PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Lippmann constateert een „verschrikkelijk feit". Prins en Prinses in Zwitserland gearriveerd. Minister Ringers over herstel en wederopbouw van Z.-Vlaanderen. UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Walcheren Hoofdredacteur O. BaIHntIJn (me\ redactloneele medewerking, vail dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKLNSCHE COURANT Dinsdag 21 189e Jaargang - Mei 1946 - Nummer 117 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2»-— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475. Oostburg 0ratema3traat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. DE HAND IN EIGEN BOEZEM. Er is enkele dagen voor de verkiezingen een officieel rap port gepublicc rd over de toe- standen, die in de Nederland- sche interneeringskampen heerschen. Zulk een rapport, ten deele samengesteld op grond van gegevens, verstrekt door diegenen, die beoordeeld worden, i.e. de kampleiders, zal van die toestanden zeker geen al te zwart beeld hebben gegeven. Maar wat er te voor schijn kwam, is op zichzelf al meer uan genoeg. Er blijkt uit, dat er nog al tijd bunkerstraffen worden toegepast en dat zelfs de pijn bank in alle kampen nog niet is afgeschaft. De behandeling der geïnterneerden wordt soms menschonwaardig genoemd. Talrijke tb.c.-gevallen worden onvoldoende verzorgd en de Satiënten vertoeven te midden er gezonden. Duizenden doen volstrekt niets, aan de her opvoeding wordt, ruim een jaar na de bevrijding, nog altijd niets gedaan. Velen, zeer velen in de kampen hebben nog nooit een verhoor onder gaan. Duizenden zijn tot een vernietigend nietsdoen ge doemd Vernietigend is het oordeel van dit officieele rapport over de P.R.A., de vroegere P.O. D. De commissie gebruikt de woorden „connectie en corrup tie" en zegt, dat vele P.R.A.- ambtenaren gevoelig zijn voor relaties en geld en zelfs voor vrouwen Als men aan deze dingen denkt, huivert men. Het zijn feiten en toestanden, die men vroeger niet voor mogelijk zou hebben gehouden. 6 Maar die tevens bewijzen, hoe dringend noodzakelijk het is, dat er met krachtige hand wordt ingegrepen, ja, dat de "bezem voor dezen Augiusstal wordt gehaald. Want in een staat, waar zulke dingen .nu a. meer dan een jaar geschie den en nog wel eenigen tijd zullen blijven geschieden, daar deugt iets niet. Wij zijn zoo gebeten op de Duitschers, om de hemelter gende dingen, die in hun con centratiekampen zgn geschied. Die verontwaardiging is maar al te begrijpelijk. Maar laat ons tevens de hand in eigen boezem steken. En bedenken, dat, als er bij ons geen ver andering komt, de mensch- onwaardige toestanden, die thans geconstateerd zijn, tot even afschuwelijke gevolgen zullen leidenDaar, over onze Oostgrenzen, is het ook op kleine schaal begonnen. Eerst langzamerhand is men van kwaad tot erger verval len. Het zijn nu eenmaal ster ke beenen, die de weelde van macht over anderen kunnen dragen. En vooral nu vast komt te staan, dat zij, wier beenen niet sterk genoeg zijn, tot even afschuwelijke daden vervallen, als waartoe de Duitschers in staat bleken, is het zaak, dat er zeer snel en doeltreffend wordt ingegrepen. Het wereldgebeuren. Heel Europa rekent op een nieuwen oorlog. Wat doen de V.S. Orchideën uit New-York voor de Koningin. Naar de K.L.M. uit New- York mededeelt, zal de heer van der Hoek. horticultural director van het Rockefeller Centre in New York tot de passagiers behooren, die de eerste K.L.M.-retourvlucht New-YorkAmsterdam mee maken. Hij zal aan H.M. Koningin Wilhelmina orchideeën aanbie den, die afkomstig zijn uit den Bothanischen tuin van New- York. Deze orchideeën behoo ren tot een zeldzame soort, die alleen op het Westelijk halfrond wordt aangetroffen. Eervol ontslag dr. H. M. Hirschfeld. De ministers van handel en nijverheid en van landbouw,! visscherij en voedselvoorzie ning hebben op 10 Mei met toepassing van het besluit van 10 October 1945 (staatsblad nr. F 221) eervol ontslag met wachtgeld toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, secretaris generaal van de voormalige departementen van handel, hijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. De ministers hebben daarbij overwogen dat dr. H, M, Hirschfeld, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vaderland niet valt te twijfe len en hij inderdaad door zijn aanblijven ook veel schade en ontreddering heeft weten te voorkomen, niettemin door het verleenen van medewerking aan den bezetter ook in ge vallen, waar een stellige wei gering op haar plaats was Êeweest, een belemmerende ïvloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand van hen, die zich onvoorwaar delijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageerde beginselen te weer stelden, Dinsdag 21 Mei zal prof. ir. W. Schermerhorn te Leu ven voor Vlaamsche studenten spreken over „de positie der ianden aan de zee in de West-Europeesche SChap* Walter Lippmann, de be kende Amerikaansche publi cist, is van een bezoek van zes weken aan Europa in de V.S. teruggekeerd. De „Gazet van Limburg" deelt mede, dat nij, wat „Time" noemde, een „terrible fact" aan eijn land- genooten te- openbaren had. Wij willen de belangwek kende beschouwing niet aan onze lezers onthouden. Ziehier dit verschrikkelijke feit: „Alle Europeesche re geeringen, alle partijen en alle leidende persoonlijkheden han delen alsof er een nieuwe wereldoorlog voor de deur staatHet Duitsche pro bleem komt, alnaar het gezien wordt in Londen of in Mos kou, in den grond hierop neer, of ingeval van oorlog de Duit schers zullen gebruikt worden door de Russen of door de Westelijke machten. Dit is een verschrikkelijk feit en als er iets aan gedaan kan worden, dan zullen het de V.S. moeten doen". Dit is inderdaad een ontzet tend feit, en het verschrik- kelg'kste is, dat ieder „Euro peaan" inderdaad zal moeten toegeven, dat het inderdaad een „feit" is. Hoezeer men aan den overkant van den grooten plas van dezelfde opinie is, moge blijken uit de resultaten van een onlangs in de V.S. gehouden publieke pei ling over de vraag of er al dan niet binnen de eerstvolgende 25 jaar een nieuwe oorlog zal zijn uitgebroken: 68 pro cent der deelnemers antwoord, de „ja". Een jaar geleden was slechts 36 procent zoo pessi- mistisch. Ernstige feiten. Ze zijn er inderdaad meer dan genoeg. Men ziet het aan de Parrj- sche conferentie. Men bestede aandacht aan de gebeurtenis sen in Perzië, waar een on beduidende provincie een rol speelt, die slechts te verklaren valt uit het feit van haar ligging: aan de grens van de Unie der Sowjetrepublieken. En waar de Russen nog steeds weigeren vertegenwoordigers der centrale regeering toe te laten, om te controleeren, of De zeeliedenstaking. HET LEGER GRIJPT IN. In verband met de staking de haven zijn Zondagmid dag-500 marechaussees te Rot terdam gearriveerd, gewapend met ongeveer 50 pantserwa gens en trucks, teneinde in dien noodig de orde te kunnen handhaven. Er wordt boven- dien nog 'een groot contin gent troepen verwacht. De manschappen zullen het werk de haven voorzoover noo dig, overnemen. Intusschen is de situatie nog weinig ver anderd. De in de haven aan wezige schepen worden door vrijwilligers gelost en gela den. De staking in de Amster- damsche haven duurt reeds ruim een maand en een twaalftal schepen ligt nog steeds op lossing te wachten. Daar het aantal vrijwilligers, in hoofdzaak studenten, dat zich had gemeld te klein jvas, is Maandagmorgen, zooals de minister-president in zijn rede reeds had aangekondigd, een contingent van circa 1000 mi litairen in hefc havengebied aangekomen, die de schepen zullen lossen. Naast de vrijwil ligers, ongeveer vierhonderd in getal, hebben zich Maan dagmorgen een honderdtal vaste havenarbeiders gemeld, zoodat het werk weer voor twee derde doorgang kan vin den. Des middags heeft de afdee- ling transport van de E.V.C. een vergadering belegd waar op een drieledig voorstel ge formuleerd werd, dat, indien het door stemming op een nog te beleggen vergadering wordt aanvaardt, aan de reeders-or- eanisatie zal worden overhan digd. Dit voorstel behelst, dat op nieuwe condities het werk zal worden hervat, mits er geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen; de E.V.C. afgevaardigden in de contact commissie zullen worden opge. nomen en de landelijke afdèe- ling transport van de E.V.C. in de nieuwe C.A.O. wordt op genomen. Beroep op Britsche regeering. In een brief aan de „Ti mes", geteekend door leiden de figuren van de Labour, de conservatieve en liberale par tijen, wordt een beroep gedaan op de Britsche regeering een onmiddellijke verklaring af te leggen van haar bereidheid om het rapport van de Anglo- Amerikaansche commissie voor onderzoek naar het Palest^n- sche probleem uit te brengen. In het bijzonder wordt aangedrongen de beslis sing over de immigratie van gemeen- 100.000 joden in het rapport, de roode troepen inderdaad volgens de belofte en verze kering van Moskou, het land ontruimd hebben. De reactie in de V.S. op al deze ernstige feiten, is mis schien het eenige hoopvolle feit, waarop in dit verband kan gewezen worden. Er is n.L in Amerika een fundamen teel onderscheid te consta- teeren tusschen de jaren na 1918 en die na 1945. Het overeenkomstige in de beide tijdperken is, dat zij beiden volgen op een oorlog, waarin de V.S. een beslissenden rol gespeeld hebben. Het verschil is gelegen in de geheel an dere houding, die door het volk der V.S. tegenover de Euro peesche problemen toen en nu wordt ingenomen. Anders als in de jaren na 1918 beseft men nu in de V.S. dat de tg'd van het isolationisme defini tief voorbjj is. Byrnes' optre den in de V.N. vormt daarvan wel het meest doorslaande be wijs. Mén beseft op dit oogen- blik in de V.S., dat de eenige mogelijkheid om een nieuwen wereldoorlog nog te voorko men is zich nu reeds ingrijpend met de Europeesche aangele genheden bezig te houden. Minister Mansholt naar voedselconferenlie. De minister van landbouw, visschertf en voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mans- holt, is Zaterdagmiddag pi vliegtuig naar de Ver. State vertrokken om de leiding op zich te nemen van de Neder- landsche delegatie op de con ferentie van de Food Agricul ture Organisation. De confe rentie neeft deze week te New York plaats. De kolenvoorraad voor den winter. Bonnen inleveren vóór 26 Mei. Doordat kort geleden tot aanwijzing van bonnen voor zes eenheden kolen kon. wor den overgegaan, zal ieder reeds voor het invallen van de koude over een zekeren kolen- voorraad Runnen beschikken. Het is echter onmogelijk alleen de gewilde soorten als anthra- ciet en parelcokes ter beschik king te stellen. Ook de minder gewilde soorten, waaronder bruinkoolbriketten, zullen dus voor huisbranddoeleinden moe ten worden gebruikt. Alle brandstofhandelaren worden gelijkmatig bevoorraad met de verschillende soorten en zullen deze dus rechtvaardig over hun afnemers moeten verdee- len. Nu de klantenbinding is opgeheven schijnt bij sommige handelaren de neiging te be staan het publiek voor te spiegelen, dat zij uitsluitend de Een hartelijke ontvangst. B(j ïichtbewolkten hemel is Maandagmorgen te 10 uur 53 het Dakoto-vliegtuig met Prins Bernhard zelf aan den stuurknuppel en Prinses Julia na als passagiere, op het vliegveld Cointxin bij Genève geland. De Prins en Prinses werden verwelkomd .door den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Max Petitpierre, gezantschapsraad dr. Cuttat, den chef van het protocol, door den Geneefschen „staatsrat-praesïdent" Per- reard, den Nederlandschen ge zant J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal en den Neder landschen consul-generaal J. C. van Notten. Minister Petitpierre heette in een korte toespraak namens de regeering het prinselijk paar hartelijk welkom. Het dochtertje van den eersten secretaris van het Nederland- sche gezantschap, den heer Zeeman, bood prinses Juliana een bouquet gele rozen aan. Nadat het prinselijk paar zich met eenige autoriteiten had pnderhouden, begaf het gezelschap zich naar een met bloemen versierde hangar, waar een verversching werd gepresenteerd. Het prinselijk paar reed vervolgens, vooraf gegaan door Zwitsersche mili taire auto's via Lausanne naar Bern. In Gempenach werd ge luncht. Hier bood een groep meisjes uit Murten, in natio nale kleederdracht, den hoo- gen fasten bloemen aan. De meisjes brachten ook verschil lende liederen ten gehoore. Een aardige bijzonderheid Is dat Prinses Juliana het bdr- gerrecht van dit kanton be zit. Dit is een erfelijk recht, dat op 30 October 1815 reeds verleendwas aan Frederic Frangois, den eersten Groot hertog van Mecklenburg. Schwerin. Het gezelschap werd in den namiddag op „Lohn" bij Kehr. satz verwacht. Het prinselijk paar zal hier, op uitnoodiging van de regeering, met zijn gevolg tijdelijk verblijf hou den. Maandagmiddag te kwart over vier zouden de prins en de prinses officieel door de gezamenlijke regeering ontvan gen worden in de. raadszaal van het Bondsgebouw. In Bern wordt ter gelegenheid van deze ontvangst feestelijk gevlagd. Er wordt ernst met het werk gemaakt. Tal van problemen onder de loupe. Zaterdagmorgen arriveerde, zooals reeds gemeld, minister Ringers, vevgozeld van dr. ir. Z. ÏJ. v. d. Meer, algemeen commissaris voor den Weder opbouw, te Oostburg, waar in restaurant Mabezoone een be spreking werd gehouden met de burgemeesters uit W. Zw. Vlaanderen. De minister deelde mede, dat hij, trouw lezer van de Zeeuw- sche pers, tot de overtuiging was gekomen, dat het in W. Zw. Vlaanderen nog niet erg klopte, waarom Z. Exc. dan ook liever zelf nog eens kwam praten. Uit de daarop volgende be sprekingen bleek duidelijk dat het inderdaad in W. Zw. Vlaan deren nog niet naar wensch gaat. Daar werd allereerst aange sneden het onderwerp „nood woningen", een onderwerp dat dreigt eentonig te worden. Met klem werd den minister verzocht om op korten ter mijn te willen bevorderen, dat deze noodwoningen nu einde lijk eens in orde worden ge maakt. De mastiek loopt bij de bewoners in de soepketel, de vloeren barsten, deuren en ramen sluiten niet en licht punten ontbreken, kortom het is daarmede treurig gesteld. De minister bleek ook dit punt op de agenda te hebben staan. Ir. v. Amerom lichtte toe dat het met die mastiek wel in orde zal komen, wan neer de laag dunner is gewor den (een schrale troost). Er is thans opdracht gegeven om meerdere lichtpunten aan te brengen en met de andere voorzienir gen zal dezer dagen worden aangevangen. Zoo is thans ook in principe besloten de noodwoningen met een schuurtje te verrijken. De minister drong er op aan juiste opgaven te verstrekken van hetgeen noodig is, opdat het ministerie precies weet wat er noodig is. De minister verklaarde, dat er hemel en aard® is bewogen om hier arbeidskrachten te krijgen en dit probleem zal in derdaad nog in orde komen. DE HERSTELSTAGNATIE Veel critiek werd uitgebracht op de stagnatie van de her. stelwerkzaamheden, waarbij voorbeelden werden gegeven van verdoorgevoerde bureau cratie. De minister drong er op aan deze werken toch niet te veel in de papieren te zoe ken, omdat er hier geen dag verloren mag gaan. Het blijkt dat hier ook de architecten niet vrij uit gaan, omdat deze eeren pieiuy wer.. nebct. Er werden voorbeelden gege ven van de grootste onzinnig heid varn architecten (zie ae P.Z.C. van Zaterdag j.l.), wat groote stagnatie veroorzaakt. De beste oplossing zou zijn dat architecten zich in deze streek kunnen vestigen, maar is voor hen geen woon gelegenheid. ermoedelijk zal er nt binnenkort komen een assis. ^ent-supervisor, die de archi tecten zal bijstaan. De minis ter drong er op aan dat dit dan iemand zal zijn, niet alleen architectonisch bekwaam, maar tevens met een warm menschelgk gevoel. ER ZAL AANGEPAKT WORDEN. Een der burgemeesters vreesde dat het dit jaar zal gaan als in 1945, n.l. den ge- heelen zomer praten en 's winters werken. Ir. v. Amerom deelde ech ter mede dat het eerste aan tal toegewezen woningen uiterlyk 15 Juni a.s. moet aanbesteed zijn, waarop de minister toezegde dat de re- beste soorten zullen afleveren. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat dit ten eenenmale onmogelijk is en het zonder dringende noodzaak verande ren van brandstoffenhandelaar dus geen zin heeft. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aangewezen bonnen 60 en 61 van de brand- stoffenkaart T 606 vóór 26 Mei a.s. bn de brandstoffen- bandelaren ingeleverd moeten worden. Geheime clausules oyer Italië De „New-York-Timés" heeft een telegram uit Rome gepu bliceerd, volgens hetwelk de door de conferentie van mi nisters van buitenlandsche za ken opgestelde nieuwe modus- vivendi voor Italië geheime clausules zou bevatten. Vol gens hoogst betrouwbare in lichtingen zouden deze clau sules een groote mate van controle Over den Italiaan- schen handel in Britsche han den laten. De Russen zouden ter compensatie, ten minste de mondelinge toezegging hebben verkregen, dat zij gelijke voor- deelen in Roemenië en Bulga rije zullen verwerven. De overeenkomst zou min of meer het uitrangeeren van Ameri kaansche en Britsche belangen in den Balkan beteekenen en zal in Amerika en Italië al licht groote verontwaardiging wekken. Nieuws in een notedop De vakvereenigingsleiders Lewis en Oneill hebben het voorstel van Truman in de mijnwerkersstaking de regee ring te laten bemiddelen, ver worpen. De echtgenoote van Leo Degrelle, den leider der Belgi sche Rexisten, werd tot 10 jaar hechtenis en een boete van 2 millioen francs veroordeeld wegens het steunen van de pro. paganda van haar echtgenoot. Oud-minister R. A. But ler, voorzitter der Anglo-Ne- therland Society te Londen, heeft in een brief aan *dr, J. Verhage, voorzitter van het Nederlandsche nationale comi té, dat Engeland bloembollen heeft aangeboden, zijn dank baarheid voor deze gift betuigd Volgens mededeeling van den Chineeschen vice-minister van buitenlandsche zaken heb ben de Sowjet-Russische auto riteiten den commandant der nationalistische strijdkrachten in Mandsjoerije officieel ervan in kennis gesteld, dat de ont ruiming van Mandsjoerije be ëindigd is. Amerika zal aan Frank rijk 800 k 1000 millioen dol lar leenen. Franco heeft in een rede te Oviedo weer eens staan hakken op de vrijmetselaars en de communisten. Nieuw Japansch kabinet. Doordat te elfder ure de Ja- pansche ministers van binnen- landsche zaken en landbouw hun portefeuilles aanvaardden, is Yosjida, de vgf dagen ge leden aangewezen Japansche premier, er in geslaagd heden een kabinet te formeeren. VERKEEZINGS- PLAGLAAT. Tegelijk met de ver kiezingen voor de Twee de Kamer hebben de Amsterdamsche studen ten hun stem uitge bracht voor den leden raad van de Alg. Stu- dentenvereeniging. Hier bij zijn de candidaten met hun aanhang met slagzinnen als de vol gende te voorschijn ge komen: „Doe als Tom my kies Ans Huis mans" en „lagere kamer huren, hoogere maand gelden". Voor de ver eeniging U.S.A. was de heer Blauw candidaat festeld, een nog onge- ende kleur in de poli tiek: „Reactie remmen is U.S.A. stemmen. Stemt blauw I" geering dan voor de rest zal zorgen, zooals kampen, arbei ders enz. Het regie-werk is nu afge- loopen, dus zal het tempo veel sneller worden. De herstellingen beneden de 3000 stagneerde, omdat de aannemers te lang op hun eld moeten wachten. Dit heeft weer tot gevolg dat alleen zij,' die kapitaalkrachtig zijn, her stelwerkzaamheden kunnen laten uitvoeren, maar de arme drommels niet. De minister deelde mede, dat het vrij eeker is dat zeer binnenkort met de afwerking voor betaling zal worden be gonnen. De regiering weet dat Zeeuwsch-Vlaanderen, ook wat betreft de arbeiders (isole ment) er slecht voorstaat, doch daarom heeft dat ook de volle aandacht. Het blijkt dat er nog velen ztjn, die verzuimd hebben hun schade op te géven, meestal door misverstand. Hoewel de termijn reeds is verstre ken, zal daarvoor alsnog am nestie worden verleend, omdat het hier kennelijk ter goeder trouw is EEN GESLAAGDE LOTERIJ De te Oostburg gehouden loterij ten bate van het alge meen belang, georganiseerd door het gemeentebestuur, is een groot succes geworden. De loten waren in een mini mum van tijd uitverkocht, zoo dat Zaterdagavond de trek king reeds kon plaats hebben. De zaal van café De Vuijst was daarbij geheel gevuld met belangstellenden. Burgemeester Hoekzema deelde mede, dat, dank zij het groote succes, er spoedig een tweede loterij zal gehou den worden. Op deze wijze zal het gemeentebestuur bedrag bijeenkrijgen, waar. mede het mogelijk zal zijn in stellingen die van zeer veel belang zijn, in de gemeente tot stand te brengen. De trekking had 'n zeer vlot verloop en velen gingen met één of meerdere prijzen, zoo als pannen, messen, lepels en vorken enz. huiswaarts. Hansweert ontving zijn burgemeester. Zaterdag vond de her-instal latie te Hansweert plaats van burgemeester M. Vogelaar als hoofd der gemeente Hans weertKruiningen. Met mu ziek en zang werd de burge meester aan den rand van Hansweert-Oostzgde ontvan gen. In zijn welkomstwoord bracht de heer v. Wattem ook enkele verlangens van Hans weert naar voren, o.m. dat nu eindelijk eens een einde zal worden gemaakt aan de stank- plaag. Verder gaf spr. uiting aan de hoop dat er goede straten zullen komen en het in 1940 gestichte noodwonin gencomplex Tuindorp zal ver dwijnen. De burgemeester be loofde voor deze kwesties zrjn speciale aandacht. Indrukwekkend was daarna de ontvangst in Hansweert- West. De heer Vogelaar sprak hier de menigte hartelijk toe en zeide, dat Hansweert van hem als burgemeester het volle pond zal krijgen. Voorafgegaan door de Scheldegalm en gevolgd door tal van versierde wagens werd daarna een tocht gemaakt door het geheele dorp. Ook het muziekcorps van Kruiningen verleende daarbij medewer king. Nadat de stoet ontbonden was, werden de kinderen na mens den burgemeester ge- tracteerd, terwijl in de zaal van mej. den Boer de her installatie plaats vond door wethouder Buskunk. Verder werd hier het woord gevoerd door het raadslid Joh. Griep, ds. Hovy, pastoor Luteyn en nog enkele anderen. Tijdens en na deze plechtigheid wer den kinderspelen gehouden, waarvan des avonds de prij. zen werden uitgereikt. Verder werden er concerten gegeven door de muziek- en zangver- eenigingen van Hansweert en Kruiniftgen, terwijl een fakkel optocht en een openluchtbal de- feestelijkheden besloten. Hansweert mag terugzien op een mooien dag. Dat er in de verschillende speeches nog al op gehamerd werd, dat men hoopt, dat de burgemeester ook in Hansweert zal komen, behoeft niet te verwonderen, daar het dorp, door ondervin ding gewaarschuwd, wat wantrouwig is geworden. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Zaterdagmiddag kwam raad van 's-Gravenpolder in sp.edvergadering bijeen. De waarn. burgemeester, de heer Th. de Klerk, bracht dank aan den afgetreden burge meester. den heer J. van Mee- rendonk voor hetgeen deze voor de gemeente heeft ge daan. De heer P. J. Leenman, die door B. en W. tot wnd. se cretaris is benoemd, werd hierna beëedigd. De voorzitter deelde mede, dat de heer Le Clercq te Kruiningen, die be noemd zou worden als bouw* kundige voor de nieuwe school, dit werk niet mag uit voeren, en dat nu is aange wezen de heer Roodenburg uit Amsterdam. Na discussie over het woningtekort werd beslo ten een huisvestingscommissie to benoemen, die zal bestaan uit 3 leden uit den raad en 4 uit de burgerij. De 5 te bou wen woningen zullen voor ge meenterekening worden ge bouwd. Nadat de raadsleden dein toestand van den beerput in oogenschouw hadden genomen, werd besloten deze gedeeltelijk te laten herstellen. De voorzitter sloot de verga dering met de verzekering, dat- alle tot nu toe verzuimde maatregelen in het belang van de gemeente door hem in den kortst mogelijken tijd zullen worden aangepakt. RUITER-WEDSTRIJDEN TE 's HEERENHOEtK. Te 's-Heerenhoek werden Zaterdag voor het eerst streekwedstrrjden gehouden, waaraan door vier landelijke rijvereenigingen, met in totaal 35 ruiters werd deelgenomen. (Wordt vervolgd.) Deze vereenigingen zrjn eerst kortgeleden opgericht. In ge heel Zeeland werden na de bevrijding reeds 12 vereenigin gen gevormd, allen aangeslo- ten bij de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigin gen. De Federatie stelt zich tot doel de paardensport, vooral op het platteland, aan te moedigen, om daardoor het gebruik van het paard in het bedrijf te doen toenemen. De belangstelling voor deze wed strijden van de zijde van het publiek was groot. De uitsla gen luiden ais volgt: Individueele dressuurproef klasse N: 1. S. P. Janse, Eerste Walchersche Rijver., Nieuwland; 2. Mej. H. C. Boo gaard, Dierikruiters, Oude- lande; 3. Mevr. J. C. van Schagen, E.W.R.V.; 4. F. G. Israël, Noord B. Rijver, Wis- sekerke; 5. P. J. Marcusse, idem. Idem, groene paarden: li J. C. van Schagen; E.WJR.V.; 2. J. de Vos, Polderruiters, 's Heerenhoek; 3. P. J. Reijn- hout, S.W.R.V.; 4. Mej. M. Labruyère, idem. Dressuurproef voor acht tallen: 1. N-B. RV.; 2. E.W. R.V.; 3. Polderr. Springen met groepen: 1. Polderr.; 2, 3 en 4 N-B. R.V. Individueel springen: 1. W. Vermue, Polderr.; 2. Bruel, N-B. R.V.; 3. J. v. 't West einde, Polderr;.; 4. J. A. Breure, N-B. R.V. Zaterdagavond kwam te 's-Gravenpolder, tot groote vreugde van zijn familie en van de dorpsgenooten de heer P. Tolhoek uit Indië thuis. Op 29 April 1937 verliet de heer Tolhoek de zijnen en hij was dus ruim 9 jaar in Indië. Go- durende den oorlog vertoefde hij in'een gevangenkamp bg" Bandoeng. De gerepatrieerde maakt het goed. Donderdagavond^ hield de tooneelclub „Actiof" te Kloe- tinge een ledenvergadering. De voorzitter, de heer de Jonge, gaf een kort overzicht van het afgeloopen seizoen en ent- hulde ae plannen, die het be stuur op zijn agenda heeft staan voor het komend seizoen. Besloten werd om dezen zo mer een uitstapje te maken naar Brabant. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: M. de Jonge, voorzitter, W. Nieuw- dorp, secretaris, L. Oele, pen- ningrneesteresse, J. v. d. Velde, commissaris van orde en toe zicht, R. Weststrate, comm. algemeen. Donderdag en Vrijdag gaf het kinderkoor Jong Crescen do in de bovenzaal van hotel Korenbeurs te Kruiningen een uitvoering onder leiding van den heer Adr. B. Holster te Hansweert. Opgeveerd werd de kinderoperette in vijf be drijven „Repelsteeltje". Een woord van lof voor den direc teur en kinderen is zeker op zijn plaats. De zaal was ge heel bezet. „KRATES". De ongeveer een jaar geler den opgerichte tooneelveree- ging „Groen-Wit" te Mid delburg trad Zaterdagavond voor een goed gevulde Schut tershofzaal op met een dra matisch tooneelwerk van Joh. van Eekelen, „Krates", dat de lotgevallen en moeilijkheden behandelt van een eenvoudig Brabantsch gezin. Het stuk, dat overigens geen geringe opgave was voor de jeugdige vereeniging, werd op niet on verdienstelijke wijze ten too- neele gebracht. De avond werd besloten met een gezellig bal. In de Nieuwe Kerk te Vlis singen, waar de godsdienst oefeningen van de Gerefor meerde kerk worden gehou den, was, mede door den te rugkeer van gemeenteleden uit evacuatie-oorden den laatsten tijd gebrek aan plaatsruimte. Op eenvoudige wijze heeft men thans de banken op de galerij van leuningen voorzien, zoodat men nu de beschikking heeft gekregen over een groot aantal gemakkelijker zitplaat sen dan voorheen het geval was. Ongetwijfeld een goede verbetering. - De opbrengst van de op j.l. Zaterdag in Vlissingen gehou den bloempjesdag ten bate van het tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten", uitgaande van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft ODgebracht de som van 1522,12. Een schitterend resultaat. Vrijdagavond hield de kies- vereeniging „Gemeentebelang" te Domburg een vergadering, die matig bezocht was. De heer P. J. Elout herinnerde aan het verleden en wees op de noodwendigheid van aan pakken. Eerlang zal wederom een bijeenkomst worden ge houden ter bespreking van candidaten voor den gemeen teraad. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. Bos, W. Brand, P. J. Elout, P. de Pagter, J. P. Roosendaal,' W. Spronk en G. Tichelaar. De heer B. J. Westenburger wenschte niet meer in aan merking te komen. Hem werd warme dank gebracht voor zgn veeljarige bemoeienissen met étt vereeniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1