PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Middelburg stond in vlammen r De toeneming van het aantal stemgerechtigden. De moeilijke «weg tot elkander" Moest Nederland slechts „symbolisch" verdedigd worden? Hoofdredacteur G. BaTHntfln (me\ redactioneelc medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp)i Uitgave: St'cli- tlng P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen. D». M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANl Vrijdag 17 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 114. ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week. 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADV EK- TENTIEPRIJS 12 cent per1 mm., minimum per advertentie S 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen: Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C- Middelburg. 17 Mei 1940: DE KLOKKEN ZONGEN HUN LAATSTE LIED BOVEN DE STERVENDE SCHOONHEID. Het Duitsche bedrog. Middelburg herdenkt van daag den dag, waarop zijn ste- deschoon zes jaar geleden aan de vlammen ten prooi viel. En het zijn droeve herinneringen, die daarbij boven komen. Schrijver dezes heeft in de Meidagen van 1940 een triesten tocht gemaakt door het ver slagen land. Weinige uren na dat de IJssellinie doorbroken was door de Duitsche over macht, stond hij in Zutfen en Arnhem. Op den Grebbeberg toefde hij, toen het krijgsru moer daar nauwelijks was ver stild. Hij zag Rotterdam, toen deze koopstad nog in vlammen was gehuld en dwaalde door Middelburg, toen de puinen er nog rookten Het zijn reportagetochten geweest, waaraan de herinne ring nog altijd schrijnt. En tot de schrynendsté indrukken behooren die, welke opgedaan werden in Middelburg. Do stad maakte een onzegbaar triesten indruk. Juist daar, waar de schoonste gebouwen hadden gestaan, viel niets dan roo- kend puin te aanschouwen en verslagen, treurend als aan de baar van een doode, stond de bevolking bij hetgeen hier aan het oorlogsgeweld ten offer viel. De Duitschers trachtten Deeds toen de schuld van het vernietigende bombardement en de beschieting op de Fran- schen te werpen. De bevolking wist echter beter. Niet op de Franschen, op de Duitschers drukt de eeuwige schande, dat een kostbaar monument als Middelburg was, aan de ver nietiging werd prijs gegeven. En met verbeten woede richt ten de blikken der Zeeuwen zich op degenen, die in den middag van Vrijdag 17 Mei de rampspoed over Zeelands hoofdstad brachten en nu als verwaten overwinnaars door de puinen trokken. Wat restte er van de Abdij, van het Stadhuis, mn de fraai ste gevels, waarop Middel burg kan bogen.Het was alles vernield En toch, toch gaven ook toen de Zeeuwen bljjk niet bij de pakken neer te zitten. Reeds toen hingen er plakka ten met de woorden: „God, die óns in het leven behouden heeft, zal ons voor dit leven ook de kracht geven. De wederopbouw van onze schoone stad zij ons aller eer- te en gemeenschappelijke doel. Daarvoor moeten wjj nu alle krachten inzetten!" Sterkende woorden, te mid den der vernieling! En nog iets deed goed in de ze woesteny. Toen schrijver dezes een foto van het ver woeste stadhuis wilde maken, verscheen er een agent met de mededeeling, dat fotografeeren ten strengste door de Duit schers was verboden. Geen wonder: de door de Kultur- brengers aangerichte ver woesting moest verborgen blg- ven Toen de agent echter be greep, waarom het ging, en hem de vraag gesteld werd, wat er gebeuren zou, als hij tijdens het fotografeeren met zyn rug naar ons toestond, draaide hij zich om en wandel de weg. Dit was zooiets als een allereerste manifestatie van het stille verzet, dat later zou uitgroeien tot zulk een mach tigen sabotagevloed. Overigens echter kon men in Middelburg slechts versla genheid constateeren. En hui veringwekkend werkten de bi- zonderheden, welke ooggetui gen mededeelden over den brand in de Lange Jan: hoe de vlammen hooger en hooger in den toren klommen, hoe de klokken door de opstijgende heete lucht in beweging kwa men, zonder dat iets anders dan de vlammen de klokketouwen beroerde en hoe zij een spook achtig laatste klokkenlied over de stervende schoonheid van Middelburg uitzongen vóór zij met doffe dreunen naar bene den stortten Nog mist Middelburg zgn oude schoonheid .Het is niet den wederopbouw moeilijker gegaan, dan men zich destijds droomde. Maar Middelburg zal herrij zen! Het kan en het moet! En het is een hoopgevend teeken, dat juist *n deze maand voor het Stadhuis de nieuwe plannen konden worden goedgekeurd De veik.ezingen en het Parlement. Thans is een Kon. Besluit verscnenen, waarbij een aantal data zijn vastgesteld met öe- tre.uong tot ue pxecnwge bij eenkomsten van het parlement na de verkiezingen voor de Tweede Kamer en betreffende de verkiezing en candidaau stelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal wor den ontbonden met ingang van Maandag 3 Juni. De Eerste Kamer zal wor den ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta ten-Generaal zal in vereenigde vergadering wor den gesloten op Zateruag 1 Juni te 3 uur 's namiddags namens H.M. de Koningin door den Minister van Binnen- landsehe Zaken. De eerste sa menkomst van de buitenge wone zitting van de (ouae) Eerste Kamer en de meuwt Tweede Kamer zal plaats heb ben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 juni. De Minis ter van Binnenlandsche zaken zal namens H.M. deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats heb ben op Vrgdag 12 Juli, de candidaatsteliing op Vrgdag 21 Juni. De sluiting van de buiten gewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschie den dcor den Minister van Binnenlandsche Zaken, des middags te 3' uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. Zwitserland en Nederland. Het Kamerlid Poole heeft onlangs aan de regeering ge vraagd. of het juist is, dat Zwitserland tijdens den oorlog de Nederlanders, die daar een toevlucht zochten, uitgewezen heeft en of bekend is, hoeveel Nederlanders dientengevolge het leven verloren. Van Zwitsersche zijde wordt thans medegedeeld, dat Zwit serland alle Nederlanders toe liet, die konden aantoonen, dat him leven gevaar liep. An deren zgn inderdaad uitgewe zen, doch dit geschiedde niet alleen met Nederlanders, maar ook met personen van andere nationaliteit. Ook in, Polen een referendum. Radio Moskou meldt, dat Morawski, de Poolsche eerste minister, in een interview heeft gezegd dat de belang rijkste stap in Pclen's toe komst het nationale referen dum over de grondwet zal zijn. dat in Juli zal worden gehou den De eerste vraag bij het referendum moet voorzien in een modern parlement. De se naat was verouderd en had zichzelf in discrediet gebracht, zoo zei hij. Niemand wenscht den senaat, behalve de reactio nairen, die over het behoud ei van willen stemmen. Twee andere vragen zullen de agra rische hervorming en de Pool sche Westgrens betreffen. In verband met het feit, dat gedurende de verkie zingsperiode de dagbla den 3 x per week in dubbelen omvang mo gen uitkomen, verschijnt de Prov. Zeeuwschr Crt. heden met 4 pagi na's. Bakkers werken door! De besprekingen van de ge organiseerde bakkersgezellen, welke te Amsterdam gehouden is, hebben ertoe geleid, dat Donderdag alle bakkers nor maal het werk hebben hervat. Op een verzoek om een voor schot op de gevraagde ,,vaca*i- tietoeslag" konden de bakkers patroons niet ingaan, omdat de regeering inwilliging van dien eisch in welken vorm ook on mogelijk maakt. De ónderhandelingen worden voortgezet. Beruchte S.S.-ers weer gegrepen. De Zandvoortsche recherche heeft dezer dagen twee be ruchte, uit de Harskamp ont vluchte SS-mannen kunnen grijpen en in verzekerde be waring gesteld. Een van deze SS-mannen bleek Mr. Wolthuis te zgn, die gedurende de bezetting vrederechter in Arnhem was. Dinsdagmiddag ontdekte de recherche mr. Wolthuis in Zandvoort. Hij werd gescha duwd en zoo kon men in Am sterdam ook de tweede ont snapte gevangene arresteeren. Dit bleek een beruchte SS- man uit Groningen te zijn. De twee dames in wier ge zelschap de „heeren" verkeer den, gingen vrij uit en zijn op vrye voeten gesteld. Over enkele dagen zullen beide SS-ers weer naar hun kamp worden overgebracht. ELF VOETBALLEN VAN ZWEDEN. Bg den aanvang van den voetbalwedstrijd van het Stockholmsch elftal tegen een vertegen woordigende ploeg uit Amsterdam, welke door de Nederlandsche hoofd stedelingen met 31 werd. gewonnen, hebben de Zweden aan het Amsterdamsche elftal elf nieuwe voetballen aangeboden. Een welkom en sym pathiek geschenk! De E.V.C. stelt voorwaarden Het bestuur van de bedrijfs groep „Transport" van de E.V. C te Rotterdam hééft meege deeld, dat zij bereid is mede te werken aan het lossen van de bananenboot die volgende week in Rotterdam verwacht wordt. Zij is echter alleen bereidt dit te doen wanneer er uitsluitend arbeiders te werk worden ge steld die zich vrijwillig bij het bestuur der E.V.C. hebben aan gemeld eh wanneer de lossing geschiedt onder toezicht van de stakingsleiding van de E.V.C. Bovendien wenscht zij. dat het totale door de arbeiders ver diende loon aan het bestuur van de E.V.C. zal worden ter hand gesteld dat, in overleg met de arbeiders, een bestem ming aan deze gelden zal ge ven. Ruim 17 pCt. meer dan in 1937. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt- mede: Van de zijde van de gemeente Rotterdam wordt ons ge meld, dat het aantal kiezers voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen niet 368.723 bedraagt, doch 382.594, zoodat het totaal aantal stemgerechtigden in het geheele land op 5.243.798 komt. Voor de eerste maal zijn ook degenen, die ?3 en 24 jaar zijn kiesgerechtigd; hun aantal wordt geraamd op 320.000. In .vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatst gehouden Tweede Kamer-verkiezingen) bedraagt het accres ten aanzien van 1946 17.2 en na aftrek van de 23 en 24-jarigen 10 De overeenkomstige cijfers voor 1939 (Prov. Staten) ten aanzien van 1946 ztfn 12.7 en 5.8 Ve. De aanwas van het aantal stemgerechtigden, in percen tages uitgedrukt en verdeeld over de onderscheidene provin cies, waarbij verschillende Tweede Kamer-kieskringen bg elkaar zgn genomen, luidt als volgt: 1937 1939 Kieskringen I en II 's-Hertogenbosch en Tilburg 24.4 19.1 Kieskringen HI en IV Arnhem en Nijmegen 20.4 16.5 Kieskring V Rotterdam 11.5 6.4 Kieskring VI 's-Gravenhage 5.8 1.3 Kieskringen VII en VIII Leiden en Dordrecht 15.1 11.0 Kieskring IX Amsterdam 10 6.1 Kieskringen X en XI Den Helder en Haarlem 18.2 12.5 Kieskring XH Middelburg 7.1 4.9 Kieskring XIII Utrecht 24.6 19.2 Kieskring XIV Leeuwarden 14.3 12.0 Kieskring XV Zwolle 20.7 16.4 Kieskring XVI Groningen 16.1 12.8 Kieskring XVII Assen 24.8 19.8 Kieskring XVIH Maastricht 27.7 21.9 Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de bevol king van Nederland op 1 Januari 1946 uit 9.298.888 inwoners bestond. Waarschijnlijk zal later blijken dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal het verschil (teker niet zijn. Dat het aantal inwoners per 1 Januari 1946 niet nauwkeurig kon worden vastgesteld, is gelegen in het feit, dat verschillende bevolkingsregisters op dien datum nog niet volkomen in orde konden worden gebracht. Japanners leveren wapens uit. Roode Kruis-besprekingen voor hulpverleening. Gisteren heeft de eerste of- ficieeje overgave van Japan sche wapens en munitie in het kamp: Tanahabang plaats ge vonden. De Japansche gene- raal-majoor Nishimura over handigde, als deel van de plechtigheid, zgn Samoerai, zwaard aan den Britsehen ma joor P. A P. Haining, den commandant van de Japansche krijgsgevangenenkampen inj Ned.-Indië. Dit zwaard is 650 jaar oud en een van de mooiste specimina van Japansche am bachtskunst. Een delegatie van het Ned.- Indisohe Roode Kruis is te Melbourne gearriveerd ten einde besprekingen te voeren met het Australische Roode Kruis en andere organisaties over de mogelijkheid de In donesiërs, die allen volkomen berooid zijn, te hulp te snellen. De delegatie stelt zich even eens ten doel de voorraden van het Ned.-Indische Roode Kruis, welke zich in Australië be vinden, te controleeren. DE GEZINSHEREENL GING. Volgens het door de Indi sche regeering vastgestelde schema wordt de hereeniging van ingezette militairen en te werkgestelde ambtenaren en particulieren met hun nog in het buitenland en Neder,land vertoevende gezinnen, zooveel de omstandigheden zulks technisch uitvoerbaar maken, doorgevoerd. In beginsel zijn voor gezinshereeniging reeds opengesteld Borneo, de groote Oost, Sabang, de Riouw-Ar chipel, Bamgka, Biliton,' Bali, Lombok en de stad Soerabaja. Voor Batavia is tot dusver het moeilijk oplosbare vraagstuk van de huisvesting een belet sel geweest. Er bestaat echter goeae hoop dat binnenkort ook voor Batavia een begin kan voor Batavia hier kan worden begonnen. Het wereldgebeuren. Verdaging der Parijsche besprekingen tot 15 Juni. Wat doet Nederland inzake Duitschland? In Parijs wordt over het wel en wee van Europa beslist. De conferentie van de vier ministers van buitenlandsche zaken moet als vrijwel mis lukt worden bschouwd, al mag het nieuwe wapenstii- standsverdrag met Italië, vol gens hetwelk de geallieerde controle zal verdwijnen, be halve in de Oostenrijksche grensgebieden en Venezia Gu- puia als een belangrijk winst- 'unt genoteerd worden. Waar schijnlijk zal- de conferentie vandaag uit elkaar gaan en dan hebben de heeren weer een maand gelegenheid om opnieuw naar den „weg tot elkander" te zoeken. Ook kon nog geen overeen stemming worden bereikt over Byrnes' voorstel om op 12 November de groote vredes conferentie te doen bijeenko men, waar dan o.m. over het lot van Duitschland beslist zal moeten worden, maar men mag toch wel aannemen, dat in de komende vier weken achter de schermen ernstig en met toewijding zal worden gewerkt, om voor het ver scheurde Europa toch eindelijk ook den vrede te winnen. Inmiddels heeft Frankrijk bij monde van zijn minister van buitenlandsche zaken, Bidault, toch reeds gelegen heid gekregen om zijn bedoe ling t.a.v. Duitschland bekend te maken en toe te lichten. Bidault bleek het niet eens te zijn met de onlangs door Churchill geuite meening, dat Pruisen het kwaadaardigste deel van Duitschland zou zijn. Churchill achtte het wensche- lijk Pruisen van de rest van Duitschland te scheiden en het dan verder scherp in het oog te houden. In het resteer rende deel zou dan een mil- der regiem kunnen worden in- Toekomstplannen van onze Spoorwegen. REISSNELHEDEN VAN 120 K.M. EN HOOGER OP EEN GEHEEL GEËLECTRIFICEERD NET. Banen worden nu reeds verbeterd. De plannen van de Directie der Spoorwegen tot moderni seering van het bedrijf begin nen langzamerhand een reali teit te worden, al blijft het jroote gebrek aan materiaal nog steeds zeer remmend wer ken. 't Ligt in de bedoeling ons geheele spoorwegnet te electri- ficeeren en de reissnelheid tot 120 KM. per uur en hooger op te voeren. Ook de snelheid van de goederentreinen, die in hoofdzaak in de nachtelijke uren zullen rijden, zal van 60 KM. op ten minste 100 KM. worden gebracht. Men is met de uitvoering en voorbereiding dezer plannen reeds geruim en tijd doende, doch het ter^po van de uitvoering is nog altijd noodzakelijkerwijs zeer laag. Allereerst zou men moeten beginnen met de verbetering Nieuwe beschuldigingen van Generaal Reynders aan het adres van de Rsgeering van 1940. Een nieuwe brochure. Het gerucht om de „Mei dagen van 1940" en alles wat daaraan vastzit is nog steeds niet bedaard, aldus -lezen wg in het Alg. Handelsblad. Eenige maanden geleden pu bliceerde generaal b.d. I. H Reynders zgn brochure „Wis seling in het opperbevel van land- en zeemacht". Generaal Reynders werd, naar men zicli zal herinneren, in Januari 1940 ontslagen op grond van mee- ningsverschulen met het kabi net. Welke die meeningsver- schillen waren, werd nooit duidelijk. In generaal Reyn ders' eerste brochure werd reeds een tip opgelicht van den sluier, die nog steeds over deze gebeurtenissen hangt. Duidelijk werd toen reeds, dat het naast de kwestie van de z.g. „mobilisatieclubs" ging om de verdediging van de PeelRaam-stelling en de Grebbelinie. De heer Drjxhoom, toentertijd minister van De fensie, heeft daarop een „Ant woord" op generaal Reyn ders' brochure het licht doen zien, dat, naar de laatste schrijft, hem thans gelegen heid geeft nogmaals op de kwestie van de wisseling in het opperbevel terug te ko men, in een tweede brochure „Nogmaals: de wisseling van het opperbevel" geheeten. Generaal Reynders komt thans tot de regelrechte be schuldigingen tegen het toen malige kabinet-De Geer als geheel en eenige ministers af zonderlijk; de beschuldigingen omvatten in hoofdzaak het volgende DE PEEL—RAAM- STELLING. Generaal Reynders verwijt de regeering, dat zij door het terugnemen van de troepen in de Peel achter de groote rivieren, haar plicht t-o.v. on ze geallieerden, in het bijzon der de Franschen, heeft ver zaakt, met het gevolg dat de Fransche troepen in Brabant in groote moeilijkheden zijn ge raakt. Minister Dijxhoorn er kent ten deze, te hebben gewe ten, dat de Franschen zouden oprukken tot de lyn Waveren LeuvenBreda. Volgens gen. Reynders wilden de Fransche troepen zelfs assisteeren bij de verdediging van de gc>?ele PeelRaam-stelling, hetgeen door het terugtrekken van de Nederlandsche troepen reeds op den eersten dag onmoge lijk werd. Generaal Reynders heeft reeds in 1935 in een rapport aan den minister van Defen sie zijn gedachten over een, inrichting van de verdediging- van Nederland uiteengezet. De generaal stelde zich op het standpunt, dat Nederland zgn neutraliteitspolitiek, wanneer het eenmaal was aangevallen, natuurlijk niet zou kunnen handhaven, maar automatisch den kant kiezen van de mo gendheden, die dan zijn bon'd- genooten zouden zijn gewor den. SYMBOLISCHE VERDE DIGING! De toenmalige premier jhr. De Geer en een aantal leden van zijn kabinet waren een andere meening toegedaan. Ge neraal Reynders citeert de uit drukking „symbolische verde- diging" als afkomstig van jhr. De Geer, die daarmede de methode kenschetste, die mi nister Dtfxhoorn bg de defen sie wilde voeren, een methode, vergelijken met het ge beurde in Denemarken in April 1940. Minister Dij xh ooms plan was, om in geval van een overval gewapenderhand te protesteeren, maar niet de consequenties te trekken, dat de oorlog, wanneer ons grond gebied in Europa zou zgn be zet, buiten de grenzen met alle kracht en alle hulpbron nen aan de zijde van even- tueele bondgenooten zou moe ten worden voortgezet. OOK MET DE VESTING HOLLAND. Volgens generaal Reynders was het de regeering even min ernst met de verdediging van de vesting-Holland als met die van Noord-Brabant. Gen. Reynders betoogt, dat de afkondiging van den Staat van Beleg voor het geheele land veel te laat is geschied (19 April -1940). Bij het uit breken van den oorlog bleek de Duitsche legerleiding vol ledig op de hoogte van alle voor haar van belang z' n gegevens omtrent onze Ver dediging. Alle stellingen wa ren in kaart gebracht, de -laarten „bijgewerkt naar een stempel meedeelde tot 15 Maart 1940". Minister Dijx hoorn schrijft dat hij dit niet ongelimiteerd direct afkondi gen van den Staat van Beleg betreurt. Generaal Reynders verwijt hem deswege „gebrek aan ruggegraat". Hij komt tenslotte tot de conclusie, dat het catastrofale verloop van den oorlog tegen over een numeriek sterk infé- rieuren vijand (3 Nederlanders tegen één Duitschers!) in eerste instantie te wijten is aan het herhaald en stelselloos Ingrjjpen van de regeering in het krijgsbeleid, hetgeen cul mineerde in het verstrekken van een opdracht, welke met de beschikbare strijdkrachten niet was uit te voeren, en die naar in de borlogsdagen bleek, o.a. ten gevolge had, dat (door de ontruiming van Brabant) niet meer kon wor den voldaan aan het verzoek van de geallieerde legerleiding, de PeelRaamstelling zoo lang mogelijk te verdedigen, en een Duitsche pantserdivisie op kon rukken naar de Moer- dykbruggen, en daar contact maken met de neergeworpen Duitsche parachutisten, voor dat deze waren vernietigd. „Hét woord is thans aan het Nederlandsche volk", zoo be sluit generaal Reijnders; wan neer het van oordeel is, dat de gevoerde gedachtenwisseling de boven (gedeeltelijk Red.) weergegeven conclusies wet- ligt, dan stelle het den eisch, dat hieruit de noodige conse quenties worden getrokken en de noodige - maatregelen ter voorkoming van een herhaling van het gebeurde worden ge nomen. Besbaat ter zake nog twijfel, dan eische het een onderroek, om dien twijfel op te heffen. van de banen, in verband met het opvoeren van de snelheden. Om deze banen voldoende te kunnen peilen, zijn onderzoe kingen naar den toestand van den grondonderlaag noodzake lijk, omdat de daarover bekende gegevens volkomen verouderd zijn. Bovendien zgn in den loop der jaren de systemen die in dit onderzoek gebruikt kun nen worden, verbeterd. Tusschen Utrecht en Arn hem wordt op het oogenblik een proefvak aangelegd en te dien einde is op het oogenblik even buiten Utrecht het spoor over groote lengte opgebroken. Op dit proefbaanvak wordt het baanlichaam op dit oogenblik verbreed en tot 12,30 meter gebracht. De oude spoorstaven, die een gewicht hebben van 46 KG per meter, worden vervan gen door zwaardere met een gewicht van 63 KG. per meter. De^e hebben een breederen voet en zijn aanmerkelijk lan ger. De nieuwe rails zou dus minder laschpunten hebben. De gebruikelijke houten baan- ljggers zullen worden gehand haafd. Hoewel op bescheiden schaal ook proeven worden ge nomen met betonnen baanlig- gers. De leveringsmoeilijkheden zijn gelukkig niet zoo groot, dat men niet in staat zou zgn een behoorlijke hoeveelheid nieuw materiaal op de lijn UtrechtAmsterdam te ver werken gedurende dit jaar, zoo dat de belangrijke en noodza kelijke proeven op dit baanvak spoedig genomen kunnen wor den. Een van de belangrijkste eigenschappen van het baan vak, waarop met groote snel heid zal worden gereden, is de vaste ligging van het 'spoor. Dit is uitsluitend te bereiken door de grintballast te vervan gen door basaltbalast, weike bovendien op slappen onder grond nog moet worden verste vigd met 't aanbrengen van een zoogenaamde paklaag op een betonplaat Een andere e'rch van de groote snelheid is bo vendien, dat de onderlinge spoorafstand tot minimum 4 meter wordt verhoogd. Over het geheele baanvak Utrecht Arnhem zal bovendien aan bei de zijden een wandel- of rij wielpad worden aangelegd. De in het baanvak voorkomende kleine stalen bruggen zullen worden vervangen door brug gen van gewapend beton. Wan. neer het mogelijk zal zijn de aanvoer van ballast uit België regelmatig te onderhouden, hoopt men per dag 400 meter enkel spoor te kunnen aanleg gen en dan is het geheele tra- iect UtrechtArnhem in het komende voorjaar gereed. Er zullen dan ongeveer 600 ar beiders voortdurend in het werk zijn ingeschakeld Binnenkort zal ook een aan vang worden gemaakt met den herbouw van den spoorweg RotterdamLage Zwaluwe er. AmsterdamUtrecht. Volgens Bidault echter ia niet Pruisen, dat de Jun kers en militairen voortbrengt, maar West-Duitschland, waar het zware oorlogsmateriaal wordt gemaakt, het hart van Duitschand. Bidault wil dan op de volgende wgze den Duit- schen adelaar kortwieken en de Fransche grenzen beveili gen: lste Het Roergebied dient} tot een nieuwe, kleine staat omgevormd te worden, bezetj door internationale strijd krachten en door hooge tol muren van het - overige Duitschland gescheiden. De mijnen worden onteigend en beschouwd als internationale nutsbedrijven. 2e. Het Rijnland moet aan den Westelijken Rijnoever voor altijd militair bezet blij ven, ten Z. van Keulen door Fransche troepen, aangevuld met Belgische contingenten, ten N. van Keulen door Ne derlandsche, Belgische en des- gewenscht ook Britsche troe pen. Het Rijnland zou een zekere mate van autonomie krijgen met eigen diplomaten, en een eigen handelssysteem. 3e. Het Saargebied komt onmiddellijk onder Fransch. gezag en wordt opgenomen in het Fransche monetai re- systeem. De kolenmijnen wor den eigendommen van den Franschen staat. 'Het-zou belangwekkend zgii te weten hoe de Nederland sche regeering over het vraag stuk denkt. Sinds het officieel prijs geven van de neutrali teitspolitiek, moet ons land immers een eigen vastomlijnde koers volgen. De regeering is echter zeer karig met het geven van inlichtingen over haar inzichten en het eerste debat in grooten stijl over de buitenlandsche politiek moet in onze volksvertegenwoordi ging nog gehouden worden. Reeds thans echter kan het [volgende gezegd worden: Wanneer straks Australië, bij monde van 4den minister van buitenlandsche zaken, dr. Evatt, het recht der klei ne landen gaat verdedigen om hun stem te laten hooren op de komende -vredesconferen tie. dan moet Nederland als klein land zich daar vokomen achter stellen. De kleine lan den, zoo zei dr. Evatt, heb ben een belangrijke en soms vitale rol gespeeld bij het verslaan van Italië en Duitsch land en Zrj dienen het recht te hebben om de wereld van hun standpunten in kennis te stel len en om voledig en vrij aan de besprekingen deel te nemen. Dr. Evatt slaat den spijker op den kop[ Met een dictatuur van de „Big Three" en met het beschouwen van de kleine landen als pionnen in het machtspolitieke schaak spel zijn de wereld en de vrede, niet gediend. Wie wordt premier van Frankrijk? Volgens den Parijschen cor respondent van de „News Chronicle" heeft de M.R.P, besloten, dat de partijleider, den tegenwoordigen minister van buitenlandsche eaken, Bi- daulb, candidaat zal zgn voor het premierschap na de op 2 Juni te houden verkiezingen. De socialisten verlangen, dat Gouin premier zal blijven, indien Leon Blum, die thans in de Ver. Staten financieele besprekingen voert, den post niet ambieert. De communisten zien in hun partijleider Thorez den komenden man. Zij hebben de hoofdlijnen van hun politieke nrogramma bekend gemaakt. In buitenlandsche politieke aangelegenheden zgn zij voor standers van een bondgenoot schap met Engeland, van ver sterking van het pact met de Sowjet-Unie en van een poli tiek van „loyale vriendschap'* met de Ver. Staten. Nieuwe Japansche Jcabinelsformaleur. Sjigeroe Josjida, die thans door den Japan schen keizer is belast met de vorming van een nieuw kabinet, is juist voor zitter geworden van de Libe rale partij. Hij is 68 jaar oud. In 1930 werd hij benoemd tot ambassadeur in Australië, in 1936 tot ambassadeur in En geland. In 1939 trok hrj zich uit den diplomatieken dienst terug. Hij stond bekend als pro-Engelsch en pro-Ameri- kaansch, en werd daarom tij dens den oorlog door de Ja pansche militaristische clique op den achtergrond gehouden. Meubilair uit Nederland wordt thans naar de Britsche zeebadplaatsen gebracht, zoo dat de hotels en pensions zich wederom kunnen inrichten voor den verwachten toeloop van vacantiegangers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1