PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT NEDERLANDSCHE AMBASSADE-SECRETARIS OVER DE INDONESISCHE KWESTIE. ZOO WORDT HET STADHUIS VAN MIDDELBURG! Hoofdredacteur O. BatllntlJn (met recJactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANl Zaterdag lt Mei 1946 189e Jaargang Nummer 109 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent fCT week, 3.20 per kwartaal, Iranco C:r post, f 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum oer advertentie 2.— Bureaux gevestigd te VHssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Middelburg l.ondensche Kaa> 29. tel 2077 en 2924. üoes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg - Uratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. JVliddelhurg. Mussert. Het wereldgebeuren. Een geweersalvo heeft op een Meimorgen van 1946, even stralend als die noodlottigen Meimorgen van 1940, waarop de Duitschers het kleine Ne derland overrompelden en verpletterden, een roemloos einde gemaakt aan het leven van Anton Mussert. En zoo ooit een doodvonnis de volle dige instemming gehad heeft <van de overgrooce meerderheid van het Nederlandsche volk, dan is het zeer zeker dit. Daarbij neemt het Neder landsche volk Mussert niet eens zoozeer kwalijk, dat hij nationaal-socialist Is geweest. Een van de karaktereigen schappen van ons volk is nu eenmaal de verdraagzaamheid en al £af de overgroot® meer derheid van ons volk geluk kig blijk geen grein sympa thie te hebben voor dit „Ne derlandsche" aftreksel van een Duitsch systeem, het zou de dood van Mussert niet als zoenoffer hebben verlangd omdat hij de voorvechter van dit systeem was. Het ver langde deze omdat Mussert en de zijnen verraad hebben ge pleegd aan alles wat met recht Nederlandsch mocht worden genoemd. Ons volk zal nooit vergeten, dat het de N.S.B.'ers waren, die de Duitschers toejuichten, toen Nederlandsche mannen met den moed der wanhoop trachtten hun land te verde digen Nooit zal het vergeten, dat de N.S.B. geen vinger uit stak om den overweldiger te rug te dringen. Dat de N.S. B. zich onmiddellijk vrijwillig in dienst stelde van de Duit schers, en dat zij er niet voor terugdeinsde de Duitschers te steunen bij de verdrukking van het Nederlandsche volk. De oogendienaars van den overweldiger, dat Waren de N.S.B.'ers. En doordat zij zich in 1940 niet afkeerden van ds bandieten, die ons land als een zwerm sprinkhanen kaal kwamen vreten, omdat zg' niet alleen berustten in alle perfide Duitsche maatregelen, maar bovendien deze maatregelen hielpen uitvoeren, maakten zij zich schuldig aan een mis daad jegens ons volk, die slechts met Musserts dood ge boet kon worden. Per slot van rekening was de samenleving van vóór 1940 verre van ideaal. Er waren millioenen wanhopigén in de wereld, die zich in hun wan hoop in de armen van het na tionaal socialisme wierpen, omdat zij niet voorzagen, tot welke uitwassen dit stelsel leiden moest. De komst der Duitschers evenwel had hun de pogen moeten openen en Mussert heeft de kans gehad om daartoe het zijne bij te dragen. Als hg zich een goed Ne derlander had betoond en zich resoluut in 1940 had afge keerd van al wat Duitsch was, zijn loopbaan en leven zouden vermoedelijk zes jaar eerder zijn geëindigd. Maar hij zou zich den naam van een moedig en waarachtig Neder lander hebben verworven en door zijn houding velen hebben teruggehouden van verraad. Nu noemt men zijn naam slechts met weerzin. En ook zijn volgelingen dragen voor immer de schandvlek van het verraad. Zoolang de beslissing over het verleenen van gratie aan Mussert niet gevallen was, hebben wij over dé affaire- Mussert gezwegen. Nu het salvo, dat een einde maakte aan dit verradersleven, is weggestorven, stellen wjj vast, dat het vonnis rechtvaardig is geweest en in overeenstem ming is met den wil van de overgroote meerderheid van ons volk. Kabinetscrisis in Japan. Nog steeds heeft Japan geen. nieuwe regeering. De socialis ten zijn te zwak om alleen eer. regeering te. vormen, omdat dit zou stuiten op tegenstand van de conservatieven, die de meer- derheid in het- nieuwe parle ment hebben. Er worden nu besprekingen gehouden om de geheele po litieke situatie nog eens in be schouwing te nemen. Nieuws In een notedop Op 30 April vond te Parijs een notawisseling plaats tusschen den Ned. ambassa deur aldiar en de gezanten van Syrië en van de Libanon, waarbij de Ned. regeering de volledige onafhankelijkheid en souvereiniteit lezer beide landen erkend heeft en de wensch heeft uitgesroken, dat tusschen Nederland en deze beide landen diplomatieke vertegenwoordigers gewisseld zullen worden Als gevolg van een tusschen dedagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeeüng, verschijnt ons blad. uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's. Victor Emanuel vlucht voor het oordeel van het volk. EEN RIDDER VAN DE DROEVE FIGUUR. zjjn tijd kunnen besteden aan zijn schitterende collectie mun. ten, naar men zegt een van de mooiste ter wereld. Zijn bescheiden koninklijke rol, meer die van een figurant dan een op het eerste plaats is uit gespeeld. Op de conferentie van Parijs blijft tot het bittere einde on- eenigheid heerschen Het voor stel van Byrnes orri op 15 Ju ni een plenaire vredesconfe rentie bijeen te roepen, zal waarschijnlijk door Molotov piet worden aanvaard. Op voorstel van Bevin zal men nu aan de hand van „de boek houding" van de waarnemers der ministers nagaan of er verdere mogelijkheden voor een overeenkomst bestaan. De ze boekhouding wijst uit, dat op de creditzijde 19 punten van minder belang staan, waarover men tot overeen stemming heeft kunnen ge raken. Het is een weinig in drukwekkende lijst, want be langrijke punten als de Itali- aansch-Joego-Slavische grens en de toekomst van Triëst en van de voormalige Italiaansche koloniën zijn daarin niet als „winstposten" begrepen. Door leden van de Ameri- kaansche delegatie wordt dan ook als resultaat van het fi asco van de conferentie en de daaruit voortvloeiende ver- breeding van de Jcloof tusschen de Sovjet-Unie en de Weste lijke mogendheden, een drasti sche wijziging van de Ameri- kaanscLj politiek ten opzichte van Europa voorzien. Men komt tot de conclusie, dat de V.S. In deze omstandigheden genoodzaakt zouden zijn hun bezettingsleger in Duitschlanö te versterken en. de militaire bezetting langeren tijd te doen voortduren. Grooter dan verwacht is het tekort dat de balans van de conferentie aangeeft en het is Europa, dat uiteindelijk het gelag zal moeten betalen— Drastische wijziging in de Amerikaansche politiek? Gevolg van een liasco le Parijs. Koning Victor Emanuel van Italië, de kleine koning, die in 1922 de deur opende voor het fascisme, heeft Donderdag middag om twaalf uur de acte van troonsafstand geteekend. Om half acht nam hij, ver gezeld van zijn gemalin, en met medeneming van een vijftigtal kisten bagage,, nabij Napels in een sloep plaats en eenigen tijd later kon de ko ning aan boord van den kruiser „Duca degli Abruzzi" lang zaam de Italiaansche kust zien vervagen In het boek „Geschiedenis van het Huis van Savoye", waaraan» deze koning al sinds 1944 werkt, zal hij over zich zelf weinig roemrijke bladzij den kunnen schrijven! Sinds hij in 1900 als opvol- ger van zijn vader Umbertc den troon besteeg, is hij im mer steeds meer geleid ge worden dan dat hij zelf leidde. Slechts bij" drie gelegenheden heeft hg invloed uitgeoefend op de wereldhistorie. De eerste keer door het weigeren van ontslag aan het kabinet, dat tijdens den eersten wereld oorlog Ialië aatn de zijde van de geallieerden in den oorlog bracht. De tweede keer wei gerde hg in 1922 tijdens Mus solini's opmarsch naar Rome aan min.-pres Facta volmach ten t® geven tot optreden te gen de fascisten, waardoor de weg voor den brallenden dic tator werd vrijgemaakt En tenslotte op 26 Juli 1944, toen hrj in een proclamatie aan het Italiaansche volk het aftreden van Mussolini en de benoeming van Badoglio tot diens opvol ger bekend maakte en daar mee de eerste stap zette op weg naar de uiteindelijke vol ledige capitulatie. Na 20 jaar als ridder van de droeve figuur in de schat- duw van Mussolini te hebben geregeerd, beloofde hij na de capitulatie den geallieerden te zullen aftreden, zoodra deze Rome zouden hebben bereikt Rijkelijk laat, is hij pas nu deze belofte nagekomen, min der uit eergevoel dan wel uit vrees van het op handen zijn de oordeel des volks. Weldra zal Victor Emanuel als vergeten man, waarschijn, lijk in het rustige Zwitserland ver van alle politiek rumoer. HET AUTOVERKEER MET BELGIË. Naar aanleiding van het' be richt dat. voor België geen in ternationale rij. en wagenbe- wijzen meer noodig zijn. deelt de K.N.A.C, mede dat dit al leen voor personenauto's geldt en dus niet voor vrachtauto mobielen en touringcars. Ontvluchte S-S.-er als hol-bewoner. Twee jachtopzieners, die tusschen Ede en Ot- terlo op surveillance waren, zagen, hoe een man en een vrouw met zwaar bepakte rijwielen de eenzame bosschen in trokken en op een ge geven oogenblik in de dichte dennen verdwe nen. Zij volgden het paar en kwamen voor een hol, waaruit het verschrikte hoofd van een menschpersoon naar buiten kwam Het vol gende oogenblik kwam de holbewoner heele- maal voor den dag en ging hij aan den haal. Na een wilde jacht werd de man, die in Duitsche uniform ge kleed was, gegrepen. Het bleek een Holland- sche S.S.-er te zijn, die uit de Harskamp Was ontvlucht. Benzine, smeerolie en vetten vrij. Rijvergunningen blijven. De distributie van benzine, van motorolie en van alle andere smeeroliën en vetten zal met ingang van 1 Juni a.s. worden opgeheven. Hoewel het gebruik door het in de hand houden van de uitgifte van rijver gunningen en door het hand haven van het verbod tot rij- den op Zon- en feestdagen (dat zoonoodig tot andere da gen kan worden uitgebreid) beperkt wordt, doet de over heid toch een beroep op hen, aan wie een rijvergunning is verleend, om zuinigheid met het gebruik van benzine en smeerolie te blijven betrach ten. Moet het vetrantsoen verlaagd worden? In een gisteravond te Haar lem voor de Partij van den Arbeid gehouden rede, heeft minister S. L. Mansholt o.m. verklaard, dat de havensta kingen den aanvoer uit het buitenland ernstig in gevaar brengen. Indien de staking nog lang duurt, zal het vetrant soen op 26 Mei verlaagd moe ten worden. Ook kon de minister me- dedeelen, dat thans al onze overtollige groente naar Duitschland zal kunnen wor den afgezet. In de Willem Hl-kazerne te Apeldoorn is een geval van nekkramp geconstateerd; maatregelen tot tegengaan van verdere uitbreiding zijn geno men. Moeilijkheden bij de evacuatie van Japanneezen. Mr. Ariono Koesoemo Oetoyo, de nieuw benoemde eerste secretaris van de Ned. ambassade te Washington, heeft in een interview met de „Washington Star" bedenkin gen geuit met de betrekking tot de Ned. voorstellen nopens Ned. Indië. De meerderheid der Indone siërs heeft. aldus mr. Koesoemo Oetoyo, in*het be gin de komst van het Japan- sche leger toegejuicht, niet omdat zij er zoo zeer naar verlangden de Nederlanders kwijt te raken, maar meer vanwege de militaire succes sen van de Japanneezen en hun tactiek om een groote hóeveelheid opges>».gen goe deren als rg'st, kleeding, huis raad enz onder de bevolking te verdeelep. De groote meerderheid van de Indonesiërs kreeg geduren de de ZVi jaar van bezetting geleidelijk aan haar bekomst van de Jappen, zulks vanwege hun politiek van requireering van levensmiddelen en arbeids inzet. Mr. Koesomo Oetoyo gaat in principe accoord met het voorstel van de Ned. regeering om een gemeenebest van In donesië in het leven te roepen, totdat het volk van Indonesië in staat is om vrij te zijn eigen politieke bestemming te bepalen. Maar er zijn in de voorstellen een aantal punten, ten aanzien waarvan e«n ze ker voorbehoud dient te wor den gemaakt, vooral voorzoo ver zij verduidelijking behoe ven, daar zij anders aanlei ding: zouden kunnen zijn tot achterdeurtjes, waardoor voor- oorlogsche koloniale politiek weer zou kunnen worden bin nengeleid. Wat betreft de buitenland- sche politiek, den handel met het buitenland, het bankwezen, de economie en op technisch terrein, heeft Indonesië nog steeds de hulp van Nederland noodig, maar wat het burger lijk bestuur, de justitie en de openbare gezondheid betreft, beschikt Indonesië over Vol doende eigen leidend perso neel om zgn eigen zaken te behartigen De vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië zou niet die uitgebreide bevoegdheden mogen hebben als de G.G. vóór den oorlog. De verant woordelijkheid dient te liggen in handen van het Kabinet en het Pai-lement van Indo nesië, dat ingesteld zal wor den. REGISTRATIE VAN WAPENS. Volgens het blad „Evening News", uitgegeven door het geallieerde hoofdkwartier, heeft het hoofdkwartier van de T.R I te Djocja een bevel uitgevaardigd, waarbij alle Indonesiërs in het bezit van wapens deze onmiddellijk moe ten laten registreeren. Het volksleger, „Laskar Ra'jat", een van de grootste strgd- machten in het binnenland, heeft zijn leden hetzelfde be vel gegeven. HET OFFICTEELE COMMUNIQUÉ. Volgens het officieele com muniqué is het in Noord- Bandoeng rustig. In Zuid- Bandoeng is slechts weinig geschoten en Ned. troepen zijn weinig onder vuur geno men. Gisteren is te Pondok Gedêh, ongeveer 27 km. ten Zuiden van Buitenzorg, met een groote troepenmacht een verkenning uitgevoerd, maar er zijn geen gebeurtenissen van belang te melden. Te Se- marang zgn Britsche waarne mingsposten met machinege weervuur aangevallen. Dit is met artillerie beantwoord. Er zijn geen verliezen geleden. Een Ned. patrouille is op den weg naar Mranggen in bot sing gekomen met een kleine vijandelijke patrouille. Ten W. van Semarang is in de om geving van Bedji een pa trouille onder vuur genomen met lichte wapenen en machi negeweren. Dit vuur werd be antwoord met mortieren en artillerie. In het gebied van Soerabaja gaat men voort met patrouilleeren. In het gebied van Gedangan is melding ge maakt van een lichte botsing. DE NEDERLANDSCHE VOORRADEN IN AUSTRALIË. De Ned. Indische regeering is doende goederen voor een waarde van eenige millioenen pond sterling voor de lokale markt beschikbaar te stellen, aldus heeft de Ned. gezant in Australië verklaard. De boycot der Ned. schepen tezamen met de hooge pakhuishuren en de slechter wordende staat van een aantal artikelen had den tot het besluit om de voorraden te liquideeren ge leid. Nieuw boek van Arnold Meyer. Naar wfl vernemen. Is er een tweede boek van Arnold Meyer in voorbereiding, hetwelk den titel draagt „Nederland voor, tijdens en iia de bezetting". Dit boek brengt een aantal nog niet :epubliceerde documenten. O.a. zou het aantoonen, hoe de heer Vorrink uit eigen beweging tot Meyer gekomen is. Als men over enkele jaren op den hoek van de Noordstraat en de doorbraak Noordstraat—Penning- hoeksingel zal staan, ongeveer ter hoogte van Boasson. zal de nieuwbouw van het Middelburgsche stadhuis, waartoe Woensdag j.l. besloten werd. een aanblik bieden als op bijgaande perspectiefteekening. Zoowel de gevel aan de Noordstraat als de galerij langs de doorbraak komen op deze teekeninq goed tot hun recht. De nieuwbduw van het Middelburgsche stadhuis zal verrijzen rondom een ..buitenhof"die een lust voor oogen zal zijn en vanwaar men om. een prachtig gezicht zal hebben op den reeds thans gerestaureerden achtergevel van de voormalige Vleeschhal. Rechts zijn de gebouwen van Maatschappelijk Hulpbetoon en Sociale Zaken zichtbaar. Bedriegen de teekeningen niet. dan mag hier inder daad gesproken worden van een herrijzing in oude glorie"! Nederlandsche bloemen in Moskou. Voor de eerste maal na den oorlog is Donderdagmiddag een Russisch vliegtuig op Schip hol geland. Het was een Dako. tatoestel, het gewone lgnvlieg- tuig van Moskou naar Berlijn, waarin gezeten was de delega tie uit het Nederlandsche bloembollenbedrijf, die in Mos. kou een Ned. bloemententoon stelling heeft georganiseerd. Het toestel, waarmede de de legatie zich op 28 April naar Moskou begaf, was het eerste Nederlandsche toestel, dat in Moskou landde. Direct na aankomst is met behulp van Russische tuinbou wers begonnen om de bloemen, die reeds op 26 April 's avonds waren gesneden, in het water te zetten. Daar het kier een hoeveelheid van 30.000 b!oemen betrof, voornamelijk tulpen en verder narcissen en irissen, eischte dit veel werk en eerst om half drie 's nachts stonden ce bloemen alle in emmers wa ter. Den volgenden ochtend ble ken de bloemen in prima con ditie te zgn en direct ging de commissie aan het werk. Er werd groote medewerking on dervonden van Russische zijde maar desondanks moest dat, en nacht doorgewerkt worden om de tentoonstelling op Dins dag 30 April klaar te hebben. De tentoonstelling werd een succes. Door de commissie werden ook enkele parken bezocht om na te gaan, waar de beplan ting, die in het a.s. najaar na mens het Ned. volk "door de stichting ..Bloemen tolk on zer dankbaarheid" aan de Russische bevolking zal wor den aangeboden als huldeblijk aan een bondgenoot, die zulke groote lasten in den gezamen- lijken oorlog heeft gedragen, het best tot haar recht zal ko men. NEDERLANDERS OP DE JAARBEURS TE BAZEL. Een officieele Ned. delega tie is onder leiding van mi nister ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, naar Bazel gevlogen, teneinde een bezoek aan de Jaarbeurs te brengen Meer dan 2000 FÏederlan- ders nemen deel aan deze Zwitsersche Jaarbeurs. KORTE PREDICATIE WIS GAAN STEMMENI Tja, zoo langzamerhand moe- ten wjj het nu voeten. Wjj moeten stemmen. Eti wij moeten één man stemmen. En het is voor 4 jaar tegelijk! Het is bepaald opvallend, dat alle mogelijke menschen eer lijk bekennen, dat zij liet nog niet weten of dat zij het nu veel moeilijker vinden dan voorheen om hun stem uit te brengen. Toch ontbrak het niet aan verkiezingsvergaderingen. Om, het andere huis hangen raam* biljetten. De dagbladen heb ben over advertenties niet to klagen. En ondanks papier- schaarschte lag gister het zoo- veélste strooibiljet in mijn bus. En de eene partij noemt zich. krachtig, no. 2 krachtiger, no. 3 krachtigst en no. krach tigst en christelijk. Prachtig Uitkiezen maar", roept (riep de man van het kraampje. En tochneenhet moet anders. Ik wil als christen stemmeni Natuurlijk. Hoe kan ik dit alleen doent Hitt helpl geen program ma, hoe vooruitstrevend ook Hier helpt geen beginsel, hoe beproefd ook. Hier geldt wat Luther zei- de: Wer glaubet, der ist klein und arm. Er schreiet nur: Herr, dich erbarm Met andere woorden: ik weet het zoo maar niet, utiett ik stemmen moet. Alleen God kan het mij zeggen. Alleen aan, God moet ik het vragen. Ik utaa de mem hen, die koud, mechanisch - zeggen ik stem die en die lijst, want dat stem ik altijd. Zoo is het niet. Stemmen is in diepsten zin beslissen. Ik stem voor Gods aangezicht. De Overheid is Gods dienaresse. Zwijg dan, valsche politieke propaganda. Ik maak het bid dend uit welk hokje ik rood maak. Het gebed van Mozes is het mijneHeer, laat mg nu uw weg weten (Exodus 33). Denk maar niet, dat God uio partij zoo fraai vindt en uw candidaat zoo uitnemend. H\) vraagt van hem en van u al leen maar geloof. Wer glaubet, der ist gross und reich. Er hat Gott und das Him- melreich. B.H.B Regeeringsverklaring over de havenstaking. Er zullen maatregelen worden genomen. De regeeringsvoorlichtings- dienst heeft een verklaring uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat geduren de bijna een maand in de Nederlandsche havens een staking gaande is, die het uitvaren van schepen belem mert en den laatsten tgd ook het laden en lossen van zee schepen vertraagt en bemoei lijkt. De ontwrichting, dio aldus teweeg wordt gebracht in onze overzeesche verbin dingen, die het na een 'vijf jarige afsluiting eindelijk weer mogelijk maakten te voorzien in de dringende behoefte aan voedingsmiddelen, grondstof fen en andere goederen, waar aan hier te lande een groot gebrek bestond en de gelegen heid verschafte het personen vervoer met onze overzeesche gebiedsdeelen te hervatten, be_ dreigt onze geheele bevolking met zeer ernstige gevolgen. In de verklaring wordt de geschiedenis van het conflict nagegaan, waarbij wordt vast gesteld, dat alleen de E V.C. volko&en onaanvaardbare eischen stelt. De levensbelangen van het Ned. volk worden op de meest onverantwoordelijke wijze tot speelbal gemaakt van een door een kleine groep gevoer- den machtsstrijd, waaraan het algemeen welzijn volkomen wordt opgeofferd. Een derge lijke staking, waaraan iedere redelijke grondslag ontbreekt, mag noch door het Ned. volk in zg'n geheel, noch door de Ned. regeering worlen geduld Alle maatregelen. die ten dienste staan, zullen derhalve worden genomen om het scheepvaartverkeer onder Ne derlandsche vlag vanuit Ne derland, alsmede het lossen en laden van schepen, voort gang te doen hebben. TACHTIG JAAR AUTONOMIE VAN SURINAME. In een openbare vergade ring van de Staten van Su riname heeft de voorzitter, do heer Frederic Lim A Po, den 80sten yerjaardag van de au tonomie van Suriname her dacht. De autonomie werd aan Suriname verleend tegelijk met de instelling van de Staten. Hij stelde vast, dat de auto nomie sedertdien eerder was verminderd dan toegenomen. Wij staan, aldus spr., aan den vooravond van de reconstruc tie van het geheele koninkrijk, overeenkomstig de belofte van de Koningin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1