PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT een verzuim en de gevolgen. ONTREDDERDE WERELD ZOEKT EEN UlTWEG. UIT DE PROVINCIE Prinses Juliana en Prins Bernhard in Zwitserland. WALCHEREN Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z-C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis singen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 23 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 119 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS, 12 cent per mm.* minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, te! 2077 en 2924. Qoes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. Wy hebben na de verschij ning van het witboek van prof. Gerbrandy over het beleid van de Nederlandsche regeering in landen reeds dadelijk de aan dacht gevestigd op het feit, dat het hoe belangwekkend het overigens ook moge zijn toch een groot aantal vragen, die het Nederlandsche publiek zeer hoog zitten, eenvoudig onbeantwoord laat. Of we het antwoord op die vragen ooit zullen vernemen, kan niemand voorspellen. Over één ding echter verschaft het witboek wel opheldering en dit eene ding verdient de volledige aandacht van iederen Neder lander. Men zal zich wellicht herin- Ïeren, dat er in de eerste dagen a de bezet i/ng officieele plakkaten op de muren ver schenen in vele steden van het land, waarin de bevolking en de ambtenaren de raad werd gegeven, om een loyale hou. ding tegenover den bezetter aan te nemen'en niet tot daden van geweld over te gaan. Dit werd toen zelfs een vadferland- sche plicht genoemd. Kort na zijn aankomst in Londen hield de Nederlandsche minister-pre. sident der uitgeweken regee ring een radiorede, waarin dit alles nog eens nadrukkelijk onder de aandacht van het Ne derlandsche volk werd ge bracht. Letterlijk zeide jhr. De Geer daarin het navolgende „Terwijl de regeering voor nemens is haar plicht te doen met betrekking tot al deze dingen, hoopt zij. dat andere bestuurslichamen in Nederland de hunne niet zullen veronacht zamen. Hun plicht is nu zoo goed mogelijk samen te wer ken met de Duitsche autori teiten, waarbij zij de bevolking Zooveel mogelijk behooren te helpen. Anderzijds bestaat de plicht yan de bevolking daarin, ,de autoriteiten behulpzaam te door zich ordelijk en rustig te gedragen en zich te onthouden van iedere actie, welke de nor male betrekkingen zou kunnen storen. De regeering hoopt, dat het Nederlandsche volk, zelfs in deze droeve tijden, zijn kalmte en waardigheid zal be waren en daardoor de achting van den tegenstander verdie nen." In het jaar 1940 werd deze redevoering gehouden en nim mer heeft iemand het Neder landsche volk duidelijk ge maakt, dat deze speech van minister De Geer noch de.in stemming van zijn medemihis- fers noch die van Engeland Had.' Achteraf blijkt nu uit het witboek van prof. Gerbrandy, clat er over deze rede van De Geer nog al wat te doen is ge yreest, dat verscheidene minis ters zelfs met aftreden heb ben gedreigd. Maar in bezet tingstijd is daarvan niets open baar geworden. Intusschen werden de Neder landers echter opgewekt tot ipts, dat als collaboratie wordt beschouwd in 1946 en werd veroordeeld, wat later de ille gale actie werd. De gevolgen zijn zeer. zeer ernstig. Dat een groentehandelaartje groenten verkocht aan de Duit schers, kan iu het licht van deze nimmer herroepen, of of ficieele tegengestelde instruc. ties vervangen radiorede toch moeilijk als een halsmisdaad Worden beschouwd. Dat een kruidenier zijn waren niet al leen aan Nederlanders, maar óok aan Duitschers leverde al evenmin. Maar wie zoo regel matig de verslagen van de fittingen der tribunalen leest, omt tot de ontdekking, dat ér heel wat kleine handelaar tjes, meestal uit kleipe plaat sten, voor het hekje moeten verschijnen, wier voornaamste misdaad uit niets anders be staat. Die menschen hebben Het Wereldgebeuren dan vaak sedert de bevrijding in een interneeringskamp ge- Zèten en dus een gevangen schap achter den rug, waar mede zelfs menige a niet bestraft wordt. Omge keerd ziet men machtige li chamen, die op grond van bo vengenoemde radiorede met de Duitschers hebben samenge werkt volkomen vrij uit gaan. Men denke slechts aan de Nederlandsche Spoorwegen, die toch gedurende den gan- schen oorlog goederen voor den bezetter vervoerden en de slachtoffers der Duitsche raz zia's. Joden en niet-Joden, als mede alle politieke gevangenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, naar Duitschland transporteerden. Van de spoorwegmannen weten wij nu, dat zij een sta- kingsbóvel uit Londen kranig hebben opgevolgd. Zij zouden hetzelfde hebben gedaan, als dit stakingsbevel in 1940 was gekomen. Maar zouden zoovele anderen,die nu den schand- naam collaborateur te hooren krijgen, niet gestaakt heb ben, als de regeering eens niet tot samenwerking, maar tot verzet had opgewekt Prof. Gerbrandy mag zich deze dingen wel zeer zorgvul dig afvragen. Hij neemt, het is bekend, ten aanzien van de zuivering een zéér scherp standpunt in. Hij ontsloeg den toenmaligen minister Burger, toen deze pleitte voor bestraf fing van foute Nederlanders, inplaats van fouten van Ne derlanders. Maar draagt prof. Gerbrandy Conferenties, conferenties, conferenties.... Over het voedsel, den land- waarop 31 landen w.o. ook Nederland zijn vertegenwoor digd. Alleen de Sovjet-Unie ontbreekt. Het doel w van deze conferentie is zooveel mogelijk eenheid te brengen in de te volgen landbouw politiek. Hoe wel als voornaamste leus wordt beschouwd een zoo hoog mo gelijk opvoeren van de produc tie, blijft het gevaar bestaan voor een nieuwe wereldcrisis als gevolg van overproductie, indien men zonder onderling overleg te werk gaat. Men wil daarom die maatregelen nemen, die noodig zijn om de productie gelijken tred te doen houden met de behoeften. Conferentie no. drie vindt achter gesloten deuren in Pa rijs plaats. Daar bespreken afgevaardigden van 20 landen de distributie van de Europee- sche steenkool. De Fransche minister Paul deelde in zijn welkomstwoord al bij voorbaat mee, dat zijn regeering geen resultaten verwacht. De oor zaak van deze verwachting ligt vooral in de op elkaar bot sende inzichten van Engeland en Frankrijk. Engeland wijst een Fransch voorstel af om Duitsche mijnwerkers een be teren levensstandaard te geven dan andere Duitschers 'en wei gert verandering te brengen in de onder nazi-invloed staan de bedrijfsvoering^ Engeland weigert tevens op Fransch ver zoek het Duitsche aandeel in de steenkoolopbrengst te ver- lagen, doch wenscht daarente gen een drastische verlaging van den export uit het Ruhr- gebied. De voornaamste taak van deze conferentie zal zijn een eerlijke en doelmatige dis tributie van alle beschikbare steenkool van Europa. Tenslotte zal conferentie no. vier binnenkort in Kopenhagen beginnen wanneer specialisten op het gebied van het trans portwezen bijeenkomen, om het onderlinge Europeesche goederen- en treinverkeer te bespreken Voor de reconstruc tie van Europa is het te hopen, dat al deze conferenties stuk voor stuk tot resultaten zullen leiden. bouw, de steenkool en het transport. Het is een oude geschiedenis, zoo oud als de beschaving zelf: Ontwrichting en hongersnood volgen na oorlog en Wereld oorlog II maakt daarop geen uitzondering. Het is daarom verheugend, dat tal van staatslieden en deskundigen pogingen in het werk stellen om door ge zamenlijk overleg en handelen een oplossing te vinden voor de na-oorlogsche moeilijkhe den. Te Washington vindt T>p het oogenblik een internationale voedselconferentie plaats. Op deze conferentie heeft Hoover een even gewaagd als vér strekkend plan ter tafel ge- bracht nl.. het instellen van 'n voedsel-administratie onder leiding van een wereld-voedseL dictator, Laguardia heeft dit plan direct ondersteund, maar de leider der Engelsche delegatie achtte niet zoozeer een nieuw besturend lichaam noodzakelijk, als wel „een nieuw besef van gemeenschap, lelijke verantwoordelijkheid lij wees erop, dat Engeland niet in staat is, een grootere voedselbijdrage te leveren. Het is de vraag of de V.S. daartoe wel in staat zijn. indien niet spoedig de rantsoeneering wordt ingevoerd. Dat van vrij willige besprekingen van het volk niet veel zal kómen, daar. van getuigt de volgende harte- kreet, al3 ingezonden stuk ge plaatst in een Amerikaansch blad. „Wanneer zullen, terwil- le van de menschelijkheid en omdat we allen zoo verdraaid zelfzuchtig zijn, onze leiders ons het overschot afnemen en ons geen keus laten dan min der te eten, omdat er minder In Londen is Dinsdag een internationale conferentie van andbouwproducenten begonnen, Dr. van Mook over het nieuwe Indonesië. VRIJE BEVOLKINGS GROEPEN ZULLEN THANS GERAADPLEEGD WORDEN In een over Radio-Batavia uitgesproken rede heeft dr. Van Mook o.m. verklaard, dat de Regeering het, in afwach ting van de ontwikkeling op Java en Sumatra noodzakelijk acht om, nu zij haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevolkings groepen te raadplegen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit overleg zal voor de verschil lende deelen van Borneo en voor den Oostelijken Archipel, zoomede voor de Riouw-eilan- den, Banka en Biliton, gear rangeerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. De vertegen woordigers van de bevolkings groep welke voor het grootste deel thans eveneens in yryheid kan samenwerken, zullen wor den geraadpleegd in Batavia. Zoo spoedig mogelijk zullen bovendien met de Indo-Chinee. sche en de Indo-Arabische be volkingsgroepen samenspre- kingen worden gehouden. De onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen. Indonesië zal iets anders zijn dan Net^-Indië, evenals het hedendaagsche Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een dringende eiscli, dat wij de traditioneele opvattingen laten varen, dien wij ons niet geplaatst wil len zien voor onaangename feiten. Een volledige breuk met het verleden beteekent dit evenwel niet en hoe sneller wij er in slagen de blijvende en waardevolle elementen van het verleden met de eischen van den nieuwen tjjd te verzoenen, des te eerder zullen wij in staat zg'n aan den wederop bouw te beginnen. Dr. van Mook beëindigde zijn rede met te zeggen, dat er in het nieuwe Indonesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Nederlander.., die de ge wijzigde verhoudingen begrij pen en aanvaarden. Frank opgehangen. Karl Herman Frank, de voor malige „Protector" van Bohe- men en Moravië, is, aldus Ra dio Praag, heden in het open baar opgehangen. niet mede de verantwoordelijk heid voor vele fouten die on getwijfeld zijn gemaakt Prof. Gerbrandy had dan desnoods maar moeten aftreden of on middellijk na het vertrek van min.-pres De Geer zijn stand punt duidelijk moeten maken. Nu is hij mede schuldig aan veel onverkwikkelijks, dat la ter is geschied en nog steeds geschiedt. Daarover echter wordt in het witboek niets gezegd. Aïns Bernhard yloog boven Bern. Toen Prins Bernhard vernam, dat in Zwitser land kleine sportvliegtui- gen worden vervaardigd, gaf hij dadelijk den wensch te kennen met een van deze toestellen te vliegen. Aan dit verzoek werd voldaan. De Prins begaf zich Dinsdag naar het vliegveld Belp- moos bij Bern en maakte drie keer een rondvlucht Doven Bern, waarbij hij één keer het vliegtuig zelf bestuurde, in gezel schap van Bondsraad Ce- lio, die daarmede blijk faf groot vertrouwen in e vliegercapaciteiten van den Prins te hebben. Grenscorrecties met Duitschland? In een intervieuw dat Prof. Schermerhorn te Leuven aan Belgische journalisten toestond, verklaarde hij, dat Ne derland evenals België bepaalde verbeteringen van de Nederlandsen Duitsche grens zal eischen. De Geer antwoordt Gerbrandy. Oud-minister de Geer heeft op de beschuldigingen in he£ witboek van prof. Gerbrandy geantwoord met een brochure getiteld: „Een voorloopige correctie". Hij betoogt daarin o.m. niet voor 'n afzonderlijken vrede met Duitschland te zrjn geweest, maar te hebben willen nagaan, in hoeverre het den Duitschers ernst was met hun vredesvoorstellen. VLIEGENDE HOLLANDER IN NEW-YORK. De Vliegende Hollander, het K.L.M.-vliegtuig, dat onder commando van Evert van Dijk op weg was van Amster- dam naar New-York, is Woensdagmiddag om 4 uur Ned. tijd in New-York aan gekomen. Heden werd het eerste re tourvliegtuig op den dienst AmsterdamNew-York op Schiphol verwacht. RUSLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Zondag a.s. op den dag der verkiezingen, zouden Russische troepen van en naar Duitsch land met goedvinden van de Tsjechische regeering dwars door Tsjecho-§lowakye trek ken. Daar dit in het buiten land verkeerd werd opgevat, is overeengekomen, dat de datum van den doortocht ver schoven zal worden. Schip aan den grond. Woensdagmorgen is de mij nenveger „1030" bij den Ma- rinedam te Vlissingen aan den grond geloopen. Het schip maakte eenigszins slagzij. Oogenblikkelijk zijn een twee- tal sleepbooten, de „Hector'1 en de „Goliath" ter assistentie uitgevaren om te trachten de „1030" vlot te krijgen. Door het vallen van het water wer den deze pogingen zeer be moeilijkt Eerst tegen 4.30 uur is men er in geslaagd het schip weer vlot te krijgen. Gangstermethodes in Zeeuwsch-Vlaanderen. BRUTALE AUTODIEFSTAL IN OOSTBURG. Men is geneigd te denken dat er in W.-Zw.-Vlaanderen een goed georganiseerde die venbende opereert. Het is den heeren kennelijk te doen om anto's, waar momenteel nog een groot gebrek aan is. Werd er eenige weken geleden te Schoondiike een brutale dief stal gepleegd, door 's nachts een auto van het erf van den eigenaar weg te halen, welke auto tot op heden nog niet is Wilde stakingen in België. Op verschillende plaatsen in België zijn thans vfrilde sta kingen uitgebroken. De sta king is Maandag in de staal fabrieken van Charleroi be gonnen en heeft zich sindsdien uitgebreid. PERZIfi—AZERBEIDSJAN Officieel wordt te Teheran medegedeeld, dat de Perzische regeering het plan heeft bin nenkort een missie naar Azer- beidsjan te zenden ter voort zetting der besprekingen met de democraten in deze provin. cie. Geschenk yan de Nederlandsche Regeering aangeboden Prinses Juliana' en Prins Bernhard hebben Dinsdag ochtend een rondrit door de stad Bern gemaakt, die deed denken aan de overweldigende ontvangst, die maarschalk Montgomery hier drie maanden geleden te beurt viel. Vervolgens werden de hooge gasten officieel ten stadhuize ontvangen door den staats raad en den Bernschen ge meenteraad. Daar werd hun de eerewijn aangeboden, ter wijl kinderen, in de kleeder dracht van de streek, volkslie deren zongen. De Prins en de Prinses konden hun aandoening en blijdschap niet verbergen bij een zoo vriendelijke ont vangst. Om half twee gaven Prinses Juliana en Prins Bernhard een lunch in het Ned. gezantschap ter eere van den Bondsraad. Op de receptie, die de Prins en Prinses 's middags in het Ned. gezantschap hielden, heeft Prinses Juliana aan den Bonds raad, die vertegenwoordigd werd door den president, M. Kobelt, den vice-president, M. Etter en den Minister van bui- tenlandsche zaken, M. Petit- van den Ned. meester Jan van pierre, een geschenk overhan digd uit naam van de Ned. re geering. Het is een schilderij Goyen, dat een Rijnlandschap voorstelt. Bij het overhandigen van het geschenk heeft Prinses Juliana een rede uitgesproken. De Prinses herinnerde aan het spreekwoord: „In den nood leert men zijn vrienden ken nen". In den uitersten noo'd, waarin wjj hebben verkeerd, hebben wij de wharheid van dat gezegde kunnen constatee- ren. Als één man, aldus de Prinses, hebben uw talrijke kantons zich vereenigd om uw vrienden te hulp te komen. Gij stond klaar, zonder ophef, zon der dat men u er om gevraagd had. en zelfs bijna voordat het practisch mogelijk was ons te hulp te komen, is een vrienden hand uitgestoken, een Zwit- sersche hand. Uw brood bevond zich op onze tafels In de nood- kerken, die gij ons gestuurd had, werden dankdiensten ge houden". Geen versnelde onderwijzers opleiding in Zeeland. STICHTING HERSTEL ZEELAND STIMULEERT DE GEZINSHULP. Er komen „dorpsvergade ringen" in Midden-Zeeland. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de Stichting Herstel Zeeland 1945 eenige initiatieven had genomen om te voorzien in de in Zeeland zoo nypende onderwijsproble men. In de jongste bestuursverga dering is het voorloopige resul taat van deze stappen bekend gemaakt. Van het College van Gedepu teerde Staten werden eenige mededeelingen ontvangen inza ke de bijzondere voorzieningerf op het onderwijsgebied. Het voorstel van de Stichting, om jongelui, in het bezit van het einddiploma H.B.S. of Gymna sium, in één jaar tijd tot onder wijzer op te leiden, zou niet de instemming verkrijgen van den hoofdinspecteur. Wel kon de Stichting in zooverre succes boeken, dat in het bezit van meergenoemde diploma's zynde jongemenschen in de 3e klas van een der bestaande kweek scholen kunnen worden ge plaatst en zoodoende in twee jaar het onderwyzersdiploma kunnen behalen. Besloten werd, tot de directeuren van de H. B! S. in Zeeland een schrijven te richten, waarin zal worden verzocht de leerlingen van hun onderwijsinstellingen met het bovenstaande in kennis te stel len en hen op te wekken zich voor de opleiding van onderwij- te zer of onderwijzeres aan melden. In bestudeering is noj* het voorstel van den Hoofdinspec teur aan de Regeering om de jongelui, bij het bezoeken van een der kweekscholen te Mid delburg, een tegemoetkoming te verstrekken in de te maken reis- of pensionkosten. Een gunstig onthaal onder vond bij den hoofdinspecteur 't voorstel van het bestuur om de standplaatsaftrek voor onder wijzers te doen vervallen en aan het onderwijzend personeel in de getroffen gemeenten een „smartegeld" toe te kennen. Gewacht dient te worden, of de regeering hiertoe besluiten zal. Door het Stichtingsbestuur werd besloten een Raad van Bijstand voor onderwijsaangele- genheden in het leven te roe pen. In dezen Raad zijn be noemd Mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg, na mens het V.H.O.; dhr. A. Hool- horst te Oostburg, namens het M. O.; Dr. K. Huizenga te Mid. delburg. namens het kweek- schoolonderwijs; dhr. H. O. van Donk te Goes, namens het L. O.; dhr.C. A. Hartog te Haam stede, namens het land- en tuinbouwonderwijs; Dr. J. J. Westendorp Boerma te Zierik- zee, namens 't M.O.; dhr. P. A. Vermeulen te Waterlandkerkje, namens het L. O., rnej. G. G. Sikkens te Goes, namens het Landbouwhuishoudonderwtfs dhr. E. Harmsma te Terneu zen, namens het Binnenvaart- onderwys; dhr. P. Vjjn te Nij megen, namens het scheep vaartonderwijs; dhr. J. H. Kla. rènbeek te Middelburg, namens het Nijverheidsonderwijs; drs. Sinnema te Vlissingen. namens het M. O en voorts een verte genwoordiger van de Vereeni- ging voor Nederlandsche ge meenten. Voorts werd ter vergadering medegedeeld, dat een dezer da- §en een aantal vertegenwoor- igers van Volksherstel, U.V. V., Kruisvereenigingen en an. dere op sociaal terrein weik- zame organen in, vergadering bijeen zullen komen om op ini. tiatief van de Stichting een doeltreffende organisatie van de gezinshulp in het leven te roepen. Wat den wederopbouw aan gaat werd medegedeeld, dat voor Middelburg het noodher- stel gehandhaafd zal blijven, waardoor snelle uitbreiding van de woongelegenheid mogeiyk wordt. Dit is te meer noodza kelijk, daar in Vlissingen het definitief herstel doorgaat. Tenslotte werd medegedeeld, dat, in overleg met de diensten van den Wederopbouw. Land- bouwherstel en Wederopbouw boerderijen, in navolging van Zeeuwsch-Vlaanderen ook in Midden-Zeeland, z.g. „Dorps vergaderingen" zullen worden belegd. De bedoeling zal zijn om in iedere getroffen ge meente, met name de meer af gelegen plaatsen, een bijeen komst te beleggen met de oor logsgedupeerden. Den aanwezi gen zal, na een inleiding van een vertegenwoordiger van een der genoemde diensten, gele genheid worden geboden, vra gen te stellen. opgespoord, evenmin als de daders, kort daarop werd in dezelfde gemeente wederom een brutale diefstal gepleegd, waarbij de daders echter, dank zij de activiteit van den bena deelde spoedig gegrepen wer den. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Oostburg aan de beurt geweest. De heer B. Christiaansen, die een beton- fabriek heeft aan de Lange-, straat, kwam r Woensdagmor gen tot de onaangename ont dekking. dat" uit de garage, ge. legen op zijn fabrieksterrein, zijn nieuwe vrachtauto was verdwenen. De daders hebben' brutaalweg de garage openge broken, zijn auto,- een fraaie „International", er uit ge haald en zijn weggereden. Het is den dieven wel gemakke lijk gemaakt, daar al de papie. ren zich in den auto bevonden. Uit het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek, schijnt de diefstal ongeveer één uur 's nachts te hebben plaats gehad. Op dien tijd ni. hebben omwonenden een auto met vol gas door de Lange- straat hooren rijden. Het is en voor den eigenaar? die zwaar gedupeerd is en voor de streek te hopen, dat de daders spoe dig gegrepen worden. Het poli tieapparaat is daartoe op volle toeren gezet. EERVOL ONTSLAG VOEDSELCOMMISSARIS. BH beschikking van den minister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening van 15 Mei jL is, te rekenen van 1 Nov. 1944 af, aan ir. L. Gebuis te Goes, eervol ont slag verleend als voedselcom- missaris van de provincie Zeeland, onder dankzegging voor de diensten, door hem in deze functie bewezen. ZUIVERING LOODSWEZEN. Bij beschikking van den mi nister van marine is °P grond van de desbetreffende bepa lingen van het Zuiveringsbe sluit 1945 de navolgende per soon disciplinair gestraft door het geven van eea schriftelijke berisping, die ter standplaats van betrokkene en in de plaat selijke pers openbaar moet worden gemaakt; P. J. Visser, zeeloods in het 6e district, wegens het feit, dat hij zonder dat dit noodza kelijk was dienst heeft gedaan als binnenloods en wegens het feit, dat hy lid is geweest van het Zeevaartfront. EERVOL ONTSLAG. Ged. St. van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni 1946 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer D. Rentier, vaste arbeider op de Provin ciale wegen. De Johannes-Passion. De uitvoering van Bach's „Johannes Passion" door de Kon. Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning" in de Oost- kerk te Middelburg heeft wer kelijk uitstekende indrukken achter gelaten. Niet, dat niet hier en daar eens een zwakke plek was, maar in het algemeen werd er zeer goed gemusiceerd en gezongen. Het stemt tot groote voldoening, dat deze. vereeniging reeds zoo spoedig na haar herrijzing in staat is gebleken een der- gel yk belangrijk werk te brengen op een wyze, welke voor het Middelburgsche mu ziekleven een alleszins hoopvol uitzicht biedt. Bach's passiemuziek behoort nu eenmaal niet tot de gemak kelijkste werken, welke een koor op zijn repertoire kan ne men en de Johannes Passion, welke hij componeerde juist voor hij het cantoraat van de vermaarde Thomaskirche te Leipzig aanvaardde, biedt den uitvoerenden soms zeer speci ale moeilijkheden. Dat deze veelal overwonnen werden is voor een belangrijk deel te dan ken aan de vaste leiding var. den directeur, den heer Joh H. Caro. Koor en orkest volg den zijn aanwyzingen trouwens uitstekend óp; slechts in de in leiding was het orkest er of liever gezegd: nog niet maar direct daarna .ging alles reeds veel beter. Wat de solisten, betreft, moe ten wij ditmaal toch eerst de heeren roemen: Jan Schipper \fras als de Evangelist zoowel als in de tenor-aria's speci aal in de aria „Ach mein Sinn" uitstekend en Willem Ravelli's vertolking van de Christus-partij deed hiervoor niet onder. Trouwens ook de aria „Be trachte, meine Seele" werd door Ravelli prachtig gezon gen. Jan Duiveman bracht de z.g kleine rollen en enkele aria's eveneens heel goed. Van de dames had Anke van WickevoortCrommelin haa: dag niet. Haar aria „Ich folge dir gleichfalls" gaf nog wel veel te genieten, maar in „Zer- flesse, rnein Herz" zong ze te geforceerd en viel ze daardoor beslist tegen. Daarentegen zong Toop KemanBoer, na een wat zwak begin in het eerste deel, de aria „Es ist vollbracht" prachtig. H. A. B. De Molenwater-concerten. Met een concert van het Middelburgsch Muziekcorps wordt a.s. Vrydagavond de jaarlijksche serie Molenwater concerten te Middelburg ge opend. Nadat 't vorig jaar op Woensdagavond geconcerteerd werd, is thans de traditioneele Vrijdagavond weer vastge steld. Als door ongunstig weer het concert moet worden uit gesteld, hetgeen weer op de traditioneele wijze door het uitsteken van vlaggetjes op den Langen Jan zal worden bekend gemaakt, zal het concert op den Woensdag d.a.v. worden gegeven. De volgende concerten zullen dezen zomer plaats vinden: 24 Mei: Middelburgsch Muziek korps; 31 Mei: Excelsior; 7 Juni: Middelburgsch Muziek korps; 14 Juni: Middelb. Mu ziekkorps; 21 Juni: Oefening na den Arbeid; 29 Juni: Mid delburgsch Muziekkorps; 5 Ju li: Grescendo; 12 Juli: Middel burgsch Muziekkorps; 19 Juli: Middelburgsch Muziekkorps; 24 Juli: Oefening na den Ar beid; 5 Aug.: Mddelburgsch Muziekkorps; 16 Aug.: Excel sior; 23 Aoig. Middelburgsch Muziekkorps; 31 Aug.: Mid delburgsch Muziekkorps6 Sept.: Crescendo; 13 Sept.: Middelburgsch Muziekkorps. AFSCHEID DIRECTRICE VAN „IRMA". Zaterdag neemt mevr. Berg- Krijger, directrice van het rusthuis „Irma" te Domburg afscheid wegens haar vertrek naar Vlissingen. Sinds half October 1944 heeft mevr. BergKrijger de functie van directrice van het rusthuis bekleed. De patiënten, bij wie zij zeer geliefd was, zul len haar zeker missen. RAAD SC ANDID ATEN. Voor de a.s. stemming voor leden van den gemeenteraad van Grijpskerke is door de kiezers van Gemeentebelang de volgende candidatenlijst opge steld. 1 J. C. Cevaal (aftr.); 2 P. Schoe; 3 A. W. Cevaal; 4 J. Franke Mzn.; 5 J. A. Sanderse. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de By'z. Lagere school te Herkingen is benoemd de heer J. van Vul pen, onderwijzer aan de school met den Bijbel te Zoutelande. COLLECTE. De collecte voor de Stichting 19401945 bracht te St. Lau rens op 610. NIEUWE BONNEN Van 26 Mei t.m. 8 Juni. BONKAARTEN KA, KB, KC 606. Brood: 286 t.m. 290 Alg. 800 gr., 291 Alg. 400 gr., B 58 Res. 1600 gr., C 58 Res. 800 gram. Kaas: 292 Alg. 200 gr., B 60 Res. 100 gr. Bloem: 293 Alg. 100 gr. Aardappelen: B 59 Res. 2 kg. BONKAARTEN KF 606. Boter: 371 BMV 125 gr. Margarine: 372 BMV 250 gr. Suiker: 374 Suiker 400 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 606. Vleesch: 239, 240, 241 en 242 Vleesch '100 gr. Aardappelen: 235 Aardappelen 2 kg. Melk: A 46 2 liter, B 46, C 46 Melk 3*4 liter Melk. BONKAARTEN KD, RE 606. Brood: 786, 787 Alg. 800 gr., D 58 Res. 800 gr? Kaas: 788 Alg. 100 gr. Bloem: 789 Alg. 100 gr. Rijst: E 58 Res. 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN KG 606. Boter: 871 BMV 125 gr Margarine: 872 BMV 125 gr. Suiker: 874 Suiker 400 gr. BONKAARTEN LD, LE 606. Vleesch: 739, 740 Vleesch 100 gram- Aardappelen: 735 Aardappelen 1 kg. Melk: D 46, E 46 6 liter melk. TABAKSKAARTEN ENZ. T 29 2 rants, tabaksartikelen. Y. <2® Sr- eh°c. of suikerw. X Y9 2 rants, tabaksartikelen. De bonnen voor melk en aardappelen zyn geldig t.m. Zaterdag 1 Juni a.s. Voor de week van 2 t.m. 8 Juni zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappelen, boter, jam, thee, tabak, versnaperingen en zach te zeep. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 24 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen, waarop eerst met in gang van Maandag 27 Mei mag worden afgeleverd. Boterbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5