PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT de hand in eigen boezem. Lippmann constateërt een „verschrikkelijk feit". Prins en Prinses in Zwitserland gearriveerd. UIT DE PROVINCIE Minister Ringers over herstel en wederopbouw van Z.-Vlaanderen. Hoofdredacteur G. Ballintljn (me» redactloneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: St>ch- tlng P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 21 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 117 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, f 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Er is enkele dagen voor de verkiezingen een officieel rap-' port gepublicc rd over de toe- standen, die in de Nederland- sche interneeringskampen heerschen. Zulk een rapport, ten deele samengesteld op grond van gegevens, verstrekt door diegenen, die beoordeeld worden, i.e. de kampleiders, zal van die toestanden zeker geen al te zwart beeld hebben gegeven. Maar wat er te voor schijn kwam, is op zichzelf al meer c n genoeg. Er blijkt uit, dat er nog al tijd bunkerstraffen worden toegepast en dat zelfs de pijn bank in alle kampen nog niet is afgeschaft. De behandeling der geïnterneerden wordt soms menschonwaardig genoemd, "talrijke t.b.e.-gevallen worden onvoldoende verzorgd en de Satlënten vertoeven te midden er gezonden. Duizenden doen volstrekt niets, aan de her- opvoèding wórdt, ruim een jaar na de bevrijding, nog altijd niets gedaan. Velen, zeer velen in de kampen hebben nog nooit een verhoor onder, gaan. Duizenden zijn tot een vernietigend nietsdoen ge doemd Vernietigend is het oordeel van dit ofïicieele rapport over de P.R.A., de vroegere P.O. D. De commissie gebruikt de woorden „connectie en corrup tie" en zegt, dat vele P.R.A.- ambtenaren gevoelig zijn voor relaties en geld en zelfs voor vrouwen Als men aan deze dingen denkt, huivert men. Het zijn feiten en toestanden, die men vroeger niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Maar die tevens bewijzen, hoe dringend noodzakelijk het is, dat er met krachtige hand wordt ingegrepen, ja, dat de bezem voor dezen Augiusstal wordt gehaald. Want in een staat, waar zulke dingen nu meer dan een jaar geschie den en nog wel eenigen tijd zullen blijven geschieden, daar deugt iets niet. Wij zijn zoo geheten op de Duitschers, om de hemelter gende dingen, die in hun con centratiekampen zijn geschied.; Die verontwaardiging is maar al te begrijpelijk. Maar laat ons tevens de hand in eigen .boezem steken. En bedenken, dat als er bij ons geen ver- anaering komt, de mensch- onwaardige toestanden, dfe thans geconstateerd zijn, tot even afschuwelijke gevolgen zullen leidenDaar, over onze Oostgrenzen, is het ook op kleine schaal beginnen. Eerst langzamerhand is men van kwaad tot erger verval len. Het zijn nu eenmaal ster ke beenen, die de weelde van macht over anderen kunnen dragen. En vooral nu vast komt te staan, dat zij, wier beenen niet sterk genoeg zijn, tot even afschuwelijke daden vervallen, als waartoe de Duitschers in staat bleken, is het zaak, dat er zeer snel en doeltreffend wordt ingegrepen. Walter Lippmann, de be kende Amerikaansche publi cist, is van een bezoek van zes weken aan Euro in de V.S. teruggekeerd. De „Gazet van Limburg" deelt mede, dat hij, wat „Time" noemde, een „terrible fact" aan zijn land- "•enooten te openbaren had. Wij willen de belangwek kende beschouwing niet aan onze lezers onthouden. Ziehier dit verschrikkelijke feit: „Alle Europeesche re geeringen, alle party en en alle leidende persoonlijkheden han delen alsof er een nieuwe wereldoorlog voor de deur staatHet Duitsche pro bleem komt, alnaar het gezien wordt in Londen of in Mos kou, in den grond hierop neer, of ingeval van oorlog de Duit schers zullen gebruikt worden door de Russen of door de Westelijke machten. Dit is een verschrikkeiyk feit en als er iets aan gedaan kan worden, dan zullen het de V.S. moeten doen". Dit is inderdaad een ontzet tend feit, ep het verschrik kelijkste is, dat ieder „Euro- Eeaan" inderdaad zal moeten oegeven, dat het inderdaad een „feit" is. Hoezeer men aan den overkant van den grooten plas van dezelfde opinie is, moge blijken uit de resultaten van een onlangs in de V.S. gehouden publieke pei ling over de vraag of er al dan niet binnen de eerstvolgende 25 jaar een nieuwe oorlog zal zijn uitgebroken: 68 pro cent der deelnemers antwoord de ja". Een jaar geleden was slechts 36 procent zoo pessi mistisch. Ernstige feiten. Ze zijn er inderdaad meer dan genoeg. Men ziet het aan de Parg. sche conferentie./ Men bestede aandacht aan de gebeurtenis sen in Perzië, waar een on beduidende provincie een rol speelt, die slechts te verklaren valt uit het feit van haar ligging: aan de grens van de Unie der Sowjetrepublieken. En waar de Russen nog steeds Weigeren vertegenwoordigers j der centrale regeering toe te laten, om te controleeren, of Orchideeën uit New-York voor de Koningin. .Naar de K.L.M. uit New- York mededeelt, zal de heer van der Hoek, horticultural director van het Rockefeller Centre in New York tot de passagiers behooren, die de eerste K.L.M.-retourvlucht New-YorkAmsterdam mee maken. Hij zal aan H.M. Koningin Wilhelmiha orchideeën aanbie den, die afkomstig zijn uit den Botanischen tuin van New- York. Deze orchideeën behoo ren tot een zeldzame soort, die alleen op het Westelgk halfrond wordt aangetroffen. Eervol ontslag dr. h. m. Hlrschfeld. De ministers van handel en ngverheid en van landbouw, vlsscherij en voedselvoorzie ning hebben op 10 Mei met toepassing van het besluit van 10 October 1945 (staatsblad nr. F 221) eervol ontslag met wachtgeld toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, secretaris generaal van de voormalige departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. De ministers hebben daarbij overwogen dat dr. H. M. Hirschfeld, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vaderland niet valt te twijfe len en hy inderdaad door zgn aanbiy'ven ook veel schade en ontreddering heeft weten te voorkomen,-niettemin door het verleenen van medewerking aan den bezetter ook in. ge vallen, waar een stellige Wei gering op haar plaats was geweest, een belemmerende invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand Ya,a,hen> die zich onvoorwaar delijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageerde beginselen te weer stelden. -— Dinsdag 21 Mei zal prof. ir. W. Schermerhorn te Leu ven voor Vlaamsche studenten spreken over „de positie der Het wereldgebeuren. Heel Europe rekent op een nieuwen oorlog. Wat doen de V.S. de roode troepen inderdaad volgens de belofte en verze kering van Moskou, het land ontruimd hebben. De reactie in de V.S. op al deze ernstige feiten, is mis schien het eenige hoopvolle feit, waarop in dit verband kan gewezen worden. Er is n.l. in Amerika een fundamen teel onderscheid te consta- teeren tusschen de jaren na 1918 en die na 1945. Het overeenkomstige in de beide tgdperken is, dat zij beiden volgen op een oorlog, waarin de V.S. een beslissende rol gespeeld hebben. Het verschil is gelegen in de geheel an dere houding, die door het volk der V.S. tegenover de Euro peesche problemen toen en nu wordt ingenomen. Anders dan in de jaren na 1918 beseft men nu in de V.S. dat de tyd van het isolationisme defini tief voorbg is. Byrnes' optre den in de V.N. vormt daarvan wel het meest doorslaande be wijs. Men beseft op dit oogen- blik in de V.S., dat de eenige mogeiykheïd om een nieuwen wereldoorlog nog te voorko men is zich nu reeds ingrgpend met de Europeesche aangele genheden bezig te houden. Minister Mansholt naar voedselconferentie. De minister van landbouw, visscherg en voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mans- holt, is Zaterdagmiddag pi vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken om de leiding op zich te nemen van de Neder- landsche delegatie op de con ferentie van de Food Agricul ture Organisation. De confe rentie heeft deze week te New York plaats. De kolenvoorraad voor den winter. Bonnen inleveren vóór 26 Mei. Doordat kort geleden tot aanwy'zing van bonnen voor zes eenheden kolen kon wor den overgegaan, zal ieder reeds voor het invallen van de koude over een zekeren kolen, voorraad kunnen beschikken. Het is echter onmogelijk alleen de gewilde soorten als anthra- clet en pareleokes ter beschik king te stellen. Ook de minder gewilde soorten, waaronder bruinkoolbriketten, zullen dus voor huisbranddoeleinden moe ten worden gebruikt. Alle brandstofhandelaren worden gelijkmatig bevoorraad met de verschillende soorten en zullen deze dus rechtvaardig over hun afnemers moeten verdee- len. Nu de klantenbinding is opgeheven schynt bij sommige handelaren de neiging te be staan het publiek voor te spiegelen, dat zy uitsluitend de Een hartelijke De zeeliedenstaking. HET LEGER GRIJPT IN. In verband met de staking i de haven zijn Zondagmid dag 500 marechaussees te Rot terdam gearriveerd, gewapend met ongeveer 50 pantserwa gens en trucks, teneinde in dien noodig de orde te kunnen handhaven. Er wordt boven- dien nog een groot contin gent troepen verwacht. De manschappen zullen het werk in de haven voorzoover noo dig, overnemen. Intusschen is de situatie nog weinig ver anderd. De in de haven aan wezige schepen worden door vrijwilligers gelost en gela den. De 9taklng In de Amster- damsche haven duurt reeds ruim een maand en een twaalftal schepen ligt nog steeds op lossing te wachten. Daar het aantal vrijwilligers, in hoofdzaak studenten, dat zich had gemeld te klein was. is Maandagmorgen, zooals de minister-president in zgn rede reeds had aangekondigd, een. contingent van circa 1000 mi- litairen in het havengebied aangekomen, die de schepen zullen lossen. Naast de vrijwil ligers, ongeveer vierhonderd in getal, hebben zich Maan dagmorgen een honderdtal vaste havenarbeiders gemeld, zoodat het werk weer voor twee derde doorgang kan vin den. Des middags heeft de afdee. ling transport van de E.V.C. een vergadering belegd waar op een drieledig voorstel ge formuleerd werd, dat, indien het door stemming op een nog te beleggen vergadering wordt aanvaard, aan dé reeders-or- ganisatie zal worden overhan digd. Jit voorstel behelst, dat op nieuwe condities het werk zal worden hervat, mitser geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen; de E.V.C. afgevaardigden in de contact commissie zullen worden opge nomen en de landelijke afdee- lingtransport van de E.V.C. in de nieuwe C.A.O. wordt op genomen. Beroep op Britsche regeering. In een brief aan de „Ti mes", geteekend door leiden de figuren van de Labour, de conservatieve en liberale par tijen, wordt een beroep gedaan op de Britsche regeering een onmiddeliyke verklaring af te leggen van haar bereidheid om het rapport van de Anglo- Amerikaansche commissie voor onderzoek naar het Palestfn- sche probleem uit te brengen. In het bg zonder wordt aangedrongen de beslis- ontvangst. By llchtbewolkten hemel is Maandagmorgen te 10 uur 53 het Dakot-o-vliegtuig met Prins Bernhard zelf aan den rstuurloiuppel en Prinses Julia na als passagiere, op het vliegveld Cointrin bij Genève geland. De Prins en Prinses werden verwelkomd door den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Max Petitpierre, gezantschapsraad dr. Cuttat, den chef van het protocol, door den Geneefschen „staatsrat-praesident" Per- reard, den Nederlandschen ge zant J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal en den Neder landschen consul-generaal J. C. van Notten. Minister Petitpierre heette in een korte toespraak' namens de regeering het prinselijk paar hartelijk welkom. Het dochtertje van den eersten secretaris van het Nederland- sche gezantschap, den heer Zeeman, bood prinses Juliana een bouquet gele rozen aan. Nadat het prinselijk paar zich met eenige autoriteiten had ondertiouden, begaf het ;ezelschap zich naar een met hloemen versierde hangar, waar een verversching werd gepresenteerd. Het prinselgk paar reed vervolgens, vooraf gegaan door Zwitsersche mili taire auto's via Lausanne naar Bern. In Gempenach werd ge luncht. Hier bood een groep meisjes uit Murten, in natio nale kleederdracht, den hoo- gen casten bloemen aan. De meisjes brachten ook verschil lende liederen ten gehoore. Een r.raige bijzonderheid is dat Prinses Juliana het bur gerrecht van dit kanton be zit. Dit is een erfelgk recht, dat op 30 October 1815 reeds verleend was aan Frederic Frangois, den eersten Groot hertog van Mecklenburg- Schwerin. Het gezelschap werd in den namiddag op „Lohn" bij Kehr- satz verwacht. Het prinselgk paar zal hier, op uitnoodiglng van de regeering, met zgn gevolg tgdelgk verblijf hou den. Maandagmiddag te kwart over vier zouden de prins en de prinses officieel door de gezamenlgke regeering ontvan gen worden in de raadszaal van het Bondsgebouw. In Bern wordt ter gelegenheid van deze ontvangst feestelijk gevlagd. beste soorten zullen afleveren. Uit het vorenstaande blgkt duidelgk, dat dit ten eenenmale onmogelijk is en het zonder dringende noodzaak verande ren van brandstoffenhandelaar -'us geen zin heeft. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aangewezen bonnen 60 en 61 van de brand- stoffenkaart T 606 vóór 26 Mei a.s. by de brandstoffen- handelaren ingeleverd moeten worden. Geheime clausules over Italië De „New-York-Times" heeft een telegram uit Rome gepu bliceerd, volgens hetwelk de door de conferentie van mi nisters van buitenlandsche za ken opgestelde nieuwe modus- vivendi voor Italië geheime clausules zou bevatten. Vol gens hoogst betrouwbare in lichtingen zouden deze clau sules een groote mate van controle over den Italiaan- schen handel in Britsche han den laten. De Russen zouden ter compensatie, ten minste de mondelinge toezegging hebben verkregen, dat zg gelijke voor- deelen in Roemenië en Bulga- rge zullen verwerven. De overeenkomst zou min of meer het uitrangeeren van Ameri kaansche en Britsche belangen in den Balkan beteekenen en zal in Amerika en Italië al licht grooteverontwaardiging wekken. VERJONGING OFFICIEREN. CORPS DER MARINE. Teneinde verjonging van het officierencorps bg de Kon. Marine mogelijk te maken, heeft de regeering een wets ontwerp aanhangig gemaakt, dat de promotie vcor jonge of ficieren regelt. DUITSCHERS WILLEN NAAR NEDERLAND Steeds meer Duitschers trachten clandestien in Neder land te komen. In de Britsche bezettingszone werden dezer dagen personen tot vrijheid straffen veroordeeld, omdat zg getracht hebben de grens te passeeren. Zuid-Beveland Nieuws in een notedop - De vakvereenigingsleiders Lewis en Oneill hebben het voorstel van Truman in de mijnwerkersstaking de regee- •ing te laten "bemiddelen, ver worpen. Volgens mededeeling van den Chineeschen vice-minister van buitenlandsche zaken heb ben de Sowjet-Russische auto riteiten den commandant der nationalistische strijdkrachten in Mandsjoerije officieel ervan in kennis gesteld, dat de ont ruiming van Mandsjoerije be ëindigd is. Er wordt ernst met het werk gemaakt. 'w® aan de zee in de sing over de immigratie van w est-Europeesche gemeen- 100,000 joden in het rapport, schap Inlet uit te stellen. Tal van problemen onder dé loupe. Zaterdagmorgen arriveerde, zooals reeds gemeld, minister Ringers, ve gc-.eld van dr. ir. Z. IJ. v. d. Meer, algemeen commissaris voor den Weder opbouw, te Oostburg, waar in restaurant Mabezoone een be. spreking werd gehouden met de burgemeesters uit W. Zw. Vlaanderen. De minister deelde mede, dat hg, trouw lezer van de Zeeuw- sche pers, tot de overtuiging was gekomen, dat het in W. Zw. Vlaanderen nog niet erg klopte, waarom Z. Esc. dan ook liever zelf nog eens kwam praten. Uit de daarop volgende .be sprekingen bleek duidelijk dat het inderdaad in W- Zw. Vlaan deren nog niet naar wensch gaat. Daar werd allereerst aange. sneden het onderwerp „nood woningen", een onderwerp dat dreigt eentonig te worden. Met klem werd den minister verzocht om op korten ter- mgn te willen bevorderen, dat deze noodwoningen nu einde- Igk eens in orde worden ge maakt. De mastiek loopt bg de bewoners in de soepketel, de vloeren barsten, deuren en ramen sluiten niet en licht punten ontbreken, kortom het is daarmede treurig gesteld. De minister bleek ook dit punt op de agenda te hebben staan. Ir. v. Amerom lichtte toe dat het met die mastiek wel in orde zal komen, wan neer de laag dunner i9 gewor. den (een schrale troost). Er is thans opdracht gegeven om meerdere lichtpunten aan te brengen en met de andere voorzieningen zal dezer dagen worden aangevangen. Zoo is thans ook in principe besloten de noodwoningen met een schuurtje te verrgken. De minister drong er op aan juiste opgaven te verstrekken van hetgeen noodig is, opdat het ministerie precies weet wat er noodig is. De minister verklaarde, dat er hemel en aarde is bewogen om hier arbeidskrachten te krijgen en dit probleem zal in. derdaad nog in orde komen. DE HERSTELSTAGNATIE Veel critiek werd uitgebracht op de stagnatie van de her stelwerkzaamheden, waarbij voorbeelden werden gegeven van verdoorgevoerde bureau cratie. De minister drong er op aan deze werken toch niet te veel in de papieren te zoe ken, omdat er hier geen dag verloren mag gaan. Het blijkt dat hier ook de architecten niet vrg uit gaan, omdat deze u.en.y v/t Er werden voorbeelden gege ven van de grootste onzinnig heid van architecten (zie de P.Z.C. van Zaterdag j.l.), wat groote stagnatie veroorzaakt. De beste oplossing zou zgn dat architecten zich in deze streek kunnen vestigen, maar voor hen geen woon gelegenheid. ermoedelgk zal ei binnenkort komen een assis- ent-supervisor, die de archi tecten zal bijstaan. De minis ter drong er op aan dat dit dan iemand zal zijn, niet alleen architectonisch bekwaam, maar tevens met een warm menschelg'k gevoel. ER ZAL AANGEPAKT WORDEN. Een der burgemeesters vreesde dat het dit jaar zal gaan als in 1945, n.l. den ge- heelen zomer praten en winters werken. Ir. v. Amerom doelde ech ter mede dat het eerste aan tal toegewezen woningen uiteriyk 15 Juni a.s. moet aanbesteed zyn, waarop de minister toezegde dat de re- Nieuw Japansch kabinet. Doordat te elfder ure de Ja- {lansche ministers van binnen. andsche zaken en landbouw hun portefeuilles aanvaardden, is Yosjida, de vgf dagen ge leden aangewezen Japansche premier, ec in geslaagd heden een kalbinet te formeeren. VERKIEZIN GS- PLAGIAAT. Tegelgk met de ver kiezingen voor de Twee de Kamer hebben de Amsterdamsche studen ten hun stem uitge bracht voor den leden raad van de Alg. Stu- dentenvereeniging. Hier bij zijn de candidaten met hun aanhang met slagzinnen als ae vol gende te voorschijn ge komen: „Doe als Tom my kies Ans Huis mans" eu „lagere kamer huren, hoogere maand gelden". Voor de ver- eeniging U.S.A. "was de heer Blauw candidaat gesteld, een nog onge kende kleur in de poli tiek: „Reactie remmen is U.S.A. stemmen. Stemt blauw!" geering dan voor de rest zal zorgen, zooata kampen, ai£>ei- ders enz. Het regpe-werk is nu afge- loopen, dus zal het tempo veel sneller worden. De herstellingen beneden de 3000 stagneerde, omdat de aannemers te lang op hun .eld moeten wachten. Dit heeft weer tot gevolg dat alleen zg, die kapitaalkrachtig zgn, her stelwerkzaamheden kunnen laten uitvoeren, maar de arme drommels niet. De minister deelde mede dat het vry zeker is dat zeer binnenkort met da afwerking voor betaling zal worden be gonnen. De regeering weet dat Zeeuwsch-Vlaanderen, ook wat betreft de arbeiders (isole ment) er slecht voorstaat, doch daarom heeft dat ook de volle aandacht. Het blgkt dat er nog velen zgn, die verzuimd hebben hun schade op te geven, meestal door misverstand. Hoewel dè termijn reeds is verstre ken, zal daarvoor alsnog am nestie worden verleend; omdat het hier kennelgk te goeder trouw is Hansweert ontving zijn burgemeester. Zaterdag vond de her-instal latie te Hansweert plaats van burgemeester M. Vogelaar als hoofd der gemeente Hans- weertKruiningen. Met mu ziek en zang werd de burge meester aan den rand van Hansweért-Oostzgde ontvan gen. In zijn welkomstwoord bracht de heer v. Wattem ook enkele verlangens van Hans- weert naar voren, o.m. dat nu eindelijk eens een einde zal worden gemaakt aan de stank- plaag. Verder gaf spr. uiting aan de hoop dat er goede straten zullen komen en het in 1940 gestichte noodwonin gencomplex Tuindorp zal ver- dwgnen. De burgemeester be loofde voor deze kwesties zgn speciale aandacht. Indrukwekkend was daarna de ontvangst in Hansweert- West. De heer Vogelaar sprak hier de menigte hartelgk toe en zeide, dat Hansweert van hem als burgemeester het volle pond zal krijgen. Voorafgegaan door de Scheldegalm en gevolgd door tal van versierde wagens werd daarna een tocht gemaakt door het geheele dorp. Ook het muziekcorps van Kruiningen verleende daarbij medewer king. Nadat de stoet ontbonden was, werden de kinderen na mens den burgemeester ge. tracteerd, terwijl in de zaal van mej. den Boer de her installatie plaats- vond door wethouder Buskunk. Verder werd hier het woord gevoerd door het raadslid Joh. Griep, ds. Hovy, pastoor Luteyn en nog enkele anderen. Tydens en na deze plechtigheid wer den kinderspelen gehouden, waarvan des avonds de prij zen werden uitgereikt. Verder werden er concerten gegeven door de muziek- en zangver- eenigingen van Hansweert en Kruiningen, terwijl een fakkel optocht en een openluchtbal de feestelijkheden besloten. Hansweert mag terugzien op een mooien dag. Dat er in de verschillende speeches nog al op gehamerd werd, dat men hoopt, dat de burgemeester ook in Hansweert zal komen, behoeft niet te verwonderen, daar het dorp, door ondervin ding gewaarschuwd, wat wantrouwig is geworden. SPOED EISCHENDE RAADSVERGADERING. Zaterdagmiddag kwam de raad van '3-Gravenpolder in spoedvergadering bijeen. De waara. burgemeester, de heer Th. de Klerk, bracht dank aan den afgetreden burge meester. den heer J. van Mee- rendonk voor hëtgeen d< Springen met groepen: 1. Polderr.; 2, 3 en 4 N-B. R.V« Individueel springen: 1. W. Vermue, Polderr.; 2. Bruel, N-B. R.V.; 3. J. v. 'fc West einde, Polderr;.; 4. J. A. Breure, N-B. R.V. Zaterdagavond kwam te 's-Gravenpolder, tot groote vreugde van zgn familie en van de dorpsgenooten de heer P. Tolhoek uit Indië thuis. Op 29 April 1937 verliet de heer Tolhoek de zijnen en hij was dus ruim 9 jaar in Indié. Ge durende den oorlog vertoefde hg in een gevangenkamp bg Bandoeng. De gerepatrieerde maakt het goed. Donderdag en Vrijdag gaf het kinderkoor Jong Crescen do in de bovenzaal van hotel Korenbeurs te Kruiningen een uitvoering onder leiding van den heer Adr. B. Holster te Hansweert. Opgevoerd werd de kinderoperette in vijf be drijven „Repelsteeltje". Een woord van lof voor den direc teur en kinderen is zeker op zgn plaats. De zaal was ge heel bezet. MONUMENT ONTHULD. Zaterdagmiddag vereenigden zirh te Borssele velen om ge tuige te zijn bg de onthulling van het gedenkteeken op het graf van wglen den heer H. de Priester, in leven oud-hoofd het o.l. school. Woorden van innig medeleven werden na mens de oud-leerlingen gespro ken dóór den heer P. Minder- houd. Namens de gemeente werd het woord gevoerd door burgemeester Bax. Namens oud-collega's sprak de heer J. de Voogd en namens den Zeeuwschen Zangersbond de heer Jonker, bestuurslid van dien bond. Een familielid dankte voor het steeds harte lg ke medeleven en voor deze sympathieke daad. In het St. Joanna zieken huis te Goes is Zaterdagmid dag binnengebracht de 10- jarige H. v. Rooyen uit Hein- kenszand, die, spelende met andere jongens, bg het aanste ken van een vuurtje daarin gevallen is en verschillende brandwonden heeft bekomen. Uit de middenstandsver. „Handelsbelangen" en de „Han ze" te Goes, is een commissie gevormd, met het doel de mid denstanders te ambieeren hun medewerking te verleenen in verband met de landbouwten toonstelling op 4, 5 en 6 Juli. In de commissie hebben zit ting: H. Verver (voorz.), S. W. Godfried (secr.), C. Meri- son( penningm.), M. Verbeem, H. Bos, .T. Hollestelle, F. Frie- rij, D. Fabery de Jonge en W. J. Dominicus. voor de gemeente heeft ge daan. De heer P. J. Leenman, die door B. en W. tot wnd. se cretaris is benoemd, werd hierna beëedigd. De voorzitter deelde mede, dat de heer Le Ciercq te Kruiningen, die be noemd zou worden als bouw kundige voor de nieuwe school, dit werk niet mag uit voeren, en dat nu is aange wezen de heer Roodenburg uit Amsterdam. Na discussie over het woningtekort werd beslo ten een huisvestingscommissie te benoemen, die zal bestaan uit 3 leden uit den raad en 4 uit de burgerij. De 5 te bou wen woningen zullen voor ge meenterekening worden ge bouwd. Nadat de raadsleden den toestand van den beerput in oogenschouw hadden genomen, werd besloten deze gedeeltelijk te laten herstellen. De voorzitter sloot de verga dering met de verzekering, dat alle tot nu toe verzuimde maatregelen in het belang van de gemeente, doer hem in den kortst mogelijken tijd zullen worden aangepakt. RUITER - WED STRIJDEN TE 's HEERENHOEK. Te 's-Heerenhoek werden Zaterdag voor het eerst streekwedstrgden gehouden, waaraan door vier landeiyke rgvereenigingen, met in totaal 35 ruiters werd deelgenomen. Deze vereenigingen zgn eerst kortgeleden opgericht. In ge heel Zeeland werden na de bevrijding reeds 12 vereenigin gen gevormd, allen aangeslo ten bij de Kon. Ned. Federatie van Landelgke Rgvereenigin gen. De Federatie stelt zich tot doel de paardensport, vooral op het platteland, aan te moedigen, om daardoor het §ebruik van het paard in het edrgf te doen toenemen. De belangstelling voor deze wed strijden van de zgde van het publiek was groot. De uitsla gen luiden als volgt: Individueele dressuurproef klasse N: 1. S. P. Janse, Eerste Walchersche Rgver., Nieuwland; 2. Mej. H. C. Boo- ;aard, Dierikruiters, Oude- ande; 3. Mevr. J. C. van Schagen, E.W.R.V.; 4. F. G. Israël, Noord B. Rijver, Wis- sekerke; 5. P. J. Marcusse, idem. Idem, groene paarden: 1. J. C. van Schagen; E.W.R.V.; 2. J. de Vos, Polderruiters, 's Heerenhoek; 3. P. J. Reyn- hout, S.W.R.V.; 4. Mej. M. Labruyère, idem. Dressuurproef voor acht tallen: 1. N-B. RV.; 2. E.W. Laatste nieuws (Wordt vervolgd.) R.V.; 3. Polderr. Naar een snellere beslissing in Indië? Dr. van Mook heeft op een persconferentie verklaard, dat de nieuwe Ned. regeering mo gelijkerwijze gebaseerd zal z|jn op de R.K. Volkspartü en de Partij van den Arbeid, het geen zou beteekenen, dat de regeeringspolitiek t,a.v. Indië op geen enkel belangrijk punt zal veranderen. Sjahrir zal een reis naar Midden-Java maken en daar na weer een onderhoud met dr. van Mook hebben. Sjahrir beeft verklaard, dat het mo gelijk is, dat hjj dan met nieuwe voorstellen komt. Dr. van Mook meende, dat de huidige politieke situatie in Nederland z.i. van invloed kan zyn op een snelleren voortgang van de besprekin gen in Indië. PROF. MR. C. P. M. ROMME. Prof. mr. C. P. M. Romme is benoemd tot voorzitter van de nieuwe RK.-kamerfractie. Aanvaring „Tiberius". Het Nederlandsche s.s. „Ti berius" van de K.N.S.M., dat van West-Indië op weg is naar New York, kwam Zondag ochtend vroeg in aanvaring met het Amerikaansche tank schip „Amiens". De opvaren den zgn in de reddingbooten door het tanksclxip „Amiens" aan tyoord genomen. De Ame rikaansche kustwacht nam met een auto-giro-vliegtuig en schepen aan de reddingspogin gen deel. DE TOLUNIE MET BELGIË EN LUXEMBURG. De besprekingen tusschen België en Luxemburg en Ne derland, inzake de tolunie tusschen deze landen, zullen Donderdag 23 Mei in den Haag worden hervat. Yoedse! voor Nederlanders in Duitschland. De in Duitschland wonende of vertygvende Nederlanders zullen na interdepartemen taal Overleg, voedsel uit Ne derland ontvangen. Door de verlaging van de rantsoenen was hun voedselpositie van dien aard geworden dat hulp uit het vaderland onontbeer- iyk was. De Ned. militaire missie by den geallieerden be stuursraad in Duitschland heeft zich bereid verklaard de uitreiking van deze levensmid delen te verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3