HALF-TIME IN PARIJS. In Z.-Vlaanderen wordt een huis gebouwd UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND. TWEEDE BLAD Provinciale Zeeuwsche Courant Zaterdag 18 Mei 189e Jaargang Nummer 115. Het wereldgebeuren. Wordt Britsch-lndië volkomen onafhankelijk? ven; het Is in de eerste plaats de bedoeling de machine in beweging te zetten en daarna de grondwet door de Indiërs zelf nader te laten uitwerken. Bij het debat in het Lager huis, dat op de indiening van het plan dcor Attlee volgde, heeft Churchill erop gewezen, dat bij de conservatieven steeds is gedacht aan een do minion-status. Wat thans wordt voorgesteld is echter rechtstreeksche en onmiddel lijke onafhankelijkheid. Conservatieve Engelsche bladen uiten ernstigen twijfel omtrent de uitvoerbaarheid van het nieuwe plan. Het wel slagen van de nieuwe poging van de Labour-regeering om een oplossing te vinden zal volkomen afhangen van de ontvangst, welke het plan bh' de Indische leaders ten deel zal vallen. Is deze ontvangst gunstig, dan krijgt Britsch-lndië voor het eerst in. de moderne ge schiedenis een regeering, waarin alle portefeuilles, ook die van oorlog, door Indische leiders zullen worden beheerd. Minister-conferentie niet volledig mislukt. Donderdag heeft de finale plaats gehad van de ministex*- conferentie te Parijs. Op deze laatste vergadering bleek, dat ook ten aanzien, van het Duit- sche probleem een breede kloof de delegaties scheidt. B i d a u 1 t's voorstellen tot politieke afscheiding van het Ruhr_, Rijn- en Saarge- bied van Duitschland konden tot zijn teleurstelling weinig instemming vinden, B e v i n herhaalde, dat hé^ Duitsche'probleem niet in gedeelten, doch als een geheel meest worden bezien. M o 1 o t o v nam bijna niet aan de besprekingen deel, doch informeerde herhaaldelijk, wat er toch in het Westelijk deel van Duitschland gebeurt. Byrnes zeide weliswaar, niet tegen een Franseh bezet ting van het Saai-gebied te' zijn, maar hij achtte het toch beter, eerst een centrale Duitsche instantie over deze aangelegenheid te hooren. Verder sprak Byrnes er zijn teleurstelling over uit, dat zijn voorstellen voor eën' 25-jarige bezetting van Duitschland niet warmer waren ontvangen, te meer daar Stalin tijdens een; onderhoud in December vorig jaar, toch zijn warme instem ming met het plan had ken baar gemaakt. Molotov antwoordde hierop, dat hij geen haast had om het plan te keuren. Ook Byrnes' voorstel om nu reeds een daturh voor te stel len voer een vredesconferentie, vond geen bijval Het oleek on mogelijk tot overeenstemming fce komen en tenslotte stemde Byrnes er in toe hiermede te wachten tot 15 Juni. Ofschoon dus tot het einde toe over belangrijke punten overeenstemming uitbleef, maj men de conferentie toch nie als een totale mislukking be schouwen In de eerste plaats hebben de geallieerden grondig van gedachten gewisseld over de voormalige satellieten van de as. Voorts zijn dè gewijzig de wapenstilstandsvoorwaar den voor Italië geteekend en ten slotte en dat is wel het voornaamste is de confe rentie niet afgebroken, maar eenvoudig verdaagd. Een Britsche woordvoerder verklaarde dan ook, dat de aan de conferentie ten koste gelegde tijd drie weken is er bijna onafgebroken verga derd toch „niet geheel ver spild was" en dat de bespre kingen toch constructief zijn geweest. In de Britsche pers neemt niet het nieuws uit Parijs de eerste plaats in op de voor pagina's, maar het nieuvve plan -voor Britsch-lndië, door Attlee bij het Lagerhuis inge diend. Dit plan omvat zes belang rijke voorstellen,, die aan de Indische leiders zullen worden voorgelegd. "Zij behëlzen het vormen van een- zgn. Unie van Indië, waaronder zoowel de vorstenstaten vallen als het deel, dat tot dusver recht streeks onder Britsch bestiiur stond. Deze Unie krijgt het beheer ever buitenlandsche zaken, defensie en verkeer. De provincies krijgen echter elk een eigen rëgeering en een eigen wetgevend lichaam. Ook de vorstenstaten blijven de binnenlandschè zaken zelf be hartigen. Details van de nieuwe con stitutie worden niet- aangege- ONUERHOLDS WERK AAN WONINGWETWONINGEN. In de afgeloopen jaren heeft het onderhoudswerk aan wo ningen niet of bijna niet kun nen plaats vinden. Daar het onderhoudswerk ook nü nog dient te worden be. perkt in verband met een te kort aan arbeidskrachten en bovendien een serieuze bewo ning van het gehuurde moet worden aangewakkerd, heeft de afd. Volkshuisvesting van het' Ministerie van Openbare Werken en .Wederopbouw aan de gemeentebesturen een rond schrijven gericht, waarin ten aanzien van de woningen, die in beheer zijn bij de overheid of wel met overheidssteun zijn gebouwd, een aantal richtlijnen wordt verstrekt voor de repa ratie, die in het algeméén voor rekening van den huurder zul len moeten komen. Het witten of sausen van plafonds even als het behangen van muien zal tijdens den duur der bewo- nig door den bewoner zelf moe ten worden bekostigd. Het be hangselpapier zou vanwege de woningbouwcorporaties volgens een nog te ontwerpen regeling kunnen worden verstrekt. Ook het vervangen van/ ge broken ruiten komt, voor zoo ver dit nog niet het geval was, in den vervolge voor rekening van den bewoner, evenals klei ne reparaties aan hang- er sluitwerk van deuren, aan wa terleidingkranen en aan elec- trische installaties. Van belang is voorts, dat ook alle herstellingen die voort vloeien uit grove nalatigheid, slordigheid, onreinheid of ruwe bewoning voor rekening van den bewoner zullen moeten komen, Java en Madoera verloren 3 a 4 millioen zielen door den oorlog. Naar wij vernemen zijn te Batavia statistieken aange troffen, tijdens de Japansche bezetting door officieel» Indo nesische instanties voor de Ja- panneezen opgemaakt, over geboorten en sterfte op Java en Madoera. De; cijfers loopen over de jaren 1943 en 1944.: Het totale geboortecijfer be^ droeg voor 1943 1.314.000, voor 1944 1.105.000 (tegen 1.376.000 in 1939). Het totale sterfte cijfer voor 1943 was 936.000, voor 1944 1.423.000 (tegen 881.000 in 2939). Op grond van deze cijfers kan geconcludeerd worden, dat het gebied Java en Madoera in 1944 door min der geboorte en meer sterfte een verlies leed van 813.000 zielen of ongeveer 2 procent der totale bevolking. Zonder rekening te houden met de en kele honderdduizenden Javaan - sche dwangarbeiders, door de Japanners weggevoerd, zou de oorlog op Java en Madoera ge kost hebben: in 1943 120 000. in 1944 813.000, in 1945 onge veer 1.500.000, dus totaal in 1943 tot 1945 ongeveer 2.450.000 zielen. Men moet vreezen, dat deze ongunstige ontwikkeling in 1946 nog nawerkt en dat het totaal der directe en indirecte oorlogsverliezen op Java en Madoera tusschen de 3 en 4 millioen zielen bedraagt. ACTIVITEIT BIJ BATAVIA. De Nederlandsche legervoor- lichtingsdienst deelt mede, dat op den 14den Mei bij een on derzoek van een kampong in de omgeving van Batavia den terroristenleider Agoes is ge arresteerd en bij een poging tot ontvluchting door een schot is geraakt. Twee leden van de bendft zijn gearresteerd. Een karabijn, eenige handgra naten, een hoeveelheid munitie en 500 blikkenlijnzaadolie en teer werden buitgemaakt. Nabij Pesing is een patrouil le door 300 extremisten aange vallen. De bende werd ver spreid zonder verliezen aan Nederlandsche zijde. Neder landsche troepen hebben op den 17den Mei zonder gevech ten Serpong bezet. Serpong ligt ongeveer 10 km. ten Zui den van Tangerang ten Westen van Batavia. Arnold Meijer komt 12 Juni voor. Naar wij vernemen, zal Ar nold Meyer vermoedelijk op Woensdag 12 Juni a.s voor het bijzonder gerechtshof te Den Bosch terecht staan Als zijn verdediger zal optre. den mr. J. J. A. v. d. Putt te Eindhoven. Van de tenlastelegging zijn nog' geen gegevens beschik baar. Verraderswerk in 1942. VRAGEN VAN Mr. LE FOULE Het Tweede Kamerlid mr. Le Poole heeft aan den min.- president vragen gesteld in verband met het verraad, in 1942 gepleegd door zekeren v. d. Waals, die er destijds in zou zijn geslaagd zich te oriënteeren omtrent onder- grondsche activiteit, nadat hij inlichtingen had verkregen van twee door een onder net departement van oorlog res- sorteerenden dienst vanuit Londen naar Nederland ge zonden agenten. Deze agenten zouden in Nederland door d$ Duitschers gearresteerd zgn en zouden inlichtingen, o.m. de door hen gebruikte code,; aan den bezétter hebben be kend gemaakt. De Nederland sche autoriteiten te Londen, die van dit alles niets wisten, bleven Nederlanders naar het bezette gebied zenden, met als gevolg, dat plm. veertig van hen achtereenvolgens werden gearresteerd Mr. Le Poole informeert thans naar de juistheid van dit relaas en vraagt tevens of reeds een onderzoek is, inge steld naar de gestie van be doelden dienst. Open brief der E.V.C. In repliek op de rede van Prof. Ir. W. Schermerhorn heeft de E.V.C. een open brief aan. den minister-president ge zonden waarin zij nogmaals haar standpunt inzake het zee liedenconflict uiteenzet en aan. beveelt de zeelieden in de ge legenheid te stellen voorloopt op de oude voorwaarden van voor 4 April 1946 te monsteren en daarna, in gezamenlijk over leg, de nieuwe arbeidsverhou dingen vast te leggen. O.D. verklaring over Vorrink Jhr. P. J. Six, v.m. chef van den Ordedienst heeft, naar aanleiding van mededeelingen do'or den heer Vorrink op een persconferentie verstrekt, ver klaard, dat de verantwoorde lijke leden van den O.D. niet tot het Nationaal Front be hoorden nóch daarmede in ver band stonden. Ook de mede- deeling dat dé leiding van den O.D. actie zou hebben gevoerd om Nat. Front niet op de lijst van verboden organisaties te plaatsen, moet beslist worden tegengesproken. Nieuwe petroleumboftnen. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat ge durende het tijdvak van 19 Mei t.m. 15 Juni a.s. op de bonnen 281 en 782 der bon kaarten K 606, 2 liter pe troleum beschikbaar wordt gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk dat de pe troleum niet overal onmid dellijk verkrijgbaar is. Voor inlevering der bonnen is evenwel niet toegestaan. Van Mook naar Singapore. Naar het Fransche pers bureau A.F.P. «uit Batavia meldt is dr. Van Mook, ver gezeld van generaal Mansergh, naar Singapore vertrokken. Britsche troepen uit India? De Britsche minister voor Britsch-lndië, Petrick Law rence, heeft tijdens een pers conferentie verklaard. dat, indien de grondwet, die door de Britsch-Indiërs wordt op gesteld, een volledige onaf hankelijkheid, los van het Britsche gemeenebest zou in houden, de Britsche troepen onmiddellijk, behoudens een andere regeling, zouden wor den teruggetrokken. KORTE PREDICAT1E TERUG VAN DE STEMBUS. Zooik heb gestemd. Dit eene oogenblik van het rood maken van. dat eene hok je van die eene lijst was toch wel buitengewoon, in één woord ontroerend. Heel vrij Nederland mocht weer stemmen Dat dit oogenblik nog eens zou komen. Wie had dat kun nen denken, toen Zeeland jaar terug doorvocht, toen de bezeten bezetters brallend en brullend door onze straten marcheerden, toen de duizen den naar kerkerholen wegge sleepte slachtoffers meedoo- gentoos afgeslacht werden. Daarop bewogen terugziende moet de dank van vrije staats burgers grootheel groot zijn, En toch Kent u den zin uit het ge dicht van den Vlaming Herre- mans: Van het leven, dat we droovnen is dit leven de weer glans niet Of de woorden van D. Jorritsma: Is dit dam eindelijk het einde der verschrikking, en zal het leven dezen keer, ontworsteld aan de worgen de verstrikking van het gewéld, nemen de keer naar nieuwen arbeid en her- reizen f Dit is de vraag der teleurge- stelden, der ontgoochelden. Vanwaar zulk spreken t Er is maar één antwoord. De op het Paaschfeest ons ver schenen levende Jezus is uit 'gezicht verdwenen. Wij barrioadeeren ons verlengende leven zoodanig, dat Hij er niet in kan en wy Hem niet zien. Hij is er wél. Jezus staat daar aan de poort van ons leven en kl.pt en wacht, wacht tot wij opkijken en opendoen. Hem opendoen en Hem gehoor ge ven beteekent de groote ont dekking, ja de grootste ont dekking opdoen in uw leven. Hem ongehoorzaam laten staan heeft voor u en voor de uwen slechts een verderfbren- gende chaos ten gevolge. Doe toch uw kloppende Hei land open Hoor naar Hem Keer u tot Hem Hy is er. Dat is zéker. Hy verandert den vloek in een ze gen, den druk in geluk, het lijden in verblyden. B. DE KONINGIN ZAL DE SURINAAMSCHE DELEGATIE ONTVANGEN. In Paramaribo is officieel bekend gemaakt, dat H. M. de Koningin zich bereid heeft ver klaard om een delegatie van de Surinaamsche Staten te ont vangen. Truman neemt de spoorwegen over. President Truman heeft heden het bevel geteelcénd, waarbij de door een staking bedreigde spoorwegen door de regeering worden overgeno men. Truman heeft dezen maat regel getroffen 24 uur voor een staking van treinperso neel uit zou breken. Het bu reau voor militair vervoer zal de spoorwegen exploitee- ren. Voor het uitvaardigen van deze order had Truman afgevaardigden van het per soneel ontvangen en een be roep óp hen gedaan om samen te werken met de Regeering door op hun post te blijven. Vakvereenigings- bestuurders hadden reeds eerder verklaard, dat zij de mannen niet zouden vragen op hun post te blijven wan neer de Regeering de spoor wegen zou overnemen. Predikbeurten Ned Herv. kerk. Kapelle: 10 en 6 ds. Drost. Geref. kerk. Kapelle: 10 ds. D. Seheele en 2.30 en 6 ds. H. Seheele. Doopgezinde en Evangelisch Luthersche Gemeente. Vlissin- ,gen 10 u. Mej. Da. de Boer; Middelburg 10 u ds. Hartjes. EEN HUMORISTISCH BESTEK. Par. 11 eischt een directiekeet als een paleis Neen, lezer, wij zullen nier vandaag niet opnieuw het' trieste lied van den wederop bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen zingen. Dezen keer levert Zeeuwsch Vlaandefen stof tot lachen, al zal die lach bij velen met bitterheid gemengd zgn. Weet dan lezer, dat er in Schoondijke een dokterswoning zal worden gebouwd. Op zich zelf is dat in Zeeuwsch-Vlaan deren al iets bijzonders. Een nieuw huis! Men denke aan de lijdensgeschiedenis der noodwo ningen! De bouw van deze spiksplinternieuwe dokter-wo ning zal„ zooals te doen ge bruikelijk is, worden aanbe steed. Welnu, eenige aannemers hebben bestek én teekeningen aangeschaft. En sedert dien hebben zij slapelooze nachten doorgebracht, zich afvragend, of zij nu aan verstandsver bijstering lijden, of de archi tect, die dit sensationeele be stek liet vervaardigen. What is the matter? Er komt in het bestek een para graaf 11 voor. Het zal wel geen opzet zgn, dat deze juist dit nummer draagt! Maar de in houd is de moeite waard. De uitvoerders van het werk moeten namelyk ter beschik king van c!e directie stellen, binnen 10 dagen na den aan vang van het werk tot 1 maand na den dag der eerste opleve ring van het werk: een dub belwandige. in en uitwendig behoorlijk geschilderde of ge beitste houten keet, hcog tïïs schon vloer en plafond ten min ste van 2.50 m met een ver trek N van 20 M2, een vertrek van 12 M2, een vertrek van 10 M2, de noodige kasten, een keukentje, een portaal met wasbak, een privaat met clo set, voorzien van waterspoeling en een aangebouwde fietsen bergplaats voor 10 fietsen! En dat in Zeeuwsch-Vlaan deren. waar nog altijd men- schen in bunkers wonen, waar geen noodwoning van deze af metingen te vinden is, waar geen noodwoning van binnen zoo keurig geschilderd is als hier wordt verlangd en waar fietsenbergplaatsen bij de noodwoningen een totaal onbe kende luxe zijn! Een noodwo ning als deze directiekeet zou velen hier een paleis toeschij nen! Maar het blijft hier niet bg! De W.C. en de waschbak moeten aangesloten zrjn op de waterleiding en op de riolee- ring, terwijl er in Zeeuwsch- Vlaanderen nog geen goede waterleiding is en de rioleering nog yeel te wenschea laat. Ex- moet electrisch licht, gasaan sluiting, verwarming en tele foonaansluiting komen op kosten van den aannemer! De keet moet worden voor zien van een verstelbax-e üeekentafel, een teekeningen- kast met 10 laden, een uitleg tafel en een gewone tafel, zes stoelen, een kapstok en de noo. iige gordijnen! Waai moeten de aannemers al deze kostbaarheden vandaan halen! In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ze niet te vinden! Dan moet de keet nog voor zien zijn van een krachtige, electrische buitenbei met druk knop in de keet om personen op het werkterrein op te roe pen! En dat terwijl electrische bellen aan ontelbare woningen een ongekende luxe zijn! Verder moeten er bg dit pa leis dan nog loodsen voor het opslaan van materiaal en een schaftlokaal komen! Is het wonder, dat de aan nemers, die zich op dè hoogte hebben gesteld van de aanne- mingsvoorwaarden verbijsterd naar hun kruin hebben gegre pen! Dit kan men wel voorspel len: als aan deze voorwaarden voldaan moet worden, komt de dokterswoning in Schoondgke nog in geen jaren tot stand. Want geen enkele aannemer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan aan deze eischen voldoen. Maar nu in ernst. Zijn de architecten, die deze voorwaar den stelden, nu zóó slecht op de hoogte van de toestanden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen? Of moet paragraaf 11 als een grap wordêa opgevat BRANDWEER WEDSTRIJDEN. De Nederlandsche Vereenl- ging van Brandweercomman danten zal in begin Juni wed strijden organiseeren tusschen de corpsen uit verschillende plaatsen. In verband hiermee zal op 1 Juni in de Abdij te Middelburg tusschen 13 ploegen uit ver schillende gemeenten van Walcheren een kringwedstrijd plaats hebben. In Goes zal een dergelijke wedstrijd op 8 Juni worden gehouden. Ook in Hulst staat een wed strijd op het program. OESTERVERZENDING. De oesterverzending uit Yerseke heeft over de maand April als volgt bedragen: Ne derland 198.207; België 403.185; Engeland 361.250; Duitschland 500; diversen 22.550; totaal 985.692 stuks. .Technische storing en auto-panne. Tengevolge van een techni* sehe storing aan onze rotatie pers en auto-panne kon de Prov. Zeeuwsche Courant gis teren niet tijdig de verschil lende gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord- en Zuid- Beveland bereiken. Wg vertrouwen, dat onze lezers begrip zullen hebben voor dezen samenloop van om standigheden, welke het ons onmogelijk maakte hun de cou rant tijdig te doen bezorgen. Verkiezingsvergaderingen. Wij ontvingen nog eenige vertraagde ver slagen van verkiezings vergaderingen uit ver schillende Zeeuwsche ge meenten. Aangezien in middels de verkiezingen reeds hebben plaats ge vonden, hebben wij deze verslagen terzijde moe ten leggen. Breskens HET ZWEMBAD GAAT WISER OPEN. Op de Woensdag gehouden bestuursvergadering der zwem- vereeniging „Scheldestroom" te Breskens werden eenige be langrijke besluiten genomen. Het Wilhelmina-zwembad, dat tijdens den slag om de Scheldemond grootendeels ver nield werd, is thans nagenoeg hersteld. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal het op 1 Juni officieel heropend worden. Hierdoor zal in een groote behoefte van het zwem- lie vend publiek zijn voorzien Met het toezicht zullen wor den belast de dames N. Manne ke en M. Schrier. Besloten werd voorts om op 27 Juni een waterpolodag te organiseeren en op 17 Aug. de Zeeuwsche zwemkampioen. schappen. Radioprogramma's ZONDAG. Hilversum I (V A. R.A en A.V.R.O.). 8,00 Ber 9,00 S. Lantinga; 9,45 Gees telijk leven; 10,00 Bach-canta te; 10,30 Poëzie; 10,50. Kamer- ork.; 11,30 E. Walls; 12.00 Stafmuz.: 13,00 Ber.; 13,15 D v. d. Linden; 14,05 Boekbespr.; 14,30 Aansl. Gebouw van Kun sten en Wetenschappen; 16,30 Sportflitsen; 17,00 G. G. Caba ret; 17,30 Oome Keesje; 18,00 Ber.; 18,15 Sport; 18,30 Progr. Ned. Strijdkr.; 19,00 Studio- dienst; 20,00 Ber.; 20,12 Mei potpourri; 21,00 Luister en huiver; 21,30 Radio; 22,30 The Romancers; 23,00 Ber 23,15 Dansmuz. Hilversum n (K.R.O. en N.C.RV.): 8,00 Ber.; 8.30 Plechtige Hoogmis; 10,00 Kerkdienst; 11,15 Orgel; 11,45 Gew. muziek; 12,15 In 't Boeckhuys; 12,30 Orgel; 13,0' Ber.; 12",30 Lunchconc.; 14.00 Zang; 14,30 Lezing; 15,00 Apo logie; 15.20 Rivièra-ork. 16.00 Marialof uit Amersfoort, 17.00 Kerkdienst; 18.15 Koor zang; 19.15 Kent gij Uw Bgbel19,30 Ber.; 19,45 Ope ra,* „Manon"; 22,00 Ber.; 22,45 Dr. P. Julien. MAANDAG. Hilversum I (V.A.R.A.): 7,00 Ber.; 7,15 Ochtendgymn.; 8.00 Ber.; 10,00 Morgenwijding; 11,00 Voordr.; 11,45 Familieber.; 12,00 Ensemble Frank; 12,35 Dansmuz.; 13.00 Ber.; 13.18 E. Walis; 14,30 Voor de vrouw; 15,30 Voor de kleuters; 15,45 Militaire kapel; 16,30 Voor kinderen; 17,00 Juan Petro; 1735 Corduwener; IS,00 Ber.; 18.15 B. Silberman; 18,30 Progr. Ned. strijdkr.; 19,30 Viool en piano; 20,00 Ber.; 20,08 Omroepork.; 21,30 Hoor spel; 22.15 Die Krönungsmes- se" van Mozart; 22,45 Geeste lijk leven; 23,00 Ber.; 23,15 Dansmuz. Hilversum II (N.C.R.V.): 7.00 Br.; 7.15 Ochtendgymn.; 8,00 Ber.; 9,15 Voor zieken: 1030 Morgendienst; 12,10 Pos tillons; 13,00 Ber.; 13,20 De Minstrels; 14,00 Voor jonge moeders; 14,20 Midöagconc.; 16,00 Bijbellezing; 16,45 Zang recital; 17,15 Orgel; 18s00 Mandolinata; 18.45 Sport- praatje; 19,00 Ber.; 19,40 Boek bespr.; 20,00 Ber.; 20,05 Land.- bouwrubr.; 20,20 Psalm 138; 21,15 Omroepork.; 22,00 Ber.; 22,15 Na het nieuws; 22,30 Prof. Edelkoort; 23.50 Schrift, lezing. Vlissingen Vlissingen krijgt weer een goede zaal. Ook het cultureele leven heeft °P Walcheren en dus ze ker in het zwaargehavende Vlissingen ernstig geleden on der de gevolgen van de oor logshandelingen en een van de belangrijkste factoren, welke dit heeft beïnvloed, is wel hel volstrekte gemis aan een goe de zaal waarin uitvoeringen, concerten, voordrachten of'ver. gaderingen zouden kunnen worden gegeven. Concertge bouw en Britannfc zaal waren niet meer beschikbaar en eigenlijk behoorde Vlissingen dan ook reeds heel dankbaar te zijn, dat het in de Schelde- hal althans iets kon beginnen, 's Is weliswaar niet meer dan een kale, kille fabriekshal, maar bij gebrek aan beter heeft mén zich hier gaarne be. holpen en ruimte was er in elk geval genoeg. Voor vergaderingen en der gelijke gaat het ook wel, maar voor behoorlijke tooneelvoor. stellingen en concerten, zooals de Zeeuwsche Volksuniversi teit in andere steden kan or ganiseeren, is deze hal toch volstrekt ongeschikt, zoodat de Vlissingers, wilden zij van dergelijke avonden genieten altijd naar Middelburg moesten trekken met alle ongerief van dien. Geen wonder dus, dat men met ongeduld het oogenblik verbeidt, waarop in het con certgebouw, waarvan de res tauratie reeds geruimen tijd geleden werd aangevangen, de groote zaal weer geheel gereed zal zijn. Het was dus wèl een teleurstelling, dat dit werk nu eeir week of zes geleden, werd stil gelegd. Het toegestane crediet was uigoput en des kundigen van den wederop bouw moest de zaak eerst opnieuw onder oogen zien al vorens het werk weer zou kun nen voortgaan. Deze stagnatie heeft helaas nogal lang geduurd, maar naar wij thans van de zijde van den dienst van den We deropbouw vernamen, mag nog deze week de beslissing wor den verwacht, zoodat binnen kort het werk weer zal kunnen worden hervat. En dan zal waarschijnlijk binnen twee maanden de zaal geheel ge reed kunnen zijn, zoodat men niet langer behoeft te vreezen. dat Vlissingen ook in het a.s. winterseizoen nog van een goede zaal verstoken zou zijn. Inderdaad zal deze zaal aan alle eischen voldoen: ruim 500 plaatsen, een goed geoutilleerd tooneel, moderne tooneeL en zaal verlichting naar speciaal deskundig ontwerp en overi gens ook goed en aesthetisch welverzorgd van afwerking. Voor de vele Vlissingsche vereenigingen op allerlei ge bied beteekent dit, dat zij hun werk weer zullen aanvangen, voor de Z.V.U., dat de uitste kende voorstellingen en con certen nu ook in Vlissingen kunnen worden géhouden. De Vlissingers zelf zullen dan wel toonen dat zij deze lang ge- wenschte verbetering ook op prijs weten te stellen. ONGEVAL. Gisteravond omstreeks 9 uur waren twee jongens van ongeveer 9 jaar in de Vrg- Tang op het dak van „De Ichelde" geklommen. Bij het spelen daar viel een hunner er af, gelukkig eerst op een wagen, die toevallig daar stond, daarna op den grond. Beide beenen van den jon gen werden gewond. Middelburg OPENSTELLING P.T.T.-KANTOOR. Zegelverkoop en afhalen aan- feteekende stukken: Maandag m. Vrijdag 818 uur, Zater dag 813 uur; geldzaken met uitzondering van spaar- en belastinggelden: Maandag t,m Vrijdag S 30 15 uur, Zaterdag 8.3013 uur; Spaar- en belastinggelden Maandag t.m. Vrijdag 918, Zaterdag 913 uur; Telegraaf: Werkdagen 821 uur. Zon- en feestdagen 89 uur eD 1314 uur. MIDDELBURGSCH DILETTANTENTOONEEL. De tweede uitvoering van het Middelburgsche Dilettan- tentooneel met het stuk „Om de Koningsmacht" had een uitstekend verloop. Namens de Ken. Ver. „On derling Kunstgenot" te Goes werd de jubileerende vereeni- ging toegesproken door den voorzitter, den heer Constanse, die de vertolksters van de hoofdrollen bloemen aanbood. Namens het Dilettantentoo- neel sprak de voorzitter, de heer L. A. Schenk, een woord van dank. Jomburg FRANSCH BEZOEK. Eenige Fransche dames en heeren bezochten Donderdag middag de begraafplaats en vertoefden bij de graven hun ner gevallen bloedverwanten. Hef plekje, waar die jonge helden rusten, is tot een smaakvol bloemhof je gemaakt; een eenvoudig monument be waart de herinnering aan Mei 1940. Woensdagavond hebben Domburgers er bloemen en bloeitakken nedergelegd De burgemeester hield een korte toespraak. Souburg CONCERT VOOR DEN WEDEROPBOUW Donderdagavond gaf de ac cordeonver „Crescendo" uit Vlissingen. onder leiding van den heer M, P. Ven te vogel een concert voor den Wederop bouw in het „Zwaantje" te Souburg. De zaal was slechts matig bezet. Dit was te wijten aan het feit, dat de menschen voor wie dit concert bestemd was, nergens van wisten. Het komt ons voor dat aan deze organisatie nog wel het een en ander mankeert. Niettemin was het een gezellige avond en viel het programma' bijzonder in den smaak. Ook de solo nummertjes. uitgevoerd door de jongste leden van de Ver- eeniging vonden veel bgval. St. Laurens RAAD SC ANDHIATEN. De AR. Kiesvereeniging stelde heden de volgende can- didaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing: 1. P. Boon; 2. J. Riemens; 3. Joh. Mari- nusse; 4. J. Koole Mzn.; 5. C. Ton; 6. J. Louwerse; 7. C. Joosse; 8. A Simonse. Westkapelle MANDOLINE-CONCERT. Woensdagavond gaven de beide mandolinever. „Tovldo" en de „Tokkelaars" onder lei ding van hun directeur, den heer M.- P. Ventevogel, weder om een concert voor den We deropbouw, ditmaal te West kapelle. De zaal was vol en het programma viel, vooral het populaire gedeelte, bgzonder in den smaak. Ook de zang- nummertjes met guitaar bege leiding oogstten veel succes. Het was een in alle opzichten goed geslaagde avond. Yerseke EXAMENS. Geslaagd voor het eind examen verpleegster mej. D. J. van de Vrede Nd., uit Yerseke. Kcpelle ONTHULLING GRAFMONUMENT. De voornaamste plechtigheid welke Donderdag plaats had in verband met de aanwezig heid van de familieleden van de in Zeeland begraven Fran, sche militairen, was de^ plech tige onthulling van het mo nument op de begraafplaats van Kapelle. Hiervoor bestond zeer groote belangstelling. De voorzitter der commis sie voor de verzorging van Fransche graven, de heer Kraemer heette de familie leden welkom en zei dat men zooveel mogelijk heeft gedaan óm de eereschuld tegenover de in 1940 gevallenen in te los sen. Hij dankte mevrouw van 't Hof uit Rotterdam voor de gedenkpenning die alle com missieleden ontvingen. Spr. herinnerde eraan dat de voor zitter van de commissie, de heer J. A. Mol, die in Sep tember 1945 door de Duit schers werd weggevoerd nog niet is teruggekeerd en sprak de hoop uit, dat zxjn vrouw die mede aanwezigwas spoedig een levensteeken van hem zou mogen ontvangen. Daarna werd door den Hoog- Eerw. Deken N. v. Dijke uit Goes het woord gevoerd, die erop wees, dat wij in Jezus Christus de grootste troost bezitten. Mevrouw Mol onthulde het monument waarop de woorden staan: „Gestorven op 't veld van eer, leven zij in de glorie van Jezus Christus". Hierna sprak nog de burge- i me eater - van Balkenende, waarna'aan' den voet van het monument bloemen werden gelegd. OUD-LEERLINGEN TÜINBOUW- WlNT E R CURS U S SEN. Te Kapelle hield de Ver. van oud-leerlingen van tuinbouw- wintercursussen haar 32e jaar vergadering. De voorzitter W. Glas opende deze vergadering.' In zijn jaarverslag deelde de secretaris mede dat er in het seizoen 1945'46, geen excur sies zijn gehouden In den af geloopen" winter werd er door den heer Jansen, chef van Zee- lands Proeftuin, een cursus ge geven in fruitteelt, waarvoor 20 deelnemers slaagden. Verder werd door den rjjkstuinoouw- consulent Ir. de Bakker laat in hef voorjaar een lezing ge houden. Op deze jaarvergadering werd medegedeeld, dat er drie jubileerende bestuursleden zijn: voorzitter W. Glas is dit jaar 30 jaar bestuurslid, waarvan 28 jaar voorzitter. De heeren L. Willeboef en Johs Oele, secretaris en als bestuurslid, zrjn beiden dit jaar 25 jaar in het bestuur. Aan deze heeren werd hulde gebracht voor hun arbeid in het belang in den tuinbouw en de fruitteelt. Daarna volgde besprekingen voor een te houden excursie Door den heer C. Traas Jr. van den Voorlichtingsdienst volgde ten slotte een leerzame uiteenzetting over de resulta ten van de be'spuiting tegen de perebloesem-snuitkever Door vele proeven en onderzoekingen is men dit voorjaar er uitste kend in geslaagd den juisten datum van bestrgding te vin den. Wolphaartsdijk De collecte voor de Stichting 1940-'45 bracht te VVolpliaarts- dijk op 1746.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 11