PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT BYRNES TELEURGESTELD OVER PARIJS Bunkers verdwijnen niet binnen 10 jaar De Kabinetscrisis. De Vliegende Hollander naar New-York gestart. Ministers over het geval Arnold Meijer. Prinselijk Paar door den Zwitserschen Bondsraad ontvangen. Hoofdrtdacteur O. BalHntljn fmet redactioneele medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp). Uitgave: Stich ting P Z.C-, Middelburg. Druk: lirma F. van de Velde Jr., Viissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch, Viis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 22 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 118 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent pef week, 3.20 per kwartaal, franc» Eer post, 3-45 per kwartaal- osse nummers 5 cent. ADVER* TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaiix^gevestigd te Viissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Oratemastraat 3. Temeuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. '5 LANDS FIN ANCIEN. Zes Nederlandsche financi- eele experts, te weten de hoog- Jeeraren J R M. v. d. Brink, G. M. Verrijn Stuart en F. de Vries en de heeren Tj. Greida- nus, L. M A. Tholen en J. P. van Tienhoven hebben een open brief gericht tot, minister Lief- tinck en daarbij hun ernstige zorg kenbaar gemaakt over den uiterst bedenkelijken toe stand van 's rijks financiën Tevens hebben zij een plan op gesteld om te komen tot een drastische verlaging van de Staatsschuld en het begroo- tïngstekort. Na lof te hebben gebracht aan de wijze waarop minister Lieftinck de geldsaneering des tijds heeft doorgevoerd, wijzen genoemde experts erop, dat de goede gevolgen van deze sa neering weer grootendeels te niet zijn gedaan door het veel te ingewikkelde systeem der deblokkeering. Zij raden aan om de geblokkeerde gelden zoo spoedig mogelijk te convertee- ren in verhandelbare, doch niet beleenbare staatsobliga ties, waardoor het als zo°" danig zou verdwijnen, doch aan de eigenaars de noodige be wegingsvrijheid zou worden verstrekt. Voorts wyzen zij op de moei lijkheden, die voortspruiten uit de onderwaardeering van den gulden, welke de regeering noodzaakt om op den duur on draaglijke toeslagen te betalen op de distributiegoederen, die uit het buitenland worden ge ïmporteerd, om prijsstijgingen te voorkomen. Ons prijspeil ligt nog altijd beneden het buitenlandsche en dit zal moe ten veranderen. Er is volgens deze experts geen bezwaar om het prijspeil op te voeren tot 200 en het loonpeil tot 180 van dat van 1939. Ten aanzien van de groote heffingen op den vermogens- aanwas en de vermoging wordt opgemerkt, dat deze heffingen alle kans hebben te verdwijnen in de thans aanwijsbare tekor ten op de staatshuishouding. Slechts drastische maatrege len kunnen dit voorkomen Men zou daai-om moeten be ginnen met het budget te ont lasten van de renten der te ver nietigen staatsschuld. De rente dient tot 3 te worden ver laagd en de aflossing moet worden gestaakt. Na aftrek van de V.A.B, zal een staats schuld van ongeveer 10 milliard voor liquidatie in aanmerking komen, welk bedrag van de overige begrooting moet wor den gescheiden en op een af zonderlijke rekening geboekt Ook het tekort in de loopende jaren de zes schatten, dat in 1948 een evenwicht tot stand kan komen moet op deze zelfde rekening worden ge boekt. Aanwas der "buitenlandsche schulden is niet bezwaarlijk, mits daar tegenover een ge lijke uitbreiding van ons pro ductieapparaat komt te staan. Tot slot wijst de commissie er op, dat vermindering van de staatsschuld door middel van een vermogensheffing draaglijk is, daar het hier in feite gaat om het wegnemen van obligaties en schatkistpa pier, waartegenover geen reëel vermógen staat. De open brief legt de vin ger op zwakke plekken in ons financieel beleid. Wij zijn be nieuwd of hij gevolgen zal heb ben. Het Wereldgebeuren Men kan niet eeuwig wachten met de Vredesverdragen. Rusland bemoeilijkt een accoord. De onderbroken ministers conferentie in Parijs roept bij ouderen, die reeds 27 jaar ge leden 't wereldgebeuren volg den, ongetwijfeld herinneringen op aan 1919, toen eveneens in Frankrijk de toenmalige „Big Four" bijeenkwamen om den eersten wereldoorlog te liquideeren. Rusland behoorde nog niet, of liever, niet meer tot de machtigen dezer aarde. Het waren de onverzoenlijke en al wat Duitsch was haten de Clemenceau, de felle handige Lloyd George, de Italiaan Orlando en de gewe zen hoogleeraar in het inter nationaal recht Wilson, die wekenlang over de toekomst van Europa confereerden. Uit deze conferentie werd het beruchte verdrag van Ver sailles geboren, dat in later jaren een volkómen misgreep bleek te zijn geweest. De voortdurende Brïtech-Fransehe tegenstelling maakte een con structieve oplossing onmoge lijk. Wilson, die bezield was door idealen als het zelfbe schikkingsrecht der volken en die de V.S. den oorlog in leidde onder den slagzin „to make the world safe for de mocracy" moest danig gedes illusioneerd naar zijn land te- rugkeeren. Het gesjacher met geheele volksgroepen en het overheerschen van eigen- boven algemeen Europ§esch belang, meest dezen ruimden- kenden president wel ontgoo chelen. Nu in 1946 is het Byrnes, een intiem vriend en mede werker van wijlen een ander groot president der V.S., Ro- sevelt, die in de vredesbespre kingen na den tweeden we reldoorlog de stem der V.S. laat hooren. Byrnes is het geweest, die den stoot heeft gegeven tot het houden van de conferen tie van Parijs, op deze confe rentie de grootste activiteit heeft ontwikkeld en met de meest vérstrekkende plannen voor den dag is gekomen. Byrnes wenschte een onmid dellijke - oplossing voor het probleem Duitschland en drong aan op het houden van een algemeene vredesconferen tie. Zijn voorstellen echter vonden weinig instemming en veel tegenkanting en de teleur stelling hierover vond zijn neerslag in de groote rede. die James Byrnes Maandag voor de Amerikaansche radio heeft gehouden. De geallieerden, zoo meende Byrnes terecht, kunnen niet ten eeuwigen dage wachten met het opstellen van de vre desverdragen. Als de vredes conferentie dozen zomer niet plaats heeft, zullen de V.S. de zaak voor de algemeene vergadering van de Vereenig- de Naties brengen. Ook maakte Byrnes een zydelingsche toespeling op de huidige Sovjet-politiek, die alleen gevoed schijnt te wor den door wantrouwen en den wensch om een zoo uitgebreid Landbouwproblemen in W. Z. Vlaanderen. Het bezoek van Min. Ringers aan Oostburg. Tijdens de besprekingen, die minister Ringers Zaterdag jl. in Zeeuwsch Vlaanderen yoer- de, heeft hij een zeer belang- wekkende niededeeling gedaan, die niet alleen voor Zeeuwsch Vlaandëren zelf, maar ook voor de rest van Zeeland van belang is. De minister deeldo nl. des- fevraagd mede dat de bunkers e eerste 10 jaren zeker niet zullen worden opgeruimd, wan neer echter deze bunkers voor herbouwplannen in den weg staan, is men bereid daarvoor een uitzondering te maken. Nog diverse onderwerpen werden behandeld waarbij bleek dat, willen brjv. de wo ningwetwoningen nog dit jaar gebouwd worden, en een oplos sing gevonden zal moeten worden. Met de aanbesteding voor den opbouw van boerderyen ?al in Juli gedeeltelijk worden begonnen. 's Middags had de minister een bespreking met de com missie van samenwerkende landbouworganisaties in W.- Zeeuwsch Vlaanderen. Hierbij bleek dat er veel ontevreden heid is over de stagnatie van kleine herstellingen aan schu ren, hangars enz., wat ook weer een financieringskwestie is. De minister drong er op aan dat alles gedaan zou worden voor spoedig herstel, opdat de ito, zal zyn bij het bin nenhalen van den oogst. Het initiatief moet hier echter van de boeren uitgaan en de urgen- tiegevallen zullen beslist het eerste geholpen worden. De financiering komt beslist in orde. Hy die durft aanpakken, is thans in het voordeel. De boeren moeten zich ech ter rechtsreeks wenden tot het streekbureau in Oostburg, dan komt de zaak in orde. Gewetzen werd op het gebrek aan dakbedekking (golfpla ten), waarop de minister ver baasd antwoordde, dat eenige duizenden m2 golfplaten aan de Belgische grens hebben gele gen voor uitvoer, maar dat er geen kooper was. Dit feit bleek hier onbekend te zijn De minister zal alsnog trach ten deze zaak te redden. Ook werd nog gewezen op den onhoudbaren toestand voor buitenlandsche eigenaars, waaran het gevaar is verbon den, dat een Belgische eige naar zijn boerderij' in West- Zeeuwsch-Vlaanderen aan een Belgischen boer gaat verkoo- pen, wat hier niet gewenscht is. De minister vond het on begrijpelijk, dat hier nog geen regeling voor is. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een Tillijke papierverdeeling. verschijnt ons blad. uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's. en machtig mogelijk Oostelijk blok te vormen. Veiligheid, zoo zeide hij, is een zaak, die elke natie aan gaat, maar de pogingen van de eene natie om voor zich die veiligheid te doen toenemen, kan de veiligheid van andere naties bedreigen, die dan op hun beurt zulke pogingen in het werk stellen. De roep om veiligheid zou wel eens tot minder in plaats van tot meer veiligheid kunnen leiden. Eyrnes zette uiteen, dat de V.S. niet in konden stemmen met den Russischen eisch om uit de opbrengst van de Ita- liaansche productie herstelbe talingen te ontvangen om de eenvoudige reden, dat deze productie door de V.S. gefi nancierd wordt. De verdragen voor den Bal kan konden niet worden ont worpen, doordat men het niet eens kon worden over econo mische clausules. De Sovjet- Unie wilde geen vrijhandel op .den Donau waarborgen. Byrnes sprak de hoop uit, datj de Sovjet-Unie haar oor deel over net Amerikaansche voorstel met betrekking tot Duitschland zou herzien en hij eindigde aldus: Het doel van onze pogingen is niet „gebied" of „herstelbe taling" voor de V.S. Ons doel is vrede, geen vrede geba seerd op wraak en hebzucht, maar rechtvaardige vrede, de eenige, die duurzaam is. Doodstraf voor Frank. Karl Hermann Frank, de voormalige Duitsche „protec tor" van Bohemen en Moravië, is, als oorlogsmisdadiger en verantwoordelijk persoon voor de moordpartij te Lidice, door het Tribunaal te Praag tot den dood door ophanging veroor deeld, alsmede het verlies van burgerrechten. Zijn eigendom men zijn aan den staat toege wezen De waarde van een rantsoen tabak. Het Centraal Distri butiekantoor deelt mede, dat de waarde van één rantsoen tabak is vast gesteld op 20 sigaretten, of 10 cigarilLos, of 5 sigaren, of 20 sprietjes, of 6 knakjes, of 1 pruim- rol. Per 2 rantsoenen kan men het dubbele van bovenvermelde hoeveel heden of desgewenscht een pakje tabak koopen. Morgen begint H.M. de Koningin met de besprekingen. H.M. de Koningin zal zicli heden naar Soestdyk begeven ten einde aldaar op Donder dag een begin te maken met de besprekingen met verschil lende politieke leiders in ver band met de kabinetscrisis. Een historische dag Yoor de Nederlandsche luchtvaart. In de geschiedenis der Ned. luchtvaart is 21 Mei 1946 een historische dag geworden. Op dezen dag nl. is de tweemaal weeksche verbinding tusschen Amsterdam en New-York tot werkelijkheid geworden. Een jarenlang gekoesterde wensch ging in vervulling toen 13 min. over twee de wielen van het K.L.M. vliegtuig „De vliegende Hollander" zich van de start baan van het vliegveld Schip hol losmaakten en 't vliegtuig met 36 passagiers aan boord zich van den grond verhief op weg naar New York. Reeds uren voor den start heerschte op .Schiphol een froote drukte, die haar hoog- epunt bereikte toen de be manning en haar passagiers, alsmede de eerste gezagvoer der Evert van Dijk, hun plaats innamen. Tal van officieele persoon lijkheden omringden het enor me vliegtuig. Vele familiele den van de passagiers en de bemanning en vanzelfsprekend ook vele nieuwsgierigen. Na dat het Ned. Volkslied was ge speeld. werden de motoren aangeslagen en zonder een in cident vloog daarna hef vlieg tuig zijn weg door het lucht ruim. Als merkwaardige bijzonder heid kan gemeld worden, dat zich aan boord van het vlieg. Waarom de P.R.A.-mannen ontslagen werden. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer v. d. Goes Naters, in verband metde zaak Arnold Meijer, hebben de ministers van Alg. oorlogvoering en justitie o.m. geantwoord, dat begin April eenige leden van de politieke recherche-afdeeling te Amster dam zich zonder opdracht van het hoofd van politieke recherche en zonder diens voorkennis zich in gezelschap van een journalist van „Het Vrije Volk" naar Noord-Bra. bant, derhalve buiten hun ambtsressort, hebben begeven en zich vervoegd bij het Trap pisten klooster Koningshoeve te Tilburg, waar zij hebben voorgegeven een regeerings- opdracht te hebben om Arnold Meijer, die zich daar zou be vinden, in vrijheid te stellen. Op de mededeeling, dat genoem de Meijer zich daar niet be vond en nooit bevonden had, omdat een regeling, waarbij hem gemeld klooster als ge dwongen verblijfplaats zou worden aangewezen, geen voortgang had gevonden, zijn zij. r.a kennis genomen te heb ben van den inhoud van een op dieregeling betrekking hebbenden brief, vertrokken. EEN INTRODUCTIE VAN DEN MINISTER. Eenige dagen nadien hebben zij zich, zonder zich te voren by hun chef te hebben ge meld en met voorbijgaan van den Minister van Justitie, ver voegd bij den Minister van Alg. Oorlogvoering, aan wien zij mededeelden ten behoeve van de opsporing van Arnold Meijer de beschikking te be hoeven over een machtiging militaire kampementen te be tréden. Deze heeft hen daartoe geïntroduceerd by zijn ambt genoot van Oorlog, die hun een machtiging, als gevraagd, heeft afgegeven. Zij zijn daar mede naar Noord-Brabant vertrokken en hebben te Til burg zekeren Jansen gearres teerd, dien zij gedurende 24 uur gevankelijk met zich mede hebben geveerd. Na een bezoek aan Oisterwijk, waar zij den directeur van het postkantoor hebben gehoord, hebben zij zich te Eindhoven vervoegd bij het daar geves tigde onderdeel van het bu reau Nationale Veiligheid, door middel waarvan zij ver moedden in verbinding te kunnen komen met een con tactpersoon van Arnold Meij er. Deze contactpersoon, ge naamd Denis, hebben zrj ter plaatse aangetroffen en ver volgens gearresteerd, althans tegen zyn wil met zich mede genomen naar Amsterdam, waar hij is onder dak ge bracht ten huize van den jour nalist van „Het Vrije Volk". Toen zij zich vervolgens bij het hoofd van politieke recher che te Amsterdam op diens verzoek meldden, hebben zij geweigerd dezen mededeeling te doen van hun verrichtingen en het door hen verzamelde materiaal, waarop genoemd hcofd van politieke recherche, hun directe chef, hen op staanden voet heeft ontslagen. Voor hun weigering de ge vraagde mededeelingen te doen, beriepen zij zich op een hoog geplaatst regeeringspersoon. wiens naam zij niet wenschten te noemen. Van al hetgeen deze opsporingsambtenaren zonder opdracht van hun be voegden chef, als boven om schreven, hebben verricht, was noch den Ministers, noch den directeur-generaal voor by- zondere rechtspleging, noch den procureurs-fiscaal bij die byzondere gerechtshoven te Amsterdam en 's-Hertogen- bosch iets bekend. Op last van hoogerhand zyn derhalve de genoemde opsporingsambtena ren in hetgeen zij hebben ver richt niet Belemmerd, noch is hun op last van hoogerhand ontslag verleend. MEI JER—JANSEN De reeds genoemde Jansen te Tilburg stond inderdaad in relatie met Arnold Meyer. Of hy de financiering van een drukkerij bevordert ten be hoeve van Arnold Meyer, is den ministers niet bekend. Dat vorenbedoelde relatie tusschen Arnold-Meijer en Jansen een legalen grondslag zou opleve ren voor arrestatie van laatst genoemde, vermogen de minis ters niet in te zien. Nadat Arnold Meijer uit het kamp te Vught was ontvlucht, heeft de chef van den Staf Militair Gezag zijn arrestatie bevolen en zorgvuldig voorbe reide pogingen in het werk gesteld hem op te sporen. Tot vier maal toe is men cr ge wapend en wel op uit getrok ken. Daarbij is getracht hem, die blijkbaar telkens naar het buitenland uitweek, bij verras sing in handen te krygen. Toen deze pogingen bij herha ling hadden gefaald, terwijl een verhoor van Arnold Meijer en een ernstig onderzoek naar diens gedragingen in den be zettingstijd toen niet minder dan nu als noodzakelijk en dringend gewenscht werden beschouwd, is van de zijde van het Militair Gezag ingegaan op een voorstel van den raads man van Arnold Meijer om dezen een gedwongen verblijf- glaats aan te wijzen, waarheen y zich vrijwillig zou begeven. Daartoe werd het klooster Ko ningshoeve te Tilburg voorge steld. Op dit voorstel werd inge- tuig een zending aardbeien bèvond, die Woensdagmorgen om tien uur reeds aangeboden zullen worden aan den burge meester van New York. Te vens vervoerde het vliegtuig tulpen. Zooals bekend fleuren ook in New York op het oogenblik op tal van pleinen en in vele parken Ned. bloe men het uiterlijk der wereld stad op. Het Ned. publiek werd om trent het verloop van den tocht door den radio-omroep op de hoogte gehouden, door dat er gedurende de geheele reis radiografisch contact tusschen moederland en vlieg tuig bleef bestaan. Zoowel in Nederland als in Amerika bestaat voor deze nieuwe luchtlijn van de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, groote belangstelling, zoodat verwacht mag worden, dat de K.L.M. een gelukkig initiatief heeft genomen en over. gebrek aan passagiers zich niet zal hebben te bekla gen. Twee leden van het door Josjida samengestelde nieuwe Japansche kabinet, zyn door het hoofdkwartier van Mac Arthur als „ongewenscht" ge diskwalificeerd. gaan, enkel om een spoedig onderzoek In te leiden en daar mede aan nieuwe en ontoe laatbare manoeuvres van Ar nold Meijer om zich aan de justitie te onttrekken, een einde te maken. Het stond daarbij vast, dat de procureur fiscaal, na by dit onderzoek verkregen bevestiging van de verdenking, Meijer alsnog in een bewaringskamp zou doen insluiten. Van den raadsman van Meijer. die zou mededeelen, wanneer Meyer zich ter be schikking zou stellen, werd geruimen tyd niets vernomen, waarna hij mededeelde, dat Meijer zich aan 'n dergelijke regeling niet wenschte te on derwerpen. Donderdag overeenstemming tusschen Nederland en Indonesië? Opsporing van ontvoerden gestaakt. Aftreden van Dr. van» Mook geëischt. Dr. van Mook heeft ver klaard, dat hij hoopt op een definitieve overeenstemming tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs na den terug keer van Sjahrir Donderdag a.s. uit het binnenland van Java. Hy verklaarde nadruk- kelyk, geen bevoegdheid te hebben om concessies te doen, die verder gaan, dan he* voor stel van minister Logeman. Aan het einde van deze week zal dr. van Mook naar SingEL- pore vertrekken om daar be sprekingen te voeren met lord Mountbatten. Voorts verklaarde dr. van Mook, dat zyn bezoek aan Londen niet in verband had gestaan met het formuleeren van de voorstellen. De Ned. regeering heeft haar standpunt geheel onafhankelijk gekozen. DR. VAN MOOK BESCHULDIGD. In een dezer dagen door de Stichting„Indië in Nood" te Haarlem belegde vergadering, gaf dr. W. Feuilletau de Bruyn een uiteenzetting over de tot standkoming van de republiek Indonesia. Spreker legde den Lt. Gouverneur-generaal dr. van Mook de volgende punten ten laste: De Lt. G.G. was er in Sept. 1944 van. op de hoogte, dat zich op Java een gevaarlyke separatistische beweging on der leiding van de Japanners had ontwikkeld. Naarmate het geallieerde gevaar naderde, deden de Ja panners aan de Javanen steeds verdergaande beloften van on afhankelijkheid. Het gevaar van dezen Japanschen zet is door de Brisbane-regeering volkomen onderkend. Hefc staat voorts onomstoo- telyk vast, dat op Java een Japansch-fascistisch regime heeft geheerscht, berustend op dictatoriale beginselen. Op die beginselen is ook de republiek Indanesia opgebouwd. Van al deze punten heeft de Lt. G.G. dr. van Mook de Ned. regeering niet voldoende op de hoogte gehouden. Hij was één van de weinige personen, die door zyn kennis van Indië den waren staat van zaken kon be oordeel en. De Ned. regeering in Londen was derhalve af hankelijk van zyn inzicht en heeft geen krachtige maatre gelen kunnen nemen. Op grond van deze feiten Bruyn het aftreden van den eischt dr. W. Feuilletau de Lt. Gouverneur-Generaal van Mock wegens welbewezen on geschiktheid voor zijn huidige functie. OPSPORING ONTVOERDEN. Wegens gebrek aan perso neel is de opsporing van ont voerde Bandoengsche ingeze tenen, welke werd uitgevoerd door den Ned. kapitein G. S* Vrijburg en zijn staf, gestaakt: De vermoedelyke verblijfplaats van verscheidene kleine groe pen van de ontvoerden is be kend, maar hun lot is even onzeker als dat van de ontel bare anderen, die verdwenen zijn. Tusschen de 800 en 1000 personen werden van October tot December van het vorig jaar ontvoerd. Ongeveer 100 verblyven in verschillende kampen in Priangan. Verder zyn er dozijnen plaatsen, waar massagraven zijn ontdekt. Tot dusver zijn ongeveer 50 lijken gevonden. EXTREMISTEN IN BANDOENG. Zestig huizen van een kam pong in het Westelijk deel van Midden-Bandoeng zijn door extremisten in brand gesto ken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de extre misten, die eind Maart van! plan waren brand te stichten, doch toen hierin niet geslaagd waren, hun plan om Bandoeng in de asch te leggen, niet wil len opgeven. DAJ.AKSCHE TROUW* Een opmerkelijk bewys van trouw en aanhankelykheid le verden dezer dagen acht Da- jaks van de Ketoengau, toen zy met hun sampan voor het Landschapsziekenhuis te Sin- tang aanlegden en daar de moeder-overste van de missie een groote kist en andere goe deren kwamen terugbrengen, die zy hen even voor de komst van de Japanners ter bewaring had toevertrouwd. Naar zy mededeelden had den zij uit vrees voor de vijan delijke terreur diep in het oer- bosch een hut gebouwd om het hun toevertrouwde veilig te bewaren. De kist bleek bij opening voor ongeveer 4000 aan me dicamenten te bevatten, ter wijl onder de teruggegeven voorwerpen ook eon micros coop en zelfs 100 oranje das- J'es van de schoolkinderen, die iy verjaardagen van het Kon. huis voor den oorlog dienst deden, werden aangetroffen. De assistent-resident van Sintang heeft de Dajaks offi cieel toegesproken en bedankt, WIJZIGINGEN OPPERBEVEL. De voorlichtingsdienst vart de Ned. strijdkrachten meldt een wijziging in het commando van de Ned.-Indische land strijdkrachten, die met ingang van 1 Juni a.s. van kracht zal worden. De kolonel der infanterie S. de Waal zal benoemd worden tot opperbevelhebber van W.- Java, de kolonel der infanterie van Lanten tct opperbevelheb ber van Midden-Java, Djokja karta en Soerakarta en de ko lonel der luchtmacht C. Giebel tot opperbevelhebber van Oost-Java, Bali en Lombok. DANK VOOR ALLES WAT ZWITSERLAND VOOR ONS DEED EN NOG DOET. e? JE'SUIn Bondszaal ward zoek van het Prinselyk paar aan Zwitserland heeft zich ge kenmerkt door de bijzondere hartelijkheid van de ontvangst. Na de lunch in de eeuwenoude herberg „Zum Kantonsschild' te Gempenach reed de stoet van auto's naar Kehrsatz, een plaatsje even buiten Bern, waar men even voor vier uur aankwam. In de door den Bondsraad ter beschikking ge stelde villa zal het Prinselijk paar de dagen, dat het in Bern zal blijven, doorbrengen. Het is een fraai landhuis in ouder- wetschen stijl met een prachtig park en een uniek uitzicht- op de stad Bern en omgeving. IN BERN. Geaxcorteerd door een co lonne' militaire motorrijders reed het "Prinselijk paar ver volgens naar Bern, teneinde in het bondspaleis officieel door den voltalligen Bondsraad te worden ontvangen. De stad was feestelijk versierd. Van tal van gebouwen hingen vlag gen. Vlak voor het Bondspaleis hing een reusachtige Neder landsche vlag. Langs de stra ten, waarlangs de auto's re den, stond een dichte menigte, die de officieele bezoekers har telijk toejuichte. In een open limousine kwam het Prinselyk paar voor het Bondspaleis aangereden. By het verlaten va* de auto's speelde een militaire kapel het Wilhelmus. De voor het paleis opgestelde eerewacht werd door de Prinses en den Prins geïnspecteerd. De Prins droeg het generaalsuniform van het Nederlandsche leger, terwijl de Prinses in een licht grys cos- tuum met een zwarten mantel was gekleed. het Prinselijk paar door den Bondspresident Kobelf ontvan. fen en aan de leden van den ond aad voorgesteld. Hierna hield de president een toe spraak, waarin hy o.m. zeide, dat de Bondsraad en het Zwit- sersche volk zeer gevoelig zijn voor de beminnelijke geste van dit bezoek. Vervolgens onderhield het Prinselyk paar zich eenigen tyd met de aanwezigen. Even voor vijf verlieten de Prinses en de Prins het paleis. Nadat de militaire kapel- het Zwitser- sche volkslied ten gehoore had gebracht, namen zy in hun auto plaats, die hen naar Kehrsatz terugbracht. Tegen half zes ontvingen de Prinses en de Prins de ver tegenwoordigers van de Zwit- sersche en de buitenlandsche pers. Tal van gestelde vragen, betrekking hebbende op Neder land. werden b/irtelings dan door de Prinses en den Prins beantwoord. De prinses ver tolkte daarbij in bewogen woorden den oprechten dank van het Nederlandsche volk voor al hetgeen Zwitserland voor Nederland heeft gedaan en nog doet. Nadat alle ge stelde vragen waren beant woord, onderhielden de Prin ses en de Prins zich afzonder lijk nog met eenige Zwitser- sche journalisten. 's ^Avonds, was het Prinselijk paar d^ gast van den Bonds raad, die ter hunner eere in het hotel Bellevue te Bern een banket aanbood, waar naast tal van Zwitsersche, ook vele Nederlandsche genoodigden aanzaten. DE „AURORA" KRIJGT RUST. De Russische kruiser „Aurora" zal na een bewogen bestaan van 41 jaren buiten gebruik worden gesteld. Toen de Russische vloot in 1905 door de Japansche werd vernietigd was de „Au rora" het eenige schip, dat ontsnapte. Op 25 October 1917 werd op de „Aurora" het sein tot de revolutie gegeven, toen dit schip de be schieting opende van het Winterpaleis in Lenin grad. In 1941 werd het belast met patrouille diensten bij Leningrad. Nu zal het uit den ac tieven dienst worden ge nomen en bestemd wor den tot schoolschip voor adelborsten. De inschrijving op Grootboekschuld. WEER MET GEBLOKKEERD GELD? Het'ministerie van financiën deelt mede, dat van 4 tot en met 14 Juni a.s. weder de ge legenheid zal worden openge steld om in te schrijven op de 3 procent grootboekschuld. He* betreffende prospectus zal een dezer dagen verschijnen. Naar het A.N.P. verneemt, zou op de 3 grootboekschuld 1946 weder met geblokkeerd tegoed kunnen worden inge schreven en zou een verdere deblokkeering van gelden niét wensehelylc worden geacht. In dat geval wordt de mogelijk heid geboden de gedeblokkeer de tegoeden, die renteloos blijven liggen, met de onder havige inschrijving rendabel te maken. Bovendien zou men de in schrijving voor bepaalde doel einden tegen vry geld kunnen verkoopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1