Nederland moet een belangrijke plaats op de v wereldmarkt veroveren. UIT DE PROVINCIE Tribunaal te Middelburg. ZUID-BEVELAND. ONZE ALLERBESTE PRODUCTEN MOETEN AAN HET BUITENLAND WORDEN AFGESTAAN. tnvoer over 1946 nog S*S$S2i Slowakije, Denemarken en Portugal. Deze houden in, wan neer men de verdragen her leidt tot het kalenderjaar 1946, een invoer voor een waarde van 600 millioen gulden. Met verschillende landen, waarmede nog geen handels verdragen zijn afgesloten, zoo als Engeland, Canada en de Ver. Staten, zijn voor 1946 aan de hand van de beschik bare deviezen invoerramingen gemaakt resp. bedragende 66 millioen pond, 75 millioen Ca- nadeesche dollars en 376 mil lioen U.S.A.-dollars. In totaal mag de verwachte invoer uit alle bovengenoemde landen worden gesteld op rond 1800 millioen gulden. België is nog niet in deze lijst opgenomen, omdat thans terzake onder handelingen worden gevoerd. Vast staat wel, dat België een belangrijke bijdrage zal leve ren aan onzen invoer, welke op enkele honderden millioenen julden mag worden geschat. 3uiten beschouwing zijn nog gebleven Zuid-Amerika, Rus land, de Balkanstaten, Italië, Spanje en het Verre Oosten. De vraag is gerechtigd of reeds in den loop van dit jaar met deze landen een handels verdrag zal worden afgesloten. Het lijkt verantwoord hier niet. temin met een paar honderd millioen gulden rekening te houden. Voor zoover thans glo baal kan worden berekend, vordert de totale invoer een bedrag van ruim 2.3 milliard gulden bedraagt. DE EXPORT. De uitvoer naar de landen, waarmede een handelsverdrag is gesloten, bedraagt echter al leen voor '46 nog geen 400 mil lioen gulden. De belangrijkste landen hiervan zijn Frankrijk, Zweden en Zwitserland voor resp. 140, 70 en 35 millioen gulden. Direct valt in het oog het groote verschil, dat tusschen n- en uitvoer bestaat. Nog treffender is ditten aanzien van de landen, waarmede nog geen handelsverdrag is afge sloten waarbij ik speciaal denk aan de Ver. Staten, En- "eHand en Canada, waar, ge- ijk mag worden verwacht, onze uitvoer zeer ver zal ach. terblijven bij den Invoer. In April van dit jaar bedroeg de raming van den uitroer van industrieproducten voor het jaar 1946 ruim 540 millioen gulden, terwijl voor den agra- rischen sector onder sterk voorbehoud een uitvoer moge lijk lijkt van 206 millioen gul den. Het is echter de vraag of deze exportbedragen in 1946 worden gehaald. Nog steeds vormt de lage energievoorzie ning een van de ernstigste be letselen voor het bereiken van een verhoogde productie er derhalve van een bevredigen der beeld van den export. In enkele gevallen liep zelfs de productie terug of konden be paalde industrietakken, welke voor den export van de groot ste beteekenis zijn, hun produc tie in afwijking van de be staande plannen niet aanvan- •en. Toch kan hierin een ze- :ere vooruitgang worden ver wacht, mits geen onvoorziene omstandigheden optreden En deze stijging is noodig. Met a- lemiddelen zal de export moe ten worden bevorderd. Dit jaar is voor Nederland van de grootste beteekenis. Slaagt het bedrijfsleven er in met zijn producten een be langrijke plaats op de wereld markt te veroveren, dan zijn de grondslagen gelegd voor de toekomstige -ontwikkeling van onzen export en daarmede van onze welvaart. ruim 2,3 milliard. Dinsdagavond heeft mr. P. A. Blaisse, hoofd van de af- deeling planning van het mi nisterie vl-xi handel en nijver heid, een radiorede uitgespro ken over de vooruitzichten van den Ned. in- en uitvoer. Mr. Blaisse ving zijn rede aan met direct aan te sluiten aan hetgeen in de nota be treffende den toestand van 's Rijks financiën over dit on derwerp is gezegd. Welbewust aldus spreker wordt daar de keuze gesteld van zoo groot •mogelijke arbeidsinspanning, zoo hoog mogelijk opgevoerde besparingen, zoo ver mogelijk doorgevoerde zuinigheid en ef ficiency of anders inflatie. Het economisch en financi eel beleid moet dus zoodanig worden gevoerd, dat bet mo netair evenwicht niet wordt verstoord. Waar de buiten- landsche handel aan Nederland zijn eigen karakter gaf en ook in de toekomst voor onze volkshuishouding van beslis sende beteekenis zal zijn, moet de in- en uitvoer dus ook in het centrum van de herstel- politiek staan. Het zal wel nauwelijks meer kunnen worden ontkend, dat niet iedere invoer verantwoord 18, dat niet iedere uitvoer zonder meer een nationaal be lang is en dat niet eens stimu- lccring van elke productie ge- wensent is. Een economisch herstel op lange zicht is al leen dan reëel, indien men thahs den moed heeft de bin- nenlandsche verzorging op een laag niveau te houden ten einde daardoor den uitvoer' van: goederen en diensten te kun nen opvoeren, waarmede de weg voor öe financiering van den invoer wordt gebaand. Het allerbeste, dat wfl kunnen voortbrengen, moet veelal aan het buitenland worden afge staan. Indien in de nabije toe komst de consumptie op het bestaande niveau niet zou worden gehandhaafd, maar zou worden uitgebreid, waaruit op pervlakkig een zekere wel vaart zou blijken, zou dit in feite niet anders zijn dan schijnwelvaart, welke een di recte verarming beteekent, het herstel vertraagt, op den duur zelfs een terugval onvermijde lijk met zich brengt, e». Voor den invoer beteekent ndit, dat deze voor een belang- jrfiPÖÖS-' deel moet worden gericht c OpVfie Ned. exportindustrie en JjWÈè k in het byzonder op die nbedtf£f8takken, welke voor de obethiingsbalans het voordee. llgst zijn (deviezenopbrengst), tfiïeo min mogelijk energie ver- - bruiken, de werkgelegenheid i bevorderen en het grondstof- .-(fenviaagstuk kunnen oplossen *lg"r ONZE INVOER. -03 Sinds de bevrijding zijn •"handelsverdragen afgesloten Camera yoor het laatst in den ring. Primo Carnex-a de Ita. tiaanscht ex-wereldkam pioen boksen, zal nog eenmaal in den ring ko men om een gevecht te leveren in Amerika tegen Buddy Baer, den broer van Max Beer, die hem in 1934 Zijn titel ontnam Camera verklaart, dat, afgezien van den uitslag, dit zijn laatste gevecht zal zijn om nog eenmaal een bedrag bjj elkaar le boksen, waarmede hij in New York een bar of nachtclub wil beginnen. Nederlandsche pioniers naar Zuid-Afrika. De kleine kustvaarder „Springbok" is na een avon tuurlijke reis van 7000 mijl be. houden Durban binnengeloo- ben. Het schip had Rotterdam ♦p 13 Febr. verlaten, en de ïeis heeft dus dertien weken geduurd. Het schip was „be mand" door twee Nederland sche gezinnen, die tijdens de bezetting het plan hadden op gevat, zich na den oorlog als de oude Nederl. pioniers, in Zuid-Afrika te vestigen. Na de bevrijding charterden zij het schip, de maanden voor den uitreis werden door ge bracht met de voorbereidingen voor een tocht, waarbij ie dn: lid der beide gezinnen een be paalde taak kreeg toebeddld. Het jongste lid vyn de be manning is een meisje van tien jaar, dat zich bezig heeft gehouden met hulp bij het schoon houden van het schip. Een gedeelte der bemanning zal zich nu bezig houden niet den handel, terwijl de anderen zullen trachten immigratiepa pieren te verkrijgen. VERNIEUWING VAN HET HOOGER ONDERWIJS. Staatscommissie Ingesteld. Bij K. B. is ingesteld een staatscommissie, welk© tot taak heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen rapport uit te brengen inzake een vernieu wing van het Hooger Onder wijs aan de Nederlandsche uni versiteiten en hoogescholen •Tot- leden van de commissie benoemd 71 personen, pro fessoren, doctoren, juristen en anderen. Tot voorzitter werd benoemd mr. H. J. Reinink. te 's-Gravenhage, en tot secreta resse mevrouw mr. M J. Koch-»Kijlstra, NIEUWE BONNEN Geldig van 12—25 Mei BONKAARTEN KA, KB, KC 606. Jam: 285 Alg. 250 gr. jam, stroop, enz. Koffie: 284 Alg. 100 gr. Huishoudzeep: 283 Alg. plm. 225 gr. Lucifers; 282 Alg. 4 doosjes. BONKAARTEN KF 606. Boter: 369 BMV 125 gr. Margarine: 384 Res. 250 gr. BONKAARTEN LA. LB, LC 606. Melk: A 44 Melk 2 liter, B 44, C 44 Melk 3% liter. Aardappelen; 228 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD en KE 606. Jam: 785 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Huishoudzeep: 784 Alg. plm. 225 gr. Lucifers: 783 Alg. 4 doosjes. BONKAARTEN LD en LE 606. Melk: D 44. E 44 Melk 6 L Aardappelen; 728 Aard. 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T 28 2 rants, tabaksartikelen. V 28 100 gr. choc, of sulkerw. X 28 100 gr. choc, of suikerw. Bovengen, bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Mei wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 20; Mei mag worden afgeleverd. De bonnen 211, 711 en 221 Alg. van de bonkaarten K welke zun aangegeven voor boter, blyven zooals reeds' is gemeld t.m. 25 Mei geldig. Graangebrek In België. De Belgische minister van voedselvoorz/ening voert thans in Canada besprekingen over het tarwegebrek in België. België heeft slechts een voor raad, die toereikend is voor één week. Laatste nieuws Vereeniging van Kerken. In een plechtige bijeenkmst te Amsterdam heeft zich gis termiddag de hereeniging van de Ger. kerken in Herstel Ver band en de Ned. Herv. kerk voltrokken. Ds. J. G. Geelker ken hield daar by een indruk wekkende toespraak. PRINSELIJK PAAR NAAR ZWITSERLAND. Prinses Juliana en Prins Bern hard zullen van 21 tot 23 Mei een beasek baengen aan Zwitserland, waaronder an dere Genève, Bern en nog maals Genève zulten worden bezocht. Vacantie In de bakkersbedrijven. Er is een nieuwe vacantiere- geling voor de bakkersbedrij ven tot stand gekomen, waar- by aan bakkersgezellen 12 va- cantiedagen per jaar worden toegestaan, echter zonder va- cantietoeslagen. De regeering bedreigt alle bedrijven, die in eenigen vorm vacantletoesla- gen geven met sluiting, omdat zy niet kan toestaan, dat de loonvloer op deze wyze omhoog wordt gebracht. RLJKSLUCHTV AART- SCHOOL GEOPEND. In Gllze Ryen is gisteren de rijksluchtvaartschool offi cieel door den minister van verkeer, van Schaik, geopend. LEVENSLANG. De voormalige wnd. burge meester van Den Haag, van Maasdijk, is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De proc. ficaal had tegen hem de doodstraf geëischt. Parijsche conferentie verdaagd. De vier ministers van bui- tenlandsche zaken zijn overeen gekomen, na de zitting van he den waarop de Dultsche kwestie ter sprake zal komen, de conferentie tot 15 Juni te verdagen. Men zal dan weder om te Parys byeenkomen. Wederopbouw en sigaretten Een aannemer uit Souburg, die zoowel arbeiders van Wal cheren zelf als van buiten Walcheren in dienst heeft, wyst erop, dat hjj voor laast- genoemden iedere week twee pakjes sigaretten by het Ned Roode Kruis kan ophalen, terwijl de arbeiders van Wal cheren niets ontvangen. Be doelde aannemers noemt dit ongezond, omdat beide groepen evenveel presteeren en geeft uiting aan de hoop, dat in deze situatie verandering zal ko men. Afgevaardigden Synode Gerei. Kerken. De classis Walcheren be noemde tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode der Geref. Kerken, de predi kanten: dr. N. J. Hommes en ds. A. Koning, primi; ds. M. Vreugdenhil en ds. J. E. Vis ser, secundi; de ouderlingen P. Boon, St. Laurens; E. Tan- ge, O.- en W. Souburg, primi: A. Geschiere, Grypskerke; J. J. Laernoes, secundi, Vlissin- gen. Nieuwe burgemeester van Cadzand en Retranchement, Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester der gemeenten Cadzand en Re- anchement de heer J. A. Leenhouts, gemeente-secreta ris der gemeente Cadzand. Nadat de heer Leenhouts de H.B.S. had doorloopen, ontving hy zgn opleiding in de gemeente-administratie als volontair ter secretarie te Oostburg, waarna hy nog drie jaren werkzaam is geweest als administrateur op het kringkantoor der Landbouw Crisis-organisatie voor W.Z. VL, benevens ontvanger-grif fier van een paar polders. Hfi werd met ingang van 1 April 1937 benoemd tot gemeente ontvanger van Schoondijke, waarna op 1 Juni 1937 zyn benoeming volgde tot secre taris-ontvanger der gemeente. Cadzand. Voorts is hH be stuurslid van verschillende vereenigingen, o.a. voorzitter van de plaatseiyke afdeeling van „Het Groene Kruis", voor zitter van de Ver. tot wy'K- verpleging en t.b.c. bestrijding voor de gemeenten J VOORSTELLEN VAN BYRES Op voorstel van Byrnes is de vier ministers-conferentie te Pargs verdaagd tot 15 Juli a,s. Er is een nieuw wapen stilstandsverdrag met Italië gesloten, waarby de geallieer de contrólecommissle alleen werkzaam biyft in Venezia Giulia en de Oostenryksche grensgebieden. Een overeen stemming over het vredesver drag met Italië kon niet wor den bereikt. De Duitsche kwestie is gisteren ter sprake gekomen en Bidault heeft daarbg de Fransche eischen naar voren gebracht. Byrnes heeft voorgesteld, cm op 12 November een vredesconfe rentie met Duitschland te hou den. Tevoren moet dan echter over de punten een accoord zyn bereikt. Göbbels heeft niet vergeefs geleefd l De Nazi-geest overheerscht nog in Duitschland. Bloemlezing uit de Duitsche pers. Een speciale verslaggever van het A.N.P. heeft een reis door Duitschland gemaakt en daarbjj geen gunstige erva ringen opgedaan. Nóg altyd, zoo sehryft hy, moeten wy hier den eersten man tegenkomen, die niet scheldt op het voormalige na zi-regiem, en nog altyd moe. ten we hier van dag tot dag constateeren hoe diep de nazi geest in de harten der Duit schers geworteld is. Laten we eens niet zelf de harde feiten constateeren, die na een jaar van stryd tegen de res ten van het nazi-dom nog duidelgk ztjn, doch laten we daarover de Duitschers zelf aan het woord laten, die zoo veel beter c... de buitenlan ders in hun eigen kringen ge. legenheid hebben om de volks, meening te peilen. Daar is nu de „Münchener Neue Zei- tung", net grootste blad der Amerikaansche zóne, die zich teweer gaat stellen tegen de „beroepsklagers", die door de stra.ten van de Duitsche ste den en dorpen trekken om de faitisme en wrok te zaaien en de schuld voor de steeds dui delijker wordende gevolgen der Duitsche nederlaag" op de be zetters af te wentelen. Hoe de vrede er uit gezien zou hebben van hen, die de uitroeiing van geheele volke ren geproclameerd hebben en een paar millioen moorden ge decreteerd hebben, daarover spreekt men in het geheel niet, aldus de schrijver van een lang artikel in dit blad. „In Duitschland gaan thans vele menschen rond, die niet anders zijn dan hetzers der vertwijfeling en bewust of onbewust nog een laatste on geschreven programmapunt der nazis vervullen de chaos propagandistisch uit te buiten". BRUINE HORDEN. Hetzelfde artikel zegt ook, dat dreigingen van de soort als „Als de Amerikanen maar eens weg zijn" van de eene straathoek naar de andere ge colporteerd worden, terwyl iedere vrienschapsbetuiging der bezetters tegenover de be volking zoodanig wordt uitge legd dat zy erop gericht is d Duitschers tot bondgenoo- ten te maken in den komenden oorlog der drie grooten onder ling. Er zyn nog alty'd „bruine horden", die het land rond trekken en tegen grafzerken en monumenten te keer gaan als beeldenstormers. Tallooze boeren houden, on danks de levensmiddelennood hun voorraden achter. Profes soren, die Hitler-methoden aanbevolen hebben, zitten nog achter katheders. De nieuwe Beiersche zuiveringswetten dreigen hun effect te missen door stille saootage eener be volking, die nog niet met de nazi's breken wil. Een Beier sche koningspartij, wier troon pretendent SA-parades heeft Een rechtschapen N.S.B. ster. Zijn gedachten strafbaar? {Zitting van 14 Mei). Gedurende (een zeer langdu rig verhoor trachtte het Tri bunaal zich een beeld te vor men van de beweegredenen, die er toe hadden geleid, dat Henriëtte E. A. Velthuis, lee- rares aan de H.B.S. te Mid delburg, wonende te Oostka- pelle, zich bij de N.S.B. had aangesloten en van haar gees telijke houding tydens de be zetting, daar zy overigens als zeer rechtschapen bekend stond, wat o.a. bleek uit de getuigenverklaringen van dr K. Kooiman, wnd. directeur van de R.H.B.S. tg. Middelburg en den heer J. K. Everaars, thans burgemeester van Groe- de en Nieuwvliet. Zy was reeds voor den oorlog pro-Duitsch uit economische motieven. Haar omgang met Duitschers was slechts zeer ten deele vi'iendschappelyk geweest. Haar verd. mr. A. H. Kui pers was van meening, dat men een bes. niet terecht kan laten staan voor een foutieve gedachtengang, maar slechts voor verkeerde yaden, bracht tydens zyn requisitoir een scherpe critiek uit op de wyze, waarop de berechting van de politieke delinquenten, vooral van het gehalte als beschuldigde, thans geschiedt. Pleiter verklaarde tydens zyn uiteenzetting, die verscheidene malen tot een woordenwisse ling met het Tribunaal aan leiding gaf, dat de berech ting van een verkeerde ge dachtengang zonder meer, de vrijheid van geweten, die altyd de eer van Nederland is ge weest, ernstig aantast. Hy vroeg voor besch. geen verdere strafmaatregelen. KLEINE ZAKEN. Voorts had zich te verant woorden de slagersknecht Ger. rit van de Kaay uit Souburg, die lid van de N.S.B., van het N.A.F. en de N.V.F. was ge weest, maar volgens eigen verklaring een N.S.B.-er was. waar mee te praten viel. Ook was hy het Kon. Huis toege daan. Naast een portret van Hitier hing bijv. een portret van de Koningin. Kryn Wiliemse, landbouwer te St. Laurens, had vriend schappelijk met Duitschers omgegaan en toen een En- gelsch vliegtuig werd neerge schoten gezegd: „Daar gaat weer zoo'n smeerlap De ver dediger mr. Kuipers maakte er aanmerking op dat het Tri bunaal afgaat op onbeëedigde getuigenverklaringen, wat een heftige woordenwisseling met het Tribunaal tot gevolg had. Ten slotte verscheen voor het Tribunaal Willem Louwer- se, zonder beroep, te Souburg, die plaatseiyk leider van den Landstand was geweest. Verd. zeide, altyd gedacht te hebben, dat de Land,<*tand een Neder landsche Instelling was. Een zelfde verdediging voer de de brandweerman F. A. Rondel uit Vlissingen, die dienst had gedaan by de Duit sche brandweer en zeide ge meend to hebben, dat dit een ryksbrandwecr was. Zitting van 10 Mei. HIJ KENDE GEEN DUITSCH! P. Jacques le Due, zonder beroep te Middelburg, had zeer vriendschappelyk met D. militairen omgegaan en had hun o#a. zijn tafelgerei in bruikleen afgestaan voo een feestavond. De omgang werd ontkend want besch kent geen woord Duitseh. Overigens had hy nooit iets van de Duitschers moeten hebben. Mr. P. C. Adriaanse acht te besch.'s houding tydens de bezetting niet juist De om gang heeft zich echter be paald uit wat uit de in kwartiering voortvloeide. Dat hy niet pro-Duitsch was ge weest, waè wel gebleken uit het feit, dat hy ook heeft moeten spitten. Hy verzocht geen verdere maatregelen te nemen. EEN VRIEND VAN DE DUITSCHERS. P. Jacobus le Due, boek houder te Middelburg, was lid geweest van den N.V.D., het N.A.Fen de Ned-Duit- sche Cultuurgemeenschap; meermalen had hy zich zeer pro-Duitsch uitgelaten. Door dat hy vertrouwelijk met bur- gerlyke en militaire personen der bezettende macht om ging, hoefde hy zyn radio toestel niet in te leveren. Van eind 1942 af was hy werkzaam geweest op het Amt für Volkswohlfahrt te Middel burg en ook behulpzaam by het %/egvoeren van Neder- landsch eigendom door de Duitschers. afgenomen, predikt de verdry- ving van gevluchte Duitschers uit hun land dat hun moet opnemen, dat alles zjjn feiten, die door het blad der bezet tingsautoriteiten onverbloemd worden gezegd. Het ergste daarby is, zoo sehryft men verder, dat al deze hoogst be- denkely'ke dingen hoegenaamd geen echo in de openbare mee ningen gevonden hebben. Een leeraar, die een brief aan de redactie van het blad schreef, kon Russen, Polen en Tsje chen niet anders zien dan als .gesindel", waarmee Duitsch land niet tezamen in de orga nisatie der Vereenigde Vol ken zou kunnen gaan zitten. De Beiersche minister-presi dent, dr. Hoegner, een gema- cigd socialist, deelde dezer da gen mede, dat de ondergedo ken nazi's hem nog lederen dag minstens één dreigbrief sturen. GROOTE ONVERSCHILLIGHEID In het land Wuert Emberg- Baden, waar de doorwerking der nazi-besmetting misschien 't bet wordt gekarakteriseerd door het feit, dat slechts de helft der kiezers aan de laat ste verkiezing deeinam, schijnt de onverschilligheid waarmede de bevolking staat tegenover de maatregelen, waarmee bezetting het leven w%er normale banen wil leiden, zoo ernstig te zijn, dat vrijwel de geheele pers van het land een campagne tegen de vroegere nazi's heeft geopend. Toen in 117 dorpen een Paaschinzame- dng werd gehouden voor kin deren, die nog nooit een ei hadden gezien, gaven slechis 17 dorpen een bydr&ge. Volgens de in het aerde land der U.S.-zóne - verschijnende Frankfurter Rundschau, „spookt de mensch-vijandige aanmatiging van het rassisme nog altyd in de hoofden van vele landgenooten" en houden de „bastions van Pruissic': bureaucratie, junkerdom en in dustriekapitaal" nog altijd stand. s Ziedaar het geestelyk uiter- lyk van Duitschland, een jaar na de bezetting en gezien door Duitschers zelf. Het kostte ons geen moeite een kleine bloem lezing samen te stellen. Wy behoefden er slechts de kran ten van een enkelen dag voor door te ijemen. Duitschers vieren nog altijd feest. VREEMDE DINGEN IN HET KAMP VAN HOEK VAN HOLLAND In een interneeringskamp te Hoek van Holland, waar nog enkele officieren en mindere manschappen van de Kriegs- marine verblijf houden voor het opruimen van mynen zijn zeer opzienbarende toestanden aan het licht gekomen, aldus lezen wy in „De Gooi- en Eemlan- der". Het bleek n.l., dat Duit sche officieren met of zonde t voorkennis van den kampcom mandant per auto geregeld tochten naar Den Haag er Rotterdam maken voor het be zoeken van vrouwelyke rela ties. Ook de Duitsche soldaten ontvangen regelmatig vrouwe lijk bezoek uit Rotterdam, dif door een geheimen ingang wor. den binnengesmokkeld. Onlangs heeft men er 65 vrouwen aangetroffen. die braaf met haar „Mofjes" in de bunkers aan het feestvieren waren. Het wordt hoog tyd, dat hier ingrypende maatregelen wor den getroffen. Zuidzande en Nieuwvliet,' be stuurslid van de afd Z.V1. WD. van het Ned. Roode Kruis; tot voor kort was hij ook voor zitter van de plaatseUjke af deeling van de Ver. ter be hartiging van de belangen van WJZ.VL De heer Leenhouts is 35 jaar oud, gehuwd en heeft 2 kinde ren Hy is Ned. Herv. en be hoort tot geen politieke party. OPBOUWMIDDAG LEGER DES HEELS. Het bekende Leger des Heila muziekkorps „Rotterdam I" zal Zondag 26 .Mei Vlissingen bezoeken. Daar zal het in de Scheidehal een concert van ge. wyde muziek geven, meest van Engelsche Legercomponisten. De geheele middag staat onder leiding van den bekwame Le- germusicus Majoor G. Claeys. 's Zaterdagsavonds geeft het zelfde muziekcorps een con cert in de Oostkerk te Middel burg. De baten van deze concerten zijn bestemd voor den weder opbouw van de Leger des Heils-zalen. Raadsvergadering Goes Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Goes on der voorzitterschap van den burgemeester, mr. W. C. ten Kate. De voorzitter zeide ver heugd te zyn weer te midden van den Raad te vertoeven na zijn lange afwezigheid. Hij hoopt op een goede samen werking en zal slechts het belang der gemeente voor oogen houden. Weth. de Roo zeide, dat in de vergadering van B. en W. deze goede voornemens reeds gebleken waren. Ingekomen was een schry- ven van den heer H. van der Veen, waarin hy dank brengt voor zyn benoeming tot hoofd der school en vooral voor het algemeen vertrouwen door den raad in hem gesteld. In de verordening op het be stuur van het Gasthuis komt o.a. de bepaling voor, dat een der leden een te Goes wonende geneesheer moet zyn Het be stuur meent, dat meerdere armslag terzake wenschelyk is door ook geneeskundigen uit de omgeving in het bestuur te kunnen kiezen. B. en W. kun nen zich vereènlgen met het voorstel van het bestuur om in het vervolg te lezen „een geneeskundige gevestigd te Goes of in een andere gemeen te van Zuid- en Noord Beve land". Dit voorstel gaf aanleiding tot eenige discussie, welke weth. de Roo aanleiding gaf tot de verzekering, dat een goede samenwerking tusschen „St. Joanna" en het Gasthuis wordt begeerd. Het voorstel werd -1.S. aangenomey. Naar aanleiding van het aanhouden van de beslissing inzake de gehuwde vroed vrouw, heeft deze thans ge meld, dat "2y maatregelen aeeft genomen om, indien zy ver hinderd is. een plaatsvervang ster te hebben vanwege den Bond van Nederlandsche vroed vrouwen. In het tarief op het heffen van rechten wegens het ge bruik van de algemeene be graafplaats werden verhoog in. gen van 50 tot 100 voorge steld, die later by aanneming van het voorste) zullen worden gepubliceerd. Daar van de zyde van hoo- gere bestuurscolleges de be strijding van wandgedierte niet wordt voortgezet, stelden B, en W. voor een verordening ter zake voor de gemeente Goes vast te stellen. Tot onderwyzer aan school A werd benoemd de heer J de Kok te Gc*s. Bij de rondvraag drong de heer Grooten aan op wijziging van het bestuur van het Gasthuis. Weth. de Roo deel de méde, dat deze reeds in het voornemen ligt. VERGADERING ROODE KRUIS. De afd. Zuid-Beveland West van het Ned. Roode Kruis hield Dinsdagavond in de „Prins van Oranje" te Goei haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. J. BallegooienDe Jong. In zyn jaarverslag over 1945 wees de heer A. J. van Heel op de groote activiteit, die in dit Jaar is ontplooid, o.a. bij het verleenen van hulp aan boven de rivieren en by de be- stryding van schurft. Tot bestuurslid werd her kozen A. J. van Heel, inplaats van W Hamelinck, die niet meer iii aanmerking wenschte te komen, H. Geysen. In het Schuttershof te Goes hield de v.v. Robur Dinsdag avond een feestavond ter vie ring van de successen in het ioopende seizoen behaald. Het eerste deel van den avona werd gevuld met het op treden van een goochelaar en het houden van een verloting, terwijl het tweede bestond uit een aangenaam verbiyf op en om den dansvloer. OORLOGSGRAVEN. Gistermiddag arriveerde in Goes in vier groote auto's een gezelschap van 151 Franschen, waaronder vele vrouwen en kinderen, c*n de oorlogsgra. ven te bezoeken van de Frfm- schen, die in de Meidagen van 1940 hier het leven lieten. Na een kort oponthoud in de zaal Kryger begaf het ge zelschap zich naar het ge meentehuis, waar het werd ontvangen en toegesproken door den burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, die dank bracht voor wat de Franschen in 1940 deden. Nadat in „Centraal" en ,D« Korenbeurs' ververschingea waren gebruikt, begaf het gezelschap zich naar de Al gemeene Begraafplaats, waar wederom het woord werd ge voerd door den burgemeester, die namens het gemeentebe stuur een groot bloemstuk by de graven legde. Hier liggen 16 Franschen begraven. Het tamboers- en pypers- corps „Excelsior" speelde een taptoe. Vandaag bezoeken de Fran schen de oorlogsgraven te Domburg, Kapel le, Schore, Wemeldinge, Wilhelminadorp, Arnemuiden, Nleuwland en Heinkenszaiid. Ovezande. RAADSVERGADERING. De Raad der gemeente Ovezande vergaderde op 13 Mei j.L De voorzitter deelde mede, dat op 20 Mei de voor de gemeente te bouwen wo ning wordt aanbesteed. Ver volgens werd mededeeling ge daan van de pogingen door het gemeentebestuur onderno men, om de wegverbeteringen, waartoe in Dec. 1939 was be sloten, te doen uitvoeren. B. en W. kregen machtiging om naar bevind van zaken te handelen. Besloten werd het „vischkot" te ,sloopen en te streven naar verkrijging van den grond der Ned. Herv. gemeente ter vergrooting van het marktplein. Achtereenvol gens werden 3e en 4e wyzi- ging gewone dienst en le wij ziging kapitaaldienst gemeen tebegroting 1945 goedge keurd. Belangryk was net be sluit tot verkabellng van het electrische net in de kom en plaatsing en uitbreiding lan taarnpalen. Hoewel er een ka pitaalsuitgaaf van circa 6000 mee gemoeid was, werd besloten de bewoners van Blasekop en Groenendijk aan te sluiten op het elec- trisch net. Het presentiegeld der leden var. het stembureau werd op ten hoogste 6. per lid vastgesteld. 's-GravenpoIder OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collec te voor de Stichting 1940'45, bedroeg te 's-Gravenpolder 354,96. Dit bedrag zal waar schijnlijk nog worden aange vuld door stortingen van ge blokkeerde rekeningen, Hoedekenskerke GOUDEN BRUILOFT. Te Hoedekenskerke bracht Dinsdagavond het muziekge zelschap „Con Amore" een se renade aan het echtpaar da Broekert—v. d. Dirper, dat dien dag zyn vyftigjarige echtver eniging herdacht. TRIBUNAAL GOES UITSPRAKEN. P. Krynsen, 50 jaar, slager te Waarde: verbeurdverklaring vermogen tot 2000. K. G. Krijnsen, 48 jaar, landbouwer te Waarde, 2}& jaar interneering, verbeurd verklaring vermogen tot f 1300 en ontzetting uit rech ten. Mej. E. J. Lokerse, 40 jaar, zonder beroep te 'sGravenpoL der: voortgezet onderzoek. Mej. M. S. Hollander. 49 j., Goes, 3 maanden interneering, verbeurdverklaring vermogen tot 7000 en ontzetting uit rechten. L. W. v. d. Linde, 44 jaar, paardenkoopman, Wolphaarts- dyk, 2 mnd. interneering, ver beurdverklaring vermogen tot 700 en ontzetting uit rech ten. Marktberichten Veilin gvereeniging „Zuid-Beveland". 15 Mei. Kropsla I 3.50— 6.50; idem H 2—3.50; Bloem kool Ia 56—60; idem I 36—62; idem n 2840; idem n 16 18; per 100 st. Rabarber 1623; Groene Sjalotte 1215; Pootuien 16 —Spinazie 1431; Stoofsla 10; per 100 kg. Wortelen 37 per 100 bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6