r Nederland moet een belangrijke plaats op de wereldmarkt veroveren. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tribunaal te Middelburg. WALCHEREN ruim 2,3 milliard. Dinsdagavond heeft mr. P. A. Blaisse, hoofd van de af- deeling planning van het mi nisterie van handel en nijver- heid, een radiorede uitgespro ken over de vooruitzichten van den Ned. in- en uitvoer. Mr. Blaisse ving zijn rede aan met direct aan te sluiten aan hetgeen in de nota be treffende den toestand van 'i Rijks financiën over dit on derwerp is gezegd. Welbewust aldus spreker wordt daar de keuze gesteld van zoo groot mogelijke arbeidsinspanning, zoo hoog mogelijk opgevoerde hesparingen, zoo ver mogelijk doorgevoerde zuinigheid en ef ficiency of anders inflatie. Het economisch enfinanci eel beleid moet dus zoodanig worden gevoerd, dat het mo netair evenwicht niet wordt verstoord. Waar de buiten- ïandsche handel aan Nederland zgn eigen karakter gaf en ook In de toekomst voor onze volkshuishouding van beslis sende beteekenis zal zgn, moet de in- en uitvoer dus ook in het centrum van de herstel- politiek staan. Het zal wel nauwelijks meer kunnen worden ontkend, dat niet iedere invoer verantwoord is, dat niet iedere uitvoer zonder meer een nationaal be lang is en dat niet eens stimu leering van elke productie ge- wenscht is. Een economisch herstel op lange zicht is al leen dan reëel, indien men thans den moed heeft de bin- jienlandsehe verzorging op een Jaag niveau te houden ten- pinde daardoor den uitvoer van goederen en diensten te kun. nen opvoeren, waarmede de weg voor de financiering van den invoer wordt gebaand. Het allerbeste, dat wjj kunnen voortbrengen, moet veelal aan het buitenland worden afge staan. Indien in de nabije toe komst de consumptie op het bestaande niveau niet zou worden gehandhaafd, maar zou Worder^uitgebreid, waaruit op pervlakkig een zekere wel vaart zou blijken, zou dit in feite niet anders zijn dan schijnwelvaart, welke een di recte verarming beteekent, het herstel vertraagt, op den duur Eelfs een terugval onvermijde. 5Ök met zich brengt. Voor den invoer beteekent idit, dat deze voor een belang rijk deel moet worden gericht op de Ned. exportindustrie en wel in het bijzonder op die bedrijfstakken, welke voor de betalingsbalans het voordee. ligst zijn (deviezenopbrengst), zoo min mogelijk energie ver bruiken, de werkgelegenheid bevorderen en het grondstof- fenvraagstuk kunnen oplossen. ONZE INVOER. de bevrijding zijn Sinds handelsverdragen afgesloten Camera voor het laatst in den ring. Primo Camera de Ita. liaanscht ex-wereldkam pioen boksen, zal nog eenmaal in den ring ko men om een gevecht te leveren in Amerika tegen Buddy Baer, den broer van Max Beer, die hem in 1934 zijn titel ontnam Camera verklaart, dat, afgezien van den uitslag, dit zijn laatste gevecht zal zijn om nog eenmaal een bedrag bij elkaar te boksen, waarmede hg in New York een bar of nachtclub wil beginnen. Nederiandsche pioniers naar Zuid-Afrika. De kleine kustvaarder „Spnngbok" is na een avon tuurlijke reis van 7000 mgl be houden Durban binnengeloo- pen. Het schip had Rotterdam op 13 Febr. verlaten, en de reis heeft dus dertien weken geduurd. Het schip was „be mand" door twee Nederiand sche gezinnen, die tijdens bezetting het plan hadden op- fevat, zich na den oorlog als e oude Nederl. pioniers, Zuid-Afrika te vestigen. Na de bevrijding charterden Zij het schip, de maanden voor den uitreis werden door ge bracht met de voorbereidingen voor een tocht, waarbij ieder lid der beide gezinnen éen be paalde taak kreeg toebeddld. Het jongste lid van de be manning is een meisje van tien jaar, dat zich bezig heeft gehouden met hulp bjj het schoon houden van het schip. Een gedeelte der bemanning zal zich r.u bezig houden me den handel, terwijl de anderen zullen trachten immigratiepa pieren te verkrijgen. VERNIEUWING VAN HET HOOGER ONDERWIJS. Staatscommissie ingesteld. Bij K. B. is ingesteld ee staatscommissie, welke tc taaie heeft aan den minister van Onderwys, Kunsten Wetenschappen rapport uit te brengen inzake een vernieu wing van het Hooger Onder wijs aan de NederlanAiche unl. versiteiten en hoogescholen Tot leden van de commissie zgn benoemd 71 personen, pro fessoren, doctoren, juristen en anderen. Tot voorzitter werd benoemd mr. H. J. Reinink. te 's-Gravenhage, en tot secreta resse mevrouw mr. M KochKijlstra. ONZE ALLERBESTE PRODUCTEN MOETEN AAN HET BUITENLAND WORDEN AFGESTAAN. Invoer over 1 Q4fi nnof met Frankrijk, Zwitserland, UVer iy*° nü& Zweden, Noorwegen, Tsjecho- Slowakrje, Denemarken en Portugal. Deze houden in, wan neer men de verdragen her leidt tot het kalenderjaar 1946, een invoer voor een waarde van 600 millioen gulden. Met verschillende landen, waarmede nog geen handels verdragen zijn afgesloten, zoo als Engeland, Canada en de Ver. Staten, zijn voor 1946 aan de hand van de beschik bare deviezen invoerramingen gemaakt resp. bedragende 66 millioen pond, 75 millioen Ca- nadeesche dollars en 376 mil lioen U.S.A.-dollars. In totaal mag de verwachte invoer uit alle bovengenoemde landen worden gesteld op rond 1800 millioen gulden. België is nog -niet in deze ljjst opgenomen, omdat thans terzake onder handelingen worden gevoerd. Vast staat wel, dat België een belangrijke bijdrage zal leve ren aan onzen invoer, welke op enkele honderden millipenen julden mag worden geschat. 3uiten beschouwing zijn nog gebleven Zuid-Amerika, Rus and, de Balkanstaten, Italië, Spanje en het Verre Oosten. De vraag is gerechtigd of reeds in den loop van dit jaar met deze landen een handels verdrag zal worden afgesloten. Het lijkt verantwoord hier niet. temin met een paar honderd millioen gulden rekening te houden. Voor zoover thans glo baal kan worden berekend, vordert de totale invoer een bedrag van ruim 2.3 milliard gulden bedraagt. DE EXPORT. De uitvoer naar de landen, waarmede een handelsverdrag is gesloten, bedraagt echter al leen voor '46 nog geen 400 mil lioen gulden. De belangrijkste landen hiervan zijn Frankrijk, Zweden en Zwitserland voor resp. 140, 70 en 35 millioen gulden. Direct valt in het oog het jroote verschil, dat tusschen n- en uitvoer bestaat Nog treffender is dit ten aanzien van de landen, waarmede nog geen handelsverdrag is afge sloten waarbij ik speciaal denk aan de Ver. Staten, En geland en Canada, waar, ge- jk mag worden verwacht, onze uitvoer zeer ver zal ach- terblijven bij den invoer. In April van dit jaar bedroeg de raming van den uitvoer van industrieproducten voor het jaar 1946 ruim 540 millioen gulden, terwijl voor den agra- rischen sector onder sterk voorbehoud een uitvoer moge lijk lijkt van 206 millioen gul den. Het is echter de vraag of deze exportbed ragen in 1946 worden gehaald. Nog steeds vormt de lage energievoorzie ning een van de ernstigste be letselen voor het bereiken van een verhoogde productie en derhalve van een bevredigen der beeld van den export. In enkele gevallen liep zelfs de productie terug of konden be paalde industrietakken, welke voor den export van de groot ste beteekenis zijn, hun produc tie in afwijking van de be staande plannen niet aanvan gen. Toch kan hierin een ze- cere vooruitgang worden ver wacht, mits geen onvoorziene omstandigheden optreden. En deze stijging is noodlg. Met a- lemiddelen zal de export moe ten worden bevorderd. Dit jaar is voor Nederland van de grootste beteekenis. Slaagt het bedrijfsleven er in met zijn producten een be langrijk© plaats op de wereld markt te veroveren, dan zijn de grondslagen gelegd voor de toekomstige ontwikkeling van onzen export en daarmede van onze welvaart. Vreemd Russisch bericht. FASCISTEN GROEPEN ZOUDEN IN ZUID-HOLLAND ACTIEF ZIJN. Het Russische persbureau Tas verspreid via Radio Mos kou een bericht van zijn Haagschen correspondent, waarin deze meldt, dat in Z- Holland duizenden gewapende fascisten rondtrekken en dat de organisatie der Lands knechten met steun van Rot ter damschë gToo tindus trien weer actief is. Eiken dag worden nieuwe groepen fas cisten uit de kampen vrijge laten. Eerste Kamer keurt grondwetswijziging goed. De eerste* Kamer heeft, na dat in de middag- en avond zitting uitvoerig was gedis cussieerd, Dinsdagavond het ontwerp inzake de wijziging van de zgn. veranderingsbepa lingen In de Grondwet met 24 tegen 20 stemmen aangeno men. Het voorstel inzake de voor zieningen bij een eventueele ontbinding 'der voorloopige Staten Generaal en de alsdan te houden verkiezingen werd met 34 tegen 9 stemmen aan genomen. Het voorstel inzake de ver andering van art. 192 van de Grondwet betreffende de uit zendingen van dienstplichtigen naar Indië werd met 34 tegen 8 stemmen aangenomen. Uitspraken in de Unilever-affaire. De economische politierech ter te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak te gen de voornaamste verdach ten in de Unilever-affaire. De directeur van de Unilever-ver- koop centrale, A. v. d. P. werd veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf, de adjunct-directeur W. F. C. D. en J. A. C. K. beiden tot 9 maanden en A. L. tot 8 maan. den, de chef-inspecteur H, F. ten H. tot 4 maanden en de chef-inspecteur H. tot 6 maan. den gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief. Al deze straffen zijn conform de eisch, behalve die tegen den dlrec. teur, tegen wien 1 laar en 4 maanden was geëischt. Paard trapt op landmijn. Gisterochtend trapte op Het Eiland te Vlis singen een paard op een landman Een van de achterbeenen was zoo zwaar gewond, dat het dier moest worden afge maakt. NIEUWE BEPERKING VAN DE VARKENSTEELT. De varkensteelt in Nederland zal wederom worden beperkt en wel in verband met"t tekort aan graan. Zij zal vermoedelijk alleen worden toegestaan op lichte gronden en verboden worden op groote akkerbouw- en weidebedrijven. Nieuwe voorstellen van Byrnes. Byrnes stelde tijdens de zit ting van Dinsdagavond voor de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferentie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roepen. De conferentie zal Woensdag over dit voorstel beslissen. Ten aan zien van de punten Vvan het Italiaansche vredesverdrag is geen beslissing genomen. PRIJZEN IN BELGIË MET 10 OMLAAG. In België zullen over 14 dagen alle prijzen met 10 pet. worden verlaagd. De loonen worden echter niet verlaagd OVERVALLEN IN DUITSCHLAND. In het Roergebied en het Rijnland neemt het aantal overvallen op voedseltreinen etc. hand over hand toe. In het Roergebied werd dezer dagen een trein tot staan gebracht door een menigte van meer dan 1000 personen. Een loterij in Oostburg. Wederopbouw en sigaretten Een aannemer uit Souburg, die zoowel arbeiders van Wal cheren zelf als van buiten Walcheren in dienst heeft, wijst erop, dat hij voor laast- genoemden iedere week twee pakjes sigaretten bij het Ned Roode Kruis kan ophalen, terwijl de arbeiders van Wal cheren niets ontvangen. Be doelde aannemers noemt dit ongezond, omdat beide groepen evenveel presteeren en geeft uiting aan de hoop, dat in deze situatie verandering zal ko men. Afgevaardigden Synode Geref. Kerken. De classis Walcheren be noemde tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode der Geref. Kerken, de predi kanten: dr. N. J. Hommes en ds. A. Koning, primi; ds. M. Vreugdenhil en ds. J. E. Vis ser, secundi; de ouderlingen P. Boon, St. Laurens; E. Tan- fe, O.- en W. Souburg, primi; Geschiere, Grijpskerke; J. J. Laernoes, secundi, Vlissin gen. I Anamieten eischen het volle pond. Tusschen Frankrijk en Indo- China zijn bij de uitvoering van de onlangs gesloten over eenkomst, waarbij de Fransche regeering de zelfstandigheid van de republiek Viet-Vain erkende, moeilijkheden gere zen, Öe Anamieten eischen ook zelfstandigheid op het gebied der buitenlandsche politiek en wenschen de positie van den Hoogen Commissaris ongeveer gelijk te stellen met die van gezant, dus zonder eenige be- 3 t uursbevoegdheid. Men vreest, dat de Etna (Sicilië) wederom tot een uit barsting zal geraken. Er wor den onderaardsche ontploffin gen genoteerd. BUSDIENST OOSTBURG— WATERLANDKERKJE— UZENDIJKE. Met ingang van 23 Mei 1946 zal er een busdienst geopend worden. De bus zal van IJzen- dijke via Waterlandkerkje naar Oostburg loopen. De dienstregeling zal nader be kend worden gemaakt. BESTRIJDING VAN SCABIES In verband met het nog steeds voorkomen van scabiës is door de afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Ned. Roo de Kruis een team te werk ge steld. dat de bestrijding zoo veel mogelijk aan huis zal ver richten. Een ieder, die last heeft van jeuk wordt ten sterk ste aangeraden zich thans door het team te laten behandelen, daar het de laatste maal is, dat een dergelijk team hier werk zaam zal zijn. Let dus op de bekendmakin gen in Uw gemeente. EXTRA VOEDING. Op bon D 301 en E 301 van de bonkaart Extra 300 (D.K. 225) wordt door het Roode Kruis in Wêst-Zeeuwsch-Vlaan. deren 3 blikjes gecond. melk, 3 blikjes babyfood en 1 bus deztrimaltose gratis verstrekt. De uitgifte wordt in iedere jlaats bekend gemaakt. Steunt het werk van het Roode Kruils Oostburg VERGADERING N.O.V, (AFD. W. Z. VL.). Zaterdag j.l. hebben leden van het N.O.V. (Nederiandsche Onderwijzersvereniging) ver gaderd in een zaal van den heer De Vuyst te Oostburg. De heer Lozanne, "hoofd der O. L. school te Oostburg werd als afgevaardigde gekozen voor de nog te houden algemeene vergadering van het N.O.V. te Amsterdam. Göbbels heeft niet vergeefs geleefd De Nazi-geert overheerscht nog In Duitschland. Bloemlezing uit de Dultsche pers. Een speciale verslaggever van het A.N.P. heeft een reis door Duitschland gemaakt en daarbij geen gunstige erva ringen opgedaan. Nog alt\jd, zoo schrijft hij, moeten wij hier den eersten man tegenkomen, die niet scheldt op het voormalige na zi-regiem, en nog altgd moe ten we hier van dag tot dag constatecren hoe diep de nazi geest in de harten der Duit- schers geworteld is. Laten we nu eens niet zelf de harde feiten constateeren, die na een jaar van strijd tegen de res ten van het nazi-dom nog duidelijk zgn, doch laten we daarover de Duitschers zelf aan het woord laten, die zoo veel beter d^..k de buitenlan ders in hun eigen kringen ge legenheid hebben om de volks- me.ening te peilen. Daar if nu de „Miinchener Neue Zei- tung", het grootste blad der Amerikaansche zóne, die zich teweer gaat stellen tegen de „beroepsklagers", die door de straten van de Duitsche ste den en dorpen trekken om de. faitisme en wrok te zaaien en de schuld voor de steeds dui- delgker wordende gevolgen der Duitsche nederlaag op de be zetters af te wentelen. Hoe de vrede er uit gezien zou hebben van hen, die de uitroeiing van geheele volke ren geproclameerd hebben en een paar millioen moorden ge decreteerd hebben, daarover spreekt men in het geheel niet, aldus de schrgver van een lang artikel in dit blad. „In Duitschland gaan thans vele menschen rond, die niet anders zijn dan hetzers der vertwijfeling en bewust of onbewust nog een laatste on geschreven programmapunt der nazis vervullen de chaos propagandistisch uit te buiten". BRUINE HORDEN. Hetzelfde artikel zegt ook, dat dreigingen van de soort als „Als de Amerikanen maar eens weg zijn" van de eene straathoek naar de andere ge colporteerd worden, terwijl iedere vrienschapsbetuiging der bezetters tegenover de be volking zoodanig wordt uitge legd, dat zg erop gericht is d; Duitschers tot bondgenoo- ten te maken in den komenden oorlog der drie grooten onder ling. Er z(jn nog altijd „bruine horden", die het land rond trekken en tegen grafzerken en monumenten te keer gaan als beeldenstormers. Tallooze boeren houden, on danks de levensmiddelennood hun voorraden achter. Profes, soren, die Hitler-methoden aanbevolen hebben, zitten nog achter katheders. De nieuwe Beiersche zuiverings wetten dreigpn hun effect te missen door' stille saootage eener be volking, die nog niet met de nazi's breken wil. Een Beier sche koningspartg, wier troon pretendent SA-parades heeft Een rechtschapen N.S.B.- ster. Zijn gedachten strafbaar? (Zitting van 14 Mei). Gedurende een zeer langdu rig verhoor trachtte het Tri bunaal zich een beeld te vor men van de beweegredenen, die er toe hadden geleid, dat Henriëtte E. A. Velthuis, lee- rares aan de H.B.S, te Mid delburg, wonende te Oostka- pelle, zich bg de N.S.B, had aangesloten en van haar gees telijke houding tgdens de be zetting, daar z(j overigens als zeer rechtschapen bekend stond, wat o.a. bleek uit de getuigenverklaringen van dr. K. Kooiman, wnd. directeur van de R.H.B.S. te Middelburg en den heer J. K. Everaars, thans burgemeester van Groe- de en Nieuwvliet. Zij was reeds voor den oorlog pro-Duitsch uit economische motieven. Haar omgang met Duitschers was slechts zeer ten deele vriendschappelgk geweest. Haar verd. mr. A. H. Kui pers was van meening, dat men een bes. niet terecht kan laten staan voor een foutieve gedachtengang, maar slechts voor verkeerde daden, bracht tijdens zijn requisitoir een scherpe critiek uit op de wijze, waarop de berechting van de politieke delinquenten, vooral van het gehalte als beschuldigde, thans geschiedt. Pleiter verklaarde tijdens zijn uiteenzetting, die verscheidene malen tot een woordenwisse ling met het Tribunaal aan leiding gaf, dat de berech ting van een verkeerde ge- dachtengang zonder meer, de vrgheid van geweten, die altijd de eer van Nederland is ge weest, ernstig aantast. Hij vroeg voor besch. geen verdere strafmaatregelen. KLEINE ZAKEN. Voorts had zich te verant woorden de slagersknecht Ger. rit van de Kaay uit Souburg, die lid van de N.S.B., van het N.A.F, en de N.V.F. was ge weest, maar volgens eigen verklaring een N.S.B.-er was, waar mee te praten viel. Ook was hij het Kon. Huis toege daan. Naast een portret van Hitier hing bgv. een portret van de Koningin. Krijn Willemse, landbouwer te St. Laurens, had vriend schappelijk met Duitschers omgegaan en toen een En- gelsch vliegtuig werd neerge schoten gezegd: „Daar gaat weer zoom smeerlap De ver dediger mr. Kuipers maakte er aanmerking op dat het Tri bunaal afgaat op onbeëedigde getuigenverklaringen, wat een heftige woordenwisseling met het Tribunaal tot gevolg had. Ten slotte verscheen voor het Tribunaal Willem Louwer- se, zonder beroep, te Souburg, die plaatselijk leider van den Landstand was geweest. Verd. zeide, altijd gedacht te hebben, dat de Landstand een Neder iandsche instelling was. Een zelfde verdediging voer de de brandweerman F. A. Rondel uit Vlissingen, die dienst had gedaan bij de Duit sche brandweer en zeide ge meend te hebben, dat dit een rijksbrandweer was. Zitting van 10 Mei. HIJ KENDE GEEN DUITSCH! P. Jacques le Due, zonder beroep te Middelburg, had zeer vriendschappelijk met D. militairen omgegaan had hun o.a. zgn tafelgerei in bruikleen afgestaan voo een feestavond. De omgang werd ontk,end want besch. kent geen woord Duitsch. Overigens had hij nóóit iets van de Duitschers moeten hebben. Mr. P. C. Adriaanse acht te besch.'s houding tijdens de bezetting niet juist De om- gaqg heeft zich echter be paald uit wat uit de in kwartiering voortvloeide. Dat h(j niet pro-Duitsch was ge weest, was wel gebleken uit het feit, dat hij ook heeft moeten spitten. Hij verzocht geen verdere maatregelen te nemen. EEN VRIEND VAN DE DUITSCHERS. P. Jacobus le Due, boek houder te Middelburg, was lid geweest van den. N.V.D., het N.A.Fen de Ned-Dult- sche Cultuurgemeenschap; meermalen had hij zich zeer pro-Duitsch uitgelaten. Door dat h(j vertrouwelijk met bur gerlijke tn militaire personen der bezettende macht om ging, hoefde hjj zgn radio toestel niet in te leveren. Van eind 1942 af was hg werkzaam geweest op het Amt filr Volkswohlfahrt te Middel burg en ook behulpzaam bg het wegvoeren van Neder- landsch eigendom door de Duitschers. afgenomen, predikt de verdrij. ving van gevluchte Duitschers uit hun land dat hun moet opnemen, dat alles zijn feiten, die door het blad der bezet tingsautoriteiten onverbloemd worden gezegd. Het ergste daarbg is, zoo schrgft men verder, dat al deze hoogst be denkelijke dingen hoegenaamd geen echo in de openbare mee ningen gevonden hebben. Een leeraar, die een brief aan de redactie van het blad schreef, kon Russen, Polen en Tsje chen niet anders zien dan als ..gesindel", waarmee Duitsch land niet tezamen in de orga nisatie der Vereenigde Vol ken zou kunnen gaan zitten. De Beiersche minister-presi dent, dr. Hoegner, een gema tigd socialist, deelde dezer da gen mede, dat de ondergedo ken nazi's hem nog lederen dag minstens één dreigbrief sturen. GROOTE ONVERSCHILLIGHEID. In het land Wuert Emberg Baden, waar de doorwerking der nazi-besmetting misschien t bet wordt gekarakteriseerd door het feit, dat slechts de helft der kiezers aan de laat ste verkiezing deelnam, schgnt de onverschilligheid waarmede bevolking staat tegenover maatregelen, waarmee de bezetting het leven weer normale banen wil leiden, zoo ernstig te zgn, dat vrgwel de geheele pers van het land een campagne tegen de vroegere nazi's heeft geopend. Toen in 117 dorpen een Paaschinzame- ling werd gehouden voor kin deren, die nog nooit een ei hadden ge?ien, gaven slechts 17 dorpen een bijdrage. Volgens de in het aerde land der U.S.-zóne verschgnende Frankfurter Rundschau, „spookt de mensch-vgandige aanmatiging van het rassisme nog altgd in de hoofden van vele landgenooten" en houden de „bastions van Pruissich bureaucratie, junkerdom en in dustriekapitaal" nog altijd stand. Ziedaar het geestelgk uiter- Igk van Duitscniand, een jaar na de bezetting en gezien door Duitschers zelf. Het kostte ons geen moeite een kleine bloem, lezing samen te stellen. Wy behoefden er slechts de kran ten van een enkelen dag voor door te nemen. Duitschers vieren nog altijd feest. VREEMDE DINGEN IN HET KAMP VAN HOEK VAN HOLLAND. In een intemeeringskamp te Hoek van Holland, waar nog enkele officieren en mindere manschappen van de Kriegs- marine verblgf houden voor het. opruimen van mijnen zgn zeer opzienbarende toestanden aan het licht gekomen, aldus lezen wij in „De Gooi- en Eemlan der". Het bleek n.1., dat Duit sche officieren met of zonder voorkennis van den kampcom mandant per auto geregeld tochten naar Den Haag en Rotterdam maken voor het be- zoeken van vrouwelijke rela ties; Ook de Duitsche soldaten ontvangen regelmatig vrouwe lijk bezoek uit Rotterdam, die door een geheimen ingang wor. den binnengesmokkeld. Onlangs heeft men er 65 vrouwen aangetroffen. die braaf met haar „Mofjes" in de bunkers aan het feestvieren waren. Het wordt hoog tijd, dat hie: ingrijpende maatregelen wor den getroffen. Het spreekt vanzelf dat er in een gemeente als Oostburg nog een groot gebrek is aan instellingen of inrichtingen ten bate van het algemeen belang. Wanneer men nu het tempo van den wederopbouw gade slaat, zal het ieder duidelijk zijn, dat de totstandkoming van dergelijke instellingen nog vele jaren zal duren. Wg den ken bijv. aan een fröbelschool- tje, waar in Oostburg dringend behoefte aan is. Om nu toch tot de totstandkoming daar van te geraken heeft het ge meentebestuur 't initiatief ge nomen om daarvoor een lote- rg te houden, waarvan de pre zen grootendeels zullen be staan uit huishoudelijke arti kelen, huisgereedschap e.d. De prijs der loten zal zeer laag worden gesteld, nl. 0.25, zoodat een ieder kan meehel pen. Zaterdag a.s., 's avonds 7 uur, zal in "n zaal van café De Vuijst, met den verkoop der lot;en worden begonnen en aangezien het hier een loterij betreft voor het algemeen be lang van de gemeente zal deze glansrijk slagen. Axel VOETBALLEZING. Voor de Scheidsrechtersver- eehiging Oostelijk-Zeeuwsch. Vlaanderen, voetbalvereenigin- gen e.a. belangstellende heeft Dinsdagavond Ir. A. van Em- menes uit Den Haag in „Het Centrum" te Axel een lezing gehouden over voetbalkwesties. Deze leerzame causerie, vol va riatie, had een aandachtig ge hoor van de in grooten getale opgekomen sportliefhebbers. Na afloop werd den heer Van Emmenes een geschenk aange boden, nl. een fraai bewerkt presenteerblad, met het Zeeuw- sche en Axelsche wapen. Middelburg DE HEER J. SCHOUTEN SPRAK TE MIDDELBURG. Onder den titel: „Niet men schen, maar beginselen be- heerschen de wereld", hield de heer J. Schouten, Anti-Revo- lutionnair kamercandidaat, voor de overvolle Noorderkerk te Middelburg een verkiezings rede. De geweldige verschuivingen op politiek en sociaal gebied, die thans overal plaats hebben, moet men niet zien als een poging om den vrede te be vestigen; het gaat om de vraag welke geest in het Europee»- sche volksleven zal dominee- ren. In ons land achten vele menschen naast de Prot. Unie en de Partg van de Vrgheid, die in wezen een voortzetting van de oude liberale staats partij is, de Partg van den Arbeid typeerend voor dezen tgd. Ook de P. v. d. A. is ech ter niets nieuws, doch voor hands alleen een voortzetting van de oude S.D.A.P. Spr. ging voorts in op de eigen aardige figuur, dat een niet- socialistiscn land een socialis tisch kabinet heeft. Als fac toren, die leiden tot de huidi ge revolutie in principieelen zin, zag spr. de Russische overwinning en het opleven van het humanisme! Spr. maakte in aansluiting hierop onderscheid tusschen revolutie en reformatie, waar van het laatste door het be ginsel beheerscht wordt, het eerste door den mensch. Het gezag in Indië heeft de roeping, de bevolking zoo te leiden, dat de voorwaarden ge schapen worden om geleidelijk tot zelfbestuur te komen. In dië kan het Nederiandsche ge niet ontberen, ook om het belang van Indië zelf. Ten slotte merkte spr. op, dat de A.R. wordt uitgemaakt voor de partij van de reactie. Inderdaad verzet zg zich te gen geleide economie en socia lisatie, maar hier tegenover zet zij iets positiefs; de vrije or ganisatie, op de grondslagen van het Christ, beginsel, tot een bedrijfsorganisatie ondei toezicht en contróle der over heid. „JOHANNES PASSION." De Kon. Zangver. „Tot Oefe ning en Ontspanning" geefl a.s. Dinsdagavond in de Oost- kerk te Middelburg een uit voering van Bach's „Johannes Passion". Medewerking hier aan wordt verleend door het orkest van de Ver. voor In- strumentale Muziek', enkele Haagsche musici en als solis ten de dames To v. d. Sluys (sopraan) en Jo v. d. Meent- Walter (alt) en de heeren Jar. Schipper (tenor)), Willem Ra velli (bas) en Jan Duiveman (bariton). Aangezien zoowel de zang- vereeniging als het orkest de zen winter eenige zeer goede uitvoeringen gaven (o.m. het Requiem van Cherubini en „Noël" van CamlUe Saint Saens mag deze uivoering met belangstelling tegemoet gezien worden. Vlissingen. PARTIJ VAN DEN ARBEID. Dinsdagavond hield de Partij van den Arbeid in de Schelde- hal te Vlissingen een laatste verkiezinsgvergadering met als sprekers de heeren C. Ouwehand en L. P. van Oor schot. De heer Ouwehand wees er in verband met de aanvallen op de P. v. d. A. op. dat het inderdaad toch niet de slecht ste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Vervolgens besprak de heer Ouwehand den laster aan het adrea van Vor- rink en betoogde hij, dat hef onwaar is, dat de partij de Christelgke levensopvatting uit het staatsbestel zou willen weren. Ook de bewering, dat socialistische ministers hun positie misbruiken voor pro paganda, achtte spr. onjuist. £n dit verband herinnerde hfl aan het optreden van dr. Abr. Kuyper en dr. Colgn. Ook is het niet juist, dat de P. v. d. A. het geheele bedrijfsleven aan den staat zou willen trek ken, zoo min als het waar is, dat zij naar den dictatuur van enkelen over velen streeft, ge>- iijk de Partij van de Vrijheid oeweert. Ten slotte verklaarde spr. geen vrees te koesteren, dat „Jan Pet" de party zal aanbevelen, omdat het juist de S.D.A.P. is geweest, die van den arbeider een reëel denkend mensch heeft gemaakt, die weet te strijden voor zgn poli tiek en sociaal recht. De heer Van Oorschot gaf vervolgens een overzicht van ontwikkeling van arbeiders- en arbeidstoestanden, waarbg ng wees op de noodzakelgk- neid het productieproces te richten naar de behoeften van de gemeenschap. Het vrge spel der maatschappelijke Krachten heeft in het verleden cot crisis en oorlog geleid en door planmatige prpductie moet daaraan een einde wor den gemaakt. In gebondenheid ligt de voorwaarde voor een werkehjke vrgheid. Ten -lotte werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarna deze drukbe zochte bijeenkomst met een enkel opwekkend woord werd gesloten. TIENJARIG BESTAAN VAN DE EJLB.O. Naar wij vernemen her denkt de afd. Vlissingen van de Ned. Ver. „Eerste Hulp bg Ongelukken" op Zaterdag a.s. naar tienjarig bestaan. Vele moeilgkheden heeft de afd. in deze tien jaren moeten overwinnen, doch een sterke, voor haar taak berekende ver- eeniging ls hiervan het resul taat geworden. De herdenkingsmiddag vangt aan om half drie in het Con- positie zal tgdens de receptie waarna om half vier een wed strijd plaats vindt tusschen eerste-hulp-ploegen van di verse vereenigingen. Een ex positie zal tgdens de recepte een indruk geven van het in jebruik zgnae materiaal en het werk der vereeniging in de afgeloopen tien jaren. Esperanto populair in Frankrijk. Het Fransche Gallup- instituut, heeft kort ge leden in Frankrgk het publiek de volgende vraag gesteld: „acht u het wenschelijk, dat het onderricht van een inter nationale taal, zooals Esperanto, verplicht wordt gestéld op ae scho len van alle landen?" 65 van de onder vraagden antwoordde met „ja", 20 met „neen" en 15 geen meening. had .J Volgens 'n Egyptisch blad zal Victor Emmanuel den steun van kening Faroek in roepen ter verkrijging van zijn persoonlijk kapitaal, dat in Engeland geblokkeerd is. Het is echter mogelgk, dat de Italiaansche regeering het ka pitaal opeiaeht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2