PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Burgeroorlog in Perzië uitgebroken Kabinet Schermerborn demissronnair. VOLKSSTEMMING OP SUMATRA? Nergens voldoening over den uitslag Hoe de Eerste Kamer er zal kunnen uitzien. HOE ZEELAND GESTEMD HEEFT Hoofdredacteur O- Ballintijn (mei redactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firm» F. van de Velde jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlis singen. .Verjchljnt dagelijks. bohalv» op Zon- Cit feestdagen. Maandag 20 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 116 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per J week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum per advertentie 1 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 58-60. tei. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Ooes Turtkade 15, tel. 2475. Oostburg Qrateraastraat 3, Terneu/en: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. DE KOMENDE KABINETSFORMATIE Het geringe succes van de Partij yan den Arbeid bij de Tweede Kamerverkiezingen en t tegenkanting, die daardoor gen de politiek van de re gering ScnerraerhornDreee tot uiting is gebracht, is merk waardig, omcfat bij vrywel al le verkiezingen, die na den oorlog in Europa werden ge houden een socialistische over winning werd behaald. Overal boekten de socialisten aanzien lijke winst behalve in Ne derland! De6 te opvallender is dit feit, omdat ma£T worden aangeno- rt, dat als dit kabinet na aanvaarding van het he rvind, in het begin van den vorigen zomer, op korten ter mijn verkiezingen had uitge schreven, het een royale over- Winning zou hebben behaald. Hen herinnere zich slechts, met hoeveel instemming het aan het bewind komen van dit. kabinet werd begroet! De regeering-Schermerhorn echter schoof de verkiezingen qp de lange baan en het toeval wilde, dat zij daarna een groot ceel van den good-will ver speelde. Het topzware ambte lijke apparaat, de geldverspil ling, de zuiveringsperikelen, de faits et gestes van M. G. zali ger gedachtenis en niet in de laatste plaats de Indische kwestie lokten scherpe, vaak venijnige critiek uit, die niet tot zwijgen gebracht werd door 0« overweging dat dit kabinet Zijn taak onder ongekend moei lijke oir .andigheden moest verrichten. Reeds in Novem ber 1945 vestigden wij de aan dacht op het feit, dat de re geering-Schermerhorn bezig was aan populariteit in te boe ten. Uiteindelijk is het kabinet jnet dat al de dupe geworden van z|jn eigen uitstelpolitiek ten aanzien van de verkiezin gen. Het feit. dat de verkiezin gen in Nederland geen labour- óverwinning opleverden wordt daardoor echter niet minder merkwaardig. Het bewijst, hoe behoudsge zind de Nederlanders in wezen toch blijven, hoe aarzelend zij staan tegenover experimenten, hoezeer de neiging om. zich te houden aan hetgeen proefon dervindelijk doelmatig is ge bleken, den boventoon blijft yoeren. Waf de komende kabinets formatie aangaat, blijft de al- gemeene verwaching, dat er een combinatie tot stand zal komen van R K. Volkspartij en Partij van 'den Arbeid. Het blad Het Parool echter dat als orgaan van de Party van den Arbeid beschouwd mag wor den, acht het wenschelijk, dat, nu de meerderheid van het Ne- derlandsche volk zich van het kabinet-Schermerhorn heeft afgewend, de Partij van den Arbeid in de oppositie zal gaan. Mocht de Partij dit advies opvolgen, dan zal er een com binatie tot stand moeten ko men van R.K. Volkspartij, A.R. en C.H., al of niet ge steund door de Partij van de Vrijheid. Waarmede wij terug zouden keeren tot de situatie van 1940. Richtprijzen Akker bouwproducten 1946. EXTRA TOESLAG BLJ VROEGE INLEVERING VAN TARWE EN ROGGE. De richtprijzen voor oogst 1946 zijn als volgt vastgesteld, waarbij ter vergelijking de richtprijzen, welke gelden voor oogst 1945.tusschen haakjes Zijn vermeld. Tarwe 20.50 per 100 kg.. 17.50); Rogge 20.25 p. 100 kg., 17,25)Gerst 19.50 per 100 kg., 17.25); Haver 18 p. 100 kg., 18)Gr. erw ten 23 p. 100 kg., 19.50) Koolzaad 45 per 100 kg., 45)Blauwmaanzaad 85 per 100 kg., 85); Lijnzaad 30 per 100 kg., (ƒ25)Kar- wijzaad 70 per 100 kg., (f 40); Geel mosterdaad 50 per 100 kg., 40); Bruin mosterdzaad 80 per 100 kg., 70)Gerepeld stroovlas 17 per 100 kg., 14.50); Fa- brieksaard. circa 4.75 per 100 kg, 3.75); Suikerbieten f 38.50 per 100 kg, 30); Cichorei 48.50 per 100 kg., Voor consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling den richtprijs 1 per 100 kg. hoo- ger te stellen dan de prijs, die gold voor den oogst 1945, waar- Djj echter de prijsverhouding tusschen de verschillende soor ten nader onder oogen gezien moet worden zoodat het prijs verschil tusschen de producten yan den oogst 1946 en die van den. oogst 1945 voor elk soort afzonderlijk van het bedrag van 1 kan afwijken. Het ligt voorts in de bedoe ling voor rogge en tarwe, die afgeleverd wordt vóór een na der te bepalen datum ver moedelijk 1 October 1946 een toeslag van 2.50 per 100 kg. uit te betalen boven den vastgestelden richtprijs ter be vordering van een vroegtijdige inlevering. Het wereldgebeuren. De dreigende arbeidsconflicten In de V. S. Rampspoedige gevolgen voor de wereld. Indien men al de ontruiming van Perzië door het Roode Le ger als een overwinning van den Veiligheidsraad beschouwt, dan blijkt ze nu toch 'n Pyrr- hus-overwinning te zijn ge- Radio Tebris zond gister, avond het volgend bericht de wereld in: Perzische troepen hebben Azerbeidsjan aangevallen. De aanval werd ingezet vanuit het Zuid-Westen, uit de sreek van de Koerden. In Tebris is de staat van beleg afgekondigd. Er is een mili taire regeering gevormd en elkeen, die zich na elf uur des avonds op straat ver. toont, wordf neergeschoten. Reeds wekenlang had de Per zische regeering troepen sa mengetrokken langs de geheele grens van Azerbeidsjan, van Irak tot de Kaspische Zee. Ds. mislukking van de onderhan delingen in Teheran met de vertegenwoordigers van Azer- beidsjan schijnt het sein te zijn geweest voor deze troepen om deze weerbarstige provincie binnen te rukken. Het natio nale leger van Azerbeidsjan heeft bevel ontvangen om z:ch met geweld te verzetten tegen elke poging van de centrale regeering om de provincie te bezetten en het gevolg is, dat nu een begin van burgeroorlog ls ontstaan. Indien het bericht van radio Tebris op waarheid berust, dan is het niet duidelijk, welke overwegingen er bij de centrale regeering toe geleid hebben om haar toevlucht te nemen tot geweld. Het Perzische leger mmers is in het Noord-Westen ip zijn hoogst 10.000 man sterk, die bovendien nog vrij slecht bewapend zijn. De rest van het leger wordt elders ge bonden door bandieten en on- standige stammen. De dicht bevolkte provincie Azerbeids jan zal waarschijnlijk een veel ~rooter strijdmacht ter been ;unnen brengen. Bovendien heeft Azerbeidsjan den steun van de Sowjet-Ünie en de bei de landen,, waarvan Teheran hulp zou kunnen verwachten, Engeland en de V. S., zijn ver weg. lultaneh, de eerste minister van Perzië, had voor het uit breken der vijandelijkheden een telegram gezonden aan Tryg- ve Lie, den secretaris-gen. der V. N., waarin werd mede gedeeld, dat de Perzische re geering. niet in staat zal zijn om op 20 Mei aan deze instan tie gedetailleerde inlichtingen, te verschaffen over het terug trekken der Sowjet-Russische troepen uit NoorcLPerzië, maar dat de Perzische autoriteiten dit zouden doen „zoodra ze daartoe in de gelegenheid zijn." Woensdagmiddag a.s. zal de Perzische Kwestie weer een punt van de agenda van de V. NT. uitmaken en in 't licht dei- jongste ontwikkeling belooft deze zitting zeer belangwek kend te worden. Overigens heqft Sultaneh in een radiorede de geruchten over een aftreden zijnerzijds met kracht tegengesproken. Hij zeide, dat hij geen complotten van „reactionnaire samen, zweerders" teger de belangen van het land dulden en be loofde verder socialo hervor mingen, voor de arbeiders in 't bijzonder. In de V. S. dreigen stakin gen uit te breken, waarbij ver geleken de stakingen, die in ons land de gemoederen bezig houden, slechts kinderspel zijn Volgens de „New-York Times" Hulprechercheurs in arrest. Een der betrokkenen bg den overval op den heer N. J. te Tilburg, de hulprechercheur C. F. K., hulprechercheur b|j de politieke recherche te Amsterdam, is in arrest ge steld, verdacht van opzette lijke wederrechtelijke vrij-, heidsberooving te Tilburg ge pleegd. Nog meer arrestaties worden verwacht. Joh. de Heer 80 jaar. Op 23 Mei hoopt Johan de Heer, die in breede kringen bekendheid heeft verworven als redacteur van „Het zoek licht" en als organisator van en spreker op de Maranatha- conferenties te Driebergen, zgn tachtigsten verjaardag te vieren. Naar het Engelsche blad „The Observer" meldt, hebben Russische geologen ten Noorden van den Donau in Oostenrijk enorme olievel den aangetroffen. De regeering van Libanon is afgetreden. Dit geschiedde tijdens een buitengewone zit ting van het parlement. De premier verklaarde, dat het aftreden te wijten was aan de oppositie en manoeuvres binnen en buiten het parlement tegen zijn regeering. gaat Amerika hiermee een in terne crisis van ontzaglijke af metingen tegemoet. Niet min der dan 25.000 spoorwegarbei ders en evens 400.000 mijnwer kers hebben gedreigd het werk neer te zullen leggen, en ook elders aan het arbeidsfront pakken donkere wolken zich samen, want de zeelieden wil len in Juni het werk neerleg gen. Dat beteekent niet alleen een ramp vo"»r Amerika, maar in verband met de precaire voedselsituatie, een ramp voor de geheele wereld; de versche pingen van voedsel juist nu noodzakelijker dan ooit zul len practisch geheel stil komen te liggen. Volgens de laatste berichten is de staking voorloopig v|Jf dagen uitgesteld en zal men in dien tijd nog probeeren om tot overeenstemming te ko men. De kans daarop is echter niet groot. Vrijdag hebben de ministers hun portefeuilles ter beschik king van de Koningin gesteld. De Koningin heeffc deze ter be schikkingstelling In overwe ging genomen .en den ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat z\\ in het landsbelang noodigt ach ten. Seyss ruilt met von Papen. De verdediging van Seyss In- quart is geplaatst voor die van von Papen. Hierdoor zal de verdediging van Seyss onge veer een week eerder plaats vinden. Hedenmorgen heeft de Amerikaansche aanklager Dodd bezwaar* gemaakt tegen de toelating van zeventien do cumenten, die alle betrekking hadden op .Oostenrijk, Tegen de documenten van Seyss Insuart, die betrekking hadden op Ne derland is in eerste instantie geen bezwaar gemaakt. Orde zal worden hersteld. Besprekingen Ven Mook—Sjehrir. Naar verluidt, is de toe stand op Sumatra, over welk gebied de Indonesiërs zeggen schap zouden opeischen, Zon. dag het onderwerp geweest van besprekingen tusschen dr. Van Mook en Sjahrir. Men verwacht /dat Sjahrir nadien zoo spoedig mogelijk naar het nationalistische hoofdkwartier zou vertrekken en dat te Djokjakarta waar schijnlijk een kabinetszitting zou worden gehouden. Men .verneemt voorts, dat de Ne derlanders voornemens zijn orde en rust op geheel Suma tra te herstellen en een volks stemming te houden teneinde daaruit de wenschen van de bevolking te leeren kennen. DE KANSEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De verkiezingsdienst van het A.N.P. heeft in den nanacht de denkbeeldige samenstelling' van de Eerste Kamer berekend' waarvoor eerst de uitslagen der Kamerverkiezingen werden herleid tot Statenverkiezin gen. Op de basis dezer herleide cijfers zouden de Prov. Staten het volgende beeld opleveren: Noord-Brabant: Partij van den Arbeid 8 zetels; Kath. Volkspartij 52 zetels; Anti. Rev Partij 2 zetels; Chr. Hist. Unié 1 zetel; Comm. Partij Ne derland 1 zetel. Limburg: Partij van den Arbeid 5 zetels; 'Kath. Volks partij 38 zetels; Comm. Part|j Nederland 2 zetels. Zeeland: Partij van den Ar beid 11 zetels; Kath. Volkspar tij 9 zetels; Anti Rev Partij 7 zetels; Chr. Hist, Unie 7 zetels; Party v. d. Vrijheid 3 zetels; Cömm. Partij Nederland 1 ze tel; Staatk: Ger. Partij 4 ze tels. Friesland: Partij van den Ar beid 20 zetels; Kath. Volkspar ty 3 zetels; Anti Rev. Partij 12 zetels; Chr. Hist. Unie 8 zetels; Partij v. d. Vrgheid 2 zetels; Comm. Partij Nederland 5 zetels. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeeüng, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's. Noord Holland: Party van den Arbeid 26 zetels; Kath. Volkspartij 18 zetels; Anti Rev. Party 8 zetels; Chr. Hist. Unie 3 zetels; Party v. d Vrijheid 5 zetels; Comni. Party Neder land 17 zetels,- "Zuid-Holland: Party van den Arbeid 27 zetels; Kath. Volks partij 15 zetels; Anti Rev. par ty 14 zetels; Chr. Hist Unie 7 zetels; Party v. d Vrijheid 7 zetels; Comm. Partij Neder land 9 zetels; Staatk. Geref. Partij 3 zetels. "Utrecht: Partij van den Ar beid 13 zetels; Kath. Volkspar ty 11 zetels; Anti Rev Party 7 zetels; Chr. Hist. Unie 4 ze tels; Party v. d. Vrijheid 2 -ze tels; Comm. Party Nederland 3 zetels; Staatk. Geref. Party 1 zetel. Groningen: Party van den Arbeid 17 zetels; Kath. Volks party 2 zetels; Anti Rev. Par ty 10 zetels; Chr. Hist. Unie 4 zetels; Party v. d. Vrgheid 5 zetels; Comm. Party Nederland 7 zetels. Gelderland: Partij van den Arbeid 18 zetels; Kath. Volks partij 20 zetels; Anti Rev. Per- tij 7 zetels; Chr. Hist. Unie 8 zetels; Party v. d. Vrijheid 4 zetels: Comm. Partij Neder land 3 zetels; Staatk. Geref. Party 2 zetels. Overijsel: Partij van den Ar beid 14 zetels; Kath. Volks party 13 zetels; Anti Rev. Par ty 7 zetels; Chr. Hist. Unie 5 zetels; Party v. d. Vrijheid 2 zetels; Comm Party Neder land 5 zetels; Staatk. Geref. Partij 1 zetel. Drenthe: Party van den Ar beid 14 zetels; Kath. Volkspar- ty 2 zetels; Anti Rev Partij 7 zetels; Chr Hist. Unie 4 ze tela; Party v. d. Vrgheid 6 ze tels; Comm. Partij Nederland 2 zetels. DE EERSTE KAMER. Op de basis van deze uitslagen zou de denkbeeldige samen stelling van.de Eerste Kamer geweest zijn: Aantal gekozen in Zd.-Holl. Friesl., Brab. N.-Holl. Part. van den Arbeid Kath. Volksparty Anti Rev. Party Chr. Hist. Unie Partij van de Vrijheid Comm. Party Nederland Totaal generaal 4 2 3 1 1 1 12 4 2 2 1 1 2 12 Limb. Zeel. Utr. 3 8 1 1 0 0 13 Gelderl. Totalen Drenthe in de Overij. Eerste Gronin 4 3 2 2 1 1 13 Kamer 15 15 8 5 3 4 50 In de provincie Zuid-Holland is bij deze berekening aangeno men dat de Staatk Geref Partij zal stemmen op de Anti- Rev. daar andere de communisten met den zetel zouden gaan strijken. In de provincies Brabant, Limburg, Zeeland en Utrecht is aangenomen, dat de Communisten op de Partij van den Ar beid zullen stemmen, daar anders de Kath. Volksparty een zetel meer zou verwerven. De P. v. d. A. zou in een combinatie met de K.V.P. de zwakste zijn en waar in de K.V.P. een sterk con servatief element steekt, gedwongen worden tot zoo veel concessies, dat zij in den loop der jaren ten gunste van de communisten zou afbrokkelen. Een ra dicale politiek ?ou, niet ge voerd! kunnen worden. Wg zien daarin zoo ernstige nadeelen op langen termyn, dat ons een in de oppositie gaan van de P. v. d. A. zuiverder en raadzamer toeschijnt. Het- Katholieke blad „De Stem" meent dat over de mis rekening van de P. v. d. A. geen „hoera" geroepen hoeft te worden, nu vooral de com munisten van het experiment geprofiterde hebben. Het blad noemt dit een donkere en niet verwachte vlek op dezen verkiezingsuitslag en schrgft verder: Aller gedachten gaan nu natuurlgk uit naar de ko- Partij van den Arbeid de sterkste partij. De winst der Communisten en het succes der C.H. land biykt bijna een derde deel der kiezers RJC te heb ben gestemd, in Zeeland, dat overwegend Protestant is' slechts 21 De achteruitgang der A.R. in Zeeland opvallend. In procenten vielen zij terug van 22 tot 16,32 procent, in Zee land behaalde zij 16,32 in den totaaluitslag kregen zy echter slechts 12,9 zoodat hun positie in Zeeland toch nog betrekkelgk sterk is. De Christelijk Historische Unie, op welker verkiezings succes wij reeds de aandacht vestigden, zijn in Zeeland eveneens goed uit de ous ge komen. Zg kregen :n den to taaluitslag 7,84 in Zeeland 17,28. Terwijl zg in Zeeland in 1937 de vierde party wa ren, zijn zg nu opgeklommen tot de derde plaats. In '37 hadden zg ca. 9700 stemmen minder dan de AH., ditmaal hebben zg er ruim 1250 meer! Over de Party van de Vrij heid valt weinig op te mer ken. Zg heeft in Zeeland 2000 stemmen gewonnen. De Communisten hebben in Zeeland lang zulk een groote winst niet kunnen boeken als in andere deelen van het land. In den totaal-uitslag hebben de communisten 10,57 van het aantal stemmen, in Zee land brachten zg het slechts tot 2,76 waaruit blijkt, dat hun aanhang in deze provincie slechts gering is. Staatk. Geref. op de 5e plaats. Het is altyd belangwekkend om den totaal-uitslag van 'n verkiezing eens te vergelij ken met de resultaten in deze provincie zelf, Neemt men de resultaten van Vrgdag onder de loupe, dan valt het bgv. op, dat ter wijl in het totaal de Partij van den Arbeid op de tweede plaats is beland, zg in Zee land onbetwist de sterkste groepeering is. Zg veroverde 33.497 stemmen tegen de R.K. 28.545, hetgeen dus een ver schil van 5000 beteekent. Dit neemt niet weg, dat de Partij van den Arbeid procentsge- wg's in Zeeland beneden het landelgke percentage bleef. In den totaaluitslag verover den Schermerhorn-Drees 28,31 grocent van de steramen, in eeland 24,60 procent. Ver geleken bij de uitslagen van 1937 bleef de Party van den Arbeid op peil: het verschil bedraagt in Zeeland slechts 0,5 De R.K. Volksparty kreeg in twee Zeeuwsche gemeen ten geen enkele stem nL in Aagtekerke en Noordwelle. In 1937 bleef zg in 8 .eenten zonder stem, nl. in Aagtekerke, Duivendijke,, Ele lemeet, Kerkwerve, Melis- kerke, Ouwerkerk, Ritthem en Waarde. In geheel Neder- Dit neemt niet weg, dat hun winst ook hier aanzienlijk is geweest. Van 0.6 stegen zij tot 2.76 van 752 stem men tot 3755De grootste winst boekten zij in Vlissingen. waar zg stegen van 114 tot 1108 en hun stemmental dus bgna vertienvoudigd zagen. Opmerkelijk is ook, dat ter- wijl in 1937 in 21 gemeenten de communisten geen enkele stem kregen, er nu slechts 3 zijn, waar zij slechts leege briefjes kregen, nl. Aagte kerke, Ovezande en Zoutelan- de. De Staatkundig Gerefor meerde Party heeft in Zee land steeds een grooten aan hang gehad. Deze is de par ty trouw gebleven. Haar stem. mental overtrof dat van de Party van de Vrgheid en van de communisten aanzienlijk De Protestentsche Unie ten slotte heeft weinig succes te boeken gehad en geen groote verwachtingen zal ook wel niemand van dez nieuwelinge gehad hebben. Ten slotte is van beteeke- nis, wat deze stembusuitslag te zeggen heeft over de ko mende Statenverkiezing op 29 Mei a.s. Zou er precies gestemd worden als dezen keer, dan zouden de Provinciale Staten er als volgt uitzien: INLASCH Party v. d. Ar beid 11 zetels, R.K. Volks party 9 zetels, Anti-Re v. 1 zetels, C.H.U. 7 zetels, Partg v. d. Vrgheid 3 zetels, Comm. 1 zetel en St. Geref. Partg 4 zetels. Maar er wordt nooit zoo gestemd als bg' de .Kamer verkiezingen Tal van andere invloeden spelen immers in het provinciale leven een rol. En dus blgft het afwachten, wat 29 Mei zal brengn. Persstemmen over de verkiezingen. De uitslag der verkiezingen heeft in onze pers tot veler lei commentaar aanleiding gegeven. Merkwaardigerwtji is geen enkel blad ten volk voldaan en zelfs de spreek buizen van die groepen, die op het meeste succes kunnen bogen, de communisten en de Katholieken, moeten ern stige schaduwzgden aan him succes constateeren. Het „Vr|je Volk" erkent, dat het resultaat van de P. v. d. A. veel minder gunstig is, dan zich liet aanzien. De Partij van den Arbeid heeft gedurende den verkie zingsstrijd in den storm der demagogische aanvallen van rechts en links ge9taan en de verkiezingsuitslag heeft daarvan onmiskenbaar den in vloed ondergaan. Het blad ziet als oorzaak in de eerste plaats het ge brek aan besef van den zeer snellen vooruitgang, die aan het werk der regeering te danken is. De Communisten hebben hun winst behaald ten koste van de P. v. d. A Indien er reden tot bezorgd, heid mocht zijn over de voort zetting van een radicale po litiek in Nederland, dan is de oorzaak daarvan in de eerste plaats te zoeken in de cri siswinst der communisten. Het „Parool" ziet de toe komst donker in en schrgft onder het hoofd „een teleur stellende' verkiezing", dat de uitslag geen enkele partij re den tot juichen geeft. Het blad schrgft het ge- ringe succes der P. v. d. A. voornamelgk aan tactische fouten toe en ziet deze partg nu voor de keus gesteld tus schen een katholiek-socialis tische schipperpolitiek of een combinatie van rechts. mende kabinetsformatie. Het ligt voor de hand, dat de Katholieken daarbg een eerste viool zullen spelen. Een samengaan met de Partg van den Arbeid was iets vanzelfsprekend ge weest, als men van dien kant een gemeenschappelgk urgentieprogram vóór de verkiezingen had willen aanvaarden. Thans keert het woord van- Van der Goes de Naters zich tegen haar: „Wie de meeste ze tels behaalt, moet er ook op staan, dat het meeste van haar program in een regeeringsprogram wordt overgenomen." Zal men van. dien kant deze consequen tie van de nederlaag nu ook aanvaarden De N.C.R.N. biet in den uit. slag veel verrassingen. Het blad vraagt zich af: Wat is er waar gebleken van de bij de stichting van de Party van den Arbeid met zoo veel ophef aange kondigde doorbraak der politieke verhoudin gen. Wg veronderstellen dat- men zich in soc. kringen, zal afvragen, of de in het politieke laboratorium te Michielsgestèl uitgedachte proef wel geslaagd is te achten. Aan „Trouw" valt het op* dat deze stembusuitslag ge lijkt als twee druppels water* op dien van de Statenverkie zingen van 1939 en het blad ziet daarin een bewgs van de politieke stabiliteit van ons volk en van de onverander- lijke kracht van de Neder- landsche Christelgke partijen. Ten aanzien van de komen de kabinetsformatie merkt het blad op: Als de toekomstige re geering moet zetelen in den stoel van een Roomsch- roode coalitie, dan heeft ons volk daar, blgkens deze stembusuitslag, de roode pooten van doorgezaagd. Én dan wordt het' heele geval een wankel zaakje. „De Waarheid'' noemt de uitslag een succes en een waarschuwing. Overtreft het stemegfer der communisten over het algemeen onze verwachtin- fen, het totale beeld, dat e verkiezingen heeft op geleverd, moge tot ernstig nadenken stemmen. Duidelijke linksche meer_ derheid heeft de uitslag - niet opgeleverd. De kiezers hebben hun oordeel gegeven over de kwakkelpolitiek van Schermerhorn. En met ondersteuning der Vrijheidsbonders is een rechtsche coalitie niet onmo gelijk geworden Dat alles is zeer ernstig. Voor de de- mocratisch-socialistische tóekomst van ons land zou een nieuwe coalitie van de P. v. d. A. en de K.V.P. den toestand slechts verer geren. Het verval van de P. v. d. A. zou er door worden verhaast. Nederlander in Dultsch vuurpeloton. Doodstraf geëischt. Niemand heeft geweten, dat de slachtoffers van het Duit- sche barbarisme, zooals men ze voor de schuilkelders op Coolsingel en Hofplein to Rot terdam heeft zien liggen, niet enkel door Duitschers, maar ook door zich noemende Ne derlanders zijn gefusilleerd. Als eerste van een aan tal „landgenooten" dat aan deze massamoorden heeft deelgenomen, stond Vrgdag voor de Rotfcerdamsche kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof terecht de 24-ja- rige D. W. J. Lensink, die in 1944 vrijwillig bg de Grüne Polizei ging en deel had uit gemaakt van een vuurpeleton. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hg geen dienst kon weigeren. Mr. J. C. Jonker, de adv.- fiscaal, hield een vlammend requisitoir en eischte de dood straf. Uitspraak over 14 dagen. DE SLOTERDUK AANGEKOMEN. Met 1030 rcpatriccrenden aan boord is Zaterdagmorgen de Sloterdgk uit Bataivia te Rotterdam gearriveerd. Valsche stembiljetten. De politie te Tilburg heet., twee aanhangers van Arnold Meyer aangehouden, die in een auto Vrgdag jl. valsche stembiljetten vervoerden. De bedoeling was, dat deze door aanhangers van Meyer in de stembus gedeponeerd zouden worden, als protest tegen het feit, dat de berechting van Meyer niet, volgens beweerde belofte, vóór de verkiezingen plaats vond. - Op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering zal de hoofdaanklager van de V. S. Justice Jackson, op 31 Mei of 1 Juni een bezoek brengen aan Nederland, Havenstaking duurt voort. Het hoofdbestuur der E.V.C. deelt het A.N.P. mede: Zatendagavond is er contact opgenomen tusschen minister president Schermerhorn eener- zgds en de E.V.C. anderzijds. In verband hiermede deelt de lei ding der E.V.C. mede, dat de staking der Nederlandsche zeelieden en de daaruit voort vloeiende havenstakingen, on verminderd zullen voortduren en dat Maandagmorgen in Rotterdam en Amsterdam vergaderingen met de zeelie den zullen worden belegd,, waarin de situatie zal worden besproken. Voorts zal het on derhoud dat de E.V.C. met den min.-pres. heeft gehad nader worden toegelicht. HET NEDERLANDSCHE BEHEERSINSTITUUT. Ieder, die zaken of beschei den onder zich heeft, welke toebehooren aan personen, wier verblgfplaats onbekend is, of die zich bevinden in Duitschland of ander vijande- lyk gebied, is verplicht hiervan vóór 1 Juli 1946 mededeeling te doen. Deze mededeeling dient te geschieden aan het bureau (of aan den vertegenwoordiger); van het Ned. Beheersinstituut, waaronder de aangever res sorteert, of, indien voor den afwezige een bewindvoerder is benoemd, aan dien bewind voerder. Anionescu ter dood veroordeeld. Antonescu, de vroegere Roemeensche dictator en met hem een aantal andere leden van zgn voormalig kabinet zgn door een Tribunaal in Boekarest ter dood veroor deeld. Ook tegen Horia Sima, de leider der fascistische partij is by verstek <ïe doodstraf uitgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1