Amerikaansche dank voor hulp aan geallieerde vliegers. UIT DE PROVINCIE Walcheren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenkort uitreiking van de „Medal of Freedom", Hulp aan slachtoffers en nabestaanden. Duizenden Fransche, Belgi sche, Nederlandsche, Deensehe en andere Europeesche bur gers, die gedurende den oor- Jog hun leven dagelijks in de waagschaal hebben gesteld om langs ondergrondsche kanalen en in organisch verband neer geschoten geallieerde vliegers te begeleiden op hun ontsnap- plngstcchten, zullen eerlang door de Amerikaansche re geering onderscheiden worden. Het Mis-X detachement is het legeronderdeel, dat belast is met bet onderzoek en het naar Waarde schatten van de hulp, •welke aan geallieerd vliég- tuigpersoneel bij hun poging den vyand te ontsnappen en hun linies weer te bereiken werd verleend. Na 16 maanden angstvallig onderzoek naar de werkzaam heden van een 60.000 illegale verzetslieden gedurende den oorlog,van wien vermeld werd, dat zij op eenigerlei wijZe hulp verleend hebben aan de ont vluchtingspogingen der geal lieerde vliegers, is Mis-X thans in staat mede te deelen, dat de voorbereiding'en het vaststellen van hetgeen ieder precies gedaan heeft in een zoo vergevorderd stadium ge komen zijn, dat het weldra, mogelijk zal zijn over te gaan tot de officieele uitreiking der onderscheidingen. 8000 NEDERLANDERS. Naar schatting zullen van deze 60.000 personen, wier •naam aan Mis-X bekend is, ongeveer een 46.000 dergelijke erkenning ontvangen.' Onder deze 46.000 zyn 25.000 Fran- achen, 8000 Nederlanders, 12.000 Belgen, 300 Denen, 200 Tsjechen, 300 Hongaren en 100 Polen. Ongeveer één derde hiervan zullen de Medal of Freedcm'* ontvangen, verge- Arabische Liga bijeen. Azzam Pasja, de sec.-gen. .van de Arabische Liga, heeft heden aan journalisten mee- fedeeld, dat alle Arabische oningen en presidenten zeel- binnenkort in een plaats nabij Egypte zullen bijeenkomen om- van gedachten te wisselen over Palestina. Van de zeven leden der Ara bische Liga zijn koninkrijken, t.w. Egypte, Arabië, Irak, Transjordanië en Jemen. Syrië en Libanon zijn republieken. Nog nooit tevoren zijn deze zeven heerschers in een menkomst bijeen geweest. De eischen yan Azerbeidsjan Kawian, de minister van oorlog van de locale regeering van Azerbeidsjan, heeft te genover een correspondent van A.F.P. verklaard, dat de voornaamste eisch van het Azerbeidsjaansche leger is, de hergroepeering van alle Azer- beidsjanen onder eenzelfde leiding en de invoering van het gebruik van _,een eigen taal. Elhamy, de minister van fi nanciën van Azerbeidsjan, verklaarde, dat Azerbeidsjan tie rijkste, dichtsbevolktste en actiefste provincie van Perzië is en dat het meerendeel van haar inkomsten door de cen trale regeering wordt opge slokt. De voornaamste eisch is, volgens Elhamy, „het deel voor Teheran bestemd" met 25 te reduceeren. Sombere woorden van Beyan. ..aieurin Bevan, de Engelsche minister van openbare gezond heid, heeft heden tijdens een lunch voor de Amerikaansche K. v. K. verklaard, dat het menschdom steeds sneller een der grootste hongersnooden in de wereldgeschiedenis tege moet ging. De nieuwe politiek t.a.v In- flië, Egypte en de koloniën wordt «iet gedicteerd door eenig gevoel van zwakte, doch omdat wij gelooven, dat een nieuwe houding tegenover de overzeesche bezittingen noodig is, wil de wereldvrede georga niseerd en gehandhaafd wor den. Wij meenen hiei-mede een gelegenheid te hebben om de wereld te toonen, hoe het voor groote naties mogelijk is haat bezittingen meer vrijheid te la ten en tevens de- gevestigde betrekking te handhaven. De proeven met atoombommen. Vice-admiraal Blandy, Jeider van de proeven met atoombommen, die dezen zo mer in den Pacific zullen plaats vinden, verklaarde, dat reporters en waarnemers in de gelegenheid zullen worden ge steld de opstelling van sche pen en andere militaire uit rusting zoowel voor als na de roeven vanuit de lucht en op en beganen grond in oogen- schouw te nemen. Blandy voegde er aan toe, dat alle .mogelijke feiten, ver- eenigbaar met de nationale vei ligheid. zullen worden gepubli ceerd De bom, die bij de proe ven zal worden gebruikt zal van hetzelfde type zijn als die op Nagasaki is geworpen. „Het is niet de wensch van de'chefs van den staf een krachtiger bom achter de hand te hou den',, zeide hfl. „Indjen er een krachtiger bom ter beschikking stond, zou deze worden ge bruikt". zeld van een perkamenten oorkonde geteekend door ge neraal Eisenhower en getui gend van him moedige hulp aan de geallieerden. Eén derde zal deze oorkonde alleen ont vangen en de rest een schrij ven, waarin de Amerikaansche regeering haar lof betuigt. Het onderzoek van Mis.X heeft aangetcond, dat meer dan 3000 pilotenhelpers gede porteerd zijn, omdat zij ge allieerde vliegers geholpen heb ben. Hiervan overleden er 400 in gevangenschap, terwijl 50 pilotenhelpers door Duitsche vuurpeletons gefusilleerd wer den. De regeering der Ver. Sta ten heeft fondsen ter beschik king gesteld, teneinde piloten helpers of nabestaanden, voor wie zij kostwinner waren, tege moet te komen in de schade, welke zij door het verblijf in concentratiekampen geleden hebben, voor het verlies van hun leven of voor totale inva liditeit tengevolge van hun pilotenhulp en voor kosten, die zrj wellicht gehad hebben die niet door hun eigen organisatie reeds ver goed zijn. Velen, die in aan merking kwamen voor vergoe ding met uitzondering uiteraard van hen, die het werkelijk noodig hadden hebben geweigerd betaling te ontvangen voor de hulp, welke zij aan geallieerd vliegtuigper- soneel verleend hebben, daar zij* van meening waren, niet meer dan hun plicht als loyale ingezetenen van een geallieer de natie gedaan te hebben. Mis-X heeft reeds over de 30 millioen Fransche francs betaald aan een 1200 Fran sche, Belg., Luxemb. en Ne- derlandsche pilotenhelpers, die geld, kleeding of andere ma. terieele hulp aan vliegers heb ben gegeven en die in behoef tige omstandigheden bleken te verkeeren. Ook met de uitbe taling van pensioenen aan we duwen en weezen van gede- oreerde pilctenhelpers, die in •uitsehe concentratiekampen voor hun hulp aan vliegers stierven, wordt een snelle voortgang gemaakt. Wanneer practisch alle ad viezen voor een bepaalde ge ografische eenheid goedgekeurd zijn, zal de „Medal of Free dom" officieel aan de onder grondsche werkers, aan wier gezamenlijke pogingen meer dan 5000 geallieerde vliegers, die neergeschoten waren, hun veilige terugkeer te danken is, uitgereikt werden. Deze officieele uitreiking, voegde hy er aan toe, zal'ten doel hebben nog eens duidelijk den nadruk te leggen op den dank en de bewondering van het Amerikaansche volk voor den voortdurenden meed, wel ken de geallieerde ondergrond sche werkers aan den dag ge legd hebben,by de redding van, het leven van zoovele Ameri kaansche vliegers. Zij zal in het eerste gedeelte van den komenden zomer geschieden. Onzichtbaar lichi In Engeland worden thans exerimenten ge houden met „onzicht baar licht", dat byge- dragen heeft tot de overwinning op de Ja- panneezen, toe te passen op de verblindende kop lampen van auto's. Door middel van infra-roode stralen, gezien door een apparaat op de voorruit, jrdt het wegdek ver licht. Tegenliggers zien echter niets. DE MOORD OP SERGEANT-VLIEGER L. H. STORK. Johnnie Merkley, de Cana- deesche deserteur, die als me deplichtige van Stefan Kole- sar op Zaterdagnacht 19 Jan. j.L den Ned. sergeant-vlieger L. H. Stork dwong hen in zijn jeep tot buiten Amster dam te rijden, waar Kolesar (volgens de verklaringen van Merkley) den ongelukkige door slagen met een revolver op het hoofd vermoordde, is door den Canadeeschen mili- tiren krijgsraad schuldig be vonden aan moord, hetgeen volgens de Engelsehe wet meestentijds beteekent, dat de beschuldigde tot de doodstraf wordt veroordeeld. Ingevolge de geldende bepalingen heeft de krijgsraad dezen uitspraak toegezonden aan de Canadee- sche regeering in Ottawa, te zamen met het lijvige dossier, met een aanbeveling voor gratie, omdat niet Merkley, maar Kolesar de hoofdschul dige is. In Ottawa zal na een nauwkeurig onderzoek worden vastgesteld, welke straf Markley zal moeten onder gaan. Het vonnis zal eerst na dit onderzoek openbaar worden gemaakt. Hedenmorgen heeft de krijgsraad in een andere sa menstelling het proces ge opend .-gen den tweeden ver dachte, den 34-jarigen Stefan Kolesar. Opnieuw zal de rij van 35 getuigen voor dit Hof verklaringen komen afleggen. Desgevraagd antwoordde Kole. sar, die een wat nerveuzer indruk maakte dan Merkley verleden week, dat hij onschul dig was. Ruimtelijke geluidsweergave. Men heeft in de laboratoria van Philips sinds 1938 het probleem der stereofonie bestu deerd en dit onderzoek heeft een geheel nieuwe wijze van geluidsweergave ten gevolge gehad, de zg. ruimtelyke ge- luidsweergave. Zaterdag 15 Juni a.s. zullen door Radio Nederland te Hilversum over de- beide zenders stereofonische proef- uitzendingen worden gehouden. Luisteraars, die op een of andere manier over twee ra diotoestellen. kunnen beschik ken, zullen dan kennis kun nen maken met de ruimte lijke geluidsweergave. Bij K. B is aan mr. C. G W. H. baron van Boetzelaar tot Oosterhout, buitengewoon «ezant en gevolmachtigd mi nister, de persoonlyke titel van buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur verleend. Kerknieuws De hereeniging van twee kerken. Ter gelegenheid van de her eeniging van de Geref. kerken in Nederland in Hersteld Ver band met de Ned. Hervormde kerk werd Woensdagavond in de Nieuwe Kerk een dank dienst gehouden, waarin voor- gingen ds. W. A. Zeydner, praeses van de Gen. Synode der Ned. Herv. kerk en dr. J. G. van Geelkerken, praeses van de alg. vergadering van de Ger. Kerken in Nederland in H.V. Ds Zeydner had tot tekst gekozen Joh. 4 en Jer. 32 4. Hij herdacht de scheuringen in de Hervormde kerk van 1834 en 1886 en sprak de bede uit, dat nu na dezen verschrikke- lyken oorlog twee Christen kerken in één evangelie tot elkander zijn gekomen, ook andere mogen volgen. Dr. van Geelkerken had tot tekst gekozen het slot van Zef. 3:9: „Opdat zij het die nen met eenparige schouders" Spr. gaf uiting aan zijn ge voelens van innige vreugde over deze hereeniging, welke zal leiden tot grooten evange- lische kracht. „Als knechten van God zullen wij bouwen en God zal ons werk bekronen", besloot spr. De gemeente zong hierop „Dankt nu allen God". Ten slotte deelde ds. van Geelkerken mede, dat dezen avond een telegram was bin nengekomen van den Oecume- nischen raad te Genève, waar in deze zijn gevoelens van sympathie tot "uiting brengt. De onderteekening van de acte van hereeniging had reeds 's middags plaats gevonden in de Nieuwezijdskapel door de moderamina van de Generale Synode in tegenwoordigheid van afgevaardigden van de ge meente Amsterdam. De onder, teekening geschiedde van Her vormde zijde door ds. W. A. Zeydner, praeses van de "Alg. Synode, dr. H. J. Honders, dr. K. M. G, Gravenmeyer, alge meen gedelegeerde, en ds. P. H. Landsman; van de zijde' der Geref. kerken in H.V. door dr J. G. van Geelkerken, praeses der alg. vergadering, ds. B. A. Venemans, dr. P M. Smelik en dr. P. G. v. d. Hoof. Zwarte handelaars bestraft. Bijzondere Politierechter van 14 Mei 1946. De 50-jarige A. M. Frede- riks, hulp in de huishouding te Middelburg, leverde in Jan. 1946 in strijd met de geldende voorschriften een pond tabak af. Eisch en uitspraak 60 bs. 20 dagen hechtenis. De 32-jarige W. Smit, bak kersknecht te 's-Heer Arends- kerke (Lewedorp) liet in de periode Jan.Febr. 1946 tel kens een varken slachten. Eisch 1 maand geiv. straf voerw. met 2 jaar proeftijd en 150 bs. 30 d. hecht. Uitspr. idem maar 60 bs. 20 dagen hechtenis. De 43-jarige C. den Herder, echtgenoote van G. Melio te Baarland kocht 4 levensmid delenkaarten algemeen, een versnaperingskaart, 3 vleesch- kaarten en een textielkaart voor vrouwen in de eerste maanden van 1946, althans ze nam deze aan tegen het ver strekken van goederen of geld of het verrichten van diensten Eisch 2 maanden gev. straf. Uitspraak 2 maanden gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en 200 bs 2 maanden hechtenis. De 32-jarige C. P. Marsilje, slager te Biervliet, liet 4 Jan. 1946 aldaar een schaap slach ten. Eisch 150 bs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 60 bs. 20 dagen hechtenis. In Februari 1946 slachtte J. P. van der Bent, een 49-jarige handelaar te Terneuzen clan destien een varken. Eisch en uitspraak 2 weken gevangenis straf met 2 jaar proeftijd en 100 b. s. 20 dagen hechtenis A. J. Kras, 50 jaar, slager te Sas van Gent, slachtte op 9 Jan. 1946 aldaar een kalf clandestien. Eisch en uitspraak 2 weken gevangenisstraf voor- VERRASSENDE PRLJ ZEN CONTROLE. vast, dat de contróleambtena- heeft een grootscheepsche ac tie in de textielbranche inge zet, die heel het land tot ope ratieterrein zal hebben. De eer ste contróle is dezer dagen in den Frieschen Zuid-West-hoek gehouden, waar eenige tiental len processen-verbaal moesten worden opgemaakt wegens het achterhouden en te duur ver- koopen van textielgoedercn, waaraan groote behoefte is. In welke plaatsen de actie zal worden voortgezet is nog niet bekend, maar wel staat vast. dat de contröleambtena- ren daar zullen zijn waar mer. hen waarschijnlijk het minst verwacht. Het element van de verrassing zal bij deze contro le en die welke op ander ge bied ongetwijfeld volgen, heil zaam werken. Grootscheepsche Hulpactie voor Zeeuwsch Sportleven. NOODVOORZIENINGEN EN MATERIAAL OP RUIME SCHAAL. EEN NOVUM IN NEDERLAND. Een reeks yan oefencursussen. Tot de vele dingen, die in Zeeland in de eerste plaats voor „opbouw" in aanmerking komen, behoort zeer zeker de sportaccomodatie, met een her. opening van de mogelijkheid van lichamelyke ontwikkeling. Bombardementen, bunker bouw, de „productieslag" en la ter de inundatie maakten het geen Zeeland aan sportvelden en lokaliteiten had en dat was toch al niet zoo erg veei vooral in het Westen, voor een groot gedeelte onbruik baar Zoo moet het Vlissingsche sportleven zich op het oogen- blik bijv. ontplooien op een en kel pleintje, waar men by droog weer blijft in het stof en by regen in den modder, en een pijpenla van een gymnastieklo- kaalt je. De nood waarin het Zeeuw- sche sportleven op het oogen bliek verkeert, is inderdaad groot. Hulp is noodzakelijk en. aanstaande! TEGELPLATEAU ALS NOODVOORZIENINGEN. De Inspectie voor de licha melijke opvoeding heeft in sa menwerking met het Prov. be stuur en den inspecteur van 't L. O., een niet alledaagsche hulpactie op touw gezet, waar van Zeeland de primeur geniet en die, zoo zij hier slaagt, ook in andere getroffen gebieden toegepast zal worden. Begonnen wordt met spoedig mogelijk te voorzien in het groote gebrek aan loka liteiten en oefenterreinen in West-Zeeland. Hiervoor zal men noodvoor zieningen treffen, waartoe men, wat de financiële zijde be treft, de medewerking kreeg van den Minister van Binnen in ndsche Zaken en wat het ma teriaal aangaat van den We deropbouw. Als oefenterrelnenen zou men willen aanleggen tegelplateaux van 20 bij' 40 meter, zoodat men er bijv. in 2 blokken op Kan korfballen. In Haamstede kwamen on langs 2 van dergelijke tegel plateaux klaar. Hieromheen kunnen, indien de ruimte het toelaat, een springbak en een voudige werktuigen worden aangebracht. Bovendien zullen de gedeel telijk beschadigde gymnastiek lokalen op korten termyn moe ten worden hersteld En ten slotte is ook gedacht aan het beschikbaar stellen van nood- en blijvende speel velden. HULPACTIE GEZAMENLIJKE SPORTCONSULENTEN. Naast dezen wederopbouw van de sportaccomodatie, heeft de Inspectie van de Lich. Op voeding, waarvan vnl. het ini tiatief uitging, een tweede punt op haar programma, n.l. de stimuleering van de lichame lijke opvoeding en de sport in dit gewest als zoodanig. Zij stelt zich voor dit te doen door middel van een hulpactie door de gezamenlijke spert- consulenten uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, die gedu rende 14 dagen naar Zeeland zullen komen, om hier de ge meentebesturen/schoolbesturen, onderwijzend personeel, jeugd- en sportleiders met raad en daad bi| te staan by het weer op peil brengen van het Zeeuwsche sportleven In cur sussen zullen de mogelijkheden nader uiteen worden gezet, eventueel met demonstratieles- sen Om deze hulpactie aan de Zeeuwsche onderwijzers jeugdleiders zoo effectief mo gelijk te doen zijn, heeft men de provincie verdeeld in werk kringen, die ieder eenige gemeenten omvatten, waar van er een of twee oefen centrum worden, waar de cursussen en lessen, gedu- durende de 14 da hulpactie, van 1 tot en niét 13 Juli, gegeven worden. waardelijk met 2 jaar pro^f-en domeinen. tfld en 100 bs. 20 dagen hechtenis. De 34-jarige F. Berting. tuinder te Koudekerke, thans gedetineerd Jn het huis van oewaring te Middelburg slacht te een varken en een kalf in net tijdvak Febr. tot April '46. Eisch 3 maanden gev. strai met aftrek en verb, verkl. en 1000 bs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 6 weken gev. straf met aftrek en verb, verkl. en f 696 bs. 30 de -n hechtenis. ONTSLAG SECRETARIS VROUWENPOLDER. Bij besluit van den minister van Binnen] andsche zaken dd. 30 April '46 is, overeenkomstig het. advies van de commissie van advies, bedoeld in art- 5 4a van het Zuiveringsbesluit '45, met ingang van denzelfden da tum aan den heer J. J Marsie met toepassing van het K. B. van 10 Oct. '45 Staatsbl. 221, eervol ontslag verleend als secretaris van de gemeente Vrouwenpolder. Registratie en domeinen voor Zeeland naar Breda. Regoistratie en domeinen voor Da voormalige Directie der Registratie en Domeinen in Zeeland en West-Brabant, ge vestigd te Middelburg, die reeds met ingang van 1 Nov. 1945 officieel was opgeheven, zal thans per 27 Mei a.s wor den overgeplaatst naar Breda, r.adat men daar de benoodigde kantoorruimten beschikbaar heeft gekregen. Het geheele Middelburgsche personeel zal meegaan. De inspectie van de registratie en domeinen in Zee land, zal, gefuseerd met het zelfde btireau uit den Bosch en eerlang ook met dat uit Maastricht, gevestigd worden in Breda onder den naam Di rectie van 's Rijksbelastingen Oefencentra zullen zijn: Brouwershaven, Zierikzee. Tholen, Kruiningen, Goes, s- Heerenhoek, Kortgene, Middel burg (mogelijk met Vlissingen), Groenendijk, Hulst, Sluiskil (of mogelijk Sas van Gent en Ter- neuzen) en Biervliet (met mo gelijk Oostburg). In Zeeuwsch-Vlaanderen wor den wat de jeugdorganisaties betreft plaatselijke comité's Ingeschakeld. In het kader van deze hulp actie zullen tijdens de Z.L.M.- dagen te Goes, op 5 en 6 Juli, door schoolkinderen groote gymnastiekdemonstraties wor- gymnastiekdemnstraties wor den gegeven. MATERIEEL-AANVOER Men zou echter weinig doer. met een groote dosis enthousi asme en in het geheel geen materiaal. Daarom heeft men voor iedere soort van school een minimum inventarisnorm voor oefenmiddelen vastge steld. En reeds heeft men vooi Zeeland een behoorlijk kwan tum aan materiaal beschikbaai hoewel en dit dient met na druk vermeld- de gegeven hoeveelheid, in verhouding tot de behoefte in dit opzicht, nog maar zeer bescheiden is. Men heeft echter goeden moed. dat meer zal volgen, mede o.m. door aankoop van Canadeesche voorraden en aflevering van Nederl en buitenl. fabrikaten Het materieel dat bij de cur sussen gebruikt wordt, zal la ter door scholen en vereenigin- ,en met eigen oefengelegenneic. overgenomen kunnen worden,1 hoewel ook anderen hiervan dan gebruik zullen moeten kunnen maken, daar met het materieel voorhands nog zaï moeten worden gewoekerd. Ook ten behoeve van de li chamelyke opvoeding buiten schoolverband zal materieel worden verstrekt. In de eerste plaats balmateriaal en schoei sel. Hoewel ook deze hoeveel heden op zichzelf niet onbe langrijk zijn, zullen deze toch nog lang niet in de behoeften kunnen voorzien. Het begin is echter gemaakt En wij willen de woorden van de hardwerkende enthousiaste initiatiefnemers tot de onze maken: Wy er van overtuigd, dat deze hulpactie slagen zal en slagen moet en dat daarmee voor de lichamelyke opvoeding en sport in onze provincie een nieuw tijdperk wordt ingeluid. Nieuwe burgemeester van Cadzand en Retranchement. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester der gemeenten Cadzand en Re tranchement de heer J. A. Leenhouts, gemeente-secreta ris der gemeente Cadzand. Nadat de heer LeeiSiouts de H.B.S. had doorloopen, ontving hy zijn opleiding in de gemeente-administratie als volontair ter secretarie te Oostburg, waarna hij nog drie jaren werkzaam is geweest als administrateur op het kringkantoor der Landbouw Crisis-organisatie voor W.Z. VI., benevens ontvanger-grif_ fier van een paar loders. Hij werd met ingang van 1 April 1937 benoemd tot gemeente ontvanger van Scnoondijke. waarna op 1 Juni 1937 zijn benoeming volgde tot secre taris-ontvanger der gemeente Cadzand. Voorta is hij be stuurslid van verschillen x vereenigingen; o.a. voorzitter van de plaatselijke afdeeling van „Het Groene Kruis", voor zitter van de Ver. tot wijk verpleging en t.b.c. bestrijding voor de gemeenen Cadzand, Zuidzande en Nieuwvliet, be stuurslid van de afd. Z.V1. W.D van het Ned. Roode Kruis; tot voor kort was hij ook voor- -ittar van de -D^atselilke af deeling van de Vereen, ter be hartiging van de belangen van W.Z.V1. De heer Leenhouts is 35 jaar oud, gehuwd en heeft 2 kinde ren. Hij is Ned. Herv. en be hoort tot geen politieke partij Terneuzen HERDENKING DER GEVALLENEN. Evenals in vele andere plaatsen in ons land zyn ook in Terneuzen op Dinsdag 14 Mei .de soldaten herdacht, die bjj den Duitschen inval Mei 1940 ztjn gevallen voor ons land. Deze herdenking had plaats op de Algemeene Begraafplaats, waar behalve een detachement der Gezags- troepen verschillende deputa ties van vereenigingen samen gekomen waren. Achtereen volgens voerden het woord kapitein A. Sorber, de burge meester van Terneuzen en dr. L. J. Cazemier, pred. der Ned. Herv. kerk. Het kerkkoor der Ned. Herv. kerk zong enkele liederen uit Valerius Ge- denckklank terwijl het Muziek gezelschap De Vereenigde Werklieden door het spelen van het Wilhelmus eveneens zijn medewerking verleende. Een schat van bloemen dekte na afloop der herden king de graven der gevallenen. Uzendijke Dinsdagavond hield de A.R. partij 'n bijeenkomst in hotel „De vier Emmers" te TJzer.dyke, waarop spraken de heeren Catsman en ds. Thie- mens uit Aardenburg. De heer Tazelaar opende de vergadering, die matig was bezocht met bijbellezing gebed. De heer Catsman spoorde de aanwezigen aan om op 17 dezer te stemmen voor de Ait. partij en de hee Thiemens bepleitte de Anti- re volutionn aire politiek. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door één toehoor der, gebruik gemaakt die door ds. Thiemens van antwoord werd gediend. ^ostburg In een daartoe belegde ver gadering van de commissie, is jl. Zaterdag te Oostburg be sloten om den derden Dins dag in September wederom een markt van vetvee, fokvee, varkens, schapen en geiten te houden. Axel JONGELINGS- EN MEISJESVEREENIGING. Te A\el is Woensdagavond een druk bezochte gecombi neerde jaarvergadering gehou den van de Jongelingsveree- niging „Bidt en Werkt" en de Meisjesvereeniging „Opwaarts' der Geref. gemeente. De jaar verslagen boden een bevredl gend beeld. Na afdoening van het huishoudelijk gedeelte volgden nog inleidingen met besprekingen, voorgedragen gedichten en zangnummers. „DE OR AN JERUITERS". Door de landelijke rijver, eeniging „De Oranjeruiters' te Axel zal op 2en Pinkster dag a.s. een ruiterfeest wor den gehouden op het terrein der V.V.Z.F. Medewerking is reeds toegezegd door een flink aantal rij vereenigingen Zeeland. Predikbeurten Ned. Hen*. Gem, Aarden burg: geen dienst. Biervliet: 10 as v. d. Ham; Breskens: 10 v. Vliet; Cadzand: 15 ds van 't Hooft; Groede: 9 ds Derksen; Hoofdplaat: 10 ds Pliester; Nieuwvliet: 10.45 ds Derksen; Oostburg: 14.30 ds Pliester; Retranchement: 11 ds ter Beek; Schoondyke ds v. Yperen; Sluis: 9.30 ds Schrale Waterlanikerm'e: 10 ds v. Yperen; Uzendijke: J0 ds van 't Hooft; Zuidzande ds ter Beek. Doopsgez. gem. Aardenburg: 11 fls. Nolthenius. NIEUWE BONNEN Geldig van 12—25 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 606. jam, Om de Koningsmacht. Opvoering door het Middelb. Diiettantentooneel. Woensdagavond werd in den Schouwburg te Middelburg de eerste opvoering gegeven van Maurits Wagenvoorts Oranje- comedie „Om de Konings macht". Het Middelburgsch Dilettanten Tooneel heeft ter- gelegenheid van zyn 20-jarig bestaan zyn keuze vermoede lijk op dit stuk laten vallen, omdat het goed past in de herdenkingsmaand, die Mei voor Nederland is geworden. Een sterk stuk is het echter* niet. Wel is de inhoud belang wekkend, maar het bevat Te weinig actie en biedt niet ge noeg gelegenheid tot spel. Voor een gemakkelijke taak stond H.M.D.T. dus allerminst en het pleit voor het gezel schap, dat het deze uitvoering tot een goeden tooneelavond deed worden en een historisch, moment uit onze geschiedenis verlevendigd door een overi gens vrij tam liefdesconflict .usschen den koning-stadhou der Willem III en zyn gemalin, prinses Mary van Engeland* tot leven wist te wekken. Er werd goed gespeeld, zon der dat er bepaalde uitblinkers waren, afgezien dan van prins Willem zelf, die zich zeer goed in zijn rol had ingeleefd en ondanks enkele momenten van ebrek aan rolvastheid, boven Je anderen uitstak. Prinses Mary had in den aanvang een paar zwakke momenten, speelde zich /h het t reede bedrijf los en revancheerde zich in Hl volkomen. De vertolkster van de rol van de ondeugende en eerzuch tige Betty Villiers deed, qua spel, haar reputatie van ras- actrice eer aan. Te meer viel het daarom te betreuren, dat de regisseur er niet in ge slaagd is een zeker evenwicht» te scheppen tusschen haar spel en dat van prinses Mary. Betty had beheerschter, prin ses Mary soepeler kunnen zijn om een goed „ensemble" te verkrijgen. Nu werd prinses Mary een tikje overspeeld. Over de andere spelers niets dan lof. Zij vertolkten hun rollen uitstekend. Den regisseur komt hulde toe voor de wijze, waarop hy het slottafereel in scène heeft gezet: het werd tot een indruk wekkend moment. Tegenover de hierboven reeds aangestipte foutjes staat, dat de opvoering vaart had en het slappe stuk daar door toch levendig werd. Het décor wa% verbluffend en kreeg een spontaan applaus. Inderdaad was met fijnen smaak het juiste milieu voor dit gebeuren geschapen. Den grimeur treft het verwijt, dat zijn grime van prinses Mary we f nig gelukkig was. De costumes waren zeer fraai. Voor de beide dames waren er na afloop welverdiende bloemen en voor het geheele gezelschap, dat wederom een. zeer goede prestatie heeft ge leverd, niet minder verdiend applaus. G. B. Vllssingen. DE .RESTAURATIE VAN DE GEREF. KERK. Tot architect voor de res tauratie van de Gereformeer de kerk aan de Paul Kruger- straat te Vlissingen is be- 'noemd de heer H. J. Trappen burg en tot opzichter is aan gesteld de heer Kuyper uit Hilversum. Binnenkort zal een aan vang gemaakt worden met le voorbereidende werkzaam heden zooals sloopen en puin ruimen. In het gebouw bevonden zich nog eenige onontplofte granaten, welke inmiddels verwijderd zijn. Thans is men tot de ontdekking gekomen, dat zich nog een granaat in het gebouw bpvindt, welke niet ontploft is. De verwijde ring van dit projectiel zal wel eenige moeite geven, daar het niet gemakkelijk te be reiken is. Jam: 285 Alg. 250 gr. stroop, enz. Koffie: 284 Alg. 100 gr. Huishoudzeep: 283 Alg. plm 225 gr. Lucifers282 Alg. 4 doosjes. BONKAARTEN KF 606. Boter: 869 BMV 125 gr. Margarine: 384 Res. 125 gr. BONKAARTEN LA. LB, LC 606. Melk: A 44 Melk 2 liter, B 44, C 44 Melk 8% liter. Aardappelen; 228 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD en KE 606. Jam: 785 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Huishoudzeep: 784 Alg. plm. 225 gr. Lucifers: 783 Alg. 4 doosjes. BONKAARTEN LD en LE 606. Melk: D 44, E 44 Melk 6 1. Aardappelen; 728 Aard. 1 kg TABAKSKAARTEN ENZ. T 28 2 rants, tabaksartikelen V 28 100 gr. choc, of suikerw. X 28 100 gr. choc, of suikerw Bovengen, bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Mei wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met. ingang van Maandag 20 Mei mag worden afgeleverd. De bonnen 211, 711 en 221 Alg. van de bonkaarten K 604, welke a aangegeven .voor boter, blijven zooals uit reeds is gemeld t.m. 25 Mei geldig. PRINSELIJK PAAR NAAR ZWITSERLAND. Prinses Juliana en Prins Bernhard zuilen van 21 tot 23 Mei een bezoek brengen aan Zwitserland, waaronder an dere Genève, Bern en nog maals Genève zulien worden bezocht. RIJKSLUCHTVAART SCHOOL GEOPEND. In Gilze Rijen is gisteren de rijksluchtvaartschool offi cieel door den minister van verkeer, van Schaik, geopend. LEVENSLANG. De voormalige wnd. burge meester van Den Haag, van Maasdijk, is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De proc. ficaal had tegen hem de doodstraf geëischt. Vacantie in de bakkersbedrijven. Er is een nieuwe vacantiere- geling voor de bakkersbedrij ven tot stand gekomen, waar bij aan bakkersgezellen 12 va- cantiedagen per jaar worden toegestaan, echter zonder va- cantietoeslagen. De regeering bedreigt alle bedryven, die in eenigen vorm vacantietoesla- gen geven met sluiting, omdat zij niet kan toestaan, dat de loonvloer op deze wijze omhoog wordt gebracht. Graangebrek In België. De Belgische minister van voedselvoorziening voert thans in Canada besprekingen over het tarwegebrek in België. België heeft slechts een voor raad, die toereikend is voor één week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2