PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weer twee belangrijke conferenties mislukt. Koningin Wilhelmina zag Oranjeploeg zegeviefen. België met 63 verslagen. UIT DE PROVINCIE ONTEVREDENHEID ONDER DE VLASSERS VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Hoofdredacteur G. Ballintijn (met rèdactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting R.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisaingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds, M. L. W. Schoolt, Vlis aingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLl'sSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 13 Mei 1946 189e Jaajrgang Nummer 110 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie Af Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Grateraastraat 3, Temcuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 3593Q0 Middelburg. Hei wereldgebeuren. MOETEN DE WAPENS IN AZERBEIDSJAN BESLISSEN? Hindoes en Moham medanen In Br.-lndlë. De internationale toestand na den tweeden wereldoorlog 1b vol van tegenstellingen, S roblemen en complicaties en e vele conferenties, die de leidende staatslieden houden om ze op te lossen, vlotten in het algemeen niet erg. Dit weekeinde waren onder de groote hoeveelheid buiten- fémdsch nieuws weer twee be richten, die het mislukken van een tweetal belangrijke confe renties meldden, n.L. die te Tebrlz en Simla. In deze laatste plaats zijn drie Engelsche ministers en vertegenwoordigers van de heide groote partijen in Br. Indië, de Congresgartij en de Moslemliga bijeengeweest om te beraadslagen over de toe komst van Britsch-Indië. Zoo als men weet, heeft de Brit- sche regeering bij monde van Attlee Britsch-Indië volkomen onafhankelijkheid toegezegd. Dit past in de huidige Brit sche imperiale politiek, die erop gericht is aan de na tionalistische aspiraties van fle Oostersche volkeren tege moet te komen en daardoor den band tuschen dé veel soortige deelen van het impe rium minder militair en meer Vrijwillig te maken. De moeilijkheid is nu, dat Hindoes en Mohammedanen wel eensgezind uit duizenden kelen de kreet „verlaat Indië" kunnen aanheffen, maar on- rniddellijk met elkaar in ge wapend conflict zouden k'o. men, wanneer de Engelschen daaraan inderdaad onvoor waardelijk gehoor zouden ge ven. Bén centrale staat wen- schen de Hindoe-leiders, een eigen Mohammedaansch rijk Willen de fanatieke aanhan gers van de Moslemliga. Bei de partijen staan even pal te genover elkaar als Arabieren en Joden in Palestina. De Britsche staatslieden hebben een week lang ver. geefs getracht) om de kloof te overbruggen en een compro mis te vinden. In een officieel communiqué wordt nu gemeld, dat men op de conferentie tot het inzicht is gekomen, dat Verdere besprekingen geen nut meer zouden hebben. Er werd een beroep gedaan op pers en publiek zich niet over te geven aan beschouwingen over de oorzaak van het mis lukken, alvorens een volledig Ibeeld der.feiten ia gegeven, De tweede mislukte confe rentie werd gehouden in het land, dat nu al maanden lang een haard van onrust is, Iran. Een delegatie uit Teheran heeft enkele dagen lang onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van Azerbeidsjan, de provincie, die met Russischen steun tegen het centraal gezag in opstand kwam en de autonomie uit riep. Min.-president Soelta- neh scheen niet ongenegen te gemoet te komen aan de eischen der autonomisten, maar verschillende van zijn ministers dreigden met aftre. tien, indien hij teveel conces- sies zou doen. Het gevolg is dat radio Te- briz gisteren het mislukken van de besprekingen moest aankondigen. Het volk van De Bisschoppen over de a.s. verkiezingen. Gistermorgen is in alle R.K. kerken van Nederland een bisschoppelijk schrijven voor gelezen, waarin o.m, wordt gezegd, dat katholieken 't zich tot plicht moeten rekenen slechts die personen té kie zen, waarvan zij met recht mogen verwachten, dat zij zich op het terrein van wetgeving en bestuur zullen laten leiden door de zedelijke normen van het christendom, welker na leving naar overtuiging van de Bisschoppen in de gegeven omstandigheden het best ge. waarborgd wordt door de Ka tholieke Volkspartij. Havenarbeiders weer aan het werk. In een te Rotterdam van de Unie van transportarbei ders gehouden en zeer druk bezochte vergadering is be sloten het werk in de ha vens té hervatten. De scheep vaart ver. Zuid was bereid vöor hen, die op 13 Mei den arbeid hervatten, de aangekon_ digde strafmaatregelen in te trekken. De EV.C. heeft naar aan leiding hiervan medegedeeld, dat naar haar rneening het conflict nog steeds niet is ge ëindigd. Zouden de zeelieden in de gelegenheid worden gesteld te monsteren op de voorwaar den van vóór 4 April 1946, dan kan het werk in de ha vens onmiddellijk doorgang vinden. Azerbeidsjan zal zich niet onderwerpen aan de tirannie van de centrale regeering, zoo werd eraan toegevoegd en het nationale leger staat gereed om de vijanden van zijn vrij heid te bestrijden. Men ver wacht nu een oprukken van de regeeringstroepen naar de weerbarstige provincie, -welk optreden door het vertrek der Sovjettroepen mogelijk is ge worden. Maar het ziet er niet naar uit, dat daarmee, de strijd snel beslist zal zijn. De re geering kan niet meer dan 10.000 man op de been bren gen ea deze zijn bovendien slecht georganiseerd en be wapend. En de Russen zullen in Azerbeidsjan wel enkele stukken oorlogsmateriaal achtergelaten hebben Toch nog een compronrys in Parijs. Russen worden toeschietelijker De in Parijs confereeren- de ministers zijn niet, zooals oorspronkelijk werd verwacht. Zaterdag naar huis gegaan, maar hebben een laatste po ging gedaan om een compro mis te vinden en zoowaar ge deeltelijk met succes. Ondanks tallooze leugen achtige of gedachtenlooze commentaren zien wg een be gin van vooruitgang in het werk van de vier ministers": constateerde radio Moskou. Oorzaak hiervan is de plot seling gewijzigde en nu meer toeschietelijke houding van Molotov inzake de Italiaansche koloniën. Vrij onverwacht heeft hij zich accoord ver klaard met het Fransche voor stel om Tripolitanië en Cy. renaica aan Italië terug te geven in mandaatbeheer on der internationaal toezicht van de Ver. Volkeren. De Italianen zijn hiermede meer ingenomen dan de in Tripolitanië wonen de Arabieren. Als tegencon- cessie heeft Byrnes zich be reid verklaardj om Rusland een schadevergoeding van 25 millioen pond toe te staan, voornamelijk in den vorm van overtollige oorlogsuitrusting en koopvaardijschepen. Vandaag zal de toekomst van de Ruhr besproken wor den, ook voor Nederland van groot belang. Bij uitzondering zullen dan eens niet Bevin en Molotov, raa^r Bevin en Bi- doult tegenover elkaar staan, waarbij de houding van Rus land nog onbekend is. Een goede, spannende wedstrijd. De eerste voetbalwedstrijd van het Nederlandsche elftal na dén oorlog tegen de Bel gen is door de Oranjeploeg op fraaie en overtuigende e gewonnen. .M. de Koningin arriveer, de kort voor de rust in het n en vanzelfsprekend verleende dit aan dezen wed strijd ©en bijzonder cachet. Nog nimmer tevoren was het voorgekomen, dat Koningin Wilhelmina zelf een interna tionalen voetbalwedstrijd met haar tegenwoordigheid ver eerde. De wedstrijd was spannend, ja sensationeel. Voor de rust speelden de Belgen iets beter dan de Oranjehemden, zonder dat zij er evenwel in slaagden om een fraai combinatiespel te ontwikkelen. Zelfs droeg de match toen een eenigszins hard en grof karakter. On danks deze betere Belgische techniek hadden de Neder landers bij de rust de leiding, Na de rust wisselde het beeld. België slaagde er zoowaar in de leiding over te nemen en heel even zag het er donker uit voor de Oranjeploeg. Deze liet zich echter niet ontmoedigen, pakte energiek aan en wist het spel volko men in handen te nemen. De gelijkmaker werd nut dave rend applaus begroet, het doelpunt waarmede Nederland opnieuw de leiding nam even- eens en daarna volgde nog twee fraaie goals, zoodat de Stadionbezoekers ruimschoots waar voor hun geld kregen. Na afloop stelden de spe lers zich voor de koninklijke tribune op, waar H.M. de Ko ningin hen toewuifde. Voor den wedstrijd werden 'de spe lers voorgesteld aan minis ter-president Schermerhorn, In de Nederlandsche ploeg waren in de voorhoede Wil kes en de Zuiderling Rijvers de uitblinkers. De geheele mid denlinie was uitstekend op dreef. Kraak heeft een zeer goeden wedstrijd gespeeld en ook v. d. Linden en Potharst waren ruimschoots voldoende. het spelverloop. Over het spelverloop het volgende: De eerste helft had een spannend en belangwekkend verloop. Reeds na enkele mi nuten boekten de Belgen succes. De Belgische spil gaf een fraaie pass naar den Bel gisehen middenvoor Decleijn en deze aarzelde geen oogen- blik, maar loste een keihard laag schot, dat voor Kraak volkomen onhoudbaar was. (01). Even was het Neder landsche team onthutst en de Belgen kregen nog een paar goede kansen, die zij even wel niet wisten te benutten, deels door slecht schieten, deels door goed ingrijpen van Kraak, die een zeer betrouw baren indruk maakte De Feyenoord-middenlinie stuwde daarna onze voor hoede goed op en ondanks het feit, dat de Belgen technisch iets beter waren en vooral beter kopten, werkte het Oranjeteam zich aardig los. Het spel ging gelijk op, zon der veel sensatie, maar na 25 minuten kreeg Roozen den bal te pakken. Paverick zette hem min of meer unfair van den bal. De scheidsrechter floot niet, Wilkes kreeg den bal toegespeeld en loste een strak schot in den rechterbeneden hoek en daarmede was de stand, gelijk (11). Onmid dellijk daarna kreeg Roozen weer een kans, maar zijn fraaie omhaal ging naast. De Nederlanders bleven in den aanval. Rijvers speelde zeer goed en bracht veel leven in de voorhoede, die zonder twij fel gevaarlijker was, dan de Belgische. Na 38 minuten kwam het tweede Nederlandsche doel punt. Wilkes en Roozen trok ken goed combineerend op het Belgische doel af. Pannaye kon het alleen niet af en Pave rick moest hem te bul] komen. Daardoor kwam Kiel Smit vrij te staan en keurig speelde Roozen hem den bal zoodanig toe, dat Smit als op een presenteerblaadje zijn kans geserveerd kreeg. Met een fraai diagonaal schot gaf hg de^ Oranjeploeg de leiding (2 Smit viel daarna uit we gens een blessure en werd vervangen door Drëger. NA DE RUST. Na de rust maakten de Belgen al spoedig gelijk en wel op min of meer onver wachte wijze. De bal werd door de Belgen laag voor doel geplaatst en Kraak, die in liep om den bal te grg'pen werd afgehouden door een Belgischen speler. Zonder moeite kon daardoor de bal in het onverdedigde doel wor den geplaatst (22). De Nederlanders lieten zich niet ontmoedigen, maar toch kregen de Belgen nu even een lichte meerderheid. Zij kwa men iets.meer in den aanval. Hun aanvallen werden gevaar lijker en na ongeveer 22 min. namen zij de leiding. Van de Linden, die overigens een goeden wedstrijd speelde, ver zuimde Decleyn te dekken en deze maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik. Kraak had geen schijn van kans! (2—3). Enkels minuten later, na 25 min., kopte Drager fraai uit een voorzet van rechts en de stand was weer gelijk (3 3). Een onverwacht doelpunt, dat buitengewoon mooi was. Na ruim 25 min. nam toen Hollandsche nieuwe U De eerste logger met nieuwe Hollandsche ha ring, de Katwg'k 18, is gisteravond IJmuiden binnengeloopen. WEER PERRONKAARTJES. Binnenkort zullen de Spoor wegen weer perronkaartjes be schikbaar stellen. Het eerste station zal over drie weken met de uitgifte beginnen. De prijs zal voortaan 10 cent be dragen. Nederland de leiding. De Vroet plaatste uit een vrijen schop den bal hoog voor doel. Daenen stompte den bal weg, maar op den rand van het strafschopgebied stond Rijvers gereed en met een prachtig schot gaf hij Nederland on berispelijk de leiding (43). Nauwelijks twee minuten la ter wimpelde Daenen weer een Nederlandschen aanval af en zeker 10 meter buiten het strafschopgebied bemachtigde Wilkes den bal. Resoluut loste hij een kogel en voor Daenen zich van den vorigen aanval had kunnen herstellen, lag na 29 min. de bal wederom in het Belgische net! (53.) Tusschen deze beide doel punten in had Kraak fraai ge red, maar Nederland was nu fel in den aanval en nam het spel compleet in handen. De Belgische doelverdediger raakte &ij een botsing met Roozen geblesseerd en verliet het veld. Hij werd door den reserve-doelman Aernout ver vangen. De Belgen stelden daarna krachtige pogingen in het werk om op te halen, maar de Nederlandsc>e verdediging hield goed stand en wist doel punten te voorkomen. Van een meerderheid was even wel geen sprake en ongeveer 5 min. voor hét einde stelde de Nederlandsche voorhoede de overwinning veilig. Roozen kreeg den bal, gaf naar Rij vers, Rgvers op zgn beurt naar Drager en Dr&ger plaat ste den bal geheel naar rechts waar Wilkes vrij stond en met een keurig schot doel puntte (63). Met Nederland in den aan val kwam het einde van dezen sensationeelen wedstrijd. Het elftal, dat op 30 Mei te Antwerpen tegen de Bel gen zal uitkomen zal gelijk zijn aan dat van gisteren met Drager op de linksbuiten plaats. NOG MEER SUCCESSEN. Behalve deze kranige 63 zege der voetballers, hebben ook de Nederlandsche hockey spelers de Belgen verslagen en wel Zaterdagmiddag: Neder landBelgië heeren 21; dames 10. Het Zwaluwen-elftal be haalde te Bazel een 71 over winning op heb Baze^che voet bal-elftal Zeeuwsch oorlogsmuseum. Ia de confrèrezaal van het Schuttershof te Middel burg is Zaterdagmiddag een neene ledenvergadering Euden van de Vereeniging wsch Oorlogsmuseum. De bijeenkomst stond onder lei ding van den heer J. Ph. Koe ne, die bij den aanvang mede deelde, dat de vereeniging thans ruim 200 leden telt, ver scheidene nieuwe schenkingen heeft ontvangen, alsmede toe zeggingen. Tevens maakte spr. bekend, dat het het voorl. be stuur gelukt is, dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur van Middelburg, om de beschikking, te krijgen over een voorloopige, binnenkort vrij komende lokaliteit, die als museumruimte gebruikt kan worden en dat pogingen in het wétte worden gesteld om sub sidie van het Rijk te verkrg. gen. Vervolgens werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement door de vergadering vastgesteld en werd besloten, de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Hierna werd een definitief bestuur gekozen. Tot voorzit ter en secretaris werden resp, benoemd de heer J. Ph. Koe ne en de heer J. J. Laroes, beiden te I Idelburg. Als ver tegenwoordigers van de mid den-groep van Zeeland werden gekozen jhr. mr. A. F. C. de Casembroodt, burgemeester van Westkapelle en G. Ballin- Moeilijkheden bij de republikeinen in Indonesië? Blijkens mededeelingen van Britsche offici^en, die Sjah- rir op zgn reis naar Soera- karta per vliegtuig hebben vergezeld en vervolgens weer zijn teruggekeerd, zou „niet alles in orde zijn" bij de In donesische republikeinen. Toen Sjahrir be Soerakarta arriveerde, verwachtte hij in staat te zullen zijn een kabi netszitting met Soekarno te kunnen arrangeeren. Htj ver nam echter, dat Soekarno in gezelschap van Sjarfoedin, den Indonesi schen minister van defensie, voor den duur van een week was vertrokken voor een reis door Java. Volgens een bericht van den Aneta-correspondent, Robert Kiek, zou Sjahrir bij Zgn aan komst in Soeraka/ta tevens vernomen hebben, dat de In donesische generaal-majoor Di- di Kartasasmita, commandant van de T.R.I. op WesLJava, door z#n eigen stafchef, Soe- dibyo, was gevangen genomen. Sjahrir deed onverwijld de noodige stappen en slaagde er in Kartasasmita weer in vrij heid te stellen. Gister is laatst genoemde in Batavia gear riveerd om aldaar met het ge allieerde hoofdkwartier bespre kingen te voeren. Na beëindi ging van deze besprekingen wilde Kartasasmita zich per trein naar Djokjakarta bege ven, doch hg werd door Ned. militairen, die een station aan de lijn BataviaDjokjakarta bewaakten, gearresteerd. De verwachting is evenwel, dat Kartasasmita weer in vrijheid zal worden gesteld, onder pressie, aldus het bericht van Britsche zijde. Een later bericht meldt, dat Kartasasmita wel door Neder landers uit den trein is ge haald, maar dat hij na de kortst mogelijke vertraging weer in staat gesteld is, zijn reis te vervolgen. tgn, laatstgenoemde herstemming tusschen hem en den heer G. Houtekaraer uit Goes noodzakelijk was geble ken. Bij de verkiezing der ver tegenwoordigers van de Noord- groep, waarvan niemand ter vergadering aanwezig was, werd benoemd de he'er De Nooyer uit Zierikzee, terwgl een plaats in het bestuur open. gelaten werd voor deze groep. Voor de Zuid-groep (Z. Vlaanderen) werd benoemd de heer Bouwense uit Grpede, terwijl voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen een plaats open blijft. Namens de provinciale V.V.V. zal alsnog een bestuurs lid worden aangewezen, terwgl namens de G.O.I.W. in het bestuur zitting nam de heer Adriaansen, te Middelburg. Als adviseurs werden aan het bestuur toegevoegd dr. Unger, rijksarchivaris en mej. v. d. Broecke, binnenhuis-architec- te te Aardenburg. Ter vergadering werd nog eens gestipuleerd, dat het de bedoeling is op verschillende plaatsen in Zeeland materiaal bijeen te brengen, o.m. op S chouwen-Duiveland en Wal cheren en in Zeeuwstji Vlaan deren, echter onder auspiciën van de vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Tevens werd besloten op de landbouwten toonstelling te Goes ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan der Z.L.M. met een eigen stand voor den dag te komen, waarop voor het eerst een deel van het materiaal, waarover de vereeniging thans beschikt, geëxposeerd zal worden. Onder de schenkingen be vindt zich belangwekkend ma teriaal. Zoo zijn de modellen van de baggermolens, die door de dijkwerkers tijdens de droogmaking werden vervaar digd als dank aan het comité Walcheren moet droog ter be schikking van het museum ge steld. De Rijkswaterstaat deed toezegging van eenige een voudige maquettes van de dijkwerken en stond fotomate riaal af. Verder werd de aandacht ge vestigd op enkele fraaie bun kercomplexen, pantserwagens en stukken geschut, waarop het Oorlogsmuseum vermoede lijk de hand zal kunnen leggen. Niet onvermeld mag blijven, dat mede met het oog op de eventueele vervaardiging van een panorama van Walcheren de medewerking is verzocht van de hulpactie Scheldemon- den en de Zeeuwsche vereeni- ingen in den lande en dat et Mixed Cabaret toezegde in het najaar een cabaretavond te geven ten bate van het Zeeuwsch Oorlogsmuseum, een geste, die zeer gewaardeerd wordt, ATHLETIEKDAG TE IJZENDUKE. Het is verheugend, dat de belangstelling voor de athle- tieksport in West-Zeeuwsch- Vlaanderen steeds toeneemt. Zoo zal de jonge athletiekver. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks op verzoek van de Ver. „Gemeenschappelijk Belang3' te Llzendijke, op Dinsdag 11 Juni a.s. (3e Pinksterdag) een athletiekdag organiseeren, waarvoor bereids de medewer king van de athletiekvereeni- gingen uit geheel Zeeland is toegezegd. Daarnaast zijn uit- noodigingen verzonden aan bekende Ned. athleten, o.a. aan Fanny Koen, Slijkhuis en de Rugter, terwijl tevens ge tracht wordt de medewerking te verkrijgen van eenige be kende Belgische loopers. BEDRIJVEN WORDEN MET ONDERGANG BEDREIGD Vrijheid van handelen gevraagd. Wanneer men door het ge heel verwoeste" dorpje Eede, gelegen aan de Belgische grens, gaat, behoeft men geen kenner te zijn om te ontdek ken, dat men zich hier in het vlasgebied bevindt. Overal ziet men vlashoopen en hier en daar hoort en ziet men de vlassers aan den arbeid met „brakelen" en „zwingelen" Wij; schrijven hiér en daar, want de meeste vlasbedrijven zijn geheel vernield en het zijn ei; slechts enkelen die, door het bouwen van een primitief noodgebouwtje, hun bedrijf weer in werking konden stel len. Bij gunstig weer wordt zelfs in de open lucht gewerkt, maar het geheel maakt toch een triesten indruk. De stemming onder deze nij vere bevolking is thans wel zeer verbitterd. Nu, 1^ jaar na de bevrijding, is er voor deze menschen nog letterlijk niets gedaan en liggen de partijen vlas nog steeds in de ópen lucht, blootgesteld aan weer en wind. Wanneer iemand een nood gebouw wil opzetten, moet hij dat voor eigen rekening doen, Dit alles is echter niet de voornaamste oorzaak voor de verbittering. Deze vlassers zijn desnoods bereid groote offers te brengen, zelfs willen zij hun bedrijven geheel voor eigen rekening weer doen op bouwen, mits zij weer vrijheid van handelen krijgen, zooals het was vóór 1940. Toen waren deze vlassers immers vrij hun producten te verkoo- pen aan wie zij wilden, d.w.z. aan de Belgische handelaren, op wie deze menschen prac- tisch geheel zijn aangewezen, De Ned. regeering heeft dezen handel nu aan banden gelegd, doordat er uitsluitend mag verkocht worden aan ei leende Nederlandsche hana< laren. Van het verwerkte vlas moet echter 40 gereserveerd blijven voor de Nederlandsche fabrieken. Ook daar zou niets op tegen zijn, wanneer die 40 ook werkelijk werd af- ?;enomen. Wanneer de Ned. abrieken echter in de gelegen heid zijn om ergens een partij jute of linnen te koopen, wor den de orders geannuleerd en blijven de vlassers met hun product zitten; 60 van de productie is bestemd voor het buitenland (België), doch dit mag alleen via een Ned. han delaar. Nu is de situatie in Eede en vanzelfsprekend ook in ande re vlas-centra zoo, dat men tengevolge van de geldsanee- ring, practisch zonder geld zit. De bedrijven zijn vernield, maar de vlassers moeten hun personeel vasthouden, omdat zjj dan later beslist zonder personeel zouden komen te zitten. Dit personeel moet be taald worden, ergo: de vlasser geld hebben. In West-Zeeuwsch Vlaande ren zijn zij aangewezen op twee Nederlandsche handela ren, van wie er practisch maar één koopt. Wat is nu logischer dan dat deze koopers van den toestand gebruik maken om de prijzen te drukken, zoodat de vlassers, om aan geld te ko men, zijn product met verlies moet verkoopen? Zoo is bijv. de prijs voor de beste kwaliteit vlaslint 187,50 per 100 kg. De vlas sers krg'gen echter niet meer dan circa 160, Daarvan moe. ten zij nog 15 betalen aan de diverse instanties, zoo- als rijkstextielbureau, enz. Er is tegen dezen, maatregel bij de regeering geprotesteerd, doch zonder resultaat. Onze regeering moet devie zen. Welnu, deze zijn te be komen, wanneer de vlassers hun product rechtstreeks aan uen Belgischen handelaar mo gen verkoopen. Wat gebeurt er thans. De Ned. regeering verleende aan twee handela ren een vergunning tot uit voer naar België van 950.000 kg. lokken (d.i. vlasafval) te gen een prgs van 2.65 fr. Deze: partij werd in België geleverd,; maar niet tegen 2.65 fr., doch tegen 3.65 fr. per kg. Hier gingen dus 950.1 aan deviezen verloren. Het be- dus 950.000 fr. hoeft wel geen betoog dat deze 950.000 fr. in den zwarten han del terecht zijn gekomen. De vlassers hebben voor hun lok ken gekreg:n 10 cent per kg., alzoo een niet onaardig winst je voor de handelaren. De gedupeerde vlassers, dat zijn zfj die hun vlas door oor logshandelingen hebben ver loren, krijgen nu een toewijzing van 70 doch moeten dat zelf betalen. Er zgn hier nog groote par tijen vlas uit de oorlogsjaren, waarvan de prgs 1% cent per kg. lager was dan thans. De vlassers moeten nu op hun eigen vlas 1\<* cent per kg. bijbetalen. Hier wordt geen rekening gehouden met de vele gemaakte onkosten, zooals vervoer door evacuatie, geen dekking, vernieling en arbeids. loonen. In deze partijen vlas is veel schade aangericht door scherven enz. Dat vlas moet eerst gezuiverd worden, om dat anders het materiaal, bra- kelmachines, vernield wordt. Verder is de opbrengst veel minder, omdat er veel vlas bij is, dat finaal vehneld is. Zoolang er echter nog vlas lint van gemaakt kan worden, moet deze 1% cent per kg. betaald worden. Voor het lijnzaad krijgt men hier 0.20 per kg. De koop man krggt echter, na schoo- 0.48 per kg. In België wordt het verkocht yoor S 1 k 1.05 per kg. WH hebben met den beer De Crook, voorzitter van de Vlas- sersvereeniging, die ons deze gegevens verstrekte, een be zoek gebracht aan vele vlas- sersbedrijven en vele vlassers gesproken. Algemeen heersch- te onder hen groote bitterheid. Moet het dan werkelijk zoo ver komen dat deze vlasindu strie geheel wordt stilgelegd Wanneer hier niet spoedig wordt ingegrepen, dreigt hier een ramp, waarmede ook een landsbelang gemoeid is. Men acht hier slechts één oplossing mogelijk: geef de vlassers weer vrijheid van handelen en deze menschen zullen hun bedrijf weer zelf op bouwen, desnoods ook zonder schadevergoeding. POLITIEKE ZRGADERINGEN. Zaterdagmiddag hadden te Goes twee politieke vergade ringen plaats. In het Schut tershof sprak voor den Sta- tenkring Goes van de Katiu Volkspartij de heer Jan Bak ker, die ex krachtig pleidooi hield voor het pal staan voor het Kath. beginsel en opwekte te stemmen op een der can- didaten van de Kath. lgst. In de Prins van Oranje hield de statenkring Goes van ae Chr. Hist. Unie een openbare vergadering. Spreker van de zen middag was de oud-Goes- senaar mr. dr. J. van Brug gen, die zeide, dat er ook nog een plaats is voor de Chr. Hist Unie, die principieel wil bleven. Spï. wees er op, dat men nu toch wel goed heeft gevoeld, wat het beteekent als machb boven recht gaat! Het Nederlandsche volk is geroe pen een Christelijk volk te zijn. Men moet komen tot een gezond economisch bestuur, terwijl nu de koopkracht min der is, niettegenstaande de verhooging der loonen. De C. H.U is tegen uitbreiding van het 'ambtenarenkorps. Handel en bedrijf moeten weer vrg komen. Spr. wees eh op, dat de sociale wetten grootendeels zn ingevoerd juist door mi nisters van rechts. Een socialistische regeermg is overal een gevaar voor de fijinanciën, zooals nu weer in Engeland blijkt. Inzake Indo-' nesië meent spr. dat het gezag met kracht moet worden ge handhaafd. Spr. meent, dat een nieuwe regeering van zoo'n breed mogelijke samenstelling moet zijn en hij vertrouwde, dat Zeeland als altijd goed Chr. Hist, zal blken te zijn. Tenslotte werden nog tal van vragen gesteld en beant woord. SERENADE. Het muziekgezelschap „Eu- phonia" te Goes bracht Zater dagavond weder een serenade, ditmaal aan den heer J. Vis ser, lid van de harmonie, en znn echtgenoote, die dien dag hun 25-jarig huwelijksfeest vierden. De collecte voor de Synode der Ned. Herv. kerk bracht te DriewegenOvezan.de op plm. 360. CONCERT SCHELDEGALM. Vrijdagavond 10 Mei 1946 werd door het muziekgezel schap „Scheldegalm" in de zaal van de wed. de Boer alhier een muziek en tooneelavond gegeven. Na eenige muziek nummers werd het tooneelstuk van Jaap v. d. Poll „Millionair tegen wil en dank" ten too- neele gebracht De rollen van dit blijspel werden door alie medespelers en medespeelsters uitstekend vertolkt. Na afloop volgde een bal. KLOOSTERMAN WINT DE RONDE VAN KAPELLE. Begunstigd door de goede weersomstandigheden is Za terdagmiddag onder enorme belangstelling de Ronde van Kapelle verreden. Hieraan werd doof 34 renners deelge nomen. Door Burgemeester Balkenende werd om half drie het startschot gelost, direct van start werd er al een flin ke snelheid ingezet. De Goes- senaar van Hoeve moes twe- gens bandenpech in de 14e ronde opgeven. In de 25e ronde ondernam Kloosterman een uitlooppo ging; hij won geleidelijk aan terrein èn wist tenslotte be slag te leggen op de eerste plaats. Verder dien nog ver meld te worden dat Jaap de Jager van Biezelinge, die voor de eerste maalin een wed strijd startte een uitstekend debuut heeft gemaakt. De uitslag is als volgt: 1. A. C. Kloosterman, Bie zelinge; 2. P. D. de Vries, Amsterdam; 3. N. de Kors, Amsterdam; J. Pauwels, Sta broek, (België), Schaken per Radio. Een nieuw soort schaakmatch zal in Juni a.s. worden gespeeld tusschen Engeland en Rusland, waarbij elke zet per radio zal worden overgebracht. De wed strijd zal 4 dagen duren en wordt georganiseerd door de Ver. voor Cul- tureele betrekkingen met Sovjet-Rusland. EXAMENS. De heer C. J. Dees, tijde lijk 2 e ambtenaar ter secre tarie te Schoondijke slaagde te 's-Gravenhage voor het schriftelijk gedeelte van het examen Gemeente-administra tie L COLLECTE.OPBRENGST. De collecte.ten bate van de Stichting 1940/'45 bracht to Schoondyke f 1570 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1