PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT Europa stelt Amerika teleur UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Stichting Herstel Zeeland 1945 aan den arbeid. Hoofdredacteur O. Batllntlfn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp), Uitgave: St'ch- ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Db. M. L. W. Schoch, Vlis singen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Dinsdag 14 Mei 1946 198c Jaargang Nummer 111 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per weck, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, osae nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Ooatburg GratemastTaat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. Hei wereldgebeuren. SCHERPE CR1T1EK OP BRITTEN EN FRANSCHEN Het Isolationisme herleeft. Toen de tweede wereldoorlog in alle hevigheid woedde, heeft Amerika zijn oude isolationis me overboord geworpen. Het zag duidelijk in, dat het een fout maakte door ^ich teleur gesteld terug te trekken, toen het zag hoe verdeeld Europa na den eersten wereldoorlog was gebleven en hoe bitter weinig idealisme er in de oude wereld leefde. Voortaan zou het actief medewerken aar den opbouw van een betere in ternationale samenleving. De Amerikanen zgn met de beste bedoelingen bezield ge weest. Maar wederom worden zij teleurgesteld en steeds tal rijker worden de stemmen in de V. S. die zeggen, dat Ame rika er het beste aan zou doen, zich oók ditmaal maar terug te trekken uit de Europeesche wespennesten. In het Alg. Handelsbl. von den wij een kernachtige sa menvatting van de Amerikaan- sche grieven en een paar be- langwekkende notities. Het half millioen militairen, dat zich nog onder Ameri- kaansch bevel in Europa be vindt opinie-onderzoek heeft het uitgewezen acht de Engelschen zelfbewuster dan hun organisatie doeltref fend is, de Franschen „corrupt en parasitair". Dertig procent der ondervraagden geeft aan Duitschers de voorkeur boven alle Europeesche volkeren, vrij. wel allen stellen hen hooger dan de Franschen. Dit zijn im_ pressies van soldaten. Maar de „Observer" constateert, dat de geheele Amerikaansche jy>li- tiek er op blijkt gericht te zijn, zoo spoedig mogelijk de Amerikaansche troejpen (wier discipline niet meer voorbeel dig zou zijn) uib Europa terug te trekken en de bezetting te vervangen door een viermo- gendheden verdrag dat Duit- sche herbewapening zou moe ten voorkomen, door milde vredesvoorwaarden, bespoedi ging van het economisch her- Stel en opheffing der bezet tingszones, zoodat heel Europa toegankelijk zou zijn voor „het doen van zaken". Geschiedt dit niet en de Russen zijn er fel tegen dan zal Euro pa voo^ 'de Amerikanen als een ondraaglijke last worden gevoeld. Niet zonder vrees kan men heb resultaat dezer ontwikke ling tegemoet zien. De Ame rikaansche wrevel jegens de Europeesche bondgenooten en de daaruit voortvloeiende ge voelens van sympathie voor de Duitschers („The Saturday Review of Literature" gaf er krasse staaltjes van) maken, dat anderen nu reeds de Ame rikaansche zones in Duitsch- land en Oostenrijk een „nazi- Sarad^'s" noemen, dat de reac_ e der Franschen vrij heftig is (ze verwijten den Ameri- kaanschen soldaten hun zwar ten handel en hun gebrek aan eerbied voor de verzetsbewe ging) en dat de Engelschen reeds rekenen met de moge lijkheid, dat ze alleen komen te staan voor de taak van de democratische herordening van West-Europa, waaraan Rus land niet medewerkt en waar voor Amerika zijn belangstel- De laatste uren van Mussert. De Haagsche correspondent van de „Gooi- en Eemlander" schreef aan zijn blad: Over de terechtstelling van Mussert vernamen wij nog, dat hem Zondag als zijn laatste wensch gelegenheid 'werd ge geven om van zijn vrouw, die ziek ligt in Den Dolder, af scheid te nemen. Per auto, be geleid door den kampcomman. dant, werd Mussert naar Den Dolder gebracht^ waar hrj een uur verbleef. De laatste dagen mochten ook de gedetineerden Mr. Carp, ei-president van het Vredesgerechtshof en Van Maasdijk, ex-waarnemend bur gemeester van Den Haag af scheid van hem nemen. Zijn medewerker Lindeman, de gedetineerde oud-hoofdredac teur van „Volk en Vaderland" heefb Mussert de laatste we ken geregeld mogen bezoeken in verband met een uit te ge ven biografie. Ook de familie, zijn twee gedetineerde zusters en zwager, zijn hem op den laatsten dag komen bezoeken. Ztjn zwager Terpstra, gedeti neerd N.S.B.-burgemeester, die destijds gratie voor hem had aangevraagd, heeft Mussert ook begeleid naar de plaats der executie. Ds. Sybrandy verleende geestelijken bijstand en was ook aanwezig- by de executie, evenals de procureur, fiscaal Mr. Zaayer, de kamp commandant en de kampdok ter. Mussert was volkomen kalm toen h\j voor het vuur- peleton stond en weigerde ge blinddoekt te worden. Zijn lijk is op een geheim graf van de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. ling dreigt te verliezen. Opnieuw dreigt Amerika zich terug te trekkenEn dan ligt er het gevaar, dat de Britten alleen niet opgewassen zijp tegen de moeilijkheden, die er in Europa bestaan en dat de nauwelijks gemaskeerde Britsch-Fransche tegensbelling zal leiden tot een opnieuw ont staan van een Europa, dat in vijandige kanpen verdeeld is. Europa kan het ^et zonder de medewerking van Amerika stellen. Geen enkele staat in de oude wereld kan een de mocratisch evenwicht handha ven zonder Amerikaanschen steun. Daarom is heb te hopen, dat de isolationisten in Ame rika niet te veel voet aan den grond krijgen l Commando over Oost-Java aan de Nederlanders overgedragen. De commandant van de 5e Britsch-Indische divisie te Soerabaja, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft het comman do over Oost-Java aan den Ned. bevelhebber kolonel Gie bel overgedragen. Voor zijn vertrek heeft Generaal Bourne in een proclamatie de bewo ners van Soerabaja bedankt voor de hulp, welken zij de troepen verleend hebben tij dens de moeilijke dagen in October en November j.l. en tijdens de daaropvolgende pe riode van wederopbouw. DE REIS VAN SOEKARNO. Het Republ. Ministerie van Voorlichting wqst er op, dat de reis van Soekarno naar Cheribon aanleiding heeft ge geven tot vele veronderstellin gen. De feiten zijn echter dê volgende: in tegenstelling tot Sjahrir's plotselinge reis naar Djogjakarta, is de reis van den president nAar Cheribon een week van te voren vastge steld. De eerste minister heeft reeds een vergadering met Soekarno, Hatta en den Mi nister van Defensie Sjariffoe- ding gehad. Gezien de huidige ontwikkeling achtte men een kabinetvergadering verder niet noodzakelijk. DE EVACUATIE. Een officieel Britsch com muniqué heeft verklaard, dat vanaf 20 Mei uit de binnen landen van Java per week 1000 geïnterneerden naar de geallieerde zóne overgebracht zullen worden. Het communi qué noemde deze regeling een „aanvullende maatregel die de evacuatie van geïnterneerden moet bespoedigen". De evacu atie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voort gezet. Volgens het republ. minis terie van voorlichting zijn de Indonesiërs bereid om de Ja- panneezen uit de omgeving van Soekaboemi r.^ar Batavia cf Tegal te evacueeren. Men wacht nog op nadere beslis singen van de geallieerde mi litaire autoriteiten. Deze eva cuatie zal niet zónder moei lijkheden gaan, daar de trein verbindingen in deze streek zeer beperkt ztjn. OVERSTROOMINGEN VAN EUPHRAAT EN TIGRIS Duizenden menschen zijn dakloos tengevolge van overstroomingen van de groote tweelingriviè- ren Euphraat en Tigris, welke practisch alle bouwland tusschen Bag dad en Basra (haven aan Perzische Golf) hebben overstroomd, waarbij on_ geveer 2000 gebouwen zijn verwoest. Thans 12 jaar geëischt tegen Dr. J. H. Carp. De advocaat-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage, mr. Lange- meyer. concludeerde heden tot vernietiging van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voormalige president van het Vredegrechtshof, dr. J H. Carp, veroordeeld is tót 18 jaar gevangenisstraf en tot veroordeeling' van den requi- rant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Twee doodvonnissen. Johannes van Lieshout, die aan de landwacht namen had verstrekt, tengevolge waarvan dc burgemeesters van Asten en Someren gearresteerd en later vermoord konden wor den. werd door den Bijz. Raad van Cassatie ter dood veroor deeld. De ex-landwacht-comman dant en SS'er Gerben Sake van der Ploeg had de woningen van bovengenoemde burge meesters aan de Duitschers aangewezen. De bijzondere raad veroordeelde ook hem ter dood. 58 BEULEN TOT DEN STROP VEROORDEELD. Tijdens het proces tegen de leden van den kampstaf van het concentratiekamp Maut hausen zijn 58 beklaagden tot den strop veroordeeld. Drie an deren z0n veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. STUDENTEN UN HAVENSTAKING. De E.V C. of de stakingslei ding te Rotterdam heeft gepro testeerd tegen heb feit, dat studenten van de economische hoogeschool te Rotterdam zich beschikbaar hebben ge steld voor werk in de haven. De rector-magnificus heeft nu verklaard, dat dit geschiedde om het landsbelang te dienen en eerst nadat vaststond, dat de burgemeester van Rotter dam een beroep op vrijwilli gers zou doen. Russisch monument der Overwinning. De Russische beeld houwer Nikolai Toms- ky, winnaar van den Stalinprijs, heeft een ontwerp gemaakt voor een monument der over winning, dat op een der grootste pleinen van Moskou zal worden op gericht Het monument, 25 bij 30 meter, drukt de vreugde uit over de victorie op de Nazi's. In de hoofdstad worden pogingen in het werk gesteld om een filiaal van den Neder- landsche Jaarbeurs in Amster dam te krijgen. Ook Nederland koopt overtollige legergoederen. AMERIKAANSCH CREDIET VAN 10 MILLIOEN DOLLAR REEDS UITGEPUT. De geallieerde legermachten hebben op het Europeesche continent vele groote depóts van goederen aangelegd. Nu deze troepen grootendeels zijn of worden teruggetrokken, zijn deze goederenvoorraden niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming noodig. Het deel, dat niet naar eigen land wordt teruggevoerd, wordt ten ver koop aangeboden. Het ligt voor de hand, dat voor deze voorraden in ons land, met zijn schier onverzadigbaren warenhonger, groote belang stelling bestaat. Over Nederland. Enge land, België, Frankrijk, Italië en Duitschland zijn Engelsche, Canadeesche en Amerikaan sche depóts verspreid. Speciaal de laatste bezitten een groo t-en omvang: hun waarde wordt geschat op ongeveer negen milliard dollar, dat is enkele malen het geheele Ne- derlandsche volksinkomen van een jaar. Ten deele bestaan deze de póts uit voor de civiele markt ongeschikte militaire goede ren, ten deele uit bruikbare handelsgoederen, waarvan een groote gedeelte nieuw of in nagenoeg ongebruikten staat is. In de depóts treft men groote hoeveelheden goederen aan, waaraan in ons land dringend behoefte bestaat: al lerhande gereedschappen, ma chines, medisch en tandheel kundig materiaal, chemische producten, scheepsuitrustingen, havenmateriaal, (kranen, enz.), schepen voor binnen- en kustvaart, rubberproducten (banden, slangen e.d.), trucks, jeeps, tractoren, rupskranen, textiel (halffabrikaten, eind producten en lompen), nieuw en óud papier en papiergrond stoffen, constructiemateriaal, oliën en vetten, kantoorbenoo- digdheden, keramische produc ten (keukengerei, enz.), vlieg tuigen. electrotechnisch- ec telefoonmateriaal, schoenen, touwwerk, spoorwegmaterieel -materiaal, enz. Deze goederen worden, naar gelang de troepen repatrlee- ren, tot surplus verklaard, waarna catalogi worden ge zonden aan de regeeringen van verschillende landen, onder uitnoodiging een bod te doen op de producten, waar zij belangstelling voor bezitten. Nederland heeft reeds voor ettelijke millioenen aan over tollige legergoederen aange kocht. In het algemeen moe ten deze goederen contant worden betaald. Nederland heeftNvan Amerikaansche zijde speciaal voor deze doeleinden een crediet van 10 millioen dollar verkregen Dit bedrag is thans, uit hoofde van reeds verrichte aankoopen of loo- pende biedingen, uitgeput. Het gebrek aan deviezen vormt ook op dit terrein een handicap. Aangezien ook vele andere gegadigde landen krap in hun dollars zitten, ver loopt de verkoop van d? sur- plus-goederen moeizamer dan de aanbieders wenschen. Wel licht zal dit er toe leiden, dat de verkoopende landen zich EEN VLIEGVELD BIJ AXEL? Een groep deskundigen heeft op verschillende plaatsen in Oostelgk-Zeeuwscn-Vlaanderen een onderzoek ingesteld naar de bodemgesteldheid op ter reinen die eventueel in aan merking zouden kunnen ko men voor den aanleg Van een vliegveld. De grondboringen zgn thans beëindigd; er wordt nu een voorloopige luchthaven aange legd onder de gemeente Axel, waarvoor dan het meest in aanmerking zou komen de t Axelsche vlakte. bereid zullen toonen, langdu rige credieteo te verleunen. De Engelsche depóts bevin den zich vnL in België er Duitschland. De Britsche le gergoederen worden voor een belangrijk deel naar Engeland teruggeleid. Toch komen ook van die zijde aanbiedingen los, die stellig voor ons land inte ressant zijn. Nederland heeft thans voor ca 2 millioen dollar uit Ame- rilcaansche depóts gekocht, o.m. een groote hoeveelheid gereedschappen, touw staaldraad; voor een kwart millioen autobanden en cover rubber; 430 ton krantenpapier; een aantal jeeps; pyama's voor het leger; 13 millioen doozen lucifers; filmmateriaal; een aantal Dakotavliegtuigen, enz. Voorts zgn voor een kleine tien millioen dollars biedin gen gedaan of aanvragen in behandeling. Het g*at daarbij over een groote partij hout- slijpsel, een aantal lesvlieg- tuigen, duizenden jeeps (voor Neaérland, Indië en marine), locomotieven, sleepbooten, enz. Nederland heeft uit de En gelsche depóts reeds zeer be langrijke aankoopen, met na me ten behoeve van de spoor wegen, verricht. Tenslotte zij vermeld, dat ten behoeve v&n het Neder- landsche- leger aankoopen plaats hebben uit Canadeesche depóts. De Partij yan den Arbeid en de Bisschoppelijke verklaring. Hefc Presidium van de Partij van den Arbeid zond het A.N.P. een mededeeling naar aanleiding van de verklaring der bisschoppen, waarin het o.m. constateerde, dat uit het feit, dat het, Epis copaat het advies heeft gege ven slechts op die candidaten te stemmen, die zich op het terrein van wetgeving en be stuur laten leiden door de christelijke normen, slechts de conclusie kan worden getrok ken, dat, aangezien het tegen deel niet is uitgesproken, het stemmen op de candidaten van de P. v. d. A., die zich door die normen gebonden weten, niet door een verbod is ge troffen. Churchill in Aalsmeer en Rotterdam. S? weg naar Rotterdam t Churchill' gistermorgen ook een kort bezoek gebracht aan Aalsmeer, waar hrj in het vcilingsgebouw door den Burgemeester, dr. D. H. Pee reboom Voller en de directie werd rondgeleid. In het kwar tier, dat het bezoek duurde, had men de hofauto, waarme de de fam. Churchill reist, nog geheel met rozen en viooltjes versierd. In Rotterdam vond o.m. een officieele ontvangst ten Raadhuize plaats, waarbij bur- gemeester Oud een rede hield, 'aarbij bood hij Churchill de gouden eerepenning der stad aan. Churchill dankte met een toespraak voor de ontvangst. Scherpe critlek op voorgestelde schaderegeling. Levendige actie op breed arbeidsveld. Aan het einde van het vo ïige jaar werd op initiatief van Ged. Staten opgericht de Stichting Herstel Zeeland 1945. Zij heeft, zooals wij reeds eei" der uiteenzetten, ten doel de activiteit der onderscheidene stichtingen en vereenigingen, in den loop der jaren gevormd ter bevordering van wederop bouw, herstel en welvaart der provincie, samen te voegen, ten einde langs elkaar heen- werken en versnippering der krachten t.e voorkomen. De Stichting werkt nu reeds geruimen tijd, maar zg geniet in de provincie nog altijd té weinig bekendheid. Daarom was Vrijdag jl. in het zoo juist betrokken bureau der Stichting, Dam 51, Middelburg, een persconferentie by eenge roepen, waarop de directeur van de groep Zeeland-Midden, de heer D. van Heyst, deel, organisatie en werkwijze der Stichting nog ee:&s uitvoerig heeft omschreven. Met nadruk wees de heer Van Heyst er op, dat de vor ming dezer Stichting het par ticulier initiatief niet doodt, maar juist tracht te stimu- leeren en dat de verschillende reeds bestaande organisaties dan ook spontaan haar mede werking hebben toegezegd. Bovendien opent de Stichting Herstel Zeeland voor alle reeds bestaande organisaties de mo- yelgkheid om op de meest ef- ïcle-nte wijze wenschen en nooden onder de aandacht te brengen der bevoegde regee- ringsinstanties. Verschillende vragen, die in de provincie zgn gerezen ten aanzien van de Stichting, werden door den heer Van Heyst behandeld. Zoo werd medegedeeld, dat de Stichting sober is opgezet en dat de kosten voor 1946 geraamd worden op ca. 60.000. Op een vraag, waarom geen algemeen directeur benoemd werd, maar de dagelijksche leiding in handen is gelegd van 3 directeuren (voor Zee land-Noord, -Midden en -Zuid) antwoordde de heer Van Heyst, dat decentralisatie wenschelijk wordt geacht om de belangen der verschillende deelen van Zeeland volledig tot hun recht te laten komen. Het contract tusschen deze drie directeuren en het bestuur der Stichting is zoo nauw, dat daarmede het bezwaar, dat er geen centrale leiding is, geheel wordt onder vangen. Ten slotte worden be slissingen niet genomen door de directeuren der groepen, maar door het bestuur. De uit voering der beslissingen be hoort aan weer tot de taak der directeuren, welke taak dus tweeleedig is. Eensdeels dra gen zy er zorg voor, dat de bestuursbesluiten worden uit gevoerd, ander deels onder, houden zij voortdurend con tact met de bestaande organi saties, trachten zg te stimu- leeren, en zich persoonlijk op de hooge te stellen van wat er in de provincie leeft. Gevraagd naar de reeds on dernomen acties en de resul taten, deelde de heer Van Heyst mede, dat resultaten nog niet zgn geboekt, maar dat reeds vele kwesties onder aandacht der autoriteiten zijn gebracht. Zoo wat betreft het verkeer, den wederopbouw. industrialisatie met name van Zeeuwsch Vlaanderen, de vlasseryen in Zeeuwsch Vlaan deren, etc. Ook wordt een onderzoek ingesffeld naar de toewijeing van autobanden, dis vermoèdelqk procent3gev.jze voor de provincie Zeeland on gunstig is. Omgekeerd wenden andere instanties zich reeds tot de Stichting. Zoo zijn bijv. de stu denten bereid dezen zomer mede te werken aan den we deropbouw. Er wordt naar ge schikte werkobjecten gezocht, maar de huisvesting zal wel het voornaamste probleem zqn. Wellicht, dat de bevolking van Zeeland zelf gastvrijheid kan verleenen. Gedurende twee zomermaanden aan een of twee studenten per gezin. Ook voor de oogstwerkzaam- heden zal hulp noodig zqn en ook met de regeling van dc vele aanbiedingen in die rich, ting houdt de stichting zich bezig. Ten slotte werd nog ge vraagd naar het oordeel van de Stichting over de door min. Ringers omschreven schade- den heer Van Heyst luidde: Vernietigend De mededeelin. gen van minister Ringers schqnen overigens van per soonlijken aard te zyn, uitein- delqk zal immers het parle ment moeten uitmaken, wat er met de schadevergoeding zal geschieden. Ook de vergoeding voor huisraadschade, die bepaald wordt naar de huisraadwaarde, stuit op scherpe critiek. Hoe lager huur men betaalt, hoe mmder men aan huisraad- schade vergoed krygt. Speciaal voor West-Zeeuwsch Vlaande ren, dat zeer lage huren had, dreigt deze regeling noodlot tig te worden. Do menschen worden eenvoudig geruïneerd. Ten slotte deelde de heer Van Heyst mede, dat ook aan de zinszorg aandacht wordt besteed. Men onderzoekt, op welke wijze in dit ngpend pro bleem voorzien zal kunner. worden. Men ziet: de Stichting zit nie>t stil. Zy zoekt en vindt haar arbeidsved zonder moeite en houdt zich bszich met din gen, die ten nauwste verband houden met de belangen van Zeeland en zlin bevolking. Met- groote belangstclln" wordt ds.n ook de activiteit ck Stichting Herstel Zeeland 19£: gevolgd! TRIBUNAAL GOES Onderwijzer dankzij de N.S.B.? Woensdagmiddag stond te recht de 28-jarige onderwijzer Gerard Callaert uit Goes, wiens zaak reeds eerder was aange houden om getuigen te hooren. De eerste daarvan meende, dat C. lid van de N.S.B. is gewor den of daartoe in ieder geval een verklaring heeft getee- kend, om zoodoende een gunst deelachtig te worden. De ex- nazi burgemeester van Goes, Lenshoek, verklaarde, dat C. toen hij als onderwgzer in Goes solliciteerde, blijk gaf geen vij and van Duitschland te zqn. Ook dhr. Kuiper, inspecteur van het L. O. wees erop, dat steun van de party niet uitge sloten was. De verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, was echter van meening, dat vast staat, dat besch. zijn betrekking niet te danken had aan hulp van N,S. B.-zijde en drong er op aan, dat de maatregelen jegens C. te nemen, zoo zouden zijn, dat hij by het onderwqs gehand haafd kan blijven. VERRADERSLOON. Donderdagmorgen stond te recht de 22-jarige chauffeur Dirk C. den Dekker uit Nisse, wien ten laste werd gelegd dat hy sympath. lid is geweest van de N.S.B., blqk heeft gegeven van Nat Soc. gezindheid door een opleiding te volgen by het politiebataljon te Schalkhaar. Voorts zou hij In Mei 1944 in de buurt van Nisse geholpen hebben bg de arrestatie van een geallieerd piloot. Besch. zegt dat hij lid werd om niet naar Duitschland te moeten. Toen hg in Schalk haar op den cursus was thuis kwam met verlof heeft hg geholpen met de arrestatie van een piloot en de daarvoor ont vangen 100 heeft hg niet afgedragen. De verdediger, mr. Kuipers, wees er op, dat de besch. bg het begin van dén oorlog nog maar 16 jaar was en toeu hij het hem ten laste gelegde pleegde nog maar resp. 18 en 20 jaar. Hg kwam in moeilijk heden mede docr handelingen van fcgn patroon en ging bg de politie om uit Duitschland te biyven Spr roept de uiter ste clementie in. UIT ANIMOSITEIT? De tweede zaak betrof de 43-jarige Marina E. G Fokke, plv. directrice van het distr. kantoor te Goes, die volgens de ten lastelegging vriendschap- peiyk zou hebben omgegaan mej- den Duitschen controleur Krauss en hulp zou hebben Zeeuwsch-Vlaanderen Door projectiel gewond. Bg werkzaamheden op het land van den landbouwer v. A onder de gemeente Axel, had een arbeider, afkomstig van Zuiddorpe, het ongeluk een niet ontploft projectiel met zgn kapper te raken. Het projectiel exploideerde, waardoor de man ernstig aan een zgner handen gewond werd en opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hoofdplaat. Door den heer Hoolhorst werd in de zaal van de Wed. Dierikx te Hooldplaat voor een talrgk publiek een. lezing ge. honden over het doel der ver. eeniging, welke tot taak heeft de belangen van de inwoners van West-Zeeuwsch-Vlaande ren te behartigen. Dat het doel dezer vereeniging veler in stemming heeft, bewees het feit, dat na de vergadering een afdeeling alhier kon opgericht worden, waarvoor zich reeds 55 leden opgaven. Door den heer Bols werd een uiteenzet ting gedaan van de huidige re geling van de uitkeering van feleden oorlogsschade aan uisraad, lgfgoed enz. Uzendijke In het nieuwe gebouw het „Hofzicht" te IJzendijke werd Vrijdag, 8 uur 's av., door de heeren Hoolhorst en Bols, uit Oostburg een vergadering ge houden met een 170 aanwezi- en tot behartiging van de elangen van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Hoolhorst wees op het belang van or ganisatie om gezameniyk bg de regeering aan te dringen op spoedige hulp, opdat Z. Vlaanderen zoo spoedig moge lijk wordt wat het geweest is. De heer Bols sprak over de schade in het geteisterde ge deelte en over kwesties van schadevergoeding en verzeke ring. Enkele vragen werden door den heer Bols Deantwoord. Staande de vergadering ga ven zich 54 leden op, Vxel De heer G. T haan je te Axel slaagde voor het examen kerk- orgelspel, vanwege de Nederl. Organistenvereeniging verleend aan den vijand door arbeiders, die in den kolenhan del van haar vader ten behoe ve van de weermacht werk zaam waren, tot meer arbeid aan te sporen en te dreigen mef Duitsche instanties. D>e beschuldigde heeft zich gedurende een langen tgd met klem verdedigd en in de eerste plaats uiteengezet, dat zij Krauss alleen ontmoette omdat deze bij de zaak moest komen, waarin zg voor haar vader de boeken bghield. Volgens haar is er een andere vrouw, die met K '8 avonds uitging en die uit jalouzie tegen haar ageert. Mr. Kuipers wees er op, dat deze zaak af en toe vroolgkheid in de zaal had gebracht en voelde daarin een goed teeken voor zy'n cliënte, waar zg voor al zwart gemaakt wordt door animositeit. Thans is zg weer in haar oude functie en verd. betoogde, dat besch. een goede Neder- landsche is die niets met de Duitschers of de N.S.B. te ma ken wilde hebben Verd. ver trouwde, dat het tribunaal zal komen tot het vervallen ver klaren van de beschuldiging. CHR. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON L.O. De tydens den oorlog ge staakte pogingen om te komen tot stiching van een Chr. school voor buitengewoon la ger onderwgs voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes, zyn thans weer hervat door het bestuur, waarin zitting heb ben 4 Ned. Herv., 3 Geref. en 3 oud-Geref. leden. LEGER DES HEILS. Zaerdag en Zondag was het muziekkorps van het Leger des Heils uit Dordrecht voor een weekend naar Goes geko men. Zaterdagavond heeft het korps samen met dat uit Goes een muzikale marsch door de stad gemaakt, waarna de Dordtenaren een op hoog muzikaal peil staand concert op de tent op de Markt ga ven, waarbg ook hun zang, o.a. in het Ave Maria, terecht greote waardeering genoot. Zondagmorgen waren de gasten aanwezig bg de Heili gingssamenkomst in het ge bouw aan het Raveiyn en Zon dagmiddag luisterde het korps de wekelgksche openluchtsa menkomst by de Steenen Brug op. 's Avonds was er in de Prins van Oranje een ver lossingssamenkomst, waarbij de muziek een belangrgk deel van den avond vulde. RAADSVERGADERING. Door den raad van 's H Arendskerke werd besloten aan de Ver. tot verbetering van het Geitenras in Zeeland voor 1946 een subsidie toe te ken nen van 25. Aan de heeren M. Vogelaar i J. Brouwer werd ontslag verleend als leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. In hun plaats werden benoemd de heeren M. Wiskerke en L. M. de Graaf. Voor de Commissie te Nieuwdorp werd benoemd de heer C, M. Raas. Het laatste punt van de agenda was de ontslagaan vrage van den heer M. Voge laar als secretaris-ontvanger, in verband met 2g'n benoe ming tot burgemeester van Kruiningen. Besloten werd het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Vervolgens werd de heer M. Vogelaar toegesproken door den voorzitter, die den heer M. Vogelaar kenschtste als een bekwaam en gverig amb tenaar, die altgd de' belangen van de gemeente heefb ge diend, ook in de zeer moeilgke oorlogsjaren. Namens het ge- meentepersoneel dankte de heer J. Pik voor de goede samenwerking en den steun, waarop het personeel steeds kon rekenen. De heer Vogelaar dankte de sprekers en voorts allen voor het vele goede, dat hy met ztjn gezin in al die reeks van jaren in 'a-Heer Arends kerke mocht ondervinden. COLLECTE-OPBRENGST. De opbrengst der collecte tot bestrgding der t.b.c., ge houden door bemiddeling van hefc Groene Kruis bediroeg te 's Heer Arendskerke 234.70. SERENADE. Vrijdagavond bracht het muziekgezelschap „Con Amo- re" te Hoadekenskerke een serenade aan den gemeente arts, dr. A. P. Kole, die z\jn 45sten verjaardag vierde. EERVOL ONTSLAG. Naar wy eerst thans verne men is de heer A. van Hoo- tegem eervol ontheven van de waarneming van het bur gemeestersambt der gemeente Kruiningen, onder dankbetui ging voor de goede diensten, door hem in die functie be wezen. EXAMEN, het voorbereidings- Voor examen gemeente-administra tie slaagde de heer A. den Hollander te Baarland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1