weg terug is! De stampvolle zaal heeft met groote aandacht de voor dracht gevolgd en zoowel aan het begin als aan het eind van de vergadering brachten de aanwezigen pater Henri de Greeve een ware ovatie. De voorzitter van de plaat selijke Katholieke gemeen schap, de heer Th. Andidessen, opende en sloot de vergade ring met een kort woord. Woensdagavond heeft pater de Greeve zijn stuk ook in Middelburg voorgedragen. Middelburg Filmfestival 1946. Het is dit jaar precies een halve eeuw geleden, dat Lu- mière te Parijs de eerste open bare filmvoorstelling gaf. Het comité „Filmfestival 1946" gedenkt, dit jubileum met een serie nachtvoorstellingen in 21 steden, waaronder ook Mid delburg. Deze voorstellingen beoogen een selectie te bieden uit de groote en onvergetelijke films der afgeloopen vijftig jaren. Zij vinden plaats onder auspiciën van het Centraal Bureau in het kader van „De Kunst gaat door het vrije land". De bioscoopexploitanten hebben een deel der recette ter beschikking gesteld van het fonds van het Centraal Bureau. Het „Filmfestival 1946" werd mogelijk door den steun en medewerking van den Ned. Bioscoopbond en het Ned. filmbedrijf. In de ingeschakelde steden zal men een zestal voorstellin gen geven, waarbij ó.m. zullen worden vertoond René Clair's „Chapeau de Paille", en „Sous les toits de Paris", Chaplin's „The Kid", „Potem- kin" van Eisenstein, „Moeder" van Pudovkin en. „Aarde" van Dwoschenki, Dreyer's „Pas sion de Jeanne d'Arc" en „Fu ry" van Fritz Lang. De film- society stelt Birth of a na tion" van D. w. Griffith be schikbaar. Onder de nieuwe films die het overzicht afslui ten, is „The Foreman went to France" van Frend, Ook „The Happy Singers'* oogstten veel succes. Een der aanwezigen dankte namens al len voor den gezelligen en goed geslaagden avond. GOUDEN E CHTVEREE NIGIN G. Woensdag vierde het echt paar MurkGeljon te Mid delburg zyn 50-jarige echtver- eeniging, met medeleven van de geheele buurt. Om 6 uur 's ochtends bouwde de buurt- vereeniging Nieuwe haven Hoogstraat al een eerepoort voor de deur van het gouden echtpaar. En ook den verderen dag heeft het bruid en brui degom, die resp. 68 en 70 jaar tellen, met hun kinderen en kleinkinderen niet aan be langstelling ontbroken. O.- en W.-Souburg AFSCHEID VAN DE DENEN. Het Deensch Relief Team, dat hier op Souburg een half jaar geheel belangeloos heeft gewerkt voor de bevolking voor Souburg, zal morgen Souburg gaan verlaten. He denavond zal het officieel af scheid nemen van Souburg in het gymnastieklokaal; om eerst 7 uur van het gemeente- tebestuur en diverse samen tebestuur en diverse instel lingen, van 8 tot 9 uur van de Souburgsche bevolking, die door deze Denen in den meest letterlijken zin, uit de mod der" zyn gehaald. DE VERDYVENEN BRIEVENBUS. Toen de postambtenaren deze week des morgens de bus gingen lichten op het Marnixplein te Souburg' bleek deze verdwenen te zyn. Deze noodbus die aan een boom was gespijkerd, was losgeraakt en lag op den grond. Een bewo ner die dit zag heeft zich over de bus ontfermd en mee genomen naar huis en correct aan de post afgeleverd. Deze week nog zal een nieuwe brievenbus aan het wachtlokaal voor de autobussen worden bevestigd, terwijl er tevens een aangebracht zal worden op den Nieuwen Abeele. BEATRIX-KLEUTER SCHOOL. De „Beatrix"-kleuterschool alhier, die ook al het slacht offer der bezetting was gewor den, zal binnenkort weer wor den heropend in een pand aan den Ouden Vliss. weg, on der leiding van de vroegere fröbelonderwijzeres, mej. Wis se. Dat hieraan groote be hoefte bestaat blijkt wel hier uit dat reeds 90 kleuters zijn opgegeven. MANDOLINE-CONCERT Woensdagavond gaven de beide mandolinever. „Tovido" en de „Tokkelaars", onder lei ding van den heer M. P. Vente- vogel een concert voor den wederopbouw in Kinderzorg" te Middelburg. Dé zaal was stampvol Dat het gebodene op prijs werd gesteld, getuigde het warme applaus dat na ieder nummer gegeven werd. Zeeuwsch Vlaanderen tegen de bureaucratie. Te 'Oostburg werd een ver gadering belegd met afgevaar digden van de bouwvakpa troons, de Ver. tot behartiging van de belangen van YVest- Zeeuwsch Vlaanderen, de Stichting van den landbouw den Bond van grondeigenaren en de Federatie tegen bestrij ding van economische dicta tuur. met het doel de oorzaak te vernemen van he* feit. dat het werk aan den wederop bouw bijna stil ligt. De besprekingen hebben tot resultaat gehad, de vorming van een commissie die con tact zal zoeken met de regee- ring om met klem aan te drin gen op het wegnemen van alle obstakels die momenteel be letten aan den wederopbouw te beginnen. Staande de verga dering werd in dezen geest reeds een telegram aan de re geering gezonden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5