UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren De „Times" over de moderne koloniale politiek. LUISTEREN NAAR NICA-UITZENDINGEN VOOR INDONESIËRS VERBODEN. Optreden der marine tegen zeeroovers. Onder den titel „Verplich tingen van het rijk" is in de „Times" een kort hoofdartikel verschenen over modem© ko loniale politiek. Hieraan ont- leenen wij o.m. dat in den oorlog de overwinning is be vochten op een politiek sys teem dat gebaseerd was op een rassenleer heeft noodza kelijkerwijs de houding van de vooraanstaande koloniale machten groot-Brittannië. Frankrijk en Nederland ten aanzien van hun overzeesche bezittingen beïnvloed. Evenzoo is dit feit van invloed ge weest voor de verhouding tus schen de koloniale volken en hun Europeesche overheer- schers. Deze gewijzigde ver houding wordt gesymboliseerd door net woord trusteeship" on de verantwoordelijkheden, welke daaruit voortvloeien, zyn neergelegd in het Hand vest der yereenigde Naties. Doch om de theorie zoowel als de practijk van het koloniale bestuur te wijzigen heeft men de totstandkoming van de trusteeship-council niet afge wacht. In de Fransche consti tutie, die onlangs aan een volksstemming is onderwor pen, zou Frankrijk met zijn overzeesche gebiedsdeelen en verbonden staten „Une Union Librement Assentie" vormen, waarvan het vertegenwoordi gend lichaam zou fungeeren als raadgevende tweede ka mer: van het woord „rijk" was geen sprake. De Nederlanders zijn bezig voorstellen te doen hun rijk te hervormen tot een drievul dig deelgenootschap onder de kroon. Do Britten hebben de gewij zigde omstandigheden erkend door de koloniale instellingen in vele opzichten te hervor men. Toén men nog midden in den oorlog was, heeft men reeds vastgesteld, dat ontwikkeling ©n welvaart de elementaire doeleinden waren van de Brit sche koloniale politiek. Het is De hel van Dachau. Na een zitting van ruim zes weken heeft, zooals gemeld, het Amerikaansche bijzonder gerechtshof het monsterproces tegen de 61 leiders van het beruchtste vernietigingskamp Mauthausen, dat achttien sub kampen telde, waar, vaak op de geheimzinnigste wijze, bijna anderhalf milüoen burgers van alle nationaliteiten den dood vonden, beëindigd. Zy moesten werken tot zij er bij neervie len en wanneer zij' dan nog niet dood wares, werden zy doodgemaakt. Vele getuigen bobben de wanhopige toestan den beschreven, waardoor de gevangenen behalve door uit putting ook in gaskamers, door slaag, executie, electro- cutie en. benzine-injecties om het leven kwamen, van rotsen afgegooid, verdronken of le vend gemalen werden in ce- mentmolens. Zij werden met opzet doodgevroren en ver moord, of met een gloeiende pook in de keel gestoken of .volgepompt met water. Ook honden werden op hen afgejaagd ten vermake der S.S.-ers. De executies vonden plaats zonder vorm van pro ces, zooals btjv. 163 Tsjechi sche vrouwen, 150 Nederland- sche Joden, 2000 Russen en 79 Nederiandsche en Britsche krijgsgevangenen, na afge beuld te zijn. werden doodge- BChoten. De bewakers kregen lextra-cigaretten en verlof als Z\J gevangenen bij een ontsnap pingspoging doodschoten. Van gouden tanden van dooden werden sieraden gemaakt voor de S.S.-ers. In het subltamp Gusen wierden de laatste week alleen 350 zelfmoorden be gaan. Voor futiliteiten, zooals met hard genoeg loopen, werden de gevangenen neergeslagen. De meeste kampen werden kort voor de bevrijding onder- vreeselijke omstandigheden ge. gvacueerd. 't Waren ware doo- denmarschen. Dit zijn in het kort de feiten, waarmede de aanklager, kolonel Denson, wilde bewijzen, dat de beklaag den handelden volgens ge meens chappelij ken opzet en dat ztj de burgers der gealli eerde naties doodden, mishan delden, folterden, uithongerden en vernederden. Zij begingen daarmede 'n oorlogsmisdaad en waren een rad ion den vernie- tigingsmolen, die zonder hen niet kon draaien. Nadat Za terdagmiddag alle beklaagden sóhuldig bevonden waren, deelde president generaal-ma- joor Pricket Maandag het vonnis mede.. 58 beklaagden werden ter dood veroordeeld, onder wie de gouwleider van Oppcr-Oostenrijk, Eigruber. Drie beklaagden werden tot levenslang veroordeeld, tw. jCteenny, Guetzlaff en Mayer. duidelijk, dat dit een nieuwe stoot in de richting van mate- rleelen vooruitgang beteekent. Nieuwe normen in plaats van de traditioneele gewoonten moeten de richtlijnen zijn van den socialen en politieken vooruitgang. Het is dringend noodig, dat verschillen in denkwijze tusschen Britsche ambtenaren en ontwikkelde, energieke Indiërs verdwijnen. Het Britsche bestuur heert in de meeste koloniën een klasse doen ontstaan waarvan de leden geneigd zyn een indirect bestuur via de traditioneele autoriteiten te beschouwen als een belemmering voor een snellen overgang vart de stam gemeenschap naar de moderne wereld, waarop al hun hoop ivestigd is. In laatste instantie komt het vertrouwen van den Wes terling ln den strijd tegen de natuurkrachten voort uit het vertrouwen in de waarde van zijn eigen persoonlijkheid: po litieke veranderingen noch technische vooruitgang kun nen in de koloniën plaats heb ben, tenzij deze hoedanigheid op de koloniale volken kan worden overgebracht en door hen kan worden gedeeld, DUISTEREN VERBODEN. Bezitters van radiotoestellen die naar „Nicauitzendingen" luisteren, worden in door In donesische militaire politie verspreide pamfletten met zware straffen bedreigd. Uitzendingen geschieden over den 90 en 99,5 meter band en worden aangeduid met „Uitzending van de officieele radio te Bandoeng". DE JAN VAN GALEN» IN ACTIE. De voorlichtingsdienst van de Nederlandsche Marine deelt mede, dat in het kader van de gebruikelijke contröle van het prauwenverkeer op wapens de „Jan van Galen" aan 'n opera tie tegen zeeroovers onder de Zuidkust van Borneo heeft deelgenomen. Tegen een ver sterking van de zeeroovers werd een operatie uitgevoerd door het K.N.I.L., waarbij een torpedojager assistentie ver leende. Onlangs is de „Jan van Ga len" tijdens een patrouillevaart langs de Noordkust van Suma tra ten Oosten van Kota Radja van de kust af met granaten beschoten. Na eenige salvo's van de groote batterij werd het vijandelijk geschut tot zwijgen gébracht, FUSIE VAN MILITAIRE ORGANISATIES. Het ministerie van voorlich ting ontving van de Islamieti- sche Legerunie van de Indo nesische Republiek telegrafisch een mededeeling aangaande een fusie van de republikein- sche Islamietische militaire organisaties. Het doel der fusie is de verdediging van de on afhankelijkheid van Indonesië en den, Islam. SCHEPEN MET GEREPATRIEERDEN. Het s.s Kota Baroe is op 10 Mei uit Semarang vertrokken met 462 repatrieerenden aan boord, nl. 142 mannen, 217 vrouwen en 103 kinderen. Het schip wordt 1 Juni te Suez verwacht. Het m.s Oranje zal vermoe. delijk Donderdag 16 Mei a.s. in den voormiddag in de haven van Rotterdam aankomen. HAND AFGERUKT. In een woning te Hilversum speelde een 15-jarige knaap met ontplofbaar materiaal, toen bij het experiment zich plotseling een ex plosie voordeed, waar door de linkerhand van den jongen werd afge rukt. Tevens liep hij verwondingen op in het gelaat. Handgranaten op de brug. gevaarlijke militaire OEFENING. Verleden week keerde de heer B. tfit Waalwijk tezamen met drie andere persoden, eveneens uit bovengenoemde laats, per auto terug van rtrecht. Aan de Noordelijke zijde van de brug bij Zalt- bommel moest de wagen stop pen daar verkeer van den an deren oever de brug moest pas. seeren. Tusschen de colonne die over de brug gereden kwam, bevond zjch een mili taire wagen. Toen deze de auto van den heer B. passeer de, werd er uit den militairen wagen plotseling een handgra naat geworpen, die naast de auto vah B. ontplofte. De heer B. kreeg enkele splinters in den hals. Nadien bleek, dat op den openbaren weg bij Zaltbommel oefeningen werden gehouden. De heer B. heeft te Vught by de militaire instanties proces verbaal laten opmaken en tevens aangifte gedaan bH de rijkspolitie te Waalwijk. ZES GEZINNEN DAKLOOS. Zaterdag 11. werd door een feilen, plotseling uitslaanden brand aan de Goorschestraat te Delden een groot pand, waarin zes gezinnen woonden, totaal vernield. Van de inboe dels kon slechts weinig wor den gered. BESLISSING INZAKE MIJNWERKERS PENSIOENEN. Nu de staking ten einde ls De minister van Verkeer en energie deelt mede. dat de regeering aanvankelijk be zwaar gemaakt heeft de door haar genomen beslissing Inza ke de mijnwerkerspensioenen bekend te maken, zoolang in de mijnstreek, zij het ook slechts door een gedeelte van de mijnwerkers, gestaakt wordt. Blijkens de laatst ontvangen berichten is deze staking zeer aanmerkelijk verminderd, het geen aan de regeering het ver- trouwen geeft, dat ook weini gen die thans nog niet het werk hervat hebben, spoedig hun plicht ten aanzien van hun landgenooten zullen inzien. Bovendien zal een ieder, die op 15 Mei het werk niet her vat heeft, voor ontslag in aanmerking komen. Aangezien daarmede de staking geëindigd is, heeft de regeering de beslissing inzake de pensioenen aan den beheer- der der mynen toegezonden. Deze beslissing behelst een machtiging van het bestuur aan het Alg. Mynwerkersfonds de pensioenregeling op basis van de toezeggingen van de vorige regeering voorloopig ten uitvoer te leggen, d.w.z. tot deze kwestie bij de wet zal zyn geregeld. De regeering zal met bekwamen spoed voor stellen indienen om tot een zoodanige wettelijke regeling te komen. De uitbetaling op de nieuwe basis zal geschieden voor 100 pet. en met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1945. ZUIVERING. OVERHEIDSPERSONEEL TEN EINDE. Nu de werkzaamheden op het gebied van de zuivering van net overheidspersoneel in groote lijnen haar eindstadium bereiken, heeft de minister van Binnenlandsche zaken besloten zoo spoedig mogelyk over te gaan tot liquidatie van het Cen traal Orgaan op de zuivering van het overheidspersoneel. Het ligt in de bedoeling uiter lijk 15 Juni a.s met de liqui datie een begin te doen ma ken. CANADA DANKT BERGEN OP ZOOM. Dezer dagen ontving het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een harteüjken brief van den Canadeeschen ambas sadeur, den heer Dupuys, waarin deze namens zyn re geering, aan Bergen op Zoom dank bracht voor de plechtige doodenherdenking. welke het ter eere van de Canadeesche ge vallenen op den herdenkings dag der bevrijding organiseer de. Bij voorbaat dankte de Ca- nadeesche gezant ook voor het schoone plan van Bergen op Zoom in de nabije toekomst een grootsch mausoleum op te richten tusschen het Canadee sche kerkhof en het thans nog in aanleg z\jnde Engelsche soldatenkerkhof. VORDERING VAN LANDBOUWGRONDEN. Van rijkswege is in het leven feroepen de „Stichting tot Be- eeren van Landbouwgronden". Deze stichting heeft ten doel het beheeren, herstellen en ver beteren van landbouwgronden en opstallen, voorzoover en' gedurende den tyd, dat deze als gevolg van oorogsomstan- digheden of ten behoeve van het herstel of de verbetering aan hun normale bestemming z\jn of worden onttrokken, en voorts het beheeren van gron den om te voorkomen dat deze een bestemming zouden kry - gen in strijd met het algemeen belang. Ter bereiking van dit doel is de voorzitter der Stich ting gemachtigd landbouw gronden voor de Stichting te vorderen. In het bijzonder is hier gedacht aan terreinen welke tijdens de bezetting als vliegveld zyn gebruikt. BURGEMEESTER 'S-GRAVEXPOLDER ONTSLAGEN Met ingang van 16 Mei is eervol ontslag verleend aan Joh. Meerendonk als burge meester van 's-Gravenpolder. Dit ontslag is geschied op grond van het K.B. van 10 Oct. 1945 betreffende de houding tijdens de bezetting. Salarisregelingen. Ged. Staten hebben het Ko ninklijk besluit van 18 April 1945, bij welk besluit voorïoo- pige maatregelen worden ge troffen met betrekking tot de salarispositie van de burgerlij ke rijksambtenaren en van on- Sport Van der Voorde In de Ronde van Spanje. NA S DAGEN OP DE VIERDE PLAATS. Na den 5en dag bezette v. d. Voorde in het totaalklasse ment de 4e plaats met een achterstand van slechts 4 min. 47 sec. op no. 1 Rodriguer, (Spanje) die een totaaltija van 27 u. 2 min. 10 sec. boekte. De 2e en 3e plaats werden resp. door Berrendero en Lau- gariea (belden Spanje) inge nomen. Boksen. A.s. Zaterdag komt de Vlis- slnger M. Kerkhoven in den ring tegen den Zeeuwsch- Vlaming A. Dij, welke ont moeting te Hulst 1 vindt. plaats Mijnen en munitie worden opgeruimd. Walcheren voor ruim 50 gezuiverd. In de periode van 30 Maart tot 14 April werden door den mijn- opruimingsdienst in ons land 13.333 mynen ge ruimd. Van de met dit werk belaste Duitschers kwamen er twee om het leven, terwfll er één licht gewond werd. Door den opruimings- en bergingsdienst wer den 93 ton munitie on schadelijk gemaakt, waaronder 21 bommen. Walcheren is nu voor ruim 50 van mijnen gezuiverd. In bovenge noemde periode werden daar 12.523 mijnen ge ruimd. WEGEN EN BRUGGEN IN ZEELAND. NOG VELE WENSCHEN EN GRIEVEN. Het bruggegeld voor Tholen Op de Verkeersconferentie van het Prov. Bestuur, welke vorige week in Middelburg werd gehouden, werd ook ten aanzien van de we en op Noord- en Zuid-Beve- and op verbetering aan gedrongen. Bovendien zag men de autowegen op Noord-Beve land graag overgenomen door het R0k. evenals de weg Wol- phaartsdyksche veerkruising Rij lts weg GoesMiddelburg Een gedeelte van den Ryks- weg vlak achter den Kreekrak- dam. de entree van Zeeland, n.l. het gedeelte bestraat met kinderhoofdjes, zal nog dit werkseizoen worden verbeterd. Ook het wegdek op Schou wen verkeert in slechten toe stand en verbetering door Rijk, Provincie en waterschap is ur- gent. Ten slotte is op de conferen tie ten aanzien van het wegen net in het algemeen vastgesteld dat een blokstreep zal worden aangebracht in de bochten en, by voldoende breedte, eveneens op de rechte stukken. BRUGGEN. B(J het ter sprake komen van de bruggen, werd het niet nieuwe vraagstuk van de brug. gelden op de'Thoolsche brug aangesneden. Men kan zich af vragen, ln hoeverre deze veer- rechten van de stad Tholen, aanvechtbaar zyn. In elk ge val vormen zy een economische belemmering voor het eiland, hoewel anderzijds de stad zich het offer heeft getroost een brug te bouwen. De opheffing van het bruggeld werd intus- schen van verschillende zijden nogmaals bepleit, voor .Walcheren werd, ook met het oog op aanvoer van materiaal, op herstel van de kanaalbruggen aangedrongen. Naast de Bailey-bridge in Mid delburg zal een tweede gelegd worden, waarna de eerste kan worden verwyderd met het oog op het herstel van de oude ka- naalbrug. Voorts werd nog de wensche. UJkheld van een over de Zandkreek naar voren ge bracht. Voor Zee uwsch-Vlaan deren werd aangedrongen op bespoediging van het herstel van de brug in den Ryksweg OostburgDraaibrug. Tenslotte is van verschillen de zyden nogmaals gewezen op de noodzaak van een betere samenwerking tusschen de ver- keérsmaatschappijen in Z. Vlaanderen, met name de Z.V. T.M. en de Spoorweg My. MechelenTerneuzen, i.v. met onderlinge aansluitingen. Deze maatschappyen zouden by de samenstelling van hun dienst regelingen evenmin voldoende overleg plegen met de burge meesters van de betrokken ge meenten. WEGENNET. Te oordeelen naar de klach ten, die omtrent de wegen by de vergadering waren binnen- gekon^n kreeg men den in druk, dat de toestand van de wegen in Zeeuwsch-Vlaande- ren op het oogenblik het meest te wenschen over laat Zoo werd geklaagd over de slechte wegen rond Retranche- ment, Eede, Biervliet en Hoofdplaat, wat West-Z.- Vlaanderen betreft. De wegen tusschen HulstClinge Nieuw Namen, tusschen Sas van Gent-Westdorpe-Hulst en HulstGraauw werden o.m. in 't bijzonder voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen genoemd. Tevens zou hier de moderniseering van de Blikstraat. loopend van af kanaal TerneuzenGent by Sluiskil naar den weg Axel Terneuzen, waardoor tevens een goede aansluiting verkre gen zou worden op Perkpolder. ïaven, urgent zijn De weg Axel-Kijkuit zou even eens in deplorabelen toestand verkeeren, terwijl deze de eeni- fe verbinding is van België, via luist, naar Sluiskil Ook den weg Hulst—Belgi sche grens is niet direct fraai te noemen en moet noodig wor. den verbeterd. De weg Kykuit —Hulst staat op het program. Voor Walcheren werd de totstandkoming van den Rijks weg VlissingenNieuwland van groot beléng geacht. Verbetering werd gevraagd van het wegdek van af Keer- slüls-brug tot Oude Vliss. weg en van af Keersluisbrug tot Beatrixlaan en de geheele Nieuwe Vliss weg. Het materi aal voor deze reparaties schynt in België klaar te liggen; wan neer het eenmaal aangekomen is. kan het herstel met een week klaar zyn. De opruiming van de gebom bardeerde tramiyn Middelburg Vlissingen, die een gevaar is voor het verkeer, zal binnen kort ter hand worden geno men. Aanmerking werd ook ge maakt op het rechtlynige tracé van dj>n geprojecteerden auto weg Middelburg—Domburg. Dit wegstuk iykt op de kaart misschien wel recht, maar zal het in werkeiykheid zeker niet worden! In de wandeling wordt in de commissie over het nieuw geprojecteerde wegsgedeelte MiddelburgSerooskerke zelf gesproken als over de „ko ninklijke weg" en men kan aannemen dat deze koninklyke weg inderdaad by de structuur van het landschap wordt aangepast. derwyzers by het lager onder wijs in yasten en tydelijken dienst, van overeenkomstige toepassing verklaard op de jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlyken stand in Zeeland. Dat besluit is goed gekeurd bij Koninklyk besluit van 5 Maart 1946, no. 8. Eenzelfde besluit werd geno men ten aanzien van de jaar wedden van dé wethouders, secretarissen en ontvangers. PASSAGIERSLIJST „SLOTERDIJK". De passagiersUjst van de „Sloterdyk", welke vermoede- ïyk a.s. Zondag te Rotterdam zal aankomen, ligt op onze bureaux ter inzage. ^ardenburg BURGEMEESTER VAN DONGEN IN DRAAIBRUG. Zaterdag Is de nieuwe bur gemeester van Aardenburg, cïe heer S. van Dongen, door de Draaibrugsche bevolking op waardige wyze ingehaald. Al les was daarvoor ln feesttooi, overal wapperde vlaggen en prachtige versieringen. Vooraf gegaan door ruiters, de mu- ziekver. „EN.Z.K." uit St. Kruis en een prachtige stoet, welke omstuwd was door een groote menigte, wex-d de bur gemeester vergezeld van zyn echtgenoote en kinderen bui ten Draaibrug afgehaald. Daar na werd gereden naar de feepttent, waar de heer v. d. Lyke namens de Draaibrugsche bevolking enkele welkomst woorden sprak. Hierop dankte de burgemeester de bevolking voor deze mooie ontvangst. Ook werden Mevr. van Dongen bloemen, en den burgemeester een cadeau aangeboden. De kinderen zongen hierna nog een welkomstlied., waarop zij en traefcatie in ontvangst konden nemen. Verder werd de middag gevuld met volksspelen voor jong en oud. 's-Avonds werden de gasten en enkele genoodlgden nog een koffie- maaltyd aangeboden, terwyl tot slot en gazellig bal volgde. Zaterdag vonden te Aarden burg op het Beatrixplein fees- telykheden plaats ter eere van den nieuwen burgemeester. Het plein was voor deze gelegen heid feestelijk versierd. Den geheelen middag werden volks spelen gehouden, waaraan door }ong en oud werd deelgenomen, ïetgeen vanzelfsprekend veel belangstelling trok. Daarna werd tot laat in den avond ge. zellig gedanst. Oostburg COLLECTE-OPBRENGST. De opbrengst van de te Oostburg gehouden collecte van de Stichting 19401945 was 1468.12. Tribunaal Terneuzen. Beschuldigingen, waarvan weinig overbleef. De ochtendzitting van Maan dag kenmerkte zich1 door de onbelangrijkheid van de zaken en de breedsprakigheid van de verdedigers. Zoo stond o.a. terecht de heer F. A. L. Vroon, brand- stoffenhandelaar te Breskens, beschuldigd van vriendschap- peiyken omgang met Duit schers, zoowel in als buitens huis. Ter zitting bleek van deze beschuldiging niets over te biyven, zoodat, na een uit voerig pleidooi van den ver dediger, het Tribunaal deze besehuldiging vervallen ver klaarde. Intusschen Is deze man, in den zomer van 1945 6 weken geïnterneerd geweest! Een tweede geval van zeer geringe beteekenis is dat te gen W. J. H. B., manufactu rer uit Oostburg, die textiel- goederen aan de Duitschers verkocht zou hebben. Deze be schuldigde was 3 maanden ge ïnterneerd. Ook de installateur A. L, M. Eggermont uit Huist, moest voor het hekje komen, omdat hg veel vc/r de Duitschers had gewerkt en verder veel en vriendschappeiyk met Duit schers om ging. Van de overi ge ten lasteleggimgen, zooals het bezoeken van N.S.B.-ver- gaaeringen enz., bleef weinig over, terwyl een foto van Hitler in zyn radiocentrale was opgehangen door een ambtenaar van de P.T.T. uit Terneuzen. Besch. had deze foto omringd met een groot aantal foto's van filmsterren! Besch., die 11 maanden ge ïnterneerd is geweest werd verdedigd door mr, v. Son, die clementie bepleitte. De middagzitting werd opend met de zaak tegen 35-j. B. E. Martens, schilder te Sas van Gent, die vrnwillig voor de Duitschers had ge werkt en o.m. vier geschuts torens geschilderd had. Besch is 6 maanden geïnterneerd ge weest en de verd. mr. Tichel man, meende, dat hij daarme de voldoende gestraft is. De 35-j. landarbeider J. Buijs had zich in 1943 aangesloten by het N.A.F., was administratief werkzaam voor de Wehrmacht en camdidaat voor wethouder, waarom hg den Commissaris der Provincie bezocht. Ter te rechtzitting bleek dat deze be- sch. in feite niets heeft ge daan, wat strafbaar is en dat hij desondanks toch 3 maanden is geïnterneerd geweest, zyn verdediger mr. Tichelman verzocht dan ook vervallen, verklaring van de beschuldi ging. AFSPRAAK NIET NAGEKOMEN. Tenslotte stond terecht de 46-j. agent van politie te Ter neuzen C. de Zeeuw, die zich in 1942 als sympathiseerend lid had aangesloten by de N.S.B. Besch. had aangeboden hulp te verleenen aan de on- dergrondsche beweging te Ter. neuzen om twee arrestanten, die door den S.D. waren ge arresteerd wegens een over val op het distributiekantoor te Hontenlsse, te helpen be- vryden, waarbij hy de deuren van het politiebureau zou ope nen. Aan deze afspraak heeft hy niet voldaan, met het ge volg dat deze beide arrestan ten den volgenden dag door de Duitschers zyn weggevoerd en nooit meer zyn teruggeko men. De voorz. laakte fel de houding van besch., die ver klaarde dien nacht ziek te zyn eweest, hetgeen wordt be- wyfeld, daar hy 's avonds om 10 uur nog gezond was. Tenslotte stond nog terecht de 45-j. landarbeider J. C. te was by het planten van Rom- mel-asperges. Uitspraken in al deze zaken op Maandag 27 Mei. UITSPRAKEN. J. A. v. d. Poel en A. J. van der Poel, aannemers te Terneuzen; verbeurdverklaring van hun vermogen, met uit zondering van de vermogens- bestanddeelen, die zy bezaten per 10 Mei 1940, zulks in den toestand wa%jta die zich nu bevinden; ontzetting rechten en voorts ontzetting van het recht om als aannemer, in den ruimsten zin des woords, werk zaam te zyn. Ma. He. Verbrugge, Honte. nlsse, thans geïnterneerd: nog 3 maanden toterneering, ver beurdverklaring vermogen tot 500; ontzetting rechten. L. F. B. de Meyer, seheep- vaartexpediteur te Sas van Gent: Beschuldiging vervallen verklaard. Ma. El. Asselman, Hontenis- se: Verbeurdverklaring ver- mogen tot 1000; ontzetting rechten. H. J. E. de Moor, handelaar te Hulst: 8 maanden internee- ring, met bevel tot inbewaring. stelling; verbeurdverklaring vermogen tot 25.000 en de den beschuldigde behoorende radiotoestellen; ontzetting rechten. Churchill uit ons land vertrokken. Na zyn zegetocht door Rot terdam, is Winston Churchill Maandagmiddag via Den Haag naar het vliegveld Valkenburg by Katwijk gereden, vanwaar hy per vliegtuig naar zyn land is teruggekeerd. Op het vlieg veld namen o a. Z.K.H. Prins Bemhard en de Minister-Pre sident prof ir. Schermer- horn, afscheid van den hoogen gast, die zich zeer enthousiast toonde over de ontvangst in Nederland. Prins Bernhard steeg eveneens met een vlieg, tuig op om Churchill nog een eindweegs op zyn tocht naar Engeland te begeleiden. De ontslagen tijdens de bezetting. By de Tweede Kamer is door de regeering ingediend een wetsontwerp ter herziening tydens de bezetting verleende ontslagen en andere maatre gelen ten aanzien van perso nen in overheidsdienst. Het ontwerp bevat ook een voor ziening met betrekking tot de aanspraken, die ondergedoken, niet ontslagen overheidsperso neel kan doen gelden, indien de uitbetaling van salaris ty dens de bezetting achterwege is gebleven. DE MARCHANT ET D» AN- SEMBOURG KRIJGT VIJFTIEN JAAR. De Limburgsche Kamer van het Byzonder Gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen Graaf de Marchant et d' Ansembourg. Het Hof achtte de Mar chant et d' Ansembourg schul dig aan het voortgezette mis- dryf van opzettelyke hulpver leening aan den vyand in tfjd van oorlog en veroordeelde hem tot vyftien jaar gevan genisstraf, met levenslange ontzetting uit beide kiesrech ten (met recht van cassatie). Er was tegen hem de dood straf geëischb. De mijnwerkersstaking in de V. S. De meerderheid van de 400.000 stakende mynwerkers ls gisteren naar de mijnen te ruggekeerd, voorloopig voor den tyd van 14 dagen, gedu rende welke periode men tot een definitieve overeenstem- Vogelwaarde, die ploegbaas ming hoopt te geraken. Vlissingen. Zilveren priesterfeest Pastoor P. Poppen. A-fl. Zondag viert de Zeer- eerw. heer Pastoor P. Poppen, die sedert December van het vorig jaar de geestelijke leids man van de Vlissingsche ka tholieken is, zyn zilveren pries. terfeest. Zaterdagavond zal Z. Eerw, die deze week eerst enkele da gen afwezig zal zyn, om half acht feestelyk by de pastorie worden ontvangen, waarna om 8 uur een Plechtig Dof volgt. Zondagmorgen half elf is er een Plechtige Hoogmis met assistentie,' terwyl Zondagmid dag om half drie een huldig gingsbyeenkomst in de Schel- dehal plaats vindt, 's Avonds om 7 uur besluit een Lof de feestelijkheden. DE NOORDERBEGRAAFPLAATS WEER IN GEBRUIK, By de overstrooming van Walcheren kwam ook de Noor derbegraafplaats te Vlissingen onder water te staan. Nadat het water was weggezakt, ls men direct begonnen de be graafplaats weer in orde te brengen. De modder is uit de wandelpaden verwyderd, de graven zyn opgehoogd en waar noodig opnieuw aangelegd. De slooten rondom het kerkhof worden uitgediept om een goede afwatering te verkrijgen. Dinsdagmiddag is de eerste doode na de bevrijding op de begraafplaats ter aarde be steld. Te zynertyd zullen ook de dooden welke begraven zyn op de noodbe graaf plaatsen rond de St. Jacobskerk en in den tuin van dr. Lacomble, op de Noor derbegraafplaats worden by ge zet. De omgeving is er echter dor en doodsch en het zal nog vele jaren duren voor hier alles weer groen ia. VETERANENWEDSTRIJD. De baten van den a.s. Zater dag te spelen veteranen-wed strijd tusschen Vlissingen en Dosko zyn bestemd voor het fonds voor de uitzending van Vlissingsche sportmenschen naar Engeland in het aj na jaar. R.K. VOLKSPARTIJ. In de Maandagavond gehou den vergadering van de R.K. Volkspartij werd ln plaats van den heer Schets als bestuurs lid gekozen de heer W. Grof- fen. Vervolgens vond een be spreking plaats voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Het z g dubbele bestuur bracht na een onderlinge bespreking een advies voor de candidaatstel- ling naar voren, waarop voor komen de heeren Andriessen, Corveleiin, Wamst, Limonard» Smits, Sterzenbach en Veygen, de eerste drie in de volgorde als vermeld. Over dit advies zullen de leden binnenkort kun nen stemmen. GEVAARLIJK SPEELGOED. Eenige knapen vonden in een onbewoonde woning te Vlis singen een flesch met vloei stof. Deze werd door de jon gens kapot gegooid, waardoor zy een gedeelte vam den in houd in het gelaat en handen kregen en brandwonden oplie pen. Hoe dikwijls moeten de Jon- ;elui nog gewaarschuwd wor- Jen om met onbekende voor werpen voorzichtig te zyn. Maar het is ook onverantwoor delijk om gevaariyke stoffen onder het bereik van de jeugd te laten I Middelburg VERGADERING CJ*.N. In een openbare vergadering van de Comm. Party Neder land, district Zeeland, die Maandag j.L te Middelburg werd gehouden, sprak na een kort openingswoord van den heer A. Tollenaar, de Kamer- candidaat mr. dr. Benno Stok vis. Spr. critlseerde in zyn rede o.m. de traagheid van den wederopbouw in Neder land, die te whten is aan ver schillende laakbare factoren; de corruptie en den zwarten handel; het feit, dat 10 van de Nederlanders niet in staat is het distributiepakket te koopen; de zuivering en de berechting van de 100.000 politieke gevangenen, wier levensonderhoud bovendien ge weldige sommen vraagt. Handelend over de buiten- landsche politiek noemde ipr. het Indonesische pro bleem, waarby de onderhan delingen tot nu toe te weinig effect geboekt hadden, en Franco-Spanje, dat door de regeering „vertroebeld" wordt. Na deze beschouwingen be lichtte spr. het program van, de C.P.N. Tenslotte was er gelegen heid tob het stellen van vragen. Nieuw- en St. Joosland FRANSCH BEZOEK. Op 16 Mei a.s. ongeveer 18 uur komen 160 Fransche nabe staanden der gevallen soldaten een bezoek brengen aan de Fransche graven °P de nieuwe begraafplaats te Nieuw- en St, Jooslana. Het bezoek duurt ongeveer een half uur. Op het kerkhof wordt dan pas publiek toegela ten als alle Franschen by de graven zyn aangekomen. Uit piëteit kunnen de ingezetenen bloemen op de graven neerleg gen. maar zulks dient te ge- safrieden voor Donderdagmid dag 5 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2