PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT FRANCO: IK BEN EEN GOEDE DEMOCRAAT! ZEEUWSCHE SOLDATEN STRIJDEN IN INDIE. De publicatie der verkiezings uitslagen. TOKIO: HET JAPANSCHE NEURENBERG. BELANGRIJK BESLUIT VOOR HET NIEUWE INDIE. Hoofdredacteur O. BalHntlJn (me» redactioneete medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: St'ch- ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vhsalngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. At. L. W. Schoeit. Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VUSSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANl Donderdag 16 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 113 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, os se nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2.— Dureaux_gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londcnsche Kaal 29, tel 2077 en 2924. does: Turfkade 15. tel- 2475. Oostburg Oratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. DE VERWACHTING De inzet, waarom in den ver kiezingsstrijd, die morgen ein- digt. gestreden is, is de politiek van de regeering-Schermer- homDrees. Zegeviert de Party van den Arbeid, en volgt daarna het verwachte samengaan met de R. K. Volkspartij, dan beteekent' dit, dat de tot dusver gevolgde koers zal worden bestendigd, waarbij vermoedelijk van haar zeteltal zal afhangen, in hoe verre deze laatste partij een remmenden invloed zal uit oefenen. Zal bij zulk een uitslag het Nederlandsche volk als geheel gebaat zijn? Prof.Schermerhorn heeft verleden jaar bij zijn ambts aanvaarding een imponeèrend vernieuwingsprogram ontwik keld. Wat er daarna gebeurd is, klopte niet altijd met dit program. Ondanks de voor beeldige toewijding, ondanks de zeer groote krachtsinspanning, welke deze ministers zich ge troostten, was er vaak reden tot critiek. Zelfs de meest enthousiaste bewonderaar van den premier zal zich wel eens verwonderd hebben afge vraagd, hoe bepaalde dingen te rijmen vielen met bovenbe doeld vernieuwingsprogram. Zoo is de regc-ring op wel zeer luchthartige wijze omge sprongen met de constitutio nele rechten van ons volk. Zij is er daardoor mede schuld aan, dat dit volk tot zeer kort voor de verkiezingen in een onmiskenbare politieke onver schilligheid verzonken bleef. De critiek werd aan banden gelegd door een fatale papierrant soenering voor de dagbladen, die ons volk tot het slechtst ge- informeerde van Europa heeft gemaakt. Het financieele be leid der regeering zou in nor male tijden stormen van critiek ontketend hebben, om nog maar te zwijgen van de Indi sche politiek, waarover in het rapport der commissie-van Poll het noodige gezegd is. Dan was er de ambtenarij - en het volkomen mislukken van alles wat ondernomen werd om den zwarten handel te beperken en en een niet onbelangrijk deel van ons volk weer te wennen aan normalen, arbeid. Zuivering en herstel der rechtszekerheid hebben vele malen de pennen in beweging gebracht en zoo is er meer on bevredigends. Daartegenover staan even wel de vele successen, die door dit kabinet werden behaald, de goede resultaten, waarover door de critici uit den aard der zaak minder wordt gezegd. De opvoering der kolenproductie, de geldzuivering (ook al werd daarmede niet bereikt wat ge. hoopt werd), de droogmaking van Walcheren en Wieringer- meer de voedselvoorziening, de liquidatie van het M.G., het succesvolle ingrypen bij ver scheidene ernstige arbeidscon flicten, etc. etc., zijn successen, waarvan men de beteekenis niet onderschatten moet. Uit eindelijk mag men niet verge ten. dat het oordeel van tot oor'deelen bevoegde buitenlan ders over de ontwikkeling in Nederland onverdeeld zeer gunstig luidt en dat dit oordeel gebaseerd is op vergelijkingen met hetgeen elders geschiedt. En als het erop aankomt, willen dan ook weinigen terug naar toestanden, zooals zij voor 1940 waren. Welke partij heeft het woord reactie in haar vaandel geschreven? Geen en kele! Er is alleen verschil in schakéering. Over de grondsla gen van het politiek beleid zijn de meeningsverschillen tus- schen die partijen, die den toon aangeven, veel geringer, dan men op het eerste gezicht wel licht zou denken. Het is goed, dat deze schakeering er is. En dat de standpunten veel gemeenschap pelijks hebben. Want ook aan de oppositie valt, als de uitslag der verkiezingen klopt met de verwachtingen, daardoor een schoone, constructieve taak ten deel. Een al te radicale politiek wordt gevreesd door al de par. tijen die oppositie voerden te gen dit kabinet. En inderdaad radicalisme ligt ons Nederlan ders niet! Daarom is het hopen, dat de stembusstrijd, die thans ten einde loopt, partijverhoudingen zal scheppen, die het mogelijk maken voort te gaan op den weg der vernieuwing, vastbe sloten doch zonder overhaas ting, met tegenover, neen, liefst naast het kabinet een opposi tie. die niet aarzelt om den vinger te leggen op wonde plekken in het regeeringsbe- leid, maar omgekeerd het ac cent niet laat vallen cp het obstructieve element, dat in iedere oppositie aanwezig is, maar op het constructieve. Elke verkiezingsuitslag,, die dit resultaat heeft, kan Neder land slechts tot zegen strek ken. Het wereldgebeuren. „SCHOONE LEON" DOET EEN VOORSTEL. Maar Brussel heeft er geen ooren naar. Van tijd tot tijd giet een dee' van de wereldpers fiolen voi toorn op het hoofd van den dpaanschen dictator en treKker in tal van steden groepen de monstranten met borden, groo te spandoeken en opgestoken vuisten door de straten. De behandeling van de kwestie Spanje in den Veilig heidsraad heeft de Franco-te genstanders echter eenigszins ontnuchterd. Weliswaar heeft de Raad eenstemmig zijn afkeer over het regiem Franco uitgespro ken, maar de V. S. en Enge land bleken vooralsnoe niet van zins op Russisch^ voor stellen in te gaan en die af keer in daden om te zetten De twistvraag was in hoe verre Spanje „de vrede en vei ligheid in gevaar bracht", zoo. als de formule luidt en een actie gerechtvaardigd was. Uiteindelijk is besloten tot de vorming van een commissie van deskundigen om de juist heid van de geuite beschuldi gingen te onderzoeken. Deze commissie heeft gisteren Dr. Giral. eertyds hoogleeraar in de scheikunde, thans hoofd van de rebublikeinsche schaduwre- geering in ballingschap en be langrijkste Spaansche tegen speler van Blanco, uitvoerig gehoord. Dr. Giral heeft een lijvig document van ruim 300 pagina's samengesteld en is er van overtuigd, dat dit „ge schreven requisitoir" tegen Frdnco op afdoende wijze aan toont, dat het Spanje van he den wel degelijk een groot ge vaar voor den wereldvrede op levert. Met bewijsstukken zou wor den aangetoond, hoe in Grana da de artillerie van Franco, te- samen met de Duitsehers on derzoekingen verricht op atoomgebied en verder hoe de Phalanx ondergronds zeer ac tief Is In de Zuld-Amerikaan- sche staten. Om het betoog van Giral te steunen hebben Sow jet-autori teiten gisteren een drietal ge heime documenten gepubli ceerd, die werden gevonuen in Hitler's kanselarij. Hieruit zou blijken, dat een groot aantal Spaansche firma's in werke- in verband met het tei1- dat gedurende de verkie zingspenodc de dagbla den 3 x per week in lubbelen omvang mo gen uitkomen, verschijnt ie Prov. Zeeuwschr Crt. heden met 4 pagi na's. lykheid deel uitmaakten van een Duitsch concern en reeds in 1937 Duitschland in het ge heim het recht gekregen heeft om den Spaanschen delf stof- fenrykdom te onderzoeken Generaal Franco zelf trekt zich van al het rumoer, dat buiten de Spaansche grenzen over zijn regiem is ontstaan uiterlijk weinig aan. In een rede, uitgesproken bij de opening van de Spaansche Cor tes. verklaarde hij evenals Ilit Ier vroeger deed, kort en bon dig, dat er geen politieke pro blemen in Spanje zijn, die een oplossing behoeven. Er zijn zooveel democratieën, aldus Franco, als er landen zijn en Spanje is net zoo goed een echte democratie, zij het organisch en katholiek van karakter, als de formeele er praatzieke democratieën in an dere landen van Europa Zijn houding ten aanzien van Frank rijk beschreef hij als nobel en edelmoedig. Toen de Fransche weerstand ineenzakte heeft Spanje geen gebruik gemaakt van de omstandigheden er nooit heeft Frankrijk zich be zorgd behoeven te maken over de Pyreneeën. Over de uitleve ring van Nazi's en Duitsche agenten, ten aanzien waarvan Engeland sterke pressie uit oefent. zweeg Franco, evenals over de Belgische klacht bij den Veiligheidsraad over het niet uitleveren van den vroege, ren Rexisten-leider Leon De- grelle. Wel heeft „schoone Leon", zooals de Belgische Mussert in sappig Vlaamsch genoemd placht te worden, zelf gespro ken. Hij verklaarde zich zoowaar bereid, zichzelf spontaan aan het Belgische gerecht over te geven. Dit zou inderdaad een ideale oplossing zijn, ware het niet, dat hy tegelijkertijd aan zijn spontaniteit eenige voor waarden verbond In de eerste plaats moest een eerlijk rechts geding gegarandeerd worden, dat volledig door radio en pers verslagen moet worden. Verder wenschte Degrelle in Duitsche uniform en met de decoraties, die hij aan het Oostelijk front had behaald, voor het gerecht te verschijnen. Volgens Belgische bladen is de regeering niet van plan op deze „eischen" in te gaan. Moeilijke strijd óm een door extremisten bezet landhuis. Relaas van een verkenningstocht. Zooals bekend, ondervinden de detachementen van de Kon. Landmacht te Pesing en Gro- gol op Java vrij veei moeiiyk- neden van benden verzetslie den en toen uit ontvangen be richten bleek, dat de haard van deze moeilijkheden het landhuis „TjengKarengwas, vVesteiyk van Pesing gelegen,' zou Zaterdag op 27 April een verkenning plaats vinaen naar dit landhuis van welk men waardevolle gegevens ver wachtte. 1 Uit diverse inlichtingen bleek dat een verkenningspa-- trouille waarschy'nlyk op ern- stigen tegenstand zou stuiten, zoodat met een sterkere macht werd uitgerukt, opdat de pa trouille zich met succes zou kunnen beveiligen. Vier secties rukten langs den weg West waarts, aan iedere zrjde be veiligd door twee secties in het terrein, terwijl maatrege len werden genomen om zoo noodig het landhuis in te slui ten. VER S PERK LN GEN Op den weg voorspelde een aantal versperringen, bestaan de uit boomstammen, valkuilen en aarden wallen niet veel goeds. Reeds vrij spoedig werd de troep dan ook bestookt door „snipers", die zich echter te rugtrokken. klaarblijkelijk naar de omgeving van het landhuis zelf. Op het punt, waar de oprij laan van het landhuis op den Tangerangschen weg uitkomt, bevindt zich een gebouw, dat door de extremisten aanzien lijk was versterkt; hier werd later een radio buitgemaakt, benevens een telefoon, een aan tal schrijfmachines en vele be langrijke papieren, o.a. Ja- pansch propagandamateriaal en materiaal van godsdienstig- Mohammedaanscnen aard. Klaarblijkelijk wenscheen de bendeleden een „Heiligen oor log" te voeren. Uit dit fort je werden de Zeeuwsche jongens behoorlijk onder vuur geno men, doch ook deze extremis ten moesten zich, zonder ver liezen te hebben veroorzaakt terugtrekken. DE STRIJD OM HET LANDHUIS. Onder vuur van „snipers" die zich in de omliggende padi velden bevonden, of zich in ooomen haaaen genesteld, were opgerukt, de oprijlaan naar het landhuis in. Ongeveer hondero meter vóór de noofdpoort be vinden zien twee. Halfcirkel vormige aarden versterkingen, die niet bezet bleken door ver zetslieden. Men rukte verder op tot de voorste sectie zich enkele meters vóór de hoofd poort bevond, toen piotseüng een regen van lood neerdaalde op de aankomende troepen, xvlaarblykelyk was men in een hinderlaag terecht gekomen ,n met een mitrailleur poogden le extremisten den opmarsch van onze mannen te stoppen. Oogenblikkelijk werd een sein tje naar achteren gegeven om de „scoutcar", in dit geval een jeep, waarop een zware mi trailleur gemonteerd was. Deze „scout-car" stoof al vurend vooruit, doch by het bestoken van de hinderlaag werd een vuurstoring ondervonden, die wel spoedig opgelost was, maar waarbij zoowel de schutter als de bestuurder van de jeep uit het voertuig geschoten wer den. De schutter bleek ernstig gewond, de bestuurder slechts licht. Bovendien ondervond een zeer groote zeldzaamheid een mortier, dat de hinder laag onder vuur moest nemen een vuurstoring. waarop ook de mortierschutter door een schot in de longen ernstig ge wond werd. Deze gewonden te bereiken, leek een onmogelijkheid. De oprijlaan, welke over een dijkje voerde, lag onder zwaar vuur. Bovendien waren van de voor ste sectie zes gewonden en één doode gevallen. Eerst later, toen men met mortieren het landhuis en de hinderlaag on der handen genomen had en kapitein Fassaert, die zich bij deze voorste sectie bevond, er in slaagde tot enkele meters van de extremistische mitrail leurstelling door te dringen, waarop hij met een geweer de bezetting man voor man bui ten gevecht kon stellen, geluk, te het de zes gewonden, waar onder één officier en drie zwaar Morgen, Vrijdagavond, zal de publicatie der verkie zingsuitslagen in de voornaamste plaatsen van Zeeland niet door elk der Zeeuwsche dagbladen afzonderlijk geschieden, maar namens de 'geheele Zeeuwsche pers. Alle bladen verklaarden zich tot deze samenwerking spontaan bereid, omdat het daardoor mogelijk wordt de belangrijkste uitslagen snel en doeltreffend publiek te maken. In Middelburg en Vllssingen zal de bulletineerlng geschieden voor de bureaux van de „Prov. Zeeuwsche Gourant", resp. aan de Londensche Kaal en de Wal straat. De eerste uitslagen zullen omstreeks 6 uur 1 bekend worden. Dan volgen die' van de voornaamste plaatsen, in Zeeland, dar de groote steden,^de kies kringen en tenslotte den totaal-uitslag. Muziek zal zoowel in Middelburg als in Vlissingen den tijd van wachten tusschen de verschillende publi caties korten, terwijl regelmatig detailuitslagen zul len worden omgeroepen. In Goes zal worden gebulletineerd voor de bureaux Van het „Zeeuwsch Dagblad" en „De Vrije Stemmen", in Terneuzen voor het bureau van „De Vrije Zeeuw", terwijl de uitslagen worden gepubliceerd bij café-res taurant „De Vuyst" te Oost burg. In Oost-Zeeuwsch Vlaanderen verzorgt „De Stem" de publicatie. BINNENKORT BEGINT DE BERECHTING VAN DE JAPANSCHE OORLOGSMISDADIGERS. handelt de Ned. aanklacht 'voornamelijk over de politieke agitatie van Japan in Ned.- Indië. Eén der redenen voor het bezoek aan Batavia is dan ook het verzamelen van gege vens betreffende Japan's polL tieke werkzaamheid tijdens de bezetting. Op de vraag, of in den aanklacht cok wordt ge wezen op het feit, dat Japan na zijn capitulatie deze poli tieke activiteit in Ned.-Indië heeft voortgezet, verzekerde mr. Borgerhoff Mulder, dat dit wel zal geschieden. Binnenkort zal de lijst van de voornaamste oorlogsmisda digers, die zich vcor net Hof zullen moeten verantwoorden, worden bekend gemaakt. Als hun verdedigers treden Ame- rikaansehe en Japansche rechtsgeleerden op, die hier voor een vastgesteld salaris zullen ontvangen. De heer Borgerhoff Mulder- werd gevraagd of naar zijn meening de door Nederland ingediende claim nog eenige kansen vcor honoreering heeft. Hij bleek ten aanzien hiervan niet optimistisch gestemd. Ja pan zelf bezit weinig, wat voor herstelbetalingen in aan merking zou kunnen komen, zooals steenkool, petroleum, yzerertsen of zelfs maar land bouwgewassen. De fabrieks- installaties zijn grootendeels verwoest, de eens zco belang rijke koopvaardijvloot der Ja panners is in den oorlog vrij wel verloren gegaan. Ook Nederland klaagt aan. Voor het verzamelen van gegevens ter staving van de Ned. aanklacht tegen Japan vertoeft, momenteel mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, de Ned. openbare aanklager bij het internationale gerechtshof vcor oorlogsmisdaden te .Po- kio, in Batavia. Naar mr. Borgerhoff MuL der aan een vertegenwoordiger van Aneta mededeelde, zullen de zittingen van dit Hofwaar- schynlyk niet voor 1 Juni a.s, aanvangen en men verwacht, dat zy zeker een half jaar in beslag zullen nemen. Elf lan den dienden een aanklacht in, nl. de Ver. Staten, China, Rusland. Engeland, Australië, Nederland, Britsch-Indië, de Philippynen, Nieuw-Zeeland, Canada en Frankrijk. Neder land zal tevens de belangen van Portugal behartigen. De zittingen zuilen gehouden worden in een der grootste gebouwen van Tckio, het de partement van oorlog. DE POLITIEKE AGITATIE VAN JAPAN. Naast het belangrijke punt betreffende de slechte behande ling van onze krijgsgevange nen en burgergein terneerden, Soekarno en Sjarifoeddin willén kapitalisme en imperialisme vernietigen. Moeten Japanners het iJTBWS-S Zeeuwen in Indië. Van de afd. Voorlich ting van den Generalen Staf ontvingen wy een verslag van een gevecht van n-14 R.I., 't Zeeuw sche bataljon, dat op het oogenblik in Indië dienst doet. Aangezien er onder onze lezers ongetwij feld velen zullen zyn, die in de belevenissen van de Zeeuwsche mannen be lang stellen, ruimen wij hiervoor gaarne een plaats in. gewonden, af te voeren. Nadat de reserve was aan getrokken, werd het landhuis stormenderhand genomen. Den geheelen dag echter had men druk werk om met „snipers" af te rekenen, die uit het om liggende terrein vuur bleven afgeven. Het lag niet in de bedoeling Tjengkareng blyvend te bezet ten. Tegen vier uur in den na middag werden onze troepen teruggenomen onder medene ming van zeer veel waardevol materiaal en een aantal gevan genen. Deze gevangenen bleken deel uit te maken van de P. T. (Polisi Tentara) een po litioneel onderdeel van de T. R. I Voorts bleek uit het bericht nog dat een 32-tal extremisten bij deze actie gedood werden, terwijl een aantal nog werd vermast. Zondagmorgen had met groote plechtigheid op net mi litaire kerkhof by Tjililltan de teraardebestelling van den ge sneuvelden Zeeuwschen jongen plaats. OVERGANGSTIJDPERK. Na de in materieel opzicht grootendeels gunstige oorlogs jaren is thans in Suriname een overgangstijdperk aangebro ken. waarin het land zich aan de gewijzigde economische om standigheden zal moeten aan passen. Met aanwending van alle beschikbare middelen wordt de- moeilijke taak thans ter hand genomen, met het ver blijdend gevolg, dat op ver schillend gebied reeds een toe nemende bedrijvigheid valt waar te nemen. Tot het berei ken van het gestelde doel zal echter ook de medewerking van het moederland niet kun nen worden gemist. GROOTER DAN NEURENBERG. De opzet van het proces tegen de voornaamste oorlogs misdadigers in Japan, blijkt van grooteren omvang te zijn, dan die van Neurenberg en de behandeling zal, naar het zich laat aanzien, dan ook meer tijd in beslag nemen, aldus Commander Mc Mullin van de afd. Internationaal Prosecu tion van het algemeen hoofd, kwartier der geallieerde strijdkrachten te Tokio. Dr. Mc Mullin is thans te Batavia, teneinde hier gege vens te verzamelen voor de algemeene aanklacht, die door Joseph. M. Keenan, de Chief- prosecutor tegen de voornaam ste oorlogsmisdadigers in Ja pan is samengesteld. Verschillende moeilijkheden moesten worden overwonnen, alvorens het Hof met zijn werkzaamheden kon beginnen. Een der zwaarste hinderpalen was de Japansche taai. Vrij wel alle documenten, geheime stukken, officieele rapporten enz., die voor de aanklacht van belang waren, moesten worden vertaald. Onder supervisie van een tiental Amerikanen, die de moeilyke Japansche taal machtig zijn, werken hieraan ongeveer 50 Japansche verta lers. Waarom Vorrink heertging. Naar „De Gooi- en Eem- lander" verneemt is de ont slagaanvrage van Koos Vor- rink als regeerings-gevolmach- tigde voornamelijk te wijten ran de kritiek, welke Vorrmk in het openbaar over den Di recteur-Generaal van de By- zondere rechtspleging heeft geuit in het geval Arnold Meyer. Indirect was deze cri tiek tevens een aanval op het beleid van den minister van justitie, mr. Kolfschoten, d.e hiermede geen genoegen heef t genomen. Hy heeft de zaak in het kabinet ter sprake ge- oracht. Om een conflict te ver mijden heeft de minister-pre sident Koos Vorrink geadvi seerd zijn ontslag te nemen. In de Italiaansche stad Ascoli Piceno bestormden on geveer 500 vrouwen een bak kerij en maakten groote hoe veelheden brood buit, voordat de politie kon ingrijpen. Indonesische leger instrueeren? In de te Bandjermasin ver schonende „Borneo Post" wordt medegedeeld, dat bjj besluit van den Conica te Bandjermasin dd. 20 April, thans definitieve uitvoering is gegeven aan de reeds in Ja nuari jl. aangekondigde ont voogding van het Indonesische bestuur in de Hoeloe Soengai (Z. en O. afd. van Borneo) Bij dit voor den opbouw van het bestuur binnen het kader van het nieuwe Indië zoo uiterst belangrijke besluit worden voorloopig 8 distric ten ingesteld. Aan het hoofd van elk dis trict is gesteld een districts hoofd. Aan het hoofd van de afdeeling is gesteld een Klai Besar, dieonder de bevelen van den resident en, in alle zaken van belang, in overleg met den te Kandangan ge- plaatsten assistent-resident voor de geheele afdeeling alle bevoegdheden zal uitoefenen en op wien alle plichten zullen rusten, welke voorheen be. rustten by den assistent-resi- dent-afdeelingshoofd en aan wien mitsdien alle districts- en onderdistrictshoofden in eerste instantie rechtstreeks verantwoording verschuldigd zyn voor hunne handelingen en hun beleid als zoodanig. DICTATUUR VAN HET PROLETARIAAT. In Djokjakarta hebben zoo wel Soekarno als Sjarifoedin, de minister van verdediging, de „Ideologie van den arbeid" aan de plaatselijke leiders van de arbeiderspartij verklaard, waarby zy meermalen de woorden van socialistische en communistische leiders aan haalden. Sjarifoedin drong er op aan om een regeering te vormen als strijdmiddel tot het vernietigen van kapialis- me en imperialisme". Soekarno zeide o.m.: „De Indonesische maatschappij Hoe ral er gestemd worden? Elsevleris Weekblad heeft het Gallup-instituut voor opi nie-onderzoek een proefstem- ming doen houden voor dc a.s. Tweede Kamerverkiezin gen. De uitslag van deze stem ming is als volgt: Partij van den Arbeid 31.6 Katholieken 29.2 A.R11.5% Party van de Vrijheid 11.2 C. Hl 6.6 Communisten 5.5 Protestantsche Unie 1.8 Staatk. Geref. Partij 1.5 Bellamy Party 1.0 Onafhankelijke Partij 0.1 (Groep Lopez) Vergelijkt men dezen uit slag met dien van „Het Pa rool", dan valt hierin aller eerst den grooten teruggang van de Party van den Arbeid °P- Deze proefstemmlng gaf nJ. het volgende resultaat: Partij van den Arbeid 37 Katholieke Volkspartij 30 Anti Rev9 Christ Hist7 C.P.N7% arty van de Vrijheid V Andere 3 De staking bij de haringvisscherij. De Rijksbemiddelaar h-xef; uitspraak gedaan inzake het geschil, dat gerezen was las schen Scheveningsche vis- schers en reeders. De visscher;. hadden twee grieven. Een hier van was, dat de opvarenden van de haringvloot zelf hun schepen moesten laden, en los sen en de tweede, dat één der matrozen tijdens de vaart te vens als kok zou moeten op treden. De uitspraak van den rijks- bemiddelaar is nu als voigt: de opvarenden zullen blijven la den en lossen tot een speciaai daarvoor ingestelde commissie heeft uitgemaakt of het wel of niet mogelijk is, dat er aparte ploegen komen voor het laden en lossen. Het rapport van de commissie kan vóór 15 Septem ber van dit jaar verwacht wor den Verder zal er een kok-ma troos worden aangesteld, die in de eerste plaats kok is en zoo noodig helpt met de visch- vangst. Naar wy van de zyde der Scheveningsche visschers ver nemen. gaan deze niet accoord met deze uitspraak, zoodat het nog niet bekend is wanneer de Scheveningsche haringvloot zal uitvaren. Trieste kindermoord. Te Hengelo (O), Is triest geval van kindermoord opgehelderd Een 20-jarige on gehuwde landbouwersdochter heeft met behulp van haar moeder en zuster twee pasge boren kinderen gedood en ie Hikjes daarna begraven, resp. in 1942 en op 2 Mei 1946. De vrouwen zyn gearresteerd. worden en heeft geen kapita listische groep. Daarom is het gemakkelyk om een program ma van sociale welvaart in praktyk te brengen. Inder daad hebben wy thans een dictatuur van het proletariaat. Onze nationale revolutie is nog niet ten einde". De zuivelhoeve „Generaal de Wet", de mooiste zuivel hoeve in Ned. Indië, is door ex tremisten geheel verwoest. Het verlies van deze hoeve met 1400 stuks uitgezocht vee word als een ernstige slag voor de veefokkery in Ned.. Indië beschouwd. JAPANSCHE INSTRUC TEURS VOOR DE T.RJ. Volgens de republikeinsche radio te Batavia zyn 'n aantal Japanneezen, behoorende tot het tweede transport van Ja pansche krygsgevangenen van het binnenland naar Probo- linggo, in het binnenland voor land voorloopig vastgehouden ten einde te worden aange steld tot leiders of instruc teurs van de T.R.L NEDERLANDERS NEMEN BEZETTTNGS- TAAK OVER. Britsche legerautoriteiten gaan systematisch voort met het overdragen van de bezet ting van Bandoeng en omge ving aan de Nederlandsche troepen. Het pompstation ta Bengkok en de omgeving van Lembang staat thans onder Nederlandsch gezag. RIJST NAAR BRITSCH-INDIË De heer K. L. Punjabi heeft geconfereerd met mr. J. E. van Hoogstraten, den direc teur van. het departement van econ. zaken. Zooals bekend is Kunjabi naar Batavia gekomen om een onderzoek in te stellen naar de rystpositie van Ned.- Indië op grond van het aanbod van Sjahrir om 500.000 ton ryst naar Britsch-Indië uit te voeren. Mr. van Hoogstraten, die tevens adviseur in economi sche aangelegenheden van net geallieerde M.G. is, deelde Punjabi mede, dat in de aller eerste plaats de door de ge. allieerden gecontroleerde ge- bie. van Java en Sumatra en eveneens de buitengewesten van voldoende hoeveelheden ryst moeten worden voorzien om het minimum-rantsoen van 200 gram ryst per dag per hoofd te handhaven. Pas daarna kan een voorstel tot rystuitvoer uit Java in over weging genomen worden. In. de eerstvolgende dagen zal Punjabi over deze zelfde aangelegenheid met de republi keinsche autoriteiten confe- reeren. IIET AANTAL REPA. TRIEERENDEN. De afd. pers en publiciteit van den dienst der repatriee- ring deelt mede, dat op 1 Mei jl. 37.750 repatri eer enden Ned. Indië hadden verlaten, en wel 19.800 uit Java, 5400 uit Su matra, 10.000 uit Singapore, 2400 uit Ceylon, 1000 uit Siam, 200 uit Manilla, 550 uit Borneo en de Groote Oost en 600 uit Australië en Nieuw- Zeeland. Op dien datum wachtten in totaal nog 27.800 landgenooten op repatrieering nl. 15.000 vp Java 4300 op Sumatra, 190O te Singapore, 600 op Ceylon, 2600 in Siam en 3400 in Au stralië en Nieuw Zeeland. Onze vliegtuigindustrie wordt gecentraliseerd. Naar wij vernemen, heeft de Regeering, na kennis genomen te hebben van het rapport der Vliegtuigindustrie-commissie, besloten, dat de Nederlandsche vliegtuig-industrie dient te worden geconcentreerd in een onderneming, welke den vorm van een Naamlooze Vennoot schap zal krygen. De regeering heeft zich oe- reid verklaard haar medewer king aan den opbouw van deze industrie te verleenen door os kapitaaldeelname en zoo noo dig de financieering van c.e ontwikkelingskosten van nieu we vliegtuigtypen onder daar- by passende voorwaarden te bevorderen. By de nadere uitwerking van deze beslissing zal de Regee ring worden bijgestaan door een vertrouwensman Hoofddirecteur C.D.K. ontslagen. In een vergadering te Lon den heeft minister Mansholt in antwoord op vragen in zake het schandaal by de Unilever medegedeeld, dat de heer De Hoo, hoofddirecteur van het Centraal Distributiekantoor, als zood°m«? ontslag heeft ge kregen wegens verregaande collaboratie met den vijand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1