Zeeuwsche veerdiensten worden aanzienlijk uitgebreid Tal van wenschen zullen in vervulling gaan. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verbitterde stemming in vele interneeringskampen. HER-OPVOEDING MAG BESLIST NIET LANGER WORDEN UITGESTELD. Ze zien het nog niet in. Aan het rapport van de Commissie, welke een onder soek instelde naar de toe- planden in de interneerings kampen ontleenen wij nog het Volgende: Bezoek en correspondentie zijn thans overal uniform ge regeld: eens per maand mo gen de gedetineerden bezoek ontvangen en eens per maand mogen zij een brief of brief kaart schrijven en ontvangen. Inkomende en uitgaande post Wordt gecensureerd. Over het algemeen acht de commissie deze regelingen be hoorlijk. Zij zou het niette min beter achten, indien een iets ruimer contact tusschen deze gedetineerden en hun fa milie mogelijk werd gemaakt door iets meer corresponden tie en liefst ook iets meer bezoek toe te staan, In de meeste der' bezochte kampen bleek de geestelijke verzorging behoorlijk gere geld. De commissie meent, dat het in het algemeen aanbeve ling verdient aan elk kamp ten minste één vasten predi kant en één vasten R.K. gees telijke te verbinden, DE STEMMING ONDER DE GEDETINEERDEN. Tot haar leedwezen, moet de commissie verklaren, dat de stemming onder de gedeti neerden op vele plaatsen slecht is. Groote groepen van gede tineerden zien volstrekt niet in, dat zij onjuist gehandeld hebben. Zij hebben, naar hun eigen inzicht alleen maar ge vochten voor hun ideaal en dat zij thans gevangen zitten, be schouwen zij als een onrecht- vaardigdheid, waarover zij ver bitterd zijn. Van een systematische actie lom de gedetineerden van het verkeerde van hun opvattingen te overtuigen is tot dusverre nog niets gekomen. Zij verkeeren nog altijd in een omgeving van grooten- deels gelijkdenkenden. Hoe pa radoxaal het ook moge klin ken. naar de overtuiging der commissie zouden zij in de vrije maatschappij, na het op houden der nat. soc, propa- ganda, eerder genezen' zijn dan i een interneeringskamp. Dit kan niet tot de conclusie lei den, dat men deze menschen nu maar allen moet vrijla ten, maar het moet wel voe ren tot de overtuiging, dat een systematische voorlichting en heropvoeding in de kampen dringend noodzakelijk is. Dat men tot dusverre aan de eigenlijke lier-opvoeding nog niet Is toegekomen, is begrij pelijk. Tliaus mag echter, niet. tegenstaande de materleele problemen nog geenszins zijn opgelost, aan .dit geestelijke vraagstuk naar de overtui ging der commissie geen oogenbük langer worden voor bijgegaan. DE VRIJLATING. Van zeer veel belang voor de stemming onder de gede tineerden en dus voor de vraag of zij weer als bruikbare menschen de maatschappij zullen betreden, is ook de gang van de berechting en de vrijlating. Naast klachten over den tragen gang der vrijlatingen vernam de commissie op vele plaatsen klachten, vooral van de zijde van de kampcomman danten, over de willekeurige volgorde, waarin de zaken blijkbaar worden behandeld. Herhaaldelijk werd tegenover de commissie door kamplei dingen de opvatting uitgespro ken, dat connectie en corrup tie aan deze willekeurige volgorde niet vreemd zouden zijn. Men verwijt dit niet aan de officieren-fiscaal, wier in tegriteit men niet betwijfelt, doch men is overtuigd, dat de P.R.A., althans in sommige plaatsen, hierin niet vrij uit gaat. Over het algemeen acht de commissie de stemming onder de vrouwen nog slechter dan die onder de mannen. Dit is ook niet te verwonderen. Het is een algemeen verschijnsel, dat vrouwen de gevangenhou ding minder goed verdragen dan mannen. Daar komt brj, dat onder de vrouwelijke po litieke delinquenten het aan tal lichte gevallen verhou dingsgewijze hooger is dan onder de mannelijke en dat de vrouwen zic'h nog meer dan de mannen zorgen maken over het lot van haar kinde ren. Ook om deze redenen zal bij de vrijlating in het bijzon der aan de vrouwen aandacht besteed moeten worden. DE TOEKOMST DER KAMPEN. De commissie meent, dat een aantal van de best ingerichte tegenwoordige interneerings kampen op den duur als werk kampen gehandhaafd zal moe ten blijven. Of het noodzakelijk is. daarnaast nog nieuwe kampen te stichten, kan zij zonder over cijfers betreffende de berechting te beschikken thans nog niet beoordeelen. CONCLUSIE. De commissie heeft den in druk dat de toestanden in de interneeringskampen nog op tal van punten te wenschen overlaten,, zg het in het eene kamp in veel sterkere mate dan in het andere, en dat bo vendien mede met het oog op de toestanden in de kampen, de werkwijze van vele P.R.A - en ten spoedigste drastische verbetering behoeft. Zij stelt aan det Kamer voor, den minister van justitie uit te noodigen met groote kracht naar verbetering te streven, zoodat vertrouwd mag worden, dat binneü afzienba- ren tijd de interneering aan redelijke eischen zal beant woorden. Grenscontrole op vee. Speciaal langs de Belgische grens. Tijdens den oorlog was de handel in en het vervoer van vee alleen mogelijk, wanneer de vervoerders in het bezit waren van geleidebiljetten. Toen de minister van land bouw, visscherij en voedsel voorziening in 1945 het be sluit nam om het veeboekje af te schaffen, had het verder in gebruik houden van gelei debiljetten weinig zin. Na het opheffen van deze regelingen is echter de smok kelhandel in rundvee en paar den naar België in ontstellen de male toegenomen. Duizen den stuks vee zijn op onregel matige wijze over de grens gebracht, hetgeen niet alleen r-adeelig is voor onze vleesch- voorziening, doch ook voor onze deviezenpositie. Om dit euvel te bestrijden heeft het bedrijfschap voor vee en vleesch de „verordeniög grens controle vee 1946" afgekon digd. Deze verordening is voor- loopig alleen van kracht voor onze Zuidelijke grens met België. Voor het aan Duitsch- land grenzende gebied wordt momenteel nog geen voorzie ning noodig geacht. Afgezien van de beperken de bepalingen, waarvan in deze verordening gewag wordt gemaakt, ligt het accent op de instelling van^een barrière langs de grens met België. De geprojecteerde grensstrook sluit aan big de tarieflinie 1822 en is voor alle grensbe woners een omlijnd begrip. In dit afgesloten gebied moéten de boeren in het bezit zgn van een veeboekje, waarin zij de op hun bedi'rjf aanwezige paarden, runderen, varkens en schapen moeten notceren. Alle naarden moeten, evenals vcor- üeen. voorzien zijn van een identiteitskaart or bewgs van geboorteaangifte, en voor het rundvee boven 60 kg. wordt het oormerk wederom inge voerd. NIEUWE AUSTRALISCHE GEZANT. Makin, de waarnemende Mi nister van Buitenlandsche Za ken in Australië, heeft officieel de benoeming van Frank Keith Officer tot Australisch gezant in Nederland bekend gemaakt De nieuw benoemde gezant is onlangs teruggekeerd van Zuid-Oost-Azië, waar hij heeft deel genomen aan de onderhan- delingen over het vredesver drag tusschen Australië en Sttam. Onze regenmaker weer aan het werk. Nu de luchtvaart ge durende de oorlogsjaren met reuzenschreden vooruitgegaan is en men thans een aanmerkelijke grootere hoogte kan be reiken, wil de heer Ver aart uit Rijswijk op nieuw met ztfn proefne mingen beginnen. Hij verwacht thans 9 iü km, hoog te komen, waardoor hij de zgn. cirruswolken kan berei ken. Deze wolken be staan geheel uit zeer fijne ijsdeeltjes. Door hierop andere gsdeeltjes te werpen, zal het labiele evenwicht verstoord worden, zoodat de wol ken zich „uitregenen". De heer Veraart zal in den Joop van den zomer zgn proeven tus schen Scheveningen en Katwijk houden. Hij ver wacht er veel van. Kerk en Vakbeweging, Hervormde Synode spreekt zich uit. In de zitting van Woensdag S Mei werd 't verzoek van den Kerlceraad van Groningen aan de Generale Synode om zich uit te spreken tegen het uitzen den van dienstplichigen naar Indië afgewezen. Uitvoerig werd gediscus sieerd over de ingekomen be zwaren tegen het herderlijk schrijven over de doodstraf. De Synode aanvaardt de conclusie van de werkgroep „Kerk en Overheid" waarin geadviseerd wordt de discussie niet voort te zetten, daar de Synode zich genoegzaam geuit heeft. Wel vestigt de Synode er de aan dacht op, dat tè gemakkelijk de doodstraf wordt geëischt. RAPPORT OVER KERK EN VAKBEWEGING. Over het rapport over de verhouding tusschen kerk en vakbeweging, uitgebracht door prof. Banning, prof. Haitjema, rar. M Ch. de Jong en mr. G. E. van Walsum werd eveneens van meening gewisseld. Het rapport ziét als ideaal voor de kerk een vakbeweging, die zich in haar doen (,n laten richt naar den eisch van Gods woord- De feitelijke toestand beent- woord aan dit verlangen niet. In deze situatie sprekende, constateert het rapport, dat het ten aanzien van de E.V.C. ver antwoord is de leden der kerk aan te raden zich van het lid maatschap daarvan te onthou den, zoolang het optreden van deze organisatie door haar fei telijk handelen de vrees wekt, dat deze vakcentrale niet be reid is mede te werken aan :en rechtsorde van den arbeid, zooals de kerk deze ziet als uitvloeisel van den eisch der gerechtigheid, waarvoor Gods woord ons stelt. Over het C.N.V. wordt ge zegd, dat men niet mag bewe ren, dat er voor de Chr. vak beweging thans geen plaats meer is, ook al wordt zij wel eens op separistische gronden verdedigd. De kerk heeft haar dankbaarheid uit te drukken jegens de Chr. vakbeweging wegens den. bewarenden en be schermenden Invloed, die van haar is uitgegaan. De kerk zal echter nimmer kunnen erken nen, dat het een eisch van het Chr. beginsel is, zich bij een Chr. vakbeweging aan te slui ten. Wat het N.V.V. betreft wordt gezegd, dat met erkentelijk heid wordt geconstateerd, dat door haar gestreefd wordt de materialistische levensbe schouwing te doorbreken en een sfeer te scheppen, waarin ook de Christen krachtens zijn overtuiging kan leven. Wan neer deze ontwikkeling zich doorzet en de mogelijkheid om in de organisatie, te getuigen van de beteekenis van Gods woord voor de vragen van het soicale leven gewaarborgd wordt, is er voor de kerk ze ker geen reden haar leden ln het algemeen aansluiting bij deze vakbeweging te ontraden De kerk, die vol verantwoor ding voor de sociale vragen is zal hen die een „algemeene" vakvereenio-ing kiezen, moeter vermanen tot eerbiediging van het gebod Gods ook in de so ciaal-economische verhoudin gen. Hen. die zich aansluiter bij een Chr. vakbeweging za1 de kerk moeten wijzen op het gevaar eener partijdige ver ben iging in hun levenshouding De kerk zal aan de bestaande vakvereeni gingen den eisch mogen stellen open te zijn voor haar gansche woord en m'u stens moeten verlangen, dat de formuleeringen in haar be ginselverklaring daarvoor geer belemmeringen opleveren. Dit rapport werd, na enkele redactioneele W'iwgingen met groote meerderheid van stem men aanvaard. DE GRONDWETSWIJZIGING EN DE EERSTE KAMER. Verschenen is het voorloo- pig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, inzake de door de re geering voorgestelde Grond wetswijziging. Verschillende leden brachten bezwaren naar voren inzake de voorgesteict wgziging van art. 192, betref fende de uitzending van dienstplichtigen naar Indië, Suriname en Curagao en zij vroegen of in de nieuwe re geling. niet een discriminatie van den dienst in de Overzee- sche gebiedsdeelen ligt. Eén lid zag er een opheffing in van de bescherming van jonge lieden tegen gedurige deelne ming aan een kolonialen oor log. Anderen meenden, dat er van een kolonialen oorlog geen sprake is. Ned Indië maakt deel uit van het koninkrijk en de Ned. overheid dient ook daar voor rust en orde te zor gen. Inzake de herziening wan de wijzigingsprocedure merk ten verschillende leden nog op, dat een bij Kon. Beslui; benoemde Staten Generaal niet mag worden geplaatst om de taak der Grondwet te wijzigen. Fransche journalisten ook op Walcheren. Ongeveer 20 Fransche jour nalisten zullen gedurende één week de gasten van de Ne- derlandsche regeering zijn. He denavond worden zij in Den Haag verwacht. In den loop der volgende dagen zullen zij Amsterdam, Wieringen, Rot terdam en Walcheren bezoe ken. Op Woensdag 15 Mei zul len de Fransche journalisten de gasten zijn van den mi nister van buitenlandsche za ken. DE KUNST GAAT DOOR HET VRIJE LAND. Zeeland moge dan dezen winter cultureel min of meer misdeeld zijn geweest goed beschouwd is, afgezien van de uitstekende opvoering door het Middelburgsche Dilettan- tentooneel van Shaws Pyg malion, alleen de Z.V.U. actief geweest in deze Meimaand komt het uitstekend voor den dag. De leuze „De* Kunst gaat door het Vrije Land" benadert inderdaad de werkelijkheid. De reeks van kunstmani festaties opende met het op treden van Han Rijnbeek, waardoor Zee'and, de dans kunst in den loop van vele ja ren ontwend, zijn vriendschap met de lichtvoetige muze ein delijk hernieuwen kon. Op 15, 16 en 17 Mei sluiten hierop aan drie opvoeringen, van Maurits Wagenvoorts „Om de Koningsmacht", een histo risch costuumstuk, door het Middelfourgsch Dilettanten. tooneel en cp 16 en 17 Mei komen er concerten in van de Nederlandsche Kamermuziek groep, welke werken zal bren gen van Schubert en Beetho ven. Achtereenvolgens worden deze concerten, georganiseerd door de Z.V.U.gegeven in Zierikzee en Middelburg, ter wijl de gelegenheid wordt opengesteld om ook vanuit Goes en Vlissingen deze con certen te bezoeken. Op 20 en 21' Mei geeft de Kon. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg concerten, op 21. 22, 23, 24 en 25 Mei treedt in Axel, Middelburg, Zierikzee en Goes het Amsterd.-Rotlerd. Tooneelgezelschap op met ,.De Naamloozen van 1942". Dan volgen er nog kindervoorstel lingen van De Sprookjesspe lers van de Stichting voor kunstzinnig jeugdtooneel te Den Haag in Zierikzee, Goes Verkeersverbindingen onder de loupe. Tijdens de Woensdag j.L te Bliddelburg gehouden verkeers. conferentie van Prov, bestuur en vereenigingpn en instellin gen, die bij het verkeer in Zee land betrokken zijn, kwamen ook vraagstukken aangaande de veerdiensten aan de orde. Wanneer er om terugkeer van de mooie Provinciale boo ten van voor Mei '40 op de Westerschelde gevraagd wordt, vindt dat natuurlijk allerwege weerklank. Voorloopig moet deze wenseh echter een vrome blijven. De „215". die bij de bergings pogingen door de Engelschen op de slikken onder Vlissingen werd gezet, kan niet meer wor den gelicht Deze maand zal men beginnen niet het schip in 3 deelgn te zagen en zoo naar boven te brengen: de voor- en achtersteven zullen op „De Schelde" voor een nieuwe boot worden gebruikt. Wet betreft het lichten van de „Juliana" en de „Prins Hen drik". die in den Vlissingschen havenmond liggen, is niets po sitiefs mede te deelen, BRESKENS—VLISSINGEN. Aangaande de diensten op de Westerschelde afzonderlijk werden eveneens nog eenige op merkingen gemaakt. Verbetering werd bepleit van de verbinding BreskensVlis singen, bespoediging van het herstel van de steigers en, ten behoeve van het vrachtvervoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen be stemd voor Walcheren'n bete re vrachtauto-accommodatie op deze lijn, o.m in den vorm van booten met koplading. Verbete ring van het verkeer over deze lijn kon inderdaad worden toe gezegd: waarschijnlijk eind Ju li zal de „Prins Willem 1" her steld zijn en hier ingelegd kun nen worden. Deze boot is bij de reparatie verlengd, zoodat liij thans voor 18 auto's plaats biedt. Naast, de „Willem I" blijft dan een van de huidige booten den dienst onderhou den. Men verwacht, dat de stei. gers in Ereskens en Vlissingen binnen, een jaar gereed zullen zijn voor koplading. Wat betreft den dienst Krui- ningenPerkpolder werd ge vraagd om een uurdienst, een z.g. starren dienst, en tevens een laatste boot van Kruiningen om 22 uur en van Perkpolder om 22,30. Deze wenschen zul len overwogen worden. Ook ten aanzien van dezen dienst werden booten met kop lading dringend noodzakelijk geacht. Bepleit werd voorts de we derinstelling van den boot- dienst T.erneuzenHoedekens- kerke en de overname van de zen dienst door de Provincie. Dit laatste is inderdaad de be doeling; eind Juni zal 'hier de komen. Men hoopt in overleg met de spoorwegen te komen tot 5 vaarten per dag. Dit schip kan 70 pas sagiers vervoeren, maar geen auto's en weinig fietsen en geen goederen. Ten slotte gingen in verband met het vrije vervoer op de Westerschelde stemmen op, om de eerste klasse van de „Wil- helmina" tegen betaling weer open te stellen. OOSTERSCHELDE, ZLJPE EN ZANDKREEK Wat betreft de diensten op de Gosterschelde, Zijpe en Zandkreek, was van verschil lende zijden aangedrongen op eveneens gratis overtocht, en indien dit niet mogelijk is, ten minste drastische verlaging van de tarieven, Wie zal dat echter betalen De vrije veren op de Wester schelde heeft het Rgk voor zijn rekening genomen, maar af schaffing van veergelden op de Oosterschelde brengt zulke verstrekkende financieels con sequenties mee. dat het RÜk in dit opzicht nog geen toezeg ging heeft kunnen doen. De financieele draagkracht van de provincie is evenmin van dien aard, dat zij op het oogenblik over iets dergeüjks kan denken, zij blijft echter in dit opzicht diligent. KATSCHE VEER ZIERIKZEE. Voor de lijn Katsche veer Zierikzee werd gevraagd om een grootere boot, geschikt voor autovervoer en in het bijzonder voor grootere vracht, auto's. Dit zoodra de ponton in Zierikzee zal zijn hersteld. Bo vendien werd geklaagd over het feit, dat de hier varende „Koningin Wilhelmina" vaal: defect is. In antwoord hierop kon wor den meegedeeld, dat dit schip met ingang van 1 Juni a.s. uit de vaart gaat en vervangen wordt door het motorschip „Koningin Emma" die 8 voeren. WOLPHAARTSDIJK— KORTGENE. Ten aanzien van het veei Wolphaartsdijk-Kortgene werd o.m. verzocht handhaving van de boot van 23 uur uit Wol- phaartsdgk, hetgeen is toege zegd. Voorts werd voorgesteld, dat indien er aan dat veer auto's moesten blijven staan, hoewel ze tijdig aanwezig wa ren, omdat de boot vol is deze zal terugkeeren om ook deze auto's over te zetten. Indien mogelgk en de diensten niet te dicht op elkaar vallen, zal dit inderdaad gebeuren. Vooi'ts werd wederinstelling verzocht van den dienst Goris hoekYerseke, speciaal i.v.m. marktdagen in Goes en Middel burg. Ten aanzien van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder wa- ren er ernstige klachten over liet materaal; oplossing werd ook hier gezien in booten met koplading. Ten slotte werd aangedron gen op een rechtstreeksche verbinding Zierikzee-Stavenis- UITBREIDING DER DIENSTEN. De Commissaris der Konin gin kon Intusschen ter verga dering mededeeling doen van het feit, dat de Prov. veer diensten weer waren uitge breid-' voor den dienst Vlissin genBreskens zouden met in gang van 3 Juni 17 vaarten per dag in elke richting worden gemaakt (voor den oorlog 12). Gevraagd is hlerby om aanslui tende spoor-, tram_ en busver binding. KruiningenPerkpol der zal met ingang van 13 Mei 16 diensten met aansluitende bussen krijgen, hetgeen even eens aanzienlgk meer is dan voor den oorlog. Kortgcne Wolphaartsdük, eveneens met ingang van 13 Mei: 15 diensten. VeereKamperland zal op denzelfden datum tot 6 vaarten worden uitgebreid, waarbij de aansluitende busdienst ten. be hoeve van de schoolkinderen zal worden gewijzigd. Zierik zeeKatsche veer krijgt met ingang van 13 Mei 5 vaarten v.v., met aansluiting van tram en bus. Er zgn dus aanzienlijke ver beteringen in het vooruitzicht. en Middelburg. Opgevoerd wordt „Drie betooverde Prin sesjes" naar een sprookje van Grimm. Ten slotte ka,n er melding gemaakt worden van een reeks smalfilmvoorstellingen voor de jeugd, die de Z.V.U. in de centra van Zeeland organi seert. Zeeland komt dus goed voor den dag en dat is verheugend. Want het mèg niet achterblij ven bij andere provincies, het moet cultureel weer tot vollen bloei komen. WALCHERSCHE SCHILDERSKUNST TE AMSTERDAM. Heden (Zaterdagochtend) om 10.30 wordt in een der zaten van de Bijenkorf in Amster dam een tentoonstelling ge opend van Walchersche schil derkunst, Er worden doeken geëxposeerd van C. de Wolf, L. Heymans, mevr Bakker Van Verre, mevr. Hendriekx en mevr. EloutDrabbe In totaal zijn het circa 37 doeken. Bovendien zullen op de ten toonstelling te zien zijn tee- keningen van het nieuwe bouwplan voor het stadhuis te Middelburg en van den weder opbouw. De tentoonstelling wordt ge. houden in het kader van de manifestatie De Kunst gaat door het Vrije Land. VER. KJNDERZORG. Er zijn nu ruim 30 pupillen der Vereeniging Kinderzorg te Middelburg in hef. Hulpkinder tehuis aan de Voorstad te Goes, dat een jaar geleden in gereedheid werd gebracht De voorzitter der Stichting 'hoopt ongeveer de helft der kinderen op Zondag 19 Mei in de Groote Kerk te Goes te doopen. De Algemeene vergadering der Vereeniging vindt 22 Mei te Goes plaats. R. C. M. Dezer dagen heeft de direc teur van het bijkantoor Mid delburg van de Regelingscen trale Meubeltransport (R.C. M.), de heer H. J. Nieman, afscheid genomen van het personeel in verband met zijn vertrek naar Den Haag. Ten behoeve van de re-evacuatie naar Zeeland deed het bureau onder zijn leiding goed werk ten behoeve der geëvacueer- den, terwijl de samenwerking met de onderscheidene trans porteurs vlot functionneerde. Het beheer van het bijkantoor is thans in handen van den heer C. J. Mink. Oostburg ORANJEVEREENIGING. Door een betreurenswaardig misverstand is er van de voor genomen kinderfeesten op 4 Mei j.l. ïn Oostburg niets terechtgekomen. Deze groote teleurstelling heeft intusschen aangetoond dat dergelijke fees ten niet van gemeentezede moeten worden georganiseerd, maar dat daarvoor een ver eeniging noodig is. Het is de Oostburgsche winkeliersvereniging die het initiatief nam om te komen tot de oprichting van een Oranjevereniging en voor dit doel Donderdagavond een ver gadering belegde in de zaal van café de VuijsL De belangstelling daarvoor was zeer groot. De heer v. Kampen wees er op dat het in Oostburg zoo niet kon blijven en dat het weer moet worden zooals het vroeger is geweest Met na tionale feestdagen etc, moet er in Oóstburg feest gevierd kunnen worden en daarom moet er een Oranjevereniging komen. Burgemeester Hoekzema juichte het initiatief van' de winkeliersvereniging van har_ te toe en concludeerde dat het ontstane misverstand van 4 Mei daardoor ook een goede zijde heeft gehad. De Burge meester zegde gaarne alle medewerking toe. Daarna werd overgegaan lot de verkiezing van een voorzitter, waarvoor de heer J. Mijs met groote meerder heid werd gekozen. Tot bestuursleden werden verder gekozen de heeren: J. Germing; RaesTierens; P. v. d. Plas jr.; Fourdraine; Stallaert en A. de Hullu. De heer Mg's sprak nog een kort slotwoord, waarin hij de winkeliersvereeniging dank bracht voor het initiatief en een beroep deed op aller mede werking. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: Aarden burg: 2.30 ds. van IJperen; Biervliet: 10 ds. v, d. Ham; Breskens Cadzand: 3 ds. Pliester; Groede: 9 ds. Derk- sen; Hoofdplaat: 10 ds. Plies ter; St. Kruis: 9.30 ds. Nol- thenius; «Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: 2.30 ds. v. d. Ham; Retranchement: ds. Schrale; Schoondrjke: 6 u. ds. Franke (afscheid); Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna' ter Muiden: ds. Schrale: Waterlandkerkje: 10 ds. v Yperen; I.Tzendijke: 10 dhr. Verduijn; Zuidzande: 10 ds ter Beek. Dobpsgez. gcm.: Aarden burg: 11 ds. Nolthenius. Ons Puzzle-hoekje. Aangezien de opgave van prof. Denker de. vorige week niet in onze geheele editie kon wor den opgenomen, moeten wij de bekendmaking van den uitslag nog één week uitstellen, n.l tot 25 Mei. Sport Na zes jaar weer NederlandBelgië. Eindelijk is het dan zoo ver, dat de offieieele voetbalploegen van Nederland en België elkaar Zondag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam ontmoeten en hoe hoog de verwachtingen 'gespannen zijn blijkt wel uit het record - aantal aanvragen om plaatsbewijzen voor dezen historischen strijd. Ongetwij feld zal de offieieele samen stelling van da Nederlandsche elf met de noodige critiek zijn ontvangen, maar laat ons niet vergeten dat de Keuzecommis sie voor groote moeilijkheden werd geplaatst en dat het aan tal prominenten, waaruit een keus kan worden gemaakt, schrikbarend is geslonken. Des. ondan'.cs moeten we ons afvra gen of met name de verkie zing van Bas Paauwe op de rechtshalfplaats wel een geluk kige is geweest. De HDVS-man van Buitenen toch werd reeds gedoodverfd als de bezetter van deze plaats en de K. C. moet wel zeer speciale rédenen hebben gehad dezen nuttigen speler, die in den wedstrijd te gen het Navy-team nog zoo'n goede prestatie, leverde, te ver vangen door den meer gerou- tineerden maar veel ouderen Bas Paauwe. Ook de bezetting van de linksbuitenplaats baarde veel zorg en men heeft de knoop nu doorgehakt door deze plaats toe te wijzen aan' aan voerder Smit. Of deze greep een gelukkige is geweest, is voor - ons een groot vraagtee- ken. En we vreezen voor de Keuze Commissie eveneens! Hoe hoog de voetbalprestaties van Smit ook moeten worden aangeschreven, ons lükt deze plaats bij Dragerof Bergman in betere handen. Ook de be zetting van de spilplaats min of meer een verrassing, al dient gezegd dat deze oud- Feyenoord middenlinie haar sporen heeft verdiend Nu moet dan eindeüjk blijken of het Bel gische voetbalpeil inderdaad zoo veel hooger staat dan het onze., een stelling die algemeen wordt verkondigd. Op papier hebben de Belgen die, op misschien de linksbuitenplaats na, met de zelfde ploeg verschgnen als die welke tegen Schotland een ge lijk spel wist te bevechten, een sterk elftal op de been ge bracht. dat technisch wel be ter dan het onze zal zgn. Des ondanks gelooven we dat met gerechtvaardigd optimisme de komende strijd mag worden tegemoet gezien. Veel zal hier. bij afhangen van onzen nieuwen aanvalsleider Roozen. Tribunaalszitting te Terneuzen. OM DE RADIO! De 64-j. fruitteler A. D. van Damme te Hontenisse, die Don derdag terecht stond, had zich in 1943 aangesloten bij de N.S.B. Hij verklaarde zich be reid mede te werken aan den tüinbouwraad van den Land stand. Besch. ontving veel be zoek van N.S.B.-ers en Duit- sche militairen, welk bezoek hij op fruit onthaalde Thans verklaarde besch.: sympathiseerend lid te zijn ge worden om z'n radio te kun nen behouden, daar zijn vrouw reeds eenige jaren ziek was; voor het overige gevoelde hij zich keel onschuldig. De be volking van Hontenisse dacht er blijkbaar anders over, daar men zijn boeltje kort en klein heeft geslagen. Mr. Tichelman achtte de ge tuigenverklaringen zeer onbe»- irouwbaar. Besch. is 1 jaar geïnterneerd geweest en heeft 5 rnnd. huisarrest gehad en nl. verzocht het tribunaal een straf op te leggen die gelijk is aan de ondergane internee ring. HIJ PASTE OP DE ASPERGES. De 55-j. grondwerker Ed. van Goethem, te Vogelwaarde bad zich in 19^2 als sympa thiseerend lid bij de N.S.B. aangesloten; was werkzaam bij de O.T. en een ijverig con troleur bij de beplanting van de Romm el-asperges. Als N.S.B.-er sloot hij zich na tuurlijk aan bij de „onschul dige" Landwacht en volgde daarvoor 3 4 weken een op leidingscursus. Besch. merkte op dat Hij 22 jaar in Duitschland heeft ge werkt en hierdoor onbewust tot de N.S.B. was overgegaan, waarvan hij nu veel spijt heeft. De verd., mr. F. W. Adri- aanse wees er op dat deze be sch. met zeer veel moeilijk heden heeft te kampen gehad en mede door z'n langdurig verblgf, voor den oorlog, in Duitschland, stond hij niet zoo afwijzend tegen de Duitschers. Besch. is 15 maanden ge ïnterneerd geweest en is we gens een longziekte ontslagen. PI. verzocht besch. geen ver dere straf op te leggen. OM EEN BRUID VAN 50 LENTES. Hontenisse was wederom goed vertegenwoordigd, want ook de 54-j. arbeider J. B. de Buck uit deze gemeente moest voor het hekje komen. Zrjn beschuldiging was erg kort, nl. dat hij zich in 1942 bij de N.S.B. heeft aangesloten. Be sch. verklaarde lid te zijn ge worden om te kunnen trouwen, nl. met een meisje „met veel centen". Dit bleek een jonge dochter te zijn van 50 lentes. Maar ook de N.S.B. heeft niet kunnen bewerlcstelligen dat hij zijn. geliefde heeft gekregen. EEN N.A.F.-BODE. Tenslotte zagen wc nog maals een Hontenissenaar en wel de 56-j. J. Bal, electricien van beroep, die zich in 1942 als sympathiseerend lid bij de N.S.B. aansloot en toen ook maar lid werd van het N.A.F., voor welke laatste organisatie hij werkzaam is geweest als bode. Besch. verklaarde zich nooit bewust te zijn geweest lid van de N.S.B. te zgn, doch uit de administratie van de N.S.B. blijkt, dat hij contributie heeft betaald. Mr. de Rechter verklaarde dat beschuldigde een briefje heeft geteekend voor steun aan het tooneelfonds van het N.A.F. Dit briefje- bleek later een aanmeldingsformulier te zijn geweest voor sympathi- seerend lid van de N.S.B. Deze beschuldiging zal dan ook moeten vervallen. PI. verzocht tenslotte dezen man niet te sraffen. De uitspraak in al deze za ken werd bepaald op Maandag 23 Mei. UITSPRAKEN. J. J. Provoost, te Retranche ment: 4 mnd. interneering met bovel tol inbewaringstelling ontzetting rechten. P. L. Mangnus, te Vogel waarde: verbeurdverklaring vermogen tot een bedrag van 10.000. L. J. de Clerck, te Aarden burg, thans geïnterneerd; nog 2 jaar interneering; ontzetting rechten. Th. de Clerck, te Aarden burg: Beschuldiging vervallen verklaard. A. D. Paepe, te Zuiddorpe, thans geïnterneerd: ontzetting rechten en onmiddellijke in- rijheidstelling. Él. An. Wieier geb. Van Eèk, Terneuzen: 8 mnd. internee ring met bevel tot in bewaring- stelliing; ontzetting rechten. Oorlogsherinneringskruis. Door H.M. de Koningin is een besluit bekrachtigd, vol gens hetwelk alle militairen, die in Mei 1940 feitelijk aan den strijd tegen den Duitschen aanvaller hebben deelgenomen en 'n goede plichtsbetrachting hebben betoond en voor zoo ver hun gedrag hadien niet met de eer van een Ned. sol daat in strijd is geweest, in aanmerking komen voor een machtiging tot het dragen van oorlogsherinneringskruis met gesp voor bijz. krijgsverrich tingen „Nederland 1940". Binnenkort zal nader wor den bekendgemaakt hoe deze machtiging kan worden ver kregen. Voordien ingediende aanvragen worden terzijde ge legd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2