UiT DE PROVINCIE Zeeuwsche veerdiensten^ worden aanzienlijk uitgebreid Tal van wenschen zullen in vervulling gaan. WALCHEREN Verbitterde stemming in vele interneeringskampen. HER-OPVOEDING MAG BESLIST NIET LANGER WORDEN UITGESTELD. Z9 zien hei nog niet in. Aan het rapport van de Commissie, welke een onder zoek instelde naar de toe standen in de interneerings kampen ontleenen wij nog net Volgende: Bezoek en correspondentie Tfln thans overal uniform ge regeld: eens per maand mo gen de gedetineerden bezoek ontvangen en eens per maand mogen z\j een brief of brief kaart schrgven en ontvangen. Inkomende en uitgaande post Wordt gecensureerd. Over het algemeen acht de commissie deze regelingen be hoorlrik. Zq zou het niette min beter achten, indien een icta ruimer contact tusschen deze gedetineerden en hun fa milie mogelijk werd gemaakt door iets meer corresponden tie en liefst ook iets meer bezoek toe te staan. In de meeste der bezochte kampen bleek de geestelijke verzorging behoorlijk gere- feld. De commissie meent, dat ct in het algemeen aanbeve ling verdient aan elk kamp ten minste één vasten predi kant en één vasten R.K. gees telijke te verbinden. DE STEMMING ONDER DE GEDETINEERDEN. Tot haar leedwezen moet de commissie verklaren, dat de stemming onder de gedeti neerden op vele plaatsen slecht is. Grooto groepen van gede tineerden zien volstrekt niet in, dat zn onjuist gehandeld hebben. Zij hebben, naar hun eigen inzicht alleen maar ge vochten voor hun ideaal en dat ztf thans gevangen zitten, be schouwen zii als een onrecht- vaardigdheid. waarover zij ver bitterd zijn. Van een systematische actie Dm de gedetineerden van het verkeerde van hun opvattingen te overtuigen is tot dusverre mog niets gekomen. Zij verlteeren nog altijd in een omgeving van grooten- deels geiykdenkenden. Hoe pa radoxaal het ook moge klin ken, naar de overtuiging der commissie zouden zij in de vrije maatschappij, na het op houden der nat. soc, propa ganda, eerder genezen zijn dan In een interneeringskamp. Dit kan niet tot de conclusie lei den, dat men deze menschen nu maar allen moet vrijla ten, maar het moet wel voe ren tot de overtuiging, dat een systematische voorlichting én heropvoeding in de kampen dringend noodzakelijk is. Dat men tot dusverre aan cle eigenlijke lier-opvoeding nog niet Is toegekomen, Is begrij pelijk. Thans mag echter, niet_ tegenstaande de inaterieelë problemen nog geenszins zijn opgelost, aan dit geestelijke vraagstuk naar de overtui- ging der commissie geen oogenbUk langer worden voor bijgegaan. DE VRIJLATING Van zeer veel belang voor de stemming onder de gede tineerden en dus voor de vraag of zij weer als bruikbare menschen de maatschappij zullen betreden, is ook de gang van de berechting en de vrijlating. Naast klachten over den tragen gang der vrijlatingen vernam de commissie op vele plaatsen klachten, vooral van de zijde van de kampcomman danten. over de willekeurige volgorde, waarin de zaken blijkbaar worden behandeld. Herhaaldelijk werd tegenover de commissie door kamplei dingen de opvatting uitgespro ken, dat connectie en corrup tie aan deze willekeurige volgorde niet vreemd, zouden zijn. Men verwqt dit niet aan de officieren-fiscaal, wier in tegriteit men niet betwijfelt, doch men is overtuigd, dat de P.R.A., althans in 6ommige plaatsen, hierin niet vrij uit gaat. Over het algemeen acht de commissie de stemming onder de vrouwen nog slechter dan die onder de mannen. Dit is ook niet te verwonderen. Het is een algemeen verschijnsel, dat vrouwen de gevangenhou ding minder goed verdragen dan mannen. Daar komt bij, dat onder de vrouwelijke po litieke delinquenten het aan tal lichte gevallen verhou dingsgewijze hooger is dan onder de mannelijke en dat de vrouwen zich nog meer dan de mannen zorgen maken over het lot van haar kinde ren. Ook om deze redenen zal bij de vrijlating in het bijzon der aan de vrouwen aandacht besteed moeten worden. DE TOEKOMST DER KAMPEN. De commissie meent, dat een aantal van de best ingerichte tegenwoordige interneerings kampen op den duur als werk kampen gehandhaafd zal moe ten blijven. Of het noodzakelijk Is. daarnaast nog nieuwe kampen te stichten, kan zij zonder over cijfers betreffende dc berechting te beschikken thans nog niet beoordeelen. CONCLUSIE. De commissie heeft den in druk dat de toestanden in de Interneeringskampen nog op tal van punten te wenschen overlaten, zjj het in het eene kamp in veel sterkere mate dan in het andere, en dat bo vendien mede met het oog op de toestanden in de kampen, de werkwijze van vele P.R.A.- en ten spoedigste drastische verbetering behoeft. Zij stelt aan de Kamer voor, den minister van justitie uit te noodigen met groote kracht naar verbetering te streven, zoodat vertrouwd mag worden, dat binnen afzienba- ren tijd de interneerlng aan redelijke eischen zal beant woorden. Onze regenmaker weer aan het werk. Nu de luchtvaart ge durende de oorlogsjaren met reuzenschreden vooruitgegaan is en men thans een aanmerkelijk- grootere hoogte kan be reiken, wil de heer Ver aart uit Rijswijk op nieuw met zijn proefne mingen beginnen. Hij verwacht thans 9 ^0 km, hoog te komen, waardoor hij de zgn. cirruswolken kan berei ken. Deze wolken be staan geheel uit zeer fijne gsdeeltjes. Door hierop andere ijsdeeltjes te werpen, zal het labiele evenwicht verstoord worden, zoodat de wol ken zich „uitregenen". De heer Veraart zal in den loop van den zomer zrjn proeven tus schen Scheveningen en Katwijk houden. Hij ver wacht er veel van. held wordt geconstateerd, dat door haar gestreefd wordt de materialistische levensbe schouwing te doorbreken een sfeer te scheppen, waarin ook de Christen krachtens zijn overtuiging kan leven. Wan neer deze ontwikkeling zich doorzet en de mogelijkheid om in de organisatie te getuigen van de beteekenis van Gods woord voor de vragen van het soicale leven gewaarborgd wordt, is er voor de kerk ze ker geen reden haar leden ln het algemeen aansluiting bij deze vakbeweging te ontraden. De kerk, die vol verantwoor ding voor de sociale vragen is. zal hen die een „algemeene" vakvereeniging kiezen, moeten vermanen tot eerbiediging van het gebod Gods ook in de so ciaal-economische verhoudin gen. Hen. die zich aansluiten by een Chr. vakbeweging za! de kerk moeten wijzen op het gevaar eener partijdige ver- eenlging in hun levenshouding Dit rapport werd. na enkele redactioneele wiizigingen met groote meerderheid van stem men aanvaard. Kerk en Vakbeweging. Hervormde Synode spreekt zich uit. In de zitting van Woensdag 8 Mei werd 't verzoek van den Kerkeraad van Groningen aan de Generale Synode om zich uit te spreken tegen het uitzen den van dienstplichtigen naar Indië afgewezen. Over het rapport over de verhouding tusschen kerk en vakbeweging, uitgebracht door prof. Banning, prof. Haitjema. mr. M Ch. de Jong en mr. G. E. van Walsum werd eveneens van meening gewisseld. Het rapport ziet als ideaal voor de kerk een vakbeweging, die zich in haar doen fin laten richt naar den eisch van Gods woord De feitelijke toestand beant woord aan dit verlangen niet. In deze situatie sprekende, constateert het rapport, dat het ten aanzien van de E.V.C. ver antwoord is de leden der kerk aan te raden zich van het lid maatschap daarvan te onthou den, zoolang het optreden van deze organisatie door haar fei telijk handelen de vrees wekt, dat deze vakcentrale niet be reid is mede te werken aan een rechtsorde van den arbeid, zooals de kerk deze ziet als uitvloeisel van den eisch der gerechtigheid, waarvoor Gods woord ons stelt. Over het C.N.V. wordt ge zegd. dat men niet mag bewe ren, dat er voor de Chr. vak beweging thans geen plaats meer is, ook al wordt zij we) eens op separistische gronden verdedigd. De kerk heeft haar dankbaarheid uit te drukken jegens de Chr. vakbeweging wegens den bewarenden en be schermenden invloed, die van haar is uitgegaan De kerk zal echter nimmer kunnen erken nen, dat het een eisch van het Chr. beginsel is, zich bij een Chr. vakbeweging aan te slui ten. Wat het N.V.V. betreft wordt gezegd, dat met erkentelijk- Grenscontröle op vee. Speciaal langs de Belgische grens. Tijdens den oorlog was de handel in en het vervoer van vee alleen mogelijk, wanneer de vervoerders in het bezit waren van geleidebiljetten. Toen de minister van land bouw, visscherQ en voedsel voorziening in 1945 het be sluit nam om het veeboekje af te schaffen, had het verder in gebruik houden van gelei debiljetten weinig zin. Na het opheffen van deze regelingen is echter de smok kelhandel in rundvee en paar den naar België in ontstellen de mate toegenomen. Duizen den stuks vee zyn op onregel matige wjize over de grens gebracht, hetgeen niet alleen nadeelig Is voor onze vleesch- voorzicning, doch ook voor onze deviezenpositie. Om dit euvel te bestreden heeft het bedrijfschap voor vee en vlecsch de „verordening grens controle vee 1946" afgekon digd. Deze verordening is voor- loopig alleen van kracht voor onze Zuidelnke grens met België. Voor net aan Duitsch- lana grenzende gebied wordt momenteel nog geen voorzie, ning noodig geaent. Afgezien van de beperken de bepalingen, waarvan in deze verordening gewag wordt gemaakt, ligt net accent op de instelling van een barrière langs de grens met België. De geprojecteerde grensstrook sluit aan bq de tarieflinie 1822 en is voor alle grensbe woners een omljjnd begrip. In dit afgesloten gebied moeten de boeren in net bezit zqn van een veeboekje, waarin zq de op hun bedrjjf aanwezige paarden, runderen, varkens en schapen moeten noteeren. Alle paarden moeten, evenals voor heen. voorzien zijn van een identiteitskaart of bewijs van geboorteaangifte, en voor het rundvee boven 60 kg. wordt het oormerk wederom inge voerd. NIEUAVE AUSTRALISCHE GEZANT. Makin, de waarnemende Mi nister van Bultenlandache Za ken in Australië, heeft officieel de benoeming van Frank Keith Officer tot Australisch gezant in Nederland bekend gemaakt De nieuw bonoemde gezant is onlangs teruggekeerd van Zuid-Oost-Azië, waar hjj heeft doel genomen aan de onderhan delingen over het vredesver drag tusschen Australië Siam. Verkeersverbindingen onder de loupe. Tijdens de Woensdag 1.1. te Middelburg gehouden ver keer s. conferentie van Prov, bestuur en vereenigingen en instellin gen. die bü het verkeer in Zee land betrokken zijn, kwamen ook vraagstukken aangaande de veerdiensten aan de orde. Wanneer er om terugkeer van de mooie Provinciale boo ten van voor Mei '40 op de Westerschelde gevraagd wordt, vindt dat natuurlqk allerwege weerklank. Voorloopig moet deze wensch echter een vrome blijven. De „215". die bij de bergings. pogingen door de Engelschen op de slikken onder Vlissingen werd gezet, kan niet meer wor den gelicht Deze maand zat men beginnen met het schip in 3 deelen te zagen en zoo naar boven te brengen; de voor- en achtersteven zullen op „De Schelde" voor een nieuwe boot worden gebruikt. Wet betreft het lichten van de „Juliana" en de „Prins Hen drik". die in den Vlissingschen havenmond liggen, is niets po sitiefs mede te deelen. BRESKENS—VLISSINGEN. Aangaande de diensten op de Westerschelde afzonderlijk werden eveneens nog eenige op merkingen gemaakt- Verbetering werd bepleit van de verbinding Breakens—Vlis singen, bespoediging van het herstel van de steigers en. ten behoeve van het vrachtvervoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen be stemd voor Walcheren; 'n bete re vrachtauto-accommodatie op deze ljjn, o.m. in.dan vorm van booten met koplading. Verbete ring van het verkeer over deze lijn kon inderdaad worden toe gezegd: waarschijnlijk eind Ju li zal de „Prins Willem I" her steld zijn en hier ingelegd kun nen worden. Deze boot is br de reparatie verlengd, zoodai hij thans voor 18 auto's plaats biedt. Naast de „Willem I" blijft dan een van de huidige booten den dienst onderhou den. Men verwacht, dat de stei gers in Ereskens en Vlissingen binnen een jaar gereed zullen zqn voor koplading. Wat betreft den dienst Krui- ningen—Perkpolder werd ge vraagd om een uurdienst, een z.g. starren dienst, en tevens een laatste boot van Kruiningeu om 22 uur en van Perkpolder om 22,30. Deze wenschen zul len overwogen worden. Ook ten aanzien van dezen dienst werden booten met kop lading dringend noodzakelijk geacht. Bepleit werd voorts de we derinstelling van den boot- dienst TerneuzenHoedekens- kerke en de overname van de zen dienst door de Provincie. Dit laatste is inderdaad de be doeling; eind Juni zal hier de „Prinses Irene" in de vaart komen. Men hoopt in overleg met de spoorwegen te komen tot 5 vaarten per dag. Dit schip kan 70 pas sagiers vervoeren, maar geen auto's en weinig fietsen en geen goederen. Ten slotte gingen in verband met het vrije vervoer op de Westerschelde stemmen op, om de eerste klasse van de „Wil- helmina" tegen betaling weer open te stellen. OOSTERSCHELDE, ZIJPE EN ZANDKREEK Wat betreft de diensten op de Oosterschelde, Zijpe er Zandkreek, was van verschil lende zijden aangedrongen op eveneens gratis overtocht, en indien dit niet mogelijk is, *cn minste drastische verlaging van de tarieven, Wie zal dat echter betalen? De vrije veren op de Wester schelde heeft het Rtjk voor zijn rekening genomen, maar af schaffing van veergelden op de Oosterschelde brengt zulke verstrekkende financieele con sequenties mee. dat het Rtik in dit opzicht nog geen toezeg ging heeft kunnen doen. De financieele draagkracht van de provincie is evenmin van dien aard, dat zjj op het oogenblik over iets dergelijks kan denken, zjj blijft echter in dit opzicht diligent. KATSUHE VEER ZIERIRZEK. Voor dè lijn Katsche veer— Zierikzee werd gevraagd om een grootere boot, geschikt voor autovervoer en in het bijzonder voor grootere vracht, «auto's. Dit zoodra de ponton in IZierikzee zal zijn hersteld. Bo- Kerknieuws In den avonddienst ln de Oostkerk te Middelburg vindt a.s. Zondag plaats de plechtige vereeniging van de Gerefor meerde kerk (Hersteld Ver band) met de Herv. Gemeente. Daarin zal o,a. voorgaan Dr. J. G Geelkerken van Amster dam; Chr. Geref. kerk Tweetal te Middelburg: M. W. Nieuwen- hujjze, Den Haag en P. de Smit, Utrecht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerb. N. en St. Joosland: 10 ds. Waardenburg, 7 ds. van Woerden (jeugdd.); Domburg: 10 en 7 ds. Nicolai; Arnemutden: 2 ds. v. Voorst Vader; 10 en 6 dhr. Ooster- om; Kleverskerke: 2 ds. Smits; 7 ds. Streefkerk (Bij belgenootschap); Oostkapelle: 10 7 ds. Don; Vrouwenpol der: 10 ds. Valeton; Gapingc: 2 ds. Valeton; Grijpskerke: 10?. 2.30 ds. Don; St. Lau rens: 10 ds. Simoons, 2.30 ds. Visser; Souburg: 10 en 2.30 ds. Spijkerboer; 11.30 Kinder. Geref. kerk. Vlissingen; 9.30 __i 5 ds. Hindriks; St. Lau rens: 10 en 2.30 ds. Koning. Geref. kerk (Art. 31 K.O.): Middelburg: 2 cand. Duits, cand. Drost; Souburg: 10 cand. Duits, 4 cand. Drost; Veere: 10 cand. Drost. Chr. Geref. kerk: Vlissingen: '.30 en 5 ds. Slofstra. Evang. Lu Ui. kerk: Vlissin- fen: 10 ds. R. J. de Boer, v. wartsluis; Middelburg: 7.80 —8.30 ds. de Boer. Doopsgez. gem-Vlissingen: 10 ds. R. J. de Boer. Geref. gem.: Middelburg: 8 leesdienat; Vlissingen 3 x leedienst. Ver. v. Vrifz. Herv.: Middel burg: 10 ds. v. d. Brugh (Doopsgez. kerk). Herst. Apost, gem-: 10 en 4.30 ds. de Vries. Geref. kerk (H.V.): Middel burg: 10 dr. Geelkerken, 7 (Oostkerk) dr. Geelkerken en dr. Beekenkamp. Fransche journalisten ook op Walcheren. Ongeveer 20 Fransche jour nalisten zullen gedurende één week de gasten van de Ne- derlandsche regeering zijn. He denavond worden zij in Den Haag verwacht. In den loop der volgende dagen zullen zij Amsterdam, Wieringen. Rot terdam en Walcheren bezoe ken Op Woensdag 15 Mei zul len de Fransche journalisten de gasten zijn van den mi nister van buitenlandsche za ken. DE KUNST GAAT DOOR HET VRIJE LAND. Zeeland moge dan dezen winter cultureel min of meer misdeeld zijn geweest goed beschouwd is, afgezien van de uitstekende opvoering door het Middelburgsche Dilettan- tentooneel van Shaws Pyg malion, alleen de Z.V.U. actief vendien werd geklaagd over het feit, dat de hier varende Koningin Wilhelmina" vaak defect is. In antwoord hierop kon wor den meegedeeld, dat dit schip met ingang van 1 Juni a.s. uit de vaart gaat en vervangen wordt door het motorschip „Koningin Emma" die 8 personenauto's zal kunnen ver voeren. WOLPHAARTSDIJK— KORTGENE. Ten aanzien van het veer Wolphaartsdyk-Kortgene werd o.m. verzocht handhaving van de boot van 23 uur uit Wol- phaartsdqk, hetgeen is toege zegd. Voorts werd voorgesteld, dat indien er aan dat veer auto's moesten biyven staan, hoewel ze tfldig aanwezig wa ren, omdat de boot vol is deze zal terugkeeren om ook deze auto's over te zetten. Indien mogeiyk en de diensten niet te dicht op elkaar vallen, zal dit inderdaad gebeuren. Voorts werd wederinstelling verzocht van den dienst Goris hoekYerseke, speciaal i.v.m. marktdageh In Goes en Middel burg. Ten aanzien van het veer ZjjpeAnna Jacobapoldei wa ren er ernstige klachten over het materaal; oplossing werd ook hier gezien in booten met koplading. Ten slotte werd s aangedron gen op een rectttstreeksche verbinding Zierikzee-Stavenis UITBREIDING DER - DIENSTEN. De Commissaris der Konin gin kon intusschen ter verga dering mededeellng doen van het feit, dat de Prov. veer diensten weer waren uitge breid- voor den dienst Vlissin genBreskens zouden inet in gang van 3 Juni 17 vaarten per dag ln elke richting worden gemaakt (voor den oorlog 12). Gevraagd Is hlerbjj om aanslui tende spoor-, train, en busver binding. KruiningenPerkpol der zal met ingang van 13 Mei 16 diensten met aansluitende bussen krijgen, hetgeen even eens aanzienlijk meer is dan voor den oorlog. Kortgcne WolphaartsdUk, eveneens met ingang van 18 Mei: 15 diensten. Veere—Kamperland zal op denzelfden datum tot 6 vaarten worden uitgebreid, waarbij de aansluitende busdienst ten be hoeve van de schoolkinderen zal worden gewijzigd. Zierik zeeKatsche veer krjjgt uiet ingang van 13 Mei 5 vaarten v.v. met aansluiting van tram en dus. Er zjjn dus aanzienlijke ver beteringen in het vooruitzicht. geweest in deze Meimaand komt het uitstekend voor den dag. De leuze „De Kunst gaat door het Vrjje Land" benadert inderdaad de werkelijkheid. De reeks van kunstmani festaties opende met het op treden van Han RjjnbecK, waardoor Zeeland, de dans kunst in den loop van vele Ja ren ontwend, zijn vriendschap met de lichtvoetige muze ein delijk hernieuwen kon. Op 15, 16 en 17 Mei sluiten hierop aan drie opvoeringen van Maurits Wagenvoorts „Om de Koningsmacht", een histo risch costuumstuk, door het Middelburgsch Dilettanten. tooneel en op 16 en 17 Mei komen er concerten in van de Nederlandsche Kamermuziek groep, welke werken zal bren gen van Schubert en Beetho ven. Achtereenvolgens worden deze concerten, georganiseerd door de Z.V.U., gegeven in Zierikzee en Middelburg, ter- wql de gelegenheid wordt opengesteld om ook vanuit Goes en Vlissingen deze con certen te bezoeken. Op 20 en 21 Mei geeft de Kon. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg concerten, op 21, 22, 23, 24 en 25 Mei treedt in Axel, Middelburg, Zierikzee en Goes het Amsterd.-Rotterd. x'ooneelgezelschap op met „De Naamloozen van 1942". Dan volgen er nog kindervoorstel lingen van De Sprookjesspe lers van de Stichting voor kunstzinnig jeugdtooneel te Den Haag in Zierikzee, Goes en Middelburg. Opgevoerd wordt „Drie betooverde Prin sesjes" naar een sprookje van Grimm. Ten slotte kan er melding gemaakt worden van een reeks smalfilmvoorsteliingen voor de jeugd, die de Z.V.U. in de centra van Zeeland organi seert. Zeeland komt dus goed voor den dag en dat is verheugend. Want het mèg niet achterble ven bij andere provincies, het moet cultureel weer tot vollen bloei komen. VLISSINGEN DE HEER SMUENK VOOR DE A.R Kre SVEREEND GING. Voor de A.R. Kiesvereeni- ging te Vlissingen sprak Don derdagavond de heer G. Smeenk, lid der Tweede Ka mer. Spreker wees er op, dat al heeft het Nazi-dom in ons land afgedaan, er toch nog allerlei nazistische tendenzen zqn overgebleven. De anti- rev. stellen grooten prqs op onze constitutioneele instel lingen en het duurt te lang voor deze weer worden her steld. Wy moeten ons teweer stellen tegen den ook nu op komenden drang tot staats- absolutisme. Krachtens de historie en op grond van Gods woord zjjn de anti-rev. de beste verdedigers van onze volks, vrijheden, welke op den duur by de Partij van den Arbeid niet veilig zijn. De geleide economie door <fen staat voert tot algeheele armoede en is in wezen anti-godsdienstig. Het is uitvloeisel van het huma nisme, hetwelk onvereenlgbaar is met het Christendom. Spr, erkent gaarne dat een diep ingrijpen door de over heid in ons arme, berooide land thans noodzakelijk is en de regeering staat voor een zeer zware taak. De anti-rev. zijn voor bedrijsorganisatie, op gekomen uit de verschillende evenskringen, beschermd door de overheid, doch het vooront werp van min. Vos is voor de anti-rev. onaanvaardbaar. Gestreefd moet worden naar uitbreiding van de sociale verzekeringen, aangepast aan de eischen van dezen tijd; doch spr. wees er op, dat voor den oorlog ons land aan de spits stond wat betrof de sociale voorzieningen, evenals op het terrein der volkshuisvesting. Spr. vond het onbegrijpe lijk, dat predikanten toetre- Sport Na res Jaar weer NederlandBelgië. Eindelijk is het dan zoo ver, dat de officieele voetbalploegen van Nederland en België elkaar Zondag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam ontmoeten en hoe hoog de verwachtingen gespannen zijn blijkt wel uit iet record aantal aanvragen om plaatsbewijzen voor dezen historischen strijd. Ongetwij feld zal de officieele samen stelling .van de Nederlandsche elf met de noodige critiek zijn ontvangen, maar laat ons niet vergeten dat de Keuzecommis sie voor groote moeilijkheden werd geplaatst en dat het aan tal prominenten, waaruit een keus kan worden gemaakt, schrikbarend is geslonken. Des. ondanks moeten we ons afvra gen of met name de verkie zing van Bas Paauwe op de rechtshalfplaata wel een geluk, kige is geweest. De HDVS-man van Buitenen toch werd reeds gedoodverfd als de bezetter van deze plaats en de K. C. moet wel zeer speciale redenen hebben gehad dezen nuttigen speler, die in den wedstrijd te gen het Navy-team nog zoo'n goede prestatie leverde, te ver vangen door den meer gerou- tineerden maar veel ouderen Bas Paauwe. Ook de bezetting van de linksbuitenplaats baarde veel zorg en men heeft de knoop nu doorgehakt door deze plaats toe te wijzen aan aan voerder Smit. Of deze greep een gelukkige is geweest, is voor ons een groot vraagtee- ken. En we vreezen voor de Keuze Commissie eveneens! Hoe hoog de voetbalprcstaties van Smit ook moeten worden aangeschreven, ons lökt deze plaats by Dragerof Bergman in betere handen. Ook de be zetting van de spilplaats ii min of meer een verrassing, al dient gezegd dat deze oud- Feyenoord middenlinie haar sporen heeft verdiend Nu moet dan eindelek biykeu of het Bel gische voetbalpetl Inderdaad zoo veel hooger staat dan het onze. een stelling die algemeen wordt verkondigd. Op papier hebben de Belgen die, op misschien d° linksbuitenplaats na, met de zelfde ploeg verschijnen als die welke tegen Schotland een ge lijk spel wist te bevechten, een sterk elftal op de been ge bracht. dat technisch wel be ter dan het onze zal zijn. Des ondanks gelooven we dat met gerechtvaardigd optimisme de komende strild mag worden tegemoet gezien. Veel zal hier. bij afhangen van onzen nieuwen aanvalsleider Roozen. den tot de Party van den Ar beid. Hun pogen om zoodoen de Christelqken invloed op ons volksleven te verkrijgen, zal gezien het buitenland, ze ker niet slagen. Noodig is een sterke, principieele chr. politiek y Verschillende vragen werden nog aan den heer Smeenk ge steld, welke uitvoerig werden beantwoord. APOTHEKEN. Vanaf heden tot en met vol gende week Vrijdag zijn des nachts en den geneelen Zondag de volgende apotheken ge opend: te Middelburg apotheeK v. d. Harst, te Goes apotheek La Porte, te Vlissingen apo theek Engering-Spillner, Bel- lamypark. MIDDELBURG INDISCHE KUNSTAVOND. Op Zaterdagavond 25 Mei '46 hoopt het Indisch Gezelschap „Angin Timoer" 'een avond te verzorgen in de Schuttershof- zaal te Middelburg. Het ge zelschap zal in een rijk ge varieerd programma muziek, dans en schetsen uit geheel den Maleischen Archipel brengen. Nederlanders. Indo-Europe anen en Indonesiërs brengen krontjongmuziek in traditio. neelen trant en volksliederen uit vele streken van Indonesië. Javaansche en Amboneesche dansers en danseressen in na tionale kleederdracht t hun kun3t uit lateren tijd. Souburg PARTIJ VAN DEN ARBEID. Woensdagavond had in de zaal van den heer Verbeem te Souburg een flink bezochte vergadering plaats van de Partij van den Arbeid, waar als sprekers optraden de heer ir 8. A. Posthumus uit Delft eri ds. F. H. Breukelman uit Ritthem. Van de rede van ds. Breukelman gaven wij dezer dagen reeds een verslag, toen hij deze te Goes hield. Op de inleidingen volgden nog enkele vragen, die door de sprekers -beantwoord werden. domburg VERGADERING C-P.N. Woensdagavond hield in het café „Wilhelmina" de C.P.N een openbare vergadering. De heer J. Bork uit" Amsterdam gaf een uiteenzetting der be ginselen en doelstellingen der C.P.N, Spr. critiseerde het op treden van den heer Van Klef. fens en 't regeeringsbeleid i.&.v van Indonesië. Volgens hem is er geen deviezenriood, aange zien 5% milliard in Amerika bevroren crediet zou kunnen worden geldig gemaakt. Laatste nieuws De eere-promotie van Churchill te Leiden. In tegenwoorigheid van het Prinselijk paar vond Vrij dagmiddag in de Pieterskerk te Leiden de eerepromotie van Winston Churchill .plaats. Na tuurlijk was ook in Leiden de ontvangst allerhartelijkst. De plechtigheid werd geopend met een rede van den Rector Magnificus, prof. dr. B. G. Escner, waarna de promotor, prof, mr. R. P. Cleveringa, de man die voorging 'in het verzet der Nederlandsche Universitei ten tegen de Duitsche over» weldlging, een rede uitsprak, waarin hij Churchill roemde als de kunstenaar en strijder voor het recht der mensch- heid om hem tenslotte uit te roepen tot „docor iruris ho noris causa". Doctor Winston Churchill heeft daarop deze rede beant woord met een toespraak, waarin hij zijn dank uitsprak voor de hem verleende onder scheiding en zijnerzijds zijn. promotor huldigdo voor zijn vastberaden houding ln het verzet der Nederlandsche Uni versiteiten. Met een kort slotwoord van den Rector Magnificus en de belde volksliederen eindigde deze indrukwekkende plechtig heid, welke gevolgd werd door een receptie ln het Academie gebouw, waarna Churchill nog een bezoek bracht aan de Stu dentensociëteit Minerva". Van Leiden begaf de fam. Churchill zich naar Den Haag. GEDEELTELIJKE OVER EENSTEMMING TE PARUS De conferentie der minis ters van buitenlandsche za ken te Parijs heeft tijdens een informeele vergadering geleid tot een voorloopige overeenkomst intake de kwesties der Italiaansche ko loniën, de Italiaansche her stelbetalingen en het aanhou den van Italiaansche oorlogs misdadigers, Dit geschiedde tijdens een' beschouwing van het „rapport over den gang van zaken" der plaatsvervan gers. Het netelige punt tot vast stelling van een datum voor de vredesconferentie werd omzeild. AMERIKAANSCHE SENAAT KEURT LEENING AAN ENGELAND GOED. De Senaat van de Ver. Sta ten heeft met 46 tegen 34 stemmen het wetsvoorstel tot he verstrekken van een leening van 3748 millioen dollar aan Groot-Brittannië goedgekeurd. ONS PUZZLE HOEKJE. DE OPGAVE VAN PROF. DENKER Nu de lente, die logischer wijze straks door den zomer zal worden gevolgd, opnieuw z\jn intrede heeft gedaan in de lage landen bij de zee, heeft, zooals elk jaar geschied, een vreemde onrust zich van Prof. Denker meester gemaakt en heeft hij zijn trouwe Butler Piet Pienter de opdracht gege ven zijn koffers te pakken om dat hij tot den herfst weer an dere oorden zal gaan opzoe ken. Piet Pienter neeft, gelijk zjjn reputatie en plichtsgevoel van hem verlangt, aan dezen wensch gehoor gegeven en de koffers gepakt. Prof. Denker gaat op reis, hetgeen voor de lezers-puzzelaars van ons blad zeggen wil dat zij tot den herfst de veertiendaagsche puzzle's van dezen eminenten geleerde zullen moeten missen. zQ het dan ook in de zekerheid dat hy in den herfst opnieuw zyn verstrooiing aan onze le zers komt brengen. Maar vanzelfsprekend is Prof Denker niet vertrokken zonder een opgave achier te laten voor zyn butler, die wq gewoontegetrouw ook weer aan onze lezers voorzetten. De woorden Rots, trog, niet. room. rank, last, deeg, vlek, klas, lied, teil, rest, reis, rok, pols, taal, doen. en meer kun nen door toevoeging van een letter en omzetting der andere etters steeds in nieuwe woor den veranderen. Vanzelfspre kend kan dit op meerdere ma nieren, de letters die toegc voegd worden moeten echtei een zin vormen die Prof. Den ker als raadgeving achterliet voor ziln butler, een raadge ving die voor onze lezers veel al overbodig Is! Inzendingen onder het motto puzzle aan de redactie der Pro vinciale Zeeuwsche Courant, Walstr&at 68—60 te Vlissin gen Voor goede oplossers stel len wij wederom negen prijzen beschikbaar. OPLOSSING HET PAASCHDINER. Zoo moeilqk als onze puzzle er uitzag, bleek zq, bq een po ging haar op te lossen, toch weer niet. Het verloofde stel letje en hun respectieveiyke ouders leverden niet zoo ver schrikkelijk veel moeite op. Dit vormde tevens de sleutel voor de oplossing Na eenig naden ken bleek, dat de personen als volgt aan tafel zaten, vvaarby de tusschen haakjes geplaat ste kleur de kleur van het ei aanduidt. Mijnheer Rood, (blauw); me vr. Groen, (geel); mevr. Rood, (Groen); mevr Blauw, (geel); mqnheer Groen, (rood); myn heer Geel, (blauw)zoon Rood, (groen)dochter Groen, (rood) mijnheer Blauw, (groen) en mevr. Geel (rood). Na loting werden de pryzen toegewezen aan: w- v- Keuien> Kogelparkstraat 5. Vlissingen; N. P Littooy, Heerengracht Middelburg; A. Kodde, Sta tion D 41. Domburg; H. C. Franck, wqkverpleegster, Wol- phaartsdijk; P. Knuist, Rini- melandstraat 6. Goes; J. v. 't Hof, Monnikendijk A 118, Kat- tendiike; Adr. Bader, Boulevard 59. Breskens; W. J Visser, Markt 75, Retranchement; C. J. de Bruyne, O 16. Cadzand. Zq krijgen hun prqs in den loop van de volgende week toege stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10