PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT GRIEKENLAND OP WEG NAAR HET FASCISME? Geref. Kerken in H.V. en Ned. Herv. Kerk worden één. Hoofdredacteur G. Ba1I!nti[n (mei redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: St'ch- tmg P.Z.C-, Middelburg. Druk: firma van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Da. M. L. W. Scliocn, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 15 Mei 1946 189e Jaargan Nummer 112 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaaU osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemaatraat 3, Terneusen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300_P:Z.C.. Middelburg. De Kamer-verkiezingen Nog twee dagen, dan is het pleit beslecht, de verkiezings strijd gestreden en vastgesteld, volgens welke richtlijnen het land in de komende vier jaren geregeerd zal worden. Hef. heeft lang geduurd voor er belangstelling is ontstaan voor deze verkiezingen. Het publiek heeft er maanden on verschillig tegenover gestaan en het viel moeilijk te zeggen, waaraan die onverschilligheid, te wijten was. Sproot zy voort uit teleurstelling over het feit, dat deze verkiezingen zoo lang op zich hebben laten wachten Of hield zij verband 'met het feit. dat het vereenvoudigd beel'd, dat zij bieden, het den kiezer zooveel gemakkelijker maakt, om te bepalen op wel ken candidaat hij zrjn stem zal uitbrengen Niemand kan het zeggen. Maar de vereenvoudiging is in ieder geval een verheugend feit. De dwergpartijen zijn uit de wereld, hun aantal bepaalt zich eigenlijk slechts tot 2. de Bellamygroep en de groep-Lo- per. die bovendien slechts in ihet'Westen candidaten hebben gesteld. Voor het overige ne men aan de verkiezingen slechts de bekende groote principieele partgen deel: de Party van den Arbeid, ontstaan uit de vereeniging van S.D.A. P., Vrijz. Dem. Bond, Chr. Dem. Unie en enkele kleine groepen, de R.K. Volkspartij, de A. R. en C. H„ de Partij van de Vrijheid, de Protestantsche Unie. de Communistische Par tij Nederland en de Staatk. Ge. ref. Party. Nog eenvoudiger zou het'beeld zijn geweest, als ook tusschen de Prot. Christe lijke partijen een eenheid tot stand zou zijn gekomen. Juist hier heeft zich evenwel de verbrokkeling gehandhaafd, zoodat er vier af zonderlij ke groepen aan den verkiezings- stryd zullen deelnemen. De algemeene verwachting is, dat de Partij van den Ar beid en de R. K. Volkspartij elk een dusdanig aantal zetels zullen veroveren, dat zy samen over een ruime meerderheid in het parlement zullen beschik- ken. Hoe groot voor deze par- theii het aantal zetels zal zyn, is uiterst moeilijk te voorspel len, en er blijven daardoor ook nog andere mogelijkheden open. Als bgvoorbeeld de A.R. en de C.H. evenals bij de vorige verkiezingen in 1937 met 25 zetels uit de bus zouden komen, zouden zij met de R.K. Volks party samen, mits deze zich weet te handhaven, eveneens over een parlementaire meer derheid beschikken. Maar zelfs dan is het de vraag, of deze partijen zullen samen gaan. In de R.K Volkspartij is het voor. uitstrevende element sterk ver tegenwoordigd en de verwach ting is dan ook, dat deze par tij aan samenwerking met de Partij van den Arbeid de voor keur zal geven. Deze samenwerking zal dan tevens beteekenen, dat de po litiek van het kabinet Scher- merhorn-Drees wordt voortge zet. En daarmede worden deze verkiezingen toch nog tot een stembusstrijd over de politiek van het tegenwoordige regime. De groote vraag is, of de eri- tiek, die velen hebben op on- derdeelen van het regeerings- beleid, zooals op de economi sche politiek, de Indische poli tiek, etc. veel kiezers zal be wegen om op de Party van de Vrijheid te stemmen, of de radicale elementen uit de S.D. A.P. den communisten een stemmenwinst van beteekenis zullen brengen. Geschiedt dit en komen Partij van den Ar beid en R.K. Volkspartij min der sterk uit den strijd, dan zij verwachten, dan ontstaat een situatie, die verscheidene mogelykheden inhoudt en zelfs een kabinetsvorming van R.K., A.R, C.H. en Partij van de Vrijheid allerminst uitsluit. Ér is daarom alle reden om het resultaat van den komen den Vrijdag met spanning te gemoet te zien! Aan onze correspondenten. In verband met verkiezingsorganisatie door de gezamenlyke Zeeuwsche dagbladen, behoeven onze corres pondenten, die geen spe ciale opdracht ontvm. gen, ons geen uitslagen van de stemming op a.s. Vrijdag te zenden. Bulgarije wil Westelijk Thracië. De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, Koelitsjef, heeft krachtig de Bulgaarsche aanspraken op Westelijk Thracië onderstreept. Bulgarije wil Westelijk Thra cië, aldus de minister, niet alleen om dat dit gebied geo-1 grafisch en historisch Bul gaarsche grond is, niet alleen omdat de Bulgaarsche bevol king daar het talrijkst is, niet alleen omdat die bevolking wil terugkeeren in het land van haar voorvaderen, maar ook omdat Bulgarije daarmede een toegang zal krijgen tot de Egeïsche Zee, Het wereldgebeuren. OP 1 SEPTEMBER KONINGSREFERENDUM. Een verwarde toestand. „Zg waren bereid de rege ling van. zaken op te offeren aan de grillen van het volk en werden tenslotte ten val gebracht, niet door hun vjan- len, maar door eigen toedoen en door hun onderlinge twis ten". Zoo schreef reeds Thucidides en in den loop der eeuwen zijn de Grieksche politici erg wei nig veranderd. Voor het dappere Hellas, it in 1941 voor het Griek sche wonder zorgde en Mus solini's troepen tot in de ber gen van Albanië tenigjoeg, is de bevrijding minder dan in eenig Europeesch land het sein geweest voor gezamen- lijken opbouw en herstel van de democratische vrijheden. Burgeroorlog en politieke ter reur van weerszijden hebben het land economisch ontred derd en het politieke leven ontwricht. Fel en onverzoen lijk staan links en rechts in Griekenland tegenover elkaar en een compromis door rede lijk overleg onder welwillende goedkeuring van de Engel- schen lijkt onmogelijk. Bij de laatste verkiezingen hebben de Populisten, een rechtsche party van monar chisten, in het parlement een stevige meerderheid behaald, ofschoon zij slechts een kwart van het aantal mogelijke stem men op zich konden vereeni gen. De Populisten hebben na de verkiezingen onmiddellijk ge poogd den terugkeer van den koning te bewerkstelligen om daarmee hun overwinning te bezegelen en een stevig regime in te stellen. Aanvankelijk verzetten de Engelschen zich, hiertegen. Koning George, die thans nog in Engeland vertoeft, is geen constitutioneel vorst in Wes- terschen zin, staande boven de partijen. Hij is een konink lijk partijleider met autoritai- ren inslag; zyn positie aan het hoofd van den staat zal die van een dictator zeer nabij komen.. In hèt Grieksche parlement is desondanks door den regent Damaskinos onder groot ge juich medegedeeld, dat door Groot Brittannie goedkeuring is verleend aan het houden van een referendum over de koningskwestie op 1 Septem ber a.s. Voorwaarde was slechts, dat de kiezerslijsten volledig moesten worden her zien. Bovendien zal tegen dien tyd een missie van de V.S. en Engeland naar Grie kenland vertrekken om op een eerlijk verloop van de volksraadpleging toe te zien. In het Engelsche Lagerhuis is een soortgelijke mededeeling ontvangen, eahter zonder ge juich. Vooral door de „backben chers", dat zijn de jonge, roe rige, minder bezadigde La- bour-leöen, op de achterste banken gezeten, wordt de cri- tiek op de regeering ten aan zien van haar houding in Griekenland niet onder stoe len of banken gestoken. Een drietal Labour-leden, onlangs van een bezoek aan Griekenland teruggekeerd, ver klaarden in een verslag van hun bevindingen, dat het land op weg is een volkomen fas- ustische staat te worden. De party, die op hefc oogenbllk aan het bewind is, voert een soort burgeroorlog tegen alle democratische elementen, die het wagen, een andere mee ning toegedaan te zijn en daarvan openlijk blyk geven. Het zijn buitenlandsche po litieke overwegingen, die de socialistische Engelsche re geering er toe brengen, niet temin de huidige Grieksche regeering te steunen. Engeland wenscht in Grie kenland geen regiem van het type Tito, dat oogenblikkeigk' de banden met Rusland nau wer zou aanhalen en die met Engeland losser maken. Daarom greep in 1944, toen zich eenzelfde ontwikkeling scheen te voltrekken, als in Yoego-Slavië, generaal Scobie op last van Churchill, in ten gunste van de E.A.M. de strijdorganisatie van de recht sche partijen. Griekenland is het eenige Balkanland dat buiten Sovjet invloed gebleven is en binnen de Engelsche invoedssfeer. De Engelsche politiek zal niets nalaten om aeze Balkan- post te behouden en daarom zullen de Engelsche troepen niet teruggetrokken, worden, voor het zeker is, dat als ge volg daarvan geen nieuwe burgeroorlog ontstaat. En voorzeker is, dat de kans op het aan de macht ko men van een overwegend com munistische regeering uitge sloten ls. ADOLF HITLER.... adres onbekend. Een Deensche journa list kwam onlangs tus schen de ruïnes van Hitiers kanselarij te Berlijn een brievenbe steller tegen, die een briefkaart, geadresseerd aan „den heer Adolf Hitler'* wilde bezorgen. De kaart kwam uit Hamburg en er op ge schreven stond de wensch, dat Hitier nog vele malen ln voorspoed zjjn verjaardag (20 April) zou mogen vieren. De brievenbesteller wist niet, wat er mede te doen. De journalist bood aan, de kaart te koopen voor tien ciga- retoten, doch de brieven besteller bleek een plichtsgetrouw man. Heel plechtig schreef hij op de kaart: „adres on bekend" en bezorgde haar op het bureau voor onbestelbare stukken... Verhooging van de electriciteilsranfeoenen. In verband met het achter wege blijven van den zomer tijd worden de electriciteits- rantsoenen met 8 kwh. per periode verhoogd. Voor die ge meenten, waar de perioden loopen over de maanden April Mei en JuniJuli worden de rantsoenen resp. 20 en 16 kwh. per periode; ln de ge meenten waar de perioden loo pen over de maanden Mei Juni en JuliAugustus wor den zij resp. 16 en 17 kwh. De rantsoenen voor kook- doeleinden, zoowel voor gas als electricttelt blijven voor- loopig nog ongewijzigd. Meer dan vijf millioen kiezers mogen ter stembus. Ritthem de kleinste met 75 kiezers. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke verkiezing op a.s. Vrijdag zal worden gehouden, bedraagt voor het geheele land 5.229.927. Bj de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903 (94.40 pet) aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten, gehouden ln April 1939, bedroeg het aantal stemgerechtigden voor het geheele land 4.623.414. De gemeente, met het grootste aantal stemgerech tigden, is Amsterdam, met 493.711 personen, de gemeente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem, in Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onderscheidene kieskringen ls thans: 's Hertogenbosch 311.369 (244.851) Kieskring I Kieskring II Kieskring III Kieskring IV Kieskring V Kieskring VI Kieskring VII Kieskring Vm Kieskring IX Kieskring X Kieskring XI Kieskring XII Kieskring Xm Kieskring XIV Kieskring XV Kieskring XVI Kieskring XVH Tilburg Arnhem Nijmegen Rotterdam 's-Gravenhage Leiden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle Groningen Assen Kieskring XVTII Maastricht 264.145 (216.807) 306.718 (249.182) 251.649 (214.641) 368.723 (330.703) 295.168 (278.304) 265.991 (230.802) 337.277 (290.315) 493.711 (449.009) 232.539 (204.155) 307.022 (253.618) 149.845 (139.779) 304.566 (244.421) 259.681 (227.127) 350.002 (290.498) 260.732 (223.550) 142.817 (103.786) £27.972 (250.586) De tusschen haakjes geplaatste cjfers ztfn de fl*ntj>|iAn kiesgerechtigden in de overeenkomstige kieskringen in 1937. In 1939, bij de Provinciale Statenverkiezingen, wat het aantal stemgerechtigden te Amsterdam 465.350, te Rotterdam 346.708 en te 's-Gravenhage 291.477. Hoogste onderscheiding voor Generaal Winkelman In zijn herdenkingsrede, wel ke hij heden op den Grebbe- berg heeft gehouden, deelde min.-pres. Schermerhom mede, dat gep. generaal H. G. Win kelman, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, door H.M. de Koningin het Groot kruis in de orde van den Ned. Leeuw is verleend, zijnde de hoogste Nederlandsche onder, scheiding. Plechtigheden in Amsterdam en Ypenburg. In de hoofdstad is het gis teren de Dam geweest, waar de herdenking van de oorlogs dagen 1940 gehouden werd en een plechtig memento voor alle gevallenen werd gevierd. In alle onderwijsinrichtingen werd een bijzondere les gewijd aan den strijd tegen den over weldiger. Ook op het vliegveld Ypen burg vond een indrukwekken de plechtigheid plaats. Ver scheidene decoraties werden aan nabestaanden uitgereikt en voor den ingang van het vliegveld werd voor deze na bestaanden een défilé gehou den. Bezorgdheid voor 's lands financiën. Open brief tot de Regeering. Het centraal adviseerend college op financieel gebied heeft in een open brief aan het adres van de Nederland sche regeering zyn zorg ge uit over de ontwikkeling der staatsfinanciën. In dit college, hebben tal van vertegenwoor digers van het bankbedryf zitting. Het college acht zich in 's lands belang verplicht, zijn ongerustheid tot uitdrukking te brengen over de groote te korten der staatshuishouding die tot eon ernstige crisis in ons financiewezen kunnen leiden. Aangedrongen wordt daarom op een vergaande be snoeiing der staatsuitgaven en een uitbreiding van de pro ductie met een nieuwe parti culiere vermogensvorming door besparingen. Het college spreekt de wenschelijkheid uit van het nemen van maatregelen, die monopolievorming tegen gaan enzoo mogelyk gezonde con currentieverhoudingen herstel len, welke de tendenz hebben bot prysdruk en vergrooting van het goederenaanbod. Complot tegen Umberto. In Italië is een complot ont dekt van neo-fascisten, die voornemens waren koning Umberto II door middel van een bomaanslag van het leven te berooven. Naar verluidt zou ex-koning Victor Emanuel voornemens zyn zich in Egyp te te vestigen. Incidenten in Madrid. In Madrid is het Maandag tot een sehietparty gekomen, waarbij de politie vier „terro risten" doodde en 15 anderen gewond werden. Op een plein te Madrid ontplofte denzelfden dag een bom, die door een 20- jarigen knaap werd geworpen. De dader pleegde zelfmoord voor men hem kon grijpen. Er werd niemand gedood. De voormalige wereld kampioen boksen, Max Schmeling, is tot drie maan den gevangenisstraf en een boete van 10.000 mark veroor deeld, omdat, hg aan een bevel van de militaire overheid geen gehoor heeft gegeven. Schme ling liet nl. een huis bouwen in een voorstad van Hamburg, hetgeen hem verboden was. 17 Predikanten gaan over. Elk dagblad neemt sensa tioneel nieuws op, als het er is, ook sensationeel kerk nieuws. Van het voorspel of de gevolgen van kerkelijke geschillen hoort men wel graag. Want elk mensch, kerksch of onkersch, is twist ziek. Van des te grooter belang is het vandaag melding te ma ken van een opmerkelyke broederlyke hereeniging. De Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband en de Neder landsche Hervormde Kerk worden heden één. Vanmiddag 3 uur wordt in de Nieuwe Zydskapel aan het Rokin te Amsterdam een by- eenkomst belegd, waarin in aanwezigheid van vertegen woordigers van de by de her eeniging betrokken kerkera den en de Commissie van Con tact door het Moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk en het Moderamen van de Alg. Vergadering der Gereformeerde Kerken in Ne derland (In H.V.) de Acte van hereeniging geweekend zal wor den. In deze bgeenkomst zul len ds. W, A. Zeydner en dr. J. G. Geelkerken met prof dr. S F. H. J. Berkelbach van dér Sprenkel het woord voeren. Vanavond is er in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een dank dienst voor de hereeniging, waarin zullen voorgaan ds. Zeydner en dr. Geelkerken. Ikor zendt dezen dienst per radio uit. Wat is nu het merkwaardige van deze hereeniging? Het was in Maart 20 jaar geleden, dat de Gereformeer de Synode van Assen niet min der dan 19 vragen aan dr. Geelkerken voorlegde in ver band met de openbare aan klacht van ouderling Marinus naar aanleiding van een Ca- techismuspreek over Zondag III, gehouden 23 Maart 1924, en hem later op grond van zgn antwoorden alzett6. De kerk van A'dam-Zuid bleef dr. Geelkerken trouw en hem volg. den spoedig groepen van ge meenteleden te Zandvoort. Ook Zeeland herdacht de gesneuvelden van Mei 1940. Minister de Booy legde te Middelburg een krans namens de Regeering. Middelburg behoorde giste- ren tot de tien plaatsen in ons land, waar gelyktydig een plechtige herdenking plaats had van hen, die in de Mei dagen van 1940 vielen by de verdediging van hun vader land tegen de invallende Duit- schers. Het was alsof ook de natuur ertoe wilde bgdragen de som bere dagen van zes jaar gele den weer in de herinnering terug te roepen. Er woei een straffe, harde wind en de donkere wolken massa's dreven boven de ge meentelijke begraafplaats toen zich daar omstreeks half twaalf tal van hooge burger lijke en militaire autoriteiten, nabestaanden van gevallen militairen en vertegenwoordi gers van oud-illegale en Jeugd organisaties hadden verza meld. Namens de Regeering was aanwezig de Minister van Ma rine, Z.Exc. J. H de Booy, als vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog kolonel A. C. de Ruyter van Steve- ninck, namens het provinciaal bestuur de Commissaris der Koningin en namens het ge meentebestuur de burgemees ter van Middelburg. Op het achterste gedeelte van het kerkhof stonden troe pen van de 5e en 2e com. pagnie gezagstroepen opge steld en daartegenover het Middelburgsche muziekcorps, dat tijdens de plechtigheid voor een passende muzikale omigsting zorgde. Kolonel J H W. Bruins, de vroegere commandant in Zee land, hield als eerste een korte herdenkingsrede, waarin hy herinnerde aan de gedenk waardige 9e Mei, toen des nachts net bevel gegeven werd alles gevechtsklaar te maken. De stootkracht van de Duit- schers was groot en de over macht aan materieel deed spoedig het moreel van onze soldaten zakken. Maar de stryd was niet vergeefsch. Zeven kostbare dagen werden de Duitschers opgehouden en daarna kon het werk voort gezet worden door de marine, ae koopvaardg en de illegali teit. Luitenant van Steveninck richtte in aansluiting hierop de blik vooral naar de toe komst. Wij moeten uit bet ge beurd e een groote les trek ken, een herhaling mag nooit meer voorkomen. Vooral de jongeren, ten deele de stryd- krachten van nu, dienen dit steeds voor oogen te houden. Nadat mevr. Schuitema Vader het gedicht „De Doo- den" van Muus Jacobse had gedeclameerd, werden, terwijl matrozen en soldaten het ge weer presenteerden, de vaan dels negen, de officieren sa lueerden en de muziek het „Wilt heden nu treden" ten gehoore bracht, vyf prachtige kransen op het graf neerge legd. De eerste krans door minister de Boog namens de regeering en verder kransen namens de landmacht, de ma rine, de gezagstroepen en het provinciaal bestuur. Om twaalf uur, terwfll in de stad de torenklok beierde, heerschte één minuut lang doodsche stilte rondom de Saven. Daarna werd onder de onen van ons volkslied lang zaam de nationale driekleur geheschen. Het heeft H.M. de Koningin behaagd, aldus klonk daarna door de microfoon, posthuum het vliegerkruis toe te kennen aan den res. luitenant-vlieger Piet er Cornelia Schoute, ge sneuveld op 13 Mei 1940. voor betoonde moed tegenover een vgandeüyke overmacht De beide ouders van den militair namen de onderscheiding voor hun gevallen zoon persoonlyk in ontvangst. Herdenkingsplechtigheid te Vlissingen. Het was een lange stoet van jongeren en ouderen, burgers en militairen, die Dinsdagmor gen op de Noorderbegraaf plaats bgeen kwamen om hen te eeren, die zes jaar geleden him leven voor het vaderland gaven. Vooraf gegaan door de signaalafd. „Ons Genoegen", volgden deputaties der jeugd organisaties, een detachement van de 7e Comp. Gezagstroe pen, de Kon. Marine, Roode Kruis, nabestaanden en fami lieleden. Op de Noorderbegraafplaats was aanwezig het voltallig ge meentebestuur. Voor den aan- vang van de plechtigheid hééft burgemeester Kolff na mens het gemeentebestuur bloemen gelegd op de graven van de burgers, die in de Mei- dagen van '40 waren omge komen. Hierna schaarden allen zich om da graven der gevallen militairen, waarby de Ned. driekleur halfstok was gehe schen. Het R-K. Dameskoor zette in: „Wilt heden nu tre den", waarna burgemeester Kolff naar voren trad om de gevallenen te herdenken. Spr. wees op den heldhaftigen stryd. Zy, die hun leven gaven, deden dit met de hoop een gelukkig en vrg Nederland te kunnen behouden. Op elk graf legde de burgemeester een tuiltje bloemen neer. De heer W. Poppe wees er op, dat deze makkers den eer sten stoot hebben opgevangen. Hun lichamen werden aan de aarde toevertrouwd als het zaad van het verzet; hun stryd is voortgestreden. Deze offers vragen allen ridderlijk heid, eerlykheid en goeden trouw. Hoornsignaal kondigde één minuut stilte aan, de driekleur werd in top geheschen en het zangkoor zette het Wilhelmus De graven werden bedolven onder een schat van bloemen, w.o. een krans van de gemeen te Vlissingen. de 7e Comp. Ge zagstroepen en de Kon Marine, in. EEN OPMERKELIJK EN VERHEUGEND GEBEUREN. Oosterend, R' dam en ook tö Middelburg. Jl. Zondagavond ging het HV. te Middelburg reeds over tot de Ned. Herv. Gemeente. In een overvolle avonddienst in de Oostkerk ging dr. Geel kerken zelf over en bracht hy dank aan de kerkeraad dezer kleine gemeente, die als eeni ge in Zeeland gedurende 20 jaar een schoone taak had ver-i vuld. Het H Verband was als een spelonk van Adullam voor iedereen, die organische vrij heid in de kerk verkiest boven mechanische binding. Het H.V. liet reveille-klanken kooren en heeft altijd begrepen, dat het goed is om als kerk te waar schuwen en te vermanen, maar dat de kerk ook als een tam boer moet zyn, die jubelend en geloovig vooropgaat en op wiens maatslag het kerkvolk werkt en dient en strijdt. Het liep in 1926 in Assen niet alleen over de vraag, of de slang kan spreken of niet kan spreken en of de jeugd- preeken van dr. H. Th. Ober man, destyds predikant by de Engelsche gemeente te Mid delburgVlissingen, wel zui ver op de graat waren. Assen was wel een betreurenswaardi ge botsing tusschen twee stroo mingen, die er altijd in het Gereformeerd Protestantisme waren en die elkander ook moeten erkennen en liefheb ben: nl. de categorie van men- schen, die willen bouwen en bewaren in de kerk, die pal staan op de muren der kerk en waarschuwen tegen elk be smettingsgevaar èn de stroo ming der apostelnaturen, wier geestesgaven is: dienen, hel pen, redden, ontrukken aan het verderf; omdat zy weten, dat de kerk .er is in en om de nood van het volk. Gedurende 20 jaar droeg het H.V. de toorts van de zen- dingsboodschap en toen de Herv. Kerk in Gen. Synode byeenkwam in October 1945, groeide in deze kerkgroep het verlangen met de Herv. Kerk verbonden te zyn om samen het Evangeliegetuigenis te doen hooren 17 H.V. predikanten worden thans Hervormd, terwyl vroe ger reeds over/Ingen dr. N. D. van Leeuwen, ds. J. J* Buskes en ds. K. H. Kroon. W.H.B, Nieuwe prijzen voor mantels en japonnen. Voor damesmantels en man- telcostuums mogen volgens een dezer dagen in de Ned. Staats courant gepubliceerde beschik, king prijzen worden berekend, die gemiddeld 70 hooger zyn dan die welke in 1939 wer den gevraagd In het meest voorkomende genre, het z.g. „middengenre", dat ongeveer 60 van de geheele productie uitmaakt, zal éen damesman tel op deze wijze gemiddeld 50 kosten. In het „populaire genre" ongeveer 33. Voor mantels van het „betere gen re" zyn de pryzen uiteraard zeer uiteenloopend en veel hoo. ger. In japonnen, waarvoor eveneens een nieuw voocschrift de prijzen regelt, ls de verschei denheid van stoffen en afwer kingen te groot, dan dat daar voor een gemiddelde pry's ge noemd zou kunnen worden. HEEREN-MAATKLEEDING Over enkele weken zullen de nieuwe prijzen voor heeren- maatkleeding ingaan. welke op grond van een dezer dagen in de Ned. Staatscourant ge publiceerde beschikking mogen worden gevraagd De prijzen zgn verschillend voor de drie groote steden en de overige ge. meenten. Er zyn vier klassen van afwerking bepaald, waar voor uiteraard verschillende prgzen gelden. Een behoorigk afgewerkt driedeelig colbert- costuum zal byvoorbeeld bg een stofprys van 8 gulden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ongeveer f 125 mo gen kosten en in alle overige gemeenten 105. Havenstaking ook in Amsterdam ten einde. De besturen van de samen werkende organisaties in het havenbedrgf hebben naar aan leiding van den oproep van den burgemeester van Amsterdam een zeer druk bezochte ge combineerde ledenvergadering gehouden. Daarin werd met al gemeene stemmen besloten aan aen oproep van den burge meester gehoor te geven en Woensdagochtend den arbeid te hervatten. Verder is overleg gepleegd met het bestuur van de Schc waartvereen. „Noord", Dit heeft de toezegging ge daan voor alle havenarbeiders die r.ior^en weer aan het werk ''aan, de ontsla een in te trek ken. Dit geldt zoowel voor de tichting samenwerkende haven, beirnyen als voor de vaste ar beiders van de diverse maat- De politiemaatre gelen rond het havencomplex zyn verscherpt. De Fransch-Amerikaansche onderhandelingen. Leon Blum heeft medege deeld, dat de economische en. handelsbesprekingen, die ge durende twee maanden tus schen de V.S. en Frankryk gevoerd zyn tot een succesvol einde gebracht zyn. De Ame- rikaansche autoriteiten zullen evenwel, naar hy verklaarde, het uiteindelyke bedrag van het crediet nog moeten vast stellen. Leon Blum noemde de tot stand gekomen overeen stemming een „besluit in prin- c,<&, gezaghebbende Fran- sche zgde werd verklaard, dat de overeenkomst die waar- schynlyk nog voor het einde van de week gepubliceerd zal worden de volgende vier hoofdpunten zal bevatten: le. een crediet van de Export and Import Bank van 500 tot 750 millioen dollars; 2e. regeling van de Land-Lease en „omge keerde" Land-Lease rekenin gen, uit oorlogstijd. Hierdoor zou de totale financieele hulp op omstreeks een milliard dolZ, lars gebracht worden. 3e. Overdracht van 70 tot 80 Amerikaansche koopvaar- dyschepen. 4e. Fransche goedkeuring van de principes voor den in ternationalen handel zooals deze zyn vastgesteld in het Amerikaansche ontwerp voor het internationale charter, waarmede ook Engeland zich reeds voorwaardelyk accoord heeft verklaard. Het Kon. besluit van 25 Aug. 1939 betreffende het verbod voor oorlogsschepen van vreemde mogendheden om te komen binnen de territori ale wateren van het Ryk ia Europa, is ingetrokken. EERSTE COMMUNIQUÉ VAN KOERDISCH „HOOFDKWARTIER." Het hoofdkwartier der Koerden heeft zijn eerste com muniqué gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat aan het front in Noord-Koerdistan door regeeringstroepen een aanval werd gedaan op stellingen van de Koerden en dat die troe pen werden teruggeslagen met achterlating van 130 öooden en veel materiaal. In verband met het feit, dat gedurende de verkie zingsperiode de dagbla den 3 x per week in dubbelen omvang mo gen uitkomen, verschynt de Prov. Zeeuwsche Crt. heden met 4 pagi na's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1