PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weer twee belangrijke conferenties mislukt. Koningin Wilhelmina zag Oranjeploeg zegevieren. België met 63 verslagen. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Herstel-werkzaamheden in Vlissingen vorderen. Hoofdredacteur G. Ballïntljn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uiteave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 13 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 110 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, Iranco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVEK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3. Terneuien: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Het wereldgebeuren. MOETEN DE WAPENS IN AZERBEIDSJAN BESLISSEN? Hindoes en Moham medanen in Br.-Indië. De internationale toestand na den tweeden wereldoorlog is vol van tegenstellingen, problemen en complicaties en de vele conferenties, die de leidende staatslieden houden om ze op te lossen, vlotten in het algemeen niet erg. Dit weekeinde waren onder de groote hoeveelheid buiten- fimdsch nieuws weer twee be richten, die het mislukken van ©en tweetal belangrijke confe renties meldden, n.L die te Tebriz en Simla. In deze laatste plaats zijn drie Engelsche ministers en vertegenwoordigers van de heide groote partijen in Br. Indië, de Congrespartij en de Moslemliga bgeengeweest om te beraadslagen over de toe komst van Britsch-Indië. Zoo- hls men weet, heeft de Brit- ache regeering bij monde van Attlee Britsch-Indië volkomen onafhankelijkheid toegezegd. Dit past in de huidige Brit sche Imperiale politiek, die erop gericht is aan de na tionalistische aspiraties van de Oostersche volkeren tege moet te komen en daardoor den band tuschen de veel soortige deelen van het impe rium minder militair en meer vrijwillig te maken. De moeilijkheid is nu, dat Hindoes en Mohammedanen Wel eensgezind uit duizenden kelen de kreet „verlaat Indië" kunnen aanheffen, maar on middellijk met elkaar in ge wapend conflict zouden ko. men, wanneer de Engelschen daaraan inderdaad onvoor waardelijk gehoor zouden ge ven. Eén centrale staat wen- schen de Hindoe-leiders, een eigen Mohammedaansch rijk willen de fanatieke aanhan- Sers van de Moslemliga. Bei- e partijen staan even pal te genover elkaar als Arabieren en Joden in Palestina. De Britsche staatslieden hebben een week lang ver geefs getracht om de kloof te overbruggen en een compro mis te vinden. In een officieel communiqué wordt nu gemeld, dat men op de conferentie tot het inzicht is gekomen, dat Verdere besprekingen geen nut meer zouden hebben. Er werd een beroep gedaan op pers en publiek zich niet over te geven aan beschouwingen over de oorzaak van het mis lukken, alvorens een volledig beeld der feiten ls gegeven. De tweede mislukte confe rentie werd gehouden in het land, dat nu al maanden lang een haard van onrust is, Iran. Een delegatie uit Teheran heeft enkele dagen lang onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van Azerbeidsjan, de provincie, die met Russischen steun tegen het centraal gezag in opstand kwam en de autonomie uit riep. Min.-president Soelta- neh scheen niet ongenegen te gemoet te komen aan de eischen der autonomisten, maar verschillende van zijn ministers dreigden met aftre den, indien hjj teveel conces sies zou doen. Het gevolg is dat radio Te briz gisteren het mislukken van de besprekingen moest aankondigen. Het volk van Azerbeidsjan zal zich niet onderwerpen aan de tirannie van de centrale regeering, zoo werd eraan toegevoegd en het nationale leger staat gereed om de vijanden van zijn vrij heid te bestrijden. Men ver wacht nu een oprukken van de regeeringstroepen naar de weerbarstige provincie, welk optreden door het vertrek der Sovjettroepen mogelijk is ge worden. Maar het ziet er niet naar uit, dat daarmee de strjjd snel beslist zal zijn. De re geering kan niet meer dan 10.000 man op de been bren gen en deze zgn bovendien slecht georganiseerd en be wapend. En de Russen zullen in Azerbeidsjan wel enkele stukken oorlogsmateriaal achtergelaten hebben De Bisschoppen over de a.s. verkiezingen. Gistermorgen is in alle R.K. kerken van Nederland een bisschoppelijk schrijven voor gelezen, waarin o.m. wordt gezegd, dat katholieken 't zich tot plicht moeten rekenen slechts die personen té kie zen, waarvan zij met recht mogen verwachten, dat zij zich op het terrein van wetgeving ea bestuur zullen laten leiden door de zedelijke normen van het christendom, welker na leving naar overtuiging van de Bisschoppen in de gegeven omstandigheden het best ge waarborgd wordt door de Ka tholieke Volkspartij. Havenarbeiders weer aan het werk. Dl een te Rotterdam van de Unie van transportarbei ders gehouden en zeer druk bezochte vergadering is be sloten het werk in de ha vens te hervatten. De scheep vaart ver. Zuid was bereid voor hen, die op 13 Mei den arbeid hervatten, de aangekon_ digde strafmaatregelen in te trekken. De E.V.CJ. heeft naar aan leiding hiervan medegedeeld, dat naar haar meening het conflict nog steeds niet is ge ëindigd. Zouden de zeelieden in de gelegenheid worden gesteld te monsteren op de voorwaar den van vóór 4 April 1646, dan kan het. werk in de ha vens onmiddellijk doorgang vinden. Toch nog een compromis in Parijs. Rossen worden toeschietelijker De in Parijs confereeren- de ministers zijn niet, zooals oorspronkelijk werd verwacht, Zaterdag naar huis gegaan, maar hebben een laatste po ging gedaan om een compro mis te vinden en zoowaar ge deeltelijk met succes. „Ondanks tallooze leugen achtige of gedachtenlooze commentaren zien wg'een be gin van vooruitgang in het werk van de vier ministers", constateerde radio Moskou Oorzaak hiervan is de plot seling gewijzigde en nu meer toeschietelijke houding van Molotov inzake de Italiaansche koloniën. Vrij onverwacht heeft hg zich accoord ver klaard met het Fransche voor stel om Tripolitanië en Cy. renaica aan Italië terug te geven in mandaatbeheer on der internationaal toezicht van de Ver. Volkeren. De Italianen zijn hiermede meer ingenomen dan de in Tripolitanië wonen de Arabieren. Als tegencon- cessie heeft Byrnes zich be- reid verklaard, om Rusland een schadevergoeding van 25 millioen pond toe te staan, voornamelijk- in den vorm van overtollige oorlogsuitrusting en koopvaardijschepen. Vandaag zal de boekomst van de Ruhr besproken wor den, ook voor Nederland van groot belang. Bij uitzondering zullen dan eeiis niet Bevin en Molotov, raa^r Bevin en Bi- doult tegenover elkaar staan, waarbij de houding van Rus land nog onbekend is. WEER PERRONKAARTJES. Binnenkort zullen de Spoor wegen weer perronkaartjes be schikbaar stellen. Het eerste station zal over drie weken met de uitgifte beginnen. De prijs zal voortaan 10 cent be dragen. Een goede, spannende wedstrijd. De eerste voetbalwedstrijd van het Nederlandsche elftal na den oorlog tegen de Bel gen is door de Oranjeploeg op fraaie en overtuigende wijze gewonnen. H.M. de Koningin arriveer- kort voor de rust in het stadion en vanzelfsprekend verleende dit aan dezen wed strijd een bijzonder cachet. Nog nimmer tevoren was het voorgekomen, dat Koningin W.'Jhelmina zelf een interna tionalen voetbalwedstrijd met haar tegenwoordigheid ver eerde. De wedstrijd was spannend, ja sensationeeL-Voor de rust speelden de Belgen ieta beter dan de Oranjehemden, zonder dat zij er evenwel in slaagden om een fraai combinatiespel -j ontwikkelen. Zelfs droeg le match toen een eenigszins hard en grof karakter. On danks deze betere Belgische techniek hadden de Neder landers bij de rust de leiding. Na de rust wisselde heb beeld. België slaagde er zoowaar in de leiding over te nemen en heel even zag het er donker uit voor de Oranjeploeg. Deze liet zich echter niet ontmoedigen, pakte energiek aan en wist het spel volko men in handen te nemen. De gelijkmaker werd met dave rend applaus begroet, het doelpunt waarmede Nederland opnieuw de leiding nam even eens en daarna volgde nog twee fraaie goals, zoo dat de Stadionbezoekers ruimschoots waar voor hun geld kregen. Na afloop stelden de spe lers zich .voor de koninklijke, tribune op, waar H.M. de Ko ningin hen toewuifde. Voor den wedstrijd werden de spe lers voorgesteld aan minis ter-president Schermerhorn. In de Nederlandsche ploeg waren in de voorhoede Wil kes en de Zuiderling Rijvers de uitblinkers. De geheele mid denlinie was uitstekend op dreef. Kraak heeft een zeer goeden wedstrg'd gespeeld en ook v. d. Linden en Potharst waren ruimschoots voldoende. HET SPEL VERLOOP. Over het spelverloop het volgende: De eerste helft had een spannend en belangwekkend verloop. Reeds na enkele mi nuten boekten de Belgen succes. De Belgische spil gaf een fraaie pass naar den Bel gischen middenvoor Decleijn en deze aarzelde geen oogen- blik, maar loste een keihard laag schot, dat voor Kraak volkomen onhoudbaar was. (01). Even was het Neder landsche team onthutst en de Belgen kregen nog een paar goede kansen, die zij even wel niet wisten te benutten, deels door slecht schieten, deels door goed ingrijpen van Kraak, die een zeer betrouw baren indruk maakte De Feyenoord-middenlinie stuwde daarna onze voor hoede goed op en ondanks het feit, dat de Belgen technisch iets beter waren en vooral beter kopten, werkte het Oranjeteam zich aardig los. Het spel ging gelijk op, zon der veel sensatie, maar na 25 minuten kreeg Roozen den bal te pakken. Paverick zette hem min of meer unfair van den bal. De scheidsrechter floot niet, Wilkes kreeg den bal toegespeeld en loste een strak schot in den rechterbeneden hoek en daarmede was de stand gelijk (11). Onmid dellijk daarna kreeg Roozen weer een kans, maar zijn fraaie omhaal ging naast. De Nederlanders bleven in den aanval. Rijvers speelde zeer goed en bracht veel leven in de voorhoede, die zonder twij fel gevaarlgker was, dan de Belgische. Na 38 minuten kwam het tweede Nederlandsche doel punt. Wilkes en Roozen trok ken goed combineerend op het Belgische doel af. Pannaye kon het alleen niet af en Pave rick moest hem te hulp komen. Daardoor kwam Kick Smit vrij te staan en keurig speelde Roozen hem den bal zoodanig toe, dat Smit als OP een presenteerblaadje zijn kans geserveerd kreeg. Met een fraai diagonaal schot gaf hii de Oranjeploeg de leiding (2 1). Smit viel daarna uit we gens een blessure en werd vervangen door Drager. NA DE RUST. Na de rust maakten de Belgen al spoedig gelijk en wel op min of meer onver wachte wflze. De bal werd door de Belgen laag voor doel geplaatst en Kraak, die in liep om den bal te grijpen werd afgehouden door een Belgischen speler. Zonder moeite kon daardoor de bal in het onverdedigde doel wor den geplaatst (22). De Nederlanders lieten zich niet ontmoedigen, maar toch kregen de Belgen nu even een lichte meerderheid. Zij kwa men iets meer in den aanval. Hun aanvallen werden gevaar lijker en na ongeveer 22 min. namen zij de leiding. Van de Linden, die overigens een goeden wedstrijd speelde, ver zuimde Decleyn te dekken en deze maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik. Kraak had geen schgn van kans! (2—3). Enltelo minuten later, na 25 min., kopte Drager fraai uit een voorzet van rechts en de stand was weer gelijk (3 3). Een onverwacht doelpunt, dat buitengewoon mooi was. Na ruim 25 min. nam toen Hollandsche nieuwe De eerste logger met nieuwe Hollandsche ha ring, ®de Katwijk 18, is gisteravond IJmuiden binnengeloopen. Nederland de leiding. De Vroet plaatste uit een vrijen schop den bal hoog voor doel. Daenen stompte den bal weg. maar op den rand van het strafschopgebied stond Rijvers gereed en met een prachtig schot gaf hij Nederland on berispelijk de leiding. (43) Nauwelrjks twee minuten la ter wimpelde Daenen weer een Nederlandschen aanval af en zeker 10 meter buiten het strafschopgebied bemachtigde Wilkes den bal. Resoluut loste hij een kogel en voor Daenen zich van den vorigen aanval had kunnen herstellen, lag na 29 min. de bal wederom in het Belgische net! (53.) Tusschen deze beide, doel punten in had Kraak fraai ge red, maar Nederland was nu fel in den aanval en nam het spel compleet in handen. De Belgische doelverdediger raakte bij een botsing met Roozen geblesseerd en verliet het veld. Hij werd door den reserve-doelman Aernout ver vangen. De Belgen stelden daarna krachtige pogingen in het werk om op te halen, maar de Nederlandsclte verdediging hield goed stand en wist doel punten te voorkomen. Van een meerderheid was even wel geen sprake en ongeveer 5 min. voor het einde stelde de Nederlandsche voorhoede de overwinning veilig. Roozen kreeg den bal, gaf naar Rij vers, Rijvers op zijn beurt naar Drager en Drager plaat ste den bal geheel naar rechts waar Wilkes vrg stond en met een keurig schot doel puntte (63). Met Nederland in den aan val kwam het einde van dezen sensationeelen wedstrijd. Het elftal, dat op 30 Mei te Antwerpen tegen de Bel gen zal uitkomen zal gelijk zijn aan dat van gisteren met Drager op de linksbuiten plaats. NOG MEER SUCCESSEN. Behalve deze kranige 63 zege der voetballers, hebben ook de Nederlandsche hockey-' spelers de Belgen verslagen en wel Zaterdagmiddag: Neder landBelgië heeren 21; dames 10. Het Zwaluwen-elftal be haalde te Bazel een 71 over winning op het Bazeische voet bal-elftal Zeeuwsch oorlogsmuseum. In de confrèrezaal van het Schuttershof te Middel burg is Zaterdagmiddag een algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum. De bijeenkomst stond omder lei ding van den heer J. Ph. Koe ne, die bij den aanvang mede deelde, dat de vereeniging thans ruim 200 leden telt, ver scheidene nieuwe schenkingen heeft ontvangen, alsmede toe zeggingen. Tevens maakte spr. bekend, dat het het voorl. be. stuur gelukt is, dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur van Middelburg, om de beschikking te krijgen over een voorloopige, binnenkort vrg komende lokaliteit, die als museumruimte gebruikt kan worden en dat pogingen in het werk worden gesteld om sub sidie van het Rijk te verkrg. gen. Vervolgens werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement door de vergadering vastgesteld en werd besloten, de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Hierna werd een definitief bestuur gekozen. Tot voorzit ter en secretaris werden resp. benoemd de heer J. Ph. Koe- a de heer J. J. Laroes, beiden te Middelburg. Als ver. tegenwoordigers van de mid den-groep van Zeeland werden gekozen jhr. mr. A. F. C. de Casembroodt, burgemeester van Westkapelle en G. Ball in - tgn, laatstgenoemde nadat herstemming tusschen hem en den heer G. Houtekamer uit Goes noodzakelijk was geble ken. Bij de verkiezing der ver tegenwoordigers van de Noord- Moeilijkheden bij de republikeinen in Indonesië? Blijkens mededeelingen van Britsche offici^en, die Sjah- rir op zijn reis naar Soera- karta per vliegtuig hebben vergezeld en vervolgens weer zijn teruggekeerd, zou „niet alles in orde zgn" bij de In donesische republikeinen. Toen Sjahrir té Soerakarta arriveerde, verwachtte hij in staat te zullen zijn een kabi netszitting met Soekarno te kunnen arrangeeren. H(j ver nam echter, dat Soekarno In gezelschap van Sjarfoedin, den Indonesischen minister van defensie, voor den duur van een week was vertrokken voor een reis door Java. Volgens een bericht van den Ane la-correspondent, Robert Kiek, zou Sjahrir bij Ztfn aan komst in Soerakarta tevens vernomen hebben, dat de In donesische generaal-majoor DL di Kartasasmita, commandant van de T.R.I. op Wesb-Java, door z%n eigen sief chef, Soe- dibyo, was gevangen genomen. Sjahrir deed onverwijld de noodige stappen en slaagde er in Kartasasmita weer in vrij heid te stellen. Gister is laatst genoemde in Batavia gear riveerd om aldaar met het ge allieerde hoofdkwartier bespre kingen te voeren. Na beëindL van deze besprekingen Kartasasmita zich per trein naar Djokjakarta bege ven, doch hij werd door Ned. militairen, die een station aan de lijn BataviaDjokjakarta bewaakten, gearresteerd. De verwachting is evenwel, dat Kartasasmita weer in vrijheid zal worden gesteld, onder pressie, aldus het bericht van Britsche zijde. Een later bericht meldt, dat Kartasasmita wel door Neder landers uit den trein is ge haald, maar dat hij na de kortst mogelijke vertraging weer in staat gesteld is, zijn reis te vervolgen. Het bezoek van Churchill. Zaterdag was het Churchill's Amsterdam-dag. 's Morgens ontving het gemeentebestuur den hoogen gast in de raads zaal, waar burgemeester Franke en wethouder Schok king een toespraak hielden in tegenwoordigheid o.m. van den gemeenteraad. Daarbrj werd aan Churchill de gouden me daille van de stad Amster dam aangeboden. Mr. Chur- chili dankte met een korte toespraak voor deze hulde. Nadat het gemeentebestuur zijn gast in de zaal van de Ned. Hervormde Diaconie aan den Amstel een lunch had aangeboden, bezocht Churchill 's middags in gezelschap van H.M. de Koningin het IJ en het havencomplex. Giste/en was de fam. Chur chill de gast van het Prinse lijk Paar op het paleis te Soestdijk. Op weg daarheen vonden nog te Naarden, Bus- sum en te Laren eenige spon tane huldigingen plaats. BRIGADE-GENERAAL LISTER VRIJGESPROKEN. Zaterdagmorgen heeft de Canadeesche krijgsraad, die de afgeloopen week het proces tegen den brigade-generaal, J. F. A. Lisber, die tot 1945 chef van den staf van de Ca nadeesche strijdkrachten in Nederland was, heeft behan deld, den beschuldigde van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. groep, waarvan niemand ter vergadering aanwezig was; werd benoemd de heer De Nooyer uit Zierikzee, terwijl een plaats in het bestuur open. gelaten werd voor deze groep. Voor de Zuid-groep (Z. Vlaanderen) werd benoemd de heer Bouwense uit Groede, terwijl voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen een plaats open blijft. Namens de provinciale r.V.V. zal alsnog een bestuurs lid worden aangewezen, terwijl namens de G.O.I.W. in het bestuur zitting nam de heer Adriaansen, te Middelburg. Als adviseurs werden aan het bestuur toegevoegd dr. Unger, rijksarchivaris en mej. v. d. Broecke, binnenhuis-architect te te Aardenburg. Ter vergadering werd nog eens gestipuleerd, dat het de bedoeling is op verschillende plaatsen in Zeeland materiaal bijeen te brengen, o.m. op Schouwen-Duiveland en Wal cheren en in Zeeuwsdi Vlaan deren, echter onder auspiciën van de vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Tevens werd besloten op de landbouwten toonstelling te Goes ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan der Z.L.M. met een eigen stand voor den dag te komen, waarop voor het eerst een,, deel van het materiaal, waarover de vereeniging thans beschikt, geëxposeerd zal worden. Onder de schenkingen be vindt zich belangwekkend ma. teriaal. Zoo zgn de modellen van de baggermolens, die door de dijkwerkers tijdens de droogmaking werden vervaar digd als dank aan het comité Walcheren moet droog ter be schikking van het museum ge- steld. De Rijkswaterstaat deed toezegging van eenige een voudige maquettes van de djjkwerkem en stond fotomate riaal af. Verder werd de aandacht ge vestigd op enkele fraaie bun kercomplexen, pantserwagens en stukken geschut, waarop het Oorlogsmuseum vermoede lijk de hand zal kunnen leggen. Niet onvermeld mag blgven, dat mede met het oog op de eventueele vervaardiging van een panorama van Walcheren de medewerking is verzocht van de hulpactie Scheldemon- den en de Zeeuwsche vereeni- gingen in den lande en dat het Mixed Cabaret toezegde in het najaar een cabaretavond te geven ten bate van het Zeeuwsch Oorlogsmuseum, een geste, die zeer gewaardeerd wordt. ATHLETIEKDAG TE IJZEN'DDKE. Het is verheugend, dat de belangstelling voor de atlile- tiekaport in West-Zeeuwsch- Vlaanderen steeds toeneemt. Zoo zal de jonge athletiekveri West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks op verzoek van de Ver. „Gemeenschappelijk Belang" te IJzendijke, op Dinsdag 11 Juni a.s. (3e Pinksterdag) een athletiekdag organiseeren, waarvoor bereids de medewer king van de athletiekvereeni- gingen uit geheel Zeeland is toegezegd. Daarnaast zijn uit- noodigingen verzonden aan bekende Ned. athleten, o.a. aan Fanny Koen, Slijkhuis en de Ruijter, terwijl tevens ge tracht wordt de medewerking te verkrijgen van eenige be kende Belgische loopers. MIDDELBURG ïn de openoare vergadering van de Cur. Hist. Unie, die Vrijdag te Middelburg werd ehouden, voerden jkvr. mr. W. J. Wttewaal van Stoet wegen en mr. J. J. R. Schmal. beiden lid van de Tweede Ka mer, het woord over: „De Christ. Hist. Unie in de bran ding". Jkvr. Wttewaal behandelde de moeilijkheden van de partij op politiek gebied. Weliswaar kan men na den oorlog spre ken van een ontwaakt politiek bewust zijn, maar dit beweegt zich in een andere richting. Het tijdens de bezetting ver meerderde onderlinge begrip lelde tot de N.V.B., waartegen spr. als hoofdbezwaar aan voerde, dat hierin Christendom en humanisme als gelijkwaar dige grootheden naast elkaar gesteld werden. Daarna ont stond de Partij van den Arbeid, die, naar men meent, de anti these doorbroken heeft. De C.H U. meent echter, dat de Prot. Christenen zich, ook op staatkundig gebied, afzonder lijk moeten groepeeren, wat samenwerking met andere par tgen 't.a.v. concrete problemen niet uitsluit. Ten slotte wees de spreekser op de beteekenis van de vrouw in de politiek. De heer Schmal belichtte eenige van de moeilijkheden, die men bg het „winnen van 'den vrede" heeft. Zorgwekkend noemde spr. den toestand van 's lands financian. Van het Indische vraagstuk zou spr. alleen willen zeggen: tot hiertoe en niet verder! Wat de C.H.U. zelf betreft, zijn er nieuwe politieke ver schijnselen die een oppervlak kige wijziging in de gedrags lijn van de partij wenscheüjk maken; bijv. het feit, dat na den oorlog de kerk zich voor de politiek is gaan interssee- ren. De Partg" van den Arbeid achtte spr. in haar beginsel verklaring t.a v. de kerk niet positief genoeg. Toenadering tusschen de rechtzinnig-Protestantsche partgen daarentegen is wen. schelijk en een contact met de A.R. is onlangs tot stand gebracht. De C.H.Ü. is tegen geleide economie. Wel vraagt de huidige nood óer tijden een die-ingrgpende bemoeienis var overheidswege, maar bg te rugkeer van normale toestan den zou dit weer moeten ver vallen. In het urgentie-pro- gram wordt de Tiadruk gelegd op meer sociale gerechtig heid. Nadat verschillende vragen beantwoord waren, sprak de heer Luyeadijk een slotwoord. LOUIS HEYMANS JUBILEERT. In besloten kring is Vrij dagavond te Middelburg, te midden van zgn collega's, leerlingen en oudy-leerlingen, de heer L. Heymans, die op Het badbedrijf zal weldra weer functionneeren. De moeilijkheden waarmee men bij het herstel van Vlis singen te kampen heeft zijn niet gering. Een belangrgk deeJ van de problemen vloeien ook hier voort uit gebrek aan ma teriaal en arbeidskrachten. Niettemin zijn er goede vooruitzichten Zoo zal het badbedrijf nog dit seizoen wor den hersteld. Er zal weer ge baad kunnen worden vanuit de cabines voor zoover deze zijn overgebleven terwijl ook de winkelgalerij bij het badbe drijf betrokken zal worden. Van de Boulevardbanken werden eenige gered, die deze maand weer hun oude plaats zullen krijgen. De betonnen muur moet voorloopig op den Boulevard blgven staan, dit houdt echter weer een verbreeding van het trottoir in. Ook de bunkers mogen nog niet verwijderd worden. De treurige resten van Britannia zullen binnenkort worden opgeruimd. In verband met den herbouw van dit ho tel is een N.V. opgericht, waar. in de gemeente een belangrgke aandeelhoudster is. Over de definitieve herbouwplannen is nog niets naders mee te deelen, wel is het gebouw op de ur- gentielijst van den wederop bouw geplaatst Van de bruggen is die van den Badhuisweg thans hersteld, hierbij zgn de tramrails verwij derd. Bij de reparatie bleek, dat de springladingen nog aan wezig waren! Ook de brug btj „Goed Wonen" zal gerepareerd worden. Wat d® scholen betreft is de R.K. Jongensschool na een grondige restauratie thans klaar gekomen en in gebruik genomen. Ook de Geref. school in de .Kasteelstraat is defini tief hersteld, terwgl de school in de Bouwen Ewoutstraat na de groote vacantie ih gebruik genomen zal kunnen worden, In de H.B.S. wordt hard ge werkt maar over de Zeevaart school is nog weinig definitiefs mede te deelen. Van de straten vraagt o.m. de Prins Hendrikweg noodig verbeterd te worden. Gewacht wordt hiervoor op het mate riaal uit België, dat klaar zou liggen. Wanneer dit eenmaal voor handen is, kan deze weg in 14 dagen gereed zijn. De verleng de Paul Krugerstraat, die even min best te noemen was, kon inmiddels worden hersteld. In het algemeen mag men aanne men. dat wanneer men geen te genslag in den aanvoer van materiaal ondervindt, de Vlis- sing8che straten aan het eind van dit jaar weer op voor-oor- logsch ppii zullen zgn- Ten slotte kan worden mee gedeeld, dat de Noorderbe graafplaats binnenkort weei in gebruik zal kunnen worden genomen. Schaken per Radio- Een nieuw soort schaakmatch zal in Juni a.s. worden gespeeld tusschen Engeland en Rusland, waarbij elke zet per radio zal worden overgebracht. De wed strijd zal 4 dagen duren en wordt georganiseerd door de Ver. voor CuL tureele betrekkingen met Sovjet-Rusland. 1 Mei 25 jaar als leeraar handteekenen aan de Rijks kweekschool verbonden was, op hartelijke wgze gehuldigd. Hoezeer hij in. den kring van collega's en leerlingen en ook daar buiten gewaardeerd werd, kwam tot uiting in de toespraken, die de directeur van de school, de heer A. de Jonge, de inspecteur van het L.O., den heer Leenhouts en de vertegenwoordigers der leerlingen tot hem richtten. Uit de toespraak, die den jubilaris zelf hield en waarin hg pogingen aanwendde de hem toegezwaaide lof eenigs zins te reduceeren, bleek, hoe zeer hg vol plannen voor de toekomst is. Met muziek, zang en tooneel en een gezellig bal tot slot werd deze feeselijke bijeen komst opgctluistcrd. VLISSINGEN De zaak tegen Ex-burgemeester Callenfels. Naar wij vernemen is de zaak tegen den voormaligen N.S.B.-burgemeester Callen fels van Vlissingen nog steeds in onderzoek bg' het Tribunaal te Gouda. Djt houdt verband met het feió, dat deze „bur gemeester", toen hg na Dol len Dinsdag uit Zeeland ge vlucht was, nadien nog burgemeester van Woerden is feworden. Aangezien hij zich aar met het naderend einde voor oogen, veel minder bruut heeft gedragen dan in Vlissingen, is zgn zaak aan het Goudsche Tribunaal in behandeling gegeven, maar nu uit Zeeland heel wat ongunsti ger rapporten binnenkomen, schijnt het niet uitgesloten te zgn, dat deze surrogaat-bur gemeester toch nog naar een Bijz. Gerechtshof verwezen wordt. DE OPROEPINGSKAARTEN VOOR DE TWEEDE KAMER VERKIEZING. Nu met de verzending der oproepingskaarten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer, welke, zooals bekend is, op Vrgdag a.s. zal plaats vin den, een aanvang is gemaakt, behoeven degenen, die voors hands geen kaart hebben ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aangezien de verzending, die per post geschiedt, stemdistrictsgewnze plaats heeft Drie dagen vóór den dag der stemming zullen alle kaarten bezorgd zgn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen, kan ter Gemeentesecretarie (3e afd.) daaromrent Inlichtingen verkrijgen. SCHOOLVOETBAL. Zaterdag werd op het van Nispenplein te Vlissingen een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen leerlingen van de Mid delbare scholen. Het A-elf tal behaalde een 11—-3 over winning. Uit deze 22 spelers wordt net elftal samengesteld dat op 8 Juni te Leiden tegen het Leidsche schoolelftal zal uitkomen. COLLECTE-OPBRENGST. De collecte voor Putten's jeugd heeft te Veer© 90.76 opgebracht. De in de afd. Vrouwenpol derGapinge gehouden collec te voor de Stichting 1940— 1945 heeft 548 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3