PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ONTREDDERDE WERELD ZOEKT EEN UITWEG. Prinses Juliana en Prins Bernhard in Zwitserland. Zeeuwsch Vlaanderen Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactlonecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z-C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuweni Ds. M. L- W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 23 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 119 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, lranco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen)-; Middelburg Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Temeuzen: Brouwerijstraat 2. Pos trekenlng nr 359300 P.Z.C-, Middelbyrg. EEN VERZUIM EN DE GEVOLGEN. Wij hebben na de verschij' Ding van het witboek van prof. Gerbrandy over het beleid van de Nederlandsche regeering in Londen reeds dadelijk de aan dacht gevestigd op het feit, dat het.hoe belangwekkend het overigens ook moge zijn toch een groot aantal vragen, die het Nederlandsche publiek zeer hoog zitten, eenvoudig onbeantwoord laat. Of we het antwoord op die vragen ooit zullen vernemen, kan niemand voorspellen. Over één ding echter verschaft het witboek wel opheldering en dit eene ding verdient de volledige aandacht van lederen Neder lander. Men zal zich wellicht herin neren, dat er in de eerste dagen na de bezet!/ng officieele plakkaten op de muren ver schenen in vele steden van het land, waarin de bevolking en de ambtenaren de raad werd gegeven, om een loyale hou ding tegenover den bezetter aan te nemen en niet tot daden van geweld over te gaan. Dit werd toen zelfs een vaderland- sche plicht, genoemd. Kort na zijn aankomst in Londen hield de Nederlandsche minister-pre. sident der uitgeweken regee ring een radiorede, waarin dit alles nog eens nadrukkelijk onder de aandacht van het Ne derlandsche volk werd g bracht. Letterlek zeide jhr. I Geer daarin het navolgende „Terwijl de regeering voor nemens is haar plicht te doen met betrekking tot al deze dingen, hoopt zij. dat andere bestuurslichamen "in Nederland de hunne niet zullen veronacht zamen. Hun plicht is nu zoo goed mogelijk samen te wer ken met de Duitsche autori teiten, waarbij zij de bevolking zooveel mogelijk behooren te helpen. 'Anderzijds bestaat de plicht van de bevolking daarin, de autoriteiten behulpzaam te zijn door zich ordelijk en rustig te gedragen en zich te onthouden van iedere actie, wélke de nor male betrekkingen zou kunnen storen. De regeering hoopt, dat het Nederlandsche volk, zelfs in deze droeve tijden, zijn kalmte en waardigheid zal be waren en daardoor de achting van den tegenstander verdie nen." In het jaar 1940 werd deze redevoering gehouden en nim mer heeft iemand het Neder landsche volk duidelijk ge maakt, dat deze speech van minister De Geer noch de in stemming van zijn medeminis ters. noch die van Engeland had. Achteraf blijkt'nu uit het witboek van prof. Gerbrandy, dat er over deze rede van De Geer nog al wat te doen is ge. weest, dat verscheidene minis ters zelfs met aftreden heb ben gedreigd. Maar in bezet tingstijd is daarvan niets open baar geworden. Intusschen werden de Neder landers echter opgewekt tot iets, dat als collaboratie wordt beschouwd in 1946 en werd veroordeeld, wat later de ille gale actie werd. De gevolgen zijn zeer. zeer ernstig. Dat een groentehandelaartje groenten verkocht aan de Duit- schers, kan ia het licht van deze nimmer herroepen, of of ficieele tegengestelde instruc ties vervangen radiorede toch moeilijk als een halsmisdaad worden beschouwd. Dat een leen aan Nederlanders, maar ook aan Duitschers leverde al evenmin. Maar wie zoo regel matig de verslagen van de zittingen der tribunalen leest, komt tot de ontdekking, dat er heel wat kleine handelaar tjes, meestal uit kleine plaat sen, voor het hekje moeten verschijnen, wier voornaamste misdaad uit niets anders be staat. Die menschen hebben dan vaak sedert de bevrijding in een interneeringskamp ge zeten en dus een gevangen schap achter den rug, waar mede zelfs menige doodslag niet bestraft wordt Omge keerd ziet men machtige li chamen, die op grond van bo vengenoemde radiorede met de Duitschers hebben samenge werkt volkomen vrij uit gaan. Men denke slechts aan de Nederlandsche Spoorwegen, die toch gedurende den gan- schen oorlog goederen voor den bezetter vervoerden en de slachtoffers der Duitsche raz zia's. Joden en niet-Joden, als mede alle politieke gevangenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, naar Duitschland transporteerden. Van de spoorwegmannen weten wij nu, dat zij een sta kingsbevel uit Londen kranig hebben opgevolgd. Zij zouden hetzelfde hebben gedaan, als dit stakingsbevel in 1940' was gekomen. Maar zouden zoovele anderen, die nu den schand- naam collaborateur te hooren krijgen, niet gestaakt heb ben, als de regeering eens niet tot samenwerking, maar tot verzet had opgewekt Prot Gerbrandy mag zich deze dingen wel zeer zorgvul dig afvragen. Hij neemt, het is bekend, ten aanzien van de zuivering een zeer scherp standpunt in. Hfl ontsloeg den toenmaligen minister Burger, toen deze pleitte voor bestraf fing van foute Nederlanders, mplaats van fouten van Ne derlanders. Maar draagt, prof. Gerbrandy Het Wereldgebeuren Conferenties, conferenties, conferenties.... Over het voedsel, den land- waarop 31 landen w.o. ook Nederland zijn vertegenwoor- bouw, de steenkool en het transport. Het is een oude geschiedenis, zoo oud als de beschaving zelf: Ontwrichting en hongersnood volgen na oorlog en Wereld oorlog II maakt daarop geen uitzondering. Het is daarom verheugend, dat tal van staatslieden en deskundigen pogingen in het werk stellen om door ge zamenlijk overleg en handelen een oplossing te vinden voor de na-oorlogsche moeilijkhe den. Te Washington vindt op het oogenblik een internationale voedselconferentie plaats. Op deze conferentie heeft Hoover een even gewaagd als vér strekkend plan ter tafel ge bracht nl.. het instellen van een voedsel-administratie on der leiding van een wereld- voedseldictator, Laguordia heeft dit plan direct ondersteund, maar de leider der Engelsche delegatie achtte niet zoozeer een nieuw besturend lichaam noodzakelijk, als wel „een nieuw besef van gemeenschap, lelijke verantwoordelijkheid", lij wees erop, dat Engeland niet in staat is, een grootere voedselbijdrage te leveren. Het is de vraag of de V.S. daartoe wel in staat zijn. indien niet spoedig de rantsoeneering wordt ingevoerd. Dat van vrij willige besprekingen van het volk niet veel zal komen, daar. van getuigt de volgende harte- kree/t, als ipgezonden stuk ge plaatst in een Amerikaausch ilad. „Wanneer zullen, terwil- le van de menschelijkheid en omdat we allen zoo verdraaid zelfzuchtig zijn, onze leiders ons het overschot afnemen en ons geen keus laten dan min der te eten, omdat er minder In Londen Is Dinsdag een internationale conferentie van landbouwproducenten begonnen, Dr. van Mook over het nieuwe Indonesië. VRIJE BEVOLKINGS GROEPEN ZULLEN THANS GERAADPLEEGD WORDEN In een over Radio-Batavia uitgesproken rede heeft dr. Van Mook o.m. verklaard, dat de Regeering het, in afwach ting van de ontwikkeling op Java en Sumatra noodzakelijk acht om, nu zg haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevolkings groepen te raadplegen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit overleg zal voor de verschil lende deelen van Borneo en voor den Oostelijken Archipel, zoomede voor de Riouw-eilan- den, Banka en Biliton, gear rangeerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. De vertegen woordigers van de bevolkings- grqep welke voor het grootste deel thans eveneens in vrijheid ^idenier^n waren niet lï- lcan samenwerken, zullen wor. Kruiaemex zijn waren met ai d crfiraadnW?H in Raf-nvia den geraadpleegd in Batavia. Zoo spoedig m.ogelijk zullen bovendien met de Indo-Chinee. sche en de Indo-Arabische be volkingsgroepen samenspre- kingen worden gehouden. De onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen. Indonesië zal iets anders zgn dan Ned.-Indië, evenals het hedendaagsche Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een dringende eisch, dat wij de traditioneele opvattingen laten varen, in- lien wij ons niet geplaatst wil len zien voor onaangename feiten. Een volledige breuk met het verleden beteekent dit evenwel niet en hoe sneller wij er in slagen de blijvende en waardevolle elementen van het verleden met de eischen van den nieuwen tijd te verzoenen, des te eerder zullen wij in staat zijn aan den wederop bouw te beginnen. Dr. van Mook beëindigde zijn rede met te zeggen, dat er in het nieuwe Indonesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Nederlanders, die 'de ge wijzigde verhoudingen begrij pen en aanvaarden. Frank opgehangen. Karl Herman Frank, de voor. malige ^Protector" van Bohe- men en Moravië, is, aldus Ra dio Praag, heden in het open baar opgehangen. niet mede de verantwoordelijk heid voor vele fouten die on getwijfeld zyn gemaakt? Prof. Gerbrandy had dan desnoods maar moeten aftreden of on middellijk na het vertrek van min.-pres. De Geer zijn stand punt duidelijk moeten maken. Nu is hij mede schuldig aan veel onverkwikkelijks, dat la ter is geschied en nog steeds geschiedt. Daarover echter wordt in het witboek niets gezegd. digd. Alleen de Sovjet-Unie ontbreekt. Het doel van deze conferentie is zooveel mogelijk eenheid te brengen in de te volgen landbouw politiek. Hoe wel als voornaamste leus wordt beschouwd een zoo hoog mo gelijk opvoeren van de produc tie, blijft het gevaar bestaan voor een nieuwe wereldcrisis als gevolg van overproductie, indien men zonder onderling overleg te werk gaat. Men wil daarom die maatregelen nemen, die noodig zijn om de productie gelijken tred te doen houden met de behoeften. Conferentie no. drie vindt achter gesloten deuren in Pa rijs plaats. Daar bespreken afgevaardigden van 20 landen de distributie van de Europee- sche steenkool. De Fransche minister Paul deelde in zijn welkomstwoord al bij voorbaat mee, dat zijn regeering geen resultaten verwacht. De oor zaak van deze verwachting ligt vooral in de op elkaar bot sende inzichten van Engeland en Frankrijk. Engeland wijst een Fransch voorstel af om Duitsche mijnwerkers een be teren levensstandaard te geven dan andere Duitschers en wei gert verandering te brengen in de ondér mazi-invloed staan de bedrijfsvoering. Engeland weigert tevens op BYansch ver. zoek het Duitsche aandeel in de steenkoolopbrengst te ver. lagen, doch wenscht daarente gen een drastische verlaging van den export uit het Ruhr- gebied. De voornaamste taak van deze conferentie zal zijn een eerlijke en doelmatige dis tributie van alle beschikbare steenkool van Europa. Tenslotte zal conferentie no. vier binnenkort in Kopenhagen beginnen wanneer specialisten op het gebied van het trans- portwezen bijeenkomen, om het onderlinge Europeesche goederen, en treinverkeer te bespreken. Voor de reconstruc tie van Europa is het te hopen, dat al deze conferenties stuk voor stuk tot resultaten zullen leiden. Grenscorrecties met Duitschland? In een interviews dat Prof. Schermerhorn te Leuven aan Belgische journalisten toestand, verklaarde hij, dat Ne derland evenals België bepaalde verbeteringen van de Nederlandsch Duitsche grens zal eischen. Prins Bernhard vloog boven Bern. Toen Prins Bernhard vernam, dat in Zwitser land kleine sportvliegtui- gen worden vervaardigd, gaf hij dadelijk den wensch te kennen met een van deze toestellen te vliegen. Aan dit verzoek werd voldaan. De Prins begaf zich gistermorgen naar het vliegveld Belp- moos bij Bern en maakte drie keer een rondvlucht boven Bern, waarbij hij één keer het vliegtuig zelf bestuurde, in gezel schap van Bondsraad Ce- lio, die daarmede blgk faf groot vertrouwen in e vliegercapaciteiten van den Prins te hebben. Nederland en België voor een gemeenschappelijke taak. REDE VAN PROF. SCHERMERHORN TE LEUVEN. In een rede voor de Ver. voor buitenlandsche politiek in de Kath. Universiteit van Leuven, heeft de min.-pres.. Ërof ir. W. Schermerhorn, 'insdagavond een rede gehou den over de positie van Ne derland en België en hun on. derlinge betrekkingen. Spr. wees er o.a. op, dat, nu de oorlog over beide landen is ge komen, de gemeenschappelijk ken strijd beide volkeren in elk opzicht dichter bij elkaar hegft gebracht. Spr. schetste de politieke situatie in Neder land als volgt: Aan de eene zijde een w deeltelijk op individualisme en zeker op kapitalisme uitloo- >ende, in den grond liberale louding, die in Nederland wordt gedragen door de Prot. confessioneele groepen, dooi de liberalen en door een sector in de Kath. wereld, aan de andere zijde het staatssocialis me der communisten. En daar- tusschen de centrale krachten, waarvoor hij het personalisme als gemeenschappelijk ken merk wilde aanvoeren, zooals die politiek belichaamd zijn in de Katholieke Volkspartij, voor zoover deze min of meer anti-kapitalistisch is, en in de Party van den Arbeid. De vraag is of het in beide landen vroeg of laat mogelijk zal zrjn om door deze laatste groepen gezamenlijk een duidelijke en radicale politiek te laten voe ren. Dit zal slechts mogelijk zijn, indien men op zijn minst bereid is anti-kapitalistische politiek te voeren. ONZE TAAK. Prof. Schermerhorn zag voorts de mogelijkheid van een terugkeer van onze beide landen tot een leidende functie in de wereld, die in twee blok ken gespleten dreigt te wor den. De zaak waarom het gaat is, dat wij de practische pro blemen waarvoor wij zijn ge steld, op grond van onze per sonalistische overtuiging, be ter tot oplossing zullen moeten weten te brengen, dan dat dit in communistische of in kapi talistische landen het geval is. Het zal er bijv. om gaan, of wg op grond van onze over tuiging voorstellen' kunnen uitwerken met betrekking tot Duitschland, die 'n beter pers pectief bieden, dan die, welke thans naar het schijnt aan de markt zgn. Wij hebben allen de vernietiging van Duitsch land verlangd. Nu deze op gruwelijker wijze werkelijkheid is geworden dan velen van ons zich ooit hebben kunnen droomen, beseffen wij allen, dat deze vernietiging niet al leen voor het Duitsche volk, doch voor geheel West-Europa fatale gevolgen met zich mede brengt. De vraag naar de mo gelijkheid van een heropvoe ding van het Duitsche volk, dringt zich op, heropvoeding door tuchtiging aan den eenen kant, doch met het perspectief van wederopbouw en een be scheiden welvaart aan den an deren kant. Wij zullen ons hebben uit te spreken over de vraag naar de mogelijkheid voor het onder gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid brengen van een gedeelte van West-Duitschland, niet alleen door militaire bezetting, doch ook door politieke leiding op de lange baan. Geschenk yan de Nederlandsche Regeering aangeboden Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Dinsdag ochtend een rondrit door de stad Bern gemaakt, die deed denken aan de overweldigende ontvangst, die maarschalk Montgomery hier drie maanden geleden te beurt viel. Vervolgens werden de hooge gasten officieel ten stadhuize ontvangen door den staats raad en den Bernschen ge meenteraad. Daar werd hun de eerewijn aangeboden, ter wijl kinderen, in de kleeder dracht van de streek, volkslie deren zongen. De Prins en de Prinses konden hun aandoening en blijdschap niet verbergen bij een zoo vriendelijke ont vangst. Om half twee gaven Prinses Juliana en Prins Bernhard een lunch in het Ned. gezantschap ter eere van den Bondsraad. Op de receptie, die de Prins en Prinses 's middags in het Ned.1 gezantschap hielden, heeft Prinses Juliana aan den Bonds raad, die vertegenwoordigd werd door den president, M. Kobelt, den vice-president, M. houden" Etter en den Minister van bui tenlandsche zaken, M. Petit- van den Ned. meester Jan van pierré, een geschenk overhan digd uit naam van de Ned. re geering. Het is een schilderij Goyen, dat een Rijnlandschap voorstelt. Bij het overhandigen van het geschenk heeft Prinses Juliana een rede uitgesproken. De Prinses herinnerde aan het spreekwoord: „In den nood leert men zijn vrienden ken nen". In den uitersten nood, waarin wij hebben verkeerd, hebben wij de waarheid van dat gezegde kunnen constatee- ren. Als één man, aldus de Prinses, hebben uw talrijke kantons zich vereenigd om uw vrienden te hulp te komen. Gg stond klaar, zonder ophef, zon. der dat men u er om gevraagd had. en zelfs bijna voordat het; practisch mogelijk was Ons te hulp te komen. ïs een vrienden hand uitgestoken, een Zwit- sersche hand. Uw brood bevond zich op onze tafels In de nood- kerken, die gij ons gestuurd had, werden dankdiensten ge Geen versnelde onderwijzers opleiding in Zeeland. STICHTING HERSTEL ZEELAND STIMULEERT DE GEZINSHULP. Er komen „dorpsvergade- ringen" in Midden-Zeeland. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de Stichting Herstel Zeeland 1945 eenige initiatieven had genomen om te voorzien in de in Zeeland zoo nijpende onderwijsproble men. In de jongste bestuursverga dering is het voorloopige resul taat van deze stappen bekend gemaakt. Van het College van Gedepu teerde Staten werden eenige mededeelingen ontvangen inza ke de bijzondere voorzieningen op het onderwijsgebied. Het voorstel van de Stichting, om jongelui, in het bezit van het einddiploma H.B.S. of Gymna sium, m één jaar tijd tot onder wijzer op te leiden, zou niet de instemming verkrijgen van den hoofdinspecteur. Wel kon de Stichting in zooverre succes boeken, dat in het bezit van meergenoemde diplomals zynde jongemenschen in de 3e klas van een der bestaande kweek scholen kunnen worden ge plaatst en zoodoende in twee aar het onderwijzersdiploma cunnen behalen. Besloten werd, tot de directeuren van de H. B. S. in Zeeland een schrijven te richten, waarin zal worden verzocht de leerlingen van hun onderwijsinstellingen met het bovenstaande in kennis te stel len en hen op te wekken zich voor de opleiding van onderwij zer of onderwijzeres aan te melden. In bestudeering is nog het voorstel van den Hoofdinspec teur aan de Regeering om de jongelui, bij het bezoeken van een der kweekscholen te Mid delburg, een tegemoetkoming te verstrekken in de te maken reis- of pensionkosten. Een gunstig onthaal onder vond bij den hoofdinspecteur 't voorstel van het bestuur om de standplaatsaftrek voor onder wijzers te doen vervallen aan het onderwijzend personeel in de getroffen gemeenten een „smartegeld" toe te kennen. Gewacht dient te worden, of de regeering hiertoe besluiten zal. Door het Stichtingsbestuur werd besloten een Raad van Bijstand voor onderwijsaangele- genheden in het leven te roe pen. In dezen Raad zijn be noemd Mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg, na mens het V.H.O.; dhr. A. Hooi- horst te Oostburg, namens het M. O.; Dr. K Huizenga te Mid. delburg. namens het kweek- schoolonderwijs; dhr. H. O. van Donk te Goes, namens het L. O.; dhr.C. A. Hartog te Haam stede, namens het land- er tuinbouwonderwijs; Dr. J. J. Westendorp Boerma te Zi'erik- zee, namens 't M.O.; dhr. P. A. Vermeulen te Waterlandkerkje, namens het L. O., mej. G. G. Sikkens te Goes, namens het Landbouwhuishoudonderwgs dhr. E. Harmsma te Terneu- zen, namens het Binnenvaart- onderwijs; dhr. P. Vijn te Nij megen, namens het scheep vaartonderwijs; dhr. J. H. Kla- renbeek te Middelburg, namens het Nijverheidsonderwijs; drs. Sinnema te Vlissingen, namens het M. O en voorts een verte genwoordiger van de Vereeni- ging voor Nederlandsche ge meenten. Voorts werd ter vergadering medegedeeld, dat een dezer da- fen een aantal vertegenwoor- igers van Volksherstel, U.V. V., Kruisvereenigingen-en an dere op sociaal terrein werk zame organen in vergadering bijeen zullen komen om op ini tiatief van de Stichting een doeltreffende organisatie van de gezinshulp in het leven te roepen. Wat den wederopbouw aan gaat werd medegedeeld, dat voor Middelburg het noodher- stel gehandhaafd zal biyven, waardoor snelle uitbreiding van de woongelegenheid mogelijk wordt. Dit is te meer noodza kelijk, daar bi Vlissingen kei definitief herstel doorgaat. Tenslotte werd medegedeeld, dat, in overleg met de diensten van den Wederopbouw, Land- bouwherstel en Wederopbouw boerderijen, in navolging van Zeeuwsch-Vlaanderen ook in Midden-Zeeland, z.g. „Dorps vergaderingen" zullen worden belegd. De bedoeling zal zijn om in iedere getroffen ge meente, met name de meer af gelegen plaatsen, een bijeen komst te beleggen met de oor logsgedupeerden. De aanwezi gen zal, na een inleiding van een vertegenwoordiger van een der genoemde diensten, gele genheid worden geboden, vra gen te stellen. UIT DE PROVINCIE. Schip aan den grond. Woensdagmorgen is de mij nenveger „1030" bij den Ma- rinedam te Vlissingen aan den grond geloopen. Het schip maakte eenigszins slagzg. Oogenblikkelgk zijn een twee tal sleepbooten, de „Heetor" en de „Goliath" ter assistentie uitgevaren om te trachten de „1030" vlot te krijgen. Door het vallen van het water wer den deze pogingen zeer be moeilijkt. Tot dusver hadden deze pogingen nog geen suc ces. Filmfeslival 1946. Het is dit jaar precies een halve eeuw geleden, dat Lu- mière te Parijs de eerste open bare filmvoorstelling gaf. Het comité „Filmfestival 1946" gedenkt dit jubileum met een serie nachtvoorstellingen in 21 steden, waaronder ook Mid delburg. Deze voorstellingen beoogen een selectie te bieden uit de groote en onvergetelijke films der af geloopen vijftig jaren. Zij vinden plaats onder auspiciën van het Centraal Bureau in het kader van „De Kunst gaat door het vrije land". De bioscoopexploitanten hebben een deel der recette ter beschikking gesteld van het fonds van het Centraal Bureau. Het „Filmfestival 1946" werd mogelijk door den steun en medewerking van den Ne<L Bioscoopbond en het Ned. filmbedrgf. In de ingeschakelde steden zal men een zestal voorstellin gen geven, waarbij o.m. zullen worden vertoond. „René Clair's „Chapeau de Paillei", en ..Sous les toits de Paris", Chaplin's „The Kid", „Potem- kin" van Eisenstein, „Moeder" van Pudovkin en „Aarde" van Dwoschenki, Dreyer's „Pas sion de Jeanne d'Arc" en „Fu ry" van Fritz Lang. De film- society stelt Birth of a na- tien" van D. W. Griffith be schikbaar. Onder de nieuwe films die het overzicht afslui ten, is „The Foreman went to France'1 van Frend. Stichting 1940-45. De opbrengst van de van 28 April4 Mei '46 gehouden col lecten der Stichting '40-'45 be droeg in de gemeenten: Aag- tekerke 279,50; Aardenburg 1347,64; St. Annaland 671,95; Breskens 1295,61; Cadzand 204; Domburg 887,75; Ellewoutsdijk 202 98 ct.; 's-Heerenhoek 505,65; St. Jansteen 2163.85; Krab- bendijke 1648,45; St. Maar tensdijk 1133,90; N- en St. Joosland 1474,90; Noord- welle 229,85; Oostburg 1468.12; O.- en W.-Souburg 889,50; Oud-Vossemeer 565; Rotranchement 294; Rilland Bath 518,54; Ritthem 126: Scherpenisse f 615,35; Schoon, dijke 5652; Serooskerke (S.) 89,50; Tholen 2704,60 Waarde 427,90; Wemeldinge 1157,45; Wissekerke 1732 51 ct.; Wolphaartsdijk 1748 69 ct.; Yerseke 12.111,35; Zaamslag 2368,95; Zoute- lande 3J6.60. Totaal 44 832 ct.. Dit is de opbrengst van gemeenten, van de overige 71 gemeenten in Zeeland is het nog niet binnen. EERVOL ONTSLAG. Ged. St. van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni 1946 op zijn verzoek eervol ontslag ver. leend aan den heer D. Rentier, vaste arbeider op de Provin ciale wegen. ONTSLAG. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, is op grond van de des betreffende bepalingen van het Zuiveringsoesluit 1945, ontslag uit zijn functie ver leend: gerekend met ingang van 9 April 1945, aan J. J. van Gorsel, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en hoofd van den luchtbeschermings dienst der gemeente Rilland- Bath. EERVOL ONTSLAG VOEDSELCOMMISSARIS. Bij beschikking van den minister van 1/ndbouw, vis- scherij en voedselvoorziening van 15 Mei jl. is, te rekenen van 1 Nov. 1944 af, aan ir. L. Gebuis. te Goes, eervol ont slag verleend als voedselcom- missaris van de provincie Zeeland, onder dankzegging voor de diensten, door hem in deze functie bewezen. WND. SECRETARIS 'S-GRAVENPOLDER. De heer P. J. Leenman, ambtenaar ter secretarie te Nisse, is benoemd tot waarne mend gemeente-secretaris der gemeente 's-Gravenpolder. ZUIVERING LOODSWEZEN. Bg beschikking van den mi nister van marine is op grond van de desbetreffende bepa lingen van het Zuiveringsbe sluit 1945 de navolgende per soon disciplinair gestraft door het geven van een schriftelijke berisping, die ter standplaats van betrokkene en in de plaat selijke pers openbaar moet worden gemaakt; P. J. Visser, zeeloods in het 6e district, wegens hét feit, dat hij zonder dat dit noodza kelijk was dienst heeft gedaan als binnenloods en wegens het feit, dat hij lid is geweest van het Zeevaartfront. Gangstermethodes Jn Zeeuwsch-Vlaanderen. BRUTALE AUTODIEFSTAL IN OOSTBURG. Men is geneigd te denken dat er in W.-Zw.-V]aanderen een goed georganiseerde die venbende opereert. Het is den heeren kennelijk te doen om anto's, waar momenteel nog een groot gebrek aan is. Werd er eenige weken geleden te Schoondijke een brutale dief stal gepleegd, door '3 nachts een auto van het erf van den eigenaar weg te halen, welke auto tot op heden nog niet is opgespoord, evenmin als de daders, kort daarop werd in dezelfde gemeente wederom een brutale diefstal gepleegd, waarbij de daders echter, dank zij de activiteit van den bena deelde spoedig gegrepen wer den- In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Oostburg aan de beurt geweest. De heer B. Christiaansen, die een beton- fabriek heeft aan de Lange- straat, kwam Woensdagmor gen tot de onaangename ont dekking, dat uit de garage, ge« legen op zijn fabrieksterrein, zgn nieuwe vrachtauto was verdwenen. De daders hebben brutaalweg de garage openge broken, zijn auto, een fraaie „International", er uit ge haald en zijn weggereden. Het is den dieven wel gemakke lijk gemaakt, daar al de papie_ ren zich in den auto bevonden. Uit het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek, schgnt de diefstal ongeveer één uur 's nachts te hebben plaats gehad. Op dien tgd ni. hebben omwonenden een auto met vol gas door de Lange- straat hooren rijden. Het is en voor den eigenaar, die zwaar gedupeerd is en voor de streek te hopen, dat de daders spoe dig gegrepen worden. Het poli- tie-apparaat i9 daartoe op volle toeren gezet. COLLECTE-OPBRENGST. De verkoop van de vlagge tjes ten bate van „Herwon nen Levenskracht" bracht in in Hoofdplaat 82.35 op. MINDER BROOD. Voor kleine kinderen ook minder suiker en vleesch. In verband met de inter nationale graanpositie zal het broodrantsoen met ingang van Mei voor de leeftijdsgroe pen boven vier jaar met 200 jram per week per persoon worden verlaagd. Het rant soen bloem zal op dien datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. Het suikerrantsoen voor kinderen van 0 t.m. 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijdsgroepen. Even eens zal voor deze categorie net vleeschrantsoen van 150 tot 100 gram per week wor den verminderd. MEER KAAS VOOR DE RIJPERE JEUGD. Het rantsoen kaas zal voor de leeftijdsgroep van 15 Lm. 2Ü jaar worden verhoogd van 200 tot 300 gram per persoon per 14 dagen. EEN EXTRA VLEESCHBON. Voorts zal voor alle leef tijden boven 4 jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vleesch, geldig geduren de 14 dagen, worden bekend gemaakt. Twee menschen te Borssele verdronken. Heden, Woensdagochtend, waren te Borssele in alle vroegte 4 personen uit Bou- chaute aan het visschen. Twee hunner bevonden zich in een roeiboot, die na eenigen tgd vol mosselen was. Plotseling zonk de boot en de twee In zittenden verdronken. Men heeft nog geruimen tijd ge dregd, maar niemand gevon den. De twee ander, personen keerden later naar Bouchaut'e terug. Verboden strook langs de grens. In de Nedenandsche Staats courant komt een beschikking voor van den minister van financiën, dat het een ieder verboden is in een strook van 500 meter breedte langs de NederlandschDuitsche en de NederlandschBelgische grens, in de open lucht, al ian niet in een vervoermiddel, aanwezig te zijn. Dit verbod geldt niet ten anzien van person?" die ojn. uit beroepsoverwegingen of noodgedwongen zich in deze zóne moeten ophouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1