PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Europa stelt Amerika ieleur UIT DE PROVINCIE Stichting Herstel Zeeland 1945 aan den arbeid. WALCHEREN Hoofdredacteur O. Ball!nti|n (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: St'ch- tlng P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 14 Mei 1946 198e Jaargang Nummer 111 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren. SCHERPE CRIT1EK OP BRITTEN EN FRANSCHEN Het Isolationisme herleeft. Toen de tweede wereldoorlog ln alle hevigheid woedde, heeft Amerika zijn oude isolationis me overboord geworpen. Het zag duidelijk inj dat het een fout maakte door zich teleur gesteld terug te trekken, toen het zag hoe verdeeld Europa na den eersten wereldoorlog was gebleven en hoe bitter weinig idealisme er in de oude wereld leefde. Voortaan zou het actief medewerken aan den opbouw van een betere, in ternational samenleving. De Amerikanen zijn met de beste bedoelingen bezield ge weest. Maar wederom worden zij teleurgesteld en steeds tal rijker worden de stemmen in de V. S. die zeggen, dat Ame rika er het beste aan zou doen, zich ook ditmaal maar terug te trekken uit de Europeesche wespennesten. In het Alg. Handelsbl. von den wij een kernachtige sa menvatting van de Amerikaan- sche grieven en een paar be langwekkende notities. Het half millioen militairen, dat zich nog onder Ameri- kaansch bevel in Europa be vindt opinie-onderzoek heeft het uitgewezen acht de Engelschen zelfbewuster dan hun organisatie doeltref fend is, de Franschen „corrupt en parasitair". Dertig procent der ondervraagden geeft aan Duitschers de voorkeur boven alle Europeesche volkeren, vrij. wel allen stellen hen hooger dan de Franschen. Dit zijn im_ pressies van soldaten. Maar de „Observer" constateert, dat de feheele Amerikaansche poli- iek er op blijkt gericht te zijn, zoo spoedig mogelijk de Amerikaansche troepen (wier discipline niet' meer voorbeel dig zou zijn) uit Europa terug te trekken en de bezetting te vervangen door een viermo- gendheden verdrag dat Duit- ache herbewapening zou moe ten voorkomen, door milde vredesvoorwaarden, bespoedi. ging van het economisch her stel en opheffing der bezet tingszones, zoodat heel Europa toegankelijk zou zijn voor „het doen van zaken". Geschiedt dit niet en de Russen zijn er fel tegen dan zal Euro. pa voor de Amerikanen als een ondraaglijke last Worden gevoeld. Niet zonder vrees kan men het resultaat dezer ontwikke ling tegemoet zien. De Ame rikaansche wrevel jegens de Europeesche bondgenooten en de daaruit voortvloeiende ge voelens van sympathie voor de Duitschers (..The Saturday Review of Literature" gaf er krasse staaltjes van) maken, dat anderen nu reeds de Ame rikaansche zones in Duitsch- land en Oostenrijk een „nazi paradijs" noemen, dat de reac_ tie der Franschen vrij heftig is (ze verwijten den Ameri- kaanschen soldaten hun zwar ten handel en hun gebrek aan eerbied voor de verzetsbewe ging) en dat de Engelschen reeds rekenen met de moge lijkheid, dat ze alleen komen te staan voor de taak van de democratische herordening van West-Europa, waaraan Rus-' land niet medewerkt en waar voor Amerika zijn belangstel ling dreigt te verliezen. Opnieuw dreigt Amerika zich terug te trekkenEn dan ligt er het gevaar, dat de Britten alleen niet opgewassen zijn tegen de moeilijkheden, die er in Europa bestaan en dat denauwelijks gemaskeerde Brit.-ch.Fransche tegenstelling zal leiden tot een opnieuw ont staan van een Europa, dat in vijandige kanpen verdeeld is. Europa kan het .niet zonder de medewerking van Amerika stellen. Geen enkele staat in de oude wereld kan een de mocratisch evenwicht handha ven zonder Amerikaanschen steun. Daarom is het te hopen, dat de isolationisten in Ame rika niet te veel voet aan den grond krijgen! De laatste uren van Mussert. De Haagsche correspondent van de „Gooi- en Eemlander" schreef aan zijn blad: Over de terechtstelling van Mussert vernamen wg nog, dat hem Zondag als zijn laatste wensch gelegenheid werd ge geven om van zijn vrouw, die ziek ligt in Den Dolder, af scheid te nemen. Per auto, be geleid door den kampcomman dant, werd Mussert naar Den Dolder gebracht, waar hij een uur verbleef. De laatste dagen mochten ook de gedetineerden Mr. Carp, ex-president vgn het Vredesgerechtshof en Van Maasdijk, ex-waarnemend bur gemeester van Den Haag af scheid van hem nemen. Zijn medewerker Lindeman, de gedetineerde oud-hoofdredac teur van „Volk en Vaderland" heeft Mussert de laatste we ken geregeld mogen bezoeken in verband met een uit te ge ven biografie. Ook de familie, zijn twee gedetineerde zusters en zwager, zijn hem op den laatsten dag komen bezoeken. Zgn zwager Terpstra, gedeti neerd N.S.B.-burgemeester, die destijds gratie voor hem had aangevraagd, heeft Mussert ook begeleid naar de plaats der executie. Ds. Sybrandy verleende geestelijken bijstand en was ook aanwezig bij de executie, evenals de procureur fiscaal Mr. Zaayer, de kamp commandant en de kampdok ter. Mussert was volkomen kalm toen luj voor het vuur- peleton stond en weigerde ge blinddoekt te worden. Zijn lijk is op een geheim graf van de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Commando over Oost-Jaya aan de Nederlanders overgedragen. De commandant van de 5e Britsch-Indische divisie te Soerabaja, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft het comman do over Oost-Java aan den Ned. bevelhebber kolonel Gie bel overgedragen. Voer zijn vertrek heeft Generaal Bourne in een proclamatie de bewo ners van Soerabaja bedankt voor de hulp, welken zij de troepen verleend hebben tij dens de moeilijke dagen October en November j.l. en tijdens de daaropvolgende pe riode van wederopbouw. DE REIS VAN SOEKARNO. Het Republ. Ministerie van Voorlichting wijst er op, dat de reis van Soekarno naar Cheribon aanleiding he.eft ge geven tot vele veronderstellin gen. De feiten zijn echter dè volgende: in tegenstelling tot Sjahrir's plotselinge reis naar ^Jogjakarta, is de reis van den president naar Cheribon een week van te voren vastge steld. De eerste minister heeft reeds een vergadering met Soekarno, Hatta en den Mi nister van Defensie Sjariffoe- ding gehad. Gezien de huidige ontwikkeling achtte men een kabinetvergadering verder niet noodzakelijk. DE EVACUATIE. Een officieel Britsch com muniqué heeft verklaard, dat vanaf 20 Mei uit de binnen landen van Java- per week 1000 geïnterneerden naar de geallieerde zóne overgebracht zullen worden. Het communi qué noemde deze regeling een „aanvullende maatregel die de evacuatie van geïnterneerden moet bespoedigen". De evacu atie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voort gezet. Volgens het republ. minis- terie van voorlichting zijn de Indoiïesiërs bereid om de Ja- panneezen uit de omgeving van Soekaboemi naar Batavia cf Tegal te evacueeren. Men wacht nog op nadere beslis- singen van de geallieerde mi litaire autoriteiten. Deze eva cuatie zal niet zónder moei lijkheden gaan/ daar de trein, verbindingen in deze streek zeer beperkt zijn. OVERSTROOMINGEN VAN EUPHRAAT EN TIGRIS Duizenden menschen zijn dakloos tengevolge van overstroomingen van de groote tweelingrivie ren Euphraat en Tigris, welke practisch alle bouwland tusschen Bag dad en Basra (haven aan Perzische Golf) hebben overstroomd, waarbij on_ geveer 2000 gebouwen zijn verwoest. Thans 12 jaar geëischt tegen Dr. J. H. Carp. De advocaat-fiscaal bij den Bgzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage, mr. Langè- meyer, concludeerde heden tot vernietiging van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voormalige president van het Vredegrechtshof, dr. J H. Carp, veroordeeld is tót 18 jaar gevangenisstraf en tot veroordeeling van den requi- rant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Twee doodvonnissen. Johannes van Lieshout, die aan de landwacht namen had verstrekt, tengevolge waarvan de burgemeesters van Asten en Someren gearresteerd en later vermoord konden wor den. werd door den Bijz. Raad van Cassatie ter dood veroor deeld. De ex-landwacht-comman dant en SS'er Gerben Sake van der Ploeg had de woningen van bovengenoemde burge meesters aan de Duitschers aangewezen. De bijzondere raad veroordeelde ook hem ter dood. 58 BEULEN TOT DEN STROP VEROORDEELD. Ttfdens het proces tegen de leden van den kampstaf van net concentratiekamp Maut hausen zijn 58 beklaagden tot den strop veroordeeld. Drie an deren zyn veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. STUDENTEN EN HAVEN STAKING. De E.V.C. of de stakingslei ding te Rotterdam heef t gepro testeerd tegen het feit, dat studenUn van de economische hoogeschool te Rotterdam zich beschikbaar hebben ge steld voor werk in de haven. De rector-magnificus heeft nu verklaard, dat dit geschiedde om het landsbelang te dienen en eerst nadat yaststond, dat de burgemeester van Rotter dam een beroep op vrijwilli gers zou doen. Russisch monument der Overwinning. De Russische beeld houwer Nikolai Toms- ky, winnaar van den Stalinprijs, heeft een ontwerp gemaakt voor een monument der over winning, dat op een der grootste pleinen van Moskou zal worden op gericht Het monument, 25 bij 30 meter, drukt de vreugde uit over de victorie op de Nazi's. In de hoofdstad worden pogingen in het werk gesteld om een filiaal van den Neder- landsche Jaarbefurs in Amster dam te krijgen. Churchill uit ons land vertrokken. Op weg naar Rotterdam heeft Churchill gistermorgen ook een kort bezoek gebracht aan Aalsmeer, waar hij in het veilingsgebouw door den Burgemeester, dr. D. H. Pee reboom Voller en de directie werd rondgeleid. In het kwar tier, dat het bezoek duurde, had men de hofauto, waarme de de fam. Churchill reist, nog geheel met rozen en viooltjes versierd. In Rotterdam vond o.m. een officieele ontvangst ten Raadhuize plaats, waarbij bur gemeester Oud egn rede hield. Daarbij bood hij Churchill de gouden eerepenning der stad aan. Na zijn zegetocht door Rot terdam, is .Winston Churchill gistermiddag via Den Haag naar het vliegveld Valkenburg bij Katwijk gereden, vanwaar hg per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Op het vlieg veld namen o a. Z.K.H. Prins Bernhard en de Minister-Pre sident prof ir. W. Sehermer- horn, afscheid van den hoogen gast, die zich zeer enthousiast toonde over de» ontvangst in Nederland. Prins Bernhard steeg eveneens met een vlieg tuig op om Churchill nog een eind weegs op zijn tocht -aar Engeland te begeleiden. Tegen 7 uur is Churchill op Croydon gearriveerd. De Partij van den Arbeid en de Bisschoppelijke verklaring. Het Presidium van de Partij van den Arbeid zond het A.N.P. een mededeeling naar aanleiding van de verklaring der bisschoppen, waarin het o.m. constateerde, dat uit het feit, dat het, Epis copaat het advies heeft gege ven slechts op die candidaten te stemmen, die zich op het terrein van wetgeving en be stuur laten leiden door de chnstelijke normen, slechts de conclusie kan worden getrok ken, dat, aangezien het tegen deel niet is uitgesproken, het stemmen op de candidaten van de P. v. d. A., die zich door die normen gebonden weten, niet door een verbod is ge troffen. Laatste nieuws De ontslagen tijdens de bezetting. Bij de Tweede Kamer is door de regeering ingediend een wetsontwerp ter herziening tijdens de bezetting verleende ontslagen en andere maatre gelen ten aanzien van perso nen in overheidsdienst. Het ontwerp bevat ook een voor ziening met betrekking tot de aanspraken, die ondergedoken, niet ontslagen overheidsperso neel kan doen gelden, indien de uitbetaling van salaris tij dens de bezetting achterwege is gebleven. DE MARCHANT ET D' AN. SEMBOURG KRIJGT VIJFTIEN JAAR.. De Limburgsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen Graaf de Marchant et d' Ansembourg. Het Hof achtte de Mar chant et d' Ansembourg schul dig aan het. voortgezette mis drijf van opzettelijke hulpver leening aan den vijand in tijd van oorlog en veroordeelde hem tot vijftien jaar gevan genisstraf, met levenslange ontzetting uit beide kiesrech ten («met recht van cassatie). Er was tegen hem de dood straf geëischt. De mijnwerkersstaking in de V. S. De meerderheid van de 400.000 stakende mijnwerkers is gisteren naar de mijnen te- rugge-keerd, voorloopig voor den tijd van 14 dagen, gedu rende welke periode men tot een definitieve overeenstem, ming hoopt te geraken. Ongeveer 30.000 mijnwerkers Pensylvanië echter geven er de voorkeur aan te wach ten tot het definitieve contract geteekend is, alvorens aan het werk te gaan. Omtrent het resultaat van de heden ge houden besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en de werk gevers, i snog niets bekend. EEN VLIEGVELD BIJ AXEL? Een groep deskundigen heeft op verschillende plaatsen in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen een onderzoek ingesteld naar de bodemgesteldheid op ter reinen die eventueel in aan merking zouden kunnen ko men voor den aanleg van een vliegveld. De grondboringen zijn thans beëindigd; er wordt nu een voorloopige luchthaven aange legd onder de gemeente Axel, waarvoor dan het meest in aanmerking zou komen de zgn. Axelsche vlakte. WALCHERSCHE SCHILDERSKUNST TE AMSTERDAM. Zaterdagochtend werd in een der zalen van de Bijenkorf te A'dam een tentoonstelling ge opend van Walcherscha schil derkunst, Er worden doeken geëxposeerd van C. de Wolf, Li. Heymans, mevr Bakker Van Verre, mevr. Hentfriekx en mevr. EloutDrabbe In totaal zijn het circa 37 doeken. 'Bovendien zullen op de ten toonstelling te zien zgn tee keningen van het nieuwe bouwplan voor het stadhuis te Middelburg en van den weder opbouw. De tentoonstelling wordt ge houden in het kader van de manifestatie De Kunst' gaat door het Vrije Land. Bij de opening werd het woord gevoerd docr wethouder mr. A. de Roos van Amster dam, den heer Hans van Meerten, namens de Ned. Fed. van Beeldende Kunstenaars verenigingen en M. de Jong, voorzitter van de Zeeuwsche Vereniging. R. C. M. Dezer dagen heef? de direc teur van het bijkantoor Mid delburg van de Regelingscen- trale Meubeltransport (R.C M.), de heer H. J. Nieman, afscheid genom'en van het personeel in verband met zijn vertrek naar Den Haag. Ten behoeve van de re-evacuatie naar Zeeland deed het bureau onder zijn leiding goed werk ten behoeve der geëvacueer- den, terwijl de samenwerking met de onderscheidene trans porteurs vlot functionneerde. Het beheer van het bijkantoor is thans in handen van den heer C. J. Mink. Het rapport van Hoover De voormalige president der Vereenigde Staten, Herbert Hoover, heeft Truman rapport uitgebracht van zijn reis door de wereld, waarbij hij een on derzoek heeft ingesteld naar de voedselsituatie. Volgens dit rapport is er tusschen 1 Mei en 30 Sept. een graantekort van 3.6 millioen te verwach ten. Gedurende de crisisperi ode zal Europa 8 3 millioen ton graan noodig hebben, waarvan Nederland 80.000 ton. Scherpe critiek op voorgestelde schaderegeling. Levendige actie op breed arbeidsveld. Aan het einde van het vo rige ja&r werd op initiatief van Ged. Staten opgericht de Stichting Herstel Zeeland 1945. Zij heeft, zooals wij reeds eer der uiteenzetten, ten doel de activiteit der onderscheidene stichtingen en vereenigingen, in den loop der jaren gevormd ter bevordering van wederop bouw, herstel en welvaart dei- provincie, samen te voegen, ten einde langs elkaar heen- werken en versnippering der krachten te voorkomen. De Stichting werkt nu reeds geruimen tijd, maar zij geniet iin de proyincie nog altijd te weinig bekendheid. Daarom was Vrijdag jl. in het zoo juist betrokken bureau der Stichting, Dam 51, Middelburg, een persconferentie bijeenge roepen, waarop de directeur van de groep Zeeland-Midden de heer D. van Heyst, doel. organisatie en werkwijze der Stichting nog eens uitvoerig heeft omschreven. Met nadruk wees de heer Van Heyst er op, dat de vor ming dezer Stichting het par ticulier initiatief niet doodt, maar juist tracht te stimu- leeren en dat de verschillende reeds bestaande organisaties dan ook spontaan haar mede werking hebben toegezegd. Bovendien opent de Stichting Herstel Zeeland voor alle reeds bestaande organisaties de mo gelijkheid om op de meest ef- ïciente wijze wenschen er nooden onder de aandacht te brengen der bevoegde regee- ringsinstanties. Verschillende vragen, die in de provincie zijn gerezen ten aanzien van de Stichting, werden door den heer Van Heyst behandeld. Zoo werd medegedeeld, dat de Stichting sober is opgezet en dat de kosten voor 1946 geraamd worden op ca. 60.000. Op een vraag, waarom geen algemeen directeur benoemd werti, maar de dagelijksche leiding in handen' is gelegd van 3 directeuren (voor Zee land-Noord, -Midden en -Zuid) antwoordde de heer Van Heyst, dat decentralisatie wenschelijk wordt geacht om de belangen der verschillende deelen van Zeeland volledig tot hun recht te laten komen. Het contract tusschen deze drie directeuren en het bestuur der Stichting is zoo nauw, dat daarmede het bezwaar, dat er geen centrale leiding is, geheel wordt onder vangen. Ten slotte worden be slissingen niet genomen door de directeuren der groepen, maar door het bestuur. De uit voering der beslissingen be hoort dan weer tot de taak der directeuren, welke taak dus tweeleedig is. Eensdeels dra gen zij er zorg voor, dat de bestuursbesluiten worden uit gevoerd, ander deels onder houden zij voortdurend con tact met de bestaande organi saties, trachten zg te stimu- leeren, en zich persoonlijk op de hooge te stellen van wat er in de provincie leeft. Gevraagd naar de freeds on dernomen acties en de resul taten, deelde de heer Van Heyst mede, dat resultaten nog niet zijn geboekt, maar dat reeds vele kwesties onder de aandacht der autoriteiten zijn gebracht. Zoo wat betreft het verkeer, den wederopbouw, de industrialisatie met name van Zeeuwsch Vlaanderen, de vlasserijen in Zeeuwsch Vlaan deren, etc. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de toewijeing van autobanden, die vermoedelijk procentsgewijze voor de provincie Zeeland on gunstig is. Omgekeerd wenden andere instanties zich reeds tot de Stichting. Zoo zijn bijv. de stu denten bereid dezen zomer mede te werken aan den we deropbouw. Er wordt haar ge schikte werkobjecten gezocht, maar de huisvesting zal wel het voornaamste probleem zgn. Wellicht, dat de bevolking van Zeeland zelf gastvrijheid kan verleenen. Gedurende twee zomermaanden aan een of twee studenten per gezin. Ook vöor de oogstwerkzaam- heden zal hulp noodig zijn en ook met de regeling van vele aanbiedingen in die rich ting houdt de stichting zich bezig. Ten slotte werd nog vraagd naar het oordeel van de Stichting over de door min Ringers omschreven schade- den heer Van. Heyst luidde: vernietigend De mededeelin gen van minister Ringers schijnen overigens van per soonlijken aard te zijn, uitein. delijk zal immers het parle ment moeten uitmaken, wat er met de schadevergoeding zal geschieden. Ook de vergoeding voo; huisraadschade, die bepaald wordt naar de huisraadwaarde, stuit op scherpe critiek. Hoe lager huur men betaalt, hoe minder men aan huisraad schade vergoed krijgt. Speciaal voor West-Zeeuwsch Vlaande ren, dat zeer lage huren had, dreigt deze regeling noodlot tig te worden. De menschen worden eenvoudig geruïneerd. Ten slotte deelde de heer Van Heyst mede, dat ook aan de zinszorg aandacht wordt besteed. Men onderzoekt, op welke wijze in dit nijpend pro bleem voorzien zal kunnen worden. Men ziet: de Stichting zit niet stil. Zij zoekt en vindt haar arbeidsved zonder moeite en houdt zich bezich met din gen, die ten nauwste verband houden met de belangen van Zeeland en zijn bevolking. Met groote belangstelling wordt dan ook de activiteit der Stichting Herstel Zeeland 1945 gevolgd! Vlissingen. RADIO-DISTRIBUTIE EN VOETBAL. Een voetballiefhebber te Vlissingen klaagt er over, dat de aangeslotenen bij de radio- distributie aldaar Zondag niet in de gelegenheid 'waren om naar de uitzending van den wedstrijd NederlandBelgië te luisteren en vraagt, of bg der gelijke gelegenheden niet afge weken kan worden van de ge- gebruikelijke zendverdeeling. Van de zgde van de P T.T. deelt men ons in dit verband mede, dat materiaal- en per soneelsgebrek nog steeds oor zaak zgn, dat slechts één pro gramma kan worden uitgezon den. Het afwijken van de zend verdeeling stuit op bezwaren, daar deze verdeeling niet in Vlissingen wordt geregeld. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Wegens ambtsbezigheden wordt het spreekuur van den burgemeester van Vlissingen van Woensdag aanstaande verschoven naar Donderdag morgen van 10.30 tot 11.30 uur. R.K. VOLKSPARTIJ. VLISSINGEN. Vrijdagavond hield de R.K. Volkspartij in het Concertge bouw een openbare vergade ring. Als eerste spr. trad hier op het lid van de Tweede Ka mer mr. dr. A. J. Mes, die de programs der verschillende po litieke partijen aan een be schouwing onderwierp, waar bij hij tot de conclusie kwam, dat voor Katholieken alleen de R.K. Volkspartij in aanmer king komt. Nederland moet eén Christelijke natie zgn. Het is onjuist dat de Partij van den Arbeid de wijsheid van de fi. nanciering in pacht zou heb ben. De Katholieken streven naar een juist evenwicht tus schen individu en staat, waarbij ae samenwerking tusschen groepen belangdijker en effec tiever wordt geacht dan die van individuen^ Hierna voerde de heer P. aas het woord, die verschil lende uitlatingen, welke oud- minister Burger op de vergade ring van de Partij van den Ar beid gebezigd zou hebben cri- tiseerde. Spr. meende, dat voor katholieken slechts één keuze mogelijk is, nl. die der R.K, Volkspartij. Zonder positief Christelijke beginselen zouden wij op los zand drgven. Na nog eenige punten van prac tische politiek te hebben be sproken. eindigde de heer Raas zgn toespraak met een opwekking om als katholieken van de daad de R. K. Volks partij te steunen. Na de beantwoording van en. keje vragen volgde sluiting dei- vergadering. CABARETAVOND „VAN ALLES WAT". Ten bate van de Stichting Nieuw Walcheren werd Zater dagavond in de Scheldenhal te Vlissingen voor 'n uitverkocht huis een cabaretavond gege ven met Zeeuwsche medewer kenden. De avond werd een succes daar het programma werd verzorgd door de Baby- ton-Swingers, welk trio er di rect de goede stemming ir wist te brengen. Ook the Wil- dy's de twee jongens met één guitaar, oogstten luid applaus. Het nieuwe Show-orkest The Luclcy Stars kwam voor het eerst voor het voetlicht, maar zal in de toekomst wel meer van zich laten hooren. De zan ger Jo Broodman was er voor al met zijn zeemansliedjes, goed in De jongste medewerk ster, Rita de Vos, had voor haar succesliedjes „Als de Be tuwe bloeit" en „Als de dijk is gedicht" een begrijpelijke ova tie in ontvangst te nemen, evenals Baby met zijn accorde on. Dit alles werd afgewisseld met sketches door de gebroe ders Julianus, die de lachlust van het publiek, opwekten. Er was dus „Van alles wat". De première te Vlissingen kan als gelaagd worden beschouwd. Des middags werd een kinder voorstelling gegeven waarbij de jeugd zich kostelijk amu seerde. Een gezellig samenzijn dat op den cabaretavond volg de en waarbij de favorite Baby-ton's Band zich danig weerde, besloot den arond. liddelburg 's Nachts niet plakken! In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de po litie te Middelburg proces verbaal opgemaakt tegen 2 personen, behoorende tot een politieke partij, dte zich om streeks het middernachtelijk uur op straat bevonden in het bezit van bussen stijfsel, kwasten en aanplakbiljetten. Naar aanleiding hiervan verzoekt de Commissaris van politie ons de aandacht er op te vestigen, dat het verboden is zich met deze ingrediënten tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m. op den openbarer weg t« Rechtbank Middelburg Zware straHen wegens diefstallen. De 29-jarige B. P., chauf feur te Delft, nam in Febr. en Maart te Middelburg op verschillende tijdstippen een vijftal rijwielen weg. Tegen hem werd 4 jaar gevangenis straf geëischt. De 32-jarige B. P. B., huis- timmerman te Schiedam, nam op 2 Maart zeven bankbiljet ten van 25 weg, van zeke ren H. N. S. Tegen dezen verdachte werd 5 maanden geëischt met aftrek voorar rest. Tegen de 31-jarige G. Mi W., dienstbode te Terneuzen, die op 25 Maart aldaar een igwiel weg nam, toebehooren- ae aan mej. R. eischte de of. fic. van Justitie 1 jaar en 6 maanden gev. straf met af trek voorarrest. De 58-jarige J. de Maat, varkenshandelaar te Honte- nisse, nam op 30 Maart in Hontenisse een rijwielzadel en 'n kongn weg, toebehooren- de resp. aan S. M. v. G. en A. J. B. Deze verdachte hoor de 7 maanden met aftrek, tegen- zich eischen. De 37-jarige L. van D werkman te Amsterdam, nam een radiotoestel *weg toebe- hoorende aan C. G.. begin1 1945 en traplooper, een kap stokkleed, een schoorsteen- klok, een wollen deken, een teil en een electr. kookplaat van v. D. en ongeveer ter zelfder tijd een naaimachine, een sclioorsteenklok, een strijkijzer en een spade van mej. J. D. Mej.. C. van V., 32 jaar, uit Amsterdam nam begin 1945 goederen als geschenk aan van diefstal afkomstig, terwijl A.den Braber ma troos te St. Philipsland, sa men met genoemden van D. goederen wegnam toebehoo- rendo aan v. D. Ook was hij betrokken bij de diefstal bij mej. D. Tegen van D. en B. luidde de eisch 5 jaar gevangenis straf met aftrek, tegen C. van 6 maanden. i 'De uitspraken werden be paald op 22 Mei a.s. POLITIEKE GEVANGENEN Door de P.R.A. te MiddeL burg zg'n in den loop van de vorige week de volgende poli tieke gevangenen te Middel burg binnengebracht: Ma. He. Pihl, Wa. Ha. Haaijman en Ma. Ea de Paepe te Middel burg; J. Adriaanse te Vlis singen; J. Chr. S. Schallen- bergvan Schoneveld (die op Dam 6 tolk is geweest), A, Schout te Sint Laurens en J. de Nooijer te Arnemuiden. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Vee- re kwam in vergadering bij een onder voorzitterschap van jhr. Den Beer Poortugaal. Na dat de heer Kodde den her bouw van de woning van den 'neer Roetingh had toegelicht, werd besloten aan dezen 20 m2 grond te verkoopen. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen zooveel mo gelijk aansluitingen op de waterleiding .tot stand te brengen. Uit overwegingen van hygiëne werd aangedrongen op het spoedig sluiten van een overeenkomst. B. en W. wer den gemachtigd tot herstellen van den Campveerschen to ren over tP gaan, waarvoor de kosten op 5500 zijn geraamd. Ook over herstel en verbetering van verschillende wegen werd geruimen tijd ge sproken. De heer Kodde licht te daarbij het plan tot herstel van den Langedam toe en wees op het belang van een op den gemeenteweg aansluitende be- klinkering. Spoed is dus zeer gewenscht. ook al kost 't veel geld. Ook had de heer Kodde de mogelijkheid van gelijktijdi ge wegverbreeding onder oogen doen zien. De verbinding met Gapinge deed eveneens tal van vra gen stellen. Wanneer alleen de iiew eg een verbinding geeft, achtte men Gapinge voor Veere verloren, omdat Gapinge zich dan geheel op Serooskerke zou gaan instel len. Bijv. voor den dokter achtte men dit funest. Bij de rondvraag merkte de heer Bakker nog op, dat men bij het grond weghalen aan den Zuiddam rechtvaardig moet zijn. Wat den een wordt toegestaan mag aan een an der niet worden geweigerd. Voorts bleken er bezwaren te zijn tegen het ontslag van den tweeden gemeentewerkman, voor wie er nog zeer veel werk is, o.m. op de begraaf plaats, bij het rooien van tronken, het delven der sloo- ten, enz. Ten slotte drong de heer Kodde aan op doortasten der optreden bij woningkwes ties. De menschen mogen niet teveel eischend zijn, BURG. ARMBESTUUR. Tot tijdelijk secretaris-pen- ningmr van het B.A. te WestkapeUe is benoemd de ^Jieer L. Kaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3