HALF TIME IN PARIJS. In Z.-Vlaanderen wordt een huis gebouwd UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN WALCHEREN TWEEDE BLAD Provinciale Zeeuwsche Courant Zaterdag 18 Mei 189e Jaargang Nummer 115. Het wereldgebeuren. Wordt Britsch-Indië volkomen onafhankelijk? Minister-conferentie niet volledig mislukt. Donderdag heeft 'de finale plaats gehad van de minister- conferentie te Parijs. Op deze laatste vergadering bleek, dat ook ten aanzien van het Duit- sche probleem een breede kloof de delegaties Scheldt. B i d a u 1 t's voorstellen tot politieke afscheiding van het Ruhr_, Rijn- en Saarge- Ibied van Duitschland konden tot zijn teleurstelling weinig instemming vjnden. B o v i n herhaalde, dat het Duitsche probleem niet in gedeelten, doch als een geheel meest worden bezien. M o 1 o t o v nam byna niet aan de besprekingen deel, doch informeerde herhaaldelijk, wat er toch in het Westelijk deel van Duitschland gebeurt. Byrnes zeide weliswaar, niet tegen een Fransch bezet ting van het Saargebied te zijn, maar hij achtte het toch beter, eerst een centrale Duitsche instantie over deze aangelegenheid te hooren. Verder sprak Byrnes er zijn teleurstelling over uit, dat zijn voorstellen voor een 25-jarige bezetting van Duitschland niet warmer waren ontvangen, te meer daar Stalin tijdens een onderhoud in December vorig jaar, toch zijn warme instem ming met het plan had ken baar gemaakt. Molotov antwoordde hierop, dat hy geen haast had om het plan te keuren. Ook Byrnes' voorstel om nu reeds een datum voor te stel len voer een vredesconferentie, vond geen bijval Het oleek on mogelijk tot overeenstemming te komen en tenslotte stemde Byrnes er in toe hiermede te Wachten tot 15 Juni. Ofschoon dus tot het einde toe over belangrijke punten overeenstemming uitbleef, mag men de conferentie toch niet als een totale mislukking be schouwen. In de eerste plaats hebben dé geallieerden grondig van gedachten gewisseld over de voormalige satellieten van de as. Voorts zijn de gewijzig de wapenstilstandsvoorwaar den voor Italië geteekend en ten slotte en dat is wel het voornaamste is de confe rentie niet afgebroken, maar eenvoudig verdaagd. Een Britsche woordvoerder verklaarde dan ook, dat de aan de conferentie ten koste gelegde tijd drie weken is er bijna onafgebroken verga derd toch „niet geheel ver spild was" en dat de bespre kingen toch constructief zijn geweest. In de Britsche pers neemt niet het nieuws uit Parijs de eerste plaats in op de voor pagina's, maar het nieuwe plan voor Britsch-Indië, door Attlee hij het Lagerhuis inge diend. Dit plan omvat zes belang rijke voorstellen, die aan de Indische leiders zullen worden voorgelegd. Zij behelzen het vormen van een zgn. Unie van Indië, waaronder zoowel de vorstenstaten vallen als het deel, dat tot dusver recht streeks onder Britsch bestuur stond. Deze Unie krijgt het beheer over büitenlandsche zaken, defensie en verkeer. De provincies krygen echter elk een eigen regeering en een eigen wetgevend lichaam. Ook de vorstenstaten blijven de binnenlandsche zaken zelf be hartigen. Details van de nieuwe con stitutie worden niet aangege- ONDERHOUDSWERK AAN WONINGWETWONINGEN. In de afgeloopen jaren heeft het onderhoudswerk aan wo ningen niet of bijna niet kun nen plaats vinden. Daar het onderhoudswerk ook nü nog dient te worden be. perkt in verband met een te kort aan arbeidskrachten en bovendien een serieuze bewo ning van het gehuurde moet worden aangewakkerd, heeft de afd. Volkshuisvesting van het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw aan de gemeentebesturen een rond. schrijven gericht, waarin ten aanzien van de woningen, die in beheer zijn by de overheid of wel met overheidssteun zijn gebouwd, een aantal'richtlijnen wordt verstrekt voor de repa ratie, die in het algemeen voor rekening van den huurder zul len moeten komen. Het witten of sausen van plafonds even als het behangen van muren zal tydens den duur der bewo- nig door den bewoner zelf moe ten worden bekostigd. Het be hangselpapier zou vanwege de woningbouwcorporaties volgens een nog te ontwerpen regeling kunnen worden verstrekt. Ook het vervangen van ge broken ruiten komt, voor zoo ver dit nog niet het geval was, in den vervolge voor rekening van den bewoner, evenals klei ne reparaties aan hang- en sluitwerk van deuren, aan wa terleidingkranen en aan elec- trische installaties. Van belang is voorts, dat ook alle herstellingen die voort vloeien uit grove nalatigheid, slordigheid, onreinheid of ruwe bewoning voor rekening van den bewoner zullen moeten komen. ven; het is in de eerste plaats de bedoeling de machine in beweging te zetten en daarna de grondwet door de Indiërs zelf nader te laten uitwerken. Conservatieve Engelsche bladen uiten ernstigen twijfel omtrent de uitvoerbaarheid van het nieuwe plan. Het wel slagen-van de nieuwe poging van de Labour-regeering om een oplossing te vinden zal volkomen afhangen van de ontvangst, welke het plan bij de Indische leaders ten deel zal vallen. Is deze ontvangst gunstig, dan krijgt Britsch-Indië voor het eerst in de moderne ge schiedenis een regeering, waarin alle portefeuilles, ook die van oorlog, door Indische leiders zullen worden beheerd. Bij het debat in het Lager huis, dat op de indiening van het plan dcor Attlee volgde, heeft Churchill erop gewezen, dat bij de conservatieven steeds is gedacht aan een do- muiion-status. Wat thans v*>rdt voorgesteld is echter reehtstreeksche en onmiddel lijke onafhankelijkheid. Java en Madoera verloren 3 a 4 millioen zielen door den oorlog. Naar wij vernemen zijn te Batavia statistieken aange troffen, tydens de Japansche' bezetting door officieelft Indo nesische instanties voor de Ja- panneezen opgemaakt, over geboorten en sterfte op Java en Madoera. De cijfers loopen over de jaren 1943 en 1944. Het totale geboortecijfer be droeg voor 1943 1.314.000, voor 1944 1.105.000 (tegen 1.376.000 in 1939). Het totale sterfte cijfer voor 1943 was 936.000, voor 1944 1.423.000 (tegen 881.000 in 1939). Op grond van deze cijfers kan geconcludeerd worden, dat het gebied Java en Madoera in 1944 door min der geboorte en meer sterfte een verlies leed van 813.000 zielen of ongeveer 2 procent der totale bevolking. Zonder rekening te houden met de en kele honderdduizenden Javaan- sche dwangarbeiders, door de Japanners weggevoerd, zou de oorlog op Java en Madoera kost hebben: in 1943 120.000, in 1944 813.000, in 1945 onge veer 1.500.000, dus totaal in 1943 tot 1945 ongeveer 2.450.000 zielen. Men moet vreezen, dat deze ongunstige ontwikkeling 1946 nog nawerkt en dat het totaal der directe en indirecte oorlogsverliezen op Java en Madoera tusschen de 3 en 4 millioen zielen bedraagt. ACTIVITEIT BIJ BATAVIA. De Nederlandsche legervoor- lichtingsdienst dyjlt mede, dat op den 14den Mei bij een on derzoek van een kampong in de omgeving van Batavia den terroristenleider Agoes is ge arresteerd en by een poging tot ontvluchting door een schot is geraakt. Twee leden van de bend^ zijn gearresteerd. Een karabyn, eenige handgra naten, een hoeveelheid munitie en 500 blikken lijnzaadolie en teer werden buitgemaakt. Nabij Pesing is een patrouil le door 300 extzvlisten aange vallen. De bende werd ver spreid zonder verliezen aan Nederlandsche zijde. Neder landsche troepen hebben op den 17den Mei zonder gevech ten Serpong bezet. Serpong ligt ongeveer 10 km. ten Zui den van Tangerang ten Westen van Batavia. Arnold Meijer komt 12 Juni voor. Naar wij vernemen, zal Ar nold Meyer vermoedelijk op Woensdag 12 Juni a.s. voor het bijzonder gerechtshof te Den Bosch terecht staan Als zijn verdediger zal optre den mr. J. J. A. v. d. Putt te Eindhoven. Van de tenlastelegging nog geen gegevens beschik baar. Verraderswerk in 1942. VRAGEN VAN Mr. LE FOOLE Het Tweede Kamerlid mr. Le Poole heeft aan den min.- president vragen gesteld verband met het verraad, 1942 gepleegd door zekeren v. d. Waals, die er destijds in zou zijn geslaagd zich te oriënteeren omtrent onder- grondsche activiteit, nadat hij inlichtingen had verkregen van twee door een onder het departement van oorlog res- sorteerenden dienst vanuit Londen naar Nederland ge zonden agenten. Deze agenten zouden in Nederland door de Duitschers gearresteerd zijn en zouden inlichtingen, o.m. de door hen gebruikte code, aan den bezetter hebben be kend gemaakt. De Nederland sche autoriteiten te Londen, die van dit alles niets wisten, bleven Nederlanders naar het bezette gebied zenden, met als gevolg, dat plm. veeirtig van hen achtereenvolgens werden gearresteerd. Mr. Le Poole informeert thans naar de juistheid van dit relaas en vraagt tevens of reeds een onderzoek is inge steld naar de gestie van be doelden dienst. Open brief der E.V.C. In repliek op de rede van Prof. Ir. W. Schermerhorn heeft de E.V.C. een open brief aan den minister-president ge zonden waarin zy nogmaals haar standpunt inzake het zee liedenconflict uiteenzet en beveelt de zeelieden in de ge legenheid te stellen voorloopig op de oude voorwaarden van voor 4 April 1946 te monsteren en daarna, in gezamenlijk over leg, de nieuwe arbeidsverhou dingen vast te leggen. O.D. verklaring over Vorrink Jhr. P. J. Six, v.m. chef van den Ordedienst heeft, naar aanleiding van mededeelingen door den heer Vorrink op een persconferentie verstrekt, ver klaard, dat de verantwoorde lijke leden van den O.D. niet tot het Nationaal Front be hoorden nóch daarmede in ver band stonden. Ook de - mede- deeling dat dé leiding van der. O.D. actie zou hebben gevoerd om Nat. Front niet op de lijst van verboden organisaties te plaatsen, moet beslist worden tegengesproken. NEDERLANDSCHE ROMAN-PRIJSVRAAG. Door den uitgever J. Philip Kru-seman t.e 's-Gravenihage wordt 'een Nederlandsche ro manprijsvraag uitgeschreven, met het doel in het buitenland belangstelling voor de Neder landsche litteratuur te wekken. Reeds hebben diverse büiten landsche uitgevers hun mede werking toegezegd, terwijl een der grootste Amerikaansche filmmaatschappijen zich van het optierecht voor verfilming van het bekroonde werk ver zekerd heeft. Als hoofdprijs wordt een be drag van minstens 10.000 beschikbaar gesteld, welk be drag door de büitenlandsche deelneming nog aanzienlijk verhoogd zal worden. De jury bestaat uit Kitty H. R. de Jo- selin de Jong, Antoon Coolen, prof. Anton van Duinkerken, Victor E. Vriesland en prof. dr. Jan Walchm. SECRETARIS ALGEMEENE REKENKAMER. Bij Kon. Besluit is benoemd tot secretaris van de Alge- meene Rekenkamer de heer L. van der Tempel, thans hoofd inspecteur by dit college. KORTE PREDICATIE TERUG VAN DE STEMBUS. Zoo, ik heb gestemd. Dit eene oogenblik van het rood maken van dat eene hok je van die eene lyst was toch wel buitengewoon, in één woord ontroerend. Heel vrij Nederland mocht weer stemmen Dat dit oogenblik nog eens zou komen. Wie had dat kun nen denken, toen Zeeland 6 jaar terug doorvocht, toen de bezeten bezetters brallend en brullend door onze straten marcheerden, toen de duizen den naar kerkerhólen wegge sleepte slachtoffers meedoo- genloos afgeslacht werden. Daarop bewogen terugziende moet de dank van vrije staats burgers grootheel groot zijn. En toch Kent u den zin uit het ge dicht van den Vlaming Herre- mans: Van het leven, dat we droomen is dit leven de weer glans niet? Of de woorden van D. Jorritsma: Is dit dan eindelijk het einde der verschrikking, en zal het leven dezen keer, ontworsteld aan de worgen de verstrikking van het geweld, nemen de keer naar nieuwen arbeid en her- reizen f Dit is de vraag der teleurge- stelden, der ontgoochelden. Vanwaar zulk spreken f Er .is maar één antwoord. De op het Paaschfeest ons ver schenen levende Jezus is uit ons gezicht verdwenen. Wij barrioadeeren ons verlengende leven zoodanig, dat Hij er niet in kan en wij Hem niet zien. Hij is er wel. Jezus staat daar aan de poort van ons leven en kL.pt en wacht, wacht tot wij opkijken en opendoen. Hem opendoen en Hem gehoor ge ven beteekent de groote ont dekking, ja de grootste ont dekking opdoen in uw leven. Hem ongehoorzaam laten staan heeft voor u en voor uwen slechts een verderfbren- gende chaos ten gevolge. Doe toch uw kloppende Hei land open I Hoor naar Hem Keer u tot Hem Hij is er. Dat is zeker. Hij verandert den vloek in een ze gen, den druk in gelukhet lijden in verblijden. B. DE KONINGIN ZAL DE SÜRINAAMSCHE DELEGATIE ONTVANGEN. In Paramaribo is officieel bekend gemaakt, dat de Koningin zich bereid heeft ver klaard om een delegatie van de Surinaamsche Staten te ont vangen. PRIJZEN VAN TWEEDEHANDSCH BOUWMATERIALEN. In overleg met den direc teur-generaal voor de prijzen is de prijs van tweedehandsch bouwmaterialen vastgesteld op 75 procent van de op het mo ment van den verkoop gelden den pry's van nieuwe materi alen, vermenigvuldigd met een factor die de kwaliteitsgraad aangeeft. Deze prijzen zullen gelden af sloopwerk. Arbeids .oom voor het opleveren van deze materialen mag niet in rekening worden gebracht. CULTUREEL VERDRAG ONDERTEEKEND. Gistermiddag heeft ten de- partemente van büitenland sche zaken door den Belgischen ambassadeur in Nederland, den heer L. C. Nemry en den mi nister van büitenlandsche za ken, dr. J. H. van Royen, de officieele onderteekening Plaatsgevonden van het cul- ;ureele verdrag tusschen Ne derland en België. DE BELGISCH-NEDERL. ONDERHANDELINGEN. De Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen zijn op het ministerie van büitenlandsche zaken te Brussel voortge« Volgens bevoegde kringen kan men de onderteekening van een overeenkomst in het begin der volgende week verwachten. EEN HUMORISTISCH BESTEK. Par. 11 eischt een directiekeet als een paleis I Neen, lezer, wy zullen hier vandaag niet opnieuw het trieste lied van den wederop bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen zingen. Dezen keer levert Zeeuwsch Vlaanderen stof tot lachen, al zal die lach bij velen met bitterheid gemengd zijn. Wek dan lezer, dat er in Schoondrjke een dokterswoning zal worden gebouwd. Op zich zelf is dat in Zeeuwsch-Vlaan deren al iets bijzonders. Een nieuw huis! Men denke aan de lijdensgeschiedenis der noodwo ningen! De bouw van deze spiksplinternieuwe dokterswo ning zal, zooals te doen ge bruikelijk is, worden aanbe steed. Welnu, eenige aannemers hebben bestek en teekeningen aangeschaft. En sedert dien hebben zy slapelooze nachten doorgebracht, zich afvragend, of zij nu aan verstandsver bijstering lijden, of de archi tect, die dit sensationeele be stek liet vervaardigen. What is the matter? Er komt in het bestek een para graaf 11 voor. Het zal wel geen opzet zijn, dat deze juist dit rummer draagt! Maar de in houd is de moeite waard. De uitvoerders van het werk moeten namelijk ter beschik king van de directie stellen, binnen 10 dagen na den aan vang van het werk tot 1 maand na den dag der eerste opleve ring van het werk: een dub belwandige, in en uitwendig behoorlijk geschilderde of ge beitste houten keet, hoog tus schen vloer en plafond ten min ste van 2.50 m« met een ver trek van 20 M2, een vertrek van 12 M2, een vertrek van 10 M2, de noodlge kasten, een keukentje, een portaal met wasbak, een privaat met clo set, voorzien van waterspoeling en een aangebouwde fietsen bergplaats voor 10 fietsen! En dat in Zeeuwsch-Vlaan deren, waar nog altijd men- schen in bunkers wonen, waar geen noodwoning van deze af metingen te vinden is, waar geen noodwoning van binnen zoo keurig geschilderd is als hier wordt verlangd en waar fietsenbergplaatsen bij de noodwoningen een totaal onbe kende luxe zijn! Een noodwo ning als deze directiekeet zou velen hier een paleis toeschij nen! Maar het blijft hier niet hij! De W.C. en de waschbak moeten aangesloten zijn op de waterleiding en op de riolee- ring, terwijl er in Zeeuwsch- Vlaanderen nog geen goede waterleiding is en de rioleering nog veel te wenschen laat Er moet electrisch licht* sluiting, verwarming en tele foonaansluiting komen op kosten van den aannemer! De keet moet worden voor zien van een verstelbare teekentafel, een teekeningen- kast met 10 laden, een uitleg tafel en een gewone tafel, zes stoelen, een kapstok en de noo. dige gordijnen! Waar moeten de aannemers al deze kostbaarheden vandaan halen! In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ze niet te vinden! Dan moet de keet nog voor zien zyn va^i een krachtige, electrische buitenbei met druk knop in de keet om personen op het werkterrein op te roe pen! En dat terwijl electrische bellen aan ontelbare woningen een ongekende luxe zyn! Verder moeten er by dit pa leis dan nog loodsen voor het opslaan van materiaal en een schaftlokaal komen! Is het wonder, dat de aan nemers, die zich op de hoogte hebben gesteld van de aanne- mingsvoorwaarden verbijsterd naar hun kruin hebben gegre pen! Dit kan men wel voorspel len: als aan deze voorwaarden voldaan moet worden, komt de dokterswoning in Schoondrjke nog in geen jaren tot stand. Want geen enkele aannemer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan aan deze eischen voldoen. Maar nu in ernst. Zijn de architecten, die deze voorwaar den stelden, nu zóó slecht op de hoogte van de toestanden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Of moet paragraaf 11 als een grap worden opgevat? DE HAVEN MOET VRIJ! Telegram van B. en W. aan den Ministerraad. Naar wy vernemen, hebben Burgemeester en Wethouders van Vlissingen zich telegra fisch gewend tot den Minister raad en de Ministers van Open. bare Werken en Wederopbouw en van Verkeer en Energie met betrekking tot den toestand van de buitenhaven. Burgemeester en Wethouders hebben doen blyken van hun verontrusting over de omstan digheid, dat nog steeds de in gang van de haven van Vlls- singen grootendeels door wrak. ken wordt versperd, waardoor de haven voor het zoo belang, ryke aanloopverkeer niet bruikbaar is en bovendien een aanvraag uit het buitenland om de haven geregeld aan te doen, is moeten worden afge wezen. Zy hebben er met klem op aangedrongen stappc - te doen, dat onverwijld met het opruimen wordt begonnen. Vlisslngen, aldus Burgemeester en Wethouders, dat reeds in November 1944 werd bevrijd, gevoelt den huidigen toestand als een -eer nbillijke achter stelling bij havens als Rotter dam, Amsterdam en Delfzijl, waar aanstonds na de bevrij ding in den zomer van 1945 met het toegankelijk maken is begonnen. BRANDWEER- WEDSTRIJDEN. De Nederlandsche Vereent- ging van Brandweercomman danten zal in begin Juni wed strijden organiseeren tusschen de corpsen uit verschillende plaatsen. In verband hiermee zal op 1 Juni in de Abdij te Middelburg tusschen 13 ploegen uit ver schillende gemeenten van Walcheren een kringwedstryd plaats hebben. In Goes-zal een dergelijke wedstrijd op 8 Juni worden gehouden. Ook in Hulst staat een wed strijd op het program. Technische storing en auto-panne. Tengevolge van een techni sche storing aan onze rotatie pers en auto-panne kon de Prov. Zeeuwsche Courant gis teren niet tijdig de verschil lende gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord, en Zuid- Beveland bereiken. Wy vertrouwen, dat onze lezers begrip zullen hebben voor dezen samenloop van om standigheden, welke het ons onmogelijk maakte hun de cou rant tjjdig te doen bezorgen. Verkiezingsvergaderingen. Wij ontvingen nog eenige vertraagde ver slagen van verkiezings vergaderingen uit ver schillende Zeeuwsche ge meenten. Aangezien in middels de verkiezingen reeds hebben plaats ge vonden, hebben wij deze verslagen terzijde moe ten leggen. Breskens HET ZWEMBAD GAAT WEER OPEN. Op de Woensdag gehouden bestuursvergadering der zwem- vereeniging „Scheldestroom" te Breskens werden eenige be langrijke besluiten genomen. Het Wilhelmina-zwembad, dat tydens den slag om de Scheldemond grootendeels ver nield werd, is thans nagenoeg hersteld. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal het op 1 Juni officieel heropend worden. Hierdoor zal in een groote behoefte van het zwem- lievend publiek zyn voorzien. Met het toezicht zullen wor den belast de dames N. Manne ke en M. Schrier. Besloten werd voorts om op 27 Juni een waterpolodag te organiseeren en op 17 Aug. de Zeeuwsche zwemkampioen. schappen. „THE SILVER STARS". Woensdagavond gaf de show band „The Silver Stars" uit Vlissingen te Breskens een ge slaagde uitvoering voor de ar beiders van den wederopbouw in het Rijkskamp. Relranchement SERENADE VOOR DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. Ter gelegenheid van de be noeming van den heer J. A. Leenhouts te Cadzand tot bur gemeester der geméenten Cad zand en Retranchement heeft het muziekgezelschap „Ons enoegen" van Retranchement Jen nieuw benoemden burge meester een serenade gebracht. De voorzitter van „Ons Ge noegen", de heer Zwier, hield tot den heer en1 mevr. Leen houts een toespraak en ver klaarde, dat, niettegenstaande de bevolking van Retranche ment, de benoeming van een eigen burgemeester zou hebben toegejuicht, de nieuw benoem de burgemeester op de volle medewerking van de burgerij kan rekenen. Hij zeide het een voorrecht te achten, dat de hèer Leenhouts in Retranche ment geen onbekende is. De nieuwe burgemeester ver klaarde deze blijk van mede leven met zijn benoeming ten zeerste te waardeeren en ver zekerde al het mogelijke te zullen doen om het gemis van een eigen burgemeester zoo veel mogelijk op te heffen. EXAMENS. Aan de technische hooge- school te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men van mijningenieur K. J. de Vos te Terneuzen en voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur: B A Wilking te Hulst. Waterlandkerkje BELANGEN VAN WEST-ZEEUWSCH VLAANDEREN. Woensdag werd in het café van den heer Versprille to Waterlandkerkje een vergade ring gehouden om te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling van de Ver. tot behartiging van de belangen van West-Zeeuwsch Vlaanderen. De avond werd geopend ^oor den burgemeester, die na de heeren Hoolhorst en Bols wel kom geheeten te hebben in het kort het zeer groote belang schetste van de gemeenten die reeds een afdeeling hadden op gericht. Hij wees o.a. op ver betering der wegen, woning bouw enz. Verder werd de vergadering geleid door den heer Hoolhorst, die een uitvoerige uiteenzetting gaf omtrent het doel der ver- eeniging. Daarna nam de heer Bols het woord, die het een en ander mededeelde over de door de overheid gegeven be sluiten betreffende de schade vergoeding. Na afloop der vergadering werd een afdeeling opgericht en werd uit de 25 leden een voorloopig bestuur samenge steld als volgt: J. Dieleman, voorz., M. Verbrugge, vitfe- voorz., J. Robijn, secretaris, A. de Poorter) penningmeester en W. Vermeulen, bestuurslid. Domburg FRANSCH BEZOEK. Eenige Fransche dames en heeren bezochten Donderdag middag de begraafplaats en vertoefden bij de graven hun ner gevallen bloedverwanten. Het plekje, waar die jonge helden rusten, is tot een smaakvol bloemhof je gemaakt; een eenvoudig monument be waart de herinnering aan Mei 1940. Woensdagavond hebben Domburgers er bloemen en bloeitakken nedergelegd. De burgemeester hield een' korte toespraak. Souburg CONCERT VOOR DEN WEDEROPBOUW. Donderdagavond gaf de ac cordeonver „Crescendo" uit Vlissingen, onder leiding van den heer M, P. Ventevogel een concert voor den Wederop bouw in het „Zwaantje" te Souburg. De zaal was slechts matig bezet. Dit was te wijten aan het feit, dat de menschen voor wie dit concert bestemd was, nergens van wisten. Het komt .ons voor dat aan deze organisatie nog wel het een en. ander mankeert. Niettemin was het een gezellige avond en viel het programma bijzonder in den smaak. Ook de solo nummertjes. uitgevoerd door de jongste leden van de Ver- eeniging vonden veel byval. St. Laurens BAADSCANDIDATEN. De A.R. Kies ver eeniging stelde heden de volgende can- didaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing: l. P. Boon; 2. J. Riemens; 3. Joh. Mari- nusse; 4. J. Koole Mzn.; 5. C. Ton; 6. J. Louwerse; 7. C. Joosse; 8. A. Simonse. INTERNATIONALE RADAR-CONFERENTIE. De Internationale Radar- Conferentie, bijeengeroepen op uitnoodiging van de Britsche regeering, is met de discussies begonnen. Op de conferentie zijn 22 landen vertegenwoordigd, waaronder Spanje en Italië. De Sovjet-Unie zond geen of ficieele afvaardiging, doch en kele waarnemers. De Neder landsche delegatie bestaat uit de heeren P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal voor de scheepvaart, van Anrooy, die het hoofdbestuur van P.T.T. vertegenwoordigt, en kapitein ter zee Houtmuller, namens de Nederlandsche marine.. Een belangrijk punt is de vaststelling van golflengten door de diverse landen te ge bruiken doch dit zal pas ge beuren op de internationale Radioconferentie, welke eind 1047 wordt "ehouden. Nederland zal te zijner tijd overgaan tot aanschaffing van radar-apparaten. Binnenkort zal de zaak in studie worden genomen. Op het moment zijn een paar Nederlandsche sche gen, die nog in gebruik zyn y de Engelsche admiraliteit, met radar uitgerust. Het ligt de bedoeling de „Willem Barentz", het eerste Neder landsche schip, dat ter wal- vischvaart zal gaan, van radar te voorzien. Naar de leider der Nederlandsche delegatie, de heer van 't Haaff, aan een redacteur van A.N.P.-Aneta meedeelde, zal ons land de beste toestellen, die het kan krygen, aanschaffen, maar het zal nóg geruimen tijd duren voor ze beschikbaar zijn. De Engelsche apparaten, hoewel van een ouder type van de Amerikaansche, geven thans het meest geperfectionneerde beeld. Truman en Stalin. President Truman heeft Donderdagavond verklaard, dat hy contact heeft gehad met Stalin over voedselproblemen. Truman legde deze verklaring af in antwoord* op 'n tydens 'n persconferentie gedane vraag, of hy berichten, volgens welke hy contact had gehad met Stalin over de vraag, of de Sovjet-Unie bereid was deel te nemen aan den „wereldslag te gen den honger", kon beves tigen. Prof. Schermerhorn over de havenstaking. Als het moet, zal het leger worden gebruikt. in 'n radio-rede heeft de mi. nis ter-president prof. if. W. Schermerhorn de houding van de E.V.C. Inzake de staking van zeelieden en havenarbei ders scherp afgekeurd. Het gaat hier niet on^ een stryd om arbeidsvoorwaarden, maar om de macht. De zgn. geva ren-toeslag, welke in den oor log aan de zeelieden werd ge geven, heeft nu zijn grond verloren, maar de nieuwe ar. beidsvoorwaarden zyn aan merkelijk gunstiger dan die van vóór den oorlog. Een matroos, die vóór den oorlog 90 per maand en later 165 verdiende, zal nu 195 krij gen met tot 1 September nog een toeslag. Alle overige vak organisaties hebben deze nieuwe voorwaarden goedge- kerd, maar de E.V.C. heeft ook de havenarbeiders en zelfs de büitenlandsche schepen in haar actie om de macht be trokken, er dreigt nu zelfs met. uitbreiding van de sta king tot de binnenvaart en den groenten-export. Dit alles i* in een rechtss aat niet toe. laatbaar. Dze staking brengt niet alleen de voedselvoorzie ning en de reputatie van onze havens ernstig in gevaar, maar ook het repatrieeringsplan voor Indië en Siam. Prof. Schermerhorn noemde ten slotte drie mogelijkheden: le. de arbeiders gaan a.s. Maandag weer aan het werk; 2e. indien dit niet het geval is, zullen vrijwilligers worden aangevoerd, waartoe de Re- sreering reeds oproepen heeft doen uitgaan: 3e. in geval van uiterste noodzakelijkheid zal de Regeering er niet voor te rugdeinzen gebruik te maken van het leger. DR. VAN MOOK OVER DE TOEKOMST VAN INDONESIË. Volgens United Press heeft dr. Van- Mook als beeld voor de toekomstige verhouding tusschen Nederland en Indo nesië de mogelijkheid van een federatie van Indische eilan. den onder gecombineerde Ne- derlandsch-Indonesische con trole in 't uitzicht gesteld. Dr. van Mook toonde zich opti- mistisch over het verloop der onderhandelingen. De uitgesproken wensch van het volk, aldus dr. van Mook, zal mee ten beslissen voor welke eilanden de republiek erkend en een zekere mate van zelfbestuur verleend zullen moeten worden. ROODE KRUIS-SECRETARIS OP BALI VERMOORD. De Ned. regeering heeft de delegatie van het Internatio nale Roode Kruis ervan ver wittigd, dat op Bali het lijk van den. secretaris van de de legatie, dén Zwitser Anderlegg uit Ztirlch,- is gevonden. Uit betrouwbare bron wordt mee gedeeld, dat de heer Anderlegg op Goéden Vrijdag Batavia verliet met bestemming Bali. Het doel van zijn reis was me dewerking te verleenen by de opsporing van een vermisten Engelschen officier, welke tot op heden geen resultaat heeft afgeworpen. Moeien 6 millioen Duitschers sterven? De Britsche bezettingsauto riteiten in Duitschland hebben medegeheeld, dat binnen 14 da gen de verstrekking van brood en graan geheel zal ophouden, als er geen nieuwe voorraden komen. .Binnen enkele maan den zullen dan minstens zes millioen menschen sterven Het rantsoen bedraagt in de Britsche zóne nog slechts 1000 cal. per dag. In de Amerikaan-» sche zóne zal het eerstdaags worden verlaagd tot 1100 caL per dag. De Duitschers ont vangen nog slechts 4 kg. brood per ma ■and, BRITSCHE TROETEN ONTRUIMEN EGYPTE Officieel is bekend gemaakt, dat de ontruiming door de Britsche troepen van Cairo en Alexandre thans is begonnen. EEN „FOUT" DISTRIBUTIE KANTOOR. Door de C.C.D. zijn onregel matigheden ontdekt op 't dis. tributiekantoor te Eindhoven, De geheele leiding is geschorst, terwijl de directeur, de heer v.d. V. en de adjunct-directeur v.d. W., in arrest zijn gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5